Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
13. jan 2012

@sussanah ahoj, no to takhle těžko říct, čokoládu bych aspoň na týden zatrhla, pozorovala to a případně poslala fotku (nebo zašla na kožní 😉)

sussanah
13. jan 2012

@luthien.k no on cokoladu v podstate temer neji, vcera to byla mimoradna situace a asi ji nikdy ani tolik najednou nesnedl. No na kozni se ted nejakou dobu nedostaneme, jsme skoro vsichni nemocni (malemu dokonce hrozil zapal plic), takze spis mi jde jen o to, jestli to nejak vazneji resit. V tvem clanku jsme nasla, ze by sel na to Excipial, ten mam doma, obcas ho pouzivame i na mladeho, tak to zkusim a budeme pozorovat.

luthien.k
13. jan 2012

@sussanah, no jo, ty blbý nemoci, to známe... Když si nebudeš jistá, tak pošli foto 🙂

lucia2312
13. jan 2012

@luthien.k nie praveze nic take nemame strasne sa bojim ze to bude AE a ak aj bude ze to uz ostane

habibi78
13. jan 2012

@sussanah ae sa zacina prejavovat v zaciatkoch hlavne na predlakti, vzahyboch, pod kolenami.... je to taky svetly fliacik, vyrazne ohraniceny na cerveno... takze ked to ma pod okom a je to hnede, este by som nestresovala.... 😉 hlavne nenatieraj ziadnym kortikoidom....ja som tu chybu urobila pri dcere.... 😠

luthien.k
13. jan 2012

@lucia2312 no tak vidíš, to se pravděpodobnost hned o něco snížila, ona to může být klidně seborrhoická dermatitida (relativně běžná věc u malých miminek) nebo cokoli jiného, co vymizí, i atopický ekzém nemusí být rozhodně na celý život nebo dětství 😉 A hlavně, dá se s ním pracovat a dostat ho pod kontrolu (ve většině případů).

sussanah
13. jan 2012

@habibi78 diky, tak daleko nehodlam rozhodne zachazet 😉 Tak to snad nic nebude. Ve stredu jdeme k dr na kontrolu s malym, tak rovnou nechame zkontrolovat i to oko.

habibi78
13. jan 2012

@sussanah drzim palec, daj potom vediet ako ste dopadli... 😉

lucia2312
13. jan 2012

@luthien.k dakujem velmi pekne za ukliudnenie celu noc som nespala co ma totak trapi strasne sda toho bojim a co je to ta dermatitida?mozem zaslat niekde foto?

czechzuzanaba
13. jan 2012

@luthien.k

Tak na cele jsem ji zkusila to namazat tim Holtovym kremem rano, myslim, ze to pomohlo. Tak jsem ji ted vecer natrela i ta zada... Pripojuji foto.

luthien.k
13. jan 2012

@lucia2312 hlavně žádnou paniku 🙂 Kontakt na mě už máš v IP tuším od odpoledne. Ta sebor. dermatitida má u miminek souvislost s hormonálními vlivy, spontánně se to časem upraví samo.

luthien.k
13. jan 2012

@czechzuzanaba holtovka není moje oblíbené mazání (obsahuje složky, které nerada vidím na citlivých dětech), ale krátkodobě dejme tomu... To už bych raději dala Bubchen krém na opruzeniny s podobným účinkem. Jinak tady jsou ty fotky zoufale malé...

martinka1981
13. jan 2012

@luthien.k ahoj Kati,nechcem to zakriknuť ale vyzera to že sa u nas strati exem z tych nešťastnych stehien 😉 😵

lucia2312
14. jan 2012

@luthien.k tak to dnes odfotim a poslem a ak by to bola dermatitida dokedy to zvykne zmyznut?bojim sa toho AE lebo som citala ze moze prejst do astmy alebo alergie

luthien.k
14. jan 2012

@lucia2312 zdroje hovoří cca do 1,5 věku, ale spíš vymizí obvykle dříve 🙂

A opravdu se zbytečně nestresuj, to neprospívá Tobě ani miminku 😉 Na jakékoli závěry ohledně atopického ekzému je brzy, natož o inhalačních alergiích a astmatu!!!

martinka1981
14. jan 2012

@lucia2312 naozaj počuvaj @luthien.k
Ja som sa pri prvej dcerka strašne bala AE ,mala červene drsne lička,vlastne ich ma doteraz.A vieš čo sa stalo? Narodila sa nam druha dcerka a ? Ma AE. Proste je to tak.Musiš sa stym zmieriť a prijať to tak ako to je.Tu ti vyborne poradi @luthien.k a ak ju budeš počuvať a robiť ako hovori bude dobre 😉
My mame dnes AE ako tak dobry,ale ver že sme si prešli tiež hroznymi štadiami ,ale kortikoidy sme použili len raz.nema to zmysel.
Takže sa nestrachuj a bud v pohode.Babenko to všetko citi.
Držte sa 😉

martinka1981
14. jan 2012

@lucia2312 a ešte niečo.Su aj horšie choroby ako AE. A tak budme rady že tie naše drobatka maju "len" AE 😉

lucia2312
14. jan 2012

@martinka1981 no to ano su horsie choroby a my to este nemame ani oéd dr potvrdene ale panikarim aj ked maju deturence nadchu som taky stresak hrozne sa o ne bojim

peliroja
15. jan 2012

ahojte maminy, od rana googlim a hladam nejake info a som strasne rada ze som dorazila az zem. nemam vsak sancu precitat celu diskusiu preto by som sa chcela poradit ak mozem : )
@luthien.k pred nejakymi cca 2 tyzdnami som objavila dcerke na narte nozicky taky suchy fliacik, vo farbe pokozky, celkom nenapadny ako taky lisaj alebo co. nejako som to neriesila, natrela som infadolanom po dva vecery a potom som na to zabudla lebo mi to neudrelo do oci. pred cca tyzdnom som nasla podobny fliacik v okoli bruska, a na krizoch, tak pocas kontroly na plucnom (kde lekar je zaroven pediater) kvoli nehojacemu sa ramienku po tbc som sa na to spytala doktor povedal, ze si nemysli ze to je ekzem, vraj niektorym babatkam tak moze pokozka reagovat na zmenu pocasia, tepla chladu a pod, dostali sme krem Lipobase a o tyzden na kontrolu ( v ramci tbc kontroly) tak som natierala kremom tak ako mi kazal, no a dnes rano mala tie fliaciky aj na lakti, na kolienku a malicky aj na ramienku kusok od vpichu po TBC. Pocas dna to ma ruzove az mierne cervene (hlavne to na krizoch lebo to ma presne tam kde sa konci plienka tak jej to drazdi) a po kupeli jej to troska scervena. Svrbiet ju to zatial asi nesvrbi. Tiez som prala v drefte sensitive, ale bez dvojiteho plakania, tak som dnes oprala vsetko oblecenie v persile sensitive (mali sme od narodenia do asi 4 mesiaca a bol ok) a dala dvojite plakanie. vysadila som vsetku kozmetiku, zajtra chcem ist k nasej pediatricke ale predsa len neda mi sa neporadit lebo mam obavy ze mi z malej spravia pokusneho kralika a budu na nej skusat vsetko mozne ☹ co sa stravy tyka do 4 mesiacov bola plne kojena, potom sme presli na UM Hipp, ktore jej chuti, od 5.mesiaca papa prikrmy, momentalne papa mrvku, zemiak, tekvicu, brokolicu, spenat, cukinu, kuracie masko, kralicie po troske, z ovocia jablcko, hrusku, banan (mala dva krat), lepok sme zaviedli formou ovsenych vlociek a ryzovej kase, od 6. mesiaca tak raz za 3 dni detsku piskotku. velmi ta prosim, viem ze mas sama toho dost, ale vies mi poradit ako by som mala postupovat? stretla som sa aj s nazorom ze homeopatia je tiez cesta.... zatial nevieme co to je ci je to ekzem alebo len nejaka neprimerana reakcia. osobne si myslim, ze by to mohlo suvisiet s imunitou, ked si vezmem ze aj to ramienko po tbc sa jej prudko zhorsilo az po prvom ockovani hexou... velmi pekne dakujem za kazdu radu 🙂

martinka1981
15. jan 2012

@peliroja moj postreh ,nemali malu očkovať Hexou kym nema ramienko uplne zahojene,ale to väčšina lekarov nedodržiava ☹ ☹ ☹
luthien ti isto poradi a drž sa jej rad.Aj nam velmi pomohla.
Lekari ti napišu kortikoidy a tym je to pre nich uzavrete 😝

lucinenka001
15. jan 2012

Ahoj kočky,

viem, ze to nepatri do tejto temy, ale mozno budete vediet pomoct, tak skusam aj tu u vas. Zial minulu nedelu sme mali doma s malym uraz a skoncili sme na traumatologii, mame na čele zial cca 3 cm dlhu jazvu s 2 stehmi. Zial dodnes sa neviem z toho spametat. Chcem sa len poradit kočky prosim vas, ci nemate skusenosti akym kremom pripadne liecit jazvu, co najlepsie na to pomaha, aby sa ta jazva co najkrajsie zahojila, uz teraz sa nam zial otrhlo kusok chrasty a to ma tiez dost hneva, lebo to ma na čele nas drobec. Ak viete o nejakom kreme, pripadne poradit , napiste prosim. dakujem.

lupinek82
15. jan 2012

@lucinenka001 Na jizvy doporučují nesolené vepřové sádlo, to máme od několika doktorů nezávisle na sobě, ale nevím, jak pro miminko...

ericko
16. jan 2012

ahojte dakujem vam všetkým ,ktoré ste mi odpovedali,velmi si to cením, no zda sa že budeme skúšať dalej. A na silné svrbenie neviete mi niečo poradiť? Nespíme už niekolko nocí a fenistil pomôže len na pol hodinku.

luthien.k
16. jan 2012

@peliroja ahoj, a máte v rodině alergie (jakékoli, i alergickou rýmu), astma, ekzém? Jinak atopický ekzém (pokud o něj jde) souvisí s imunitou hodně. Jak jste zaváděli příkrmy, tj. jak dlouho jednu potravinu?

Jinak já určitě doporučuju nejdřív návštěvu na kožním, pro správnou diagnózu, od které se dá odpíchnout dál.

peliroja
16. jan 2012

@luthien.k ahoj, praveze nie, ja ani manzel ani nikto v rodine aspon po starych rodicou urcite nemal ziadnu alergiu ani ekzem. prikrmy sme zavadzali klasika mrkva, zemiak, vzdy s odsutpom 3 dni, po case som jej povedzme k zemiaku pridala novy druh a zase sme cakali tri dni, take ako tekvicu, baklazan a pod, papala samostatne a tak je to vlastne aj doreraz lebo jej to tak chuti. dnes sme boli u pediatricky, dala nam baleum hermal do vane a excipial, vraj pockat par dni a potom ked tak nas posle na kozne, takze tak nejak ako som si myslela. no horsie sme na tom s plieckom, znova jej to vytlacali, stale sa jej to nehoji, dostala na to novu antibioticku mast, ak to nebude do tyzdna lepsie budeme musiet ist do BA. Inak sama povedala, ze to moze byt aj odpoved organizmu zvnutra na ockovanie, ale tazko teraz vyslovovat este nejake zavery. :-/ ach jaj, som zvedava co nas caka. mame inak zmenit aj plienky, ze vraj ani tie jej nerobia velmi dobre, ze to co ma na krizoch sa jej zda skor od plienky ale som sa zabudla spytat co jej mam na to dat, myslis ze mozem tu niveu alebo bubchen? lebo to ma take celkom dost podrazdene, tym ze sa jej tam sucha plienocka okolo. vdaka ti velmi 🙂

peliroja
16. jan 2012

@ericko nepozerala som dozadu, ale mojmu bratovi ked hodili kamen do hlavy, mal cca 8 rokov, tak mu museli zasivat ranu nad obocim, mal to fakt strasne a ja som mala doma mast CICAPLAST od LA Roche (chcela som kupit povodne cicadermu a som sa pomylila) ta je priamo na jazvy tak som mu ju dala, ze nech skusi tym natierat a po 2 mesiacoch plus minus sa mu to krasne zhojilo a vybledlo. taktiez som si to davala na jazvu po CP a super. drzim palec nech sa co najskor vystrabite

luthien.k
16. jan 2012

@peliroja s Excipialem opatrně, obsahuje ureu a hodně dětí má na něj reakci, takže nejdřív na malý kousek kůže několikrát namazat. Tradiční Balneum Hermal bych taky zatím nedávala.
Jinak s postupem dr. souhlasím 🙂 Pokud není atopická zátěž v rodině, tak bych s nějakými diagnózami taky nespěchala.
Na plenkovou oblast je dobrý Sudocrem.

rumisek
16. jan 2012

Ahoj holky, ráda bych se s vám podělila o naše problémy s ezkémem. Mám 5 měsíčního syna, kterému se asi ve 2 měsícíh objevil ekzém. Zpočátku ho měl jen trošu, ale zatím se nám ho nepodařilo zbavit. Asi jsme používali špatné prostředky. Je to pár dní a teď se nám to rapidně zhoršilo a domnívam se, že jsem to zavinila já a to prací aviváží?Myslíte se, že by to mohlo být tím?Dříve jsem ji nepoužívala, ale i tak Kubíček ekzém trošku měl a teď jsem ji párkrát dala a dost se mu to zhoršilo, takže to bude asi tím. Máme to všude, na rukách, nožičkách, bříšku, zádech i pod bradičkou. Ne zcela po celém těle a místy je to bohužel hodně ☹ Co používáte na ekzém?Já teď zkuším Bambuckou mast levandulový gel od NOBILISU, to nám poradila porodní asistentka na kurzu. Budu vám vděčná za jakoukoliv radu, děkuji.

luthien.k
16. jan 2012

@rumisek aviváž může být příčina, v žádném případě nepoužívat, prát jen v pracích prostředcích sensitive (Persil, Titan...) nebo v mýdlovém slizu či ořeších, dvkarát navíc máchat s octem kvůli odstranění těch pracích tenzidů.
Hlavně žádné masti a gely s aromaty proboha! Bambucké máslo (čisté, mast neznám) je také příliš mastné na (sub)akutní stav, čili červené pupínky a plochy.
Malý je kojený nebo na UM?

peliroja
16. jan 2012

@luthien.k ano, to s tym excipialom som citala, tak skusim najskor len troska natriet, dokedy sa ked tak dostavi reakcia, aby som vedela, ze kedy je to asi uz v pohode. a ten kupel preco nemam dat, ja som myslela ze to je len na to aby ju voda velmi nevysusila ci sa mylim? pripadne je nieco menej agresivne ako ten excipial? lipobase nam nepomohla ani omylom :-/