Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

korkusa
9. sep 2010

kam,zyk dakujem ti pekne si ma ukludnila. 🙂

kam.zyk
9. sep 2010

@mima3 Aha- tak to si udělej tu Obilno-mléčnou instantní kaši, ten druhý den, můžeš i následující dny. Kdyby test dopadl negativně, tak uvidíme, ale většinou koj.matka nesmí pak vůbec krav.mléko neupravené, pouze ve formě zakysaných výrobků (jogurt, tvrdý sýr). Ten 3.-5.den jez prostě (když do té doby nebude reakce) hodně sýra, jogurtů, tu mléčnou kaši, můžeš klidně i kravské mléko neupravené (čím víc těch BKM sníš, tím líp).

Krém: na ta hodně suchá místa (např.ten loket) dej toto: Infadolan + Bepanthen + zinková mast (vše koupíš v lékárně bez receptu) . Smíchej všechny složky v poměru 1:1:1. Nanášet neomezeně. Jde o vitamínovou mast. Ta sušší místa jako je krk, tam patří Exomega nebo Atoderm PP. Stejně bych ten loket ale ráda viděla, jestli tam není infekce, pošli fota ekzému na Vera.Kam@email.cz

mima3
9. sep 2010

@kam.zyk ďakujem, spravím tak, ako píšeš a budem ťa informovať o priebežnom stave.

čo sa týka toho lakťa, tak neviem, či tam niečo uvidíš, je to fakt len trochu suché a také drapľavé na kúsočku, v podstate to ani nevidno voľným okom, len keď po tom prejdem rukou, tak to cítim a keď sa zblízka pozriem.

tie krémy kúpim a tú exomegu mám, tak mu ju tam hneď dnes večer natriem.

díky, díky...

jááááj, držte mi palčeky, nech ten test dobre dopadne a ja vám tiež všetkým zo srdca želám len a len zlepšenie.

vinifera
9. sep 2010

@kam.zyk napriek mojej rade nekúpať malého chcela dnes kamoška ísť s malým na plaváren. No ale nakoniec aj tak nešli - lebo malému sa spravil napriek naordinovanej liečbe (nejaká hnedá voda a framykoin) na druhom stehne ďalší pľuzgier. ☹
Co ted? Znova k lekárovi pre nejaké účinnejšie lieky? Lebo my teda sme mali aj antb na jedenie a napriek tomu že sme to mali v dosť horšom stave tak do 4 dní sa to krásne hojilo a nič sa nemnožilo.

mima3
9. sep 2010

@kam.zyk 😢 mám nové správy: večer som si všimla, že marko sa začervenel na krku - na mieste, kde mu to vždy začína, resp. to mal vždy najhoršie. neviem, či mu nejde nejaký zub (zajtra sa to pokúsim preskúmať, lebo mi aj veľmi ťažko zaspával) a zároveň sa mi dosť spotil... ale to by bola asi veľká zhoda náhod práve pri testovaní na BKM. Ako vieš: včera som zjedla na obed jeden jogurt, dnes na desiatu druhý a na obed kus tvrdého syra, na večeru dojčenskú mliečnu kašu.. ak to už bola reakcia na BKM, tak to je riadne silná alergia, že? a čo mám teraz robiť v prípade, že: to ráno bude mať horšie, to ráno bude mať rovnaké, alebo že to ráno nebude mať. Neviem, či mi stihneš napísať, ale ja pre istotu zatiaľ mliečne jesť nebudem. ďakujem

bianka234
9. sep 2010

@kam.zyk ahoj, prosím ťa o radu, môj malý mal dnes reakciu takú ako nikdy doteraz nemal, neviem ako to mám pochopiť bolo to veľmi zvláštne. Na obed som mu dala hovadzinu originál kúpenú prenho, zdravú bez zmesiek chované zviera. Na obed zjedol a ked sa o 2 hodiny zobudil mal hrudník okolo pupka a chrbát až na ramená akoby ho žihlavou vyšlahal. Vnútro bledé nepravidelné a okolo červené, úplne ako od žihlavy. Neviem naisto povedať či mal doteraz reakciu na hovadzinu, lebo vždy náhodou mal k nej niečo na čo mohol tiež zareagovať, ale takéto to nikdy nebolo. Dala som mu na to ichtam.púder a fenistil kvapky a skoro som odpadla, keď asi o 2-3 hodiny nebolo po pupákoch ani chýru. Vždy ked zareaguje na niečo dávam ho do poriadku minimálne týždeň, toto je niečo celkom iné, o čo ide?

mima3
10. sep 2010

@kam.zyk ahoj, tak situácia oproti včerajšku večeru je úplne iná, v predchádzajúcom príspevku som ti písala, že sa mi začervenal, večer som mu na to dala osvedčenú kombináciu krémov (bepanthen + konopný krém) a do rána to mal vyblednuté, nemá tam už skoro nič, teda vôbec to nie je červené, len zblízka vidno pozostatky pupienkov. tak teraz neviem, čo si mám o tom myslieť. na raňajky som si teda dala ešte tvrdý syr, lebo predpokladám, že mám v teste pokračovať... ??

mima3
10. sep 2010

@bianka234 toto sa už stalo aj mne s mojím markom. raz to bolo na piaty deň testovania žĺtka a raz to bolo tak, že vôbec nič nové nejedol, tak som možno ten žĺtok predčasne odsúdila a odvtedy som ho už nedala. strašne som sa vtedy zľakla a tiež som mu dala fenistil kvapky, ale ničím som mu to nenatrela. tiež mu to zmizlo možno aj skôr ako do hodiny. máme to my ale trápenie ☹

zuzik28
10. sep 2010

@kam.zyk ahojky, mohla bych se zeptat na Váš názor?....
Alergolog kam chodíme s Ondrou mi doporučil v druhé půlce těhu HA dietu kvůli předcházení vzniku alergií u miminka. Vynechat mléko, vejce, takové to různé agresivní ovoce, atd. Měla bych ale užívat vápník v tabletkách. Když jsem kojila a nepila mléko tak jsem užívala caltrate plus. Je to i teď dostatečné a mohu ho vůbec jako těhu?
Díky Zuzka

marky27
10. sep 2010

prosím o radu - půlroční dcerka má ekzém (nebyl potvrzen atopický, dle dr. to prý může být, dle mého to je), nevypozorovala jsem, zda je na něco alergická. A začínáme s příkrmy. Mám zkoušet mléčné kaše a reakce na ně nebo se mléčným produktům ve stravě malé mám hned vyhnout. A co jogurty? Můžu od toho 8.-9. měsíce nebo je taky raději nedávat? Díky moc

kam.zyk
10. sep 2010

@vinifera U té kamarádky- vypadá to skutečně na masivnější infekci, pokud nezabírá jen lokální léčba. Nechme to na lékaři, ale tipla bych, že skončí na celkově podávaných (=ústně podávaných) ATB...Uvidí se dle CRP a teploty a dalších indicií..lékař by to měl mít zmáknuté a umět to posoudit a dle toho aplikovat buď jen lokální ATB (framykoin), nebo celková ATB.

@mima3 Musíš pokračovat v testu. Jez i nadále BKM a sleduj stav. Zatím to na reakci na BKM spíš nevypadá, uvidíme další dny.

@bianka234 Toto je případ velmi silné reakce na zřejmě hovězí - jedná se tedy o velmi prudkou reakci na kasein (také je v tvarohu a mléce, atd.). Jde opravdu o velmi silnou reakci, která napříště na tutéž látku by mohla být mnohem dramatičtější. Proto se zeptám: nic jiného nového krom toho hovězího neměl??? Je velmi důležité zjistit, na kteoru látku takhle silně reaguje. Napříště by to skutečně mohla být reakce ještě silnější (anafylakt.šok). Velmi správně jsi nasadila Fenistil, to je taková první pomoc při takto silné reakci. Ono to rychle ustupuje, tyto šokové alerg.reakce, ale vždy je riziko, že napříště stejná látka (potravina) vyvolá ještě silnější reakci.

@zuzik28 Toto se doporučovalo ještě donedávna., vynechat BKM, vejce, atd. v těhotenství, ale nedávná studie (vyšla asi na počátku tohoto roku) to vyvrátila a nyní se doporučuje pouze omezit BKM, vejce, atd. - viz článek

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

Protože když se vysadí úplně tyto alergeny, dítě si nenastolí toleranci vůči těmto potravinám. Čili třeba MUDr.Fuchs, náš přední odborník na potrav.alergie, když jsem toto s ním konzultovala v těhotenství (taky jsem chtěla vynechat alerg.potraviny...), doporučuje např. 2 jogurty týdně maximálně, atd.- prostě omezení, ne eliminaci. Vápník ale doporučuju tak jako tak, a sice: dodávat alternativními potravinami (vždy efektivnější než tabletky) - hlavně mořské řasy mají jednu z nejl.vstřebatelností (mnohem lepší než mléko a výrobky z něj) - takže např.DM Reis drink extra Ca, nebo přidávat nori vločky do polévky (stačí trocha, ale pravidelně), wakamé řasy (stačí ufiknout kousek velikosti poštovní známky, obsahují asi 1300mg Ca/100g), dodá se tím taky velmi nedostatkový jód. Z tabletek jsou nejlepší (lze v těh.) Caltrate Plus (krom Ca obsahují také vit.D, Mg, atd., čímž se dramaticky zlepšuje vstřebání Ca v těle, jíst tabletu ideálně nalačno a hodinu na to nejíst, protože Ca, aby se vůbec vstřebal z tabletek, musí mít co nejkyselejší prostředí žaludku), dále pak Biomin H (stejně jako u předchozího: vypít nalačno a hodinu na to nejíst), a Calcichew. Ten ale střídat s ostatními z důvodu obsahu aspartamu (o jeho účinku na CNS plodu se spekuluje, radši to tedy pro jistotu střídat).

@marky27 Posílám instruktáž na IP.

marky27
10. sep 2010

@kam.zyk dík moc, mrknu

marky27
10. sep 2010

@kam.zyk super článek. Zkusím ekzém vyfotit a pošlu ti ho na uvedený mail.

bianka234
10. sep 2010

@kam.zyk no do kelu som to asi pohnojila, bola som zvedavá tak som mu dala pár lyžíc hov.polievky, ale v tom ma napadlo že si pozriem kožu a na chrbátiku mal znova ale len pár tých istých fliačkov, tak som s polievkou prestala, zjedol hádam 5 lyžíc teda aj to maso, ale asi po pol hodine som pozrela na chrbátik a zasa tam nič nemá, takže toto bolo už pred tou polievkou, tak uvidím teraz čo bude z polievky. Som si na 100% istá že nejedol nič iné, muselo to byť z masa. Ako vyzerá anafylakt.šok, čo mám robiť keby náhodou, zatiaľ je ok. Dúfam že nič nebude, kde je ešte kazein?

bianka234
10. sep 2010

a je vôbec možné že mi malý zje denne 2 zvolenské jogurty a hovadzinu minimálne, tak 1-2x do mesiaca a doteraz sa nič takéto nestalo? Nič iné mliečne mu nedávam ani len ovoňať, aj keď nie je dôvod, pretože testy sú teda boli negatívne.

luthien.k
10. sep 2010

@kam.zyk, dva jogurty týdně - kdo to má vydržet??? 😀 😀 😀

@bianka234, já to nějak nemůžu pochopit, to dostal tu polévku dnes podruhé? A ty jogurty jí pravidelně 2 denně? A nestrčil mu někdo něco za Tvými zády, jestli je to možné...? Protože jinak mi to nějak nejde na rozum... 😅

bianka234
10. sep 2010

@luthien.k nikto mu nemohol nič dať, bola som s nim sama a aj keby nie všetci si konečne uvedomili ako mu môže ublížiť aj maličká blbosť tak si nikto netrúfne. Včera jedol normálne to hovadzie so zemiakmi dokonca ani zeleninu som nedala aby som si bola istá, a polievku som nestihla do obeda včera dokončiť tak prvýkrát ju jedol až dnes a teraz som ho natierala a má len malilinké 2 štipančeky, na tú polievku podla mna nezareagoval, vieš aké to je nepochopiteľné pre mňa? 2 hodiny som nanho čumela ked spal či sa niečo nestane. Ak to nebolo z toho masa potom mám už len jedno vysvetlenie, včera doobeda som telefonovala s liečiteľom a vysvetľovala som mu čo a ako, ak má toľko energie ako sa o nom hovorí, tak potom to môže byť dôvod, lebo časovo to pasuje, ale v každom prípade sa ho na to v utorok určite opýtam.

mima3
11. sep 2010

@kam.zyk dnes ráno sa nám stala zvláštna vec a strašne som sa zľakla, ešte teraz sa mi chveje žalúdok. máme 4. deň testovania BKM. už som ti písala o miernom začervenaní, ktoré sa ale strácalo a potom opäť trošku vyšlo (možno keď sa zapotil). ale dnes ráno, keď som ho kojila, tak som sa rozhodla ho natrieť na krku, lebo presne bol na tej strane, že sa mi ho dalo dobre natrieť a mala som po ruke krém. včera som si namiešala čerstvý (bepanthen + konopný zhruba 1:1), používame ho už dlho. a zrazu sa tam, kde som ho natrela, začal škrabať a všetko mu to očervenelo a vyhodili sa mu tam také malé pupáky. utekala som ho umyť a dala som mu fenistil kvapky, ešte sa potom škrabal a potom mu to ustupovalo, odstopla som si to a trvalo to presne 35 minút. bolo to na tých miestach, kde som ho natrela a okolo a po nejakej štvrť hodine aj na druhej strane krku, ale len taký centimetrový fliačik. potom to zmizlo a zostal len ten malý kúsok začervenania, ktorý mal aj pred natretím. čo to môže byť??? BKM, či krém, čo používa dlho??? raz sa mi už stalo, že sa po natretí začervenel a vtedy to bola exomega, len teraz som si istá, že pod tým nemal žiadny iný krém, ale vtedy keď to bolo po exomege, tak nebol po aplikáciách iných krémov umytý, tak som to prikladala tomu, že mu krémy zreagovali. lebo aj exomegu som mu potom skúšala na ruke a nič. vtedy mu to tiež po umytí zmizlo.
odvtedy som ho potom asi po pol hodine znovu kojila, nevypil veľa, ale napil sa a reakcia žiadna...
čo to môže byť a ako sa mám tomu vyvarovať? mám pokračovať v teste? dnes ráno som už zjedla dosť mliečneho.
ďakujem za rady a prípadne aj ostatným, ktorí majú podobné skúsenosti.

stipa
11. sep 2010

@kam.zyk @luthien.k - ahojky, moc Vás po dlouhé době zdravím 🙂 🙂 Holky, chtěla jsem se zeptat, jak dlouho má prckem jíst ty probio Bio Gaia?? Za chvíli dobereme 10ml, budu opět objednávat, tak abych věděla.. 😉 Stále mažeme Biodermou PP co jste mi doporučily, když se nám objeví větší, červené, zarudlé, místo, namažu Holtovu mastí a je to o.k., stále jinak promazávám 2x denně Biodermou a jsem s ním velmi spokojená!!! Malý má nohy, záda, ruce úplně čistá. Jen sem tam na paži trochu červeného, někdy na tvářích a na hrudníku má delší flek, ale zatím je to stádium klidné!! 🙂 Jinak nám v 9, měsících vyrostl první zub 😀 😀 😀 tak to bylo slávy 😉 , ale trochu se při tom vysypal, pak se to zase uklidnilo. Holky chtěla jsem se zeptat, stále držím tu dietu bez BKM, kuřecího atd... co jste vše nařídily. Chci se zeptat, čím mám začít, abych vyzkoušela reakci na prckovi. Co mám začít postupně jíst. Koukala jsem pro prcka na nějaké sušenky, protože jí pořád ty kukuřičné křupky a asi už mu lezou krkem. Tak jestli bych mu mohla nějaké podat či ne? Jsou sice bez vajec, ale zase je v tom mléko a pšenice. A pohankovou kaši, můžu mu dát pohankové, instantní vločky??Tak poraďte. Jinak příští týden chceme poprvé vyzkoušet bazén, tak to asi moc nedoporučujete, co??? Já ho nechci od všeho úplně odstavit ☹ Měla bych ho ale asi nejspíš něčím mastným pořádně namazat, než tam půjdeme, co? Pokud se mu ekzém zhorší, tak samo do bazénu chodit nebudeme. Jinak prcek je mezi hlavním jídlem stále na kojení, ovoce mi nechce, tak mu ho dávám večer do kaší. Když mu ho dám uvařené či v přesnídávce, vše mu je kyselé. V kaši nic nepozná, mlaská si a reakce žádná. Už jedl meruňku, broskev, jablko, banán, švestku, hrušku. Chtěla jsem se ještě zeptat, zda může tu nějakou červenou čočku, řepu, nebo co?? Ještě jsem asi něco chtěla, ale jsem hlava děravá 🙂 Jo a jinak moc moc za vše děkuji holky, moc moc 🙂 🙂 🙂

kam.zyk
11. sep 2010

@bianka234 Nepohnojila jsi to, naopak jsme si takhle ověřily, že vadí vyšší množství kaseinu (hovězí). Jogurty mají spíše syrovátkové než kaseinové BKM, takže to dává i logiku, že jogurty nic - a hovězí průšvih...NIKDY TEDY HOVĚZÍ, TVAROH, SÝRY S VYŠŠÍM OBSAHEM KASEINU!!! (Tužím brynza? musím se juknout) No vidíš, prcek je zrovna ten případ, kdy alergie na BKM je extrémně silná - a testy byly negativní! Bývá to...Anafylaktický šok- pro jistotu bych doma měla v záloze Recdodelt čípek a určitě pediatričce a alergologovi říci o kopřivce (urticarie) z hovězího a tedy podezření o silné reakci na kasein. Je moc důležité, aby toto lékaři věděli.

kam.zyk
11. sep 2010

@bianka234 PS:ty myslíš, že by léčitel mohl mít natolik negativní energie, aby udělal u prcka reakci úměrnou histaminovému šoku? 🙂 Tak k takovému léčiteli už bych nikdy nešla!!! 🙂

kam.zyk
11. sep 2010

@mima3 Je to reakce na krém. Ony ty reakce na krémy taky občas naskakují velmi postupně. Ozkoušej ještě na místo na předloktí samostatně Bepanthen a samostatně konopný krém. Je také možnost, že jde o reakci na lanolin. Zkus natřít na to předloktí a dej vědět.

@stipa Probiotika - Nejmíň půl roku, lze déle. Pro zvýšení obranyschopnosti ideální věc. Reaktivnost prcka: začala bych v tvém případě netradičně bílkovinami kravského mléka. Kojíš, takže nejdřív bych začala přes tebe testovat: První den si dej jogurt, druhý den dva (nebo jogurt a sýr), třetí až 6.den se doslova futruj BKM. Pak ozkoušíme BKM přímo na něm. (Pokud bude reakce, hned přestaň s BKM!!) Alergen do MM přejde asi za 20h. Sušenky pro prcka: pošlu ti recepty. Pohankovou kaši - může, pohank.vločky taky, bazén- zas tolik bych se toho nebála- zkusila bych to a uviděla 🙂 Po opuštění bazénu je důležité promazat tělo (jak jsi zvyklá). Před bazénem mastit nemá tolik smysl, spíš právě po koupeli. Další dotazy: luštěniny ještě nedávej, ani červ.řepu, to vše je nutno otestovat zvlášť, teď budeme testovat BKM, pak vejce. Zatím ahoj 🙂

ivetka85
11. sep 2010

Ahojky, můžete mi poradit? Mám dceru jsou ji 4 měsíce od tří měsíců má atopický ekzém nejvíc v oblasti pod krčkem. Doktorka nám předepsala Imazol krém pastu a lipobasi trošku se jí zlepšilo začervenaní, ale ekzém tam je pořád. Taky jsem vyzkoušela Biodermu a Konopný krém a má to ten stejný účinek. Já držím dietu bez mléčných výrobků bez rajčat, paprik, citrusových plodů a ovoce které u nás neroste a také samozřejmě bez kakaa a ořechů. Koupeme dvakrát týdně v balneum hermal. Už nevím jak Elínce pomoc :o(

lojzina
11. sep 2010

@ivetka85 ahoj,taky sme si tim prosli,a zrovna pod tim krkem to bylo jeden cas nejhorsi.jaky to ma mala,suchy nebo mokva?

ivetka85
11. sep 2010

Má to červené a suché:o(

lojzina
11. sep 2010

@ivetka85 nam pomahala modra indulona,a taky potrit gencianou-po te se to vzdy jakoby zatahlo,a zabralo to.ale kdyz je to suchy tak hlavne promazavat..

ivetka85
11. sep 2010

modrá indulona nám vůbec nepomohla. Já to mažu pořád ale nějak to nepomáhá:o( taky to potirám černým čajem. Zkusím to stou gencianou. Děkuji za radu:o)

lojzina
11. sep 2010

ta genc.to taky vysusi ale po ni nam to mizelo,,,V nejkrajnejsim pripade antib.mast na predpis,ale tu sme dostali kdyz uz to mel moc dlouho a nic nezabiralo...Preju at s etoho brzy zbavite

kam.zyk
11. sep 2010

@ivetka85 lojzina naprosto přesně odhadla, že je tam kvasinka - protože poradila správně tu genciánu. Modrou Indulonu ne, nebo aspoň teď ne. Děláš dobře potírání odvarem s černým čajem, ale až naneseš genciánu, cca 2 dny na to už nedávej vůbec nic a ani to ničím (ani černým čajem) nepotírej, nemej. Nechme genciánu, ať dělá, co umí. Jinak vše děláš správně 🙂

stipa
11. sep 2010

@kam.zyk - moc děkuji za recepty i za odpověď 🙂 Takže se začnu postupně ládovat BKM, pokud bude či nebude reakce, dám po týdnu vědět co a jak. Kdyby byla reakce dříve, tak se určitě hned ozvu. JInak děkuji za rady a pomoc!!! 🙂 🙂 Myslím si, že ale bude na tu BKM reagovat i v mém mlíce, protože, když jsem BKM vysadila, tělo se docela hezky vyhojilo a má na těle jen pár ložisek. Tak zatím moc díky a krásný víkend 🙂 🙂