Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

lucka8888
17. mar 2014

@kam.zyk dobry posielam foto naj loziska ma samozrejme pod kolenom a na lytku ale vlastne po celom tele ma flaky.neviem ci to je vidiet uplne dobre na tej foto.vopred dakujem za radu

sirenita
17. mar 2014

@kam.zyk Tak zinková mast vůbec nezabírá, malá se drbká vesele dál. Jinak na suchou pokožku jí dávám Excipial U Lipolotio. A dnes je za náma kožní, rozjetý atop. ekzém a předepsala zase na to škrabkání sirup + kort. mast - což se mi moc nelíbí a ještě cosik. Odpoledne to jdu vyzvednout. Tak já nevím :-/

verbalinka
17. mar 2014

@katyxq @kam.zyk četla jsem vaše rozhořčení z pediatrů a přidávám se. Oni vůbec nepochopili, že se jedná o test potravin, ale berou to jako začátek příkrmů a zdr. sestra v Lauřiným čtvrtým měsíci hlásila, že mám dávat mouku do příkrmu - no, hnus 😝 Začala jsem až po pátým a lepkovou kaší po pidi lžičkách a po týdnu zase přestala a od šestého měsíce najela klasicky na příkrmy. Bohužel to ostatní matky neví a já v čekárně učila ostatní matky, jak mají začít přikrmovat a vlastně bojkotovala snahu doktorky o správnou výživu 😀 Ale to je stejný jako očkování - od 9. týdne berou jako v 9. týdnu a nejlépe na začátku atd. atd. 😖 To jsem se rozvášnila, ale jsem z toho fakt otrávená.
@kam.zyk prosím zase o malou radu, abych nedělala nějakou blbost.
1.) Laura - rekapitulace: po atb červená vyrážka, škrábání = kvasinka. Hylak, infants dophilus, sudocrem, fenistil. Ruka poté ok, nohy se výrazně zlepšily, škrábání zůstalo. Bohužel druhá atb., skončily tento pátek, začala jsem zase hylak, pokračuju probiotiky, ale vylezla zase vyrážka, jenže je to spíš hodně suchá, šupinatá hrubá kůže, není červená, nedá se vyfotit. Škrábe se pořád do krve. Mám dávat sudocrem (preventivně jsem během druhých atb průběžně mazala, když se škrábala a bylo to suché), nebo ten Eucerin atopicontrol, jak jsi mi doporučovala, ale nakonec jsem nestihla koupit?
2.) A děkuju za radu u syna - bepanthen nakonec zabral (kontaktní ekzém), ale drželo se to přes týden 😀 Ale má ty ruce sušší - stačí jen promazávat čímkoli?

Děkuju. Měla bys brát za každý dotaz nějaké finance - to bys na současných dětech pěkně vydělala 🙂 Myslím v dobrém 😉

matamisi
17. mar 2014

@kam.zyk dobry den.Pred 5 dnami som vas prosila o pomoc prva a druha fotka...poradily ste mi ,ze ju mam kremovat sudocremom.krasne jej to vysusilo tretia fotka.prosim vas co by ste mi teraz poradily,co mam dalej robit?dakujem 😉

verbalinka
17. mar 2014

@sirenita kortikoidy ne!!!! Počkej na kam.zyk. Kortikoidy jen příčinu zatlačí do pozadí a po mazání se to zase vrátí zpět. Nám kam.zyk pomohla a pomáhá hodně a díky ní je atop. v pohodě a nerozjetý. Opravdu kortikoidy ne.

sirenita
17. mar 2014

@verbalinka já vím :/ jsem z toho špatná...

palcullka
17. mar 2014

@kam.zyk ahojky ;) ozyvam sa zhruba po tyzdni na zhodnotenie stavu 🙂 nas suhrn: malý má suché červené ložiská po ručičkách - písali ste že je to kvasinka. Prvy tyzden som natierala sudocremom, druhy tyzden resp. 5dni biodermu atoderm + sudocrem. urcite sa mu tk zlepsuje podla mna i ked nie velmi vyrazne ale potroske. Malý je prikrmovaný a viac dojčený, berie probiotiká Biogaia, hylam ako kedy do neho dostanem, ja tiež užívam probiotiká a hylak. obaja sme na eliminačnej diete a riadime sa vasou tabulkou s potravinami. Doterajšia liečba od kožných - excipial mastný krém, lipobase, ichtiol, kyselina mliečna - tá mu robila najlepšie. Prikladám aktuálne foto ručičiek - naživo to má trošku výraznejšiu farbu.

Ako su na tom rucicky podla vas? A ako dalej pokracovat? Maly uplne zboznuje surove jablcka ale teraz mu ich nedavam kedze sa snazime dat dokopy. Kedy by som ich mohla skusit ci su ok abo nie? Pripadne kedy by sme mohli zacat zaradovat vylucene potraviny a ako?
Dakujem veľmi pekne a pekný deň prajem

cheyenne
17. mar 2014

@kam.zyk Mohu se zeptat, jak je to se sudocremem? Syn má na tvářich rozjetý exem, má je úplně rudé a teplé. Kortikoidy mazat nechci, máme vitamínovou mast na předpis a tím mu to zatím mažu. Ale tady všude čtu, že se může mazai i sudocremem. Vždy jsem si myslela, že vysušuje a že to není dobé.

iq_tester
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sangerhausen
17. mar 2014

V prvom rade treba dôsledne dodržiavať všetky základné zásady pri atopickom ekzéme a babské recepty brať s rezervou. Použitie kortikoidov je samozrejme krajná možnosť a vždy sa majú používať čím slabšie a čím kratšie.
Treba sa vyhýbať "odborníkom", ktorí dosiahnu zázračný efekt za pár dní - použijú silné kortikoidy (pozor, môžu to byť aj robené masti so skrytými kortikoidmi), no po vysadení dôjde ku výraznému zhoršeniu a často i dlhodobému poškodeniu kože. Preto pomôže len trpezlivosť,trpezlivosť a disciplína v dodržiavaní zásad. Podľa skúseností príliš agresívny rodič nakoniec dotlačí kožiara "k účinnej" liečbe (silné kortikoidy) a vlastne to celé len zhorší.
Takže: nekúpať len krátko sprchovať,premasťovať(bez vôní a s ureou), minimalizovať potravinové alergény, žiadna aviváž, hypoalerg. pracie prostiedky a viackrát plákať, najmenej dráždivé oblečenie - žiadne umeliny, žiadne pestré farby minimálne spodná bielizeň napr. body naozaj kvalitné. Teraz trochu reklamy aj pre mna: napr. body so zinkom. .

mamara
17. mar 2014

ahoj sme týždeň úplne čistý bez ekzému môžem skúsiť rožok alebo ďalej diéta máme 6,5 mesiaca ináč držala som sa doteraz tabuľky od vás kamzyk a mazala som telo mne osvedčenou komopnou kozmetikou.

fifitko25
17. mar 2014

@cheyenne červene vačšinou znamená kvasinku, sudokrem ju vdaka zinku vysusi a potom je potrebné premastit, ale az po tom, co zmizne cerven z ekzemu...

fifitko25
17. mar 2014

@mamara ktorá je to osvedčená konopna kozmetika?

sofika03
17. mar 2014

@fifitko25 u nás ani jedna neobstála

fifitko25
17. mar 2014

@sofika03 my mame zatial dobre skúsenosti s Custis mimi, preto ma zaujíma, ci ma niekto este nejaky tip....
Ale celkovo tiez u nas konopna kozmetika nepomohla, az na tuto znacku

evickova
17. mar 2014

@kam.zyk Dobry vecer, mam mensi dotaz. Kazali ste mi brat Caltrate plus, jednu tabletku denne. V lekarni mi dali Caltrate Vitamine D3. Je to to iste? Oni mi tvrdili, ze ano. Dakujem za odpoved.

sofika03
17. mar 2014

@fifitko25 nám pomohol SKIN CAP

mamara
18. mar 2014

@fifitko25 mne sa osvedčila od firmy cutis help krémy na ekzem daju sa kupiť v lekárni a mala som najprv vzorku skus popýtať v lekarni krémy su už pre deti od narodenia. používali sme na celé telo a teraz keď to zmizlo tak na tvaričku používame od tej istej firmy krem na citlivú pokožku. U nás bola zmena hneď po prvom použití...Držím palce nech to máte čim skôr za sebou

mamara
18. mar 2014

@fifitko25 až teraz som si všimla že s tou kozmetikou máš skúsenosti ale mi sme používali tie ekzematické krémy a nie tie mimi

macinka13
18. mar 2014

@kam.zyk Dobre rano, hlasim sa po tyzdni.
Dominko ma 8.5mes., od 2mes. mal soberoicku dermatitidu, s ekzemom sa trapime od 3mes., ma zistenu alergiu na BKM,vajcia. Momentalne natierame biodermou (2xdenne) a sudokremom (5 a viackrat denne), uziva probiotika Biogaia 1x5kv., hylak 3x10kv., pyridoxine 1x1/2tab., fenistil 3x7kv., ale ten fenistil mu akosi nezabera. strasne sa skriabe. v stravovani sa drzime Vasej tabulky (ne)bezpecnych potravin. kupeme v cistej vode. Na vecer sa zacervenanie este viac zvirazni, a teraz mu rastu zubky. Mame stale pokracovat v doterajsej liecbe, ci mam nieco zmenit? Dakujem.

cheyenne
18. mar 2014

@fifitko25 děkuju. Takže ho nejdřív namažu sudocremem a až červenání trochu poleví, tak mastit. Naštěstí ho to nesvědí 🙂

kam.zyk
18. mar 2014

@evickova je to to samé.

@macinka13 pokračujte ve stávající léčbě, Fenistil změňte za Zyrtec.

@sofika03 ve SkinCapu jsou kortikoidy, i když nejsou uvedené ve složení. Celý trik je v tom, že jsou pouze rozpuštěny určitou chemickou látkou a podle chem.-kosm. norem už to není kortikoidní látka. Je to podvod , který lidé poznají až po několika letech. Tyto informace jsou k přečtení na http://www.skin-cap.net/nocorti.shtml, ale bohužel v angličtině.

@cheyenne Vitamínová mast na tato stádia ekzému vhodná není, chce to něco hodně hydratačního typu Eucerin nebo Exomega a až na to Sudocrem.

Spíš je ale potřeba hledat příčinu, proč to na těch tvářičkách má.

kam.zyk
18. mar 2014

@fifitko25 červené není vždy kvasinka, je to tak 50:50, že tam kvasinka bude, ale může to být klasický akutní ekzém...pravda je, že Sudocremem na červená stádia se nic nezkazí, ale nesmí to být suchá drsná červená stádia.

kam.zyk
18. mar 2014

@palcullka je to úplně dobře, ten průběh, teď Bepanthen smíchat s Biodermou 1:1 a navrfch Sudocrem.

KLidně mu to jablíčko dejte 🙂 budeme mu ho dávAT 3 dny a uvidíme, co to dělá, bude to první test 🙂

kam.zyk
18. mar 2014

@matamisi teď to chce něco hydratačního - co máte doma za krémy?

cheyenne
18. mar 2014

@kam.zyk děkuji. Zítra jdeme k alergologovi pro výsledky, tak se uvidí. Ale minulý týden jsme byli na očkování, tak to je možná i tím. Zatím mu to budu mazat něčím jiným, než vitamínovkou. Buť tedy Eucerinem nebo Exomegou.
Můžu se ještě zeptat co krém Bioderma Atoderm PO Zinc?

kam.zyk
18. mar 2014

@skipka2 ano, jen na ložiska. Očkování to vždy zhorší, nasaďte Hylak.

@marek4800 Je to lepší, mažte tak jak doposud, s tím, že na jedno ložisko na ručce můžete zkusit Bepanthen a Exomegu 1:1 a navrch Sudocrem a to mažte cca 2 dny a dejte vědět, zda se to zas zlepšilo.

@flegicka mažete dobře, ten jogurt - klidně jednu potavinu , kor když je to jeden z nejsilnějších alergenů, testujete 4 dny, chce to.

kam.zyk
18. mar 2014

@cheyenne alergolog.testy, ať už Pricky, nebo krevní testy, pakliže jsou na potravní alergeny, mají mizivou výpovědní hodnotu. Chce to zjistit spouštěče jinak, sestavila jsem na to metodu

http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/elimin...

cheyenne
18. mar 2014

@kam.zyk UM má Nutrilon Allergy Care, z příkrmů zatím brokolici a květák. Po mrkvi otekl, tak tu zatím nedávám.
Mohla byste mi ještě poradit, jaký krém o Eucerinu nebo Exomegy? Je jich spousta, tak abych nepořídila něco nevhodného. Synovi je 6 měcíců.

kam.zyk
18. mar 2014

@denula84 Máte povoleno občas zhřešit , jak píšete (BKm ve vaření pečení) -v tomhle vašem případě si to lze dovolit 🙂

@boruvky ano, mrkev je kořenová zelenina a ta jako taková je poměrně silný alergen. Navíc termostabilní.

@xkittikex Ano, mohl to způsobit ten lék, ale nedá se nic dělat. Až bude poslední den pobírání ATB, nasaďte Hylak.

@dlugi stále mazat Eucerin krém AtopiControl + zinková mast , kombinovat s mazáním jen samotnou zinkovkou. Ano, i v šunce může být BKM, chce to kupovat šunky balené, kde ze složení vím, že nejsou BKM. Pomazánky- holky - hlavně katyx - mají poradnu, resp.diskuzi, co vařit pro atopiky a co a jak čím nahradit, lze se inspirovat i tady

http://www.proalergiky.cz/vareni

Vápník: viz tady

http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...

Hylak i probiotika má smysl dávat déle, takže dávat dál. Je to jen formulace, jak dostat lidi k lékaři, aby ten mohl předepsat další léky. Hylak jsou prebiotika.