Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

fishka
22. júl 2009

Díky, na alergologii jsem objednaná na půlku srpna, jen nevím, na to jsem se zapomněla zeptat homeopatky, jestli testy nemůžou nějak narušit tu homeo léčbu. O potravině, která by mi to zhoršovala nevím. Mezi 12. a asi 16. rokem jsem měla od ekzému pokoj. Pak sem tam... K příšernému zhoršení došlo až v těhotenství a následně po porodu. Přičítám to hormonálním změnám a stresu. To že se mi ekzém mimo domov zlepšil bylo, si myslím, tím, že doma máme hrozně tvrdou vodu, zatímco tam, kde jsme byli, je voda hodně měkká. To mi potvrdila i kožařka, že tvrdost vody působí. Řešení by bylo odstěhovat se, což je dost nereálné. Za články díky.

jabber
22. júl 2009

fishka - ne, dcera už nemá absolutně nic, prostě zmizel a doufám, že už se neobjeví. Měla postupně několik léků v různých kombinacích a ředěních, ale po tom jednom, který brala vždy jen v neděli, jsem vždycky v pondělí viděla tu obrovskou změnu - byla skoro čistá, to bylo neuvěřitelné 🙂 A další pondělí zase. Byl to ten její hlavní lék, který by v případě, že by se něco někdy objevilo, měl jednorázovou dávkou všechno napravit. Ale zatím to, ťuk ťuk, nebylo potřeba a to nedodržujeme žádnou dietu, nemá žádné omezení, prostě nic zvláštního, dokonce se už koupala v chlorovaném bazénu, ze kterého jsem měla až doteď hrůzu 🙂
Možná bys mohla zkusit nějaké výrobky od Missivy, četla jsem na to hodně chvály 🙂 http://www.missiva.cz/produkty/default.asp?l=c

missymici
22. júl 2009

Ahoj
mozna jsem to uz psala asi v jine diskuzi...
Nas Danik ma taky AT,objevilo se mu to ve 3mes na tvarickach,pak to zmizelo,ja jsem s tim skusenost nemela a nevedela co to je.Ale pak v 5mes.se mu to objevilo zase,mel to horsi a hori a svedilo ho to.Detska tvrdila ze to ma urco alergii,jelikoz je Tatinek alergik snad na vsechno,i na nektere potraviny a na vsechno ovoce.Dala nam fenistil a rikala cemu se mame vyvarovat...Poslala nas na alergo ,ale nas objednali az za 2tydny, pak tam nam dr.potvrdila ze se jedna o AT a taky nam rekla co delat a nedelat.Nasadila nam 3stupnovy system zavadeni prikrmu.Na prikrmech jsme byli od 4mes,nekojila jsem a tak jsme museli zacit odznovu.Udelali mu odber krve a za 2 tydny byli vysledky ktere ukazali ze Danecek nema zadnoualergii ani na mleko ani na potraviny,proste na nic.Ma zvysene mnozstvi bilych krvinek a znizenou imunitu.Na dalsi odbery jdeme v srpnu.Dostali jsme na mazani Excipial U Hydrolotio,koupili jsme bepanthen na zadecek,do koupele od Bubchenu olejovou koupel,vyradili jsme ze satniku vse a nechali jen bavlnene vecicky,pereme v prasku pro alergiky,....to urco znate.
Danikovi se to zhorsuje kdyz se poti,je to malej 10kg obrik.Ekzem se mu rozsiril pod krkem,trochu na hrudi a zadickach.Nekdy to ustoupi a pak zas vyjde.Ale ma ho porad,...FEnistil davame porad,jen nevim jestli to je dobre,obcas se skrabe i tak.\Chtela bych se vas mamky skusene zepatat,jestli jste byli taky na 3 stupnovym systemu zavadeni prikrmu...a jak dlouho jste se nim museli ridit?A kdy zacit s ovocem?Nebo treba jen ovocnym cajem,nebo kasickama?JAk rad bych mu doprala neco novyho a chutneho...alergie zadna takdr.rika ze pro jistotu to mam dodrzovat,muze kdykoliv vzniknout.

gedgitka.a
23. júl 2009

missymici: ahojky můj malej má atopák od půlky 3měs. Fenistil je prý návykovej a při každodenním užívání si na něj tělo zvykne a prý pak přestane působit. což bylo přesně u našeho prcka má v sobě asi 2měsíce homeopatika Calcareu Carbonicu 200CH , ale atopák je objevuje vesele dál navíc teď v plínce a ten se samo pěkně oprudil a rozežral, takže s tím skoro 10týdnů bojujem a nic 😒 ☹

missymici
23. júl 2009

gedgitka.a: ahoj, s tim Fenistilem neim jak dal,chtela jsem prestat mu ho davat,ale zas nevim jak by na to reagovala dr.Jednou jsem to sama skusila,ale to ho bral asi 2 tydny,a drbal,skrabal se jak zbesilej,tak jsem mu ho zacla zas davat.Me taky ekzem v plince ale ten uz zmizel,natirame bepanthenem,hodne vetrat bez plinky a casteji prebalovat.A nemas skusenost s tim 3 stupnovym systemem,jak jsem psala?Porad premyslim jestli muzu do toho malemu zaradit uz konecne nejakou jinou kasi,nez ryzovou z ktery blije,tech nemelecnych je strasne malo, a vetsina jsou kombinace s ryzi a to malej fakt nechce,nebo jo a poblinka se.A taky bych chtela uz davat kasicky s kombinaci ovoce,nebo cajik ovocny.Dr. na alergo me k tomu v podstate nicmoc nerekla,spis me dala brozurku a www.stranku kde najdu podrobnosti,ale vsude pisou to same,ale o ovoci a mlecnych kasich nic-kdy zacit...
TAky me napadlo skusit neco na prirodni baze..Neskouseli jste to?

gedgitka.a
23. júl 2009

já od porodu nepoužívám nic jiného než Bepanthen ač je drahej větráme když to jde a přebaluju pokaždé, když sotva načůrá a nebo ukákne a stejnak je to horší a horší, už jsme měly homeo a nic a asik 12 mastí a žádná nepomohla co se týká papání malej zatím vesměs papá skleničky bio a pro alergiky jen Hipp i ovocné a šťávičky a kaše taky a HA mlíčko a je vpoho objeví se mu jen pár mini flíčků kolem dalšího zoubku jen to v plínce se nehojí jo já dávám rýžovou a ovesnou od Hippu a do ní ovoce od Hippu a malej papá jako ďas mléčný zatím nee
musím mizet malej se mi budí, tak jdem do hajan zatím pá

petruci6
23. júl 2009

baby skuste tuto kozmetiku,cisto bio a nam zabera 🙂
http://www.bioshop.sk/obchod/atopicky-ekzem/

missymici
23. júl 2009

gedgitka.a: to je silene,co vam na to rekla mudra ze mu nic z toho nezabira?Ten nas neber nic krome Fenistylu a Ecipialu masti,nekdy to je v poho a jindy zas ne.Ale byla bych rada,kdyby byl z toho venku uz uplne.

mima17
23. júl 2009

petruci6, a co ti z tejto kozmetiky najviac zabera?

lucka79
24. júl 2009

Moja mala bude mat 6 mesiacou nabuduci tyzdne,je plne kojena.Uz tyzden ma na tvaricke taky ekzemik,ktory sa jej tvori do fliacoikou a taha sa jej az na vicko ocka a ide sa doskriabat.Nausnicky jej nevieme dat,lebo bi si ich vytrhla,uska ma cele od krvy,ked jej natiahnm ponozticky na rucky,tak si ich stiahne a skriabe sa dajej.Par bodiek ma na hrudi a na rucickach,ale len par.Na tvati je ta koza strasne sucha,veeelmi ju svrbi.Ocicko ma take napuchnute z toho ekzemu.Aj na krku to ma.Co by jej mohlo pomoct?Bola som s tym ulekarky,no je na dovolenke a bude tam az nabuduci tyzden a ono sa to len zhorsuje.Lekarka co zastupuje povedala ze to nie je akutny pripad,a nech si pockame na svoju lekarku,kozna nas zas nevzala bez doporucenia.Dobry lekaro,vsak?Prosim pomozte ako zmiernit malej trapenie,velmi tazko zaspava a pri dojceni sa mi ide doskriabat,musim jej drzat ruky a haldkat jej tvar aby sa vobec napapala.Zatial pouzivam obklady z repika lekarskeho,masticku bébé od Klorane a aviril zasyp,ale jej trapenie ja loen na par minut zmiernene,hned ako sa zase spoti tak je to zas cervene,svrblave.Fenistyl gel nechem davat,je to dost nebezpece na tvar nakolko si ju chyta a skriabe a potom si celu rucicku strka do ust.

gedgitka.a
26. júl 2009

missymici: že u opruzeniny je to jako s atopákem mazání pokus omyl, každému miminku zabere prý něco jiného 😖 nakonec jsem s malým ve čt letěla na Bulovku na kožní a dala nám nějaká mladá dr mastičku po, které se to začlo lepšit ráno jdem na kontrolu, tak uvidíme co dál snad ho toho zbaví v pátek nás čeká roční prohlídka, tak jsem zvědavá co bude 😒

missymici
26. júl 2009

gedgitka.a: ahojtak dj pak vedet co vam rekli a pisni jakou masticku mate.TAtka nam omylem nedavno koupil misto excipial U hydrolotio,ktery pouzivame od dr. tak koupil lipolotio a je to lepsi,v prubehu 4 dni se mu to uplne zahojilo,jen na zadickach se mu to hoji tezko,ale mizi to....

missymici
26. júl 2009

lucka79: skus koupit v lekarni,daji to i bez predpisu dokud nepojedete k dr. tak Fenistil,je to od svedeni...jinak na svedeni nevim o nicem jinem,nebo ji skus usit nejake slabe rukavicky,aby si je nestahla a neskrabala se,znam to...je to hrozne,malej se kolikrat vzbudil doskrabanej do krve....Hodne prej zabira potirani olivovym olejem,ale mi jsme ho neskouseli...

eva.85
30. júl 2009

Ahoj maminky, chtěla bych se vás zeptat, jak vaše mimča zvládají tyhle vedra? Já jsem už zoufalá, jakmile nastane vedro, tak se nám strašně zhorší ekzém, všechno nám zrudne, už nevím co mám zkusit, všechno co doteď pomáhalo už nezabírá a kortikoidama nechci mazat, protože to pomůže na 2-3 dny a je to zpátky. Snažím se prcka aspoň jednou přes den osprchnout, aby z něj ten pot smyla, ale stejně nic moc. Všechno mě to mrzí, protože ani nechodíme moc ven, protože vždycky, když se vrátíme z procházky tak je úplně flekatej, nejhorší to máme na tvářičkách, pod kolínkama, na holeních a kotnících a ručičky to ani nemluvím. Zádíčka a bříško se nám hodně zlepšilo, tak pořád doufám, že i ten zbytek, ale zatím to nevypadá, předem děkuji za rady.

blandik
30. júl 2009

ahoj Evo,

co vím, tak teplota ekzém hodně ovlivňuje. Náš malý bývá od půl roku stířdavě čitý a s ekzémem a velká vedra nad 30 a tím pádem i horko v noci mu ekzém aktivuje. Ve vedrech chodíme ven jen dopoledne - to je ještě ten vzduch více svěží, odpoledne to je výheň. V noci spí jen pod povlakem na peřinku - a tu si ještě zkopne. Když měl ekzém na ručičce, moc nám pomohlo ho nechat v dlouhém rukávu, protože s krátkým si při plazení ten ekzém hodně sdíral. Takže ve vašem případě vše oblečení dlouhé (ultra tenké v těch vedrech). Na noc rukavičky. Ale to určitě víš.

Jestli máte mokvající ekzém /tedy ne suchá místa/ - tak nám moc pomhl Ichtyo Care pasta - mírně vysušuje, ekzém se olupoval /mazala jsem hodněkrát za den, a taky v noci/, vypadalo to nehezky, ale byl to proces léčení - tj. ekzém bledl, odrudnul, splaskl a oloupal se. Ale jestli máte suchou formu - tak s tím zkušenost nemám.

Snaž se přijít na příčinu ekzému - pravděpodobně něco ve stravě - přičemž zásadní a rozhodující je to, nač malý reaguje zhoršení ekzému (to nepodávat a jestli kojíš, tak ani ty nejíst) - a ne krevní testy. Tj. jestli reaguje špatně na mléko /BKM/ - pak nepodávat nic, co je z mléka (nejen mléko) a podobně.

mima17
30. júl 2009

Skusali ste niektora na AE "emacol krem"? Mne to odporucila kamaratka, ze jej malemu to pomohlo, ale to bolo pred 15 rokmi.

eva.85
30. júl 2009

blandik: ahoj a děkuju, o ekzému jsem si už nastudovala stohy informací, já sama mám atopický ekzém od mala, ale já už to mám jenom občas a jenom na rukou. Vím, že to hodně ovlivňuje strava, myslím, že z jídla ho nic nedráždí, dávám mu skoro pořád to samé jen to střídám a jsou dny, kdy to má malinko, alespoň při zavádění jsem nic zvláštního nezpozorovala, samozřejmě nedávám věci, které jsou dráždivý (kakao, med, jahody a tak....). Nejraději bych začala od znova, ale vůbec nevím co bych mu dávala. Krevní testy nám vyšly negativní, ale to je zkreslené v tomhle věku.
Taky máme střídavé období, v sobotu a neděli byl úplně čistej, jen suchá místa a od pondělí co začala ty vedra - to jde z kopce, do toho nám rostou zoubky, máme mírně zvýšenou teplotku, tak je to jedno k druhému.
Ichtyo Care pastu máme, střídám jí se zinkovým olejem.
Teď hodně leze, tak mu dávám slabé tepláčky, jinak by si to rozedřel, snad čím bude větší, tak se to zlepší.

petruci6
30. júl 2009

mima pouzivame tento balzam
http://www.bioshop.sk/obchod/atopicky-ekzem/bio...
davam jej to na krk a pod kolienka,kde to mala najhorsie,pekne vonia a je jemnucky
navyse tam mame uz krasnu pokozku
a toto jej davam do kupela
http://www.bioshop.sk/obchod/nepokoj-u-deti/det...

krasne to tiez vonia a premastuje pokozku

ale co nam okrem kozmetiky pomohlo bolo vylucenie kravskeho mlieka,vajec a vsetkych alergenov UPLNE z mojej stravy,kedze este kojim
nahradila som to sojovym alebo kozim mliekom

blandik
30. júl 2009

Evi, jestli mu rostou zoubky - bude to příčina zhoršení. Růst zoubků je v podstatě "infekce" a to se projeví zhoršením ekzému.

Já, když si nejsem jistá, jestli něco ve stravě vadí, tak se vrátím k osvědčeným potravinám a čekám, až se pročistí - u nás to je zelenina. Mám pocit, že ovoce nám dělá trošku problémy. Teď jsem právě jedno takové období prodělala, osypal se na hrudníku a trvalo to dva týdny. Vysadila jsem hrušku, kterou jedl před tím asi dva měsíce každý den bez potíží a osypka zmizela do druhého dne. Následovalo období jen na zelenině. Te'd opět znova dávám ovoce a zkoumám reakci.

Existuje dieta, která se dá dát dítěti a zkoumá se, jestli se pročistí. Pokud ano, pak se postupně zavádí další potraviny. Posílám na ni odkaz. Je tam těch dílů vice - doporučuji pročíst všechny označené jako atopický ekzém díl ....

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

K těm alergiím z krve - určitě je to dost zkreslené, ale také existují i jiné než IgE alergie a ty se z krve prokázat nedají a lze je zjistil jen EET - tj. eliminačně expoziční test - tj. dát potravinu a zkoumat, pak ji stáhnout a zkoumat, ale to určitě taky znáš. To jen tak na okraj, protože naše alergoložka nám byla schopna tvrdit, že jestliže krev neprokáže alergii na BKM, pak nevidí důvod mu dávat Allergy Care a to měl malý 5M. Takže ignorovala i neprůkaznost a falešnost testů v ranném věku a také existenci jiných druhů alergií. A to poté, co jsem ji ukázala fotky, jak vypadal před alelrgy care a neoctem a po. Ještě že chodíme na gastro, tam nám allergy care píšou. Ale samozřejmě můžete mít i stravu dobře vychytanou, jen kůže má setrvačnost a taky stačí horko, zoubky, infekce jiného druhu, nepohoda a ekzém se vrátí. U nás je to taky jako na houpačce, ekzém je a není a já jsem z toho vždycky jelen, proč. Ale periody, kdy je naprosto čistý, jsou delší a delší, tak snad to bude ok.

mima17
30. júl 2009

ahoj petruci6, ja kravske mlieko vobec nepijem, a alergeny som uz tiez davno vylucila a aj tak sa jej to raz zhorsi, raz zlepsi. Ten balzam pouzivas na zapalenu pokozku? Lebo moja mala ma stale dva fliaciky, ktore su cervene a teraz si ich zacala do krvy skrabat. Davam jej hortovu mast, ale ta jej uz skoro vobec nezabera.

petruci6
30. júl 2009

ano davam jej to tam kde to mala najhorsie,v nasom pripade na krku a pod kolienkami,ale teraz z tej diety mame naozaj krasnu pokozku
neviem presne z coho,mozno vsetko dokopy zabralo a nielen jedna vec,ale hlavne,ze je ok
a este moja sa total vysypala z marhul,tak pozor na ne,su tazke

eva.85
3. aug 2009

Ahojky 😉 , tak chci napsat, že se nám ekzém hezky hojí. Asi to opravdu bylo tím vedrem a možná i ty zoubky.
Nedalo mi to a vysadila jsem všechno s kravským mlékem (i když nám alergolog řekl, že jogurty dávat můžeme). Nakoupila jsem kozí jogurty, že to vyzkouším, ale tedy ta chuť nic moc, ale naštěstí Matíkovi chutnají. Dáváte někdo pcrkům kozí výrobky? Soji se trošku bojím, tak jsem jí zatím nevyzkoušela.

fishka
7. aug 2009

Ahoj Evo, dávám kozí jogurt, ale maximálně 2x do týdne. Doktorka mi říkala, že kozí mléko způsobuje odvodňování. Občas, na prostřídání s kravským jogurtem prý nevadí.

blandik
9. aug 2009

ahoj Evi - kozí mléko a myslím i sója mají velmi podobnou bílkovinu jako kravské mléko - takže je velká šance, že dítko bude na kozí reagovat jako na kravské - tedy bude alergizovat. Tak pozor. A Fishko - jestli dítko na BKM reaguje, bez ohledu na testy krevní, pak nedávat a nedávat ani občas, protože se tím navyšuje pravděpodobnost výskytu inhalačních alergií v budoucnu u prcka (cca od dvou, tří let), ačkoliv alergie na BKM kolem toho druhého, třetího roku většinou vymizí, ale o to nastkočí silnější inhalační alergie.

eva.85
20. aug 2009

Zdravím, tak jsem zase tady a jsem už nešťastná, poslední týden se nám to zase hodně zhoršilo a navíc se nám to rozlezlo už i na ruce, k jídlu mu dávám pořád to samé (vyzkoušené). Začala jsem mazat konopným krémem, ale výsledek zatím nic moc, spíš žádný, někdo tu psal, že se to nejdřív zhorší a pak zlepší, že je třeba vydržet, ale já už mažu 4 dny a zlepšení žádný, spíš horší. Už jsem nás objednala i k homeopatovi, ale mám z toho trochu strach, taky nám bylo řečeno, že se to nejdříve rapidně zhorší (to jak se bude čistit), no nevím, mám z toho smíšené pocity. Ale naše kožní lékařka nám vůbec nepomáhá, chodíme na kontroly jednou za měsíc a půl a píše nám furt to samé a vždy řekne, že musíme vydržet, že se to věkem zlepší. Ale já mu chci trošku pomoct. Máme to už všude krom zad.
Jinak koukám, že už sem moc nechodíte, tak doufám, že se vám to všem zlepšilo a máte se dobře a užíváte léta.

julka11
20. aug 2009

ahoj Evo,
nám testy na BKM vyšly jednou negativní, pak zase pozitivní. Po vysazení mléka velké zlepšení, ale pořád má někde flíčky. Tys navzdory testům zkoušela nemléčnou dietu?

eva.85
21. aug 2009

Ahoj julka11, když jsem Matýska plně kojila a začal nám atopický ekzém, tak jsem asi 3 týdny byla jen na bramborách a kuřecím masu, jinak skoro nic a k žádnému zlepšení nedošlo. Teď mu dávám jenom jogurty, jinak kaše a tak to ne. Náš alergolog nám řekl, že i kdyby se prokázala alergie na BKM, tak bych prý měla stejně dávat jogurty a tvrdý sýr (kvůli kostem). Pak babo raď. Po jaké době se u vás projevilo zlepšení po vysazení mléka?

julka11
21. aug 2009

eva 85

To je zvláštní, mně zase alergolog řekl, že Julinka striktně bez kr. mléka (nejenom jogurty, ale i pečivo...) a já po dobu kojení omezit příjem ml. výrobků (ale ze strachu je pro sichr nejím vůbec). Ke zlepšení po nasazení diety (u mě, Julča do té doby nic mléčného neměla) došlo tak do 14dnů, do měsíce byla o mooooooooc lepší. Ale nejhorši má krček a podkolenní jamky (před tím všude červená vyjma plenkové oblasti), protože tato mista si pořád škrabe, takže není možnost, aby se kůže plně vyhojila. A to do ní cpu Fenistil☹
Nám zjistili i alergii na vejce, arašídy, takže já nesmím ani vejce, tak ze začátku to bylo děsné než jsem si zvykla, co můžu jíst. Teď, po 2 měsících už mi dieta tak strašná nepřijde.

Ale je to děsné, před dvěma měsíci jsem taky byla zoufalá, protože ekzém měla stále víc. Tobě těžko radit, z čeho to může mít. Vystopovat alergen/y, kt. ekzém způsobuje je podle mě nemožné, protože těch věcí je plno☹ (pokud jsou krevní testy negativní)

A odkdy se trápíte s ekzémem? my už přes 6 měsíců☹

eva.85
22. aug 2009

julka11: ahojky, my s tím válčíme od dvou měsíců (tak že přes 8 měsíců), je to hrůza a přijde mi, že čím je větší, tak se to trochu zhoršilo, hlavně, když nám rostou zuby a to je zrovna teď. Každej doktor má jinej názor, ale kdyby vyšli ty výsledky pozitivně na mléko, tak bych to taky nedávala. A jak vám zjistili tu alergii na vejce a arašídy? Z krve? Nám řekl, že všechny ostatní testy nám budou dělat až ve třech letech. Taky jsme brali Fenistil, ale nic moc a teď bereme Zirtec a řekla bych, že se vůbec nedrbe, ale stejně mu musím dávat dlouhé nohavice, jinak by si to rozedřel o koberec. A v čem koupete? My v Linole a mažu taky Linolou na střídačku s konopným krémem. Když to má hodně ošklivý (červený), tak udělám odvar z řepíku a dám do koupání, po tom se nám to i zklidní, pomáhalo nám to taky, když měl opruzenýho pindíka (to jsem ho tím i potírala). Ve čtvrtek jdeme k homeopatovi, tak uvidíme. Hodně jsem četla, že to dětem pomohlo.

blandik
24. aug 2009

Evko, jestli vyšly pozitivní testy na BKM a váš alergolog přesto dovolil dávat jogurty a sýry - pak je to kretén. Jestli reaguje na BKM (alergicky), pak by nemělo dítko jíst ani stopu těchto potravin, aby byla šance, že ta alergie vyhasne. Alergeny se dají vysledovat jen pomalým zaváděním a sledováním reakce (je to více směrodatné než krevní testy), ale vím, že je to těžké. Dokud měl malý ještě ekzém, tak jsem nidky nevěděla, jestli ta potravin opravdu je ok nebo ne. Tak jsem třeba zaváděla jednu potravinu i dva týdny, abych si byla jistá. Teď je malému 10M a jí cca do 15 druhů potravin, ostatní vrstevníci toho dlabou daleko více, ale co se dá dělat. Postupně dál pomalu zavádíme. Měli jsme pupínkový ekzém (ne suchá místa) a pomohl nám robátko krém (ne na ekzém) a na ekzém ichtyo care pasta (ta vysušovala, ale trvalo to hodně dlouho, než zabarala). Válčili jsme od 3M a po půl roce to střídavě mizelo a objevovalo se. Teď je poprvé cca měsíc bez ekzému a narusl mu v tom období i první zub.