Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kazdovci
23. máj 2011

@lelask vsetci to mame rovnake. aj my sme ako na hojdacke a niekedy ako riadne divoky kolotoc....ja momentalne vysadzam psenicu. malinka papala kazdy den chlebik a dva dni aj cestoviny a licka a nozicky sa velmi zhorsili. a z krvi jej celiakia nevysla, takze to nebude lepok ale asi psenica ako taka. chcem vyskusat spaldovu muku resp pohanku, proso, ovsene vlocky, uvidime. len musim najst niekde nejaky dobry recept na chlebik, lebo ona chce jest vsetko co my 😉

kazdovci
23. máj 2011

@zuzikkaa iba psenicu, zatial. vcera som uz vysadila chlebik, ani cestoviny na obed nemala a rano boli licka ovela krajsie ako cely minuly tyzden.

mia_31
23. máj 2011

baby a čo presne tým bepanthenom natierate? červené,suché, alebo aké miesta?

luthien.k
23. máj 2011

@lelask, na omývání je dobrý tzv. "syndet", třeba od Sebamed, jak psala @michalebj

@mucka2505, Weledu nebrat, obsahuje éterické oleje, což je častý alergen, pro atopika je tato kosmetika nepříliš vhodná (samozřejmě její snášenlivost je individuální, ale nač to pokoušet, že...). Na opruzeniny raději zkus Sudocrem nebo Bubchen krém na opruzeniny. Dobré by bylo také zjistit, zda v těch postižených místech už není infekce.

luthien.k
23. máj 2011

Ad. Bepanthen, na aktivní ekzém, červené, pupínkaté, vhodné není, je dosti mastný, je vzhodný na doléčování suchých, narůžovělých ploch, ale na aktivní ekzém, červené vyrážky, bych ho nedávala.

luthien.k
23. máj 2011

@kazdovci, ptala jsem se Věrky, zda je možné při bezpšeničné dietě použít bezlepková směs na chléb typu Jizerka, kde jsou sice pšeničené škroby, ale měly by být bez té alergizující bílkoviny, tak uvidíme, co mi odpoví. Pokud vyřazuješ pšenici, tak minimálně pro začátek i špaldu - je to druh pšenice stejně ,jako tvrdá "tvrdá" semolinová pšenice, ze které se dělají těstovin, kuskus...

wretched_mortals
23. máj 2011

Ahojte maminy, prepacte ze som vam sem tak vtrhla...Ale mozno vam to pomoze. Ja mam 3 rocnu dceru s atop.ekzemom, trapili sme sa s tym dlho, kortikoidy som odmietla. Hladala som vsemozne na nete - aj tu na konikovi a skusala snad vsetko, az mi kamoska odporucila skusit liecbu probiotikami. Ano, tiez som na nu kukala jak debil. Skusili sme a velmi to pomohlo. Je to taky prasok, ktory sa rozrobi do kuska vody a dietatko to vypije+sa tym potrie to miesto na pokozke. Nam za tyzden vybledli flaky na pokozke a neskutocne sa to upravilo. Zacinali sme probiotikami Biomilk Colon, pak sme presli uz na ten druhy, taky oranzovy... kupujem to cez tu kamosku, jej fotrik s tym robi, maju aj stranku www.viaczdravia.sk

martinka1981
23. máj 2011

@michaelabj to je super že ta sol tak pomohla 🙂 až je to neuveritelne. Ja ju už mam doma dlhšie len Vikuš mala exem dosť zly tak som ju nechcela v tom mačať aby ju to neštipalo. Ale určite čoskoro vyskušam.
Momentalne sa "liečime" kortik.+ATB.
Ale fakt tu sol vyskušam,aj staršej dam do kupela,ta ma na licach a pažiach "krupičku" tak možno zabere aj na to 😉

michaelabj
23. máj 2011

Viete niekto aký je rozdiel medzi SPF a UPF čo sa týka bezpečnosti opaľovania? 😕
SPF je vraj staršie označenie - Sun Protection Factor a UPF je vraj novšie - Ultraviolet Protection a vraj sa rozmáha... no neviem. Kúpila som drobcovi také tie celotelové plavky aj s legionárkou, a majú označenie UPF 40+, čo je vraj veľmi kvalitné, no vidím to prvýkrát a nechcem riskovať... 😒

syll.
23. máj 2011

Já můžu doporučit tohlehttp://www.lekarnaparizska.cz/bioderma-atoderm-... fleky nám zmizeli 😉

michaelabj
23. máj 2011

@martinka1981 to kvôli tej infekcii, či čo ste to mali, že ste utekali na Kramare, že? Ja som s tebou normalne sucitila, som čitala manželovi tvoj prispevok a teda sme ti nezavideli ani jeden, že s dvoma takými drobcami (jedno menšie ako druhé) sa po tejto horučave takto teperiť... Ja sa niekedy sťažujem , že sa mi treba niekde vybrať s mojimi - a to mi už starší pomôže 😔 Máš moj obdiv!

martinka1981
23. máj 2011

@michaelabj no veru,nešla som na Kramare lebo to by som tam bola ešte dnes ale vygooglila som si v Ružinove kožnu detsku lekarku,neštatnu tak som šla tam,odhodlana ich uprosiť nech ma vezmu. Zobrali našťastie. Ale kym som to našla,nepytaj sa. Spotila som sa ako kôň,na jednej ruke mi viselo vajco s Viki,nenormalna vaha! Za druhu som držala Mišku a na chrbte velky batoh s vybavou!!! Dedkovci ma poprehanali inym smerom tak som to nakoniec vzdala a šla do auta po 20min behani.Potom mi už jeden poradil dobre a dopravila som sa tam autom,teda bližšie.Ale mala som dosť,ešte teraz ma boli ruka z tej autosedačky.
Ale musela som isť lebo Viki to už mala velmi zle a ked už aj Věrka schvalila maste čo nam dali na kožnom tak to už je čo povedať.Mame Locoid a na infik.exem Fucicort(ATB+kortik.)

Inak vdaka za obdiv,my ženy sme silne a zvladneme všetko pokial ide o naše deti 🙂

pe
23. máj 2011

@mia_31 no ja nim natieram v prvom rade zadocek, uz aj tak preventivne, teraz ani nemame dake problemy, ale tie zahyby na nozkach, kde tlacia tie gumicky z plienky, mava teraz v horucavach take zacervenane, tak to jej riadne ponatieram, a ked sa malej vyhodia nejake vyrazticky, ako potnicky, alebo aj take co neviem identifikovat, ze co to moze byt, napriklad minule mala cosi na lickach, nevedela som, ci to sa zo stravy vyhadzala, ci zo slnka, alebo co to je, tak som jej to vyskusala v tenkej vrstve natriet a uplne jej to skludnilo a pomohlo, nam to aj na tie potnicky pomahalo, uz to mava teraz menej casto, no a tiez sme ho uz davali na suchu pokozku pod kolienkami, dala som taku hrubsiu vrstvu, je to taky prijemny kremik, takze malu ani nestipal, ani jej nevadil... aspon som nemusela ist zakazdym ku doktorke, ked nam zabralo to, co bolo doma 🙂

lelask
23. máj 2011

prosim vas ako reaguje exem u vas na slnko ( necielene slnenie)? Zlepsuje sa, ci zhorsuje? U nas priserna reakcia. Ako keby to vytahovalo viac a viac lozisk von. Myslela som ,ze slnko by malo exem zlepsit ☹ ,tak som sa tesila.
Dakujem za rady ohladom mydla-kupila som ho 😉

lojzina
23. máj 2011

@lelask Ahoj,u nas je to bohuzel to same ☹ ,takze se nijak neslunime,jen to co se ,,musi"-prochazka atd

alami
23. máj 2011

Ahojte, poradíte mi, čo všetko treba vynechať pri alergii na sóju? Kde všade mám očakávať, že sa nachádza, okrem toho, že asi fakt všade 😅 ☹
Malý má AE, okrem peľovej alergie má alergiu na BKM, mlieko sme nahradili sójovým, za čas bolo dobre, neskôr sa po ňom strašne vysypal. prešli sme na ovsené mlieko - má pri ňom prudký kašel a doslova ho dávi,(naťahuje je slabé slovo), ryžové od alnatura - zhoršil sa mu exém, kukuričný nápoj - fajn, ale už ho neviem zohnať, tak som kúpila pohánkový nápoj - totálne sa vysypal (v českom zložení nebola písaná sója, neskôr som našla, že je tam aj drobným slovenský preklad a tam už zázračne sója písaná je 😠 ) ryžové- zajíc - to isté
Okrem toho má syn reflux, takže má dietu - vynechané naozaj veľké množstvo potravín + varenie bez tuku. tak pri BKM, refluxe a sóji už fakt neviem, čo ide jesť ☹
Zatiaľ som teda vysadila len sójové mlieko, ale po zážitku po tom pohánkovom - ako sa mu ekzém zhoršil mu potrebujem sóju vysadiť komplet. Dík za všetky rady.
(syn má 3,5 roka)

zuzikkaa
23. máj 2011

@alami ahoj,,tak soju teda hladaj vsade!!! mojej mame zistili alergiu na soju par rokov dozadu a kedze soja je vdacna surovina a hlavne lacna,pchaju ju vsade ☹ ☹ ☹
davaj pozor ked kupujes pecivo lebo aj tam sa vo velkom soja dava...je v granku, v 80%nej horkej cokolade,,rozne keksy,,atd... soja byva pisana aj ako lecitin

kazdovci
23. máj 2011

@luthien.k dakujem krasne. dnes bola bez chlebika, ale ako na mna pozerala chuda male pri ranajkach..tak mi jej bolo luto, ona by jedla vsetko a hlavne to co my. idem popozerat tie bezlepkove muky.

modra1
23. máj 2011

@kazdovci v knihe o chlebe som našla, že bezlepkové múky sú: ryžová, kukuričná, sójová, quinoa. Ostatné nepšeničné múky obsahujú málo lepku: ražná, amarantová, pohánková, prosová, ovsená. Na aktiváciu droždia je potrebná teplá tekutina trochu cukru (kávová lyžička) Cukor možno nahradiť hnedým cukrom, medou, melasou, javorovým alebo kukuričným sirupom. Chlieb musí obsahovať soľ, tá posilňuje lepok (zvlášť dôležité pri chcebe z nepšeničnej múky), ale nie veľa, lebo to obmedzuje kysnutie kvásku. Soľ by pred miešaním nemala prísť do kontaktu s droždím. Moja skúsenosť je, že je dobré pridať do chcela aj ocot, stačí pol polievkovej lyžice, môže byť jablčný alebo vínny. Pečiem síce vždy z pšeničnej múky, ktorú miešam s inými múkami, ale raz sa mi podarilo nechtiac upiecť nepšeničné bochníky, omylom som nasypala plnú dávku ovsenej múky. Vykyslo to celkom dobre, pri pečení už nenarástlo, ale hneď po upečení sa to veľmi zložito jedlo, bochníky sa drobili. Najlepšie bolo druhý a tretí deň, už nabrali trochu vlhkosti, držala som ich v mikroténovom sáčku. Ale určite mrkni tému celiakia, tam budú mať omnoho lepšie skúsenosti. Ja sa ešte popýtam susedy, či nemá nejaký recept, ale ona pečivo najmä kupuje, aj keď je veľmi drahé. Obchod je v Starom meste na Karpatskej, Planeta Food http://www.planetafood.sk
a vraj sa dá parkovať vo dvore.

modra1
23. máj 2011

@modra1 Aha, sorry, ty si z BB 🤐.

luthien.k
24. máj 2011

@alami, jestli nevadí kukuřičný nápoj, tak bys ho určitě sehnala na internetu! Jinak - jsou i další alternativy mlíček, ale nejsou tak běžně dostupné a jsou dost drahé, viz. http://www.bioobchod.cz/rostlinne-napoje-mleka/... (mají to celkem nepřehledné - jsou jich tam tři stránky...) a jejich vliv na ekzém je samozřejmě možný, ale je to o zkoušení...
Mimochodem, vím, že je klučina už starší, ale co Neocate, ten by nepil a nepředepsali by vám ho? U vás to vypadá na slušnou polyvalentní alergii (plus ten reflux) a tam je hlavně potřeba být v péči dobrého alergologa a gastroenterologa...
Jinak poradit, kde všude je sója, to je fakt těžké, prostě musíš pečlivě studovat etikety.

alami
24. máj 2011

@luthien.k
@zuzikkaa ďakujem

@luthien.k kukuričné zoženiem na nete, viem, len som ho potrebivala okamžite, nerátala som s tým, žeby nebolo, prišla som do lekárne, kde sme ho kupovali ako na istotu a nebolo.Do zásoby už nekupujem, lebo už som toľko mliek vyhadzovala, že až 😖
Z tých ´dalších mliek sme poskúšali už asi všetko, orechové a makové nemôže pre reflux, na kokos sa vyhadzoval už dávno, tak to tiež nie
No ale vyriešené, lebo teraz pozerám zloženie kukuričného a tam je tiež sója.
Teraz som našla ryžový nápoj od iného výrobcu, tam nie je sója, tak uvidíme, do kedy na ňom vydržíme http://www.vemica.sk/ryzovy_napoj.php?sekce=13

Tie detské HA mliečka som už rozmýšľala, ale predsa sa len bojím, aj keď sú tam tie bielkoviny naštiepené.Rok mi vkuse kašľal (deň -noc - 24hodinové záchvaty) kým sme prišli na to, že je to kombinácia refluxu a alergie na BKM.

No tak si idem na tú sóju kúpiť nejakú dobrú lupu, nech vidím čítať zloženia a hor sa na to, 😅 snáď mu to vysadenie zlepší stav.

modra1
24. máj 2011

@alami Neocate nie je HA mlieko. HA mlieka obsahujú BKM, ale v Neocate je BKM naštiepená až na aminokyseliny, je to mlieko určené pre silných alergikov na BKM. Je veľmi drahé, bez predpisu určite nie.
Malý reaguje na ovos alebo len na konkrétne ovsené mlieko? ASP má ovsenú náhradku mlieka, písala som výrobcovi, vraj tam sója nie je. Matne si spomínam, že kedysi kam.zyk písala, že sójový lecitín nie je bielkovina a teda by nemal vadiť, ale skús sa jej na to radšej opýtať na proalergiky.cz. Treba naozaj dávať pozor na všeličo, sójová múka je pridávaná do pečiva, sója je v mäsových výrobkoch, teda kupovať balené šunky, samozrejme takmer vo všetkých sladkostiach. V Lidli predávajú perníčky zázvorové, pamätám si ich už z detstva, tie neobsahujú BKM, kakao ani sóju. Naozaj ti neostáva nič iné, len čítať etikety. Držím palce, aby vysadenie sóje pomohlo.

Malý je príkladom toho, že ak je alergia na BKM, veľmi ľahko sa môže vytvoriť aj alergia na sóju, preto je potrebné pri diéte u takých detí a kojacich mám vysadiť okrem BKM aj sóju. Vy už s tým žiaľ nič neurobíte, ale píšem to kvôli ostatným.

alami
24. máj 2011

@modra1 áno, vyslovene. sója mu nerobila nič, aj sa mu robili krvné testy aj na sóju a nebol alergický - ešte vo feb. tohto roku.
Neocate teda popozerám - nepoznám, pogooglim, ak by mu nevyhovovalo ani toto ryžové, tak poprosím dr predpísať, ak sa dá. Ona mi je ochotná.
Neviem prečo neznáša to ovsené mlieko, vločky pridávam do polievok, na tie takto nereaguje ale ťažko povedať čo všetko mu vplýva na AE, tiež rozmýšľam, či môže byť alergický aj na ten ovos. Inak je tam v zložení len slnečnicový olej a morská soľ.

pozerala som už ten lecitín aj sójový olej - píšu, že to je už v podstate bezmečné, resp. nie každý alergik na sóju je aj na lecitín, len malé % alergikov, reaguje aj naň. ale pokiaľ sa bude dať, vynechám aj lecitín.

Najhoršie sú sladkosti a on si ich vyžaduje, už je veľký, ešte duplom ako je na diete, mám pocit, že sa potrebuje niečím dopchať. Ale nemôže čokoládu, kakao, orechy, teraz ešte sója, tak ńám zostávajú asi už len cukríky 😖

ešte som pozerala, že je skrížená reakcia sóje aj na fazuľu, šošovicu, arašidy a zelený hrášok. Tak teraz neviem, čo s tým hráškom, (ostatné aj tak nemôže pre reflux)... Ach jaj ☹

alami
24. máj 2011

@modra1 perníčky obsahujú určite med - nemôže pre peľovú alergiu 😒

modra1
24. máj 2011

@alami to neviem, ale volá sa to ginger breads, nie je to vyslovene perník, také malé medvedíky obaľované v cukre, stoja ókolo 50 centov. Ak pôjdem do lidlu, kúpim si ich (bo som na diéte kvôli malej) a napíšem ti zloženie.

modra1
24. máj 2011

@alami pozor na cukríky, často obsahujú sóju. Upeč mu niečo, pohľadaj aj v tejto téme, nedávno sem dávala tuším @stipa recept na sušienky, môžeš mu robiť pudinky, ovocnú dreň. Náhrada za kakao je karob-svätojánsky chlebík, skús, ale je to bôbovité, vo vzácnych prípadoch môže byť skrížená alergia so sójou. Ryžový nápoj z DM nemôže? ALergia na ovos je dosť zriedkavá, ale samozrejme môže byť. ALebo iba neznesie väčšie množstvo určitej potraviny.
Neocate predpisuje sa predpisuje len na gatre alebo na alergo, pediater nemôže, a schvaľuje to poisťovňa.

anduca
24. máj 2011

Ahojte!
Podľa Vás emulgátor: lecitin (řepkové semeno) je o.k.?

alami
24. máj 2011

@modra1 puding s tým náhradných mliek nie je nič moc, nechcel mi ho, také škrobové to bolo.
pri ryžovom z DM sa mu zhoršil exém, videla som tam tú riasu v zložení, nevedela som, či to na to reagoval, som ho radšej vysadila. ale mohlo byť, že práve vtedy zjedol niečo kde bola sója v zložení. vtom čase som to ešte nesledovala.
to ovsené mlieko mu možno robí zle na reflux, nemusí to byť alergia

medovníčky aj napečiem, s tým nie je problém, piekla som ich bez medu. no super, že aj cukríky obsahujú sóju 😒