Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

blandik
3. feb 2011

@luthien.k, @majdula , @martinka1981 - jen bych napsala k tomu máslu ghí - je v něm laktoza, což by teoreticky mohlo vadit, pokud by šlo o intoleranci laktozy...takže bych jej raději z té 14ti denní diety vyloučila. Navíc pokud by nebylo udělano dobře, tak může mít v sobě stopy BKM...Pro těch 14 dní bych se striktně držela margarínů nemléčného původu /BIo Vive kupujem v sítí Albert a bývá i v Kauflandu, ale je trošku dražší.../.

A ještě jedna věc - jestli máte pocit, že dítěti nedělá dobře nějakým způsobem sladké (ovoce, sladkosti), tak pozor i na reisdrink - je to zřídkavé, ale u nás to tak bylo do více než dvou let, malý měl po reisdrinku průjem...jen na to chci upozornit, valná většina dětí s ekzémem reisdrink v pohodě příjme. Je velmi, velmi chutný a je vyrobený ze sladké rýže. Stejně tak náš nesnesl kokos milk. Pokud ale děti na sladké nijak citlivě nereagují, pak bych se těch nápojů vůbec nebála..

@majdula - za těch 14 dní uvidíš, jestli došlo ke zlepšení. Podle nemusí dojít k úplnému zmizení, kůže má svou setvračnost a může trvat i déle než se vyhojí, ale měl by být poznat obrat k lepšímu..ubytí skvrn, zesvětlení....Vždy je tady ale možnost, že malému vadí něco jiného...to BKM je první krok, jelikož je nejčastějším původcem ekzemu...tak proto se s ním začíná jako s prvním (viz my a reisdrink, téměř nikomu nevadí, malý jí i rýži v pohodě a nesnesl jej kvůli cukrům (přírodním...).

blandik
3. feb 2011

@luthien.k - chtěla jsem se zepat na ty řasy - Wakame, nori --- prostě hodíš malý kousek do polívky a necháš vyvařit? Malý BKM dost bojkotuje, te'd bojkotuje i maso, občas i zeleninu - takže o nich začínám uvažovat...máš ještě nějaký jiný tip, jak je použít a kolik toho asi použít na př. 1 litr polívky? Děkuji moc.

luthien.k
3. feb 2011

@blandik, s tím máslem Ghí máš pravdu, raději také zbytečně nedávat, můžou tam být nejspíš stopy BKM, nicméně ani u jedné z děvčat si nemyslím, že by problém byla laktóza.

@majdula, a taky je tu možnost, že potravinou to nebude, že bude stačit změnit kosmetická péče 🙂 Jak ses ptala na ten Caltrate plus - u preparátů s vápníkem jde vždy především o jeho vstřebatelnost, ta je u něj problematická, Caltrate plus a Biomin H (který je u Tebe zřejmě zbytečně "silný", když nebudeš mít jiná dietní omezení) mají tu vstřebatelnost (údajně) nejlepší, když se požívají nalačno a hodinu se na ně nic nekonzumuje. Já nejsem zastáncem toho brát, byť v těhu, nějaké preparáty s minerály a vitamíny preventivně (důležitější je podle mě pestrá strava), takže když nahradíš to, co máš, tím Caltrate Plus, nic se podle mě nestane.

luthien.k
3. feb 2011

@blandik, s řasama to dělám, jak radí kam.zyk, prostě kousek řasy (na polévku pro rodinu prý stačí velikost poštovní známky) vařím s polévkou, ono se to celkem rozpadne a nemá to žádnou chuť. Nori vločky přidávám ke konci, množství podle oka, jako bych sypala zelenou petrželkou třebas 🙂

karolina969
3. feb 2011

Ahoj holky. Chtěla jsem se zeptat na ty instantní kaše ze zdravé výživy, např. zn. Nomina, můžou se dělat i dětěm? Jaké a od jakého věku? Nebudu malému dávat mléčné kaše, tak jsem chtěla vyzkoušet nějakou ze zdravé výživy. A odkdy zkusit zavádět lepek a čím začít? Malý bude mít 8 měsíců, a já jsem alergik. Díky.

luthien.k
3. feb 2011

@karolina969, ahojky, ty instantní kaše můžeš použít jako jakékoli jiné instantní kaše pro děti - jsou to čisté obiloviny, takže stejně, jak bys dávala "dětské" kaše, jen tyto mají trochu hrubší konzistenci.
Lepek - podle nejnovějších trendů (a kam.zyk 🙂) se má i u atopiků lepek v malých dávkách zavádět již mezi 4 - 6 měsícem věku. Takže je u vás na čase 🙂 Začít je dobré ovsem (ve formě rozvařených ovesných vloček nebo jsou i instatní), pak pšenici špaldu (opět je instantní špaldová kaše, zrovna zn. Nomina), jejich lepek je údajně nejméně agresivní. Stačí přidat třeba jedna lžička do jiné odzkušené bezlepkové kaše a navyšovat velmi zvolna.

karolina969
3. feb 2011

@luthien.k Aha, díky za info. My jsme právě ještě s kašema nezačali (když nepočítám 1 nezdařený pokus asi v 6 měsících, kdy ji nechtěl a vyblinkal). Tak to zkusíme. 🙂

nikuskabee
3. feb 2011

baby viete mi na rýchlo poradiť,teraz som prišla na to,že ved aj šampón mám johnsons a chuda malé,že prečo sa mu zjavuje suchá pokožka na hlavičke,máme do kúpeľa balneum a na hlavičku čo mám kúpiť poradte.Ďakujem

myscha
3. feb 2011

Taky mám dotaz na zkušenější, tady na kožní ambulanci nám zatím moc neporadili. Roční dcera má ekzém (pod kolenama a u loktů na rukách).
Jak často, jaké a jak dlouho mažete kortikoidy?
Nevím jestli mám ještě namazat třeba indulonou a na to kortikoidy, jestli po koupání, nebo lépe jindy. Mažu ji třeba i 14 dní (nejdřív 2x denně, pak jednou), ekzém stejně úplně nevymizí a pokud přestanu, tak po pár dnech ho má zpět ve stejné intenzitě. Začíná se ale škrábat a hodně špatně teď spí.

Takže řeším i co je horší, nemazat kortikoidy, jen promašťovat, ale dávat pravidelně fenistil prosti svědění.
A taky ohledně fenistilu, kolik kapek denně dáváte a jak často? Může se brát i dlouhodobě? Lékařka nám řekla, že ano, ale moc se mi to nezdá, přeci jen je to chemie.

luthien.k
3. feb 2011

@nikuskabee, zkus třeba A-Derma Exomega šampon, ten je přímo pro atopiky (i pro miminka).

nikuskabee
3. feb 2011

ok,ďakujem zajtra kúpim

luthien.k
3. feb 2011

@myscha, zde naštěstí moc maminek, co používají kortikoidy, nenajdeš. Není to totiž v naprosté většině případů nutné, pouze u některých stádií ekzému se jim člověk nevyhne, ale dlouhodobě používat NE! Neléčí příčinu ekzému, pouze potlačují reakci (velmi často alergickou reakci na něco - u dětí do tří let většinou na některé potraviny) pod kůži a když se přestane mazat, nahromaděné toxiny se vyderou na porvch, čímž často vznikne ekzém v horší intenzitě než byl předtím.

Takže pokud chceš malé skutečně pomoct a ne se nechat kožními lékaři dostat do kolotoče mazání ekzému kortikoidy, následného zhoršování a jistých vedlejších účinků a tak pořád dokola, tak můžeme zkusit přijít na to, co ekzém způsobuje a "jít PO PŘÍČINĚ". To je totiž jediný způsob, jak omezit i problémy do budoucna, které mohou nastat - silné inhalační alergie, astma i další, horší věci.

Takže jestli chceš, napiš, odkdy ekzém má, jestli je (byla) kojená, pokud ne, jaké UM pije, co jí, jestli má (měla) nějaké další problémy jako trávicí potíže, časté infekce horních cest dýchacích apod., jestli máte v rodině nějaké alergie, astma, ekzémy...? A popiš co nejvíc ten ekzém, nejlepší by byla fotka...

blandik
3. feb 2011

@nikuskabee - my jsme až do roka nepoužívali žádný šampón na vlásky, vůbec to nevadilo, omyli jsme jen vodou...kdyby to náhodou dělalo potíže, dá se i takto.

luthien.k
3. feb 2011

@blandik, @nikuskabee, my máme malého plešouna 😀 (má vlásky, ale fakt docela málo proti jiným dětem), já myju jen vodou dodnes 🙂

myscha
3. feb 2011

@luthien.k Díky za reakci a snahu. Taky si myslím, že kortikoidy problém neřeší a nechci je dávat příliš často a hlavně ne moc dlouhodobě. Ale tady jsou na kožním mladé lékařky, sice sympatické, ale zkušeností asi moc nemají a jediné, co poradily, byly právě kortioidy.

Ekzém má od cca půl roku, nejdřív malé flíčky pod kolenem, teď už velké fleky pod oběma koleny. Postupně se rozšiřují na ruce - v loketních jamkách a začínají se objevovat malé fleky i jinde, na obličeji a rameni. Fleky jsou červené a hodně suché, odlupuje se jí z toho kůže.
Byla a je pořád částečně kojená, UM nepije, s příkrmama jsem moc nespěchala a do roka jsme dodržovali hypoalergenní stravu(bez cukru, alergizujícího ovoce, zeleniny, lepek asi od 11 měsíce atd). Teď už postupně zkouším i jiné potraviny, ale pomalu a čekám, jestli se neobjeví nějaká reakce. Sice teda nevím, jestli bych tu reakci až tak poznala 😉
Žádné jiné zdravotní problémy nemá, jen asi 1x měla kašel pár týdnů, dokor si myslel, že je to alergie. Kašel ale přestal a už se neobjevil.
My oba s manželem jsme měli mírný ekzém jako děti, ale zmizel nám v pubertě, takže to nejspíš bude dědičné.

myscha
3. feb 2011

Pořád nějak nevím, co dál zkoušet, máme různé krémy, masťový základ z lékarny, indulonu, excipial lipolotio, sudocrem. Na koupání používáme Oilatum. Chci zkusit třeba altermed leciderm, popř. něco dalšího, hledám různě na teu, taky koupele v otrubách.

A řeším to noční svědění, přes den je v pohodě, ale v noci je rodeo, každou noc je hodinu až tři vzhůru a teď už chce i ode mě škrábat.
Dáváte taky ten fenistil, nebo jiná antihistamika? A jak často?

luthien.k
3. feb 2011

@myscha, kožní lékaři to bohužel jinak neumí, teda většina z nich, abych jim nekřivdila všem. Atopické dítě patří nejen do rukou kožaře, ale také alergologa/imunologa, případně gastroenterologa. Tu alergologii bych vám doporučila jako první - určitě se na ni nechat poslat a nechat si udělat testy na potravinové alergeny. Není to sice zaručené, že něco vyjde, krevní testy neodhalí vše a někdy odhalí i to, co ve skutečnosti není (falešná pozitivita výsledků), ale je to nějaký základ, na kterém se dá případně stavět.
Myslím, že ve stravě něco zásadního bude, když se ekzém rozjel zhruba se zaváděním příkrmů, je to tak? Jak jste zaváděli, píšeš že HA potraviny (jaké první?), ale bylo to po dobu alespoň pěti dnů jedna věc? Ty jíš předpokládám vše, mléko, vejce, ryby aj.?

luthien.k
3. feb 2011

Jinak ke škrábání - fenistil někomu pomůže, někomu ne... Na to by bylo právě nejlepší zajít na tu alergologii.

luthien.k
3. feb 2011

Jinak mazat můžeš zkoušet ledacos, ale v kosmetice ten zásadní problém nebude.

Začni určitě brát probiotika a dávat i malé - sobě Probiosan nebo Infants Dophilus plus a malé Bio Gaia nebo také ten Dophilus. To je u atopiků veledůležité, střevní mikroflóra hraje velkou roli.

luthien.k
3. feb 2011

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/clan...

Mrkni sem na možnosti té kosmetiky vzhledem ke stavu vašeho ekzému 😉

nikuskabee
3. feb 2011

@luthien.k
@blandik ved aj ja dávam do vody balneum a raz za týždeň som dala šampón a práve vtedy sa mu objavili také suché plochy ako chrasty.Má drobné vlásky,ktoré každý deň umyjem vodou s balneum,čo pridávam.Takže asi bude stačiť.Tak ani ja teda nemusím kúpiť??? Má len 4,5 mesiaca.

myscha
3. feb 2011

@luthien.k Díky, zkusím tu alergologii.

Bylo to zhruba od těch 6 měsíců, ale úplně přesně si to už nepamatuju.
Dávala jsem jí ze začátku jen pár věcí (vždy po těch 4-5 dnech), začali jsme zeleninou -mrkev, cuketa, brambory, kedlubna, okurka a ovoce -jabka, hrušky, banán. Kaše rýžová a kukuřičná ze zdravé výživy. Z mléčných výrobků jen bílý jogurt, pak občas žloutek a kuřecí nebo krůtí maso, rýže, kukuřičné a rýžové křupky. Od 11 měsíce chleba. Myslím, že to bylo tak zhruba vše,ale třeba jsem něco i zapomněla. Te´d už má teda jídelníček pestřejší.

Já se cpu zvesela vším 🙂

myscha
3. feb 2011

@luthien.k Probiotika prubnem, jdu študovat ty odkazy.

No, pokusím se to zvládnout bez těch kortikoidů a použít je jen v případě zoufalství 😉
Ještě jednou dík za rady.

sivka
3. feb 2011

@myscha Ahoj, ja drobcovi natieram ekzem s kremikom bez kortikoidov, je super, je aj pre male deticky od 8.tyzdna, poradila nam ho nasa pediatricka, zaryta odporkyna kortikoidov 😉 neviem, ci sem mozem napisat jeho nazov, aby to nebola reklama, ale skusim - je to novinka Dermalex Repair. Je sice dost drahy, stoji cca 15 Eur jedna tuba, ale zas vydrzi celkom dlho a hlavne pomaha proti svrbeniu a moze sa pouzivat aj dlhodobo.

martinka1981
3. feb 2011

@luthien.k no Vikuš je už namazana tou gencianou,vyzera ako indian 😀 aj Miška si davala dole ponožky že aj ona chce natreť 😀. uvidime čo sa bude diať.
Chcela som sa ťa ešte spytať či by bolo vhodne aj mandlove mlieko pre mna . Ten reis drink mi tak divne chuti 😝
mam ho doma otvoreny asi 2 tyždne,mysliš že to nevadi?
A ešte,možem jesť vajičko? velmi ich nejedavam ale sem tam,chcela som urobiť špenat tak k tomu.

valentinuska
3. feb 2011

@luthein.k tak jsem tu opět pro radu 🙂
začali jsme s příkrmama a už začínám být nešťastná ... vzhledem k omezeným možnostem sehnat kvalitní zeleninu jsem začala skleničkama, kde hlídám aby nebylo nic jiného než daná zelenina či pitná voda, dávala jsem po 5-ti dnech mrkev, pak přidala brambor a teď jedu 4-tý den pastiňák ... nicméně od dob přidané brambory mi přijde, že se kúže malinko zhoršila, nejvíc je to vidět při koupání - když nekoupeme, tak má "jenom" suchou kúži ☹
existuje vůbec alergie na brambory? dneska jsem je vynechala, dala jenom mrkev a pastiňák a na bříšku byli takové rozeseté červené tečky, což mi přijde jako alergie ... nicméně nevím, jak teď postupovat ☹
mám se vrátit na začátek a zkusit vysadit spíš mrkev, že by se to projevilo až po takové době? jelikož už jsem skoro vypustila kojení, tak se mi nechce vrátit pouze ke třem lžičkám příkrmu :-/
nebo jsem už vyschýzovaná alergiema a řeším nesmysly a alergie by se projevila fakt nějak víc?

ještě jsem si všimla tady v diskuzi toho lepku, že je dobré zavést co nejdříve - jak ho mám zavést, když ještě nedáváme kaše a ještě chvíli asi u nás nebudou potřeba? mám jí dělat třeba jenom 3 lžičky kaše kvůli tomu aby si zvykla na lepek?

valentinuska
3. feb 2011

@luthein.k a ještě jsem zapomněla dodat, že nám rostou zoubky 🙂 takže by to mohlo mít jistě taky nějaký vliv ...

anduca
4. feb 2011

@valentinuska
presne tieto problémy máme aj my! presne tie zeleniny, to kúpanie, tie výsypy na brušku, zuby, otázka na lepok! aj ja som zvedavá na odpovede 🙂
dík!

blandik
4. feb 2011

@valentinuska - určitě se k tomu vrátí i @luthien.k a odpoví vám - jen bych napala, po koupání ekzém vždy více vyleze a je červenější, to je normální. Navíc koupání u ekzematiků by nemělo být časté - stačí u malinkých dětí i co pět dní koupat a krátce, aby kůže neztrácela své "tuky" - na kůži miminka je ochranný film, který se koupáním odstraní a musí si jej tělo znova vytvořit (my jsme koupali i co týden...ale je to subjektivní pro každou maminku). Vidím tady tři možné příčiny, dle toho, co píšeš, proč se ekzém horší:
1) malé rostou zoubky, to se ekzém vemli často i výrazně zhorší
2) přestala jsi kojit
3) může to být některá z potravin.

Jsou dvě možnosti řešení - dávat i nadále mrkev, brambor a pastiňák, delší dobu a sledovat reakci u malé a současně sledovat, co se děje se zoubky, jestli pořád rostou, zastavil se růst...
Druhá možnost je - vrátit se na pár dní jen k té mrkvi /třeba na těch 7 dní) a pak znova zkusti dát bramboru...ale ty faktory - růst zubů a omezení kojení se mi zdají jako dost pravděpodobný důvod pro zhoršení ekzému...takže bych se klonila k první variantě...Doporučuji si psát do denního záznamníku - stav ekzému, zavedení potravin, stav zoubků...abys mohla v čase porovnávat...Z osobní zkušenosti vím, že je to dost často nejasné, jestli nějaká potravina vadí nebo ne, tak to chce trpělivost.

blandik
4. feb 2011

@martinka1981 - klidně můžeš na těch 14 dní vynechat i vajíčko, včetně všeho, kde bývá obsažené (je to taky silný alergen, ale reakce na něj není až tak častá jako na BKM)...záleží na tobě, pokud podle mě nedojde k nějakém velkému zlepšení po těch 14 dnech, tak asi stejně bude potřeba vynechat i další silné alergeny, dokud se nenajde spouštěč alergie.