Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

martinka1981
11. júl 2012

@lyongirl ja si myslim že na slnku asi nebudete cely den nie? A ked ich natrieš trebars tym Alverde 30kou tak si myslim že to bude dostatočna ochrana 😉 inak aj v chorvatsku su DMky 😀 ja som min.rok natrafila v tom mestečku kde chodievame a teda som sa aj potešila aj ked sortiment trošku odlišny ale opalovaky by mohli mať rovnake 😉
Tie lavery nepoznam takže neviem posudiť. Ja s mojimi teraz doma chodievam až okolo 16tej von a do bazenika a to ich nenatieram,su pekne jemnučko opalene 😉 takže možno ked budete chcieť byť vonku ked je silnejšie slnko použiť poriadny opalovak aby ste sa nespalili a potom trebars poobede už bez opalovaku na chvilu nech chytaju bronz 😉 ale to su len moje take uvahy a ako to robim ja doma. jasne že more je ine ale tak poobede by už nemuselo tolko uškodiť.

luthien.k
11. júl 2012

@rozarka65 něco jako dětský ekzém neexistuje, pokud je mi známo, existuje ale dětská forma atopického ekzému. Pokud se osypává po ovoci, může jít o reakci na histamin, které zralé ovoce obsahuje ve velkém množství (zjednodušeně řečeno). Čili pokud nelze to omezit zcela, omezila bych alespoň množství. Vždy je to o prioritách, zda chci mít dítě čisté, bez nervozity a škrábání nebo mu dopřát letní ovoce 😉

lyongirl
11. júl 2012

@martinka1981 ja viem, že sú tam DM-ky, tiež sme natrafili na jednu na Rabe 🙂, len teraz ideme na dovolenku do takej osady, kde skoro nič nie je, iba pár domov a snažíme sa všetko si doniesť, aby sme nemuseli behať do mesta do obchodov, ale samozrejme pôjdeme aj do mesta...no a opalováky sú tam myslím také isté, naposledy som tam kupovala Niveu 50tku, ale potom som ju vyhodila, lebo bola s chemickými filtrami 😝
Ináč ako píšeš, aj my chodíme von až po 16tej, niekedy až o 18tej, tak ich už nenatieram, ale predsa len pri mori sa bojím...

martinka1981
11. júl 2012

@lyongirl tak v pohode stači aj menši faktor,ta Alverde 30ka s min.filtrom isto nič neprepusti. Takže už sa len rozhodnuť 😎 inak hotova maturita čo? 😀 😝

rozarka65
11. júl 2012

@kamicek2 Anince se to objevilo,když ji byly asi 2 a třičtvrtě...jenom na prdelce,ale z plínek to nebylo, ty už nenosila od 1,5 roku přes den a od dvou úplně...hrozně si vyčítám,že jsem to podcenila...☹

rozarka65
11. júl 2012

@luthien.k Ale když jsem četla tu knížku,tak některé věci nesedí...třeba místa,kde ekzém má...nesvědí jí to...jen když je to rudé,žié...tak jí to pálí,bolí....A po ovoci to nevzniklo...teda to asi nemůžu vědět s určitostí,ale ovoce jí od malinka a hodně a nikdy žádná reakce na něj nebyla...jen teď když má ten ekzém,tak ovoce ho zhoršuje...dr říkala,že ovoce může začít zase jíst,až ekzém zmizí,že v tom nevidí problém...Potřebovala jsem poradit,jak pomoci rychlejšímu hojení ekzému....

lyongirl
11. júl 2012

@martinka1981 no veru, hotová maturita, BOLA SOM DNES V TEJ DM, nech to mám z krku, lebo som potrebovala aj iné veci a nevedela som sa rozhodnúť, či mám zobrať to mlieko Kids, alebo Baby 😀 , ale zobrala som baby kvôli najmenšiemu...no a u nás to mali medzi opaľovacími krémami, som to najprv hľadala v detskom. Ináč na začiatku leta som tam hľadala Laveru, lebo niektoré výrobky z Lavery má aj DM a veru tento tam vtedy ešte nebol, iba kopa iných opaľovacích, tak ti ďakujem za tip, hneď som im aj kúpila mlieko po opaľovaní alverde...

luthien.k
11. júl 2012

@rozarka65 v podstatě neznám atopické dítě, které by mělo učebnicové projevy, co do lokalizace, vzhledu, svědění atd. Je to hrozně moc individuální, někdy ekzém začne svědět třeba až po roce projevů, lokalizace je věc snad nejvíc individuální (i rozsah projevů). Spouštěč je někdy opravdu těžké odhalit, zkus si vzpomenout na jakoukoli změnu, která se udála v té době, změna pracího prášku, přestěhování se, nějaká nemoc v té době neproběhla...? Rychlejší hojení - pokud se nenajde příčina, tak je to vždy složité. Co ale hraje roli obvykle největší, je ta strava. Já být Tebou, tak si pročtu články v odkazu a řídím se podle nich, a to alespoň tři týdny - dieta, správná kosmetická péče, probiotika atd. Tím nemůžeš nic zkazit, jen získat. Články sepsala velmi zkušená Věra Zíková a ona sama i já jsme pomocí nich stabilizovaly už hodně dětí. http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...
Mám doma i pár knížek o atop. ekzému a i když jsou od renomovaných kožních lékařů, tak tomuto postupu se u dětí nic nevyrovná.

rozarka65
11. júl 2012

@luthien.k Moc děkuji...🙂 To asi bude těžké si vzpomenout...prášek používám pořád stejný,nemocná téměř není...možná jen,kdyby to mohla vyvolat psychika...tak v té době se narodila Eli a od té doby spolu trochu bojujeme a je hodně přecitlivělá a plačtivá...ale to je asi nesmysl...Nějaké vitamíny s probiotiky taky chvilku brala,protože měla problém s vyprazdňováním...Ale jak píšeš,že největší roli hraje strava...tak ta u nás je nic moc...☹
Děkuji...pročtu...snad se nám podaří se toho zbavit...protože na ovoce opravdu nemá alergii,jen teď dělá problémy...☹

martinka1981
11. júl 2012

@lyongirl ja som tiež brala baby Kleine Elfe 😀
tak nieje zač,hlavne že si našla,viem že aj u nas niekde v DM mali medzi oplovakmi ,v inej pred.zas medzi detskymi,kto sa ma v tom vyznať.
Musim isť aj ja nakupiť ale ine veci,akurat som dnes počula že maju akciu za 25 bodov si vytlačiš kupon na 25% zlavu na lubovolny vyrobok 😵 plati do 22.7.
Tak prijemnu dovolenku ,pekne a zdravo sa opalte 😉

luthien.k
11. júl 2012

@rozarka65 psychika - vůbec to není hloupost, klidně to může tak u citlivých dětí být. Jen pro zajímavost, máte v rodině nějaké alergie, astma, ekzémy, problémy i imunitou (všetně autoimunitních chorob, jako je revma), špatné zažívání, poruchy chování...? To taky dost napoví, rodinná anamnéza. Téměř každý atopik něco z toho v rodinné anamnéze má.

lyongirl
11. júl 2012

@martinka1981 ďakujeme a veru tá zľava je fajn, využila som 9 poukazov s 25% zľavou + 15% zľavu na celý nákup z knižky, tak som vlastne ušetrila 16€!!! Tlačila som poukazy o 106 😀
A tie poukazy platia nejak do augusta, ale vytlačiť sa dajú len do 22.7.

rozarka65
11. júl 2012

@luthien.k já jsem astmatik (ale nemám žádnou alergii,taky bych řekla spíš psychika),přítel je alergik+problém s imunitou (ale spíš,když byl dítě)...a špatné zažívání máme všichni,ale je to je u nás špatnou stravou, bohužel...musím se naučit vařit zdravě a zároveň levně... 😀 No vidíš to mne nenapadlo,že to může mít spojitost s náma,když to nemá od narození....

martinka1981
11. júl 2012

@lyongirl 😀 super,ja tiež natlačim.minule tiež mali na Alnaturu a tetuša pri terminaly na mna pozerala a cela zhrozena mi hovori:to vam stači jeden na cely nakup!!! Ale ja som chcela do zasoby vytlačiť lebo platnosť mali dlhšiu 😎

xmalij
11. júl 2012

@luthien.k ahoj, souhlasim..zrovna vcera jsem na hristi debatila s jednou eko bio pani a ekzem maji podchyceny, jen co s jistotou vi, ze se jim zle projevuje na konci sk. roku..klasika, zkousky, stres.

mariannav
11. júl 2012

ahojte, my máme atopický ekzém od 3 mesiacov, vyskúšali sme aj hormonálne ale hlavne nehormonálne masti, v Košiciach funguje detská poradňa Mudr. Janette Baloghovej každý utorok od 10.00 do 12.00 v nemocnici na terase, táto pani doktorka je odborníčka a začínali sme tým , že som malého okúpala v slabučkom roztoku hypermangánu na dezinfekciu kože, dostali sme tanínovú pastu a tanínovú masť, v lete netreba požívať mastné krémy ale ľahučké krémy na zvláčnenie kože, výborné sú ovsené kúpele pre deti, ale nedajú sa zohnať v každej lekárni, výborné na premastenie kože sú kúpele v Oilatum, a potom treba skúšať napr.Linola, Linola Fett (v zime). V strave sa odporúča vynechať najmä červené plody ako sú jahody , paradajky, ale aj červené jabĺčka.

luthien.k
11. júl 2012

@rozarka65 no, zdravě a levně, mně se tedy daří zatím jen to první 😀 Jinak vida, takže to podle mého názoru bude atopický ekzém jako vyšitý. Četla jsem teď moc zajímavou knihu, kterou musím doporučit všem maminkám (nejen) atopiků, jmenuje se Syndrom trávenia a psychológie (zatím vyšlo jen slovensky, tedy kromě angličtiny a zřejmě i dalších světových jazyků), autorkou je dr. Natasha Campbell-McBride, která má bohaté zkušenosti s léčbou dětí s poruchami chování pomocí stravy. A s atopickým ekzémem to souvisí tak, že řada těchto dětí má i atopický ekzém, který se tou její tzv. GAPS dietou také lepší a po prostudování té diety i dobře rozumím tomu, proč tomu to tak je. Jde tam zejména o ozdravení trávicího traktu vhodnou stravou a podáváním probiotik, což se z velké části kryje i s postupem Bc. Ing. Věry Zíkové. Nicméně zde jsou dost do hloubky a zároveň dostatečně srozumitelně vysvětleny všechny souvislosti, a to i s očkováním apod. Takže doporučuju!

luthien.k
11. júl 2012

@mariannav a to je právě velký omyl, že ve stravě je třeba vynechat hlavně jahody a rajčata. Důležité je vynechat skutečné a nejčastější alergeny, jako je kravské mléko, vejce, pšenice atd. Popsaný postup je ten zcela klasický, doporučovaný většinou lékařů, u někoho správná kosmetická péče stačí a strava bez histaminoliberátorů (jahody, rajčata, citrusy, čokoláda atd.), ale u většiny to bohužel nestačí.

luthien.k
11. júl 2012

@xmalij no jo, atopici jsou prostě citliví na řadu vlivů.

Jinak jsem se zařekla, že tu nebudu trávit čas a zase jsem tady 😀

rozarka65
11. júl 2012

@luthien.k Děkuji...mrknu na to...🙂

rozarka65
11. júl 2012

@luthien.k Jinak zdravě bych ráda žila a vařila, jen kdyby bylo trochu víc peněz...

Mléko a mléčné výrobky..? Mne bylo doporučeno,aby naopak jedla jogurty,pila mléko apod. stěžuje si pořád na nohy někdy i ruce, že ji bolí...asi růstové bolesti...
A já jsem na čokoládě závislá a Aninka bohužel také sní hodně sladkého...takže zrušit a budeme solidárně nejíst sladké spolu...to budu mít absťák...😀

Prosím Tě a v čem spočívá ta jedna konzultace mailem? Jako že si mám připravit dotazy,které mne napadnou a ty mi na ně odpovíš?

luthien.k
11. júl 2012

@rozarka65 on cukr je velký problém, který velmi negativně ovlivňuje střevní flóru, jeho trávení spotřebovává energii, vitamíny i minerály, které by byly užitečnější jinde, zvyšuje riziko cukrovky, rozhašuje rovnováhu cukru v krvi, je zřejmě hlavní příčinou kardiovaskulárních chorob (z čehož byly neprávem obviněny živočišné tuky, které lidé konzumují po tisíciletí a bez infarktů), o zubech nemluvím... Čili ten by měli mít atopici zapovězený jako první.

Mléko a mléčné výrobky - to, že jsou nezbytné pro dostatek vápníku, je mýtus. Jsou národy, kde se mléčné výrobky nejí a lidé tam nedostatkem netrpí, zatímco naše západní kultura se prolévá mlékem a trpíme na osteoporózu zdaleka nejvíce.

U těch konzultací záleží na tom, co bys chtěla, zda ten komplexní postup na míru (což určitě nejdřív nastuduj články, to hodně napoví a pak uvidíš) nebo jen nějaké ty jednotlivé dotazy jakožto jednorázovou konzultaci.

rozarka65
11. júl 2012

@luthien.k Zuby, o těch radši nemluvím...zuby si čistí ráno a večer + 2x ve školce (po dopol.svačině a obědě),ale hrozně se jí kazí zuby...☹ Ale bude to těžké,vynechat sladké...😀 Nebo nahradit "zdravým sladkým"...jedna maminka tu dávala odkaz na stévii....

Aha,to je jsem nevěděla, že je to mýtus....jinak joguty,kakao,máslo,tvaroh apod. taky má ráda a neumím si představit nekupovat,nejíst,nepoužívat k vaření...a co místo toho.... Jinak mi právě říkali,že mléčné výrobky měly na ty bolesti nohou pomoct... 😒

Mne by asi zajímal nejvíc ten jídelníček...čeho se vyvarovat apod....a jaké doplňky - probiotika začít užívat...Jinak kosmetiku téměř nepoužíváme (krom mstí na ekzém a opalovacího krému....i mýdlo nám zakázala dr.)

Pročtu články a kdyžtak se ozvu...🙂 Jinak moc děkuji za tvůj čas...🙂

rozarka65
11. júl 2012

@luthien.k ještě poslední dotaz...slibuji....
Uvažovala jsem o koupi těchto přípravků...co si o tom myslíš?
https://www.modrykonik.cz/katalog/firma/iskis/

luthien.k
11. júl 2012

@rozarka65 varianty bezmléčné stravy mám zpracované (asi na 10 stránek 🙂), ono se to bere jako test, cca na tři týdny 😉 Hlady mi ještě žádná atopik neumřel 🙂

Ty produkty - za mě vyhozené peníze... Pro atopiky díky svém alergennímu potenciálu dost nevhodné.

mariannav
11. júl 2012

@luthien.k no my doteraz pijeme špeciálne upravené mlieko Neocate Advance, syna som dojčila takmer 11 mesiacov a kravské mlieko v strave som musela vylúčiť alebo obmedziť aj ja, ja netvrdím že každé dieťa s atopickým ekzémom netoleruje jahody a paradajkay, ale určite sa považujú za jedny z najväčších alergénov pre atopikov, napísala som len svoj názor, preto existujú tieto diskusné fóra, to čo nerobí dobre jednému neznamená, že nemusí byť dobré ani pre druhého

luthien.k
11. júl 2012

@mariannav mléko máte perfektní 🙂 Rajčata a jahody jsou potraviny se značným histaminoliberačním efektem zejména, jejich alergenní potenciál není zdaleka takový, jako je tomu u toho mléka, pšenice atd. V každém případě by to s nimi atopik neměl přehánět, ono u nich nejvíc záleží na množství, pokud pár jahod nevadí, ale miska už ano, jde o jasnou reakci na histamin (tak se také nejlépe odliší alergie od tohoto typu reakce - podle množství - alergická reakce je obvykle už na malé množství potraviny, reakce histaminoliberačního typu naopak na množství větší). Já mám zase ráda pořádek v pojmech 😉

rozarka65
11. júl 2012

@luthien.k no vidíš, a já si říkala,že bych to zkusila,když je to přírodní...už bych to asi dávno koupila,ale je to drahé...a my nemáme na pořádné kvalitní jídlo,takže jsem to odkládal...chtěla jsem právě koupit něco na ten ekzém a sobě na únavu...ale únava se určitě taky vyřeší úpravou stravy...

Nemyslím si,že bychom umřeli hlady... 😀 Ale přece jen je člověk zvyklý z těchto věcí vařit,péct...právě z věcí jako je bílá mouka (jiná je dražší),vejce,mléko....ale to je asi otázka zvyku...a možná i peněz...zatím bohužel jíme a vaříme z nejlevnějších surovin... 😒 Tý jo,já nejsem náročný člověk,ale moc bych si přála,aby u nás nastala doba,kdy bude plná lednice a spíž dobrého kvalitního jídla...ale zatím je to utopie, bohužel...ale to asi u většiny lidí... 😒 Musíme věřit,že bude lépe... 🙂

Takže už opravdu končím a zatím moc děkuji...🙂 Jdu číst a přehodnocovat... 😀 🙂

luthien.k
11. júl 2012

@rozarka65 ono i to sladké něco stojí, tak zase něco ušetříš 😉 Nicméně prvotní investice do diety je vždycky trochu vyšší, to je bohužel fakt. Ono na druhou stranu, když vidím ty nákupní koše plné sladkostí, uzenin, sladkého pití a alkoholu, tak to také není nic levného a to většina národa bohužel konzumuje ve značné míře.

rozarka65
11. júl 2012

@luthien.k no my to řešíme tak,že hodně peču...a Anince jsem sladké hodně zkrouhla...právě kvůli těm zoubkům...takže má měsíční příděl a musí si s tím hospodařit...😀 A řekla bych,že víc než za sladkosti pro Aninku utratíme za zvýkačky...😀
Já s P. pijeme šťávu (vydrží 2-3dny...tady by se dalo ušetřit),děti píjí vodu a bylinkové čaje....alkohol nepijeme vůbec...já jednou za rok na vánoce flašku domácího vaječňáku od dědy...😀
Ale uzeniny kupujeme, to je pravda...kus točeňáku,cibule,těstoviny a je večeře... 😝 😔
A z masa kupujeme více méně jen kuřecí a mleté...vepřové výjimečně...
Když ono je to těžké,když na vše nám zbývá přibližně 4,5tis. na měsíc a musí se z toho koupit jídlo,drogérie...a když je potřeba něco navíc jako třeba brýle,čočky,boty,něco v lékárně apod.,tak je to katastrofa...pak si žij zdravě... 😒 😝 🙄