Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

martinka1981
29. okt 2011

@luthien.k jasne že nie dnes.Už mi ani mozog nefunguje 😝
Spala som 5,5 hod a som uplne k.o.
Idem spať,teda dufam že mi Viki dovoli,dobruuu...

kam.zyk
29. okt 2011

@petot jdu to pohledat, učili jsme se to v organ.chemii, a to v roce 2002.
@michamicha Aerius by toto působit neměl. Určitě bych byla pro tu změnu.

petot
29. okt 2011

@kam.zyk Aby nedošlo k nedorozumeniu, pýtam sa zo záujmu. Čítal som už tvrdenie, že pri procese tabletkovania taktiež dochádza do určitej miery k degradácii z L- na D- izoformu, ale zatiaľ som k tomu nevidel žiadny citovateľný zdroj.

Rozdiely v kvalite u jednotlivých prípravkov však jednoznačne sú, a nemám problém pripustiť, že by mohli spočívať aj v obsahu D-izoformy. Ale trochu sa to bije s poznatkami z praxe, kde napríklad niektorí ľudia hnačkujú z čistej práškovej kyseliny askorbovej z DM drogérie, a pri použití tabliet Jamieson problém nemajú. Ak by problém spočíval v stereoforme, tak tabletky by mali byť na tom skôr horšie, ale nie sú. Potom by pripadali do úvahy 2 hypotetické a dosť extrémne možnosti - že Jamieson tabletkuje nejakou špeciálnou vysokou technológiou takže sa stratám predíde, alebo že by DMkárske Cčko bolo D-formou kontaminované natoľko, že by to prekonávalo ešte aj straty pri tabletkovaní...

Kyselina D-askorbová pôsobí tak trochu v protiklade voči L-askorbovej (zrejme zavadzia na jej mieste), takže keby kontaminácia bola naozaj taká veľká, tak by ten "syntetický" vitamín C musel byť takmer neúčinný, alebo veľmi málo účinný. Ale z vlastnej skúsenosti musím povedať, že ešte aj v prípade tej lacnej DMkárskej kyseliny askorbovej, ak ju človek bez hnačky stoleruje, tak je dostatočne účinná pri ochorení.

Takže neviem, čo si o tom myslieť. Buď tá kyselina D-askorbová zase až tak veľmi účinnosť L-askorbovej neovplyvňuje, alebo tá kontaminácia nie je až taká veľká.

Ber ako polemiku 😉 Ak nejaký problém existuje, tak chcem o ňom samozrejme vedieť čo najviac, aby som sa mu vedel vyhnúť. Ale zároveň sa treba zbaviť povier, a viem, že z nutricionistických kruhov presakujú rôzne pavedecké názory ohľadom vitamínu C, tak sa len obávam, či toto tiež nie je jeden z nich. Kvôli tomu sa pýtam na hodnovernosť zdrojov. A áno, je mi pritom jasné, že školská medicína je ohľadom vitamínov 80 rokov pozadu, takže nečakám, že bude poznať všetky odpovede...

cmeliatko
29. okt 2011

@petot je to blbost co pises ( z casti) . Nasledky to samozrejme ma. Ale vadit sa nejdem🙂 vase zdravie. Skusajte.
dopujte ich kvazi doplnkovymi tabletkami, praskami a dalsimi
Umelinamy.

Do mna tiez by boli lekari pchali vselico len preto ze dom mala slabu imunitu.
som rada ze mama tomu nedovolila inak by som bola dnes neplodna.
To je uz ina story;)

rkatka
29. okt 2011

Ahoj holky sorry že vám sem lezu, nám nejvíc pomáhají homeopatika 🙂 . Jakmile se malá začne škrábat nasadím homeopatika 😀 . Moc nám i pomáhají termály a v létě moře 😎 .

michaelka83
31. okt 2011

@martinka1981 Ahojky, my jsme nemocní oba dva (chytla jsem to od malého) a taky zhoršení AE☹ Blbý je, že tento týden jsme měli jít na první očkování. Takže to se asi konat nebude. Marti držte se!

martinka1981
31. okt 2011

@michaelka83 ahoj ,aj my sme soplili teda deti ale už su ok. Exem desny no čo ti budem hovoriť,tak rychlo sa to rozširuje že to ani neni možne 😝
Drže sa aj vy,musime bojovať 😉 😔

design
1. nov 2011

rkatka, prosím Ťa, mohla by si napísať ktoré konkrétne homeopatiká dávaš? Myslím aj riedenie a dávky. Pýtam sa preto, lebo mi sme vyskúšali všetko možné aj nemožné, vkuse sme na diéte a teda je to len o trošičku lepšie. Ďakujem za odpoveď.

michamicha
1. nov 2011

@design ohledně homeopatik bych v tomto případě zašla určitě k homeopatovi - odborníkovi, který určí vhodná homeopatika pro konkrétní osobu, ředění a dávkování 😉

design
1. nov 2011

michamicha bola som snáď 15-20 krát a nepomohol. Preto sa pýtam, ktoré používa rkatka, pretože už aj sama mám osobné skúsenosti a veru nám nepomáhajú. Vyskúšala som dvoch vraj výborných homeopatov.

luthien.k
1. nov 2011

@design kdybys to chtěla trochu rozebrat, vaši situaci, tak napiš...

michamicha
1. nov 2011

@design tak ono se říká, že někomu třeba homeopatika nevyhovují vůbec 😒 já třeba zkoušela u syna homeopatika na zoubky, na zoubky mu to sice trochu pomohlo, ale zhoršil se mu po nich ekzém, takže už jsem znovu raději neexperimentovala ☹

tanicka55
1. nov 2011

Ahojte,u nas sa objavil atopicky ekzem, ked mal syn 2 roky, presli sme cez roznych lekarov, statnych, sukromnych no najviac zaberal Excipial, pouzivam ho pri kožych problemoch alebo vysusenej pokožke doteraz.
Inac, niekde som citala ze na "vsetko" je dobre KOZIE MLIEKO, tak sme sa nato dali, zacala som ho kupovat od jednej pani a neskor zacal chovat kozy svokor. Syn ho pil skoro rok, robila som z mlieka puding, krupicovu kasu... kedze ma svoju specificku chut a vonu , nemusi kazdemu chutit.. Ale DO ROKA, synovi presiel exzem , teraz bude mat 16 rokov a mame pokoj! Takže verim, ze KOZIE MLIEKO JE ZAZRAK..!! a odporucala by som ho vsetkym, neposkodi urcite a ked verite tak pomoze..

luthien.k
1. nov 2011

@tanicka55 bohužel nemáš pravdu v tom, že neuškodí - může - velká část dětí do tří let má jako spouštěč ekzému bílkovinu kravského mléka a s tím je spojena zkřížená alergie i na ostatní savčí mléka (kromě mateřského), takže dávat malému atopikovi kozí mléko je stejně rizikové, jako dávat mu mléko kravské. To, že synovi ekzém zmizel, nemusí mít s kozím mlékem nic společného, imunita postupně dozrává a u naprosté většiny atopiků přijde den, kdy se ekzém spontánně uklidní. Může se ale objevit kdykoli v budoucnu jako reakce na stres, na nějaké onemocnění, hormonální nerovnováhu apod. Nebo přijdou inhalační alergie, astma (nebo v lepším případě nic, což je naštěstí také možné). Atopie je bohužel záležitost na celý život, ale dá se s ní naučit kvalitně žít.

michaelka83
1. nov 2011

@luthien.k Souhlasím. Mě se AE objevil ve strašné formě prý ze dne na den, byla jsem nemocná, vysoké teploty a ráno mě mamka prý skoro nepoznala.☹ Pak to do roka samovolně ustoupil. Ve třech letech šílená alerg.reakce na pyly pampališek, museli se mnou na pohotovost. Pak začaly nstupovat další a další alergie, vč. lehké formy astmatu. Do dneška mi některé alerdie přetrvávají, ale žít se s tím dá 😉 Holt někdy s kapesníkem v ruce a občas s nějakým omezením, ale nezbývá nic joiného, než se s tím naučit žít.

tanicka55
1. nov 2011

@luthien.k
jasne, u deti kt su alegicke na mlieko, by bolo nerozumne davat kozie mlieko..ja som napisala len svoj nazor, situaciu a skusenost kt. mame. Nemozem s urcitostou prehlasit ze zato vdacime, len koziemu mlieku, ale jedno je iste, ze pomohlo ludom kt. sa liecili na tak zavaznu chorobu , ako je rakovina a pomohlo to. Takze je na kazdom individualne, ako sa k tomu postavi a ci to skusi..
Prajem vsetkym vela zdravia a uspechov pri lieceni, tejto neprijemnej choroby...

luthien.k
1. nov 2011

@tanicka55 , jsem ráda, že to takto píšeš, on by opravdu u alergika na BKM pokus o léčbu kozím mlékem mohl dopadnout dost špatně...

renatka100
2. nov 2011

@luthien.k ahoj, uz som tu dlho nebola, nasa mala je uplne bez akychkovelk ekzemov, ale aby to zostalo, musim dbat na jej jedálnicek - chcem sa poradit, aku zeleninu by mohla este jest - davam zemiak, mrkvu, cukinu, brokolicu, cukinu, cibulu, baklazan. Napada ta este nieco, co by mohla? Dakujem za tipy.

luthien.k
2. nov 2011

@renatka100 paráda, ono můžeš zkusit dát téměř cokoli, zkoušet i nehypoalergenní věci, jako rajče (ne ve větším množství) atd., protože je třeba, aby na to vznikala tolerance, takže pokud po postupném pětidenním zavádění není reakce, nemusíš se bát dávat prakticky cokoli (kromě kořeněného, pálivého, uzenin, sladkostí s cukrem, tvarohových výrobků...). Z HA zeleniny mě takhle rychle z hlavy napadá dýně, pastiňák, fenykl (bulva), patizon, květák, červená řepa... Vše je to o testu - na co není reakce, je povolené, pokud jde o problematičtější věci, jako je třeba celer, petržel, rajčata, tak i když projdou, tak dávat dvakrát, třikrát týdně, víc ne. To samé s mléčnými výrobky (jogurty, mléčné kaše), pokud BKM nevadí.

renatka100
2. nov 2011

@luthien.k dakujem budem skusat, uz mala zltu paradajku od nasich zo zahrady a ok. Ale v zime bude so zeleninou trochu problem, vsetko je chemicke a striekane.

martinka1981
2. nov 2011

@renatka100 vidim že si okres BA,tak nemaš problem v zime skočiť pre zeleninku do rakuska,za dobre ceny a Bio kvalite 😉

michamicha
3. nov 2011

@luthien.k to mě zajímá 🙂 když jsme zkoušeli před časem zavést do stravy rajčata, tak jsem dala tepelně upravený v pidi množství, první den bez reakce, další den taky a až třetí den (to už rajče nedostal) se objevily drobné pupínky na bříšku 😒 ale je to stejný jako s mrkví, když jí má v jídle 1x, max. 2x týdně, tak nic... ale jakmile by jí měl v jídle obden, tak se osype 😖 mám teda dál dávat např. 1x týdně něco s rajčaty nebo případně s další zeleninou?

martinka1981
3. nov 2011

Ahojte,
tak dnes kontrola na kožnom a dostali sme Advantan 😝
Tak a čo teraz??
A vraj nemam davať malej hrušku že je aromaticka a može vadiť 🙄 tak čo už bude jesť chuda??? Suche rožky až kym jej aj tie nezačnu vadiť?? Ach jaaaaj......

luthien.k
3. nov 2011

@michamicha ono když si nejseš jistá, jestli je to reakce na tu danou věc (což se mi jeví u toho rajčete jako zásadní problém), tak je třeba po 14ti denní pauze otestovat znovu. Pokud nevadí malé množství mrkve, tak bych ji dávala aneb je to dobré pro vznik tolerance.

@martinka1981 , viz. mail. S tou hruškou je to nesmysl, pokud nevadí, tak se jí nevyhýbejte, samozřejmostí je nedávat ji každý den, jako ostatně by mělo u atopika být pravidlem u všeho.

michamicha
3. nov 2011

@luthien.k ok, dneska jsem mu ho zkusila dát znovu, tak uvidím co se bude dít 😉 a musí se to projevit jenom na kůži nebo mám brát v potaz i když bude třeba řidší stolice než obvykle? nebo jinak, co všechno vlastně mám hlídat? 😅 když jsme začali s příkrmy, tak jsem to dělala tak, že jsme zkoušeli týden jednu novou věc a když se osypal (jedno kdy, jestli první, druhý nebo šestý den), tak jsem to rovnou přestala dávat a zkusila znovu třeba až za 3 měsíce.

luthien.k
3. nov 2011

@michamicha řidší stolice může být i z jiných důvodů, brala bych vyloženě průjem, hleny, krev, zvracení, bolesti břicha... Jinak alergická reakce se může ukázat i na dýchání, ale to nejčastěji u BKM, v souvislosti s jinými alergeny jsem to neslyšela.
Těch 14 dní pauza stačí, pro to ověření, pokud by byla reakce, tak samozřejmě vysadit, nejlépe na půl roku.
Jinak speciálně u těch rajčat tedy jde i o to množství, dvě cherry rajčátka ke svačině vadit nemusí, ale talíř rajské ano, kvůli té histaminoliberaci (což není alergie, ale to Ty asi víš, víc viz. článek v mém fotoblogu).

michamicha
3. nov 2011

@luthien.k tak vyloženě průjem nikdy neměl, mě to spíš přijde, že to asi nedokázal úplně strávit, protože třeba u tý mrkve byly kolikrát i kousky, pardon za ten popis 😅 😝

luthien.k
3. nov 2011

@michamicha to je normální, ty kousky, to má Tobík do dneška, u mrkve, u kukuřice 😉

erinbrock
4. nov 2011

ahoj holky...snad nemame jeste atopicky ekzem ale spis tomu vse nasvedcuje...maly ma zarudla mista pod koleny, v loketni jamce, pod krkem, za usima...doktorka nam na to dala Lipobasi a Elocom...dva vecery jsem davala ten Elocom a promazavala Lipobasi, ted se to opravdu zttraci, mozna jsem s tim Elocomem nemusela mazat, ted ctu ze kdyz to neni tak hrozne ze je zbytecne zatezovat kortikoidy...ale jak s tim promazavanim? mazete jen postizena mista nebo mazete cele telicko?mamjeste promazavat az vyrazka uplne zmizi? ...mame trosku suchsi i tvaricky...nechci do nej zbytecne ty masti rvat a nemam zkusenost, prvni syn je zatim bez problemu...🙂 dekuji za radu jinak jsem si objednala v lekarne koupel Linola, koupu tak jednou za dva az tri dny... 🙂

lennikka
4. nov 2011

ahoj holky (maminky), mam na Vas dotazek. Mame 3.mesicniho chlapecka Tonicka a mame v pusince moučnivku! Zkousela jsem fial.gencianku i tycinky Pagavit, ale nepomaha nam to! Z nejakych diskuzi jsem se dozvedela, ze primo na moucnivku je tento gel INFECTOSOOR mundgel, ale u nas v CR neni bohuzel dostupny, zkousela jsem, aby mi ho v lekarne objednali a nejde to! Chtela jsem se Vas zeptat, jestli nahodou nevite, zda se da tento gel koupit na Slovensku nebo treba v Rakousku??? Preci jenom z Brna mame Slovensko ci Rakousko bliz nez Nemecko..
Budu moc rada za kazdou radu ci pozitivni zpravicku, ze lze tento gel sehnat v lekarnach u vas sehnat bez predpisu...dekuji moc! 🙂