Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

babulena
22. jan 2012

@luthien.k Malinka bola kojena 6 tyzdnov,a ekzem sa objavil nejake 4-5dni po narodeni.Ked som prestala kojit zacali sme s Nutrilonom,ale nekakala vobec,tak sme zmenili na Cow and gate.Teraz pije Cow and gate pepti junior,ale je to irske mlieko tak neviem ci ho poznas.Bielkovina je plne stiepena.Tak 6dni ju natieram s excipial,zda sa mi,ze sa jej to zlepsuje,troska sa to supe a uz to nema take cervene,ale neustupuje este.
Si si ista,ze papagaj jej neskodi?Vcera som citala,ze sposobuju aj ekzemy
Este som zabudla napisat,vpiatok nam dr predpisal Protopic 0,03% ointment pco krem.Ale nevybrali sme ho,lebo v lekarni sme mali zan doplatit vyse 60eur a nik mi neda istotu,ze jej pomoze.Vraj je to velmi silny krem,ale vhodny pre deti

luthien.k
22. jan 2012

@lejlocka ahoj, budu stručná, mám nemocné děti - reflux máte potvrzený vyšetřeními nebo jste s lékaři usoudili pouze na základě projevů? Ono totiž část dětí alergických na BKM ublinkává, zvrací a nemá to s refluxem nic společného.
Škoda, že nemáte od kožní diagnózu, ale Locoid na to myslím potřeba nebude 😉 Pravděpodobně s ohledem na rodinnou anamnézu tam dědičná dispozice k atopii je.
Takže já radím zapátrat po příčině, a to jako tradičně jako první možnost vyloučit alergii na BKM (která se teoreticky mohla projevovat zvracením, vzácně mohou být i zácpy). Sůl z mrtvého moře nevidím jako vhodnou, pokud na ni takto reaguje. Pro podrobnější návrh kosmetiky bych ty fotky potřebovala vidět větší...

luthien.k
22. jan 2012

@lojzina, no leda zkus Exc. zase vysadit, jinak to nezjistíme...

luthien.k
22. jan 2012

@babulena tak mléko je OK, je to obdoba těch plně štěpených UM, co se prodávají tady.
Co se týče toho papouška, tak samozřejmě může ekzémy způsobovat/zhoršovat, reps. alergeny z něj, stejně jako každý jiný vzdušný alergen. Ale u takto starého dítěte je to jen málo pravděpodobné, tím nechci říct, že je to nemožné, ale osobně si myslím, že tím to není.
Co se týče Protopicu, jsem za Tvou malou ráda, že sis ho ani nevyzvedla 😉

Jinak u některých dětí trvá poměrně dlouho, než se kůže uvede do normálního stavu, pokud se vysadí/odstraní pravděpodobná příčina. Takže měj trpělivost 😉 Pokud by to do 14ti dnů nebylo lepší, je třeba ještě pátrat dál.

lejlocka
23. jan 2012

luthien.k dakujem. reflux mame potvrdeny vysetrenim, aj ked mi bolo povedane, ze nie je taky zavazny, ze byvaju aj horsie, taka stredna forma. maleho prejavy, ale miernej forme nezodpovedali 🙂 chcem sa spytat, ked doteraz normalne konzumoval UM - teda napr. poslednych 6 mesiacov ani nevracal a pod a teraz zrazu toto, je stale moznost, ze je to nejaka opozdena reakcia na BKM?
kozna mi nic jednoznacne nepovie, ja sa pytam zprava, zlava a nic sa nedozviem, neviem najst normalnu koznu v mojom okoli. v kazdom pripade po poslednom vysetreni uviedla, ze napriek aplikacii barierovych protektiv sa objavila aktivna ekzematizacia.
s fotkami to bohuzial lepsie nebude, muz je na 6 t mimo pracovne a fotak zobral zo sebou... je to proste taka krupicka vsade, take pupaciky, nezapalene, necervene, maximalne doruzova. lepsie to opisat neviem. on si to ani nejak extremne neskrabe, to je super, lebo ked si niekedy posmatra vzadu na krizoch tak to scervenie. ale to sa stane tak raz za den...
kazdopadne vcera som skusila biodermu atoderm PP a myslim, ze mu to spravilo dobre. vlastne len neviem ak mu to scervenie do buducnosti co mam davat namiesto toho ichtamolu, kedze ten vobec nejak nezaberal.
este raz dakujem za odpoved, nech sa rychlo zotavite.

xmalij
24. jan 2012

@valentynkaa07 ahoj, prave jsem objevila zimni (maji i letni) kuklu u proalergiky.cz.. Prijde mi to super reseni, vyresis hlavicku i ten krk...http://www.proalergiky.cz/eshop/kukly-zimni-ekz... .
Vcera mi dorazil balicek s bodickama a overalkem, ponozkama atd. a musim si teda hodne chvalit material, myslim, ze to vsechno uzijeme ikdyz bude mala uz v poho. A tukam tukam, AE je v utlumu..drzi 3. tyden dietu na BKM a vejce.

valentynkaa07
24. jan 2012

@xmalij jé no tak to mi taky přijde fajn řešení, díky za tip. 😀

michaelka83
24. jan 2012

@xmalij Náš malý spinká jen ve věcech z www.proalergiky:-) Fakt materiál je super,mají to vymakaný.

michamicha
24. jan 2012

@xmalij jj, ta zimní kukla je super 😉 máme jí doma 😉

xmalij
24. jan 2012

tak super, dneska doobjednano vc. prosteradla 🙂. Mame taky hodne radi Frugi, jeden z mala UK prodejcu co posila do CR a za smesne postovne, tak kdybyste chtely neco vic na"design" 😎 .

livinka13
26. jan 2012

ahoj maminky nemate nejake dobre recepty ,co by som mohla pripravovat pre synka s atopickym exemom

luthien.k
26. jan 2012

@livinka13 to půjde dost těžko, pokud nevíme, na které potraviny reaguje a na které ne 😉 A ani jak je starý...

klarra
26. jan 2012

Ahoj holky, potřebovala bych poradit, před 2 týdny se dceři ( 2 měsíce) udělala vyrážka v obočí, na čele, tvářích a ve vlasech, měla to jak struhadlo, dr. řekla, že je to seborhoická dermatitida, dala nám Advantan + imazol, po pár dnech se to opravdu zlepšilo, ve vlasech je seborea stále, akorát teď máme problém s tvářičkama, když je venku, vyrážka skoro zmizí, ale když přijdem domů, okamžitě se objeví červená vyrážka, tváře má hrubé a úplně rozpálené....přikládám i foto, může jít o první známky AE?

luthien.k
26. jan 2012

@klarra a vy máte v rodině nějaké alergie (jakékoli - alergickou rýmu, na hmyzí bodnutí, na léky nebo potraviny), astma nebo atopický ekzém?

evina1909
26. jan 2012

ahojte maminky,ja mám síce už veľké deti(22,20),ktoré som mala s prvým manželom,samozrejme hneď po pôrode prvorodený dostal atopický exzém,s ktorým nám v Topoľčanoch nevedel nikto poradiť,skúšali sme všetko možné a to vám môžem vám povedať že sme si teda užili,syn to mal v katastrofálnom stave,poradila mi moja bývalá svokra že mám vyhľadať lekára v Piešťanoch,tak na jej radu som tam išla a dobre som urobila,tamojšia lekárka povedala že to čo mu dávali tu len mu k tomu dopomáhali ešte viac(mal aj excipial),ona mi dala recept na zarábané mastičky s tým že to mu pomôže a za 2-3dni mu to prejde a nemusíme ani na kontrolu chodiť,povedala že nesmie do 3 rokov citrusy,kakao a kyselé veci,a mala pravdu do 3 dní mu exzém zmizol,ale povedala mi že bude mať astmu s tým mám rátať,lebo detičky s atopickým exzémom väčšinou majú astmu,a keď sa nám narodila dcéra a dostala do niekoľkých dní exzém neváhala som a hneď som išla do Piešťan...

klarra
26. jan 2012

@luthien.k moje starší dcera má prokázanou alergii na BKM, můj táta měl v mládí astma a já mám alergii na luštěniny 😖

levata
26. jan 2012

@luthien.k ahojky, dostala jsem na Tebe kontakt, že bys mohla blíž specifikovat naší vyrážku na zádíčkách a bříšku - nesvědí, máme jí tak 3 týdny, nejdřív dva flíčky a pak se to rozjelo ... blíž popisuji v diskuzi https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/maminky-...

endlessblue
27. jan 2012

HOlky, kojím a držím tu striktní dietu na BKM a vejce kvůli ekzému syna. Myslíte, že si můžu dát k obědu rybu? Už mi dochází fantazie co jíst.. .jím pořád dokola to samé 😅

luthien.k
27. jan 2012

@endlessblue ryba (jakákoli) patří mezi nejčastější alergeny, takhle Ti to nikdo neřekne, buď to chceš zkusit nebo ne 😉

luthien.k
27. jan 2012

@klarra v tom případě tam riziko vzniku atopického ekzému je, na základě genetické dispozice. Určitě bych otestovala BKM, tj, striktně na 3 týdny vyřadila.

renatka100
27. jan 2012

Ahojte spolubojovníčky. Naša malá má teraz 1 rok a chcem sa aj s Vami podeliť o "zázračné vyliečenie". Keď mala cca 4 mesiace, po spapani UM Beba sa jej vyhodil atopický ekzém. Dovtedy jedla iba MM. Keď sa to postupne začalo zhoršovať, už sme vedeli o čo ide, nakoľko muž mal atopický ekzém. K tomu sa ešte dostanem...V piatich mesiacov nás chceli hospitalizovať na Kramároch, naordinovali nám všetky kortikoidy, utlmováky a ďalšie svinstvá, bez ktorých sa už nikdy údajne nezaobídeme. Našťastie v nemocnici zúril rotavírus, tak sme zostali doma. Potom sme sa spamätali a povedali sme si, že naše dieťa nebude podstupovať to, čo si vytrpel manžel asi do 25 rokov - nemocnice, liečenia a maste, maste a zas maste. Keď sme sa zoznámili s mojim terajším mužom, vedela som tolerovať jeho hrozne zjazvene a popukané ruky od ekzému, no keď nastúpil do práce po vysokej, ľudia a ho báli dotknúť a viete čo to je, keď sa Vás ľudia boja, že niečo chytia, hoci AE nie je chytľavý. Hľadali sme alternatívne riešenie a našli sme článok v Zdraví . Lenka Hriadelová písala o zázračnom vyliečení AE. Vyliečil ju jeden liečiteľ z Trenčianskych Teplíc -vyhľadali sme ho a manželovi dal malu fľaštičku s kvapkami jedny na ráno a druhé na večer. Môj muž, od narodenia skeptik a dôverujúci iba medicíne sa smial ale na moje naliehanie užíval kvapky poctivo. Prvé tri mesiace to bolo strašné, ekzém sa výrazne zhoršil a noci boli neúnosné, na čo sme boli aj upozorenení. Po cca 5 mesiacov mu ekzém z rúk úplne zmizol, objavil sa odvetdy iba 1 krát v čase veľkého stresu ale ihneď zmizol. A tak sme aj s našou malou zašli k tomuto pánovi. Priznal sa, že také malé dieťa nelieči, ale keď kojím vyskúš ho vyliečiť cezo mňa, hoci ja na žiadny AE netrpím. Naordinoval nám kvapky a taktiež prísnu dietu pre mňa - žiadne UM, kravské mlieko - iba kyslomliečne, predovštkým kozie alebo ovčie mlieko . Taktiež nám dal nejakú mastičku, že to máme malej potierať. Večer sme nasadili kvapky a natreli sme malú mastičkou. Na druhý deň, verte neverte to bolo oveľa lepšie, žiadne mokvajúce rany. Po mesiaci ekzém úplne zmizol a tak je tomu už pol roka. Bojím sa to vysloviť aj nahlas, aby som to nevrátila späť, no chcem sa s Vami podeliť, nakoľko aj Vaše deti trpia a mjú inú možnosť ako lieky a maste. Ešte podotknem, že liečba stála oveľa menej, ako akákoľvek masť poprednej farmaceutickej spoločnosti.
Keď už začala jesť príkrmy, riešili sme jej jedálniček s luthien.k , ktorej tiež veľmi pekne ďakujem.
Držím Vám palce v liečení a nestrácajte nádej!

michamicha
27. jan 2012

@renatka100 já teda nevim, ale podle mě zabrala spíš ta přísná dieta bez BKM než ty kapky 😅 já jsem teda strašný skeptik a léčitelům nevěřím 😅 😅

babulena
27. jan 2012

@luthien.k ahoj,ekzem nam zmizol za par dni-nie uplne,ale skoro ho nebolo vidiet.Mala bola spokojna,neskriabala sa-no super.Len sme nevedeli,ci jej pomohol excipial alebo stiepena bielkovina.Tak sme jej dali 3dni jogurt a ekzem sa vratil.Takze ta bielkovina je pricina,len sa mi zda,ze nejak rychlo to zaucinkovalo,ci nie?Je to normalne?Lebo ja vsade citam,ze to moze trvat mesiace,kym sa telo vycisti od BKM.A teraz potrebujem radu,odkial bude mat vapnik,ked nemoze mliecne vyrobky?Nieco som nasla na nete,ze je v roznych zeleninach atd,ale kolko brokolice musi zjest aby mala dostatok denneho prijmu vapniku?Ako to mamicky riesia?Lebo tie zeleniny v obchodoch v dnesnej dobe niesu ktovieake.Dakujem za akykolvek napad,ci radu

renatka100
27. jan 2012

@michamicha To nemyslím, teraz papá všetko a nemá nič, nemám dôvod to obhajovať, ale manžel nevysadil ani mlieko a taktiež nemá AE.

kaselka
27. jan 2012

Dievčatá nemáte skúsenosti ako vyskúšať opätovné zavedenie vaječného bielka? Malá má okrem non IgE alergie na BKM aj na vaječný bielok. Skúšala som jej ho teraz dať 1x asi polovičku no aj tak všetko nezjedla, lebo to bolo zamiešané normálne v strave a trocha sa jej objavil ekzém na ručičkách resp. len chrbtoch rúk no neviem, či to má z neho, alebo to môže byť aj niečo iné.... (teda potravinu žiadnu inú novú nedostala). A či to teda takto jednorazovo vyskúšať stačí, alebo treba skúsiť podávať viac dní a až potom urobiť záver. Zatiaľ ďakujem za vaše skúsenosti. 🙂

luthien.k
27. jan 2012

@renatka100 jsem ráda, že vás ekzém momentálně netrápí, každý si hledá své cesty a když byla ta vaše úspěšná, jedině dobře pro prcka. Ale některé rady léčitelů jsou skutečně nebezpečné, kam.zyk vždy vzpomíná případ maminky, která na radu léčitele své dítě silně alergické na BKM vykoupala v syrovátce - naštěstí se to obešlo bez ztrát na životech... Takže já radím, než dáte něco od léčitele dítěti, chtějte vědět přesné složení, ať už mastí, tak kapek atd. a konzultujte (třeba tady), abyste snížili riziko tak šílené reakce, jakou prý to nebohé dítě po té syrovátkové kůře mělo...

luthien.k
27. jan 2012

@babulena a kolik vypije toho speicálního UM? Jaký má obsah vápníku?

luthien.k
27. jan 2012

@kaselka rozpis v IP.

babulena
27. jan 2012

@luthien.k mlieko ma 50mg vapnika v 100ml.Ona denne vypije malo-v priemere asi 250ml plus minus 😒 .Minuly tyzden vypila denne asi 420denne,ale tento tyzden akosi pomenej

lelask
27. jan 2012

ahojte, neviete poradit kde by som nasla nejaku lanovu latku alebo nieco z lanu??