Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

stipa
27. sep 2010

@kam.zyk - tak dnes budeme zkoušet první den ovesnou kaši od Hipp, pak dám vědět,jak to snáší. Ale proč píši, chtěla jsem se zeptat na dost zásadní věc!!! NA ZIMU, JAKÝM KRÉMEM MAZAT, TĚLO, ALE HLAVNĚ OBLIČEJ!!!! 😒 Přece jenom je Bioderma hydratační 😖 a celý obličej mu mazat třeba Infadolanem, to si myslím, že by mu nedělalo dobře, je to docela tuhá a hustá mast, aby to nezatěžovalo kůži na obličeji. Infadolenem mažu v zimě jen pusinku. Byla by na to dobrá třeba Linolla fett??

mauska
28. sep 2010

Nevím, jestli už to tu někdo nepsal, ale já jsem dnes v albertu koupila BIO špaldové sušenky natural, kde je jen špaldová mouka, třtinový cukr a kypřidlo. Jsou výborné, akorát teda to naše trdlo je nejí 😀

tygrous
29. sep 2010

@kam.zyk Tak hlasim nas stav: 7.-10.den testovani jsme byli u babicky a tam jsem moc BKM nejedla (kazdy den teda neco, treba jogurt nebo hrnek mlika nebo lucina a syr,maso zapecene se smetanou...proste zadne futrovani). Ale jedla jsem tam bohuzel spoustu jinych veci, co driv ne, i kdyz jen trochu, takove mensi porce (pecene veprove koleno s cesnekem, sunkofleky s uzenym masem, buchty, bramborovy salat, cerealni susenky se seminkama). Jo a malej taky dostal 9.den k obedu sklenicku od Hami (zelenina s jehnecim, slozeni peclive vybrane podle potravin, co mu nedelaji problemy, jen tam byl teda repkovy olej, ktery jsem mu jeste nedavala... a celkove mu to jidlo ale moc nejelo)
No a jak mel maly ten flicek nejspis po tom detskem caji, co se mu udelal pred 14 dny (a tenhle flicek behem testovani 1.-9.den byl maly - okolo 0,5cm a bledy, trosku nazloutly, na prvni pohled temer neviditelny a jen trochu drsnejsi), tak vcera (10.den od pocatku testovani) se zvetsil (ted je asi 1x1cm) a je cerveny a drsny (ma takove drobne pupinecky). Stolice je stale normalni, 1x denne, tuha, bez hlenu a krve.
Tak ted nevim, jestli za to muzou BKM nebo ne, kdyz se to objevilo az takhle s odstupem. Kazdopadne ode dneska radsi zas BKM nejim, udelam pauzu nez flek zas zmizi a testnu to znova. Jinak Nutrilon AC jsem mu davala celou dobu testovani (ale vetsinou jen vecer do kase 100ml AC a 100ml vody). Ted jsem chtela testnout ten HA, ale pockam, co reknes ty...

tygrous
29. sep 2010

@kam.zyk Jo a jeste chci dodat, ze od 5.dne bere nove homeopaticke leky - kapky Lymphomyosot (ma to na podporu imunity a ovlivneni nosni mandle, protoze nas zacala asi zlobit - na ORL jsme nebyli, je to nazor detske dr. podle priznaku - pres den dost dycha pusou a obcas "funi" a nekdy mam pocit, ze ma rymu, ale nic neodsaju...), tak jestli tim, ze aktivuji lymfaticky system a podporuji imunitu, se to nemohlo prvotne projevit zhorsenim ekzemu?

martinkah
29. sep 2010

@mauska, skusam na nete najst tie spaldove susienky, ale su tam iba take s obsahom palmoveho tuku... ak by si mala cas a nasla ich, posli link, prosim.. d.

mauska
29. sep 2010

@martinkah to budou ony. Palmový olej vadí? 😕

kam.zyk
29. sep 2010

@tygrous Homeopatika jsou z obliga, toto by nezpůsobily. Ta zelenina s jehněčím- nebylo tam petržel, celer, nebo něco na ten způsob? Opiš složení. Ten flíček se zhoršil v návaznosti na snědenou HAMI přesnídávku, tak je třeba to prověřit. Flíček byl malý a takřka neznatelný, i když jsi měla dost alergenní stravu (babička 🙂 ), a to je moc dobré zjištění. Neboli, co teď: až se zas trochu stáhne ten flíček (pořád Nutrilon AC do upravení stavu), tak pak můžeš najet na HA Nutrilon (nevidím ty potravinové reakce Honzíka vůbec černě! Naopak 🙂 ) . Já jsem teď bez netu (stěhování, budeme připojeni až tak v listopadu), teď jsem u rodičů zas odvézt pár věcí, tady net je, ale doufám, že se vždycky takhle na skok na net dostanu. Zatím ahoj 🙂

tygrous
29. sep 2010

@kam.zyk jee. to jsem ani necekala, ze odpovis tak rychle😉 Moc diky.
Slozeni sklenicky ve 100g: voda, mrkev 27g, brambory 10g, jehneci 9g, jablecna stava, zeleny hrasek 3g, krupky z prosa 2g, bezlepkovy psenic.skrob, porek 2g, sojovy olej. tak ne repkovy, ale sojovy olej, hm, tak ze by ten vadil? vsechno ostatni uz bezne ji (teda to jehneci mel vlastne prvne), i porek uz sem tam kousek pridam a nikdy na nej reakci nemel, mimochodem i petrzel mame ok a celer jeste nemel.
flicek mel rano jeste cerveny, ted v poledne je uz bledsi. mazu atodermem a dnes jsem to mazla i konopnou masti Robatko.

tygrous
29. sep 2010

@kam.zyk Tak asi mam vinika - ted jsem objevila v pusince 2 nove zuby - ja porad cekala dvojky dole a ony vylezly jednicky nahore. A obe najednou...Jedna musela koukat mozna uz vcera. I kdyz teda u prvnich zubu ekzem nemel, je to mozne, ze se ekzem udela jen nekdy?

bianka234
29. sep 2010

@tygrous ten cesnak a to údené no neviem neviem, to môže byť celkoim určite dôvod toho zhoršenia, nemyslíš?

tygrous
29. sep 2010

@bianka234 jojo, ja bych taky rekla, ze oboji muze vadit. To uzene a cesnek jsem mela v sobotu, tu Hami dostal v pondeli a ekzem se zhorsil v utery... Ale bohuzel se toho seslo vic, tak ted tezko rict... No hlavne kdyz to pravdepodobne neni BKM, jak rika kam.zyk;-)

martinkah
29. sep 2010

@mauska, naozaj neviem, ci palmovy olej zvykne alergizovat, ale ja som ho doteraz vzdy pri citani zlozenia potravin chapala ako produkt pre nas exotickej rastliny, t.j. nevhodny pre atopikov.. ale mozno je HA, ktovie, snad sa niekto znaly vyjadri 🙂

stipa
29. sep 2010

@kam.zyk - ahoj, chtěla jsem se tě zeptat, za jak dloho se projeví alergie u prcka přes MM - do 20 hod. viď? Když stravu jí on sám tak hned, či do několika hodin, dne, viď. A jak dlouho trvá zmizení případného alegenu v MM když jej pak prcek pije? Do 3 dnů? Dala jsem prckovi 3 -4 lžičky té ovesné kaše od Hipp, ale den předtím jsem měla karbanátek z "ryby - makrela" a do druhého dne měl záda samou ťupku, během dne se to přestěhovalo na bříško a třísla. Tuto světle růžovou krupišku má i dnes. Zhoršila se mu ale ložiska na tvářích, má je rudá. Včera i dnes jsem mu raději dala Fenistil kapky, kdyby náhodou, ale vlastně se vůbec nedrbal, ale byl podráždděný, plačtivý, mrzutý. Ty červená místa na tvářích maži zinkovou mastí, má je skoro zapálená. Musím ještě podotknout, že ostatní ložiska byla první den červená, dnes jsou již v klidu, pouze je tam ta vyrážka. Jeětě chci podotknout, že jsem před dvěma dny ještě měla 4 ks jablečného štrůdlu!!! Viděla si někdy takového ..... jako jsem já??? Takhle spatlat, rybu, štrůdl, když tyba je alergen a jablka i když mu nevadí mohou vyvolat alergickou reakci také??? Já bach si nejraději nafackovala!!!!! Teď vůbec nevím po čem to může mít. Já si myslím po té rybě či štrůdlu, protože mléko moc nechtěl a když pil, tak pak se mu ta vyrážka objevila na pupíku. Tak zase počkám, až se kůže uklidní a zkusím opět tu ovesnou kaši. Jen doufám, že nebude alergizovat na oves. ☹ Já bych fakt zasloužila, jsem blbec!!!!! 😠 😠 😠

luthien.k
29. sep 2010

@stipa, může to být i déle, jak přes MM (tam myslím tak do těch 48 hodin, nejčastěji do druhého dne), tak napřímo, záleží na typu alergie, u nonIgE může být se zpožděním několik dnů, prý dokonce i týdnů (my máme řádově dny, jeden až tři například a slabé reakce).
Já bych to tipla na tu makrelu spíš než na štrůdl, kromě toho, že je to ryba, tak ta úprava, kterou prošla, v ní zanechá i dost chemie myslím... Takže vše nové vysaď, počkej, až se vyčistí a pak testuj dál tu kaši 😉
P.S.: Pečlivost a držení se na uzdě taky není moje silná stránka 😉

renys
29. sep 2010

Ahojky holky, jestli můžu poradit - já jsme atopička, takže jsem od narození malého čekala, jestli se něco nezačne objevovat, no a bohužel jo, suchá kůže na bříšku, stehýnkách a předloktí..no a jelikož už dlouho používám intimní preparátky od fy Aromakosmetika Hádek - zachraňuje mě to od mykóz, fakt super - tak jsem prubla i tu dětskou řadu - krémík Baby L, no a během pár týdnů to úplně zmizelo 🙂 .

stipa
30. sep 2010

@luthien.k asi máš pravdu!! A nebyla to prý makrela,ale sleď. Já jsem fakt pako!!! Tak počkám, až bude zase kůže o.k. a budeme pokračovat v kaši ☹ 😉 Díky a pa pa 🙂

lukika
3. okt 2010

caute baby§ Dnes som objavila túto tému. Moja malá má atop. iba na rukách občas sa jej vyhodí na tváričke ale má takú suchú kožu na hlavičke- také akoby lupiny a chcela som sa spýtať čo na to dávate deťom vy. Niekde v tejto téme ste niektorá spomínala nejakú konopnú masť. To sa kupuje v lekárni alebo je to na predpis§ A na ten atop.- s čím umývate ruky -otázka

luthien.k
4. okt 2010

@lukika, zkus prosím nejdřív napsat, jakou jste používaly kosmetiku doteď a taky jaký má malá jídelníček. Myslím, že v tomto věku by se určitě dalo vysledovat, na jaké jídlo malá reaguje a vyhnout se mu.
Jinak konopná mast se dá koupit v lékárně normálně bez předpisu. Co se týče těch šupin na hlavičce, škoda že tu není @kam.zyk, ta by určitě něco poradila, na to já si netroufnu...

mima3
4. okt 2010

@kam.zyk - chcela by som sa spýtať, môj malý berie probiotiká BioGaia už zhruba 7 mesiacov - môžem mu ich dávať naďalej, alebo nebolo by dobré ich prestiredať s nejakými inými? ak áno, tak s akými? ďakujem.

už máme teda po testovaní mlieka, ako vieš a držím sa tvojimi radami a zatiaľ je všetko ok..

písala si, že potom môžeme skúsiť vajce. Ja som už raz vajce cez MM skúšala a nebola som si istá reakciou, prvých 5 dní totiž neboli žiadne reakcie a na šiesty sa mu ekzém trošku zhoršil, ale nebola som si istá, či je to tým vajcom. o žĺtku som ti už písala, že tiež ho jedol 5 dní a nič na 6-ty mal na brušku asi koprivku, ale takúto už raz mal aj keď nejedol nič nové, takže zase som nevedela, či je to od žĺtku. odvtedy ho jedol ešte raz a žiadna reakcia (to bolo pred 3-mi mesiacmi). poraď mi, prosím, ako a kedy mám otestovať to vajce? mám ešte počkať? to testovanie cez MM bolo pred 6-timi mesiacmi. ďakujem moc, moc, moc.

bianka234
4. okt 2010

@lukika môj malý má skoro 2 roky a šupiny má stále, aj bol dohola v lete a vtedy to nemal, ale teraz som objavila čo mu robí najlepšie, keďže je nechutné aby mal stále mastné vlasy od krémov, veľmi dobre mu robí taký odvar že hrsť vločiek a hrsť lanového semena necháš povariť a také slizké to scedíš, daj do chladničky a ked večer kúpaš natri hlavičku, nezmývaj, môj malý po 2 dňoch paráda, potom som to pár dní nerobila a jasné že sa to vrátilo, len chcem povedať že kým nemáš nejaký krém tak skús toto fakt super

kam.zyk
4. okt 2010

@lukika Lupiny ve vlasech je zřejmě seborea, vhodný je CutisHelp šampon a krém (jsou to konopné produkty, ty jsou na toto hodně dobré). Kdyby toto nezabralo, ozvi se zas, uděláme účinnější způsob. Ruce a atop.ekzém - používat na mytí i mazání výrobky přímo pro atopiky, např.Bioderma (šampon na mytí, krém, atd.).

@mima3 dávej pořád stejná probiotika, až v 2 letech najedeš na Infants dophillus (v věku tvého dítěte je pořád ještě nejvhodnější toto, osídlení střev hl.L.rhamnosus). Vejce otestuj - nejdřív žloutek napřímo (první den půlku, druhý až 5.den celý- s bílkem bych ještě trochu vyčkala, cca 5 M počkej.

Musím končit, net pořád ještě nemáme zavedený a píšu od známých...

lukika
4. okt 2010

Díky baby ste zlaté. S malou chodíme na kožné a používame také zarábané mastičky takže to je celkom v pohode, ale tie šupinky nazývané seborea má v hlave často ak jej dávam sprey tak jej to celkom zmizne ale chcela som vyskúšať aj miečo iné skúsim aj tie vločky aj tú konopnú. Śampon sme mali doteraz EUCERIN pre atopikov. Skúsim aj ten CutishHelp. A tá konopná kozmetika je neškodlivá otáznik

tygrous
5. okt 2010

@kam.zyk Ahoj kam.zyk, hlasim stav testovani. Dnes testujeme 4.den HA Nutrilon a musim rict, ze zatim podle me dobry😉 Den pred testovanim mu vyskocil flicek na ruce, to davam do souvislosti se zuby, protoze kdyz sjem zpetne koukala do svych zapisku, tak tyden po prvnich 2 zubech mu vyskocil ten samy flek a za par dni zmizel, jindy se neobjevil...az ted 5 dni po prorezani dalsich 2 zubu a ted uz taky mizi. 1.den testovani mu vecer vyskocil novy flicek na tvari, ale taky mizi - myslim, ze to mohla byt spis reakce na tunaka, co jsem snedla den predtim (i kdyz teda bylo ho fakt jen trochu), nez na ten Nutrilon, protoze dalsi dny se nezhorsil, naopak mizi a zadny jiny flek se neobjevuje. Jen teda sem tam pupinek. Stolice stale normalni, jen vcera vecer ho zlobily prdiky, ale brisko ho nebolelo, jen proste vic prdel, ale to mohlo byt i po kedlubne, co mel k obedu (dostal ji trochu vic nez jindy).
HA jsem dala 1. a 2.den 60ml, 3.den 90ml a 4.den 120ml, vzdy rano do kase...staci tohle mnozstvi na testovani? A dnes jsem mu mazla okolo pusiny i trochu bileho jogurtu a zadna reakce (mel to tam teda tak 15 min). Ja jim BKM tak stridme - jogurt nebo mliko do kafe nebo housku s maslem a platkem syra... Jeste 2 dny testnu to HA a pak bych asi uz zkusila jogurt, co rikas?

denuska82
5. okt 2010

Ahojte maminy, asi bude moja otazka trosku mimo, ale maly ma exem, na BKM nereaguje, vlastne na ziadnu potravinu nereaguje, takze nevieme z coho exem ma a tak ma napadlo, ci si myslite, ze by mohol jest jedle gastany. Samozrejme nie vela, ale mame ich a ked ma vidi, vzdy si pyta. Nestretli ste sa s reakciou, resp. zhorsenim exemu po gastanoch. Exem je momentalne kludny a nechcem to rozdrazdit. Na nete som o gastanoch a detickach nenasla. Dakujem

jijitka
5. okt 2010

Ahoj holky, tak už jsem tady bohužel zase 😉 Vy jste šikulky, tam snad poradíte.
Už jsem malého řešila s kam.zyk, k nějakým výsledkům jsme se dobraly, ale malý se průběžně osypává, tak, že mi to nedává smysl ☹
Ve stručnosti shrnu: nyní je mu 8 měsíců, poprvé se osypal někdy ve 2 měsících - měl velké červené fleky na krku a horní části hrudníku a zad (byl plně kojený) - tenkrát jsem používala Fenistil a Excipial, já nedržela žádnou dietu a krásně se vyčistil.
Podruhé se osypal asi za další 2 měsíce (pořád kojený, moje strava pořád stejná - tj. jedla jsem všechno), tentokrát pár fleků na krku a "krupička" po celém těla - to už ty samé léky nepomohly, kontaktovala jsem kam.zyk a začala s dietou - malý se vyčistil. Začala jsem testovat alergeny, stihla jsem jen mléko - OK, pak začaly zuby a do toho očkování - malý se opět osypal (i při mé dietě). Jakmile přešly zuby, malý se opět vyčistil 🙂 , já testovala a zjistila, že nemá reakci na nic. Jedla jsem tedy normálně vše, kojila, malý dostával i příkrmy, malý byl OK (asi měsíc a půl), pak opět zuby (4 najednou) - vysoké teploty a malý opět osypaný. Tenkrát -když jsem to popsala kam.zyk, tak jsme se dobraly k tomu, že nereaguje na potraviny, ale na změny v organizmu (růst zubů, infekce ...).
Zuby vylezly, zas byl klid (zase asi měsíc), a asi před týdnem se malý znovu osypal - malé drobné pupínky na zádech (doktorce se to jevilo jako potníčky..), ty zmizely a objevily se 2 větší fleky na krku a pupínky (jakoby kopřivka) zespodu brady a krupička směrem k hrudníčku (v oblasti výstřihu).
Pořád kojím, jím všechno, malý měl pár nových věcí v příkrmech - jogurt, banán, těstoviny a syrovou mrkev a syr. jablko. Všechno z toho jsem vyřadila, ale žádné zlepšení.
Tak fakt nevím - zuby mu teď nerostou, nemocný není, já se stravuju stejně (není přece možné, že mu to 2 měsíce nevadí a pak se osype ☹ ). On se prostě osype pokaždé za jiných okolností.
Ještě mě napadá, jestli ho nemůže dráždit něco z oblečení, i když to by mi dávalo smysl při 1. osypání (to měl chlupatou čepici, která se dotýkala krku) a teď - má pupínky ve výstřihu.
Omlouvám, se za takový román a budu vděčná, když se jím prolouskáte a zkusíte poradit. Díky 😉

mima3
6. okt 2010

@kam.zyk ďakujem veľmi pekne za odpoveď a cenné rady.

ako píšeš: "s bílkem bych ještě trochu vyčkala, cca 5 M počkej" - ale v novembri, najneskôr v januári (pýtala som sa na to našej sestričky u pediatričky) ho budú očkovať MMR vakcínou... netreba pred tým otestovať aj bielok?
ďakujem

mima3
6. okt 2010

@kam.zyk ďakujem veľmi pekne za odpoveď a cenné rady.

ako píšeš: "s bílkem bych ještě trochu vyčkala, cca 5 M počkej" - ale v novembri, najneskôr v januári (pýtala som sa na to našej sestričky u pediatričky) ho budú očkovať MMR vakcínou... netreba pred tým otestovať aj bielok?
ďakujem

spagatice
7. okt 2010

Ahoj, já mám podobný problém. Michálek má ekzém od čtvrtého měsíce, zatím ho měl pětkrát. Stále ho kojím, ale dietu nedržím. Jím pořád to samé, takže vše. Vždycky mu doktor předepsal mast a ono se to uklidnilo. Jenže teď už mu to až tak nepomáhá a mě se tedy už vůbec nelíbí, že ho musím pořád mazat hormonálníma mastičkama. Proto bych chtěla konečně zjistit proč se mu ten ekzém dělá. Vím, že jsem hloupá, protože jsem s tím nezačal už v tom čtvrtém měsíci, ale teď už s tím nic nenadělám ☹ Od doktora jsem dostala seznam potravin, kterém jíst nemáme a které jíst máme. Pak je dost potravin, které jsou mezi tím a já vůbec nevím co s tím. Například tam neni nic psáno o pečivu. Když ale nebudu jíst ani pečivo, tak fakt nevím, co budeme jíst.
Jak to děláte prosím vy? Přestanete všechno jíst a zavádíte jednu potravinu po druhé (myslím u sebe)? Nebo vyloučíte "jen" citrusy, mléko, cukr. Vůbec si nevím rady. Moc vám děkuju za odpověď

luthien.k
7. okt 2010

@spagatice, hormonální masti skutečně nejsou dlouhodobým řešením, potlačí sice problém na kůži, ale příčina ekzému zůstává, takže je nutné se zaměřit na ni. U takto malých dětí to velmi často bývá reakce na potraviny, jak píšeš, ale jsou i jiné věci, na které si dát pozor, pročti si tento článek, kde jsou shrnuty zásady koupání atopika, praní pro něj atd.:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...
Co se týče té diety, tak možnosti jsou v podstatě dvě - vysazovat podezřelé potraviny postupně (nebo spíš po skupinách) ze stravy Tvé i prcka, když už je přikrmován (vždy minimálně na 14 dní, i více, kdy by se už mělo projevit, zda má potravina vliv) a nebo nasadit přísnou hypoalergenní dietu a po pravděpodobném vyčištění ekzému pomalu zavádět potraviny zpět těmi nejméně problematickými počínaje. http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...
Většinou maminky tady volí spíš postup číslo jedna, protože je to poněkud lépe realizovatelné, nevím, co Ti dal lékař za seznam, ale tipovala bych to na:
- kravské mléko (plus ovčí, kozí) a všechny výrobky z něj i s minimálním množstvím mléka ve svém obsahu (margaríny se syrovátkou, sušenky se sušeným mlékem atd.)
- vejce
- sója
- ořechy (jakékoli)
- ryby a mořské plody
- exotické ovoce, z našeho jahody, maliny, ostružiny...
- kořenová zelenina, rajčata, zelí, sušené luštěniny
- cukr, med, sladkosti
- koření
Bez toho všeho se dá celkem dobře existovat 🙂 Dobré je i vysadit pšeničnou mouku (což je k tomu pečivu), dají se péct doma náhrady z HA mouky (rýžové, pohankové atd. - recepty by byly 🙂) I vejce v pečivu nahradíš - jednou lžící kukuřičného škrobu. Mléko nahradit obilným mlékem, například rýžovým Reis drink z DM drogerie s kalciem, pak jsou sušená mléka Oves milk, Kokos milk... (v některých je sója, tak pozor). Vápník nutno doplňovat při kojení a bezmléčné dietě, a to třeba přípravkem Biomin H (na lačno, pak dvě hodiny nejíst). Pro sebe i prcka určitě dávat probiotika.
Tak ženy, doplňte mě 🙂

spagatice
7. okt 2010

@luthien.k Moc ti děkuju, píšeš to tak krásně, člověk by řekl, jak je to jednoduchý. A mě je z toho do breku 😢

stipa
7. okt 2010

ahoj holky, tak by mě vlastně zajímalo, co jíte když ještě kojíte a prcek má AE? Já jím snad už jen chleba s Perlou s vitam. a piji Rooibos 😉 a jím vše bez chuti ☹ no dobře tak trochu soli si tam dám 😉 Já už nevím co mám jíst k snídani ani k večeři 😒 Jo @luthien.k - tady koukám, co vlastně všechno jíš a co tedy nahrazuješ, viď. Tak ještě poraď , ju 😉 😉 díky 🙂