Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

ludmilabb
20. mar 2011

@luthien.k len takto narychlo ekzem sa nam zlepsil tak som nesmierne rada dufam, ze jej to vydrzi!!!!

lucinenka001
20. mar 2011

@modra1
Ahoj. Dakujem, ze reagujes na moj mail. Na zaciatok napisem, ze nam bolo povedane ze mame AE asi tak v 4mesiaci.
Lenze mi mame take pediatricku ze hroza. To som sa dozvedela od koznej ze mame AE. Ja sa radim aj s kam-zyk len ju nechcem zatazovat, tak hladam pomoc vsade mozne, kedze je to aj nase prve dieta. Testy ci mame alergiu na BKM nam nikdy nerobili. Takze neviem ani ci mame alergiu na BKM.
Preto som sa pytala na Pribinaciky aj tavene syry, lebo vsade dookola maminy to bezne davaju detickam 1rocnym aj menej a este k tomu im davaju aj napriklad PISKOTIK co poznas urcite.
Ja som sa pytala hlavne preto na tieto veci, lebo chcem Adamovi nejako spestrit jedalnicek ale samozrejme toto nie je vhodny sposob. Napisem ak teda mozem ako vyzera nas den papania. Rano: Bud mame mliecko HAMI, alebo chlebik s FLOROU LIGHT preto som sa pytala ci moze aj syr miesto flory, alebo co ine na chlebik. Desiata mame jablkovu vyzivu HAMANEK. Tak neviem ci je to tiez ok, potom obed klasicka zeleninova polievocka, pripadne vyvar. INAK DAKUJEM SKUSIM TY TVOJU PODLA RECEPTU urcite to bude lepsia chut kvoli tej cibulke. No dalej teda Olovrant kasicka od NESTLE a VECER po kupani MLIECKO. Tak chcem nejaku zmenu neviem co mu zaradit este. Aky jogurt papate ?
Preto sa pytam nemam skusenosti a nechcem Adamovi uskodit ze mu dam nejake hluposti.
Spominas este prosim Ta v tej polievke rasu a majoranku to teda mozem mu dat kludne?

lucinenka001
20. mar 2011

@modra1
Este ak mozem sa opytat prosim Ta. Spominas tak vela, vela zeleninky cez kukuricu az fazulku atd. Davas to predpokladam v mrazenej forme kedze je bola zima a zeleniny riadnej je malo.
Cize od zaciatku varis polievku prosim Ta v zakrytom hrnci a ked pridas komplet vsetko postupne potom uz len odokryjes. Dobre som pochopila?
Dakujem.
Vy papate kase?

ludmilabb
20. mar 2011

@modra1 ja len tak pomimo ale ked davas karfiol na zaver do polievky, to nemas potom rozvarene zemiaky?

ludmilabb
20. mar 2011

inak ja som predtym bezmliecnkou dietou davala tiez Lucinu, Kiri detsky syrokrem, obcas tvrdy syr a Cottege cheese, jogurty len smotanove
inak poznam mamicky ktore davaju Actimely atd to by som asi ani zdravemu dietatu v tomto veku zatial nedavala, kadejake chemikalie su v tom ale uprimne v com teraz nie su konzervanty, aditiva, farbiva
pomaly ani jogurt bez spominanych ingrediencii nezozeniete ja som uvazovala nad domacimi jogurtami ale uz sa to akosi same vyriesilo 😔

lucinenka001
20. mar 2011

@ludmilabb
Ahoj,
citam si Tvoju spravu. Cize Ty si davala riadne syr Lucinu aj tie ostatne od 1.roka ako pises?
Ja neviem uz ako dalej. Ono je to tak, ze kazda mamicka sa riadi podla seba. Kazda co uzna za vhodne tak da 😉
Ja len zase samozrejme nechcem pchat do Adama rozne hluposti kedze sa ich pocas svojej mladosti dost napapa. A ako ste to vyriesili s jogurtom? Aku znacky papate nakoniec ? 😉

luthien.k
20. mar 2011

@lucinenka001, pokud pijé mlíčko Hami a ekzém máte dobrý, tak na BKM zřejmě nereaguje, Hami je normální UM nenaštěpené (resp. nevyrábí žádné UM pro alergiky na BKM), takže jistě můžeš zkusit i jiné mléčné výrobky, nicméně vyhýbala bych se těm, co jsi psala, jako je Pribiňáček (samý cukr), tavené sýry (tavící soli = brání vstřebávání vápníku z něj), Lučina (hodně slaná) - raději zkus dát kvalitní bílý jogurt se složením pouze z mléka a jogurtových kultur, myslím, že tu už padlo, že na Slovensku dávají maminky Zvolenský (u nás třeba Hollandia). Jestli ho samotný nebude chtít, tak smíchat s oblíbenou přesnídávkou. Potom sem tam plátek kvalitního tvrdého sýra nebo třeba ten Cottage, ale to jen pro zpestření.
Jinak není dobré dávat atopikovi mléčné výrobky víc jak cca třikrát týdně.

Co se ostatního vaření týká, třeba ty polévky, tam se opravdu meze fantazie nekladou, můžeš je udělat z čehokoliv, co máš na malém vyzkoušené, že mu nevadí a různě to kombinovat. Dobré třeba pro chuť je, když se zeleninový základ (cibule, mrkev, pastiňák) orestuje trochu na oleji a pak dá vařit.

luthien.k
20. mar 2011

Recept na rýžový pudink je:
RÝŽOVÝ PUDING (lze od 5M)

0,4 l rýžového mléka (Reis drink z DM), půlka ovocné přesnídávky, 1 pol. lžíce rýžového sirupu nebo glukózy, 4 vrchovaté lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena)

Postup:
V mléce rozmícháme nejdřív ovocnou přesnídávku, pak škrob a rýžový sirup. Můžeme přidat pár zrnek soli. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme alespoň 3 minuty, aby byl škrob dobře provařený. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit zbytkem ovocné přesnídávky.

lucinenka001
20. mar 2011

@luthien.k
Ahoj luthien. Uz som si myslela, ze sa babetko chysta na svet, kedze si nepisala. 🙂 Idem si hned precitat Tvoju spravu 🙂
dakujem.

luthien.k
20. mar 2011

@ludmilabb, ahojky! No to jsem fakt moc ráda, tak buď za to mohly fialky nebo to prostě chtělo čas, než se to usadí (i po těch kortikoidech). Tak zkusíš BKM nebo se chceš chvíli těšit ze zdravých tvářiček Sofinky? 😉

lucinenka001
20. mar 2011

@luthien.k

dakujem za recept k ryzovemu pudingu. Idem odpisat aj na spravu. 😉

lucinenka001
20. mar 2011

@luthien.k
Ano pijeme uz dlhodobo mliecko HAMI. Skusala som mu davat aj par lyziciek jogurtu, ale radsej postupne nie cely naraz.
Dakujem aj za radu ale tusim aj v chladnicke mam doma ten ZVOLENSKY JOGURT. 🙂
Obcas mava Adam cervene licka, ale ja sa snazim testovat postupne a pomaly. Skusim teda radsej Cottage syr, ale naozaj len v malom mnozstve a takisto aj tvrdy syr.
Asi aby som si bola uplne ista dam Adama otestovat na BKM, ale neviem ci je to mozne urobit len tak na moju ziadost, ale ma musi odporucit iny lekar. Musim sa opytat u pediatricky.
A aky mas nazor Luthien, prosim Ta na kel, fazulky, hrasok? Ci je to len o tom, ze vyskusat?
A co klasicke maslo, napriklad na zaprasku moze sa ?

Dakujem

luthien.k
20. mar 2011

@lucinenka001, testy na alergii na BKM může udělat pouze alergolog nebo gastroenterolog, a to obvykle na doporučení pediatra (ale jsou i tací, kteří berou bez doporučení, moc jich ale není). Ale myslím, že to u vás není nutné, pokud dlouhodobě pije Hami mléko, tak tam reakce nebude, navíc žádný test není 100% spolehlivý (z krve nebo kožní testy - ty nejméně ze všeho).
Víš co, začni tím jogurtem, a to tak, že první den tu lžičku dvě, druhý den deset, třetí den půl jogurtu, čtvrtý den celý, to samé pátý až sedmý den a když se nebude zhoršovat, je to OK a můžešk s klidem dávat i to ostatní (jak jsem psala, tak ne každý den).
Kapusta (kel), fazolky, hrášek - je to dobrá zelenina, která většinou nealergizuje, takže třeba jen vyzkoušet.
Máslo - až po testu BKM jak jsem psala výše.

lucinenka001
20. mar 2011

nasa pediatricka nas nedoporucila nikam, ale to je zase ina kapitola o nasej lekarke. 😀 Pozerala som do chladnicky a dobre som si pametala vcera som mu kupila ten Zvolensky lebo som studovala vsetky mozne 🙂. Takze uz som ho vybrala s chladnicky a ked sa zobudi dam mu troska ako pises podla postupu 🙂.
Otestujem ho a ak nebude reagovat dam aj maslo 🙂.
Zeleninku takisto teda otestujem.
A stale je dobre testovat po trosku? Urobim zle ak by spapal viac kelu v polievke? Radsej ho otestovat?

stipa
20. mar 2011

@modra1 ahoj @lucinenka001 perfektní polévka 🙂 vždyť kombinovat se dál lodacos, když na to jídlo dítě nereaguje. Základ je vše neprve vyzkoušet a pak můžes dělat takovou polévku jako dělá třeba modra1. Když nemáš vyzkoušené, je třeba vyzkoušet, protože kdybys pak udělala takovou polévku a prcek by se vysypal - nevěděla bys z čeho to je ☹ a to je pak začarovaný kruh a musíš začít od začátku.

Holky tady psaly, že pribináčky a hlavně tavené sýry, je to nejhorší, co může být!!! Souhlasím s modrou1. A pokud dítě nereaguje na BKM, tak pak jsou nejlepší zakysané výrobky.

A co se týče - sůl a dochucovadla - opravdu dítě nepozná jiné chutě, když mu je nenabídneš 😉 Ono zná vlastně jen sladké MM nebo chuť UM a pak díky příkrmům začíná poznávat chutě, alena koření a dochucování jeho strava určitě nestojí 😉 🙂

ludmilabb
20. mar 2011

@lucinenka001 syry som davala kym som nezacala riesit alergiu na BKM ale tusim az po ukoncenom roku
smotanove jogurty bud biele alebo ovocne su naj Zvolenske alebo Selce, Hollandia treba pozerat ake percento tuku obsahuju
@stipa zakysane mi dcerka odmietala proste prilis "kysele" pribinacika jedavala sem-tam hlavne smotanove jogurty ale teraz uz dva mesaice pauzujeme
pouzivate niekto Veticko, nejaka novinka na trhu

valentinuska
20. mar 2011

ahoj holky, po delší době se sem jdu zase poradit 🙂
jsme na dietce, já i malá a zkusila jsem (přes sebe) jogurty a tvrdé sýry a přišlo mi to OK ... ve vaně občas spatřím malé dva flíčky na rukou, ale ty jsou vidět jen ve vaně ale i při dietě bez jogurtu ...
no ale na rady alergoložky i doktorky jsem začala dělat kaši z HA mléka (prý AC není potřeba) a flíčky jsou stále stejné, nicméně od té doby už nemáme tuhé bobečky, ale stolička je řidší ☹
máte s tím zkušenost? je to obecně kaší či to může být právě tím HA mlékem, které jí úplně nesedne?

modra1
20. mar 2011

@valentinuska _skús opäť EET, vysaď mlieko na 14 dní, ak sa zlepší, bude to ním. Malinkú už nekojíš, že dávaš UM, trochu tomu nerozumiem, keď píšeš, že si testovala cez MM. A ak ešte kojíš, načo jej dávaš UM? Zdá sa mi príliš malá na také testovanie, ale rešpektujem, že je to individuálne rozhodnutie. Vo viacerých materiáloch som sa stretla s tým, že minimálna (ale skôr výnimočná) doba na vymiznutie alergie je 6 mesiacov.
Ja som mala diétu 11 mesiacov, potom som preskúšala cez MM, nereagovala, tak si občas dám zmrzku alebo plátok tvrdého syra, bryndzu, aby som jej navodila toleranciu, jej samej skúsim podať jogurt niekedy v lete keď už bude mať rok a pol, ale ak aj nebude reagovať, nemieniť ešte zaradiť BKM do jej stravy. Ja som v tomto možno až príliš striktná, ale mám 6-ročného syna, kt. alergia na BKM (a iné) bola zistená až keď mal skoro 4, diétu nemal dôslednú, lebo som o tom málo vedela a už chodil aj do škôlky, a žiaľ, stále na BKM reaguje slabým ekzémom a zahlienením, zápalmi stredného ucha. Takže u malej sa tomu chcem pochopiteľne vyhnúť, našťastie sa zhodneme aj s našou alergologičkou, že mlieko a výrobky z neho nepatria k zdravým potravinám.
@ludmilabb nie. Hodím zemiaky a hneď vyberiem karfiol z chladničky, umyjem očistím, rozporcujem, hodím, rozdiel je pár minút. Celú polievku robím v rýchlom tempe. Brokolica ide celkom nakoniec, keď už je všetko takmer uvarené, stačia jej 4 minúty.
@lucinenka001 _všetko čo dávam malej som je predtým odskúšala, dala som ti iba tip, ale ty musíš vedieť, či to môže, či si mu už danú potravinu odskúšala. Hrášok, kukuricu a zelenú fazuľku mám mrazenú, ostatné pravidelne kupujem čerstvé.

modra1
20. mar 2011

@luthien.k _chystáš sa vziať si PC aj do pôrodnice ? 😀. Držím palce, nech všetko prebehne najlepšie ako sa dá a najmä nech ste obaja v poriadku.

valentinuska
20. mar 2011

@modra1 no jo píšu jak tatar 🙂
normálně kojím, k tomu pár příkrmů ... a večer jsem začala dávat kaši, protože jsem jinak kojila celou noc :-/ kaše kupodivu pomohla, malá se nebudí ...
podle mé doktorky jsem prostě měla udělat klasickou rýžovou kaši z HA mléka, no a jelikož s doktorkou musím nějak vycházet a respektovat jí (event. dokázat, že to prostě nejde), tak jsem opravdu zkusila použít HA mléko
kaši moc vysazovat nechci, protože jinak přispívá ke klidným nocím, což nám oběma svědčí ...

jinak to že jsem si zkusila dát jogurt, neznamená že ho jím stále ... prostě občas si ho dám, s dietou já osobně nemám problém a tak nějak jí dodržuji raději stále

modra1
20. mar 2011

@valentinuska rozumiem, za mňa platí čo som napísala, skúsiť UM vysadiť a uvidíš. Kašu počas vysadenia UM môžeš robiť z vody, veľa detí ju papá z vody 🙂, moja malá má najradšej ryžovú od Nestlé. Chutí jej aj samotná, ale zvyknem do nej roztlačiť kúsok banánu alebo pridať rozmixované jablko, hrušku alebo pridám trošku výživy (čučoriedky, broskyňu). Prípadne môžeš na tých 14 dní nahradiť HA mlieko štepeným, mrzí ma to, ale nespomeniem si teraz ako sa volá, nie je to neocate ale to druhé AC, asi Nutrilon Alergy Care, len to vyjde drahšie ako s vodou 😉.
Ono, keď dávaš priamo UM malej, je dosť jedno, že ty dodržiavaš diétu. Keď UM nebude dostávať, je tvoj diétny prístup správny. Môže byť, že ak už nereaguje na BKM cez tvoje MM, že sa jej znížila alergia, ale zatiaľ nevymizla (považujem to za najpravdepodobnejšiu verziu) a ak jej teraz budeš pravidelne podávať BKM, môže dôjsť opäť k vzplanutiu, proste sa prekročí hranica, kt. znesie a bude reagovať znova zle.

valentinuska
21. mar 2011

@modra1 to zní logicky 🙂 měla jsem se na to UM asi vykašlat hned a dělat to z vody ... dělala jsem chvíli i Sinlac, který nám oběma moc chutná 🙂
díky moc

lucinenka001
21. mar 2011

@ludmilabb
ja skusim naprv teda otestovat ten jogurt a az tak by som presla na syry a zakysane veci, pripadne Cottage aspon v malych mnozstvach pre chut. Adam ma za par dni uz 1.rok takze akurat to vychadza 😉

lucinenka001
21. mar 2011

@modra1
Vacsinu z tej zeleninky sme uz papali a nemal ziadne silne reakcie, jedine co nepapal su skor ten hrasok, fazulka 😉 . Ale otestujem aj to. Mna skor zaujalo ze tu jarnu cibulku davas spenit s troskou oleja olivoveho to doda urcite lespiu chut polievke ja som nevedela ci take nieco moze papat.
Spominas v inej sprave, ze papate s malou kasicku od Nestle ryzovu, Adam ju papal tiez, ale ja ju kupujem len v 1.STUPNI, neviem najst pre vacsie deticky ryzovu. Tiez mu velmi chuti aj kukuricna ale to je tiez len 1.stupen. V druhom stupni su uz len napr. od Nestle OSMIZRNA, SUSIENKOVA atd. , ale to je sama psenicna muka, vcera som mu dala OSMIZRNU ale spapal aj tu. Vlastne som sa chcela opytat ci si kupila tu ryzovu aj vo vyssom stupni alebo papate tu pre 1.stupen . Pytam sa preto lebo Tvoja mala uz ma vyse roka. Ci vlastne nevadi ked davam malemu kasicku 1.stupna a uz ma rok. 🙂 Citam aj ze papate banan. Nie je to velky alergen pre AE?

kazdovci
21. mar 2011

prvy krat po 3 mesiacoch mame krasne ciste licka a telicko sa tiez cisti!!!!! jupiiii hurrraaa. akurat je drobatko na prisnej diete - iba SINLAC kasa, ryzova kasa, ryza a brokolica. zajtra nam ma prist to speci mliecko NEOCATE ktore nam predpisala gastroenterologicka. a postupne zacneme skusat dalsie potraviny. ale stalo to za to. mastime Holtovym kremom zle miesta a cistou vazelinou z lekarne zbytok telicka, tvaricku Biodermou atoderm PP...uvidime co bude dalej...

stipa
21. mar 2011

@ludmilabb ahoj, syn má alergii na BKM, takže nic takového nejí on ani já (kojím) ale vím, že kam.zyk tenkrát psala, že zakys. výrobky jsou nejlepší a možná zmínila i Hollandii, ale to už opravdu nevím.
A co do zakys. jogurtu dát rozmixované ovoce, které dítě snáší? Ale pokud máte i jiné jogurty, tak 🤐 🙂

luthien.k
21. mar 2011

@lucinenka001, vůbec nevadí, když děti jedí jen ty bezmléčné kaše tzv. 1. stupně, klidně můžeš pro zpestření zkusit ve zdravé výživě koupit čistou instatntí kaši - jáhlovou, pohankovou, kukuřičnou... Já je dělala ještě před rokem, jsou levnější, jsou to čisté obiloviny, prostě pohoda 🙂
Banány jsou OK, když se otestují a nevadí. Jen se v nich dost často objevují plísně, tak i kvůli tomu se to s nimi nedoporučuje přehánět.
Ono - atopici můžou vlastně vše, co se otestuje a nevadí 🙂

@modra1, já plánuju noťas s sebou i do porodnice, ale obávám se, že mi to mm zatrhne 😀

@valentinuska, poslechni @modra1 😉

modra1
21. mar 2011

@lucinenka001 kaša je od 4.mesiacov. Toto vôbec neriešim, veď neje iba kašu, má ju možno 3x do týždňa. Aj hotové príkrmy kupujem radšej pre menšie deti, lebo nie sú solené - hotové príkrmy jej dávam len veľmi zriedka, možno raz za mesiac skôr za dva keď sme niekde von a nestihla som pripraviť domáce.
Banán- niektoré deti reagujú, je ich málo, iné nie, treba vyskúšať.
Olej sa pridáva už do prvého príkrmu kvôli nenasýteným mastným kyselinám, z toho dôvodu je lepší za studena lisovaný olivový. Takže či ho zamiešam potom alebo na začiatku je z tohto pohľadu jedno, ale ak na začiatku, je polievka chutnejšia.

modra1
21. mar 2011

@luthien.k si tehoška, tak by si nemal na teba dovoľovať 😀

luthien.k
21. mar 2011

@kazdovci, to jsem ráda, doufám, že jsme tady k tomu také trochu přispěly s děvčaty 🙂

luthien.k
21. mar 2011

@modra1, haha, modrý koník je mu velkým trnem v oku, takže to si klidně dovoluje 😀