Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

nikuskabee
29. jan 2011

@luthien.k ďakujem ti,idem pozrieť

luthien.k
29. jan 2011

@maca_p, to byla opravdu smůla, zkoušet se nová kosmetika má podle články kam.zyk alespoň tři dny... Nemohl být třeba ten krém už prošlý? A jak je to dlouho, co k tomu došlo? Podle mě je nepravděpodobné, že by reakce trvala dejme tomu týdny od jednoho použití, protože když alergen (v tomto případě zřejmě nějakás složka Biodermy) přestane působit, tak po čase, nejpozději za cca 14 dní, by měla reakce sama odeznít. Takže bych tipnula, že jestli je to už déle, tak tam hraje roli i něco jiného.

maca_p
29. jan 2011

@luthien.k vies, my sme taky komplikovany pripad...
mala som vzorku od koznej, tou som ho natrela 2,3x a az potom som kupila tu velku tubu. no a z toho balenia mi reagoval priam okamzite. maly je exematik od cca 2 mesiacov. tera ma 22. v tych 2 mesiacoch mu brali ster, ktory bol pozitivny na zl. stafylokoka, kozna povedala, ze to ma nemocnicnu rezistentnu bakteriu . toho sme preliecili, od vtedy ho uz nedostal, ale exem pretrva. mal vysetrenia na GAE pre podozrenie na celiakiu, vysetrenie na kr. mlieko, vsetko negativne... len exem brutalny, ktory sa zlepsuje, zhorsuje, taka sinusoida. musim davat pozor na alergeny, mlieko a mliecne vyrobky mu vobec nerobia dobre. velmi sa zhorsi ked ma febrilne stavy.
nezabera holtova mast, kalciova mast, kyselina mliecna, nepouzivame ziadnu detsku kozmetiku, len hormonalne kremy a aj modru indulonu na premastovanie. snazim sa ho patlat co najmenej, ale nevyhnem sa im. fucidin, fucikort, advantan, zmiesane bud s vazelinou, alebo leniensom.

tak to je nas pribeh, ak vie niekto co na to, prosim poradte 😀 .
pre predstavivost prikladam foto je z decembra, mal 40tky teploty. potom nastalo vyrazne zlepsenie a teraz je zhruba na tom istom.

mirka73
29. jan 2011

@luthien.k @maca_p ja si myslim, ze to uz nie je reakcia na to jedno pouzitie kremu, ale ten krem to mohol spustit, aspon take mam info, ze alergiu/exem niecim spustis, a potom uz reagujes citlivo aj na take veci, na ktore si pred tym vobec nereagovala, nasim spustacom bola chlorovana voda v bazene - zacali sme chodit plavat v 5.mesiacoch, a od vtedy sme sa ekzemu nezbavili, taka sinusoida, vsak vsetky s tym asi mate skusenosti... napriek prisnej diete, natieraniu, atd., sa to proste raz za cas vzdy zhorsi... teraz chcem este vyskusat liecenie v travnici 😒

maca_p
29. jan 2011

@mirka73 nie, nie urcite si nemyslim, ze to ma z biodermy. len som reagovala na prispevok
@luthien.k , ze moj maly mal na ten krem reakciu. v tom case bol uz "stary exematik".

o travnici som pocula, kozna to este neodporuca. tak neviem. 2.3 ideme este vyskusat alergologiu, na tom oddeleni sme este neboli, tak uvidim, ako ho dalsia dokina zdiagnostikuje...

mirka73
29. jan 2011

@maca_p to je zvlastne, ani nam kozna travnicu neodporuca, ale volali sme tam, a primar nas presvedcil, aby sme prisli, tak to kozna nakoniec na moju ziadost podpisala... vasa kozna to preco neodporuca?

mirka73
29. jan 2011

@luthien.k vdaka za ten link na fotoblog od kam.zyk, este som tak sumarne a zaroven detailne info nikde nevidela, rada si to precitam...

maca_p
30. jan 2011

@mirka73 vraj to nie je v takom stave, z by musel ist na liecenie. pred casom som citala v zivote o tejto liecebni clanok, vraj maju velmi dobre vysledky. ale je malo propagovana zo stryny koziarov a preto maju pomenej pacientov a samozrejme ako by to v zdravotnictve bolo, maju malo financii na rozvoj. v poslednom case sa nasmu prckovi atop zhorsuje, keby som nebola tehotna, tak asi tiez pritlacim na koziarku, nech da povolenie vycestovat...

lili_k
30. jan 2011

Ahoj 🙂 chodila jsem k Vam kdyz byl Jakub malej, to mel ekzem silenej ☹ ted je to uz nastesti ok 🙂

...chtela sem se zeptat zkusenych mamin, co si myslite o drzeni diety v tehotenstvi, aby se po narozeni u miminka neprojevili alergie a ekzem. Cekame druheho chlapecka a docetla jsem se z ruznych zdroju, ze kdyz matka vylouci v dobe tehotenstvi alergeny ze sve stravy, predejde pak alergickym reakcim u detatka. Co si o tom myslite? 🙂

Jakub byl a stale je alergicky na BKM. Takze Adamek ma velke dispozice? Nevite jaka je pravdepodobnost, ze obe deti budou alergici? Mam ze stravy vyloucit vse co obsahuje BKM uz ted? Nebo staci na konci tehu? ( docetla jsem se z ruznych zdroju ruzne informace). Druha otazka je jestli to zvladnu...

Pediatr mi rikal take o podani urcite latky primo v porodnici novorozenci, aby se predeslo moznym alergiim (zapomnela jsem jak se to jmenuje).

Budu moc rada za jakoukoliv radu v tomto smeru!! Dekuju! 😵

luthien.k
30. jan 2011

@maca_p, píšeš, že mu nedělá dobře BKM - vyhýbáte se jí striktně, pije plně štěpené mléko (nebo jestli kojíš, držíš přísnou dietu)? BKM je leckde, kde by ji člověk nečekal, například ve formě syrovátky v pečivu, uzeninách (kromě dětské šunky), o sušenkách ani nemluvím, margarínech... Někomu stačí stopová množství k reakci. Co další alergeny - vejce, kuřecí maso, hovězí maso, sója atd.? Zkoušeli jste někdy přísnou "hypoalergenní dietu"? Píšu v uvozovkách, protože i to, co obvykle nevyvolává reakce, může někomu vadit, viz. třeba rýže, pohanka atd. Když budeš chtít, můžu Ti na ni dát tip, najdeš ji i ve fotoblogu kam.zyk. Stojí to za vyzkoušení. Ale je možné, že jste to zkoušeli...
Jinak k těm kortikoidům - jsou fáze ekzému, kdy se jim opravdu nedá vyhnout, ale když se používají často - pravidelně - tak je to potom začarovaný kruh. Kortikoid zatlačí reakci pod kůži, neléčí příčinu ekzému, po jeho vysazení se dostaví zhoršení, protože ty nahromaděné toxiny se derou na povrch kůže a je to celé nanovo.
Samozřejmě AE není jen o stravě, jak by se mohlo zdát, každý zásah do imunity, prodělaná infekce (zřejmě váš případ), růst zoubků i pouhá změna počasí může mít dost vliv. Navštívit alergologa/imunologa je myslím nutnost, kromě testů na alergeny (které jsou tedy spíš orientační, kromě možnosti falešné pozitivity nebo negativity výsledku máme ještě alergické reakce, které se z krve ani kožních testů zjistit nedají a je jich hodně - u kravského mléka cca 40% dětí nemá reakci v krvi a přesto má příznaky) poradí, jak posílit imunitu, což je dost důležité. Základem je brát probiotika, při kojení hlavně matka, později i dítě.
Určitě doporučuju si pečlivě pročíst články ve fotoblogu kam.zyk, je v nich spousta užitečných tipů ověřených na stovkách dětí, kterým kam.zyk od ekzému pomohla a od níž i já čerpám informace 😉

luthien.k
30. jan 2011

@mirka73, nemáš zač, jak jsem psala pro maca_p, stojí to za pečlivé pročtení 😉

luthien.k
30. jan 2011

@lili_k, pro Tebe je tento článek od kam.zyk:

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/clan...

Určitě nevysazovat alergeny zcela, ale ani se jimi nepřecpávat 😉 Víc se dočteš v článku.

luthien.k
30. jan 2011

@lili_k, jak píšeš o té látce v porodnici - to by mě teda taky zajímalo, to slyším prvně, buď je to nějaká super novinka nebo je to nějaká blbost 😀 , protože o tom, že by se dalo předejít alergiím podáním nějaké látky novorozenci, jsem ještě neslyšela (což nemusí nic znamenat 🙂 ), ale pokud by to fungovalo, tak by to zasloužilo Nobelovu cenu, v dnešní době vzestupu alergií....
Ještě k tomu vyloučení alergenů v těhu - propagovalo se to dřív, zcela je vyloučit, pokud vím, ale dnešní poznatky říkají, co píše kam.zyk.

sabuse1
31. jan 2011

ahojky potřebovala bych poradit, sice trochu mimo téma, ale snad se nějáká dobrá duše ozve🙂 bojumeme se seboreou v obočí, mažu to třezalkovým olejem, ale zatím ne moc úspěšně, poradíte mi prosím co je na to nejlepší? nevím hlavně jestli to spíš vysušovat nebo mastit...

xkacatkox
31. jan 2011

@sabuse1 co měsíčkový olej nám zabral, a pak to vyčesat

valentinuska
31. jan 2011

@sabuse1 my mazali excipialem a zmizelo to velice rychle ... teď to má ještě v hlavičce, ale tam to díky vláskům moc pryč nejde, teda jde ale velice pomalu ☹

luthien.k
31. jan 2011

@sabuse1, co jsem tak hledala, tak kam.zyk na seboreuradila spíš něco hydratačního, Biodermu Atoderm PP, A-Dermu Exomegu, Robátko konopný krém, případně i něco se zinkem nebo mírně vysušující obklady -třeba z řepíku, černého čaje, dubové kůry...

mirka73
31. jan 2011

@maca_p hmmm, no ked sa pozeram na vase foto, tak mi ekzem nemame zdaleka tak rozsiahly ako vy... ked je to fakt zle, tak ma take vacsie zhrubnute cervene vyvysene flaky, ale asi tak 3-4 kusy na nozickach, no a trosku cervene aj pod kolienkami, zatial nam nastastie nic nemokvalo...

@luthien.k mozem sa opytat, aky je nazor skusenych mamiciek atopikov na tranvicu? urcite ste to tu uz preberali, len sa mi nechce citat 219 stran 😒 na fotoblogu kam-zyk som to spominane nenasla... Dakujem

maca_p
31. jan 2011

@mirka73 aj to nase je vyvysene a zhrubnute, tiez to nemokva i ked to na foto mozno tak vyzera. pod kolenami to mame tiez, ale tam je to hladke, ale dost zacervenale. ked mu prejdem po exeme rukou, tak na dotyk je to ako hrosia koza

maca_p
31. jan 2011

@luthien.k prisnu antialergicku dietu som mu veru este nenasadila. uz aj s tymito obmedzeniami co ma, tak ma musi neznasat 😀 . od 21.12. sme uplne vysadili mlieko , pil beba HA. on mal totizto stale hnacky. normalne kako mal len vtedy, ak mal vynechane mlieko, alebo som mu naordinovala Enterinu - ta mu dobre zaberala, ale davam mu ju iba po nasadeni antibiotik. inak sme z probiotik vyskusali hylak, nutrolin B, bio gaia. on ako mal problemy s riedkou stolicou, tak probiotika mu to este zhorsovali okrem spominanej enteriny.
skutocne normalne kako mal az po uplnom vysadeni mlieka. od GAE lekarky mal naordinovany aj NEO CATE, ale toto mleko neznasal a stavalo sa ze ho vyvratil hlavne rano. a mal z toho ciernu stolicu. tak sme sa dohodli, ze prejdeme spät na beba HA. ked mu dam napr. jogurt alebo pribinacik, tak do 30 min. je pokadeny az za usami, jedine co mu davam tak su to tvrde a tavene syry. minule sme skusali bryndzaky a po nich mal za sebou 3x kako.
najlepsie by bolo, ak by sme sa stretli ja, pediatricka, kozna, alergologicka a GAE dokina vsetky pekne spolu 😉 nemozne...

od toho decembra ako uplne nepije mlieko, tak zacal pekne priberat, zrejme kvoli tomu, ze jeho telo uz tak rychlo nevylucuje potravu. jaj a soja, tak to je diskutabilne, bojim sa ju skusat ako potravinu, raz mal predpisany sojovy roztok do kupela na premastenie, zabudla som nazov a mal tiez velmi skaredu reakciu, cely spuchol, tak sme museli dokonca utekat na kortizonovy cipok.

mirka73
31. jan 2011

@maca_p ano, ano, taka hrosia koza, ale ja kortikoidy velmi nepouzivam, sanzim sa zatat zuby a patlat ichtyol, locoid len tak kazdy druhy mesiac? este som zabudla napisat, nasa kozna nam travnicu preto neodporucala, ze "aj tak tam deti len ochoreju, a potom sa im stav este zhorsi", no kazdopadne ja to chcem vyskusat, a potom dam vediet

maca_p
31. jan 2011

@mirka73 kazdy lekar ma ine teorie... len keby sme si z nich mohli vybrat prave to naj...

luthien.k
1. feb 2011

@maca_p, podle Toho, co píšeš, si myslím, že má malej minimálně alergii na BKM jako vyšitou a pak by mělo být vysazeno VŠE mléčné, včetně sýrů i stopového množství mléka v jiných potravinách, jen tak byste se mohli dočkat zlepšení nejen u trávení, ale také u kůže. Mléko nemusí mít hned Neocate, jestli ho opravdu nesnese, klidně bych vyzkoušela plně štěpené mléko typu Nutrilon alergy care nebo Nestle Althera, na zvážení je i to, jestli nevadí i laktóza, to by pak bylo možné dávat Nutrilon alergy digestive care nebo Nestle Alfare. K tomu nahrává to, že začal přibírat poté, co nepije mléko. Ona laktózová intolerance může způsobovat i špatné přibírání. Že toleruje sýry, co píšeš, také může být, protože tyto obsahují laktózy málo a tělo je může tolerovat. Navíc podávání laktózy tomu, kdo ji netoleruje, zhoršuje stav střevní stěny a může to mít vliv i na vznik AE, ale nepřímo, laktóza není alergenem, ale když se střevní bariéra těmi procesy při špatném trávení laktózy naruší, alergeny snadněji přes ni přecházejí.
Probiotika - nám taky Bio Gaia nevyhovala, ale po Infants Dophilus se mu krásně upravili jeho trávicí problémy, které jsme, navzdory dietě bez BKM, vajec, sóji a ostatních významných alergenů drželi.
Co se týče té sóji, tu jsem samozřejmě nedoporučovala ani náhodou, pravděpodobnost zkřížené alergie s BKM je 50%, u váš je reakce na sóju víc než jasná a tudíž i na BKM veeeelmi pravděpodobná. Podle mě je nutné vysadit veškerou BKM, ale je to samozřejmě na Tobě. Tuto dietu tu drží hodně maminek a dětí a dá se to v pohodě, existují obilné alternativy mléka na vaření (tekutý Reis drink s vápníkem z DM drogerie, jeho varianta natur, sušený Oves milk, Kokos milk - dobrý na pudinky místo jogurtů, Kukuřičný nápoj od firmy Asp....). Bez sýrů se dá žít, i margaríny jsou bez BKM, třeba Flora Light, Perla vitamíny... 🙂 Pokud bys to zkusila, tak za cca tři týdny by měly být vidět výsledky. Doporučovala bych k tomu připojit i vejce (na pečení jako náhrada stačí lžíce kukuřičného škrobu).
Obecně, jaké potraviny u AE upřednostňovat a jakým se vyhýbat, shrnuje kam.zyk tady:
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/clan...

luthien.k
1. feb 2011

@mirka73, s tou Trávnicí nevím... Nemůžu si vzpomenout, jestli to tam nějaká maminka, která sem přišla pro rady, absolvovala... Je tu ještě tuším v sekci školka, škola... téma dětský atopický ekzém, tak se zkus zeptat tam. Jezdí se tam podle mě spíš se staršíma dětma, než s miminky nebo malými batolaty, fakt nevím.

luthien.k
1. feb 2011

@maca_p, ještě jeden, nevyžádaný 😀 , tip: při infekcích, jak jsi psala, že se vám to vždy hodně zhorší, je u atopiků, a to i u těch, kteří na BKM normálně nereagují, je vhodné BKM na čas vysadit (v průběhu nemoci a cca týden, 14 dní po) - velmi často to zhoršuje stav kůže.

modra1
1. feb 2011

Ja si spomínam, v Trávnici bola nejaká mamima z Čiech a pochvaľovala si. Myslím, že je to v tomto vlákne, ale niekedy na jar minulého roku, možno okolo str. 120?, tú stranu len tipujem.

majdula
1. feb 2011

Ahoj holky, jdu za vami pro radu, jen jsem lina vse popisovat znovu 😅 (a neni cas, kazdou chvili se mi prcek probudi) takze jen zkopiruju, co jsem psala uz k nam do Srpnatek, nezlobte se... A budu moc rada za vase nazory!

----------------------------------

Takze - jak poznam atopickej ekzem? Resp. co muze byt, kdyz ma Rada uz asi dva mesice na tvarickach takove jakoby drsne fleky, ale jen male - cca 1-2 cm na kazde tvari plus ted v posledni dobe obcas i na bradicce. Jinde na tele nema nic, to ma kuzi krasnou. Mel ji i na tvari, ale pak se objevilo toto, je to jakoby sucha kuze, obcas vic zcervena a je drsnejsi...
Zaclo to zaroven se zimou, myslela jsem napred ze to je z chladu, ptze zrovna zacaly ty mrazy... ale nemizi to a zacinam mit podezreni, ze to nejak souvisi s jidlem...
Napred me napadly citrusy, hodne ted v zime ujizdel na mandarinkach, denne jich dal i nekolik, tak jsem je zkusmo vysadila a uz tyden je nema a ma to tam porad 😔
Dnes mu to hodne zrudlo po vecerni kasi, koukala jsem na slozeni (Hipp merunkovo broskvova) a je teda bezlepkova, ale je tam susene mliko a dalsich x sracek...

Nemazu to nicim... jen obcas po koupani kremem na oblicej od Hippu, ale to neni denne...

Na telicku to nema, opravdu jen tvaricky a obcas brada. Ven ho mazu jen v mrazech, jenze ted posledni tyden treba temer mazanej nebyl, protoze jsme vsude jezdili autem nebo sedeli doma. Ted mam krem do mrazu Welledu a predtim jsem mazala cistou vazelinou z lekarny a predtim praveze nicim... a presto to mel.
Praveze i jinak s kosmetikou hodne setrim, koupe se v sensitive pene od Bootsu a tou vodou ho pak i vydrbu, zadny mejdlo nebo sprchac... mazu jakymsi rostlinnym olejickem taky od Bootsu a oblicej tim Hippackym kremem, ale jak rikam, to tak obden, nekdy ani to ne, jinak jen nekolikrat denne meju prcku po kakani a rano a vecer, pripadne po jidle pusinku jen cistou vodou... a to pak uz nemazu. Tak nevim, z kosmetiky to opravdu asi neni, myslim...

petruska01
1. feb 2011

@majdula
Ahoj 😉 Štěpánovi podobné flíčky vyskočily loni v zimě, když jsme šli ven, tak jsem mu mazala obličej krémem na obličej od Hippu, doktorka mi řekla, že to nestačí a dala mi Excipial-mastný krém, od té doby máme po problémech. Objevilo se to zase letos s příchodem zimy, a po pár dnech a mazání na ven flíčky zmizely. U nás to byla reakce pokožky na zimu, potřebovala asi víc promastit. Ten Excipial se dá koupit i bez předpisu. 🙂

luthien.k
1. feb 2011

@majdula, zima klidně mohla být spouštěčem těch flíčků, ale co mě celkem zaráží, je reakce na tu kaši od Hippu. Dáváš předpokládám normálně mléčné věci jako jogurt, sýr apod.? Kojíš nebo jste na UM? Máte nějaké alergie, ekzémy, astma v rodině?
Jinak na mazání ven je dobré mít vyvážený poměr mastného a hydratačního, například žlutá vazelína smíchaná s A-Dermou exomegou nebo Biodermou Atoderm PP v poměru 1:1, možno dát i třeba Bepanthen. Co se týče kosmetiky od Weledy, tam bych byla opatrná, obsahuje pro vůni esenciální oleje a ty mnohé citlivé děti nesnesou.

majdula
1. feb 2011

@luthien.k Jasne, denne ma syry, jogurty, zakysanku, tvaroh a to uz par mesicu a problemy nebyly... plus jeste kojim, i kdyz uz jen malo. V rodine nemame nic podobneho. Taky me to napadlo... jenze dnes jsem zkusmo dala tu kasi znovu a nic.
Mas pravdu, Welleda do mrazu je hodne vonava, az moc, ac jsou to vlastne same prirodni oleje. Uz ji davat nebudu.
Byli jsme v lekarne a lekarnice nam doporucila ted do zimy Leniensku. Co myslite? Jeste mam tedy tipy na to Excipial Lipolotio a jeste Lipobase Repair. Nebo neco prirodniho, nemate tipy? Co hola vazelina nebo bambucke ci jine maslo nebo olej?
Ja si akorat nejsem jista, jestli promazavani resi ten problem, jestli to neni opravdu dusledek nejake reakce na potravinu... ale netusim na co by to mohlo byt a jak to zjistit 😖