Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

korcek
28. máj 2012

Este som zabudla na aku dobu treba vysadit vajicko aby som videla zmenu?

luthien.k
28. máj 2012

@korcek v chlebu vejce není, ani v rohlíkách 😉 Ale ve sladkém pečivu ano. Vysadit na 2 - 3 týdny určitě.
A když máš vysazenou BKM, tak sleduješ i tu skrytou, právě v pečivu, sušenky, uzeniny (valná část) atd.?

korcek
28. máj 2012

@luthien musim sa priznat veru ze tu nepozeram ale jedine z toho dovodu ze som si vsimla ze malemu vadi ked si da vacsie mnozstvo mlieka .Ale teraz si mi dala chrobaka do hlavy.skusim uplne vysadit to mlieko .Mozno sa mu ta alergia zhorsila a vadi mu uz aj male mnozstvo.Nevies mi poradit v akom pecive sa mlieko nenachadza?

korcek
28. máj 2012

Inac vsetko ma vysadene okrem peciva a salam, mozno prave preto ma ten ekzem skaredy.

iskis
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lelask
28. máj 2012

@luthien.k dala si mi recepty, ale mne sa z toho akosi nic chutneho nedari. Skusila som mamickine srdicka, susenky z ryzove kase a kokosovu buchtu ( tu som dala zitnu miesto jecnej muky) a 😅 . Jedno bolo tvrde ako kamen, druhe sypke a chut nie dobra a kokos buchta tiez nic moc - uvidim zajra, ked to uplne vychladne.
Vcera som si kupila pohankove mlieko Zajic, to som bola milo prekvapena, dala som to to sparglovej polievky a bolo to super. My sme dnes mali sparglovy den 😅 - sparglovo-zemiakova polievka a druhe - kuracie rezne plnene sunkou a sparglou- obalene v kukuricnej struhanke.

Zaujimali by ma nejake recepty na rychlovky, minutky a pomazanky. S cim sa da vymiesat avokado, aby to bolo chutne ( banan mame vysadeny).
Vcera som riskla lososa v medovom paci a malej strasne chutil a huraa ziadna reakcia nebola, ale po Rio Mare sa mi zda, ze reaguje( ked ho zjem ja).

michamicha
28. máj 2012

@lelask já dělám jemnou a zároveň pikantní pomazánku z avokáda, flora light a česneku (dávám sypký, aby se nedělaly hrudky) a je vynikající 😉 ale asi není moc vhodná pro děti, když se tam dává ten česnek 😅

xmalij
28. máj 2012

@lelask me se taky nedarilo upect nic chutnyho, bud to bylo mazlavy nebo tvrdy jak kamen...ale ted mam jednu super zkusenost, tak prikladam nize...
http://www.toprecepty.cz/recept/26137-vlacny-am...

akorat, ze delam z 1,5 davky, z toho mouku pul na pul micham s celozrnnou, prdopec davam bez fosfatu, kakao nahrazuju stejnym dilem mouky, olej davam repkovy, cukru davam mene, zato trtinovy a do vody s octem primicham lzicku melasy. Melasa buchtu obarvi do hneda a chytne chut perniku. Navic je strasne rychla a chutnam i vsem, nejen nasi male dietarce 😉. Naposledy jsem jeste pridala na kousky susene ovoce a nemelo to chybu.

Jen ctu znova, ze asi nemate lepek, tak to asi bude kamen urazu.
P.S. Zajic je super 😎, pouzivam ovesny a paradne zjemni polivky a omacky. Topnatur ma ted novinku, pohankovy s prebiotiky a dalsi...

luthien.k
29. máj 2012

@lelask zrovna maminčina srdíčka jsem pekla sama opakovaně (a vymyslela) a jsou opravdu dobrá, tak nevím, tam bude asi nějaká chyba 😅, z té řýžové kaše se mi také daří trvdolíni (ač je to recept od Věrky) a kokosová buchta s ječnou moukou je taky obvykle moc dobrá... Ono ale péct bez pšenice je fakt těžké. Já se přiznám, co jsou kluci bez lepku, tak prostě v podstatě nepeču, sladké jedí kukuřičné lupínky, ovoce, sušené ovoce, výjimečně gumového medvídka (z DMka s přírodními příchutěmi), ještě celkem dobrá byla bábovka z bezlepk. směsi univerzální zn. Labeta.
Jinak obecně vařím spíš jednoduše, maso, zelenina na páře, k tomu přijatelné přílohy nebo maso se zeleninou v bešamel. omáčce z ovesného mléka, pečené maso a k tomu zelenina, povolené přílohy... Z pomazánek jsem zrovna dělala výbornou rybičkovou (kdo může ryby) - sardinky ve vlastní šťávě vymixovat s vařenou mrkví a brokolicí a trochou oliv. oleje, přidat nakrájenou a spařenou cibulku, ochutit Solčankou... Avokádo je výborné jen tak samotné 🙂

chovancova27
29. máj 2012

čo poviete na morskú soľ do kúpeľa? pomohla niekomu?

solinkarka
29. máj 2012

ahojte..tak mame vysledky z krvi na alergiu na BKM nam nepotvrdili 🙂 tak potom neviem naozaj preco stale len ekzem na lickach

luthien.k
29. máj 2012

@solinkarka testy jsou tak nesměrodatné, až by ses divila 😉 Obzvlášt v tomto věku. Čili jedině eliminačně expoziční test je vypovídající, nic jiného...

solinkarka
29. máj 2012

@luthien.k tak hadam vedia co robia

luthien.k
29. máj 2012

@solinkarka a řekli Ti, že skoro polovina malých alergiků na BKM nemá vůbec zvýšené protilátky z krve (a ani na prick testy - kapička alergenu na ruce s jemným vpichem - nereagují)? Že mají tzv nonIgE alergii, která se nedá testy zjistit (pouze speciálními náplasťovými na záda, co se odečítají za 48 - 72 hodin a vzhledem k tomu, že jsou u nás i u vás stále málo dostupné, se prakticky nepoužívají)? Jestli Ti řekli, že když je negativní test, že nemůže mít alergii, tak Ti lžou 😅 😉

solinkarka
29. máj 2012

@luthien.k uvidime ked zacneme s mliecnimi prikrmami

luthien.k
29. máj 2012

U chronických kožních forem jakékoli alergie je nicméně vypozorování možné příčiny, kam řadíme i BKM, často velmi obtížné. Pomocná vyšetření, jako jsou například kožní testy nebo imunologické krevní testy s pátráním po přítomnosti alergických protilátek, vychází více či méně negativně, tudíž nepomáhají. Jedinou naději a vlastně i exaktní diagnostickou možností je dietní eliminace všech BKM. Nesmíme zapomínat na skryté formy výskytu BKM, například v podobě náhodné kontaminace nebo v podobě kuchyňské přísady, nezapomínejme ani na potravinové doplňky. Toto vysazení musí být nejen důsledné s nutným čtením etiket, ale i dostatečně dlouhé, hovoří se až o 3 měsících. Teprve až po této relativně dlouhé době může být zachyceno viditelné zlepšení chronicky změněných ekzémových ploch. Následný návrat k BKM (expozice BKM) by měl potvrdit zhoršením sledovaného příznaku (samotného ekzému – rozšíření, zčervenání či mokvání, ale dbáme i na údaje o svěděni, o prchavých vyrážkách, o otocích podkoží aj.). Projevy ABKM u malých dětí vydá na samostatnou kapitolu, v mnohém se sice shodují s obtížemi starších (časné kožní reakce, chronický ekzém), nicméně mají celou řadu věkových odlišností a specialit (neprospívání, chudokrevnost, koliky, alergické kolitídy, eozinofilní pneumonie aj.).

@solinkarka, výňatek z čláknu dr. Fuchse, špičky české alergologie v oblasti potr. alergií. Celý článek zde: http://www.cipa.cz/potravinove-alergie-3-dil

luthien.k
29. máj 2012

@solinkarka Jinak jsem toho názoru, že pokud je způsob, jak to zjistit teď, zda je nebo není ABKM, tak je třeba ho využít. Čím dříve si tělo odpočine od alergenu, tím rychleji se můžete případné alergie zbavit a snižuje se tím i pravděpodobnost jiných alergických onemocnění v budoucnosti. Ono totiž mít v těle neustále probíhající alerg. zánět, to není pro imunitu nic dobrého.

solinkarka
29. máj 2012

@luthien.k tak na co by potom robili tie testy ked to neni 100%?? ja verim ze tu alergiu nemame 😝

luthien.k
29. máj 2012

@solinkarka protože to něco ukázat může (ale taky nemusí). Běžná je falešná pozitivita i negativita testu (je to jenom test, ten NIKDY není 100%). Věřit samozřejmě můžeš, čemu chceš 😉 Přemlouvat Tě nebudu. Já jsem už měla co do činění s tolika maminkami a jejich dětmi, co slepě věřily lékařům a až po zapojení vlastního zdravého rozumu jsme se společně dobraly nějakého výsledku 😉

didulka85
29. máj 2012

@solinkarka ja som proti testovaniu na alergologii. Naco by som chodila dceru dat pichat a testovat, ked jednoducho viem, ze jej mlieko v akejkolvek forme nerobi dobre. Ked sme lezali na koznom tak mi povedali, ze do 3 rokov su tieto testy uplne zbytocne, lebo vychadzaju falosne pozitivne, falosne negativne.

solinkarka
29. máj 2012

@didulka85 no len u nas nevieme ci ide o mlieko tak preto...casom sa uvidi

luthien.k
29. máj 2012

@solinkarka jak jsem psala, velice snadno se to dá zjistit - že na 2 - 3 týdny mléko vysadíš, při kojení u sebe, při umělé výživě speciálním mlékem nahradíš běžné UM. Ani jedno nemůže nikomu ublížit, jen pomoct. A už nepíšu ani slovo 🤐

didulka85
29. máj 2012

@solinkarka vsak ale to, ci robi mlieko zle zistis jednoducho tak, ze mlieko a mliecne vyrobky vysadis. Nie je to nic strasne. Treba sa len nakopnut. 😉

zuzuzuzu7
29. máj 2012

@luthien.k ja k tej vitaminovej-my sme tiez kedysi mastili infadolanom-ale tam myslim bolo, ze sa nesmie pozuivat dlhsie ako dva tyzdne-tak ma to potom odradilo, hm?

luthien.k
29. máj 2012

@zuzuzuzu7 ona ani vitamínovka není na dlohodobé používání, jak se stav zlepší, tak opět najet na lehčí mazání, nějaký osvědčený emolient 🙂

korcek
29. máj 2012

@solinarka ani nam nevyslo Bkm v testoch ale ked som ho vysadi. tak ekzem mu uplne zmizol.A ked som mu mliko zase dala tak sa ekzem vratil.A na alergologii nam doktorka povedala ze ked neukazu testy alergiu na mlieko tak to neznamena ze mu nevadi.Ze su dva typy alergie jedna sa da zistit a druha nie.Ta sa zisti len tak ze vysafis alergen a ak sa ekzem zlepsi tak tym sa pordi ze je alergicky na mlieko.

evka1704
29. máj 2012

@nenka83 vyrazky by nemali byt ekzem,len sa mozno z niecoho vyhodilo dietatko...

luthien.k
29. máj 2012

@evka1704 příspěvek od nenka83 je z roku 2007 😀

evka1704
29. máj 2012

nevsimla som si 🙂)))))

luthien.k
29. máj 2012

@evka1704 😀