Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
28. jún 2010

@korkusa, zrovna jsme to tu řešily před pár příspěvky, očkování zhoršuje nebo dokonce spouští ekzém - ekzém, to je nepřiměřená reakce imunitního systému a očkování také imunitu "vyburcovává" k aktivitě, takže to spolu hodně úzce souvisí, bohužel...
@eyael, pokud máš s oleji dobré zkušenosti, tak fajn, nikdo Ti je nebere 😉, ale podle mých informací (a ty pocházejí od holčiny, která pomohla dostat se z ekzému cca 200 dětem, jejichž maminkám pomáhala vychytávat stravu i kosmetickou péči a dost mamin tady je jí za to mylím vděčných). Pan Hadek, který oleje prodává, mě o něčem jiném asi nepřesvědčí 😉

beruska2x
28. jún 2010

@eyael podle tebe neni promastovani olejem nesmysl, pro me treba ano... kazdopadne bych si nikdy nedovolila jen tak napsat nekomu ze to ci ono nesmysl je... je to hodne individualni a co ja mam zkusenost tak hodne oleje delaji neplechu a hodne Dr at pediatru nebo koznich je nedoporucuje....

pokud je pan prodava tak je jasne ze ti doporuci modre z nebe nebo naftu pokud to bude mit na sklade 😝 😀

mozna by sis temu trosku mela precist nez napises 😉

mmch pise michana mast...

nikush4
28. jún 2010

Ahoj chcem sa spytat. nasa mala dostala atop, exem.. a objednany sme ku koznej ale az o styri dni..no uz teraz rozmyslam z coho to moze mat.. praci prasok sme nemenili vsetko po starom.. akurat co sa stravi tyka pridala som minuly tyzden maso.. prvy krat.. a este prvy krat jedla karfiol... tak teda neviem moze aj maso sposobit exem??? co este moze sposobovat exem? dakujem.

luthien.k
28. jún 2010

@nikush4, příkrmy jsou častým spouštěčem ekzému nebo očkování nebo prodělané onemocnění, prostě vše, co má nějaký vliv na imunitu (když pomineme ty vnější vlivy, jako kosmetika atd.). Vzhledem k tomu, že v pěti a půl měsíci už dáváte maso, znamená to, že jste byli na UM a přikrmovali tudíž před ukončeným pátým měsícem? Jaké mléko případně malá má?
Ještě: jsi sama alergik nebo tatínek malé nebo někdo z blízké rodiny? Genetika taky hraje důležitou roli.

Prosímtě, hlavně si na kožním nenechávej dát kortikoidní masti, daleko lepší je zajít k alergologovi a zkusit najít ve stravě, co tam vadí, protože většina atopických dětí reaguje na stravu = má alergii na různé potraviny, nejčastěji na bílkovinu kravského mléka, vejce, sóju a další. Takže první krok by podle mě měla být dietka s vysazením určitých potravin (když budeš chtít vědět víc, napiš) a hledání vhodné kosmetiky (podle stavu ekzému, je-li suchý nebo mokvavý atd.). Kortikoidy jsou svinstvo, ekzém se po nich většinou vrací v horší formě, je to prostě krátkodobé řešení/neřešení nějakého "vnitřního" problému (obvykle, ne vždy). Holky určitě ještě napíšou víc 😉

beruska2x
28. jún 2010

@nikush4 myslim si totez jako @luthien.k 😅 hlavne poradne prolustruj rodinu, kdo ma exemy, alergie, babicka, i prababicka... to urco hraje roli, na alerkologii vas asi hned neposlou, docela neradi to delaji pred rokem zivota, ze jsou testy dost neprukazne a desne rychle se to meni....
jaky pouzivas prasek? zkus Batole jestli u vas je, dej machani navic, bez avivaze a zehlit!

kosmetiku z lekarny, bez barviv a parfemu, zalezi jake to mate... suche???

nektere deti jsou opravdu citlive a vadi jim treba i mrkev, brambor a nekdo v pohode...

u kozni se hed nelekni a kortikoidy bych fakt hned nedavala, na to vzdycky casu dost - kdyz by to bylo zanicene nebo neco ale jinak staci hlidat jidlo a proste venovat peci kuzi...

nikush4
28. jún 2010

no my sme na UM od 2. mesiaca papali sme Bebu... no a zacali sme prikrmovat tyzden pred piatym mesiacom (dr doporucila lebo malej nestacilo ani 1l UM denne).. ale dr. mi povedala ze uz kludne mozem dat malej aj masko.. doterza nebol ziadenproblem mam pocit ze mrkvu a zemiaky velmi dobre znasala dokonca sme vyskusali aj spenat.. co tiez v poriadku..akurat v ten tyzdenako som dala prvy krat maso..sa jej ten exem urobil. Inak papa len UM a na vecer kasu na dobru noc (od nestle). v rodine mojej ani muzovej nieje ani jeden clovek co mal exem ani alergik takze dedicnost sa vylucuje no a prasok pouzivam Lovelu uz od jej narodenia. ina

a exem mame uplne suchy nemokva len je priserne cerveny.

ad. ja malu velmi neolejujem ani nekremujem... skoro vobec, a pouzivam detske mydlo z lekarne bez parfemov atd.. vsetko to iste od narodenia.

a citala som niekde som zachytila ze sa to stava aj pri prerezavani zubov? neviem ci je to dobra informacia.ale nasej sa teda prave prerezali dva zubky a pred dvoma tyzdnami bola ockovana .... a v tom istom case mala aj nieco ako "chripku" (bolo mi divne ze ju dr. aj tak ockuje ale verila som ze vie co robi)

takze neviem.. mala by som nachvilu prestat dokrmovat?? a byt len na UM?

beruska2x
28. jún 2010

@nikush4 to asi ne, jen bych davala veci na co jste zvykle, nic noveho, ale spis si myslim ze to vypuklo tou kombinaci ocko, zuby, nachlazeni 😅 pri vsech techto vecech se vetsinou exem zhorsi, natoz kdyz jsou pokupe 😅

zkus Exipial 12% omega, nam moc pomohl a natirat fakt treba 3x denne...aby ji to nesvedilo...

eyael
28. jún 2010

luthien.k a beruska2x - odkaz na článek jsem dávala jako odkaz na jeden z názorů. Pana Hádka neznám a je mi jedno čím se živí, jen má dobré argumenty a neříkám, že s ním bezvýhradně souhlasím, ale v řadě věcí se shodneme. Stejně tak pan Hádek zas nesouhlasí s jakýmsi cizincem, kterého taky osobně neznám, ale jeho pohled na věc si ráda přečtu. Což se tady evidentně nenosí.
a ještě jednou - reagovala jsem na zmínku v diskuzi o babských radách, že se nemá promašťovat oleji což je nesmysl, může se, lecckomu to pomáhá, ale jako u všeho je třeba brát ohled i na druhou stránku věci, viz článek o složení jednotlivých olejů... jen pro vysvětlenou jsem zmínila naší celou situaci a jak řešíme ekzem my, i když to nemá s obsahem této témy tolik společného, ale úplně od věci to snad není když je to diskuze o ekzemu!
Jinak musím říct, že je mi smutno z toho, že opakovaně ignorujete jinou zkušenost než vaší i když u ekzemu neexistuje nic univerzálního pro všechny exematiky - jen něco, co funguje pro větší či menší skupinu lidí...

bianka234
28. jún 2010

@nikush4 môj malý reaguje na všetky druhy masa okrem zajačieho, ale aj to musí byť domáci, zdravo chovaný, a karfiol tiež neznáša, takže je to možné. Ak si maso kupovala v obchode, je možné že zareagoval na zmesku, ktorou sú zvieratá chované, a ak to bol karfiol, tak bol zrejme poriadne postriekaný

luthien.k
28. jún 2010

Souhlas s @beruska2x ohledně @nikush4, taky myslím, že spouštěčem ve vašem případě byla ta kombinace zuby - ekzém - nemoc. No a že nejste geneticky zatíženi, to ještě neznamená, že ekzém mít nemůže, jen to bývá dobré vodítko k tomu, že se ta "vyrážka" jako atopický ekzém snáze vyhodnotí.

Takže zkuste to pořešit kosmetikou, jak beruska2x radí (třeba bude mít někdo jiný jinou zkušenost, nám se osvědčila A-Derma Exomega krém nebo mléko). Začala bych u toho nejlevnějšího, protože řada z těch přípravků jsou dosti drahé špásy, někomu třeba velmi pomáhá obyčejná modrá indulona. Kdyby se to neuklidnilo, tak potom bych zvažovala dietní opatření, jako první se obvykle vysazuje kravské mléko. Reakce na něj se může objevit průběžně, ne jen po prvním podání (jako na všechno ostatně, když se imunita vyburcuje tím očkováním třebas, tak může začít reagovat na to, co dřív nevadilo).

Jinak raději koupat v čisté vodě, aby se to zbytečně nedráždilo, bacha na zpocení, to taky není dobré, takže oblékat raději lehce a do čisté bavlny, na praní já doporučuju obyčejné mýdlo nastrouhané (tři lžíce přímo do pračky) nebo mýdlové vločky a (plus vždy sodu na praní, podobné množství jako mýdla), máchat poprvé v octu (asi tři lžíce) a podruhé bez ničeho. S tím mám já dobrou zkušenost 😉

nikush4
28. jún 2010

no pockam co mi povie kozna a ked mi prepdise kortikoidy..tak radsej naozaj skusim ten exipial asi.

bianka234 ja som kupovala maso v obchode.. ale karfiol na trhu..snazim sa vyberat tak aby boli potraviny co najzdravsie..ale...aj ked si da clovek naozaj pozor.. nikdy nevie co v tych potravinach naozaj je.

luthien.k
28. jún 2010

@eyael, máme prostě jiný názor, tak klíííííd 😉 😅 Třeba si někdo z toho Tvého něco vezme, proč ne, ale mě prodejce olejů nepřesvědčí 😉

nikush4
28. jún 2010

@luthien.k dakujem velm ipekne.. za informacie... uvidim teda ako sa to vyvinie.skocim do lekarne.. a nieco uz vyberiem.. asi z toho co ste mi poradili..a potom zvolime dalsi postup 🙂 este raz dakujem 😉

beruska2x
28. jún 2010

@nikush4 jeste bych zvazila tu Lovelu u nas ji, pokud vim dost nedoporucuji ze je prave hodne agresivni 😖

a zkus si rict v lekarne o vzorky tel. mlik - Leciderm, Eucerin, Aderma atd - co je vhodne pro atopiky , taky docela dobre je Cutis Help - konopny balzam, na zvlhceni kuze se mi moc osvedcil... ale treba Indulona vubec ne.. zkusila bych to vzdycky nanest na kousek tela - treba jednu ruku a pockat 2 dny co to udela a pak zkusit zase neco jineho....

chce to opatrnost a trpelivost ale da se to 😉

luthien.k
28. jún 2010

@beruska2x, vidíš, to jsem zapomněla, že testovat kosmetiku tak na kousku 2x2 cm a nechat 24 hodin, co to udělá a pak až namazat vše 😅

eyael
28. jún 2010

luthien.k do klidu by ses měla dát hlavně ty.
Mmch ohledně jiné příspěvku tady bych také nesouhlasila s tvými doporučeními - klidně bych se vrátila k UM, tak na týden, pokud to dítěti nebude vadit a pak postupně přidávala příkrmy aby se lépe odchytilo, v jaké potravině může být problém nebo jestli to není potravinou ale něčím jiným že se ekzem projevuje.

beruska2x
28. jún 2010

@eyael nejsi trosku agresivni? 😅

mmch pokud je exem podrazdeny, tezko bude testovat, nejdrive je potreba vse zklidnit a pak zkouset, vycisteni muze trvat i nekoli dni, tydnu a tezko necha dite o hladu, ze.... jen na UM 😒

@nikush4 niceho se neboj, vynech treba maso, kdyz se ti nezda, jinak prilohy a zeleninu, co uz vis ze ji nedela spatne, az se exem uklidni tak budes chytrejsi...

luthien.k
28. jún 2010

Přesně to jsem chtěla napsat, že já bych rozhodně vysazovala postupně, když už, protože dítě, kterému UM už nestačí, přece nenechám hlady 😉 Maso v tomto věku není nezbytné, takže souhlas s @beruska2x 😉

eyael
28. jún 2010

beruska2x - nikde nepíšu, že má dítě nechat o hladu, nevím jak jsi na to přišl, ale píšu, že pokud to dítěti bude vyhovovat, tak se vrátit k UM není vůbec špatný nápad, to za prvé.
Za druhé, jak chceš dosáhnout vyklidnění ekzemu, když bude náhodou alergenem potravina kterou dítě dostává? Právě pro zklidnění je lepší vynechat všechny potenciální spouštěče a snažit se vrátit do stavu, kdy vše bylo v klidu, před tím, než ekzem vypukl. Někdy se ale hledá dost těžko přesný okamžik. Pokud je spouštěčem alergen, tak stejně jako u zavádění příkmů tak při opačném postupu stačí 3 dny na to aby se projevilo byť jen minimální zlepšení či zhoršení stavu. Proč se asi při zavádění příkmů má čekat minimálně 3 dny se zaváděním další potraviny? Asi aby se projevil vliv již zavedeného jídla nebo se pletu?

eyael
28. jún 2010

z knihy o přírodním léčení alergií od MUDr. Josefa Jonáše
"... DOSPĚLÝ člověk si při svém domácím testu můte dovoli kratší "půst", asi petidenní, kdy vynechá kávu, čaj, ovocné šťávy, bude pít jen vodu nebo minerálku... za nealergizující se dnes považuje rýže, jáhly, pohanka, skopové maso a dýně.... při zatěžování organismu potravou začínáme nejlépe potravinami, které nevyvolávají tak často alergie. K již řečeným dále patří brokolice, okurky, melouny, fíky, mandle, kokosový ořech a oleje.
Potraviny střední snášenlivosti bývají kukuřice, kozí a ovčí mléko, hovězí a telecí maso, kuře, krocan, pstruh, brambory, zelené lusky, kedlubny, mango, červená řepa, jablka, banán, hrušky, olivový olej, zelí.
Nebezpečné potraviny, ty berte až nakonec expozicční diety jsou pšenice, žito, oves, ječmen, umělé tuky, mléko, sýry, vejce, vepřové maso, mořské ryby, houby mimo žampionů, květák, luštěniny, karotka, cibule, česnek, paprika, celer, petržel, kyselá jablka, citrusové plody, hroznové víno, ořechy, cukr, z bylin pak heřmánek, máta peprná či fenykl..."
doporučuji tuto knihu přečíst celou, je v ní mnoho moudrých slov...

beruska2x
28. jún 2010

@eyael lip cti prosim, kdyz male Um nestacilo predtim a proto dala prikrm, tak by ji asi tezko stacilo ted 😉
exem propukl v dusledku okovani, nachlazeni a zubu, po pridani masa do jidelnicku...

proto bych nechala jist to co meli predtim zavedene bez reakce s 3 denni pauzou , vynechala maso, pockala az odezni nachlazeni, priznaky ockovani, zarudnuti se zklidni a pak jednala dal...
je to uz jasne napsane? kdyztak zopakuji 😉

eyael
28. jún 2010

v případě 5m dítěte bych se tedy klidně vrátila k UM, doplnila bych stravu NEMLÉČNOU rýžovou kaší, kterých je na trhu dostatek, aby přpadně nemělo hlad a nasadila bych tak "dietu" na vyklidnění ekzemu, tak na 3 dny. V 5m to dítěti rozhodně nijak neublíží když bude pít mlíčko a jíst kaše. Případně je možné sáhnout k radikálnějšímu řešení a na přechodnou dobu podávat hypoalergenní UM, tak bude vyloučena i možnost alergie na mléčnou bílkovinu.

eyael
28. jún 2010

beruska2x, je krásné, jak najednou říkáš to samé co já - vrátit se ke stavu před vypuknutím ekzematické reakce. To jsem ráda, že jsme se konečně shodly.
Pro zasycení 5m dítěte lze s úspěchem zavést také kukuřičné kaše nebo kaši z pohanky. Existuje i kaše na jejíž název si teď nevzpomenu, kterou lze koupit v lékárně /má na obalu jakési hnědé lusky vypadající jako lusk hrášku, nevíte některá jaká to je?
Jinak zavádět příkmy u potenciálně ekzematického dítěte před půl rokem věku je hazard, hlavně od pediatra, který by měl tyto situace znát a vědět, jak je řešit.

luthien.k
28. jún 2010

Dítě nebylo potenciálně ekzematické, v rodině nikdo nemá ekzém, jak @nikush4 psala 😉 Mlíko a kaši bych nedávala, kaše dětem chutnají (s UM) a tak pak často nechtějí jiné příkrmy nebo stejně nechutnají (s vodou). Hypoalergenní UM nepomůže též, nutné je mléko s plně štěpenou bílkovinou, takže mléko Nutrilon Allergy Care, Nestlé Alfare nebo Neocate.

Ta kaše je Sinlac. Obsahuje karob, rýži, minerály a vitamíny. Mnoho dětí tady na MK reaguje i na rýži...

beruska2x
28. jún 2010

@eyael ja nerikam to co ty, rikam to co jsem napsala uz vyse, navic prekopirovat sem seznamy potravin je vcelku na nic, divila by ses kolika detem vadi napr nezavadna ryze 😅 ani v 5m veku davat fiky, madle, kokos mi neprijde stastne...
je to proste nerealne 🙄 mluvis/pises sice jako kniha ale ucinek 😖

myslim ze lepsi bude myslet vlastni hlavou... ne?

nevim co je za hazard zavadet prikrm u ditete ktery ma hlad a nema zadne alergiky a exematiky v rodine, to by se vsem detem preventivne melo dat jist az v roce?

eyael
28. jún 2010

HA mléko pomůže, odzkoušeno na mém dítěti (pročpak se asi mlíčko jmenuje hypoalergenní?). My používaly BEBA HA.
Argumentaci ohledně kaší jsem nepochopila, jsou šetrnějším jídlem při přechodu na normální stavu než příkmy a dítě zasytí. Pokud nechutnají, je jich na trhu nepřeberné množství, jak druhů tak značek, dá se vybrat. Hlavní předností (rýžové, kukuřičné, pohankové) kaše je to, že je velmi dobře snášena a nealergizující (v 95% případů).
Mlíčko jsem samozřejmě myslela umělé, nejlépe hypoalegenní nebo speciální určené pro ty, kteří mají nesnášenlivost laktozy.

O odpovědnosti pediatra píšu jen na okraj to byla jen poznámka pod čarou.

beruska2x
28. jún 2010

@eyael hlavni problem kasi je ten ze jsou sladke a dite pak nechce jinou obycejnou stravu... navic vitaminy a vyzivova rozmanitost stravy teda nic moc 😖
jen dite necim zaplacnout aby nemelo hlad a nervalo neni reseni, jidlo by mu melo v tomto veku dat i neco navic...

eyael
28. jún 2010

beruska2x - proč pořád překrucuješ co jsem řekla? napsala jsem velkými písmeny DOSPĚLÝ! právě proto, aby nedošlo k záměně se stravou dítěte. Seznamy alergizujících potravin jsou snad v tématu ohledně alergií důležité ohledně zavádění příkmů - překvapivě je mezi vysokými alergeny mrkev, která se doporučuje jako první zeleninový přikrm! A je snad logické, že fíky nebudu dávat 5m dítě! A pak kdo nepoužívá hlavu ☹
a mmch, nekopírovala jsem, přepsala z knihy co mám doma... citace z knih sem píšu proto, abych zas nebyla nařčená, že to je třeba jen můj výmysl a že to nemám ničím podložené, jako u olejů. Když nechcete slyšet co říkám já, snad vás přesvědčí studovaný lékař...

luthien.k
28. jún 2010

Hypoalergenní mléko je mléko, které se podává dětem potenciálně alergickým nebo alergickým, ale NE NA BKM, to se toto mléko podávat nesmí. Je to na něm i napsáno, takže kdyby mělo být BKM spouštěčem ekzému, HA mlíko nepomůže.
Kaše obecně se nedoporučují zavádět jako první příkrm nikdy, jsou špatně stravitelné a jsou to prakticky jen prázdné kalorie a protože jsou "dobré", děti mohou (samozřejmě nemusí) odmítat zeleninu, která je nutričně daleko hodnotnější. Nemám až takové znalosti o příkrmech nekojených dětí, ty jsem nemusela řešit, ale myslím, že i tam je pořadí stejné: zelenina, maso (žloutek), ovoce, kaše.

eyael
28. jún 2010

beruska2x - zas překrucuješ a vytrhuješ z kontextu. O kaších jsem psala pro situaci, kdy by bylo vhodné vyloučit z potravy potenciální alergeny ale zároveň zajistit, aby dítě nemělo hlad, na dobu, než se exzem uklidní a bude možné zas přistoupit k přidávání potravin. A samostatná rýžová kaše rozhodně není sladká 😀
mmch, moje dcera se k příkmům propracovala přes kaše - do teď nejí sladké, nemá ráda piškoty, buchty, koláče, nejí nic co je trochu doslazené, nemá ráda sladké pokrmy (nákypy, palačinky apod). Takže tvůj argument je také chybný.