Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

mono
29. sep 2009

nasa mala ked mala 3 roky sa jej vyhodil exem. chodili sme kazdu chvilu koznej a skusala rozne masticky, no nic nezaberalo. az mala dcera pol roka dala mi masticku Fucicort a uz po jednom natreti sa malej vsetko stratilo. kozna nam kazala s malou robit ako s alergickou, zakazala nam citrony a pomarance. a to je ovocie, ktore mala zboznuje. nikdy sa mi z toho nevyhadzala. teraz sa jej obcas na pokozke vytvoria suche miestecka, ktore obcas zacervenaju, ale zistila som , ze to vtedy ked je spotena, alebo jej je horko. no a taky problem mam aj ja uz dlho. ked sa to malej objavi pretriem ju Fucicortom a je zas dobre. natieram ju aj indulonou, tiez tou modrou, na premastenie pokozky. koznej sme uplne prestali chodit. pripadalo mi to ako by mala z malej pokusneho kralika. stale skusala nieco ine.

iinuska
30. sep 2009

mono, ta masticka je na recept?

laura73
30. sep 2009

ahoj burina, on ten zoznam je dobry, akurat, ze kazde dieta je ine 😀 ja trebars mojej malej mozem dat rajciny, strukoviny bez problemov, med som neskusala - mam alergiu takze readsej este neskusam... moja kamaratka, ktora mala dceru este v horsom stave, moze aj cokoladu a jahody, ale nemoze trebars cesnak... moja sa po kozom mlieku zhorsila o 100% a akonahle som ho vysadila, do tyzdna bolo vidiet zlepsenie, normalne mlieko a jogurty ani omylom, od decembra vyskusam HA mlieko, zatial sme v procese cistenia organizmu🙂 ... takze cely ten atopak je velmi individualny 🙂

mirka907
11. okt 2009

Ahojte baby..chcela by som sa spytat na vase skusenosti s roztokom Oilatum a kremom Excipial...V stvrtok sme boli u kozneho s podozrenim na atopicky ekzem u nasej 7 tyzdnovej dcerky. Predpisal nam tieto dve lieciva. Roztok ze mame davat vzdy pri kupani..(kupeme kazdy den) a excipial mastit rano. Malicka je vyhadzana na lickach, trosku aj na krku a trupe ale to uz ustupuje ...uz to nie je zacervenane uz su to len male vyrazky...Zacali sme s tym vo stvrtok a dnes je nedela a zdaju sa mi tie lica ovela horsie. Viete mi popisat ake boli vase skusenosti pri pouzivani tychto lieciv? Vela som tu na forach citala ze Excipial detom nezabral, tak ozaj neviem ci s nim pokracovat alebo nie. Kontrolu nam kozny nariadil az o dva tyzdne ale ja tolko trpezlivosti nemam ked vidim ako sa to malej zhorsuje. Takze, ak je tu niekto kto tento krem alebo roztok pouzival , budem rada ak mi popise jeho skusenosti s nim ..ci uz pozitivne alebo negativne. (za ako rychlo sa prejavil ucinok ..ci sa flaky predtym zvacsovali...a podobne)..vopred dakujem🙂

lydia22
11. okt 2009

Ahoj tak oilatum davam do kupela aj ja,je to dobra vec, ale excipial malemu nedavam,natieram sa nim len ja,som s nim celkom spokojna som ako maly tiez atopicka.nam dala na mastenie kozna taku robenu mast,ale uz neviem nazov.o excipiale nic nevravela aj ked by nemal robit problem,kazdy reaguje inak a mame aj kortikoid pre kazdy pripad.ak sa to nelepsi treba ist zas k dr.alebo zavolaj ze sa to zhorsilo.

beruska2x
17. okt 2009

holky chci se zeptat jestli se prckum atopak zhorsuje hnusnym vlhkym pocasim? Dr kozni mi to rikala nachtela jsem tomu verit ale fakt malej byl pres leto krasne cistej bez problemu a ted no des...
uplne ma suchou kuzi az se loupe mistama, nejak se nechci smirit s tim ze celou zimu budeme takhle trpet 😅 😅 🙄

dididi30
17. okt 2009

beruska, ano vlhke pociasie , zima, my to mame tiez, teda dcerka, akonahle ma na sebe pancuchy , ci viac vrsviem, koniec 😔 😝 a uz natierame 😒
my sa trapime uz 6 rokov ☹ 😕

beruska2x
17. okt 2009

😲 no to jsi me nepotesila, on to mel od asi 3m a pak od jara to bylo uplne o.k., byl krasne cistounky, pozor na jidlo a tak vsechno davam a ted najednou behem par dni co je hnusne tak ma suchou kuzi na celem tele ale na bruchu a zadech se mu uplne loupe kuze...
davam Oilatum, Exipial, konopnou kosmetiku tak snad se to nejak znormuje ale chude, v noci se uplne drbal, chce se mi nad tim brecet... 😢

katun
17. okt 2009

My sme sa trapili vyse pol roka najma s hlavickou - vlasovou castou, to ma mrzelo najviac, dosriabanu ju mal riadne. a kozna stale predpisovala salycilovu mast. (oficialne ma stanovenu diagnozu seboroidnu dermatitidu.) ked som pocula, ake su rozne nazory na tu salycilovu mast a skor negativne, zahodila som ju do kosa, zaplatila drahu mast z biodermy a div sa svete - maly teraz nema v hlavicke ani skrabanec. suchu kozicku vsak v hlavicke stale ma, ale uz to nie su mokvajuce supiny a aspon ho to uz tak nesvrbi. konopny sampon nam nezaberal. pouzivame teraz sampon tiez z biodermy, a ked sa nam na telicko minie kyselina mliecna (predpisuje kozna) tak tiez krem z biodermy (z tej rady ABC pre male deti). teraz v zime uz pozorujem na telicku suche miesta. co nas vsak teraz trapi najviac je okolie ustociek - ma to cele cervene, mal tam aj puciky, - neviem ci je to reakcia na nejake jedlo (po case sme zaradili banan asi tak dva krat ho mal), alebo na cumle, alebo je to len tym, ze sa mu tlaci vela zubkov naraz a pokozka reaguje aj takto. nemate s tym skusenost?

blandik
19. okt 2009

Tak máme podobnou zkušenost. Přes léto byl malý tři měsíce úplně čistý. Počasí se zhoršilo + dala jsem banán a do pěti dní měl ekzém na tvářích zpátky. A žádný malý flíček, ale pupínky přes celou jednu tvář až po spánky. Banán jsem stáhla, ekzém se pomalu uklidňuje, ale jsem přesvědčená, že za to může i to počasí. Co vím, tak potraviny, počasí, nálada i tlačící se zuby mají na ekzém velký vliv. Katun - asi bych zkoumala ty potraviny - ekzém kolem pusinky - to vypadá jako po kontaktu s nějakou potravinou při papání. Zkus ten banán namazat na nějaké místo kolem úst a sledovat reakci, jestli to místo zčervená..pokud ano, potravinu už nedávej.

Taky jsem z toho zdrbnutá. Myslela jsem, že ten ekzém už neuvidím, když byl přes léto úplně bez. JInak náš malý nemá suchá místa, ale pupínky na pusince. Takže my naopak vysušujeme a nemasstíme.

bibi78
20. okt 2009

Ako vyzera atopicky ekzem? Nas maly mal take malicke vyrazky, ked som mu presla rukou po licach, tak to mal ako take jemne struhadlo a teraz sa mu to zacalo susit a tvorit take zlte supinky. Vcera som mu dala mast a tak mu to uplne zcervenalo, chudacik. Myslite, ze to moze byt ten ekzem?

laura73
20. okt 2009

blandik - tak to ma mrzi, my zatial ok, mala len maly fliacik - ale asi to bude rybou, ktoru som jej dala na skusku, takze sme opat obmedzili jedalny listok🙂
bibi78 skus sa podivat na:
http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=1534
http://www.edusan.sk/dom_lek/dom_lek_zobr.php?i...

palomka
20. okt 2009

Mirka presne tak sme zacinali.
ja by som ti poradila kupat kazdy druhy den dcerku v oilatume (aj my pouzivame a ver ze pomaha, je super) a natierala bud tym excipialom (aj to sme mali) alebo obycajnou modrou indulonou. ta velmi dobre premasti. vona nic moc, aj ja som chcela mat prevonane babo a tak sme skoncili na koznom...teraz nepouzivame do vody nic ine len Oilatum, aj na vlasky (ziaden sampon) a nemame ziadne lupinky a akurat na zadocek mydlo. teraz uz pouzivame Niveu krem ale to naozaj si este pockaj. keby sa dal cas vratit spat, tak by som urcite ziadnu kozmetiku nepouzivala minim. 3 mesiace. predsa len ked si vezmeme, ze v brusku boli tolko mesiacov v kuse vo vode a nemali ziadne telove mlieko, nic...a teraz ich ideme premastovat...radsej tomu predist ako potom liecit. a fakt viem, ze to nie je prijemne ani pre teba a ani pre babo.
my sme este mali Fenistil kvapky a na take suche vyrazky Holtov krem. ten nam tiez velmi pomohol na zaciatku.
a v obdobi okolo 2-3 mesiaca mavaju deti tzv. dojcenske akne a je niekedy lepsie nechat tomu volny priebeh nech sa koza vycisti sama a maxim. umyvat prevarenou vodou. ziadne kremy. a toboz nie harmanceky. to su najvacsie alergeny. neboj, urcite sa to zlepsi. drzim palce

mirka907
21. okt 2009

Vdaka Palomka...Za tych par dni co som pisala posledny prispevok som prisla na par veci...po prve: na excipial mala Viki alergicku reakciu a vyhadzala sa uplne....tak som volala koznemu ze toto ja davat uz nemienim a dohodli sme sa na Holtovom kreme...ten to stiahol v priebehu jedneho dna...hned ako vyrazky zmizli som Holtov zrusila a nedavam nic akurat Oilatum do kupela a mala ma po nom peknu hebku pokozku...Sem tam sa nejaka vyrazka a cerveny flak objavi...hlavne ked ideme von..ale holtov to hned stiahne...staci jedno namastenie a je klud...v piatok ideme na kotrolu tak sa poradim s koznym...

beruska2x
21. okt 2009

hm tak ja uz vim po cem se mi malej tak desne osypal, ma alergii na vejce, rekla mi to vcera alerkolozka a ja mu udelala domaci nudle do polivky ☹
tak aspon vim co to bylo a ze to odezni 😅
tak at vam to vsem dopadne tak dobre..

jinak muzu doporucit do koupele i olivovy olej a konopny olej to je super...

blandik
26. okt 2009

Laura - po stáhnutí banánu se to uklidnilo, ale stopy tam má pořád a jedno místo má i pupínky. Prostě jsme asi případ, kterýmu vadí cukry v ovoci, v rýžovém mléku a musím s nimi opatrně. JInak jsem dala lepek (oves) a žloutek. Tak uvidíme.

zuzka_s
27. okt 2009

Ahojte, nam sadost osvedcil krem Babe, treba poctivo natierat aspon 4x denne a potom som si vsimla, ze dost to ovplyvnuje aj to co zjem, kedze este aj dojcim. Najhorsie mala reagovala na paradajky. Takze tie som uplne vylucila a na ostatne zatial nereaguje zle.

laura73
27. okt 2009

ahoj blandik, ja som stiahla ryby a tiez tam zostal maly fliacik... tak som ho asi 5 dni na noc natrela hormonalnou mastickou advanta - ma to len 0.1% kort., cim som to akoby preliecila🙂 a od tej doby sa uz nic neobjavilo...ale dodrzujeme poctivo dietu... letime za teplom, tak to bude des kvoli jedlu, uz mam pripravenu tasku, kde nabalim jedlo pre malu a uz sa vidim, ako ochutnavam vsetku tu dietnu stravu pred kontrolou na letisku - ona mala, ked uvidi jedlo, okamzite vystartuje a chce jest 😀 😀 😀

zuza1234
31. okt 2009

ahojte,vyskusal ste niekto na babatku do 1 roka masticku z konopi? Ale nie tie z obchodu zbavene THC,ale z "pravej" marihuany. mojej dcere sa objavil v 5 mesiaci atopicky exem a mam dilema ci to nevyskusat miesto kortikoidov. Kortikoidy mi pridu este mozno viac skodlive...

beruska2x
31. okt 2009

ja pouzivam konpnou kosmetiku z tech. konopi a pomaha nam moc.. mame olej do koupele, balzam na mazani a krem na oblicej...
nejake "samovyrobky" bych ale asi nedavala, bala bych se ze mu ublizim...

veronika81
3. nov 2009

Ahojte baby, chcem sa opýtať..pred pár dňami som si všimla na malom také červené fliačiky v oblasti krku, najprv som myslela, že mu to podráždilo nové tričko, ale včera pri kúpaní som cítila, že je to také drapľavé a dnes som to pozerala podrobne, tak sú tam také malilinké vyrážky husto pri sebe a je to silno červené 😒 Môže to byť atopický ekzém? Ja ťava som mu tam na noc natrela Sudokrém, lebo som myslela, že je to zaparenina (zatiaľ sme žiadnu nemali, tak ani netuším, ako to vlastne vyzerá..) a teraz čítam čo by to mohlo byť a ten sudokrém asi nebol najlepšia voľba ☹ No už ho budiť nejdem, dúfam sa mu to do rána moc nezhorší.

Asi brnknem aj doktorke, pôjdeme sa jej ukázať, len ma zaujíma či to môže byť ten ekzém. Nezvykne sa to objaviť už skôr? Alebo to s vekom nemá nič spoločné? Malý bude mať 8 mesiacov. Mesiac a pol papáme príkrmy, skúšame nové veci, tak ktovie či mu to niečo z toho nespustilo 😔 Jaj, úplne nešťastná som z toho..

beruska2x
3. nov 2009

veru to tezko rict, exem muze vylezt uplne kdykoliv.. i dospelym, proste celozivotne... my jsme meli cervene suche fleky nejdrive , pak mu jeden zacal mokvat ale moc se mu to uklidnilo a az asi na 3 flicky ted jsem v pohode, nic desneho...

muzete byt taky podrazdeni z noveho jidla...

stora
5. nov 2009

Citam, ze si tu mnohe mamicky chvlia Oilatum. Ja by som to asi dala dietatu len keby uz vsteko ostatne zlyhalo. Precitajte si zlozenie: tekuty parafin - ropny produkt, ktory vytvara na pokoske nepriedysny film, triclosan - antibakterialna latka, zaradena medzi mozne karcinogeny, v Anglicku a US uz ziadaju o jej stiahnutie z vyrokov pre ludi, a benzalkoniumchlorid - dalsia antibakterialna latka, poziva sa v cistiacich dezinfekcnych prostriedkoch (nemocnicny Lyzol) a sposobuje alergie. To je dost drasticky koktail pre nasich drobcekov.

Moja dcera mala nabeh na atopiu medzi prvym a druhym rokom - cervene suche flaky na predlaktiach. Pomohlo totalne vylucenie citrusov a na cas aj kravskeho mlieka. Ale ako je tu z napisane, to je u kazdeho dietata individualne, treba skusat.

Na kupanie sme pouzivali len kvalitne za studena lisovane rastlinne oleje,napr. aj olivovy, zmiesane s obycajnym plnotucnym mliekom. Trochu nezvykle, ale tak nam to poradila nasa Hebamme - porodna baba v Nemecku, kde sme zili, a dcera mala pekne premastenu pokozku, nebolo reba ani natierat. Akurat vonala ako hrianka 😀 Naseho trojmesacneho druheho poklada kupeme v hydrofilnych olejickoch od firmy Karel Hadek a po pociatocnom hroznom supani sa stav super upravil.

apple15
8. nov 2009

Ahojte, moja mala ma 6 tyzdnov a asi pred 2 tyzdnami sa jej zacali vyhadzovat licka, mla ich uplne cervene a drsne - vyzeralo to ako zapalene, najskor mi detska dr. dala holtov krem a po nom sa to uplne zhorsilo.Kozna nam dala Locoid mast a Lipobase krem na premastovanie. Pouzivam ich od piatku a tvaricku ma uz uplne bledu a skoro uplne zahojenu. Dr. ma vystrasila, ze to moze byt ekzem, ale dufam, ze to bola len nejaka zla reakcia. Pouzivali sme Johnson olej a mydlo a vraj to je najhorsia znacka a deti sa z nej velmi vyhadzuju. Kupila som pre malu BIODERMU ABC, vraj s nou su velmi dobre skusenosti, tak uvidime. Len dufam, ze to naozaj nebol nejaky ekzem.

lisanda
9. nov 2009

Ahoj chtěla jsem se zeptat jestli nemáte zkušenosti s exémem kolem očí, malá to má a většina krémů nemá přijít do očí, tak nevím co s tím. Dcerka má kůži kolem očí zarudlou, suchou a pošrkábanou od nehtíků ☹

beruska2x
9. nov 2009

lisan zasla bych na kozni, necha ti masticku namichat podle potreby aby rychle zabrala a nemusela jsi ji tim patlat dlouho v tak problematickem miste 😅 jinak skvely je Leciderm z lekarny, je primo na AE a promasti ze ji to nebude svedit...

mirkaza
13. nov 2009

Ahojte kocky!
Na atopicky ekzem u deti je vyborna kozmetika z konope z rady Robatko. Aspon u nas sa to osvedcilo vyborne. Je to 100% prirodna kozmetika, co je super. Ved mrknite na stranku www.kozmetikazkonope.sk.

janzurka
13. nov 2009

Ahojte,
pre deticky s atopickym ekzemom je viac nez vhodne oblecenie z prirodnej - organickej bavlny, ktore pokozku nedrazdi. Ak mate zaujem, tak vam poslem cez IP link na internetovy obchod na to orientovany.

ivkaivka
25. nov 2009

janzurka, mohla by si mi poslat link? Mam 3mes.dcerku a diagnostikovali jej atop.ekzem, ja uz nejem nic len chlieb a sunku+ cierny caj,kedze je stale plne dojcena. Uz neviem co s nou, lekar nam dal teraz nejaku robenu masticku, tak mam pocit, ze zabera. Nam sa bioderma neosvedcila - teda Ato-derm, skusim ten leciderm

macka01
27. nov 2009

ahojte,moj malý má 7 rokov a také 2r.sa mu robia fliaky,najskôr červené drobne vyrážky,potom sa to tak zleje a vysuší veľmi,aj ho to svrbí,po vyliečení mu ale ostanu biele fliačiky tie tam má stale,n čele,kdekoľvek na nožke-lýtku,stehienku,na ruke aj líčku.Kožna na nás pozerala,že čo ju asi tak otravujeme ved všetky deti sa občas obsypaju a nič.Ked som tam šla 3 krat som jej poveala,že mi to nepríde až tak normálne,tak mi dala-Hydrocortison,Imacort,Fucicort.Pomôžu zmierniť ale hned sa objaví fľak inde.Je toto AE či nie?Brucho a chrbát má čistý.