Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
5. aug 2010

Kaja73 - ty probiotika BioGaia bych nezatracovala, vsadila bych se, že trávicí obtíže spojené s podáváním probiotik nesouvisely, že to byla jen shoda okolností. V BioGaie totiž není nic, co by event.mohlo tráv.obtíže způsobit- bakterie obsažené v BioGaie nikoli, to je přirozená součást tráv.traktu, slun.olej už vůbec ne a silikagel se nevstřebává - takže fakt není nic, co by event.mohlo alergizovat.
Jinak lze souhlasit s Viniferou, že vyrážka okolo úst nejspíš souvisí s reakcí na něco v jídle (i když- taky nemusí) - ale můžeme se na to pokusit přijít: nesouvisí ta vyrážka se zavedením příkrmů??? Neobjevila se záhy po zavádění příkrmů? Jaké příkrmy zatím má syn zavedené?

kam.zyk
5. aug 2010

Vinifera: krásnou dovču přeju 🙂

modra1
5. aug 2010

Ahoj kam.zyk,
rada ťa tu vidím, blahoželám k synovi. Chcem sa opýtať, či stačí na odskúšanie potraviny dávať ju 3 dni. Zavádzam Gretke príkrmy, vždy po 4 alebo 5 dňoch pridávam novú zeleninu, teraz sme pri petržlene a strašne jej nechutí. Všetko pred tým (tekvica, brokolica, mrkva, zemiak, kaleráb) jedla s chuťou a veľa, ale na petržlen vyplazuje jazyk, nechce to jesť. V dávke 160 ml je pridaných asi 4 lyžičky. Reakciu nemá, len mi ide o to, či ju ešte nútiť ďalšie dva dni. A dávam koreň, znamená to, že aj vňať je ok, ak na koreň nereaguje. ďakujem.

kam.zyk
5. aug 2010

Ahoj, ono-jsou děti, kde je třeba dávat potravinu víc dní (je např.reakce až po 6ti dnech), a jsou děti, co reagují řádově ve vteřinách po podání potraviny- obecně ale do těch 4 dní reagovala 95% všech dětiček, takže už bych to testování petržele skončila 🙂 Pokud nevadí kořen (který je obecně alergický víc jak nať), nať je OK.

kaja73
5. aug 2010

@kam.zyk S prikrmami sme začali pred 2 mesiacmi, maly nechcel piť alergy care a ani prisať sa moc nechcel, tak som skusila mrkvu-s tej sa vyhadzal, potom cukinu ta je v pohode. Do nej som postupne po troške skusila zemiak , neskor špenat a brokolicu.Všetko som skušala cca 1 týžden.Bolo to v pohode. Potom prišlo na rad dusene jablko a neskor slivka a troška kuracieho masa- všetko vyzeralo ok..Kaše papa pšenovu a ovsenu.Ked sa vyhadzal vypustila som ovos na 1 týžden-nepomohlo to ani trochu. Teraz už asi 4 dni davam len alergy care, ale žiadne zlepšenie nevidím.Možno ešte dokonca zhoršenie.Može mat reakciu aj na alergy care? inak kojiť som prestala pred 2 dnami ,už vobec nechcel sať a mna tá dieta už vyčerpavala.okrem toho som pri kojeni nevedela ci reaguje na niečo čo som zjedla ja ,alebo čo zjedol on.Ekzemove ložiska ma teraz pod kontrolu-mal ich hlavne na nohach , hrudniku a krku.Tam ma kožu peknu.Občas len premasťujem a dermou.

kam.zyk
6. aug 2010

Kaja, na mrkev reaguje poměrně hodně atopických dětiček. Řekla bych, že se mrkev čím dál víc posouvá k alergenním potravinám - koneckonců jde o kořenovou zeleninu a spolu s poměrně dosti alergenním celerem a petrželí už jí začínám nedoporučovat atopikům (jako startovací HA zelenina se osvědčuje cuketa, brokolice nebo dýně). V tom výčtu, co říkáš, bych se ještě zaměřila na kuřecí maso - je to alergenní potravina, a to tím víc, když je reakce na vejce (je to zkřížené, vadí-li vejce, větš.vadí kuřecí - nahraď ho krůtím, to je HA). Kdy přesně se osypal? Nemáš napsáno, co jedl těsně před tím? (v ten den osypání a den předtím?) Na Nutrilon AC alergie může být, je to v 0,4% případů všech atop.dětí 0-3 roky, čili velká rarita (ordinuje se pak Neocate, což je vpodst.aminokyselinový roztok, je to na recept - jinak je to velmi drahé. Mimochodem, já tu raritu mám doma, jmenuje se Magda a jsou jí 3 roky a něco 🙂 ). Spíš než na alergii na Nutrilon AC to ale vypadá na příkrm jiný - ještě zkus dva dny jen Nutrilon AC. Kdyby se stav nelepšil, navštívila bych alergologa a zkusila si nechat předepsat ten Neocate (on to možná bude vzhledem k ceně Neocatu problém, zkus spíš alergo někde v nemocnici než v ambulanci, přece jen, nemocnice disponují většími penězi...)

kaja73
6. aug 2010

@kam.zyk Vyražka vznikala velmi pomaličky,takže som tomu najskor neprikladala vyznam.Prve miniaturne priznaky boli už pred 6 tyždnami, takže mi je to spatne ťažko určiť.Tie 4 týždne ma to už ale hneva.Zatial sa vyrážka nezlepšuje, a tak skusim uplne vynechať ovos a to kuracie maso a uvidime..Manžela som už poslala kupit morčacie -krutie maso.Pred tymi zhruba 6 týždnami som začala po troške pridavať ovos a postupne aj to kuracie maso.Takže to vynecháme aspon na mesiac .Inak malemu idu aj zuby-dnes sa prerezal prvy,vraj aj to zhoršuje stav pokožky.Fakt som z toho už jelen.Ked bude daka zmena, či už k lepšiemu,alebo horšiemu,tak sa ozvem Dakujem za rady.P.S maly mi už dalšie dni asi len na nutraku navydrží. Moc mu to nechutí a je stale hladny.

k.jolanka
6. aug 2010

Ahoj holky, už jsem sem jednou psala, že malému se ve třech měsících udělala na ručičce vyrážka, doktorka to diagnostikovala jako ekzém, ale mazala jsem to a zmizelo mu to...asi před měsícem mu to zase vylezlo ale o něco větší..myslela jsem si, že by to mohl mít po rozmarýnu, který byl v omáčce kterou jsem ochutnala-malého kojím, je mu teď 7 měsíců a už jednou se mi po něm osypal v obličeji. zase jsem mazala a opět to zmizelo...no a včera se mu to na ručičce objevilo zase ale opět ještě větší než naposledy...nejedla jsem nic nového, ani malý neměl nový příkrm, tak jsem z toho trochu blázen..myslíte že to může mít z toho jak se teď plazí na rukách, má to přesně naspodku, dře si to o zem..nebo třeba z horka? bojim se, že se mu to bude vracet a stále se to zvětšovat..ale vůbec mě nenapadá co by to mohlo způsobovat...

kam.zyk
6. aug 2010

Kaja, zuby jsou někdy velmi zhoršující faktor, co se ekzému týče. Dávala bych (krom Nutrilonu AC) ještě ověřené druhy, tj.brokolici, cuketu, brambor (zkoušela jsi rýži? ta by měla být OK). A počkala bych, až se prořeže zub, do té doby bych nedělala žádné závěry, ono to někdy zhoršuje ekzém hodně markantně... A to pšeno (jáhly) - místo toho radši rýži nebo kukuřičnou kaši, měla jsem víc dětiček alerg.na jáhly než na rýži a kukuřici - to pšeno (jáhly) chce taky prověřit.

k.jolanka - ano, může to být z toho, jak se plazí, čím to mažeš?

kaja73
6. aug 2010

@kam.zyk Maly mi od 5 mesiaca do 6 papal kašu Sinlac čo je specialne pre deti alergicke na bielkovinu kravskeho mlieka- ta bola v pohode.Teraz som ju znovu kupila a budem mu davať večer len tu.Obsahuje ryžu a karobovu muku.Vtedy som mu ju prestala dávať lebo maleho ryža trochu zapekala,potom som skušala tu kukuričnu, no ani po nej nevedel dobre kakať.Preto to pšeno a ovsene vločky.Pri tychto nemal take problemy so stoliciu.Teraz sa však vraciam k tomu Sinlacu.S tymi zubami to nebude take jednoduché, pretože ma zdurene dasna už aj hore, takže to bude dlho trvať kym sa to ukludní ,ani ten klud však nebude na dlho a určite pojdu zase dalšie zuby 😖 .Staršiemu synovi šli zuby rad za radom bez prestávky takmer rok.

k.jolanka
6. aug 2010

@kam.zyk ahoj, mažu obyčejnou modrou indulonou a excipialem..zatím to vždy zmizelo za pár dní...jak je možné, že se mu to vždycky po čase tak zvětší, takže myslíš, že jak se mu ta ruka dře o zem, že to ten ekzém vydráždí? ☹

kam.zyk
6. aug 2010

k.jolanka: Na místa, kde je styk s podložkou a otěr (ten zcela jistě kůži dráždí) je vynikající zinek. Zkus jednu věc: smíchej Indulonu se zinkovou mastí, kterou koupíš bez problémů v lékárně - v poměru 1 díl Indulony a 2 díly zinkovky. Bude to lepší a ochrání se tak pokožka místa, které je odíráno.

Kaja73 - dobrý nápad s tím Sinlacem, ten dávej, je hodně vydatný. Ty zoubky, ty umí potrápit...Růst zoubků - ona je to vlastně brána do organismu, imunita má dost práce v době, kdy rostou zoubky. Proto zhoršení ekzému. Je třeba vydržet 🙂

kam.zyk
6. aug 2010

k.jolanka- bude to sice znít divně, ale taky můžeš použít Bubchen na opruzeniny- vyrábí se vzorek (stojí asi 25 Kč) - ten samotný můžeš namazat na místa otěru. Je v tom hodně zinku a navíc regeneraci podporující složky. Mělo by to po něm být taky lepší a taky to dobře chrání místa jednak otěru, tak zapářek.

k.jolanka
10. aug 2010

@kam.zyk děkuji za radu 😉

mima3
11. aug 2010

ahoj kamzyk, to je uzasne znova ťa tu vidieť. gratulujem k synčekovi a prajem všetko naj, naj, naj... zaslúžiš si to za to ako nám pomáhaš.

čo sa nás týka, tak marko bude mať za pár dní jeden rok a odvtedy, čo sme začali s tvojimi radami a diétou sa pekne vyčistil, ak si pamätáš, mál dosť silný ekzém na krku a na jednom líčku jeden fliačik. zatiaľ sme otestovali na ňom a je ok: mrkva, kaleráb, cuketa, tekvica, brokolica, zemiak, ryža, kukurica, morčacie a králičie mäso, melón, marhuľa, jablko, hruška, čučoriedka (boruvka), ovsené vločky.

čo nie som si istá na 100% je vaječný žĺtok - testovali sme tak ako si nám radila- prvý deň polovicu, od druhého dňa celý - žiadna reakcia, ani najmenšia, až do piateho dňa, kedy mal na hrudníku asi štyri hodiny po zjedení červené fliačky s bielymi v strede (asi ako koprivka), ale bol aj riadne prehriaty a z prehriatia (asi, lebo vtedy nič nové nejedol) sa nám to už raz stalo, odišlo to asi do hodiny. šiesty deň sme cestovali na dovolenku, tak nebolo možné reakciu potvrdiť, tak som mu dala znova žĺtok tam - asi o dva dni po tej reakcii a nebola žiadna. odvtedy ho už jedol asi 2krát, ale s odstupom asi týždňa a reakcia žiadna. myslíš, že ho môžem vyhodnotiť ako ok alebo ho mám ešte testnúť tých 6 dní za sebou???

ďalej som si neni istá bezvaječnými pšeničnými cestovinami (chcela som okrem ovsa testnúť ďalší lepok) - začala som vo štvrtok - 2 dni nič, ani náznak rekcie, ale na 3. deň sa mu začervenel krk - na to som však zistila, že sa mu režú 2 zuby, tak som v testovaní pokračovala a o tri dni (stále jedol tie cestoviny) sa mu krk po prerezaní jedného zo zubov začal rapídne zlepšovať, až tak, že na 6. deň jedenia cestovín to už mal úplne vyblednuté a len chrastičky mu zostali, ktoré teraz pomaly odchádzajú a krk je dobrý. trochu sa mu ale zhoršila tvár - nie však formou ekzému - ako na krku, ale má tam taký drobný výsyp (nie červený), proste nemá takú hladučkú tvár, ale keď sa pozriem podrobne vidím mu tam výsyp a tiež si šúcha očká občas. dnes je 7. deň, čo mu tie cestoviny idem dávať. Stolicu má úplne normálnu. Myslíš, že sú ok, či na základe tej tváre ich mám radšej vylúčiť??
a ak sú ok, tak môžem priradiť nejaké pečivo, alebo nejaké sušienky, alebo ako mám pokračovať, čo pridať ďalej? na raňajky, desiatu a olovrant mu už totiž nestačia len výživy a je rýchlo hladný.

inak ho stále kojím a ja jem v podstate to isté čo on, len plus ešte bravčové mäso, uhorky, šaláty, olivy, špaldu, ražný chlieb, floru light a berger šunku.

díky moc za rady, prípadne aj ostatným maminkám, ktoré by mi vedeli poradiť.

mauska
11. aug 2010

Chtěla bych taky poprosit o radu / Váš názor 🙂
Naší malé se AE objevil asi ve 4M. Tou dobou jsem i začala ke kojení dávat i UM a kaši Sinlac. Nejdřív to měla na loktech a kolínkách, pak se přidaly tváře (blíž uším). Po novém roce (měla cca 10M) se vysypala úplně celá, to byla hrůza. Zpětně mám pocit že to bylo z červené čočky (je to možné? a na jaké adlší věci bych měla dávat pozor?) Docela dlouho trvalo než se z toho dostala (masti, homeopatika) a teď jsme ve stavu kdy má jen sem tam flíček, ale nejvíc jí zůstalo bříško, to má víc nebo míň slité pořád. Zhruba od 8M jí pořád to stejné, bojím se dát cokoliv nového nebo rizikového abych jí to nezhoršila, protože ten leden byl fakt hroznej. Navíc jí pořád rostou zuby, takže bych asi nepoznala z čeho to zhoršení má... Od toho 4M se ten AE horšil vždycky ve vlnách v závislosti na ničem, protože vlastně jí pořád to stejné. Psala jsem si i deníček s tím co jsme dělaly a co jedla, oblečení (tak jak mi radil alergolog) ale nic jsem nezjistila
Máte prosím nějaké rady co by nám pomohlo, jak byste postupovaly dál?

kam.zyk
11. aug 2010

@mauska Určitě se s tím dá hodně udělat, ale nejdřív je třeba zmapovat situaci: jaké dáváte UM? Červená čočka-ano, luštěniny jsou také potenc.alergenem. To horšení ekzému ve vlnách zcela jistě bylo na základě nějaké potraviny- je to zajímavé, ale i když dáváme alergen soustavně, ekzém reaguje tak, že stále je, ale ve vlnách je jednou trochu lepší, podruhé trochu horší - ale stále je, to je to podstatné. Deníček se zaznamenaným jídlem - výborná věc - jen je třeba ještě dělat tzv.EET test- nejprve najet na HA režim, pak teprve vždy systematicky jedn.ptenc.alerg.potraviny zařazovat a testovat je (5 dní jedna potravina a v rostoucí koncentraci, sledovat změny) - ten HA režim: pročtěte násl.odkazy - v 4.díle (to je ten druhý odkaz) je seznam HA a neHA potravin - klikněte a zobrazí se to - to je ten HA režim, na který je třeba najet (všimněte si, že luštěniny jsem tam vůbec nezařadila - ty jsou velice individuální, je třeba je vždy vyzkoušet a rozhodně nejsou HA). Důl.je ale zejm.UM-proto se ptám, jaké dáváte.

http://www.rodina.cz/scripts/detail.asp?id=7034
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

Ještě mě napište: čím mažete a kde přesně je ekzém a jak vypadá? Je to suché, nebo spíš pupínky? Zkuste to popsat co nejvěrněji 🙂

@mima3 ten žloutek vypadá OK, ale pro 100% jistotu bych ještě dávala cca 5dní za sebou ještě jednou. Spíš to ale vypadá na nereakci. Bezvaječné těstoviny pšeničné - nelíbí se mi ten příznak, že se drbe, že ho to svědí. To je vždy příznak varovný, může to ale v tomhle případě být příznak alerg.reakce, stejně jako příznak reakce imunity na infekt spojený s růstem zoubku - spíš ale to druhé, protože píšeš, že špalda prošla a alergologicky jsou pšenice klasická a pšenice špalda takřka totéž. Takže přiřaď nějaké pečivo (lze klas.chléb nebo pšenično-žitný chléb, rohlík - ty ze supermarketu neobsahují na 95% BKM) a sleduj případnou změnu. Nebo upeč koláček s klasickou moukou(viz recept) - a dávej k snídani třeba 3-4 dny za sebou, a bude to taky takový test 🙂

uchta bezlepková, bezmléčná a bezvaječná

 TĚSTO: 2 hrnky mouky (lze 1 hrnek špaldová a 1 hrnek klasická), 2 hrnky glukózy (nebo 1 hrnek třtinového cukru), 2 vrchovaté lžíce kukuřičného škrobu (Maizena, Gustin), 1 hrnek rostlinného mléka (např. Rýžový nápoj DM, Oves milk), 1/2 hrnku rostlinného oleje. Z těchto ingrediencí vytvoříme vláčné (ne moc tuhé ani ne moc řídké) těsto. Pak  dáme např. 3 najemno nastrouhané hrušky, nebo jiné ovoce, na které nemáme alergii (můžeme použít ovocnou přesnídávku).
 
 Postup:
 Umícháme vláčné těsto z uvedených ingrediencí. Pak na plech vyložený pečícím papírem nalijeme těsto, navrch dáme nastrouhané ovoce (-např.3 najemno nastrouhané hrušky,atd. popř.ovocná přesnídávka). Můžeme zasypat drobenkou z třtinového cukru, sádla  a mouky. Pak pečeme - při 170°C - cca 55 minut (trouba by měla být předem vyhřátá).

korkusa
11. aug 2010

Ahoj kam.zyk. Aj ja by som sa ti chcela podakovat za rady.Drobec mal od narodenia ekzem a zhruba od pol roka som drzala bezmliecnu dietu ktora nam pomohla sa zbavit ekzemu po zhruba piatich mesiacoch.Nevysla nam sice v testoch alergia na BKM a ani na laktozu, ale pravdepodobne mu vadilo nieco ine v mliecku.Teraz mu zacinam davat uz asi dva tyzdne mliecne vyrobky a je to v poriadku ekzem sa nevratil.Chcela by som sa ta opytat ci sa este moze ekzem vratit a ci mu mozem davat po roku pit prevarene kravske mlieko.Drobec bude mat rocik.Dakujem

mima3
11. aug 2010

kamzyk, ďakujem za rady, spravím tak ako píšeš a dám potom vedieť. s malým je to ťažké, všetko vopchá do úst, čo nájde na zemi, aj teraz som mu z pusy vyberala papier 🙂 dnes som dala na obed znova cestoviny, potom spinkal a zatiaľ sa neškrabal ani raz odvtedy, tak uvidíme. a zdá sa, že sa dnes prerezal aj ten druhý zúbok, tak keď to je z toho, snáď už nastane zlepšenie. je to ťažké testovať počas rastu zúbkov, ide to veľmi pomaly.

korkusa - super, gratulujem k takým dobrým výsledkom, nemali ste zhoršenie ani pri zuboch?

korkusa
11. aug 2010

Dakujem mima3.Zubok este nemame tak dufam, ze sa nam ten ekzem neobjavi ked mu pojdu zubkyAj ked nam ekzem zmizol tak mam stale strach ze sa vrati nazad.Uz ho iba kontrolujem kazdy den ci nahodou nema zase nejak fliacik. 🙂

mauska
11. aug 2010

@kam.zyk Um dáváme úplně všelijaké. Začínaly jsme na Nutrilonu (HA nechtěla ani omylem). pak douho Beba a od cca roku dáváme všelijaké, nejčastěji Nestle junior, ale i Sunar, Hami. Ona má ráda jakékoliv (teď už by možná vyppila i ten HA). Takže si prostuduju odkazy. Jestli tomu dobře rozumím,t ak ej potřeba najet na HA režim a až se ekzém zlepší (zmizí) tak postupně zkoušet případné alergeny, ano? Mažeme taky vším možným, hodně nám pomohla Bioderma atoderm, Lenienska, Neutrogena. Nejhorší byl ten leden, to měla ekzém an každé části těla jiné stádium, takže jsem používala tři masti (Vitellu Zn, Vitellu Ictamo,+něco mastného). Koupeme v Linole, v mandarinkovém oleji od Nobilisu a v tomhle http://www.energy.sk/cz/menu_x353x.asp můžu poslat fotky ekzému, nějaké mám. A chtěla jsem se zeptat ještě na pití. nejčastěji pije holou vodu, ale dáváme i ovocné a bylinkové čajíky. Ty by mohly taky vadit? Moooc děkuji 🙂 teď to sice nemá nijak hrozné, ale nerada bych se vrátila k tomu lednu. Jinak bych ještě doplnila že já sjem alergická a mám i malinko AE

kam.zyk
11. aug 2010

@mauska takže: hlavní problém spočívá ve špatném výběru UM, já si dokonce troufám tvrdit, že jakmile to změníš na Nutrilon allergy care, ekzém se začne zlepšovat každým dnem. Problém bude asi v tom, že ho možná nebude (pro netypickou chuť) přijímat - takže se to dělá tak, že se míchá klas.Nutrilon nebo Beba nebo něco klas. s tímhle Nutrilonem AC - a postupně se zvyšuje podíl Nutrilonu AC, až dítě pije jen ten. Jak se ptáš "Jestli tomu dobře rozumím, tak je potřeba najet na HA režim a až se ekzém zlepší (zmizí) tak postupně zkoušet případné alergeny, ano?" Odpověď: přesně tak, ale zásadní je změna UM. BKM (bílkoviny krav.mléka) jsou nejsilnější alergeny. Fotky ekzému pošli na Vera.Kam@email.cz Koupání taky lze podle toho časem doladit, ono to ale hlavně bude o jídle, kosmetika bude takový doprovodný faktor, který bude potřeba ale taky vychytat (v zásadě ale třeba Atoderm PP je vynikající krém, Vitella taky, atd.- jen jde o to, co na jaké stádium používat - platí zásada - na pupínky a další akutní stádia - hydratační masti - a na chronická - tj.suché plochy- mastná externa)
Pití: dávat rooibos čaj, voda, výborné jsou šťávy HIPP (hrušková, meruňková, jablečnohroznová) - lze poředit vodou. Ovocné a bylinkové čajíky bych taky nedávala, zvlášť ty ovocné (ibišek často vadí). Z bylinek jsou HA třeba kmín nebo fenykl, atd. - jak která bylinka vadí - to taky můžeme prokonzultovat 🙂

kam.zyk
11. aug 2010

@korkusa Já bych kravské mléko, byť převařené - nedávala. Ono totiž do 2 let je to velmi hl. ledviny zatěžující věc (díky nesprávnému a pro člověka - zvlášť tak malé dítě - nepříliš zdravému poměru Ca:P). Jsou ale spec.mléka pro děti, kde je nepříznivý poměr minerálů upraven, u nás třeba Sunárek - nejsou to umělá mléka, ale prostě klasické mléko upravené pro děti.

korkusa
11. aug 2010

A kde sa da take mliecko kupit?treba ho prevarat?A jogurty mozem davat?

mauska
11. aug 2010

@kam.zyk moc děkuji, fotečky máš v mailu. Ještě bych měla nějaké další dotazy k té dietě. 🙂

kam.zyk
11. aug 2010

@korkusa Jukni sem

http://www.detskavyziva.cz/produkty/sunar-compl...

ve složení je demineralizované suš.mléko, to je právě krav.mléko s upravenými nutrič.hodnotami. Jogurty - lze od roka dávat, pokud není alergie na BKM, což už, jak píšeš, není (a to je moc prima) - ne ale každý den, cca ob 3 dny, jednak aby alergie zas nenaskočila a zadruhé kvůli případným budoucím inhalač.alergiím (každodenně BKM vede do říše alergií)

korkusa
11. aug 2010

@kam.zyk dakujem moc pekne to urcite zozeniem aj u nas . 🙂

rencalm
13. aug 2010

Ahojte zienky,
chcem Vás velmi pekne poprosit o radu. Necítala som celú tému, mozno tu niekto s podobným problémom je. Malý má ekzém, ktorý sa zacal objavovat niekedy okolo 1roka. Ale vo velmi malej forme, len na rucicke. Od narodenia je na umelých mlieckach, a od 1,5roku na kravskom mlieku. Vsetko bolo celkom v poriadku, dokonca mal v zime krásnu kozu, bez jediného fliacika. Situácia sa rapídne zhorsila pred dvoma mesiacmi. Chodí do jasliciek a vtedy zmenili triedu aj ucitelky, takisto v tom obodí zacali letné horúcavy, skrátka zo dna na den sa celý vysypal, ale len na rúckach a nozkach. Chrbát, brusko, tvár má pomerne cisté, okrem potniciek, ktoré sa mu kedy-tedy vyhodia tam ekzém nemá. Ale tie nohy a ruky hlavne v záhyboch, to je jedno velké cervené horúce pole, zlieva sa mu to dokopy a strasne si to driape. Skúsili sme vsetky mozné babské recepty-skrobové kúpele, ovsené kúpele, kozmetiku z mrtveho mora, biolampu, nechtíkovú mast, stále pouzívame indulonu. Urcite to nemá zo stravy - boli sme na testoch, vsetko mu vyslo negatívne (jahody, pradajky, mlieko, citrusy, vajce....). Mám silné podozrenie, ze mu proste skodí nieco v jasliach. Máme svoje oblecenie, svoje perinky, ale má to coraz horsie, dokonca sme uz 2 dni doma, má miernu teplotu bez iných príznakov a ja myslím, ze je to aj z toho ekzému, lebo ked mu tam prilozím ruku sála z toho strasné teplo, cize iste tam je dáky zápalový proces. Jediné co na chvílu zaberá sú hormóny, ale ked ich vysadím, vráti sa to este horsie, takze tie som rýchlo zavrhla. Doktorka sa tiez priklána k názoru, ze je to hlavne stres, ale mne sa nezdá, zeby len stres mohol sposobit také rozsiahle poskodenie koze. Nemáte s tým prosím niekto skúsenosti? Alebo ako pátrat po prícine? Velmi sa bojím, aby sa nedoslo k trvalému poskodenie pokozky a tiez ma trápi, ked vidím, ako velmi ho to svrbí a neviem mu pomôct. Berieme Aerius a Fenistil, ale tlmia to len ciastocne. Budem Vám vdacná za akékolvek rady a vopred dakujem.

mauska
13. aug 2010

@rencalm já teda nevím a nejsem odborník, hodně divné se mi zdá to že je to horké. Nemlže to mít z prášku na praní nebo z aviváže, nezměnili ste teď někdy? nebo nějaká kosmetika, třeba šampon, sprcháč nebo tak. Nám na svědění hodně pomohla mast Vitella Zn a Vitella Ictamo. Koupele v řepíku a v balneolu

rencalm
13. aug 2010

@mauska ahoj Mauska, dakujem za reakciu. Tiez si myslím, ze je to z nejakej chémie, ale my sme doma prások ani aviváz nemenili, preto si myslím, ze problém je v jaslickách. Dala som im vlastné veci, ako som spomínala, ale aj tak to nepomohlo. Chcem este skúsit kúpele v tom balneu, cítala som o tom vela pozitívnych vecí, tak uvidíme, mozno nám to aspon trosku pomoze. Repík sa bojím, ze vysusuje, on uz to má teraz dost suché, má tam az také minitrhlinky krvavé, takze asi to treba skôr zvlhcit.