Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

anduca
7. feb 2011

@samsa
Približne takto vyzerá koža mojej dcérky! :( Tak to asi bude tá viroza. Takúto pokožku bude mať asi 6 týždňov? :O :((
Dúfala som, že o 2 dni zmiznú tie fľaky.

samsa
7. feb 2011

@anduca No, já si přeju, aby to u nás byla taky viróza, ale spíš se bojím, že z toho nakonec AE bude. Tenkrát to měla opravdu 6 týdnů, pomalu se to zlepšovalo, až to zmizlo úplně.

blandik
7. feb 2011

@samsa - asi pomůže, když se ti to podaří vyfotit...předpokládám, že to má suchá červená místa - tak na to určitě zásyp ne, to by to akorát více vysušilo...Přiznám se, že nevím, je možné, že po viroze došlo k oslabení imunity a že zareagovala tímto na něco..ale vzledem k tomu, že nemáte atopickou zátěž v rodině to docela ukazuje na něco jiného...@luthien.k nejspíše bude vědět více..

blandik
7. feb 2011

@samsa - ještě krom těch dvou reakcí při prodělané viroze, mívá dcera nějakou jinou reakci někdy? jako kopřivku na těle, vyrážku kolem pusinky, suchá místa někde na těle? Nedala jsi ji někdy před objevením té vyrážky, ekzému něco nového, co se týče stravy? Nebo náhodou - nedostala stejné léky tehdy a te'd?

samsa
8. feb 2011

@blandik , poprvé než to měla, cca když měla 3 měsíce si pamatuju, že měla suchá kolínka. Dětská mi na to napsala excipial a do dvou dnů dobré. No a za měsíc prodělala tu virózu a udělal se jí ten "ekzém". Ten mizel těch cca 6 týdnů a pak neměla na těle vůbec nic. Dokonce jsem jí začala koupat se starší dcerou, řádily ve vaně kolikrát i hodinu a měla kůži krásnou. A jednou se mi osypala po rajčatech, snědla jich více, na bříšku se jí objevila krupička, která pak zmizela.
Má to suché a červené a když po tom přejedu rukou, tak je to trochu drsné.
Včera to měla i trochu na rukách i nohách, dnes to má už jenom na tom bříšku a na jedné ručce pod loktem, na nožičkách už to nemá.
Můžu se zeptat, pokud je to AE, to už by měla celý život?

myzma
8. feb 2011

@majdula ahoj, pozeral som si len fotky v ramci fora a zistila som, ze ten fliacik, co ma tvoja mala, ma i moj krpcek, mame to asi mesiac, dva, raz lepsie, raz horsie... ale terza je to uz riadne viditelne... bola si s tym uz u dr.? necitala som celu diskusiu, prepac... aj toto pisem dost narychlo... ten fliacik je totiz kopia toho nasho 😅 vies o co sa jedna? nechcem mysliet hned na to najhorsie, ale rada by som s tym zacala nieco robit... momentalne natierame kremom na ekzemy 2x denne, a su dni, kedy to je takmer nevidiet oproti tym horsim stavom... vdaka za odpoved

majdula
8. feb 2011

@myzma Ahojky, u dr. jsem jeste nebyla, podle holek taky je to asi reakce bud na chlad (ma to presne od zacatku mrazu) anebo na kosmetiku. Puvodne jsem mela i podezreni na citrusy, ktere zacal jist taky tak pred temi 2 mesici, ale zkusila jsem je na 3 tydny vysadit a zadna zmena. Ma to jen na obou tvarickach a na brade, jinde ne, takze podle holek se o AE nejedna, mel by to i jinde po telicku a svedilo by to. Takze ted jsem si koupila Jarischovu vodu a myju oblicej jen jen tim, mazu ven mastnou Lenienskou a jeste mam doporuceni koupit si Bubchen krem na opruzeniny.
Taky jsem uvazovala o alergii na mleko, ale to taky zjevne nebude tim...

Ja si opravdu myslim, ze to je ten chlad/mraz, uvidime az prijde jaro 🙂 jestli bude lip.

xkacatkox
8. feb 2011

holky, je možné, aby atopikúm vadilo flanelové povlečení , nikdy jsem ho neměla, až tedka a jsme s Matesem oba olezlý čím dál více, hlavně v obličeji, já ještě n arukách, ale to je jedno, na mě nezáležíá, Matýsek má oteklé oči, už bojujeme 14 dní a nic moc, je to snad čím dál horší 😒 tak nevím, ještě má respirační infekt, tak to taky zhoršuje ekzém, tak nevím, zda půjdu k doktorce, moc se mi tam nechce bez tek by mu vrzla locoid a excipila, který mu absolutně nesedne

blandik
8. feb 2011

@xkacatkox - a ten ekzém se objevil v souvislosti s flanelovým povlečením? Ekzém může být způsobený kontaktně (inhalace ve věku Matýska ještě z 95% nepříchází v úvahu, ty nastupují až tako kolem 3-5 roku)...Ale všechno "chlupaté" oblečení, povlečení kůži dráždí a může zhoršit ekzém. Před tím povlečením neměl žádný problém? Na žádné potraviny nereagoval a kůži měl úplně čistou?

luthien.k
8. feb 2011

Nazdárek děvčata, je vidět, že mě tu ani není potřeba 🙂 Mám toho dost v IP, tak nějak nestíhám... Zkusím to vzít postupně.

blandik
8. feb 2011

@samsa - takže se ji to zlepšuje dost rychle, jestli tomu dobře rozumím. Jak píšeš, že měla suchá kolínka a po viroze se ji to rozlezlo na více míst...je pravděpodobné, že ji virozka oslabila a ekzém se ji rozjel...a stejně tak te'd - jestli ji to mizí samo, tak uvidíš za nějakou dobu, jestli se úplně vyčistí..(asi bych se snažila rozpomenout, co nového snědla kolem té virózky, jen tak pro jistotu, aby v přídadě, že to nebude ustupovat jsi mohla tuto potravinu ze stravy vyloučit). Pokud ji to opět zmizí do 6ti týdnů, asi bych se zkusila informovat na konžím o co se to jedná...

blandik
8. feb 2011

@luthien.k - moc ráda tě tu vidím... 😀

luthien.k
8. feb 2011

@martinka1981, připojím se s dotazy k @blandik 🙂 a hlavně – pošli fota, nejlépe na můj mail, máš v IP.

xkacatkox
8. feb 2011

@blandik no on má ekzém furt, má alergii na BKM? psy kočky, břízy a jiné, on je olezlý už od 3mm, ale plus mínus někdy se to zlepší, někdy zase zhorší a poslední dobou tak čtvrt roku je to čím dál horší, a tedak atk těch 14 dní má opuchlé oči ekzém na očích, nose, tvířích postě všude i v ouškách a hlavě, já už fakt nevím co udělat, z potravin zkusím ještě vyloučit kompletně kořenovou zeleninu, když byl menší tak mu nevadila, ale už fakt nevím co, prášek furt stejný, koupu v LInole, mažu Lipobasi,eucerime, biodrema a excipial nám nevyhovovali, nějak to na mě padlo, že nejsem schopná to vyřešit, bere Aerius sirup, to byli keci jak to bude lepší a vůbec, je to snad i horší, chápu, že má resp,infekt, může to zkreslovat

luthien.k
8. feb 2011

@eriska, souhlasím s blandik, že koupání ekzém obvykle zhoršuje, zviditelňuje. Zkus koupání omezit, klidně jen na 2x týdně, někdo zvládá i jednou (třeba teď my při nemoci 🙂) Jestli vám vyhovuje olejíček od A-Dermy, klidně dávej, nemusela bys ale dávat nic. Dobrý je odvar z dubové kůry.
Jak to tak počítám, tak se to začalo objevovat kolem půl roku, tj. se zaváděním příkrmů (jestli jste postupovaly, jak bývá zvykem), je to tak? Já bych tam možnou souvislost viděla. Asi už se ptala blandik, ale co jste zaváděli jako první příkrmy?
Každopádně, když kojíš, začni brát probiotika, Probiosan nebo Infants Dophilus plus. To je u atopiků nutnost.
Jinak - má to hodně suché? Protože Indulona i vazelína jsou vysloveně na suchá, chronická stádia. Jinak je lepší sáhnout po něčem hydratačním, A-derma Exomega krém, Bioderma Atoderm PP Antirecidive, Linola krém, Excipial U Hydrolotio...

luthien.k
8. feb 2011

@tunylyk, viz. co psala blandik, to je nutné vědět, aby se dalo něco radit.

myzma
8. feb 2011

@majdula i u nas sa to objavilo so zimou a mrazom... citrusy veselo papame dlhsie a zacali sme s nimi este pred dovrsenym rokom, tiez si nemyslim, ze by to mohla byt reakcia na jedlo, i ked ma to samozrejme napadlo... maly to ma presne len na jednom mieste, trochu sa to zvacsilo, ale v podstate to je stale jedno ohranicene miesto na lici... mozno neskor prilozim fotku... na porovnanie, je to 100% taky isty fliacik 😠 od soboty to mazem kremom na ekzemy, ktory neobsahuje vodu... jedna kocka mi odtialto pisala Ip, tak uvidim, co ona na to, som jej napisala i ten nazov...

priebezne sa ozvem, ako to zabralo, budem tiez rada, ak si ku koncu tyzdna zymslis na mna a das spätnu väzbu, ci sa vam s tym nieco podarilo urobit 🙂

a app: uz druhy mesiac nekojim, nakolko som tehu a maly sa v podstate odstavil sam, ja som mu len trosicku pomohla... tusim i ty si uz na konci tehu... drzim palce, nech vsetko dobre dopadne, ak chces mozeme i viac do IP, su veci, ktore sa tejto temy netykaju a co ma zaujimaju 🙂 vas vekovy rozdiel medzi detmi bude tusim mensi ako ten nas...

luthien.k
8. feb 2011

@samsa, je možné, že je to skutečně ekzém, který vyskočil díky té infekci: infekce = zásah do imunity = k objevení ekzému to stačí i bez jiných vlivů. Často to zhoršuje například BKM, když se konzumuje v průběhu infekce a po ní, takže ta se u atopiků, i když třeba nemají alergii na BKM, při infekci a po ní, než tělo zregeneruje, doporučuje vysadit.
Jinak být atopikem je na celý život, ale žít se s tím rozhodně dá, když člověk přijde na to, jak bránit projevům atopie. U těch infekcí to ale jednoduché samozřejmě není.
Vzhledem k tomu, že kojíš, si okamžitě kup probiotika, jak píšeme každé mamin 🙂, Probiosan nebo Infants Dophilus plus, pomůže to regenerovat přes Tvé MM i imunitě malé.
No a pošli fota 🙂 Na jejich základě zkusíme nějaké mazání vymyslet (čím teď mažeš?).

luthien.k
8. feb 2011

@myzma, to, že jsi přestala kojit, mohlo k tomu rozvoji flíčku prispět.

Jaký přesně krém na ekzémy máš? Jestli to není vysloveně přesušené, tak krém bez vody bych nedoporučovala, ekzém (vyrážku, jak chcete 🙂) je potřeba i hydratovat.

luthien.k
8. feb 2011

@xkacatkox, nebo má taky infekci v tom ekzému a proto se ho nemůžete zbavit běžnou, dosud používanou kosmetikou. Nicméně opuchlé oči jsou známkou alergické reakce. Ten flanel jste už předpokládám odstranili...? Co konkrétně dáváte teď k jídlu? Kořenovou zeleninu vyloučit je dobrá volba.

xkacatkox
8. feb 2011

@luthien.k flanel už je pryč, tedka bude mít hovězí, cuketu, porek, a možná rajčátka, ty mu nevadili, pokusím se nafotit, uvidím jak to bude vidět a dám to do alba, ona to asi nebude hned pryč když vysadím tu kořenovou, že???

luthien.k
8. feb 2011

@xkacatkox, hned určitě ne, při každé dietě je to tak na týden, 14 dní.. Víš co by bylo asi dobré? Omezit se teď po tu dobu na HA potraviny, viz.: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/clan...

Nic tím nezkazíš, můžeš jen získat 🙂

Jinak - Lipobase se hodí na promašťování chronických, suchých míst, ne na akutní ekzém...

modra1
8. feb 2011

@xkacatkox písala si, že má alergiu na BKM, to znamená, že nemôže aj hovädzie, môže reagovať na kasein.

bubinko83
8. feb 2011

baby prosim vas a kto robi odbery na tu BKM?

luthien.k
8. feb 2011

@modra1, no vidíš, co já všechno nepřehlídnu 😅 Nicméně hovězí maso neobsahuje kasein (dle dr. Fuchse a jeho knihy), ale hovězí sérový albumin. Na hovězí maso podle této knihy reaguje cca 5 - 10% alergiků na BKM.

modra1
8. feb 2011

@bubinko83 Alergológ alebo gastro ..neviemčo (enterológ?). Len pre info, výsledky odberov môžu byť falošne negatívne (z testov nič, ale dieťa má alergiu) alebo falošne pozitívne (v testoch áno v reále nie).

luthien.k
8. feb 2011

@bubinko83, myslíš zjištění alergie na BKM z krve? Samozřejmě alergolog/imunolog, někdy na gastroenterologii, ale tam se zaměřují spíš na potravinové nesnášenlivosti, jako je intolerance laktózy nebo celiakie...
Zjištění ABKM z krve ale není 100%, kromě falešné negativity či pozitivity tu hraje roli také to, že až 40% alergiků na BKM nemá tuto alergii z krve vůbec zjistitelnou, protože se proti BKM netvoří spec. protilátk (IgE), ale fungují zde jiné složky imunity, z krve ani jinak nezjistitelné - pouze eliminační dietou a následným zaváděním BKM zpět do stravy a sledováním reakce.

luthien.k
8. feb 2011

@modra1 😀

modra1
8. feb 2011

@luthien.k dík, zdá sa, že som si spravila nesprávny záver, kamzyk pred časom písala, že pri alergii na kasein sa nesmie tvaroh, bryndza, tvrdé syry a hovädzie mäso. ALe je pravda, že to neznamená, že tieto potraviny musia obsahovať kasein. Učíme sa každý deň 😉.

bubinko83
8. feb 2011

@modra1 ,dakujem.

a viete mi povedat ešte ake vyšetrenia sa robia pri AE? My sme boli len na kožnom kde nam predpisali maste ale nič moc to nepomaha. ☹ Teraz ideme na kontrolu na imunologiu kde sa bude brat aj krvička.Myslite že to mam povedat že maly ma AE,možno by mu urobili aj tam nejake špecialne odbery,či?