Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

janette82
5. apr 2013

@luthien.k Jeste poprosim o jednu radu. Co mam tedy davat male na vyrazku, pokud ji zcervena? Mam ji to omyvat v hypermanganu? Prijde mi, ze ten hrozne vysusuje. Vyrazka je potom hodne sucha a delaji se pitom na tvarickach i na krku takove suche mapy. Kdyz to potom namazu nejakym promastujicim kremem, vyrazka opet zcervena. Mam tedy vymenit ten krem nebo nedavat hypermangan? Cert aby se v tom vyznal ☹ Nejdriv vysusit, pak zase nevysusit, ale promastit.... Ja uz nevim. Doktorka zrejme uz taky nevi. Spis zkousi predepsat masticky - pokus, omyl. Ktera asi tak zabere.

luthien.k
5. apr 2013

@janette82 už jsem to myslím psala, já bych použila jako podklad emolieční mléko a na něj léčebnou pastu a poté, když by zčervenání ustoupila, použila mastnější krém, například ten Bepanthen. Hypermangan opravdu hodně vysušuje, určitě bych ho nepoužívala často (tj. denně). Sice zřejmě nejde o atopický ekzém, ale zásady základní kosmetické péče o podobné projevy píše Věra Zíková zde: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...

janette82
6. apr 2013

@luthien.k ☹ Tak Lucinka patří k té malé skupince miminek, která jsou alergická i na Nutrilon AC. Dnes jsem našla opět krev ve stolici (hlen a nitky krve). A to nekojím, krmím jen Nutrilonem a občas dám do mléka Espumisan. Z toho to být nemůže, ne? Nevíte, jaký je teď postup? Navštívit doktora na gastru nebo alergologa? Dnes jsem surfovala po internetu a našla mléko Neocate, ale je děsně drahé. Pediatrička nám ho bez doporučení asi napsat nemůže, že ne? Než toto vyřešíme, musím ještě pořád krmit Nutrilonem. Neublíží jí to ještě víc?

katyxq
6. apr 2013

@janette82 Jo, chtít žádanku na alergologii nebo gastro a nenechat se odbýt, dorážet, ptát se, žádat a nechat si co nejdřív předepsat Neocate (a přeju, ať narazíte na rozumného doktora a nebude čekat týdny i měsíce na předpis, protože bez předpisu je ta cena fakt šílená), bohužel asi budete muset absolvovat řadu vyšetření ... pediatrička by, myslím, nějaké Neocate mohla na zkoušku napsat (ne moc, kvůli pojišťovně), @luthien.k bude vědět si líp, případně zkus bazary, když má někdo na předpis a sem tam piksla jim zbyde

vrtulka81
6. apr 2013

@luthien.k tak nastesti priusnice ten zbytek sme nazacali,tak to nas zatim netrapi,no sem zvedava co dr navrhne

matuldaa82
6. apr 2013

dobrý den,
Atopická pokožka - jednoznačne A-Derma exomega. Toto pomohlo nam. Maly bol cervený zo dňa na den a stale sa mu to zhoršovalo. Bola som zufala, co dalej. Lekarka nam predpisala mast, ktora nemala ziadny úcinok.
Našťastie sme natrafili na tento krem a hneď sme videli pozitívne výsledky. Dostat v lekarni aj vzorky, nemusite kupovat hned velke balenia. 🙂

vrtulka81
6. apr 2013

@janette82 nam to vyresili na alergu,doporucuju se tam objednat driv nez to budete resit s pediatrou,nekde trva nez vas vemou,bylo by na miste durazne se dozadovat rychleho objednani.Kdybych mela baleni,tak klidne poslu,taky cekam az nam napisou dalsi.Napsat ho muze jen alergo nebo gastro,ale tam je to na dlouho

luthien.k
6. apr 2013

@janette82 šla bych tam, kde vás dřív vezmou 🙂 Jak píše vrtulka... Pediatr může napsat pár balení na zkoušku. Jinak jak píše katy, projdi si bazary, často se tam nějaký Neocate najde. Vlastně píšu už úplně zbytečně 😀

katyxq
6. apr 2013

Založily jsme skupinu Vaříme a nakupujeme pro potravinové alergiky https://www.modrykonik.cz/skupina/2161/ - pokud chcete sdílet recepty, tipy nebo naopak samy potřebujete s něčím poradit, jste vítány 🙂. Sice je zde už diskuze o vaření při ABKM, ale není to tam zrovna moc živé, navíc ve skupinách se dají příspěvky pro lepší vyhledatelnost třídit pomocí tagů - # 😉.

babkabubko
7. apr 2013

všetky produkty vhodné pri lupienke a atopickom ekzéme - základ je strava, potom pomáha aromaterapia a všetky prírodné produkty s konope - šampón, maste, kúpele, oleje a tiež je na nezaplatenie mydlo z kozieho mlieka - najlepšie čisté bez olejov a byliniek

marunka12
7. apr 2013

mojej dcerke pomohla obycajna modra indulona. poradila mi ju kamaratka ked uz nic ine nezaberalo...

april171
7. apr 2013

@luthien.k Moze byt obdobie AE kedy zmizne aj pri v podstate klasickej strave? Posledny mesiac uz viac menej jeme obidve aj mliecne vyrobky (hlavne teda biely jogurt s dzemom), sem-tam maslo, syr. Aj nejake ine potraviny, ktore su viac menej zakazane a pokozka je super. Este nie sme naplno v mliecnej strave, stale tam mam take nejake psychicke obmedzenia naplno do toho ist, ale ta strava sa zacina blizit ku klasickej strave. Pokozka je super, ziadne flaky, este slabucke suchsie miesto na nozke, sem-tam pod kolenom nejaka bodka ale inak nic. Nerozumiem tomu, zuby stale idu, momentalne sa blizime k poctu 7-8 (ma 18 mesiacov). Mlieko v cistej forme ale nedavam - ja ho neznasam a dceru este dojcim, ale ked sa zlepsi pocasie planujem odstavit. Stretla si sa uz s takym niecim? Viem, ze AE moze hocikedy zmiznut, ale cakala som, ze to bude neskor. Samozrejme ratam, ze sa to moze vratit, takze preto sa snazim stale o taku ocistnejsiu stravu. Ale fakt nerozumiem tomu AE 🙂

andrlovka
7. apr 2013

Ahoj, musím Vám sdělit naší zkušenost a varovat další maminky. Můj 3 měsíční syn má velmi suchou pokožku, která by se mohla rozvinout do AE. Dle rady naší Dr. jsme zakoupili Excipial Kids – krém a pěnu. krém je gelové konzistence takže dobře roztíratelný, pěna se také fajn roztírá ale hrozně smrdí. A to nejhorší je, že když jsem tím syna namazala tak se mi hrozně ale opravdu hrozně osypal. Doteď to byla jen suchá pokožka a teď má po sobě červené fleky. Celý večer proplakal a pořád se sunul po podložce jak ho to svědilo a chtěl se podrbat. Brečela bych, co jsem mu tím způsobila. Takže za mě Excipal Kids - nikdy nikdy! Verča

majuska0
7. apr 2013

Nasa skusenost so suchou pokozkou u dcery je takato. Asi rok a pol sme sa snazili bojovat s roznymi kremami na predpis a na volny predaj. Najcastejsie na rozne odporucania sme pouzivali biodermu. Vsetko sa zmenilo, ked sme sa docitali na nejakom fore, ze treba skusit obycajnu modru indulonu. Tak sme aj skusili. Do troch tyzdnov po suchej pokozke ani chyru ani slichu. Najproblemovejsie miesto bol zahyb pod kolenom, neskutocna nocna mora. Od vtedy svaty pokoj. Ak sa nam nahodou objavi sucha pokozka, tak len indulona.

cajomilka
7. apr 2013

Já jsem jako dítě měla AE, vůbec žádnou dietu jsem nedržela (tenkrát se o spojitosti AE se stravou asi moc nevědělo) a sám od sebe mi zmizel někdy na začátku ZŠ. Samozřejmě atopie zůstává, čas od času mi někde něco vyskočí, ale to skoro nestojí za řeč. Ale vaše holčička je asi mladší, když ještě kojíš, že?

april171
7. apr 2013

@cajomilka Ma rok a pol. Ma AE zhruba od roka. Ale priznavam, ja to od zaciatku beriem ako nejaky omyl, ze v nasej zdravej rodine sa take veci nedeju 😀
Ale vidim v tom zas velky prinos, ze som do jedalnicka zaradila napr. quinou, pohanku ci pseno. Cize okrem negativ aj nejake pozitiva.

solinkarka
7. apr 2013

Baby chcem sa spytat tie co ste dali ockovat MMR ake boli rekacie? myslim ci sa velmi zhorisl ekzem...zajtra ideme na ockovanie, ekzem mame ako tak pod kontrolou...vdaka

cajomilka
7. apr 2013

@luthien.k Mám dotaz ohledně snášenlivosti vlny a funkčních materiálů při atopickém ekzému. Dceru často nosím a v době, kdy ekzém ještě neměla, jsem jí nakoupila dost věcí (body, kamašky, kukly, svetřík) z merina, moiry a outlastu. Teď jí to radši moc nedávám, ale nerada bych se funkčního prádla úplně vzdala, hlavně v létě. Týká se nesnášenlivost vlny i merina a směsi merino+hedvábí? Jedno body mám dvouvrstvé - vespod bavlna, navrchu merino, to by vadit nemělo? A co moira? Je sice umělá, ale prodyšná... A outlast je v podstatě bavlna s příměsí funkčního vlákna... Dá se to zobecnit, nebo je to individuální a chce to vyzkoušet? Díky 🙂

katyxq
7. apr 2013

@cajomilka podle mě je to individuální - outlast mi malá snáší úplně v pohodě, vlna (i merino) kouše mě, takže ji doma nemáme

luthien.k
7. apr 2013

@andrlovka ono se vše musí zkoušet nejdřív na malý kousek kůže, je to základní pravidlo kosmetické péče o malého atopika.

luthien.k
7. apr 2013

@april171 někdy stačí, když vyzraje imunita, uzdraví se střeva 😉

luthien.k
7. apr 2013

@cajomilka musí se to zkoušet, obzvlášť s vlnou se musí opatrně, protože dráždí jak vlákny, tak "chemicky", protože některé děti mají reakci na lanolín v ní obsažený. Obecně jsem spíš pro vlnu nebo bambus, ale pokud ty ostatní materiály kůži nezhoršují, tak bych je apriori neodmítala.

sasena12
7. apr 2013

@andrlovka my sme mali podobnu skusenost s Excipial kids penou akonahle som malinku natreba strasne sa mi rozplakala, stipalo ju to. Taktiez som mala doporuceny Skin Sub crem bol drahsi 17 eur taka mala tuba, taktiez ako som ho dala malej strasny plac. Takze tieto dva kremy som vyradila, malu stipali. Oba obsahovali alkohol tak to pripisujem k tomu.

cajomilka
7. apr 2013

@luthien.k
@katyxq Díky za odpovědi a za připomenutí bambusu, je to materiál, který po zkušenosti s ponožkama víceméně ignoruju (s výjimkou látkových plen), vadí mi, jak žmolkovatí, sráží se atd. Vlnu jsem jako dítě taky nesnášela, pod babiččiny pletené rukavice jsem nosila ještě tenké bavlněné. Na léto jsem chtěla malé koupit merino spacáček, zvolím tedy radši bambusový.

janette82
8. apr 2013

@luthien.k Prosim opet o radu. Od sobotniho vecera je Lucinka na mleku Neocate. Dneska me uplne vydesila barva jeji stolice. Byla uplne tmave zelena. V seru vypadala skoro jako cerna. Hlen s krvi tam jeste ma. Je takova barva stolicky normalni? A za jak dlouho po nasazeni Neocate by mela ta krev s hlenem zmizet? Zatim se male nelepsi ani vyrazka v obliceji. Na to je take jeste brzy, ze? Moc dekuji za odpoved.

luthien.k
8. apr 2013

@janette82 ta tmavá barva je normální. Jsi dobrá, že jsi tak rychle to mléko sehnala 🙂 Jinak zažívání potřebuje nějakou dobu na uzdravení, někdy i 14 dní, ale spíš to bývá méně. Určitě tím, že jsi dala Neocate, nepadá to, že byste se měly objednat na gastro nebo alergo. Ta vyrážka možná ani nezmizí, nemusí to mít nutně souvislost s alergií na BKM, jak jsme tu už řešily...

janette82
8. apr 2013

@luthien.k Neocate jsem sehnala az v nemocnicni lekarne v Motole, po skoro celodennim shaneni, telefonovani a jezdeni po cele Praze. Vsude byl na objednavku a za temer 1700,-. A v Motole ho maji za 1550,- (to jen pro zajimavost). Jinak strasne moc dekuju za rady a porady! Jeste, ze tu jsi! Mame sice vybornou pediatricku, ale neni zrovna v techto vecech ohledne alergii znala. Snad bude vubec ochotna nam Neocate napsat na zkousku, nez si obehame gastro atd.

danielita7
8. apr 2013

Maminky, neměla by jste některá zájem o Neocate advance? Mám 3 celé krabice + jednu nedávno otervřenou, malá mi to pokračovací mléko od Neocatu nechce pít.

janette82
9. apr 2013

@luthien.k Tak nam dnes predepsal doktor UM Alfamino. Mate s tim zkusenost? Je to srovnatelne jako Neocate?

luthien.k
9. apr 2013

@janette82 ano, je to OK.