Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
19. okt 2010

@ella26, hned jak budu moct, tak se ozvu 😉

vinifera
19. okt 2010

@luthien.k ahoj. Pekné že si si spomenula 😵 V podstate máš pravdu. Tak som sa tu nechcela motať ked sme mali kľud. Presne ako som hovorila kým bolo krásne teplé suché babie leto tak bolo všetko super. Naďalej fičíme na diete a liekoch. Teraz ako začalo pršal tak zasa ekzém vylieza☹(( Ale už sa takmer nekojíme tak to môže byť aj tým. No a začínam zvažovať že by sme šli do tej Trávnice. Kým som ešte na materskej. Lebo už sa doma začínam po 20 mes nudiť. Už chodím pomáhať chlapovi do práce (lebo kolegyna mu dala nečakane výpoved a ja som tu pred matersku robila).

ciko85
19. okt 2010

ahojte baby,zase mam na vas otazku,dcera pije NutrilonAC,ktroy si nechavame posielat zo slovenska tu kde zijeme nemame moznost si kupit take ale nejak sme to zle vypocitali a na 3-4dni nam nevyjde,tak mohla by som dat ako nahradu ryzove z Dm? Dcera ma 8mesiacov..alebo ake ine mlieko nahradit na tie par dni?

stipa
19. okt 2010

@luthien.k - no takovýho člověka aby hledala lucernou, viď 😀 - myslim takový pako 🙂 který nic neví a když něco plácne tak to pak stojí za to, viz. žloutek 😀

luthien.k
19. okt 2010

@ella26, pošli foto těch ložisek, ano? Pak něco vymyslíme, ale určitě to bude chtít dietku, tak si kdyžtak pročti něco dozadu a po fotkách vysvětlíme podrobněji, ju?

luthien.k
19. okt 2010

@ella26, ještě prosím napiš, nestalo se nějakou dobu před novým výskytem ekzému něco mimořádného, nebyl malý nemocný, nelezou mu zuby, nebyli jste na očkování...? To vše by mohlo mít vliv. Celkem se mi nezdá, že cca po měsíci a půl na nutrilonu by se mu to najednou takhle zhoršilo z toho, příkrmy jste začali také až později, ne? I když tam by to určitě chtělo vysadit mrkev a tu mléčnou kaši. Nic se taky nezkazí tím, když místo HA mlíka dáte AC (allergy care) a vyřadíš to mléčné i u sebe, dokud budeš kojit. Nemusí to být spouštěč, ale může to zhoršovat...

luthien.k
19. okt 2010

Skvělé rady pro každodenní péči o atopika najdeš tady:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

luthien.k
19. okt 2010

@ciko85, pokud vám rýže nedělá problémy, rýžové mléko by měla být na ten krátký čas dobrá alternativa - nebo víš co by bylo nejlepší? Začít ho už dávat teď, nevím, kolik teď vypije AC mlíka, ale třeba tak třetinu denně nahradit reis drinkem, abyste nemuseli těch pár dní být jen na něm, ale prostřídat to. Určitě variatnu natur, ne ten s kalciem, to raději až po roce věku, když je tam ten vápník z mořských řas... 😉

luthien.k
19. okt 2010

@vinifera, ahoooj 🙂 No jo, počasí je mrcha... Holt se budete muset přestěhovat někam za teplem 🙂

ella26
19. okt 2010

@luthien.k , moc děkuju. Zkusím vyfotit a pošlu. No ano, starší dcerka měla nějakou rýmu a malej to pak od ní chytil, to je asi tak tři týdny, a zuby nás taky trochu zlobí - ještě je nemá, ale boule v puse dost rostou. A očkovanej byl před týdnem (třetí hexa, první dvě byly teda bez reakce) - je fakt, že od té doby se to ještě horší - i když už to měl i před tím očkováním.
Když o tom tak přemýšlím, tak mu to asi opravdu začalo víc po té rýmě. Předtím měl jen malé světlé kolečko na noze, jinak nic.
S příkrmy jsme začaly myslím až potom, teda rozhodně s tou mrkví. Kaši jsem už včera raději vysadila, stejně jí malej nechtěl jíst. Myslíš, že by mohl mít alergii na tu mrkev? Trochu se bojím, aby mu to mlíko stačilo... Dcera je totiž od mala dost hubená, tak mě pediatrička nutí, ať malej začne hodně a brzo jíst...
Jinak večer to tady načtu do historie, abych získala nějaké tipy o tom jídle, přes den mě dost zaměstnává dcerka, tak nestíhám. Zkusím poslat taky ty fotky.

sunysara
19. okt 2010

ahoj holky, tak zkouším dietku a docela to jde zatím bez náhražek ale dobrý. jen sjem chtela zkusit jak malý bude reagovat na ředkvičky a bác osypaly se mu tvářičky takže vím že to funguje nic dalšího zatím zkoušet nebudu.

jinak v sobotu se mi malý poblinkal z cukety a brambůrku ale brambor tam bylo víc a od té doby nechce nic jíst tak sjem z toho fakt neštastná ani banán.

vladka77
19. okt 2010

ahojte kočky, chcela by som sa pridať na tento chat.
Doma máme 17 mes. drobčeka, ktorého od 1. mesiaca trápi alergia na BKM, teraz riešime atopicky exém a tiež mu zistili alergiu na sóju a na odporúčanie lekára sme vysadili aj vajíčka, tento týždeň by sme mali dostať aj výsledky na ostatné potraviny. Neviem čo malému môžem dať papať. Lekári vravia že má alergiu na to a to, ale ako zisťujem sú s tým spojené aj iné potraviny. Vyhýbali sme sa nielen priamo týmto potravinám ale aj potravinám, ktoré tieto zložky môžu obsahovať ale až dnes som sa dozvedela, že ak má na BKM tak nemôže ani hovädzie mäso a ak mu vyskočí aj vajíčko tak nebude môcť kuracinu. Už neviem čím mu zahustiť výživu (predtým sme dávali piškóty) a čo len tak do rúčky na chrúmanie. Prosím poradte mi. ĎAKUJEM ☹

bianka234
19. okt 2010

@luthien.k ok ďakujem

ladidinka
19. okt 2010

Tak i já přidávám zkušenost z atop.ekzémem 😒
Objevil se nám asi na 5 měsících a po doporučení jsem ho koupala každý den ve vločkách 😉
Malému to opravdu pomohlo,koupala jsem ho tak asi do 2 let 🙂 Ted už nemá na tělíčku ani flíček a nepoužila jsem nic jiného ,opravdu jen ty vločky !!!! Ekzém měl celkem hodně 😢

vladka77
19. okt 2010

ahoj ladidinka a to si ako kúpala v tých vlačkách? také celé si vysypala do vaničky?

ladidinka
19. okt 2010

Ahoj vladka77 🙂 Ne,ne 🙂 Dej si asi hrst vloček do 1 litru vody ,vař tak pul hodky až 45 min .Já je nechala rozvařit,pak přecedila přes síto a tu vodu z těch vloček dávala do vaničky + voda .Prostě jsem to naředila 😉 Když měl malej někde větší flek tak jsem mu ten šlem na to místo dávala a během koupaní jako mazala 🙂 Opravdu nám to pomohlo !!!! Nikdy jsem nepoužívala mýdlo ,to se okamžitě zhoršilo ☹

luthien.k
19. okt 2010

@ella26, tak to je učebnicový příklad nakombinovaných spouštěčů ekzému! Mimochodem, jak jste na tom s alergiemi (jakýmikoli, pylovými, na prach, roztoče atd.), ekzémy, případně astmatem v rodině?
Jinak alergie může být na cokoli a zrovna na mrkev se jaksi alergie množí a blbý je, že ani uvařená mrkev často zcela neztrácí svou schopnost alergizovat. Je tu seznam HA potravin, které je potřeba preferovat a nedávat malému zatím raděj jiné (i když i na některé z nich můžou děti reagovat, ale není to zdaleka tak časté, jako třeba s tou mrkví): http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...
Velmi nutričně zajímavá a pro vás tudíž vhodná bude pro začátek dýně, velká výhoda je, že ji teď všude mají (nejlépe Hokkaido).
Jinak že vás doktorka nutí do jídla, to je sice hezký, ale chtěla bych vidět, jak "nejedlé" dítě chce donutit... To se stejně nedá, leda nabízet a stejně si vezme, jak bude chtít a potřebovat. To jen tak mimo mísu... 🙂
Neboj se, že by jen na mléku v tomto věku dítěti něco chybělo, my jsme výhradně kojili do ukončeného 7. měsíce, kámošky kluk, jinak velký jedlík, byl ve třinácti měsících cca měsíc jenom na UM, protože mu rostly zuby a nic zkrátka nechtěl a nezhubl, doktorka to považovala za normální.

Takže to by bylo jídlo, pak doufám, že kam.zyk skoukne ty fotky. Jako alternativu bych viděla, že si brzy zajdete k nějakému dobrému kožnímu, aby zjistil, jestli nemáte ten ekzém infikovaný nějakými kvasinkami nebo bakteriemi atd. Kam.zyk to pozná z fotky, já teda ne 🙂 Kdyby to tak bylo, tak je nutné to přeléčit vhodnou léčbou (antibiotika, antimykotika apod.) a pak se dá teprve hledat vhodná kosmetika na běžné používání podle toho, co z toho vyleze.

Dietu ale začít hned, malej na AC mlíku (i děti, které na BKM normálně nereagují, tak v případě, že imunita je na tom blbě a ekzém je ošklivý, tak jim to často zhoršuje), Ty bez BKM (náhrady kdyžtak napíšu, ale jsou tu zopakované mockrát) a ideálně i bez vejce a sóji, vyřadit mrkev a nové příkrmy zavádět jen z HA seznamu. Ještě DŮLEŽITÉ - probiotika pro Tebe i pro malého! Pro Tebe Probiosan nebo Infants Dophilus a pro prcka Bio Gaia. Upravují střevní mikroflóru, což je pro atopika veeelmi důležité (a když kojíš, je třeba, abys je také jedla, jdou do MM).

luthien.k
19. okt 2010

@vladka77, já bych tolik nespoléhala na testy, ony ne vše odhalí, existuje (a je celkem častá) nonIgE alergie, která se z krve zjistit nedá... Nejlepší je testovat vyřazením potravin, zda to má nějaký vliv na ekzém či jiné atopické potíže...
Na dotaz ohledně toho, co do ruky - existují křupky (pohankové, jáhlové, rýžové, kukuřičné...), jsou čistě z těch obilovin, bez cukru atd., ale nevím, jak budou chutnat dítěti zvyklému na sladké piškoty. Existují i sušenky bez vajec a mléka, opět hledej ve zdravé výživě, nevím, jaká je na SR nabídka... Třeba poradí některá z holek ze Slovenska 🙂 Jinak já přesnídávku "zahušťuju" nemléčnou kaší, prostě uvařím z vody nebo rýžového mléka kaši z tolerované obiloviny a ochutím přesnídávkou (bez cukru), takže je to zdravá snídaně 🙂
S těmi vločkami... Jasně, někomu na určité typy a stádia ekzému mohou pomoct, ale není to univerzální lék na AE, je třeba zkoušet a postupovat individuálně, do tří let věku největší roli u AE hrají potravinové alergeny a tím je dobré vždy začít.

luthien.k
19. okt 2010

@sunysara, že nechce nic jíst, z toho si nic nedělej, děti v tomhle věku občas stávkují, dávej mlíčko pár dní a pak nabídni příkrm 😉

vladka77
19. okt 2010

luthien.k dakujem za radu, kukuričné chrumky papá, tie mu moc chutia aj nejake kekse v bio obchode sme našli len s toho má kyselinu.

modra1
19. okt 2010

@vladka77 _zahustiť výživu môžeš aj burizonmi - čistá ryža, alebo ako píše @luthien.k napr. ryžovou alebo kukuričnou kašou, ja varím tú nemliečnu od Nestle vo vode. Alebo skvelý zahusťovač sú jemné ovsené vločky (najčistejšie sa dajú kúpiť v kauflande), buď ich uvariť, alebo dať do tej výživy aspoň 15 min. pre jedením, aby trochu napučneli. S keksami neporadím, také nekupujem, zatiaľ stačia chrumky.

ella26
19. okt 2010

@luthien.k Já a manžel žádné alergie nemáme, ani astma... Jen manžel má hodně světlou citlivou pleť, přes zimu občas se suchými občas zarudlými flíčky (vypadají jako ekzém), ale většinou to samo zmizí po mazání excipialem mlíkem.
Já ani dcera nic. Můj bratr je jediná výjimka v rodině - má celkem silnou alergii na pyl, sklon k astmatu, jinak nikdo ani do historie.

Fotky posílám, ale není to moc vidět, když tam zkusím ještě dodat. Jinak přes léto měl malej dost špatnej krk - celej rudej, zapařenej. Pupínky v obličeji, co měl od toho 8. týdne mu zmizeli po delším mazání konopnou mastí, ale ten krk se více méně moc nehojil - někdy lepší, někdy horší, ale vždy trochu červený. Občas pomohlo namazat imazolem, a pak teprve něčím mastným. Smůla je, že se mi asi před třemi týdny podařilo ten krk úplně vyčistit, a teď tohle...

Chci se ještě zeptat, jaký je rozdíl mezi HA mlékem a CA mlékem. On ten nutrilon HA pije už skoro dva a půl měsíce, a to měl pleť celkem dobrou, je fakt nutné to změnit? Jo a pak mě překvapilo, že tak hrozně moc odmítá tu rýžovou kaši - naopak mrkev jí s chutí. Nejdřív jsem myslela, že neumí jíst lžičkou, ale nechtěl to pít ani z flašky. Zkoušela jsem mléčnou (na radu doktorky) i dělanou z HA mléka. Jak jsem tady četla, je možné, že tuší, že mu nějak nevyhovuje? Ale to by byl asi alergický na rýži, je to možné? Jo a ještě jsem se chtěla zeptat, zda je lepší vařit příkrmy nebo krmit ze skleniček. Zatím jsem dávala tu mrkev s bramborem od Hipp nebo Alnatura.
Jinak děkuju za tip na ty probio kapky, hned to pořídím. A zkusíme tu dýni.

valentinuska
19. okt 2010

@luthien.k ráda bych se s tebou ještě poradila ... mléko jsem ještě pít nezačala a ani jsem nesnědla něco, kde by bylo nějak moc mléka a vyrážka se zase malinko objevila ☹ jediné co mě napadá je, že jsem jedla čokoládu ... takže asi budu muset opravdu tu dietku zkusit ...
chtěla jsem se zeptat, zda je opravdu nutné vynechat i vejce?
navíc jsem se chtěla zeptat, zda je jedním z projevů alergie na BKM i tužší stolice u miminka? dneska malá totiž poprvé neměla takovou tu tekutou, ale bylo to tužší asi jako hořčice ...

luthien.k
20. okt 2010

@ella26, má to hezky přesně v těch záhybech, že? Tam se dost často rády množí ty kvasinky... Buď si skočte na to kožní nebo co nemůže ublížit, je namazat to jednorázově genciánovou violetí a nechat dva dny být a pak začít mazat. Bioderma Atoderm PP bych určitě dala nejdřív a vidělo by se.
HA mlíko vs. AC mliko - AC je plně štěpené, tj. nevadí ani většině alergiků na BKM (jen nejtěžší případy mají mléka štěpená až na aminokyseliny). Jak jsem psala, při aktutnějším stádiu ekzému je vhodné mléko vysadit i u nealergiků, neboj, bylo by to jen na čas, až se ekzém uklidní, tak bychom ho zase zkusily 😉
Vařené vs. skleničky - z pohledu AE je to jedno. U skleniček pozor, aby tam nebyly nějaké přídavky, zahušťovadla aj. Prostě čistá zelenina.
Alergie na rýži - rarita, ale může být. Jestli máš podezření, tak ji vysaď! Dobrá náhrada by mohla být kaše jáhlová, Babylove nebo Alnatura mají dobrou.
P.S.: Brácha alergika na genetickou zátěž v rodině stačí 😉 K tomu tatínek s citlivou pletí a je hotovo.

luthien.k
20. okt 2010

@valentinuska, kakao = alergen. Takže čokišku raději vynechat 🙂
Vejce se vynechávají proto, že jsou druhým nejčastějším alergenem u dětí, až by se vyčistila, tak je možné zase zkusit zavést, tak neboj, to zvládneš 😉
Tužší stolice - to není typický příznak ABKM a jako hořčice to není nic hrozného. Dáváš probiotika? Ty by to měly upravit, spolu s dietkou 😉

luthien.k
20. okt 2010

@bianka234, moc se omlouvám, ale zapomněla jsem od kam.zyk vyřídit, že máte také omývat v hypermanganu! Jsem hlava děravá 😅

valentinuska
20. okt 2010

@luthien.k čokošku s těžkým srdcem vynechávám 🙂
probiotika jsem právě teď chvíli nedávala, protože nám došli a byla tam malá prodleva než jsem koupila nové ... takže od včerejška zase dávám, tak snad to bude brzy ok
A moc děkuji za rady!

bianka234
20. okt 2010

@luthien.k v pohode, to umývam každý večer, robí mu to dobre, ďakujem

Dnes máme 2 roky, huráááá keby ste videli tú tortu 😀 to som mohla radšej palacinku spraviť 😝

bianka234
20. okt 2010

baby dnes som malého vypustila holého nech si pobehá po byte, ani sa len nepoškriabal, je to úžasný pocit, tak sa mu to strašne lubilo že to budem asi každý deň robiť, za iných okolností by sa škriabal do krvi, a to myslím vďaka radám kamzyk ĎAKUJEM

luthien.k
20. okt 2010

@bianka234, malému všechno nej nej a hlavně žádný ekzém 🙂

Jinak z toho, co popisuješ, mám radost s Tebou 🙂 Kéž by se i doma u kam.zyk vše obrátilo k dobrému a mohla tu s námi být častěji 🙂