Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

matula321
23. jún 2011

prosim vas neviem, ci ste to tu už rozoberali, starsi syn (5r.) má atop, v juli ide k moru, a potrebujem vediet, aky opalovaci krem sa vam zda na taku citlivu pokožku dobry, minulý rok sme mali daylong, ale ten sa zle rozotieral,a aký faktor je potrebny k moru ...?

xkacatkox
23. jún 2011

@matula321 Daylong 50

valentinuska
23. jún 2011

@matula321 my máme biodermu 50, stříkací a jsem spokojená 🙂

luthien.k
24. jún 2011

@matula321, další možnosti jsou Avéne bílá řada (prý pro atopiky to nejlepší, ale někomu vadí, že vypadá po natření jako makeup), dobrý je také Eucerin sun, zkrátka něco s čistě minerálními filtry, ne chemickými. Určitě faktor 50+.

luthien.k
24. jún 2011

@alexo, vzhledem k Tvým alergiím je tam atopická zátěž. K tomu kožní neříkala nic? Samozřejmě není automatické, že pokud se u dítěte matky alergičky objeví nějaký kožní problém, že je to AE, ale ta pravěpodobnost je o dost vyšší, než u dítěte bez genetických dispozic.
Objevilo se mu to tedy kolem půl roku, jestli dobře počítám...? Začala jsi v té době zřejmě také přikrmovat, ale že by to mělo souvislost, jsi nevypozorovala? Zaváděla jsi potraviny hezky jednu po druhé a sledovala, zda není reakce? Měl někdy i jiné potíže, s trávením (koliky), se stolicí (řídká, s hlenem, krví apod.?), nebývá často nemocný? Kdy dostal první mléčný příkrm?

alexo
24. jún 2011

@luthien.k no, na kožnom povedala, že to nemá čo mám ja.Príkrmy som pridávala postupne podľa tabuliek-je tzv. tabulkové mlieko, bruško má v pohode, stolicu tiež, len keď sa narodil, mal silné koliky do 4.mes.Napapať sa to vie, veď má 16 mes. a 12 kg.Chorý mi nebýva.Prvý jogurt čistý, dostal ked dr poedala, že už môže, to bolo asi keď mal 8-9mes.
Tak zatiaľ pá a ďakujem, pošlem foto na email. ... 😉

luthien.k
24. jún 2011

@alexo , s tou lupénkou jsem to nemyslela, že by měl ji, ale protože jsi alergik, tak je pravděpodobné (na 40 - 60%), že syn bude mít nějaký projev atopie, což v sobě zahrnuje ekzém, potravinové a inhalační alergie i astma - vše z toho je projevem atopie, i Tvoje alergie, ať už jsou na cokoli.
Ty koliky - mohou souviset s alergií na kravské mléko. Jak jsem psala v IP - když ho vysadíš, tak to snadno zjistíš. To Ti ani lékaři lépe neřeknou, protože testy nejsou zcela vypovídající v tomto případě, důležitá je reálná reakce.

sisa.sevcikova
24. jún 2011

Ahojte, mala ma na exzem tiez belogent. Zabral, ale na miestach co sme natierali zostalo trosku zvysene ochlpenie. Nemate s tym skusenosti? Snad to zmyzne, ked uz to neuziva. terasky nam dala doktorka afloderm.

kutina
24. jún 2011

Ahojte maminy, som na koni po skoro 4-roch rokoch, ako vidím stále funguje. Počas celého materstva študujem všetko možné pre zdravie a výchovu dieťaťa. Založila som s kamoškami aj materské centrum, kde sa venujeme (teraz už popri zamestnaní ) deťúrencom a tehulkám no postupne prichádzam na to, že je treba sa venovať všetkým 🙂
Ak máte niečo rada poradím. Pošlite mi prosím však ak máte konkrétnu otázku do IP, tu nie je možné vkladať odkazy......
Teším sa 🙂
robím takú menšiu "vzburu" - resp. osvetu niečomu inému
ak Vás zaujíma alternatíva, pozitívne myslenie, spôsob výchovy na dohode a kopec iného veľmi rada sa podelím.
Papa

simcalog
25. jún 2011

@berdicek s AE mam skusenost asi taku ze malej sa v 3 mesiaci po vakcine zacal rejavovat mokvavy ekzem na lickach a na lytkach mesiac po mesiaci to bolo horsie v 8 mesiaci mi lekarka povedala ze moje mlieko jej skodi na co mi odporucila prestat kojit(dodrzivala som dietu bezmliecnu,bezlepkovu a bezvajecnu)a doporucila specialny sunar pre alergikov.Pokozka sa aj napriek tomu zhorsovala-jedna cast bola sucha,ze som z jej z maleho telicka odlupovala velke csti suchej pokozky a druha cast bola mokvava.KAzdy vecer som citala rady na internete a plakala ze neviem pomoct svojmu malemu dietatku,ktore stale place a svrbi sa.Uzivala som snad vsetky kremy co som precitala na internete,kedze som nechcela uzivat kortikoidy(vazelina,lipobaze,modra indulona,eucerin a dalsie ine a ZE ICH BOLO!!)nic jej nezaberalo.MAla odmietala spat sama jedine zaspala tak ze lezala mne alebo manzelovi na prsiach.Chcem toskratit pretoze bolo toho dost ked citam tie prispavky mam pocit za som to zazila z kazdeho prispavku nieco.Takze nam na mokvavy ekzem pomohla zinkova mast ale namiesto nej som nasla este lepsiu vec koloidne striebro-to som uzivala na mokvavy ekzem a aj na vselijake rozskrabaniny,aby nedostala infekciu(kedze sme si s koznou infekciou odlezali 6 dni v nemocnici)Suchy ekzem som pretierala kokosovym olejom kedze vsetky kremy bud su pafemovane zvlast modra indulona,alebo nedobre zvlhcuju ako napr.vazelina,ktora este obsahuje petrolatum,.Ale nasla som este lepsiu vec a vola sa to shea butter(maslovnik)a pokozka sa zlepsila o 90%,ale musim podotknut ze k tomu som dodrziavala bezvajecnu ,bezmliecnu a bezlepkovu dietu.A este malu som nedala ockovat od 9 mesiaca nasla som si lekara ,ktory ma netlaci do kortikoidov a vakcin.Dcere nemiesto mlieka som zacala davat kokosove mlieko varila som jej,odstavovala mrkvu,cervenu repu a ine zdrave veci +do mliecka som jej davala rybi tuk pre kojencov a vitaminy+probiotika,a robila som jej autopatiu.Bolo toho dost co som si s nou zazila,ale dufam ze je to uz za nami.Drzim Vam vsetkym prsty a pevne nervy. 🙂

simcalog
26. jún 2011

a este chcem doplnit ze dost sa hovori o tom ze atopicke dieta nekupat,mne sa potvrdil opak-takze kupem kazdy vecer nie dlhsie ako 3min,nechat uschnut a pekne zase nakremovat.Mydlo uzivamDr.Bronners magic soaps pre deti a pekne nakremovat so shea butter.

lelask
26. jún 2011

@luthien.k len tak na rychlo pisem velke dakujem za pomoc tebe a aj ostatnym za rady ,oporu a podporu. Exem nam krasne ustupil,uz je to skor len o suchej pokozke,huraaa.
Vyzera to na tie orchidee, banan,marhula,vajce. Vsetko budem neskor este pretestovavat ale vylucenim tohoto mame krasne nozicky 🙂
Velmi nam pomaha aj Lipobase - uplne zazracne a pravidelne pouzivame biolampu.
Tak vela energie vsetkym v boji s exemom.

ludunka
26. jún 2011

@simcalog ahoj, my sa tiez trapime s ekzemom, a zaujalo ma to shea butter...hladala som na nete a tam je niekolko druhov. Len som sa chcela opytat, ze ktory ste pouzivali vy. Dakujem

simcalog
26. jún 2011

@ludunka je to znacka NOW SOLUTION (100% prirodne bambucke maslo)

simcalog
26. jún 2011

@ludunka ze ta znacka mozno nie je na SK ale inac som pozerala a je tu dostat inu znacku BIO shea butter.A je na tom dobre aj to ze sa to moze aplikovat na hlavicku(pretoze dcerka mala skalp na hlavicke suchy,cerveny a rozskriabany).Teraz tu pokozku ma hladucku az sa cloveku nechce verit ako sa to zmenilo,kedze to mala v tak hroznom stave a kolko som tych kremov vyskusala jedne som kupovala a druhe vyhadzovala,alebo sa s tym musel kremovat manzel 😀 Ale na kazdeho zabera nieco ine-stale som si myslela ako je mozne ze niekomu zaberie napr.modra indulona,alebo eucerin a NAM NIE!!Kupovala som vsetky kremy s velkym nasadenim a radostou ako jej pomozem ale povacsine zo vsetkeho sa bud osypala,viac to svrbelo,alebo ucinok nebol ziadny.

lola31774
26. jún 2011

@simcalog ahoj tak asi mame dost podobny pribeh,tiež sa trapime so svojim synom ma tri roky,už sme vyskušali všetky možne mast ale nič ,len sa po nich znovu vyhadže a je suchy a svrbi ho to ma pokožku ako šmyrgel,musim ho preliečit kortikoidmi a potom znova skušat nejaku mast,už sme stoho na dne. ale vyskušam tu tvoju mast a dufam že pomôže,,neviem či nemam skusit aj nejake homeopatika!!! dakujem za rady pekny den

simcalog
26. jún 2011

@lola31774 s homeopatikami nemam nejaku skusenost,skor s autopatiou,s ktorou mi pomahal homeopat.Kortikoisy som uzivala trosku,ale som zistila tak ako kazda ze to neprinasa ziaden osoh skor sa to vratilo a tie loziska sa rozrasli.Takze ako som pisala tie rozskriabane a mokre ekzemy nam pomahalo koloidne striebro a potom nakremovat (jak to zaschne cca 10.min

simcalog
26. jún 2011

@lola31774 s homeopatikami nemam nejaku skusenost,skor s autopatiou,s ktorou mi pomahal homeopat.Kortikoisy som uzivala trosku,ale som zistila tak ako kazda ze to neprinasa ziaden osoh skor sa to vratilo a tie loziska sa rozrasli.Takze ako som pisala tie rozskriabane a mokre ekzemy nam pomahalo koloidne striebro a potom nakremovat (jak to zaschne cca 10.min

luthien.k
26. jún 2011

@sisa.sevcikova, ahoj, patří to k vedlejším účinkům kortikoidů, ale zda a za jak dlouho to zmizí, nemám zkušenost. Kortikoidním mastem bych se vyhýbala, jak to jen jde, zkus napsat víc, odkdy a jaký typ ekzému máte, co jste už zkoušeli, nějaká dietní opatření byla?

luthien.k
26. jún 2011

@simcalog, ahoj, hezky sepsané, myslím, že hlavní roli u vás sehrála dieta - nezlepšilo se to náhodou radikálně, když jsi přestala dávat "Sunar pro alergiky"? Značka Sunar sice vyrábí HA mléko, ale to není mléko pro ty, co mají alergii na kravské mléko, což bude zřejmě váš případ. Kromě jiného také věk hraje roli, imunita postupně vyzrává a ekzém spontánně ustupuje, obzvlášť pokud je za ním potravinová alergie.
Co se týče toho mazání - bambucké máslo je dobré (a jedno jaké značky, prostě 100% bambucké máslo), a to na suchá, chronická stádia, samozřejmě ne na akutní ekzém, nicméně jeho snášenlivost stejně jako u každého kosmetického přípravku přírodního i nepřírodního je individuální (že vazelína obsahuje petrolatum - ona "je" petrolatum, nic jiného, a le to jí nedělá špatnou kosmetikou pro atopiky, naopak, smícháním s nějakým dobře snášeným emulientem vznikne perfektní mast na chronický ekzém - pro někoho 🙂) Kokosový olej také fajn, má protibakteriální, antimykotické i antivirotické účinky díky obsahu kyseliny kaprylové, jen pozor na to, že rád žlukne v teplech, takže na léto bych se mu raději vyhnula (a mazat vždy na vlhkou kůži).
Neber to tak, že kritizuju vaší metodu, jak jste dostali ekzém pod kontrolu, ber to tak, že chci maminkám jen upřesnit, za jakých podmínek jsou Tebou doporučované postupy vhodné 😉 Jinak probiotika a rybí olej (pokud není alergie na ryby) super 🙂 Podobnou službu jako rybí olej udělá také olej lněný nebo pupalkový, které jsou z pohledu rizika alergií bezpečnější.

luthien.k
26. jún 2011

@lelask, mám velkou radost 🙂

simcalog
26. jún 2011

@luthien.je to vsetko pravda ...ved som aj pisala ze na kazdeho zabera nieco ine....ta vazelina mozno ked sa namiesa s niecim inym mozno je to fajn ale nam to dost upchavalo pory ta pokozka bola strasnaaaa!! a po prestudovani o "petrolatum" som to zamietla...kokosovy olej nam nezzltol bola som s nim spokojna az na to ze tak velmi dobre nezvlhcoval ako shea butter....sunar som uzivala znacku Elecare vyhradne pre deti s alergiou a nemomahalo to. mozem povedat ze sa este viac skrabala....takze je to aj stravou.Rybi tuk jej robil lepsie nez krill oil.S tym mazanim,ked sa dieta okupe tak nechat obschnut v oteraku (nie vysusit) a potom to naniest,pretoze sa ten krem lepsie vstreba.Sluzba lneneho oleja bola tiez dobra ,ale rybi tuk sa dostava viac do tela ano pokial nie je ta alergia na ryby

simcalog
26. jún 2011

Este pre mamicky ktore su spokojne s vazelinou ale pre petroleum to nechcu nanasat dietatku a je nejaka moznost si to doviest zo zahranicia tak je to znacka ALBA-un petroleum jelly 🙂

luapa
26. jún 2011

Zdravím po delší době. My se také léčíme s atopickým ekzémem, už od třetího měsíce, teď je malé devět měsíců. Už jsme měly ekzém pod kontrolou, ale teď jsme vynechaly probiotické kapky a fenistilové kapky a ekzém se okamžitě zhoršil. A samozdřejmě se začala škrábat. Tělíčko je vyléčené, ale z toho obličeje to nemůžeme dostat. Potravinová alergie to asi nebude, po ničem se jí to nezhoršilo. Jen i když jsme braly probiotika, tak se to každých čtrnáct dní zhoršilo a pak během dvou dnů zase zlepšilo. Můžete mi poradit, co bych teď měla vyzkoušet, aby se to nějak pohnulo. Díky

sisa.sevcikova
26. jún 2011

Ahojte, mala ma 2 rocky a 9 mesiacov. Blizsie info: najvacsi poblem je asi cokolada a genetika, kedze manzezel ma AE dodnes a hlavne z cokolady. Prisli sme na to v zime, ked mala bola chorlavejsia a trochu sme ju uplacali adventnym kalendarom, aby sirupcekovala. Zaberala nam v pohode kamilkova indulona. Ale ked sa oteplilo, zhorsilo sa to, co je logicke. Barborka nemohla zaspat, stale sa skrabala, v noci sa na to budila, aj ked sme vylucili cokoladu. Na alergo nas v maji objednali na august ! tak sme isli aspon na kozne. Dala nam Zodac, belogent na zapalene miesta, fucidin na trhliny a do kupela Balmandol. Ked som zistila, ze mame kortikoidy, tak som sa to snazila pouzivat len na zhojenie. terasky nam dala ten afloderm, a ono su to kortikoidy zas. A este mame na suchu kozu a na tvar Exomega od a dermy. Nemam s tym skusenosti, u nas nikto take problemy viacmenej nemal, skor z manzelovej strany. Snad to zmizne, tie chlpky, ked sa hladina hormonov ustali. A samozrejme setiaca strava, vylucili sme alergenny, a len pozeram, co vsetko moze byt alergen. V auguste budeme mudrejsi. Drzim maminam palce, nech to maju pod kontrolou. 😉

sisa.sevcikova
26. jún 2011

PS: kojila som do 2 rokov, takze sa to postupne zacalo prejavovat potom. Ked bola malicka, mala nieco na krcku, zaparenina, rozskrabane, asi nejaka infekcia vtom, neviem, ci to bolo eksematicke.

danules
27. jún 2011

@luthien.k Ahoj. Tak jsem změnila mléko na Nutrilon HA. Používám ho týden a od včerejška se mi zdá, že se to malémo začíná víc zhoršovat a pořád si to škrábe. Sice na ručičkách se mu to zlepšilo, ale v oblasti oblečeje to je pořád stejné. Nevíš, kdy by mohlo zabrat to mléko? Dětská doktorka říkala, že ten Nutrilon Alercy je prý na předpis. Zkusím mu to promazávat to exomega. Já nemám exém a vůbec si nevím rady :(((.

luthien.k
27. jún 2011

@danules, HA mléko je k ničemu v tomto případě, jak jsem psala, velká část dětí reaguje ekzémem na bílkovinu kravského mléka a HA mléko ji obsahuje, takže je nutné přejít na alergy care mléko, HA mléko na ekzém "nezabere". Toto mléko je pouze preventivní, pokud projevy atopie nejsou.
Není pravda, že je alergy care jen na předpis, v lékárně ho koupíš normálně, u nás ho mají skladem, někde na objednání, cena něco kolem 270,-

luthien.k
27. jún 2011

@luapa, ahoj, potravinami se to nemusí neustále zhoršovat, ale může se to jimi "udržovat". Obličej už měla někdy čistý? Nicméně vliv potravin být nemusí, to je jasné. Pokud si pamatuju - stále pijete to kozí mléko?

luthien.k
27. jún 2011

@sisa.sevcikova, díky za doplnění informací. Ve věku malé potraviny pomalu vliv na ekzém ztrácejí a větší vliv získávají inhalační alergeny, takže vyšetření na alergologii je určitě žádoucí, testy na inhalační alergeny mají velkou vypovídací hodnotu narozdíl od testů potravinových - tam mohou něco ukázat, ale když nic nevyjde, ještě to neznamená, že potravina vliv nemá - tam je nejdůležitejší reálná reakce.
Z těch inhalací - máte doma nějaké zvířátko? Co koberce, závěsy, květiny, problém s plísní na zdech? V čem malá spí, jaké má přikrývky, matraci, potah na matraci?
Jinak ta reakce mohla být klidně na něco z toho sirupu - co malá brala?

K těm kortikoidům - snažila bych se jim vyhnout, co to jen půjde, jak dlouho je mažete a jakým způsobem? Nebyla zjištěna na kůži nějaká infekce, když byl Belogent?

ducci
27. jún 2011

ahojte, moja mala tiez mala cervene vyrazocky na tvaricke... neviem presne co to bolo, ale pomohlo nam pravidelne umyvanie prevarenou vodou a natieranie bepantenom. Ten mi odporucila kamoska - ja som ho pouzivala len na zaparenu ritku, ale fakt super...a pisu, ze je aj na atopicky ekzem.