Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

modra1
10. jún 2011

@lilyen2011 čítaj tie stránky, ja len v skratke: potravinové alergie môžu vysť, že ich dieťa má a v skutočnosti na potravinu nereaguje, alebo opačne, že nemá alergiu, ale v skutočnosti reaguje. Oba prípady mám doma: syn je ten prvý, vyšlo mu kopec alergénov, no reaguje len na pár vecí, ostatné v pohode. Dcéra mala testy negatívne, no v skutočnosti reagovala na určité potraviny, na kt. presne som si zistila eliminačno expozičným testom (viď ten link), je to ten najlepší spôsob ako na to prísť, ideálny v prípade čerstvého bábätka, ak sa u neho prejaví akýkoľvek príznak alergie - to je nielen vyrážka, ale aj koliky, grckanie, krv v stolici, tekutá stolica, dýchavičnosť ..... Vtedy nastúpi diéta a mnoho alergénov sa zmení na normálne potraviny 😉. Ryby (najmä treska) a orechy (najmä vlašské) sú však alergie na celý život a ak vyjdu v testoch, netreba sa spoliehať na falošnú pozitivitu testov, ale dávať pozor na stravu.

lilyen2011
10. jún 2011

@modra1 ďakujem!!! budem študovať 😉

modra1
10. jún 2011

@kaja73 podľa mňa hej 😝. Normálne by mal jogurt obsahovať mlieko a jogurtovú kultúru, activia má však dosť dlhý zoznam zloženia. Teraz je sezóna, skús mu nedávať kelímok, ale priprav mu pohár ako v cukrárni, zvolenský biely, pištóty, nakrájané ovocie, nejaké vločky, slnečnica, granko ak môže, do skleneného pohára, v nedeľu navrch trocha šľahačky, na to sa deti skôr namotajú. Ja som také poháre vyrábala návštevám aj v zime zo zavareného ovocia a veľmi im chutilo.

luthien.k
10. jún 2011

@valentynkaa07, do mléka to přechází aneb MM díky tomu obsahuje prebiotický komplex, který je pro osidlování střev dítěte zásadní víc, než kdyby dostávalo probiotika napřímo a hlavně - je to žádoucí 🙂

kaja73
10. jún 2011

@modra1 nema až taky dlhy zoznam-ak si odmyslim ovocnu zložku a jej zloženie,tak obsahuje-mlieko,mliečne bielkoviny,pektin,jogurtovu kulturu a bifidus acti.....Takže navyse je tam ten len pektin a bifidus acti..-ten mi vsak nevadi.Skor ma trapi ten maly obsah tuku-2,5 %,tak tam pridavam ten smotanovy jogurt,ale ak pridam viac ako 2 lyžičky tak to už odmieta 😒 .A co sa tyka kuskov,tak tie v jogurte vypluva. 😲

rennu
10. jún 2011

@luthien.k driv jsem se sem nedostala, dekuju za odpoved a rady ohledne probiotik a mazadel, bio gaiu jsme meli od mala a efekt zadny (maly trpel dost dlouho na brisko).......dietu jsem drzela 6tydnu a nejedla jsem zadne mlecne vyrobky ani mleko, zadne vyrobky obsahujici lepek ci soju,vejce, z ovoce a zeleniny jsem vynechala vse potencionalne alergizujici a nadymave, kvuli malemu-moc toho nezbylo, co se dalo jist.....maso jen kruti nebo jehneci jsem jedla....popr. obcas libove veprove. Mas pravdu, ze kdyz mel ekzem rozjety hodne, tak jsem to podvedome mazla tim Sudocremem 🙂 Jinak zatim klep klep, ekzem je z 95% !pryc!, hlidam prikrmy malemu, zavadim opatrne, uz davam mlecne kase i jogurty a sem tam lepek...jak rikam nedam dopustit na doma vyrobenou ovesnou koupel a tu A-dermu....chci se te zeptat, co se tyce jidla malemu, ovoce mu mam asi zatim dusit, ze?(krom bananu a melounu)
Ad kortikoidy, to je hnus velebnosti, sama jsem mela ekzem jako dite-mam to v zive pameti, jak jsem mela ruce do krve a co mi dali? kortikoidy......v dobe puberty jsem nehledala na netu, nemela jsem ho, ale nemazala jsem to , max 1x a dost, pak jsem sem tam zasla na solarko, to mi pomohlo.....ekzem se mi delal i v dospelosti, ale ten vzdy od podzima do jara....Uvidim, jak zaberou i homeopatika, za mesic mame kontrolu a bude zmena lecby.... Chci se jeste optat, jahody a rajcata domaci asi radsi zatim nedavat, co?
Nebo kousek rajcete doo masozel. prikrmu povarit by sel?

rennu
10. jún 2011

Jeste se chci optat na merunky x broskve - dr. mi rekla bacha na merunky a nekde jsem cetla, ze merunky jsou ok a naopak pozor na broskve..tak nevim,.,

rennu
10. jún 2011

A jest ejeden, ja osoba skleroticka, co ryby? malemu bude 10mesicu....ve sklenkach prikrmech jsou....ale nevim a jeste nevim jak syry, luciny atd...muzu zkusit ev co?

lucinenka001
10. jún 2011

@luthien.k

Luthien ahoj. Dakujem za odpoved 😉. Cize absolutne stopnut kravske mlieko? Myslela som aspon na krupicovu kasu s kravskeho mlieka. Lebo dookola mamicky co stretavam uz davaju riadne pit detom mlieko vo forme kakaa, tak preto sa pytam, lebo mam obavy mu dat kravske mlieko. Ale take palacinky s kravskeho mlieka mozme? Este som sa chcela poradit, citam ze spominate EIDAM syr tak super ten mu urcite kupim. Su aj nejake tavene syry co mozu prosim Ta? A je forma vyprazaneho jedla velmi zla? Nehovorim kazdy den ale raz za dva tyzdne napriklad? Pytam sa preto, lebo dnes sme robili vyprazany karfiol ale mi ho fakt na jemno vyprazime al neskutocne mu chutil. Tak ci moze, alebo to tiez skodi? Ja sa preto pytam, lebo ja som fakt rada ked nieco donho vobec dostanem., co sa tyka papania 🙂. Mozme aj prazenicku ked sme nemali reakciu na vajicko? Dakujem

modra1
10. jún 2011

@rennu všetko na čo sa pýtaš skús najskôr cez svoje mlieko a keď sa nič neudeje, tak postupne napriamo. Je dobré zavádzať potenciálne alergény pod ochranou kojenia. Jahody pridávaj po lyžičke do kaše, to isté broskyne, marhule, paradajky (rajčata), z rýb najskôr skúšaj sladkovodné, vyhni sa treske. Syry nedávaj tavené a plesňové. AKé potraviny konkrétne mu robia zle?
Inak na 10m dieťa je už Bio Gaia zvyčajne málo, ja už som dávala Infants Dophilus + má probiotiká v mojom mlieku, beriem Adults Dophilus.

rennu
11. jún 2011

@modra1 dekuji za odpoved, vcera jsem mela jahodu jednu ja, dnes navysim pocet a uvidime....dobry napad pridavat po lzickach do kase. Jinak syr plisnovy nehrozi ani pres me mleko, bo by me vezli hned---mam alergii na plisne, teda mela jsem, pak mi dr. rekla, po testech, ze ok ale nemam odvahu. Z potraviny jsem zatim neprisla na nic, co by mu delalo problem...

stipa
11. jún 2011

@luthien.k ahoj, tak "úspěšně" odstavujeme syna od MM a chci se zeptat, tenkrát si psala, že po vysazení se může zhoršit u dítěte AE, je to pravda? On má na kůži ještě chronický AE, který pořád mažeme a ten je docela o.k., ale teď mu asi zase lezou stoličky, tak má ruku pořád v puse - tedy od včerejška. A vylezl mu AE na tváři - červený. Odstavujeme 4 den a to měl tváře o.k. - tak to bude nejspíš k těm zubům, vid.
A ten AE po odstavení se zhorší každému nebo je to indivind. ?

anduca
11. jún 2011

ahojte! som taká nešťastná :( testujeme BKM, dnes 3. deň, malá sa včera vyhádzala :( akurát dneska ráno sa jej objavil zúbok (mali sme 3-mesačnú pauzu od zúbkov). teraz neviem od čoho má tie vyrážky, či od BKM alebo od zúbkov. zatiaľ to nie je také strašné, tak jej skúsim dať zajtra už celý jogurt a potom uvidíme. ten zúbok ju ešte môže potrápiť, lebo to sotva vidieť, iba cítiť na dotyk. podľa vás ako postupovať ďalej? vďaka!

kaja73
11. jún 2011

@anduca Mne sa maly vyhadzal takmer pri každom zubku a to mal 11m BKM dietu.Najviac v okoli ust,ale casto aj na chrbte a brusku-po 2-3 dnoch natierania zinkovou niveou na zapareniny to mal vždy preč.Ale neslo o ekzem-to by ma viac vystrašilo.

lelask
11. jún 2011

@luthien.k tak na tie vyrazky v zahyboch sme dostali nejaku robenu masticku, a aj som ju natrela-moc ju to svrbelo.Musim ist dat este skontrolovat moc. Dala nam aj Lipobase no nohy a super nam to pomohlo,krasne ju to premasti.
Pred 4 dnami som zaradila som uz aj bielok. Exem je v klude,nereaguje ale pre zmenu sa nam spravil nejaky vysyp na chrbte aj hrudi a svrbi ju to . Spava bez spodneho tielka v dvojdielnom pyzamku odkopana celu noc. Ak su to potnicky nechapem kde ich berie. Su to potnicky? Ako malicka nikdy potnicky nemala, tak si niesom ista. Natieram sudokremom. Uz je to treti den. (Dnes vajicko nemala a aj tak sa vyhodila). Ako dlho trva kym potnicky odzneju?
Teda vykukli jej ocne zubky ak by to malo suvis.
POyeram ,ze moc dobre to tu nevidno.

alami
11. jún 2011

@lelask to nie sú potničky, to je alergický výsyp, poznám to, žiaľbohu, dôverne. Bielok by som nedávala, malo by to o pár dní zmiznúť.

lelask
11. jún 2011

@alami ano pripadalo mi to ako reakcia na nieco. Vy ste tiez na bielok? Mam s tym ist k doktorke? Dnes bielok nemala tak uvidim ci bude nejake zlepsenie. Nikdy predtym to nemala a to sme bielok jedavali predtym ako sme zacali robit testy na KB.

alami
12. jún 2011

@lelask tak rozmýšľaj, čo ešte papala, mohla to byť len nejaká zložka v potrave
Mne takto reaguje na sóju (okrem prudkého zhoršenia AE). Pri prvom vyhádzaní sme išli na pohotovosť, pre vylúčenie nejakej detskej choroby - napr osýpky. Lebo to mal hrozné-milión bodôčiek všade 😖 Dala nám masť (ktorú sme nejak ani nepoužívali 😅 a nech ďalej dávame to, čo dávame na alergiu. To je všetko.

Počkaj, baby ti tu poradia 😉

lelask
12. jún 2011

tak do rana sa to ukludnilo a zatial sa ani neskriabe. Spravili si jej na nozickach male cervene fliacky s malou bielou bodkou uprostred. Spravilo sa jej to aj predtym na nohach ale exem sa nam krasne straca,uz je skoro cely fuc,uz len suche miesta dopremastovat a mali by sme byt free. Zeby predsa reagovala na nieco mliecne? Cakala by som ze sa to prejavi na exeme.

luthien.k
12. jún 2011

@rennu, ahoj, @modra1 odpověděla za mě 🙂 Zkoušet dávat atopikovi se může prakticky vše (v rámci pravidel zdravé výživy), při kojení je dobré testovat přes MM a poté i přímo od jedné lžičky, platí i pro ryby, vejce, rajčata atd. Lepek jedině napřímo, protože nepřechází přes MM.

luthien.k
12. jún 2011

@stipa, u AE je vše individuální, uvidíš... U nás taky problém - Tobíkovi lezou pětky a udělala se mu ložiska v záhybu pod koleny, kde to nikdy neměl, takže to vždy srazíme kosmetikou, ale dokud ty blbý zuby nevylezou, s klidem nepočítám.

luthien.k
12. jún 2011

@anduca, zase ty zuby... To je pak těžké testovat potraviny, to Ti nikdo neřekne na 100%, jestli je to reakce na testování nebo na zuby. Já bych zatím BKM vysadila, protože to prostě nepoznáš, co vadí, a jestli se vyčistí, tak zkusila znovu (pak by bylo pravděpodobné, že je to BKM), případně až vylezou zoubky.

luthien.k
12. jún 2011

@lelask, reakce na jídlo může být na starých místech i nový výsyp! Jak dlouho jí BKM? To už bude nějaký týden, ne? Ty dlouhodobé reakce nejsou zase tak časté, zato na bílek do tří dnů by to bylo pravděpodobnější. BKM nechat, bílek vysadit na 14 dní a poté zkusit znovu.

lelask
12. jún 2011

s jogurtom sme zacali pred 20timi dnami. V stredu sme zacali s bielkom,vo stvrtok ju babka nakrmila greckym jogurtom a mam poci,t ze to odvtedy vybehlo. Ale tym jogurtom to asi nebude. Bielok som vysadila vcera.

lelask
12. jún 2011

je mozne zeby nam to robili nove probiotika infant dophilus?Casovo by to sedelo.

martinka1981
12. jún 2011

Dievčata prosim vas,ak chcem dať malej piť Rooibos čajik treba ho tiež najprv testovať po troškach a nezavadzať vtedy novu potravinu pre pripadnu reakciu? Či ako? 😉

lojzina
12. jún 2011

@martinka1981 ahoj...ja ho dala rovnou 😕 ,normalne popijel od prvniho dne...

stipa
12. jún 2011

@luthien.k ahoj - jo, musí to být zubama, protože teď jí vše co jedl vždycky a bez problémů - nic nového mu nezavádím. Tvář má rudou jako blázen a ruce v puse snad každou chvíli 😒 a mažu a mažu Zinkovkou a nic, tak mu večer dám čípek a snad se zase na chvíli uklidní on i AE. Zuby, zuby!!! 😠 díky a pa pa mamino 😉

luthien.k
12. jún 2011

@lelask, vidím tam genciánu? Mokvá vám něco???
Jinak já to vidím na bílek, jestli je jogurt řecký nebo ne, to je fuk (teda předpokládám, že v řeckém jogurtu není nic jiného než normálně). V probiotikách by mohlo vadit snad jen vit. C (čili kys. askorbová), na tuto uměle vyrobenou jsou bohužel alergie, ale je jí tam fakt minimální množství... Počkej, co udělá vysazení bílku.

@martinka1981, radši postupně dávej, jako vše, ale nepředpokládám reakci 🙂

@stipa, soucítím s Tebou, Tobík taky nemá vůbec pěkné ty záhyby, co to do rána trochu srazí je Eucerin 12% Omega a Sudocrem na to 🙂 Tak ať to mají brzo za sebou, u nás sice nemá ruce v puse, ale záchvaty jekotu každou chvíli 😒

stipa
12. jún 2011

@luthien.k no, u nás se to bez toho také neobejde. Teď už konečně spí, tak je "nadopovaný" 😉