Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

terkaps
4. nov 2011

Ahoj holky, omlouvám se, jestli se budu ptát na to samé, co jste tady už probíraly, ale přiznám se, že nemám sílu ani čas číst všech 332 stránek 🙂.
Chtěla bych se zeptat na AE. Mám 6 měsíční holčičku a asi před měsícem se jí zezadu na nožičkách (nad podkolenními jamkami) udělala suché flíčky. Pak postupně další na zádech, bříšku. Všechny jsou malé, cca do 1 cm. Když se flíčky namažou nebo namočí, zčervenají. Byly jsme u pediatričky, která řekla, že se jedná o ekzém. Myslíte, že je to opravdu AE? Nesedí mi ta místa výskytu, všude čtu, že se AE objevuje hlavně a nejdřív na hlavičce, krku apod. Navíc se malá vůbec neškrábe, přijde mi, že jí to asi vůbec nesvědí.
Nemáte nějaké zkušenosti - mohlo by to být něco jiného než AE? To víte, hledám jakékoliv další řešení, AE se trochu děsím.
Dostaly jsme Oilatum do koupele, Fenistil kapky a mast Stearin. Máte s tím nějaké zkušenosti?
Předem moc děkuji za jakékoliv názory.
Přeji všem krásný večer...

helcenka
4. nov 2011

Ahojky,
tak jsem vyzkoušela Leciderm pěnu a je super. Malou mažu každý večer a po týdnu máme krásnou vláčnou kůžičku, žádná suchá místečka. Má atopický ekzém na zádíčkách a na ručkách od loktů po ramínka. Má vždycky takové flíčky asi velikosti pětikoruny, vždy tak deset flíčků nazádech a tak po dvou třech na ručkách. A jinak měla takovou hrubší kůži po celém tělíčku a to je úplně pryč.
Tou pěnou mažu celé tělíčko, i ekzém v různých fázích a jsme spokojení. Sice ekzém nezmizel plně, ale ze 70 procent je pryč. Ta pěna je nemastná. Je pro děti od 6. měsíců.
Nejlepší je přijít na to, z čeho to má, ale to se mi bohužel nepovedlo. Už jsem sobě vyřadila z jídelníčku kde co a stejně to nepomohlo. Tak snad až budeme papat víc příkrmů, tak na to přijdeme, jako u syna. Ten měl ale AE na obličeji a břišku, ale ne v takové míře. Mudra nám jen dala letáček a napsala nějaký kortikoidy. Tak jsem si sháněla spoustu informací, nakonec jsem na to přišla sama asi kolem jeho jednoho roku a má to z kakaa a celeru. Vyřadili jsme tyhle potraviny z jídelníčku a byl úplně pokoj. Teď už mu tak třikrát čtyřikrát do měsíce něco z kakaem do jídelníčku zařadím a zatím v pohodě (myslím tím ale např. domácí bábovku s kakaem nebo něco podobného).

@erinbrock - možná by vám pomohla tahle pěna.

@lennikka - malá jí taky měla, už od 2 měsíců, genciána nezabrala, Pagavit taky ne. Tak jsem vyzkoušela slaboulinký roztok z kapek Citrovital a ten nám úžasně zabral do týdne byla pryč. A moučnivka se nám už ani nevrátila, a to pořád kojíme.

helcenka
4. nov 2011

@terkaps - naše malá má AE a jen na místech, kde jsem výše psala - záda a ruce. A syn ho měl na obličeji a bříšku.

luthien.k
4. nov 2011

@erinbrock jít na takový kožní projev s Elocomem, to je jako jít na komára s kanónem! Postupovala bych naprosto jinak, úprava jídelníčku (při kojení) nebo náhrada plně štěpeným mlékem při umělé výživě, na mazání Bioderma Atoderm nebo A-Derma Exomega a na flíčky Sudocrem nebo nic (podle toho, jak přesně vypadají). To jen kostce a z rychlíku...

luthien.k
4. nov 2011

@lennikka vytírej pusinu Citrovitalem, neředěným klidně, sliny to poředí, dvakrát denně a nejpozději za týden by měl být pokoj.

luthien.k
4. nov 2011

@terkaps diagnostikovat atopický ekzém by měl zkušený dermatolog, napoví, pokud máte v rodině alergie / astma / ekzémy. AE netřeba se děsit, dá se s tím dost pracovat, u dětí do tří let hraje hlavní roli strava (kojící maminky nebo dítěte) 😉

lennikka
4. nov 2011

@luthien.k a co to je Citrovital? Kde ho sezenu? Normalne v lekarne? 🙂 A neosype se po tom?

luthien.k
4. nov 2011

@lennikka výtažek z grepových jader se silnými antibakteriálními, antimykotickými atd. účinky. Snášenlivost každého léku, kosmetiky, doplňku je individuální, ale u Citrovitalu ze zkušeností je velice dobrá.

lennikka
4. nov 2011

@luthien.k jeee, tak to zni velice prijemne! 😉 A koupim to v lekarne? ...dekuji moc za radu! Snad uz to pomuze.. 😉

luthien.k
4. nov 2011

@lennikka ano, nečekej ale účinek hned, chce to pravidelně delší dobu, pořádně vatovou tyčinkou vytřít pusinu. Prsa doporučuju genciánou, to se poředí slinami a nevadí to jako přímá aplikace do pusy prckovi.

erinbrock
4. nov 2011

@luthien.k diky no ja kdyz si to tu trosku procetla a pak ty clanky na "solenu"tak jsem prave znejistela...clovek veri doktorum...ale taky mi to prijde asi zbytecne, hned takhle...takze po tech dvou dnech uz ten elocom nebudu davat...promazu to jeste lipobazi....mam doma jeste Explicial, meli jsme ho na seboreu, ale to je taky porad lecivo...takze koupim nejaky ten krem na telo a oblicej a tu koupel...sudocrem jsem dala do podpazi, tam jsem ty dva dny nedavala elocom, protoze jsem mela pocit ze je to vic zaparene nez vyrazka...a krasne to mizi taky...takze jeste jednou dekuji... 🙂
no a co se tyka te stravy, tak mam pocit, ze jim porad stejne od zacatku kojeni, nic vic nic min, jen jsem ted byla 14 dnu nemocna - prudusky, tak jsem mozna pila vic caje s citronem..k tomu jeste kyselky ...takze se jeste podivam do prikrmu...

caki
4. nov 2011

Tak u nas ucinkuje jedine holtova mast...ale namichana primo z lekarny, ne koupena tuba...Verunce se to vzdy rozjede po rajcatech..ale miluje rajskou, pak se sice asi dva dny drbe, ale staci mazat holtovkou a do trech dnu ma zas rucicky jak miminko.....

luthien.k
4. nov 2011

@erinbrock nejčastěji vadí BKM, vejce, může to při kojení naskočit prakticky kdykoli. Příkrmy zavádět určitě pět dní po sobě jednu věc. A bude to OK 😉

erinbrock
4. nov 2011

@lennikka ja bojovala s moucnivkou u prvniho syna skoro cele prvni tri mesice...genciala mne na prsa nezabirala...nakonec jsem se zacala mazat Canestenem, hlavne na noc, byla delsi pauza a za par dnu byl klid..my ji meli vzdycky ve vlnach...nevim, co bylo spatne...a hlavne z te gencialy kdyz pak vzal maly prso do pusy...byli jsme jak indiani oba dva 😀 😀 😀 😀

erinbrock
4. nov 2011

@luthien.k to abych zacla od znova...s tema prikrmama... 🙂 u prvniho jsme zkousely co tri dny a druheho jsem jela stejne, v rodine nejake indispozice moc nemame, tak jsem to neresila...vyrazku jsem registrovala lehce tak uz asi pred 14 dny, myslela jsem si ze je spis otlaceny od podkolenek...navic s tim druhym je clovek uz takovy min opatrnejsi, nejak na vse neni cas...no ale ted budu muset, jinak to nepujde...
@caki 😀 😀

luthien.k
4. nov 2011

Moučnivka je hlavně o nevyzrálé imunitě prcka, do půl roku je to normální jev, ale poté už by si s ní měla imunita poradit sama, pokud ne a problémy jsou dlouhodobější, je dobré jít na imunologické vyšetření...

luthien.k
4. nov 2011

@caki pravděpodobně nepůjde o alergii, ale histaminoliberační reakci, tj. reakci na neimunologickém podkladu, kdy záleží na množství té potraviny, skoro se vsadím, že kdybys dala jen jedno, dvě cherry rajčata, tak se nic dít nebude, ale víc rajčat, hlavně přezrálých, způsobí zvýšení produkci histaminu, tělo reaguje vždy ještě týž den, a to vyrážkou nebo trávicími potížemi, bolestmi hlavy...

michamicha
4. nov 2011

@luthien.k jj, můžu potvrdit, dneska jsem Vojtovi zkusila dát cherry rajčátko, jenom do něj kousnul a trochu tý šťávy mu zůstalo v puse a za chviličku červený tváře a brada ☹ u tepelně zpracovaných se u něj reakce projeví většinou až za 2-3 dny, u čerstvýho hned ☹

luthien.k
5. nov 2011

Jinak nám děvčátka držte palce, jsme s Matýskem v nemocnici kvůli vyklenuté fontanele, zřejmě "jen z horečky" k viróze, tak snad nás brzy pustí domů...

luthien.k
5. nov 2011

@helcenka a co potraviny, řešily jste i u malé?

martinka1981
5. nov 2011

@luthien.k držte sa....
ked sa to sype tak všetko naraz že?? 😝
PS.krem neztuhol 🙄 tak musim niečo vymyslieť 😖

luthien.k
5. nov 2011

@martinka1981 chce to dát fakt hodně toho škrobu/pudinku, klidně víc než dvakrát tolik, než kolik se má dát na normální pudink a osladit raději třtinovým cukrem, s Glukopurem jsem to nezkoušela...
A díky 🙂

martinka1981
5. nov 2011

@luthien.k praveže ked som robila minule ten karamelovy tak ten sa vydaril ale nesladil sa. Teraz že to trochu osladim a zredlo to od toho Glukopuru.
tak asi to budu papkať psy 😀 však ked oslava tak aj pre nich niečo 😝
Hmm,tak som vymyslela do tretice že urobim krupicovu kašu z Reis drinku a dam stuhnuť do misky,vyklopim a polejem čučoriedkovou vyživkou a snad to už bude akože "tortička" 😝 chuda moje ani peknu tortu jej neviem spraviť 😝

Ako sa ma Matysek?? Niečo nove?

michamicha
5. nov 2011

@luthien.k ať je Matýskovi líp a nejste tam dlouho 😉

michamicha
5. nov 2011

@luthien.k já se včera tak rozčílila 😠 mám jednu známou, která má o čtvrt roku staršího chlapečka než je náš Vojta. Ten její kluk má ABKM, ekzém, astma a strašně se škrábe. Je to asi 2 měsíce zpátky, tak si opět stěžovala, že se v noci vůbec nevyspí, že malej je furt kojenej a budí se třeba 10x za noc a strašně se drbe. Chodí taky na alergologii tam co my, ale k jinému dr., prý je to její známý... z krve jim prý vyšla jen ABKM, pak nějaký zvířátka a soja prej byla negativní. Už jsem jí několikrát dávala kontakt na Věrku nebo na tebe (tvůj fotoblog), ale ona prostě odmítá jakejkoliv jinej názor než toho jejich doktora. Ona teda drží furt bezmléčnou dietu, ale malej jí nechce pít Neocate a tak mu dává Nutrilon Soya, protože je skálopevně přesvědčená, že když jim soja vyšla z krve negativně, tak prostě alergii mít nemůže. Mě je toho jejího chlapečka tak líto, ona z něj dělá pokusnýho králíka, tahá ho po léčitelích a od té poslední léčitelky dostala nějakou dělanou mast, složení nezná (dle léčitelky jsou to jen bylinky), ale ten jí dr. prý od někoho ví, že ta baba tam přidává flucinar 😒 a ona teď shání informace, kde by se dalo zjistit složení tý masti... Já jí nechápu, psala jsem jí ať napíše Věrce, že jí určitě poradí a pomůže, ale ona ne, protože by musela vyřadit z jídelníčku X dalších věcí 🙄 A když jsem jí psala, že Vojtovi ty tvoje a Věrky rady fakt pomáhají, že už mu místo 5 dávek antihistaminik denně dávám jen 3 a že ekzém na těle skoro nemá a podstatně míň se škrábe, tak ani tohle jí nepřesvědčilo ☹ Fakt v tomhle případě platí to pořekadlo: komu není rady, tomu není pomoci 🙄

luthien.k
5. nov 2011

@michamicha co na to říct - chudák dítě ☹

luthien.k
5. nov 2011

@michamicha jinak jsem ještě chtěla doplnit, že známá si nezahrává jen se současným zdravotním stavem (ono dlouhodobě nestabilizovaný ekzém dost oslabuje obranyschopnost kůže a ta se velmi ochotně nechá kolonizovat sekundární infekcí). Další problém je, že ten alergický zánět není jen na kůži, ale i ve střevech, která postupně nemusí dobře plnit svou funkci, zejména co se vstřebávání některých důležitých živin týče, například železa. O rizicích plynoucích z rad léčitelů šarlatánů, o tom snad ani nemusím mluvit, pokud se maže zázračná mást se skrytým kortikoidem, může to mít na kůži doslova katastrofální následky. Kortikoidy ano, ale z rukou zkušeného lékaře a jen na opravdu závažné stavy, kdy je potřeba dostat situaci rychle pod kontrolu.
Jinak moc nechápu, když jí doktor očividně nepomohl a dítě trpí, proč mu stále skálopevně věří... 😖

michamicha
5. nov 2011

@luthien.k to netuším, asi že je to její známý? 😖 no zdá se, že se mnou už ani nehodlá dál komunikovat, ale je to její věc, jen je mi líto toho chlapečka ☹

ještě mám jednu OT, nemáš nějaký odkaz na vánoční cukroví pro alergiky? já sice něco na netu a v kuchařkách (který sbírám a mam jich doma mraky) našla, ale zase mi přijde blbý péct třeba vanilkový rohlíčky nebo linecký s X náhražkama 😅 u nás se teda sladký moc nejí (aspoň cukroví na vánoce), ale ráda bych něco vytvořila, aby Vojta mohl ochutnat, i když on tomu asi moc nedá. Buchty s jablíčkovym pyré mu chutnají, ale jinak na sladký taky moc neni, to má po tatínkovi 😀

luthien.k
5. nov 2011

@michamicha toho mně je líto taky ☹

Jinak přímo cukroví pro alergika nemám, mám asi dva recepty na šušenky, které se dají jako cukroví použít, to Ti můžu poslat...

michamicha
5. nov 2011

@luthien.k jj, to bych byla moc ráda, dík 😉