Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

drobec33
24. jan 2013

@petronuska Toho sa vobec nemusis bat, ved to nepojde do bruska, ale na pokozku. Poriadne jej to votri do pokozky, podla mna jej to pomoze. 😉 Drzim paste, aby jej to co najrychlesie pomohlo 🙂

luthien.k
24. jan 2013

@drobec33 60% toho, co se natře na kůži, se i vstřebá!

drobec33
24. jan 2013

@luthien.k No dobre, ale je rozdiel natierat kortikoidmi, alebo prirodnym olejom. Aj ked ide o tak male babatko. Kedze ma liecive a protizapalove ucinky 😉

drobec33
24. jan 2013

@zuzi0110 Vidim, ze uzivate Chlorellu. My mame doma Spirulinu a chcela som presedlat na Chlorellu tiez, Ale ma od toho odhovorili prave kvoli rastovemu faktoru. Ze to pre male deti velmi idealne nie je. Berieme ju uz skoro 3/4 roka a tento tyzden, akurat ked som uz na Chlorellu bola nalomena, som sa dostala k tomuto clanku.
No dost nemilo ma to prekvapilo, mame s Naturportu ta tam zatial v zozname nie je uvedena. Ale o to nejde. Ja Bukovskeho beriem teda viac ako s rezervou, ale nacne taky clanok teda poriadne...Stretla si sa s tym? Aky mas na to nazor?

zuzi0110
24. jan 2013

@luthien.k to je super 🙂 nám na alergologii povedali ze nemáme alergiu na nic hoci ja som si vsimla ze jej robí zle kyslé. Ale aj ked som to vylúčila tak sa ekzém iba stabilizoval ale úplne sa nestratil.

zuzi0110
24. jan 2013

@drobec33 ja našich lekárov berie dost s rezervou 🙂
Aký to bol článok? Neviem aké máte staré dieťa ale moja ma 10. Japonci robili výskum na deťoch. Deti rástli lepšie a zdravšie lebo Chlorella ma vysoké hodnoty minerálov. Tam je to bežne konzumované už po niekoľko desiatok rokov. Chlorella nie je liek ale vyživový doplnok.V zahraničí je ju bežne dostať v obchodoch so zdravou výživou len u nás je to ešte také neokukané. Podľa Japoncov má dobré účinky aj na tehotné a dojčiace ženy. Ja som síce tehotná ale neberiem ju 🙂 Ak by som ju brala skor tak možno áno ale v tehotenstve nemám chuť skúšať niečo nové a ani nemám dovod. Dokonca nejem ani ovocie ktoré nepoznám. Všetko záleží od toho na koľko ste rozhodnutá že to chcete a potrebujete.

drobec33
24. jan 2013

@zuzi0110 Ja som trdlo, nedala som link 😅 http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&... Jedna ma v nedelu 4, druha presne o mesiac 2. Mozem poprosit hodit link na ten vyskum? Rada by som si to pozrela. Ja viem ze to nie su lieky, ale vyzivove doplnky 🙂 Rovnako aj zeleny jacmen. Nas to praveze oslovilo pozitivne, len ten clanok ma dost dorazil a kazdi kto sa k nemu dostal, prestal tie doplnky zo strachu pouzivat. Aj ja sa bojim toho rastoveho faktoru. Nie som si totiz ista, ci pri tak malych detoch je idealny napr. aj rychlejsi rast 😒 My sme alergici, aj preto sme sa rozhodli ist touto cestou. Mladsia ma ekzem a Chlorella je na to vraj velmi dobra. No vo vseobecnosti je velka diera, co sa tyka uzivania a ucinkov pri malych detoch...Momentalne je u mna strach vacsi...Chcem sa ale spravne rozhodnut.

zuzi0110
24. jan 2013

@drobec33 viete po anglicky? Dajte si do Googlu chlorella children a máte kopu článkov. Ak nie tak Vám ho skúsim pohlať. Ale je tiež v angličtine. Nám ho vyvolala paní dermatologička.... Odvtedy si dávam pozor na takéto vyštudované mastičkárky, ktoré zabíjajú muchy atómovou bombou... Ak sa bojíte ju dať jesť tak ju môžte dávať z vonku. Rozdrvte tabletku na prach a zmiešajte s vodou až pokiaľ Vám nevznikne blato. Natrieť na ekzém a po 20 minútach opláchnite 🙂 uvidíte ako bude reagovať.

luthien.k
24. jan 2013

@drobec33 já ale neradím natírat ji kortikoidy, ale pátrat po příčině a tu řešit. Kosmetika je jenom podpora.

kaja73
24. jan 2013

@drobec33 ja to beriem ako cisto reakciu Bukovskeho

--Upozornenie pre všetkých distribútorov uvedených prípravkov: poslednýkrát upozorňujem predstaviteľov distribučných spoločností uvádzaných prípravkov ako aj ich obchodných zástupcov, aby prestali zneužívať meno „Igor Bukovský“ a moje osobné vyjadrenia na podporu predaja svojich výrobkov. Nikdy som neodporúčal užívanie týchto prípravkov a osobne som ich nikdy neužíval. Ak sa vyskytne táto situácia znova, podniknem právne kroky na ochranu svojho mena a obchodnej značky AKV.--

A na druhej strane ma v knihe o vyzive plno reklamy na rozne produkty,plus do nebies vychvaluje sojove mlieko co je prinajmensom diskutabilne. Maso uplne zamieta-co je tiez diskutabilne-proste jeho nazory neberiem ako modlu.
Ja si myslim ze vsetko treba brat s rezervou-mam pocit ze keby mu vyrobca zaplatil-tak ako za reklamy v knihe-tak tieto vyrobky chvali.
Ale to jen moj pocit.
Inak ja radsej malemu davam chlorelu vulgaris-je lahsie stravitelna pre deti ama mensi podie toho rastoveho faktoru-mne pride pre dieta ovela vhodnejsia ako silna chlorela p.....nepamatam si presne-ale v tom linku pisu o nej.

drobec33
24. jan 2013

@luthien.k Jasne, nepochopili sme sa 🙂 Treba problem riesit hlavne z vnutra, koza je uz iba prejavom 🙂

luthien.k
24. jan 2013

@zuzi0110 testy zejména na potravinové alergeny jsou velmi velmi nesměrodatné, zhruba polovina dětí má pozdní typ reakce, které krevní testy (spec. IgE) ani kožní prick testy neodhalí. Existují sice náplasťové kožní testy, které se odečítají za 72 hodin, ale ty téměř žádný alergolog nepoužívá a též nejsou 100%. Proto jediná cesta, jak zjistit, zda do problému vstupuje potr. alergie, je vysadit hlavní alergeny ze stravy - eliminační dieta. To je základ a funguje u většiny dětí (ne u všech, samozřejmě, ne každý projev AE je způsoben potr. alergií). K tomu je třeba podporovat imunitu, zejména tu střevní slizniční,, detoxikační schopnosti organismu, správně volit kosmetiku (pořád a pořád dělají rodiče v tomto velké chyby) atd. atd. Prostě AE je problém s mnoha vlivy a komplexně je ho třeba i řešit.

zuzi0110
24. jan 2013

@drobec33 prečítala som si to ale príde mi to len ako od človeka čo o tom veľa nevie a tak nechce byť stotožňovaný s touto témou. Nad rastom iba špekuloval. Viac menej iba zdrbal prekladateľov lebo to nebolo na vedeckej úrovni. A mal pravdu lebo aj ja veľa krát nájdem zle preložené vedecké články. Preto radšej čítam priame zdroje a diskusie. Reakcie a skúsenosti ľudí sú často smerodajné.

luthien.k
24. jan 2013

@drobec33 ano, zevnitř, ale hlavně taky s minimalizací rizik toho řešení pro dítě. A natírání mastí či olejem z pravého konopí je poměrně velké riziko podle mého názoru. O kortikoidech se aspoň ví dobře a přesně, jaká rizika představují - raději přijmu riziko, které znám než to, o kterém toho moc nevím (viz čínské masti apod.)

drobec33
24. jan 2013

@kaja73 Dakujem za nazor. Ja som jeho knihu nikdy ani v ruke nemala, len aj moja dokina sa na jeho adresu vyjadrila,ze ho treba brat dost s rezervou. 😅 Pozriem sa na tu chlorellu vulgaris o tej som este nepocula. Dakujem za tip 🙂 Ake mas stare dieta/ti?

kaja73
24. jan 2013

@drobec33 3 r a 14r-obaja to beru-starsi klasicke davkovanie a mladsi len jednu rano a jednu vecer.
Ta vulgaris je slabsia verzia,niekto ju preto aj zamieta,ta druha je silna,silne detoxifikuje a je aj drahsia-ma byt vraj kvalitnejsia.
Ale ja nechcem take silne davat detom-vraj je dost tazka na travnie,ale rastoveho ma o nieco menej-som to zle napisla-no o tom pisu zas, ze je dobry pre deti-vid http://www.chlorella.sk/chlorella.php?studia_dr... tu je studia.

drobec33
24. jan 2013

@luthien.k Suhlasim s tebou, ale ja nepoznam rizika pri natierani konopnm olejom. Skor naopak. Nekategorizujem ho do cinskych masti, konopny olej konkr. ma korene pomerne dost daleko...tak neviem. Akurat rozdiel je v tom, ze na Sk sa info zacali dostavat az teraz. Resp. viac sa dostava do popredia. Je to pracnejsie na vyhladanie, ale je pristup k informaciam 🙂

drobec33
24. jan 2013

@kaja73 Dakujem, precitam 😉

zuzi0110
24. jan 2013

@luthien.k no a my tie detoxikačné máme zle... Poukazuje na to veľa faktorov. Inak dcéra sa umyva iba mydlom z olivového oleja a som biozáhradkárka takže sezónne ma čisté potraviny. Kojená bola viac ako rok. Na rok dostala seboreu a pani dermatologička nám predpísala takú masť že jej vyvolala ekzém. Seboreu mala na tváričke a rukách a ja som jej tu masť na šťastie dávala iba na ruky. Potom som použila olej a seboreu sa stratila ale na rukách jej ostal ekzém. Trápili sme sa rok až nám na pár rokov pomohlo Lipobaze a Aloe vera ale teraz to už nepomohlo. Ani more.Tak som rada že sa to takto podarilo. Možnosti je viac. Nám pomohla táto 🙂 Zdá sa že aj na imunitu.

luthien.k
24. jan 2013

@drobec33 pokud se bavíme o oleji z technického konopí, bez THC, tak tam samozřejmě je jen to riziko, jaké je u jakéhokoli oleje na atopickou kůži - že vytvoří neprostupný fim na kůži a problémy zhorší (jedno ze základních pravidel péče o atop. kůži zní, že nikdy oleje na kůži, jen do koupele a jen na chronickou formu, nikoli na mokvání či červené fleky, pupínky - mnohokrát ověřeno, že to vůbec nedělá dobře). Pokud se bavíme o oleji s obsahem THC, tak navíc riziko vstřebání a intoxikace skrz kůži a to tím vyšší riziko, čím víc je kůže narušená 😉

luthien.k
24. jan 2013

@zuzi0110 a to mluvíš o té starší holčičce?

drobec33
24. jan 2013

@luthien.k ja ti to neberiem 🙂 My sme potom divny, pretoze mojej malej konopny olej pomohol ako jedniny 😉 A to mala ekzem na rucickach, nozickach, na hrudi a najviac v okoli krizov a bedrovych klbov. Inak ja som nikde nepisala, ze ide o atopicky ekzem. Nam koziarka jednoznacne napisala ze ma mala atopicky ekzem a pritom to tak vobec nie je 😉 A alergo-imunologicka to iba potvrdila. Co sa koziarov tyka, mam na nich svoj nazor, sama som si toho dost uzila s nimi. 😖
Samozrejme, ze sme v prvom rade eliminovali vnutorne alergeny, ale koza sa sama od seba v kratkom case neda do poriadku. Oprav ma prosim, ak sa mylim 😉

zuzi0110
24. jan 2013

@luthien.k áno o tej 10 ročnej. U mladšej skoro 4 rocnej som nikdy žiadne krémy nepoužívala. Od narodenia bola umývaná iba čistou vodu a zadoček olivovým mydlom. Detský olej bez parfémov sme použili iba náhodne. A teraz ju natrem iba ak bola v chlorovanej vode na plavárni. Má citlivejšiu pleť ako staršia ale ekzém nemá. Seboreu mala ale dali sme ju dole detských olejom a hotovo. Ale ona je aj iná. Extrovert, z ničoho si nerobí veľkú hlavu, pravidelne má stolic. Proste ona to zo seba vie dostať 🙂

luthien.k
24. jan 2013

@drobec33 ani já Ti neberu váš postup, jen říkám ostatním, že není bez rizika 😉 A správná diagnóza je samozřejmě základ...

vrtulka81
24. jan 2013

Holky nechcete některá poslat zinkový olej?Mám v ledničce z nemocnice tři lahvičky a nestihnu je vypotřebovat,je to škoda aby se zkazil.Je vhodný na rozdrážděný,červený nebo mokvavý ekzém,sklidňuje.Pokud byste některá chtěla dejte vědět,já to fakt nevypotřebuju.

drobec33
24. jan 2013

@luthien.k Ved na to sme tu, aby sme ti prediskutovali 🙂 Len jedna pointa mi stale unika. V com je riziko pouzivania konopneho oleja? Vazne sa pytam. Pretoze nam sa vobec nepotrvrdilo a mam vela znamych s rovnakymi skusenostami, ze vobec pory neupchaval, prave naopak. Teda chcem povedat, ze ucinna latka sa do pokozky, lepsie povedane do poskodenej casti pokozky dostala a liecila ju. Ake je konkretne to riziko?

luthien.k
24. jan 2013

@drobec33 to se opravdu nějak míjíme, pokud je olej vyráběn z konopí (z marihuany), které obsahuje THC, tak může obsahovat THC a může dojít k intoxikaci dítěte - prostě bude děťátko sjeté... Pořád nevím, co je na tom nepochopitelného 🙂 Pokud je to olej z technického konopí, tak OK, ale ani tak bych ho nenatírala na suchou kůži, ale přidala ho do koupele nebo alespoň na kůži mokrou. Pěkně shrnuje zásady péče o atopickou pokožku ve svém článku paní Věra: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...

drobec33
24. jan 2013

@luthien.k Clanok som si precitala teraz viac x, dokonca som s nim uz prisla do styku. Pouzivali sme aj Excipial U Lipolotio, na odporucenie koznej lekarky sme kupili A-Dermu emulziu aj krem. Vsetko zlyhalo. Ok, este je tam viac pripravkov uvedenych. Excipial pokozku iba premastil, aby nebola sucha, to bolo tak asi vsetko. Pouzivali sme ho uz pri prvorodenej, bude mat 4 roky. Obom po case zacal neuveritelne drazit oci, nezabranis tomu, aby si dieta nedavalo ruky na tvar, do oci.
A-Dermu sme sice pouzivali niekolko mesiacov. No pokial nevidim na dietati ziadnu zmenu,tak to dalej pouzivat nebudem 😉
V clanki pani Vieri je uvedene nepouzivat mastne kremy, mastne masti ani oleje, ale vyslovne na mokvajuce miesta. Co pre mna samu ma pochopitelne vyznam. Vtedy dochadza k upchavaniu a pokozka sa poskodi este viac.
Ak som pozorne citala, nie je tam nikde uvedene, ze olej (aj konopny) nie je vhodny (okrem mokvajuceho loziska) na suchu (ekzematicku pokozku), mimo tvojho argumentu s intoxikaciou. Velmi rada si precitam do podrobna, ako k nej moze prist pri vonkajsom pouzivani. Preto ti budem velmi vdacna,ked mi sem das link na clanky, v ktorych je to vysvetlene, ako k tomu dojde.
Este jedna vec. Ak je pravda to co tvrdis, ze dojde k intoxikacii, tak kazdy clovek ktory ten olej pouziva tak musi byt zhuleny. Pretoze je to BIO olej za studena lisovany, ktory sa pouziva hlavne v kuchyni prave pre vysky obsah Omega 3 a 6 kyselin. Aby si ma pochopila. Mojim ucelom nie je sa tu teraz hadat, ale rada by som sa dostala k rukolapnemu dokazu o tom, ze konopny olej nie je vhodny (az nebezpecny) na osetrenie suchej ekzematickej pokozky. Prijmem to ako fakt, ak mi niekto polozi pred oci konkretny dokaz o skodlivosti jeho pouzivani. Ze ho niekto nespomina, alebo je iba vseobecne oznacenie ze oleje nie su vhodne .....pre mna dokaz, alebo skor presvedcujuce nie je. Verim, ze som to napisala pochopitelne 🙂
Prave som na Wikipedii nasla velmi dolezitu informaciu. Semienka konope neobsahuju aktivnu latku THC, takze o intoxikacii nemoze byt v tomto pripade ani reci.

luthien.k
24. jan 2013

@drobec33 potom je to v pořádku, pokud semínka neobsahují THC, není o čem diskutovat 🙂 A o tom to je, nejprve, než něco takového použiju, zjistím si o tom co nejvíc informací. Různé domácí krémy z marihuany díky tomu, že se vaří z palic, obsahují THC. Bohužel odborných článků na toto téma není možné se dopátrat a zjistit, nakolik se přímo tato složka kůží vstřebá, ale že se vstřebá 60% toho, co se nanese na kůži, o tom hovoří prof. Strunecká ve své knize Doba jedová. Už jsem před časem kontaktovala i toxikologické středisko kvůli tomu vstřebávání THC kůží a ani oni o tom nic nevědí a nebyli schopni dohledat, ale radili samozřejmě opatrnost a u dětí to nepoužívat.
Co se týče konopného oleje jako takového (bez THC 😀), narazila jsem na pojednání o něm na mém oblíbeném webu o stravování http://vyzivujicitradice.cz/, kopíruji výňatek: Když se podíváme třeba i na olej konopný, jak na to, co o něm píše paní Úlehlová-Tilschová (Česká strava lidová, 1945), tak i Sally Fallonová, rozhodně bychom ho nemohli zařadit do našeho běžného zdravého jídelníčku s odvoláním se na tradici předků. Proč? Předci ho sice používali, ale… pěstovali konopí především kvůli výrobě plátna, přesněji řečeno kvůli příjmu z něho (sama bych si ho od nich koupila a dobře jim za dřinu zaplatila) a až jako vedlejší produkt si lisovali také konopný olej. A ten pak ještě měl dále několikero využití: na svícení, na smažení (jak nezdravé je smažit na takovém oleji!), na masti na bolístky a, pokud ho bylo hodně, také ho prodávali jako zob pro ptáky. Tento olej považovali především ale za postní, třeba pašijový (křesťanské spoluprožívání utrpení Krista), dokonce se uchovaly záznamy o tom, že páchl (není divu, když tak velice snadno žloukne). Sally Fallonová dokonce napsala článek s názvem Konopný olej: Ne pro lidskou konzumaci, má pro svůj postoj několik důvodů: i když je bio a tlačený za studena, velice snadno žloukne, protože je nestálý a snadno oxiduje, je totiž plný vícenenasycených mastných kyselin (cca 75 %), má pouze 10 % nasycených a 10 % mononenasycených mastných kyselin. Neméně velký zádrhel je i v tom, že obsahuje asi 55 % omega-6 mastných kyselin a pouze kolem 22 % omega-3 mastných kyselin, čili je v něm velká nerovnováha mezi těmito dvěma mastnými kyselinami, což je dnes obecně civilizační problém, který způsobuje jak konzumace podobných rostlinných olejů (k čemuž by konopný olej jen přispíval), tak i živočišných produktů od zvířat krmených obilím na úkor zeleného. Nadměrná spotřeba omega-6 mastných kyselin ve stravě byla údajně dána do souvislosti s rakovinou, srdeční chorobou a nemocemi autoimunitního systému. Takže jistě i u konopného oleje je třeba být opatrný (všeho s mírou…), raději ho nahradit máslem nebo kvalitním olivovým olejem. Konopný olej je ale prý výborný pro průmyslové využití na výrobu barev a nátěrů. (Studie hovoříci v neprospěch konzumace tohoto oleje jsou zde: (Více o problému konopného oleje na : Journal of Analytical Toxicology October 1997 21(6):482-485 a http://editor.nourishedmagazine.com.au/articles...).

Jinak jsem to jen tak prolétla,nemám zase tolik času se tím zabývat, pro mě je prostě toto uzavřená věc, já to maminkám spíš nedoporučuji, doporučuji se zaměřit na ozdravu zažívání, odstranění alergenů, posilování imunity atd. I bez konopného oleje 🙂

luthien.k
24. jan 2013

Co se týče oleje na suchou kůži - to jsou prostě zkušenosti, dost maminek, které se mnou konzultovaly, používaly různé olejíčky na mazání atopické kůže a nevedlo to ke zlepšení, naopak. Ale přímo s konopným olejem zkušenost nemám, abych byla upřímná.

vrtulka81
24. jan 2013

@luthien.k @drobec33 ,holky a co ty konopné oleje co se prodávají v lékárně -bio konopný z technického -cannaderm?Jako z klasické mařeny,doma dělané masti bych měla taky strach na dítě patlat,sice sem to udělala,ale porotože to nezabralo,tak sem to víc nedávala 🙂 Myslím si že Karolíně by mařena pomohla víc kdyby ji vykouřila,ale na to má času dost 😀