Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

leila
21. máj 2008

kar.la ja som sa detskej spytala aky ma nazor na homeopatiu, ci mam alebo nemam ist.. povedala mi, ze ked mam moznost nech idem.. spytala sa ma aj na meno homeopatky, ked som jej povedala, povedala mi ze je to dobra odbornicka 🙂 koznej som vsak o homeopatke zatial nehovorila 🙂

ivka nam to tiez mokvalo (po celom tele - ruky, nohy, trup, tvar), mokre bolo pyzamo, plachta.. lekarka povedala ze ked to mokva, znamena to ze to je niecim infiltrovane.. my sme ho vtedy kupali kazdy vecer v hypermangane a robili sme z neho aj obklady po okupani (hypermangan vysusuje)..

leila
21. máj 2008

inak vysledky z alergologie - sice zistili ze nejaka alergia tam je, vsetko co mu zistovali vsak vyslo negativne.. akurat hranicne hodnoty mal len pri vajecnom bielku a pri kravskom mlieku mal tiez blizko k hranici, ale este v norme.. ostatne potravinove cisla mal nizke.. pri inhalacnych alergiach mal trochu vyssie pri troch alebo styroch druhoch trav, ale tiez to bolo v norme..

wali
22. máj 2008

ivka - tie nemliecne detske cisto ryzove su podla mna rovnake ako kupujes ty tie ryzove. myslim, ze tym vobec nic nepokazis, ved ked je tam napisane, ze je to 100% ryzova muka, tak hadam je to ok.
o tom chlorofyle som nepocula, takze - neviem. ale skutocne si over ten harmancekovy caj - nam robil zle a to nie sme vynimka. harmancek patri medzi silne alergeny, tak by som ho radsej nepouzivala aj ked sa ti zda, ze vam nic nerobi.

kar.la - ja som to detskej povedala a nemala s tym ziadny problem. myslim, ze by dr mali vediet, ze prave exzemy homeopatia lieci velmi uspesne a sami by tuto moznost mali odporucit. ale ked pises, ze je to mlada dr, tak myslim, ze s tym nebude mat najmensi problem.

leila - tak to vam tie testy moc nepomohli. bola by to parada, keby clovek presne vedel, ze toto ano a toto nie. takto je to zase vsetko mozne, co moze exzem sposobovat 😖

vladkaz1
22. máj 2008

Ahojte aj mi máme dietku tak davam malej od nestlé nemliecnu rýzovú kasu.
Ide sa ponej zadrhnúť a to ju zarabam len s vodickou.
Doki mi povedala ze mame kupit hypoalergénne mliecko a davat radsej to.
Len mne sa zda ze to vobec nebolo z jedla ale z prachu napranie tak teraz neviem...
Inak tie otruby no zázrak tak sa nám ten exem hojí nadherne,len ju to strasne svrbí.
Baby ja vás obdivujem ked citam vase príspevky,mokvajuce exemi a tak.
Ja som slaba povaha a hned sa vsetkeho zlaknem ☹
Zaujímave teraz citam ze vám robili testy?
No mne doki povedala ze sa to robi detom az od 3 rokov tak len cumím 😕

ivka144
22. máj 2008

Ahojte, nestretli ste sa nahodou niekto s Bioptronom? Resp. s nejakou svetloterapiou? Take som nasla... http://www.bioptron.senea.sk/index.html Snad to nie je proti pravidlam stranok MK...

kar.la
23. máj 2008

Čaute holky,
tak jsem dala na vaše rady a:
vysadila jsem mléčné kaše
koupu v odvaru z otrub
taky jsme teď dávali ten Fenisti od Dr. - 3x denně 5 kapek

Kortikoidem jsme mazali naposledy v úterý. Ve středu měla podpaží úplně čisté, ve čtvrtek taky no a dneska opět zarudlé místa, ale zdá se mi, že méňe, resp. že to není tak rozlezlé, má to spíš v záhybech...

Takže jsem naklusala k Dr. Řekla jsem jí o té homeopatičce - mile mě překvapila, vytáhla bichli o homeopatii, prý měla kdysi také k tomu tendenci, ale říkala že to chce velké zkušenosti a hlavně čas, který ona si nemůže dovolit (sedět hodinu s jedním pacientem), takže říkala ať to určitě zkusíme.

Mezitím nám ale napsala žádanku ke kožní a taky jsme probraly (díky vašim radám) možnost alergie na bílkovinu kravského mléka. PRotože jsem řekla, že se mi to zdá lepší po tom, co jsem vysadila ty kaše.
Takže mi dala zdarma krabici Nutrilon Pepti, máme to min. 14 dní zkoušet a pokud by se to prokázalo, tak by nám ho předepisovala...

Tak uvidíme 😅

jabber
23. máj 2008

ivka144 - já totiž tu kaši co myslíš - tu obyčejnou - vůbec neznám 😀 , ale jestli je tam jen 100% rýže a o mlíku ani slovo, tak by měla být ok 😉

leila, kar.la - to je super, že máte tu homeopatii od dětské mudry posvěcenou 😉

kar.la - jsem zvědavá, jestli ti malá bude ten Pepti pít, ty hypoalergenní mlíka jsou hořký 😖 , já jsem malé jednou dala Nutrilon Comfort (na spokojené bříško) a se zlou jsem se potázala 😀 - bylo to taky hořký 😒

kar.la
23. máj 2008

Jabber - ještě jsem jí ho nedávala, ale doufám že ano, protože my jsme od začátku co dáváme UM tak na HA...
Já jsem sice kojila 9,5 měsíce ale od 3 měs. jsem 1x denně dokrmovala UM a začínali jsme právě Comfortem, pak jsme přešli na HA...

jabber
23. máj 2008

kar.la - tak to jo, to s tím asi nebudete mít nejmenší problém 🙂

Naše dětská, ta je ve všem strašně opatrná a teď naposled jsem na ní vybalila, že už malé dávám Sunar a ona se zeptala jestli HA, tak jsem řekla, že ne a ona se divila, že jsem jí dala normální, ale že prý teda ok, že je vidět, že s mlíkem problém nemá 😀 . Takže ona by mě bývala uvrtala do HA mlíka a malá by pila hořký mlíko úplně zbytečně 😅 , a to by ho ještě navíc asi ani nepila 😀. Ještě jsem se jí ptala co si o Sunaru myslí, tak říkala, že jsou ty mlíka víceméně stejný. To samý s jogurtem - úplně opatrně a skoro bázlivě mi říkala, že bysme asi měli začít dávat bílý jogurt a já jí na to říkám, že Áda už 2 měsíce zbaští každý den celou bílou Hollandii, tak říkala, že super. Takže on totiž člověk musí taky trošku experimentovat sám - ale je pravda, že dokud měla ekzém hroznej, tak bych si to vůbec netroufla 😅 😉

kar.la
23. máj 2008

Jabber a kdy se vám ten a ekzém vyhodil a zjistila jsi, co ho asi "vyvolalo"?
Našla jsem na netu článek, že pokud jsou rodiče alergici, tak u jednoho rodiče má 60% dětí ekzém a pokud oba, tak 80%... MY alergik nejsme ani jeden, pouze moje mamka. To HA mlíko kupuju pořád, prostě jsem byla nějak odzačátku vnitřně přesvědčená, že ho potřebuje 😝

Já si fakt myslím, že to u nás je třeba tím mlíkem, že jsem jí dávala jen HA a + ty kaše z ne ZA, tak to má "jenom" v podpaží. Nebo já už vlastně nevím 😀

krista
23. máj 2008

Ahojky holky,
tohle asi nebude exzém, ale nenašla jsem žádný téma a malá už mě volá z ložnice tak v rychlosti 😀

Začla se nám hrozně loupat hlavička, koupeme každý den a po koupání hodně mastíme Weledou, tak je to chvilku dobrý, ale když jednou třeba nevykoupeme a nenamastíme tak se to hrozně zhorší, rozlejzá se to už po celý hlavičce, jsou to takový velký šupiny, nevím jestli je to OK - že má jen sušší kůži nebo mám jít raději k Dr.? Co myslíte? Děkuji za odpovědi, koukni později 😉

ivka144
23. máj 2008

Jabber - no, tak ja som teda spokojna s tou kasou, uz sme zacali aj kukuricnu taku obycajnu, mnamka. Inak to je super, ako pises, ked sledujem ten vyvoj, ake ste to mali a potom homeo a teraz jogurtiky a sunariky spokojne ;)

Dnes sme boli u homeopatky. Dlho sme rozpravali, nakoniec nam dala len jedno homeopatikum (Petroleum), takze maleho budem krmit raz za tyzden ropou;) Prekvapilo ma, ze len raz za tyzden. Okrem toho povedala, ze treba kupele. Ja som obcas daco do vane dzabla, ale kedze my to mame na tvari, tak som tomu telicku nevenovala taku pozornost. Ona vsak vravi, ze to je zakladny cistiaci mechanizmus pre deticky - kupele su uzasne detoxikacne - my mame davat oblickovy caj alebo fialku alebo aj klasiku- nechtik ci lastovicnik. Spomenula som si ze som citala v jednej knihe presne to, ze telo ma uzasnu schopnost vyuzivat kupele (berie z toho co mu treba a vylucuje co treba) a ze deticky maju najviac tu schnopnost. A este nam odporucila masaz celeho telicka - zacat od prstekov na nohach, cez chodidla, nozky, chrbatik, rucky a prsteky na ruckach.
Celkom sa mi pacila, lebo dost reagovala na vselijake veci a vidiet, ze sa vseobecne zaujima o naturalnu medicinu, cinsku medicinu a tak.

Krista - neviem, ci to tiez nie je typekzemiku - seborea. My sme to mali a kupanim a mastenim preslo, ale pravdupovediac som az tak nemastila olejcekom stale, ako sa ma, ale najma umyt a kefkovat stale. Az nechapem, jak sa to stratilo, lebo toho bolo dost - pouzivala som potom lokalne len tak kalciovu masticku. Ale kamoska s tym mala problem u maleho dlho, stale sa jej objavovali loziska, asi pol roka s tym bojovali a pouzivali vselijake super extra samponiky prirodne a nealergicke a neviem co vsetko, ale az tak to nezaberalo. Neviem ani, ako to nakoniec preslo. Ak je to dost blbe, tak by som sla k Dr., aj ked len z principu, lebo by som brala aj tak s rezervou, co povie a co odporuci ;)

ritush
23. máj 2008

Ahojky,
sice se nejedna o zadne "babske recepty" , ale vim o pripravku, ktery pomuze na atopicky ekzem, jak u miminek, tak i u vetsich deti i u dospelych. Pokud vas to zajima, tak mi napise do IP, rada zodpovim na vase jakekoliv dotazy ohledne tohoto pripravku. 🙂

jabber
23. máj 2008

kar.la - no objevil se jí ve dvou měsících 😖 , ale co ho způsobovalo jsem vlastně nikdy pořádně nezjistila, jen vím, že jídlo to nebylo, protože žádná dieta nezabírala a ať jsem jedla cokoli, tak se to nezhoršovalo. Pak jsem vyměnila prací prášek a začalo se to rapidně lepšit 🙂 , ale že je to tím to taky na 100% říct nemůžu, protože v té době už zase brala i homeo....myslím, že člověk většinou vůbec nezjistí čím to vlastně bylo - pokud nemá vyloženě prokázanou alergii třeba na mlíko nebo laktózu 😖
Jinak já tak trošku alergik jsem (a nejsem), celou základku jsem měla strašnou alergii na všelijaké pyly, sennou rýmu, svědily mě šíleně oči, v pubertě to přešlo a už nemám naštěstí nic. Ale dispozice holt malá zdědila 😒 .

krista - jestli je to to co si myslím, tak to jsme měli taky a s ekzémem to nemá nic společného. Nesmrdí taky trochu malé hlava? Nám smrděla . Když jsem to popsala dr do telefonu, tak ani malou nechtěla vidět. Řekla, že mazat Imazolem (je volně prodejný), mají krém a krémpastu, tak si můžeš vybrat - pro vlasaté dítě jako mám já je ale lepší krém - líp se roztírá. Nechat chvíli působit a pak česat (nejlíp všiváčkem) a loupat to a strhávat. Jsou to nějaké kvasinky a prý se to kojeným dětem dělá, když jí maminka hodně sladkého anebo švestek. My jsme to namazali asi 3x, loupala jsem jak vzteklá a bylo to pryč 🙂. Malá měla chudák pokaždý vždycky úplně rudou hlavičku 🙂 . Kamarádky holčička to měla fakt strašný, měla chudák úplnou helmu, vypadalo to příšerně, byla jak mimozemšťan a taky to zmizelo 😉

ivka144 - tak to je super, tak snad to zabere. A jaké máte ředění? No jo, ty homeopatika jsou všelijaký, my baštili skořápky mušlí a tuhu 😀

krista
24. máj 2008

Ahojky holky,
díky moc za rady 🙂

Jabber to nevim jestli jí nesmrdí, ale mám pocit že ne, tak se bojim aby to nebylo něco jiného, každopádně Imazol doma máme ,tak to jsi mě potěšila, to jí to namažu, díky!!! 🙂

jabber
24. máj 2008

krista - snad to zabere 😉

darty13
24. máj 2008

Ahojte....aj my máme atopický exém.....malý mal od narodenia červené fliačky na líčkach,no myslela som že je to z toho že si ich šúcha.....ked mal 3mesiace tak som mu dala pár krát Nutrilon a to bol spúšťač nášho exému...behom týždňa mal vysipané celé telíčko....doktorka mi kázala vysadiť zo stravy mlieko,potom sa mu trošku zlepšilo...boli sme aj na kožnom no tam nám doktor dal mastičku po ktorej mu to iba viacej sčervenalo a vysušilo.....tak som to zrušila a natieram mu to iba indulónou......ja držím dietu čo sa týka mlieka ale stále sa mu ten exém tvorí....tak neviem, či bude alergický aj na niečo iné? ideme vyskúšať ten kúpeľ s otrubami...som zvedavá ako to dopadne 😉

bambusko
26. máj 2008

hlasim po dlhsom experimentovani, ze sme vcelku ok. maly ma este obcas zopar cervenych bodiek na brusku pod plienkou, ale nic take hrozne ako bolo. sodou ho uz neumyvam, len vtedy akutne. chodime plavat, bala som sa, co na to jeho extra sucha koza povie a ono mu to praveze perfektne pomaha. v bazene je miesana pitna voda s termalnou, myslim, ze v pomere 70/30 a ked vylezieme z bazena je uplne hladucky, ruzovucky 🙂 tiez som zrusila vsetky umyvacie a natieracie pripravky, takze sa kupeme bez mydla, samponu, len v cistej vode, prestala som aj natierat. akurat na licka, ked su obcas drsne dam trosku materskeho mlieka a ked vyzera to brusko sucho ako sahara, len malinko modrej indulony, inak nic. tesim sa 🙂 🙂 🙂

kar.la
26. máj 2008

Ahoj holky,
tak jsme v pátek začali dávat Nutrilon pepti (Adélka ho naštěstí pije i kašičky z něj jí chutnají) a světe div se, vůbec ničím nemažeme a podpaží je čisté 🙂 Trošku mám strach, abych to nezakřikla...
Co mě ale štve je to, že má poslední dobou nějak nateklá očičika, bojím se, aby neměla ještě nějakou jinou alergii krom toho mlíka...

Takže jsem dneska volala doktorce a hned nám napsala 3 krabice na recept 🙂

Říkala, ať teď teda nedávám vůbec nic mléčného a po nějaké době začneme zkoušet zakysané mléčné výrobky.
Jenom já byla ráno rozespalá a nějak mi vypadlo, po jak dlouhé době...

Kdy jste začaly vy?

leila
26. máj 2008

vladkaz1 nam robili tie testy len preto, lebo mi to vybavila moja sestra, inak by nam nikto nic nerobil ☹

jahodka11
26. máj 2008

ahojte maminy, citala som clanok na nete od odbornikov, ktori sa zhodli na tom, ze radsej dieta natierat kortikoidnymi mastockami, ako nechat ho skrabat sa, byt nervozne s ekzemom, placlive.....no neviem, ale celkom aj suhlasim....ale asi az v tom pripade, ak nic ine nezabralo....u nas nastastie zabralo odstavenie od mojho mliecka a nutrilon pepti + prikrmy-kde davam pozor a riadim sa tym, co je dobre pre alergikov a duuuufam, ze alergia na BKM zmizne... 😒

olique
27. máj 2008

Ahojte maminky, i u nás se u syna vyskytl atopický ekzém. Bylo to v 5 měsíci a teď s tím bojujeme už rok. Teď bude mít 1,5 roku.
V první řadě jsme doma dali na rady sousedek, kamarádek..atd. a syna léčili "co dům dal".
Koupali jsme ho v ovesných vločkách, olivovém oleji, dubové kůře, bramborovém škrobu no prostě bylo toho
hodně, co jsme už vyzkoušeli.
Dále jsme zkoušeli homeopatickou léčbu (bez výsledků), léčitele (také se nic nezměnilo), koupili jsme různou kosmetiku dle doporučení kožních lékařů, různé krémy na promazávání (syn má doma nejvíc kosmetiky z celé rodiny asi v hodnotě 5000,- a vůbec nic nám nepomáhá).
A vlastně ten ekzémek máme v čím dál tím horším stavu. Syn se strašně škrábe - až do krve. Pokožku má v přirovnání jak starý člověk.
Jsme přesně ten případ, jak tady už popisovala liaa (příspěvek na straně 13 z 21.února 2008)

Ekzém máme pod koleny, v dekoltu, za krkem na stehnech u kolenou, ale v tom nejhorším stavu jsou ruce od prstů až po lokty a oblast kolem rtů. Na rukou a na pusině jsme měli dokonce nějaké druhy bakterií a zlatého staphilokoka.

Lékaři doporučují neustále antibiotika v mastích a kortikoidy. Já se této léčby moc bojí, protože dlouhodobé mazání může způsobit problém s nadledvinkami a u chlapečků zastavení růstu varlat.
Vyměnili jsme i lékaře a jezdíme už do Prahy na kožní kliniku, kde se nám zatím nejvíce věnovali a vůbec udělali nějaké stěry do laboratoře.
Nicméně abych tady neblokovala dlouhým psaním prostor - může mi některá z vás poradit jak z toho všeho ven?

Já jsem částečný alergik a mažel 100%.
Už rok promazávám i Modrou Indulonou celé synovo tělo i během dne a hlavně v noci.
Ještě mám dotaz na liaa - zda by mi nějak mohla upřesnit kontakt na paní ze Dvora Králové, která pracovala s aromaterapií.

Moc vám všem děkuji za případné dotazy a rady.

lusil2005
27. máj 2008

cafte zeny.

leila a ako sa vola tvoja homeopatka?

inac - ja musim s polutovanim povedat ze malej sa to dost zhorsilo po minulom tyzdni. na lickach ma cervene bodky (zatial nic horsie, uvidime ako dalej) no a na rucicky, tam sa jej to znova vratilo 😢 cervene suche flaky pri laktoch a v zahyboch. som z toho strasne nestastna. nechapem preco. nespapala nic alergenne. fakt neviem. uz ani nekojim takze mnou to nebude! na nozickach sa jej tiez urobilo par fliacikov. a dnes mala vyhadzany chrbatik. neviem ci to ma spojitost - ale idu jej dalsie zubky. je trosku nervnejsia posledne dni a slinta jak doga 😀 myslite ze to moze byt tym?
ja som z toho na prasky. ☹

lucy81
27. máj 2008

ahojte maminy,
niekoľkokrát som sem prispela, tiež sa trápime s AE.. ☹
posledné 2 mesiace bola malá úplne čistá ani fliačik a včera sa jej to vrátilo, celé nožičky má červené a už sú náznaky aj na ručičkách, brušku.. nechápem tú zmenu, prečo to odrazu zmizne a zase sa to vráti..

jahodka11
27. máj 2008

lusil, moze byt, nam ako vysli 2 zubky, po ekzemiku ani stopy 🙂

jabber
27. máj 2008

olique - a jak dlouho jste tu homeopatickou léčbu zkoušeli? To je divný, že nezabrala.... 😕 😖 . Ještě mě napadá ten léčitel z Blavy, ten pan Dedik

lusil - já myslím, že to je určitě kvůli zubům 😉 - jakákoli zátěž (zuby, očkování) to zhoršuje 😖. Nám teď rostl zub, objevil se jí flíček na tváři a jen se prořezal, tak je to zas fuč. Je vidět, že ještě úplně ok není, ale na to úplné doléčení máme tu dvoustovku 🙂

bambusko
28. máj 2008

lucy81, moze to byt z toho tepla ☹ aj u nas to mizne a vracia sa, ale s mensou intenzitou.

lusil2005 - aj moj maly slinta jak doga 😀 😀 😀 😀 😀 a zuby nikde, este dlho nebudu.

wali
28. máj 2008

olique - to je uplne strasne ako to mate! tiez sa mi nechce verit, ze homeo nepomohla. skusili ste zmenit homeopata? ja by som to hadam este tou homeopatickou cestou vyskusala. tak sa mi zda, ze u vas stale posobi nejaky alergen. skusila si vysadit na nejaky cas mlieko, ci to nemoze byt ono? alebo lepok? my sme exzem "chytili" zhruba v 2. mesiaci, ale po nasadeni homeo liecby, otrubovych kupeloch a tym telovym mliekom s mocovinou (viac sa osvedcilo nez indulona u nas-udrziava kozu vlacnu) sa exzem stratil a uz piaty mesiac sme cisty. mozno by stala za uvahu aj navsteva pana Dedika, co pisala Jabber - vraj uspesne lieci exzem (keby sa nam nestratil, planovala som ist k nemu, ale on lieci vraj deti az od jedneho roka, co vy uz ale mate). budem drzat palce, aby nieco pomohlo aspom aby to drobec nemal take strasne!

lusil - asi to bude veru tymi zubkami. pockaj, ked vylezu a uvidis. ale verim, ze sa exzem potom strati.
lucy - a nezjedla mala nieco nove? to je najhorsie, ze si ten exzem chodi ako na navstevu a clovek nevie, co to vlastne sposobuje. toto ma strasi, ze sa nam vrati a sme zase na zaciatku 🙄

ivka144
28. máj 2008

Ja mam dojem, ze to nakoniec na tej strave zalezi menej, ako si vsetci myslime.
V niketorych pripadoch je alergia na mlieko a koniec, alebo je to jasna celiakia a tiez je jasne, co a ako. ale tusim vo vacsine pripadov sa to aj tak neodhali a ak nahodou nejaka potraviny zhorsuje - zlepsuje, ale nie je uplne jedinym dovodom.
Inak ano, aj ja sa prihovaram za zubky. Ako hovori jabber, ked ma telicko nejaku robotu inde,ako to vysporaduvanie sa s ekzemikom, tak sa to hned prejavi zhorsenim.

Inak nam homeopatka povedala, ze treba povzbudit telo, aby to vedelo zvladnut vsetko a to je jej cesta (povedala by som, ze skor konstitucny sposob liecby) a jasne, ze ked sa pride na alergen nejaky, treba vylucit, ale vobec sa nas nepytala na stravu moju ani maleho, len povedala, ze predpoklada, ze nic extremne nejeme a ze nema vyznam robit nejake brutalne diety alebo co. Uz som vela vela citala o homeopatii, ale myslim, ze ten jej pojem, ze drenazne lieky treba vhodne najst, to som nepocula.

Inak mi to mame take blbe, uz sa to taka na krk - chrbatik a hrudnicek. Buduci tyzden ideme ku koznej ;( (My sme z KE, ale na odporucanie ideme za jednou do PO - vraj robi same babetka len a tam sa zaobera.) Vcera v noci som malemu uz aj Fenystil kvapky dala, ale neviem, ci pomohlo. Tolko sa skrabe, sucha, chudatko, nespi z toho. Ale najdebilnejsie je, ze sa koza infikuje. Vcera sme boli kvoli iym veciam na neonatologii a mu zobrali ster z licka, tak uvidime, iste tam najdu toho dost a predpisu ATB maste.

Homeopatka vravela, ze ak sa da vydrzat, tak nic na to nedavat, ale obavam sa, ze to nevydrzime. Lebo takto sa to zhorsuje tym vecnym driapanim ;((( a ma to cele zapalene.

Inak boli ste iekto na nejakych blizsich imuno testoch? Nam zatial robili len test na mlieko (vysledky nie su uz asi 2mes!) a na IgE, ktore sme pred mesiacom mali zvysene, asi 27 a mabyt do 15 u takychto babatiek vraj.

ivka144
28. máj 2008

Davali ste niekto cucoriedky? Mam taku vyzivku (vlastne to su same jablka a cuco je tam 8%), myslite, ze to mozem dat? Viem, ze jahody, maliny sa az tak neodporucaju, najma jahody su vraj silny alergen. Mozu aj cucoriedky robit sarapatu? D.