Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
19. nov 2010

@ajka757 S tou medicínou nejsi daleko od pravdy, studovala jsem imunologii a genetiku. A pak mám ještě jednu VŠ- VŠCHT 🙂 To, co říkáš, je inspirativní, ale bojím se, že bych se tím neuživila...

@bianka234 s tím testováním opatrně. Locoid skutečně není potřeba dávat- ony ty jednorázové reakce jsou navíc toho charakteru, že jak rychle naskočí (a někdy je to hodně intenzivní! Moje dcera měla po soustu banánu anafyl.šok), tak rychle odejdou. Aplikací lokál.kortikoidu se jen zdelší doba regenerace organismu. Jen prostě to, co by vyjelo z organismu hned, oddálíš o pár dní, neboli si nepomůžeš. Nedávala bych lok.kortikoidy, nechala bych tělo, ať si poradí samo. Lokál.kort.mají svoje místo, když je ekzém infikován, při kontakt.ekz., atd., ale ne v tomto případě.

aleachim
19. nov 2010

@kam.zyk a co zkusit nějakou i-poradnu, kde by byly rady placené? Nemusela bys to mít jako hlavní příjem, ale až by se to rozjelo, určitě by sis něco vydělala.

kam.zyk
19. nov 2010

@aleachim Něco takového jsme chtěly s luthien - že ona by šéfovala takové ty organizační záležitosti +odpovídala by na takové "lehčí" dotazy, protože už taky ledacos zná, a já bych pak radila s atopií a takový ty odbornější imunol.dotazy. Ale po stránce výdělku z tohoto, já jsem skeptik, protože když to propočtu, víc jak 10 mamin za měsíc nejsem schopná vést při vychytávání alergenů a dalších podobných činnostech (je to každodenní konverzace, často až 20 mejlů denně), takže by musely maminy platit relativně dost...což mi zas připadá hloupý, sama jsem před časem byla v zoufalé situaci kvůli atopii dcery, tak vím, jak je zatěžující se s tím rvát- a ještě někomu platit...

klikklok
19. nov 2010

vandas mi sme tiez bojovali s ekzemom ja som alergicka a moja mala mala detsky atopicky tiez davali hormonalne masticky raz prisla knam babka a doniesla malej ruz z jelenieho loja a zabral tolko sa mastila a teraz ked sa jej objavy tak dame ruz a funguje vyradili sme sice take agresiva ako kecup ale je to fajn skus 🙂

bianka234
19. nov 2010

@kam.zyk ja sa snažím opatrne, dnes mal za lyžicu duseného jablka, to bolo na obed, teraz je nervozny ako pes, má nové flaky škriabe sa. Ako mám testovať, ako mám vôbec zaradiť nové potraviny, keď je to takto. Len čakám že tie probiotiká spravia s nim nejaký zázrak.

kam.zyk
19. nov 2010

@kalianka juknu na ta fota zítra, dneska už se zas musím přesunout z bytu do bytu (musela jsem vyprat prádlo...), tak zatím ahoj 🙂

kalianka
19. nov 2010

@kam.zyk vdaka moc..

ella26
19. nov 2010

@kam.zyk Děkuju roibos už jsem koupila a zkouším, ale nějak to do malého nemůžu dostat:( Pije jen AC mléko, vodu i roibos zatím odmítá. Jinak na jídlo malého dávám po poradě s luthiem pozor - k obědu má dýni nebo brokolici, cuketu s bramborem, rýži (vše hipp nebo alnatura), dvakrát jsem zkusila přidat krůtí maso (žádné zhoršení nebylo), večer baští kaši - jáhlovou s přidaným hruškovým pyré (opět alnatura), do toho pár rýžových či kukuřičných křupek.
Teď mu dávám tři dny večer rýžovou HA kaši od Nestle.... zkouším tu BKM. No a nedělá mu to nic, respektive...jako reakci mám brát pouze zhoršení (nové fleky, víc červené....) nebo i fakt, že to nemizí??? On to má totiž pořád plus minus stejný, jakkoby chronické fleky, nic zapáleného, většinou světlé až žlutohnědé (světle), někde světle růžové. Kromě obličeje, kde má červené pupínky, ale to se mu taky nehorší. Do toho nám teda rostou ty zuby, v noci se tím budí a pláče, takže fakt teď těžko říct, co je strava, co zuby nebo něco jiného v prostředí.
Když tak zkusím vyfotit ty fleky a pošlu. Mažu furt tou indulonou, mám dojem, že je to po biodermě PP mnohem víc červené (tak tou mažu jen tělo, které není ekzémem zasaženo. Ekzém máme na nohách, podpaží-opruzenina, pod krkem a na tváři. Jinak na tu opruzeninu mi po té genciáně (opakovala jsem třeba po týdnu třikrát) poslední dobou celkem pomáhá rescue krém Bachovy esence. Hodně se to zmenšilo a začíná se to měnit na normální kůži.

lucinenka001
19. nov 2010

Ahojte maminy 🙂.
Ak mozem, rada sa poradim aj trosku z ineho sudku ohladne drobca, Kedze nam idu zubky ,tak samozrejme hnačkujeme aj viackrat denne, stale ritku umyjeme cistou vodou poriadne osusime a natrieme. Len som uz vyskysala kopec kremov a stale ma drobec cervenu ritky ze hroza. Mali sme Sudocrem, dalej od Biodermy change tusim, Detsky klasicky puder Aviril, dalej Rybaciu mast na zapareninky, vsetko sme skusali v case cca 2 tyzdnov a nic nezabera. Ja som uz bezradna. Bol nam poradeny Pytiol ale pisu v letaku ze mozu ho deticky az vo veku 10 rokov. Tak ja naozaj neviem. Ak mate prosim nejaky osvedceny kremik, masticku dajte mam prosim vediet aby sme nemali uz taku cervenu ritku a bolavu.
Maminy dalej sa chcem opytat prosim Vas, ked drobec velmi malo papa ci to nie je problem. Denne z prikrmu spapa z ovocia na desiatu cca 7 lyziciek a takisto zo zeleninky na obed tak malo lyziciek. Nie je to problem?
Proste sa zatne a koniec a neotvara ani usta.
Kočky viete prosim poradit ked pod pazuskami ma drobec nomalne spotene ako dospely clovek a aj zapal co mu na to pomoze a vieme sa toho aj zbavit?
Este by som sa rada poradit aj v inych veciach, ale nechcem zase vela obtazovat.
Budem vdacna za kazdu radu.
pekny vecer, Lucia

bianka234
19. nov 2010

@kam.zyk ešte odbočím od temy, dopracovali ste sa k nejakému záveru ohľahom tých ťažkých kovov? Si naspať v novom byte aj s deťmi?

modra1
19. nov 2010

@bianka234 _vždy keď čítam ako tvoj malý zareaguje na všetko, je mi do plaču. To som nevedela, že lekárka chce každú kožnú reakciu mazať kortikoidmi a pritom pokračovať v testovaní, asi som to inak pochopila. Nezávidím ti rozhodovanie,či mazať alebo nie, je ťažké dívať sa na dieťa, ktorému sa také niečo deje, mne úplne stačila kvasinková infekcia u malej. Nenapadá mi nič iné, len ti chcem vyjadriť podporu.

takyja
19. nov 2010

@ella26 Já jsem atopik, koupila jsem malé v dobré víře Biodermu a osypaly jsme se hned napoprvé obě (já extrémně, malá se z toho oklepala, já ne), takže bych možná Biodermu vypustila... (jen tip - každý jsme jiný, ale Bioderma je podle mne hrůza).

kam.zyk
20. nov 2010

@lucinenka001 ahoj, už dlouho mám pro tebe rozepsaný mejl, jenže to mám takhle asi pro 10 mamin, je toho moc a do toho ta naše komplikace s bytem - tak se chci zeptat: jak se daří? Na tu prdelku a zapářky bych dala zinkový krém (třeba od HBF).

@bianka234 zatím to vypadá s novým bytem špatně, jsmes dětma pořád u rodičů. Tohle bude na hodně dlouhou trať. Těžké kovy to nejsou, nechala jsem mikroklima bytu proměřit hygienou. Ani radon, azbest, nic takového, je to něčím jiným, čím, to nevíme. Teď budeme trhat úplně nové koberce, a budeme doufat, že je to tím. Když to bude i nadále špatné, budeme uvažovat o prodeji bytu. Ale nevíme, kam půjdeme. Nově jsme ho rekonstruovali a to asi nedostaneme nazpět. Celkově to bude prodělečná akce, což je takřka naše záhuba, s manželem s velmi podprůměrným platem a dvěma dětmi s bezlepkovou bezmléčnou bezvaječnou a další "bez" dietou (jen jídlo pro ně stojí měsíčně víc jak hypotéka a že není malá, alergii pro představu mají i na Nutrilon AC a koukni schválně, kolik stojí Neocate, byť ho částečně hradí VZP). Je to prostě špatný.

@ella26 prosímtě pošli mi fota aktuál.stavu. Tohle nevypadá, že by mu momentálně ve stravě něco vadilo. Reakce na stravu by vypadala jako zčervenání, kopřivka, pupínky, mokvání. Ale ne chronické fleky, to v žádném případě (leda zčervenání stávajících fleků, to by taky naznačovalo na reakci na stravu, ale to nepopisuješ). Chronické fleky jsou většinou "doběh" z minulosti, kdy něco vadilo, a je třeba to dohojit vhodnou kosmetikou. Ta je většinou hodně individuální, dobře pomáhá žlutá vazelína, i když- jak píšu- je to individuální.( na opruzeniny a zapářk.místa není ale žlutá vazelína vhodná, ani nic mastného, tam pomáhají krémy typu Bubchen, když vám pomáhají Bach.esence, buď vděčná za to, žes přišla na něco, co pomáhá a setrvej u toho 🙂 )

kam.zyk
20. nov 2010

@kalianka Dostala jsem se na fotky a volej hurá, tohle je řešitelné a o ekzém se sice jedná, ale jde nikoli o atopický, tj. alerg.reakci na potraviny, atd., ale jde o reakci v souvislosti s nedávným plaváním- kluk tam chytil infekci - což poměrně snadno vyřešíme 🙂 Takže: do koupele hypermangan. Oilatum si prozatím schovej a nedávej. Pořiď si Imazol krémpastu (nech si předepsat prakt.lékařem) a genciánovou violeť. Zatím jen Imazol, natírat postižené plochy, cca 2x denně, nechat dost větrat. Až budeš mít genciánu, napiš, uděláme další postup. Tohle je infikovaná kůže, důsledek toho plavání. Je to docela častá věc, co tak pozoruju maminy a jejich děti.

aleachim
20. nov 2010

@kam.zyk a co to "placení" udělat na bázi dobrovolnosti, když se ti nepozdává tahat ze zoufalých matek peníze. Je spousta maminek, kterým si pomohla a stále pomáháš, věnuješ tomu spoustu času a sama máš svých problémů dost. Kdyby cítily, že jim tvé rady pomáhají, poslaly by ti částku, na kterou si cení tvých rad a kterou si mohou dovolit. Nejspíš by to nebyl bůh ví jak velký příjem, ale zase lepší než nic 😉 .

kam.zyk
20. nov 2010

@aleachim To je nejlepší rada a i nejhezčí, co jsem za poslední dobu dostala a díky za ní!!! Já to udělám jak píšeš. Ty seš chytrá ženská!!! (chtěla jsem přidat obdivnýho smajlíka, ale žádnej mi nepřipadal vhodný 🙂 )

kalianka
20. nov 2010

@kam.zyk dakujem, tak hned ideme do lekarne a vzskusame. Malemu som to vcera natrela tou kys. mliecnou, ale mam pocit, ze mu to premastenie nespravilo dobre. Este sa ozvem z domu... sme teraz mimo. DAKUJEM

ajka757
20. nov 2010

@lucinenka001 Ahoj mojmu malemu pomohol bubchen a malej nechctikova mast so zinkom,alebo zinkova

kalianka
20. nov 2010

@kam.zyk ahojky, tak kupila som imazol mast a gencian, hypermangan som dnes nezohnala, tak v pondelok... prosim ta, ako mam postupovat, mam maleho natierat aj s tou kys. mliecnou, prip. atodermamy od biodermy? Alebo staci teraz ten imazol... ako casto ho mam kupat? Je mozne, ze sa mu ta infekcia siri po telicku? Lebo par takych pupacikov ma naozaj aj na nozickach, aj rukach, aj telicku... i ked teda to "ohnisko" ma najvacsie na lavom pliecku a pod ním. Naozaj to nemoze byt AE? Je mi dost divno potom s tych dermatologov, ktori hned nasadzuju kortikoidy... strasne. Prosim ta, a ako rychlo by to malo ucinkovat? Vies, aby som vedela, ze sa toho zbavujeme... A este sa ta spytam, je mozne, ze nam ta kozna infekcia prisla tak niekolko dni po plavani? Vies, ze to nebolo tesne po. No verim, ze mas pravdu s tym, ze je to iba infekcia, uz som z toho na nervy, maly ma trochu cervene licka a v tom taky biely pupienok, tak teraz aby sme vsetko asi hned klasifikovali ako AE... - podla lekarov niektorzych...

aleachim
20. nov 2010

@kam.zyk jsem moc ráda, že tě moje rada potěšila, protože ty těšíš svýma radama spoustu maminek. Kéž by to alespoň nějak vyšlo a sešly se penízky aspoň na jídlo pro děti. Navíc si opravdu myslím, že rady, které dáváš jsou k nezaplacení 😉

hanka333
20. nov 2010

moje deti maju atipicky ekzem a nakupujem utierky,mydlo a cistic povrchov na www.mh-hygiena.sk
je to super na pokozku a pomaha nam to🙂
a posielaju zadarmo

tygrous
20. nov 2010

@aleachim @kam.zyk Tak ta ta rada s "dobrovolnym" placenim je super!! Ja se k tomu rozhodne pridavam😉
@kam.zyk Jak jsem ti psala v IP, ze Honzik mel ted ekzem na vic mistech na tvari nejspis v souvislosti se zuby (vylezly 3 zuby nehem 4 dnu), tak par dni se to zlepsovalo - fleky bledly a zmensovaly se, ale vcera a dnes se to zas rozsirilo a oproti minulym "epizodam" teda o dost (temer cela jedna tvaricka). Rano nejhorsi - cervene fleky s pupinky, ale nemokva to, ani ho to nesvedi, a behem dne to stridave bledne a zase semtam zcervena. Jidlo ma porad stejne, pri rustu zubu jsem i vysadila BKM (u malyho uplne, ja sjem BKM omezila temer uplne), ale po zlepseni predevcirem dostal jogurt a kousek chleba s trosickou masla, jinak nic noveho. A ja mela koprovku a asi 2 kousky babovky, ve ktere byla citronova kura... dalsi zub v dohledu neni, nachlazeni taky zadne...tak ted jsem z toho zmatena, z ceho to muze byt... Chtela jsem konecne zajit na tu 3.hexu, ale ted nevim, abych ho nerozhodila tim uplne, jestli ma v sobe nejakou infekci...protoze z jidla mi to moc neprijde, te koprovky jsem mela trochu a citronovou kuru jsem uz driv taky trosku do neceho pridavala...BKM mu vic jak 14 dni problem nedelalo... Jo a jinak teda stolici ma uplne normalni... Jo a dnes mi prislo, ze mu to hodne zbledlo po tom, co jsme byli asi pul hodiny venku na slunicku...ale ted navecer to mel zas cervenejsi...

mia1111
20. nov 2010

@lucinenka001 - len som nakukla, nám na zaparenú ritku naj zaberá detská červená "BABY INDULONA" - mávajú ju v lekárni, je to malá tuba, stojí cca 2 € ale keď sa malému vyhádže ritka, večer natriem a cez noc sa mu to ako zázrakom zahojí. U nás vtedy ani sudokrém nepomôže, ale toto mám tajnú zbraň, vyťahujem iba príležitostne a vždy pomôže. Tak skús 😉

jenovefa
20. nov 2010

Ahoj @aleachim a všem, které jsou kam.zyk za její skvělé rady vděčné! Myslím, že si uvědomujeme, kolik času nám věnuje, vede si záznamy, aby si ty naše AE děti nemíchala atd. atd. Nejsou to běžné rady jako ve většině ostatních témat, kdy často stačí zavzpomínat, kdy naše dítě poprvé vyplázlo jazýček... 🙂 Pokud to uznáváte, není nic snazšího, než si písnout o číslo účtu. 🙂

bianka234
20. nov 2010

@modra1 ďakujem ti, ja si už niekedy pripadám ako úplný idiot, ktorý sa pre niečo rozhodne, a potom začnem pochyboať či som urobila dobre, nikdy som si neni na 100% istá. Teda na začiatku áno, ale rýchlo ma to prejde. Mi to pripadá ako keby bolo to moje dieťa z nejakej inej planéty. Včera som mu už ten locoid nedala , keď nás kožná uvidí vo stvrtok, nooo neviem čo mi povie. Zas budem musieť klamať, ja už to takto nechcem riešiť. Ale išla som k nej s tým, že čo mi povie to urobím, zo zúfalstva, a viem že veľmi pomáha takýmto ďeťom, a zas vymýšlam, vidíš, som nepoučiteľná. Ale budem tam chodiť, hádam to len na niečo bude dobré, nech nás trochu navedie čo a ako, ja som tie laktobacily totiž nedávala vyše pol roka, pretože na biorez. doktor povedal že nemám dávať ani to. Síce som nepochopila prečo, ale poslúchla som, takže možno to s nim niečo spraví že som teraz nasadila vlastne druhý týždeň, teda tretí začíname, to by sa už mohlo aj nejako prejaviť, nie? Dávam dvakrát denne.

luthien.k
21. nov 2010

Ahoj holky, já jen rychle nakukuju z mužova PC, jak bojujete a koukám, že obecně vztato nic moc 😔 Já doufám, že brzy budu mít zase svůj počítač, ale možná to bude ještě pár týdnů trvat a i pak si budu muset trochu víc vyhradit čas na MK a na domácnost a další věci, protože jsem se tu do toho taky dost zažrala (i když samozřejmě neradím profesionálně jako kam.zyk, ale v rámci možností se snažím a dost mě to baví) a manželovi se to už jaksi nepozdává 😅 Takže @kam.zyk, jak budu moct, tak Ti od něčeho ulehčím, ale teď si zkrátka dám nějaký čas nucenou pauzu 😅
Tak držím všem palce a myslím na vás všechny!

miska1981
21. nov 2010

ahojte, prosim o radu.

este som vas necitala, tak neviem ci ste to uz rozoberali. mojej malej asi zistili atopicky ekzem, nevedela na 100%, lebo na tvari a za uskami to nema a zevraj to su hlavne priznaky. ale, ze asi to bude ono.
predpisala mi nejaku v lekarni robenu mast, fenistil kvapky 3xdenne a elocom. ten elocom je kortikoidum a kedze sa dost bojim hormonalnych masti, hlavne u polrocneho miminka este som ju nepouzila. mate skusenosti u tak maleho dietatka s takymito silnymi mastami? co si o tom myslite?

a hlavna vec, napiste mi nejake tie babske recepty co Vasim dietatkam zarucene pomohli. nemam sancu precitat vsetkych 195 stran co sa tu o tom pise, tak keby ste mi napisali co hlavne pomoze, strasne by som chcela ju vyliecit bez pouzitia kortikoidnych pripravkov.

velmi pekne dakujem.

lucinenka001
22. nov 2010

Ahojte, Pekne ránko 🙂

Kočky chcem sa len poradit prosim Vas. Mozu nase deticky s atopickym ekzemom papat detske vyzivy? Nas Adam ma 7 mesiacov prec, mozem mu uz dat, alebo len ovocie z obchodu?
Ak moze vyzivy su nejake specialne pre nase deticky?

Dakujem

Pekny den

stipa
22. nov 2010

@miska1981 ahoj, raději poprosíme o radu @kam.zyk nebo @modra1 holky se v tom vyznají ale nejvíce se o to zajímá a ví co a jak kam.zyk, je v tom 1!!. Takže vyčkej, poradí Ti co a jak 😉

vinifera
22. nov 2010

@luthien.k @kam.zyk - Ahojte kočky. Dlhooo som tu nebola 😉
Jednak sme boli v nemocnici lebo malý stiahol na seba rýchlovarnú kanvicu kde bol liter horúcej vody. Takže sme ležali na JIS ke na detskom týžden. Malý mal popáleniny 1. a 2. stupňa na 10 % tela. Takže polovica chrbáta. Bála som sa ako sa to bude hojiť nakoľko ekzém sa hojil zle. Ale krásne sa to vyhojilo - teraz už len olejujeme aby to bolo premazané. Malý na tom celom najhoršie znášal to že sme boli týžden zavretý na izbe. Nakoľko dostával v infúzke analgetiká tak ho zjavne nič nebolelo a chcel behať lietať a nemohol☹
A teraz dúfam že toto nezakríknem - ale - nemáme ekzém tak na 98%. Sem tam sa niekde zjaví bodečka. Naďalej dietujeme. Papáme asi 10 druhov zeleniny. Dva druhy ovocia. S príloh pšeno, zemiaky a cestoviny. Frčíme stále na Zodacu a Denerele. Boli sme teraz u alergiologičky na kontrole tak nás pochválila. Tak dúfam že nám to vydrží. V aprili pôjdeme na krvné testy. Tak som moc zvedavá.