Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

bubinko83
28. dec 2010

@kaja73 ,no ryžove nechcem ,lebo zapeka a sojove to ešte zhoršilo ☹

kaja73
28. dec 2010

@bubinko83 ved to je jedno ake,len nie zvieracia a nie sojove mlieko.

bubinko83
28. dec 2010

@kaja73 ,no dufam,že to pomože,skusim to pohankove zajtra kupit. 🙂

kam.zyk
28. dec 2010

@anduca je to po očkování (problém stolice). Dávat probiotika, bude to OK.

@bubinko83 přesně jak píše Kaja, Nutrilon AC nebo Reis drink (není rýž.mléko jako rýžové mléko, Reis drink z DM je OK a nezhorší kvalitu stolice), také lze Oves milk, Kokos milk -předpokládám, že je to pro Filipka? Neocate- na to je ještě brzy, jsem si takřka jista, že Nutrilon AC bude stačit, k Neocate je potřeba přikročit při opravdu silné alergii, to má jen asi 0,4% populace malých dětí.

bubinko83
28. dec 2010

@kam.zyk ,dakujem skusime.Ja niesom si ista či ma alergiu ale myslim že ano,lebo tie flaky sa mu vždy zahadne vytratia a zase zahadne pridu.Ja som od dnes začala davat tiež probiotika Biogaia ,dufam že sa nam polepši.Maly to nema až take hrozne ale predsa len ma to trapi.Vobec nemam chut ist behat po lekaroch ,lebo ako to tu chodi malokedy pomožu a dieta mi utrapia odbermi. ☹

anduca
28. dec 2010

@kam.zyk
Vˇdaka za odpovedˇ!
Zaujímavé, ale večer už mala normálnu stolicu, po 11 dňoch 🙂 Super!
Dnes jej vyšlo pár ružových ložísk, ale tentokrát nie na trupu, ale na končatinách. Môže to byť od brokolice? Dnes je 2. testovací deň. Je to hotový bio príkrm, obsahuje vodu, brokolicu, ryžu a repkový olej.

anduca
28. dec 2010

@bubinko83
dík za stránku, pozriem sa na to.
ja som dostala tú guľu od svokrovcov na vianoce, tak som bola zvedavá, či s tým má niekto skúsenosti... či v pohode s tým môžem vyprať aj veci malinkej...

bubinko83
28. dec 2010

@anduca ,no a jasne že možeš ved je ekologicka 😉 Ale vraj to moc nevyperie škrvny ale ved uvidiš daj vediet.Sama som zvedava 🙂

anduca
28. dec 2010

@bubinko83
hej, iba ma zaujímalo, či to niekto používa, či sa ekzém zlepšil... 🙂
škvrny hnedˇ vyperiem ručne, potom v pračke. teraz ma napadlo, že dnes som nemala čas hnedˇ vyprať jednu košielku (malý fľak od brokolice), aspoň otestujem tú guľu 🙂
dám vedieť 🙂

kam.zyk
28. dec 2010

@anduca myslím, že toto od brokolice není, dávej ještě tu brokolici a pozoruj stav kůže.
@bubinko83 je to jednoduchý : vysaď na 14 dní vejce a BKM ve stravě (to mléko- skutečně se nemusíš bát rýžového, když obsahuje mořské řasy, nestaví) - dávej Nutrilon AC, margaríny bez BKM (Perla s vitamíny, Alfa vital, atd.). A dej sem fota, ať můžeme doladit kosmetiku. Atop.ekzém je poměrně snadno ošéfovatelný, u malých dětí. Netřeba lítat po doktorech, dá se to (až na výjimky- infikovaný ekzém, atd.) ukočírovat svépomocí.

bubinko83
29. dec 2010

@kam.zyk ,dakujem ti pekne.Skusim aj to ryžove mlieko teda.Lenže bojim sa tej tvrdej stolice kedže viem že od ryže zapeka,ale ked pišeš že nie.A odfotit sa to momentalne neda,lebo tam skoro nič nema.Teda ma ale fotit to nešlo.Su to asi 2 centimetrove fliačky farba ako koža vobec nie červene a na dotyk draplave ,suche.Dufam,že som pomohla aspon tym popisom,lebo fakt by som tu zbytočne davala foto,tam to vypada čiste.

agenturaberuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tea333
31. dec 2010

Ahojte,
mam 4 mesacneho synceka a pred tyzdnom nam diagnostikovali AE. Kedze maly je plne dojceny, lekar nam odporucil vysadit najcastejsie alergeny a drazdidla. Na viacerych strankach som ale citala, ze treba vysadit ovela sirsiu skalu potravin, cize uplne vsetko co moze alergizovat, a po ocistnej diete treba pomaly skusat jednu potravinu za druhou..bol to lekarsky clanok.Niektore baby idu rovno na dermatologiu robit testy, aby vedeli na co su deticky alergicke..
neviem co z toho si mam vybrat..poradite? 😅

kaja73
31. dec 2010

@kam.zyk Ahoh.Chcem sa ta opytat,či by som nemohla už skusit podat znovu alergy catre.Maly je teraz na Neocate 4 mesiace.Mame ho schvaleny ešte na dalšie 4m.Ak ano ako mam postupovat,alebo mam ešte čakat?Ekzem v podstate nema nikde,len ukazovačiky ma trochu suchšie.Ozaj skusila som znovu mrkvu a je tu už OK.Papa ju v kuse už 2 tyždne a žiadna reakcia.Som happy. 😉

nesetrilek
31. dec 2010

@anduca, ja ecoballs mam, ale zatim v nich moc neperu, protoze v te dobe, co jsem je zacala pouzivat, tak se malymu zhorsil AE, tudiz jsem se vratila k mydlovym orechum, i kdyz si nemyslim, ze za to ecoballs muzou, ale jistota je jistota... od te doby jsem v nich malymu neprala zatim vubec a nam pouze sporadicky....ale co jsem zatim stihla vysledovat a kamoska, ktera je ma doma tez ma stejne zkusenosti, tak je to spise jen na zpocene pradlo, fleky nevypere, ale mydlove orechy, krtere poutzivam ja, fleky nevyperou tez 😉

anduca
31. dec 2010

@nesetrilek
ahoj, dˇakujem, že si mi napísala svoju skúsenosť! ja som medzitým už 2x prala, dúfam, že to nezhorší ekzém mojej malinkej.

šťastný nový rok!

kam.zyk
1. jan 2011

@tea333 Ahoj, testy jsou v tomto věku nesměrodatné, takže tuto možnost můžeš vyloučit. Řešení je vysadit alergeny- všechno má ovšem svá pravidla: začíná se tím, že kojící matka vysadí mléčné bílkoviny (tzv.BKM) a vejce, a sice po dobu 14ti dnů, pokud je dítěti tolik, kolik je tvému dítěti. BKM nahradíš takto:
... budeš používat margaríny bez BKM, např.Perla s vit. nebo Alffa vital nebo Flora light
...pečivo musí být bez BKM- např.chléb bývá bez BKM, rohlíky také větš.bez BKM, ostatní pečivo ale větš.BKM obsahuje
.... vysadíš mléko - namísto mléka budeš pít a i do receptů lze při vaření a pečení užívat mléko obilninové- např.Oves milk, Kokos milk, Reis drink s extra Ca- koupíš v DM a vypij cca 4dcl denně, dodá to Ca - nesmíš mléko sojové (soja je alergen velmi podobný BKM), ani kozí ani jiné savčí
..vysadíš jogurty a tvrdé sýry - namísto jogurtu si budeš dělat pudinky a kaše, i sice z obilninových mlék, jak jsem psala
vejce nahradíš při pečení tak, že když bude v receptu napsáno 1 vejce, dáš místo toho 1 vrchovatou lžíci kukuř.škrobu (pod obchodním názvem Gustin, Maizena)

Tento postup budeš dodržovat 14 dní a budeš sledovat stav pokožky syna, ideální je též zapisovat si stav a také snědenou potravu. Po 14ti dnech by se kůže měla vyčistit a pak se dělají tzv.EET testy, že se zařazují alergeny, instrukce dodám. Pokud se kůže nevyčistí, přikročí se k vysazení dalších druhů potravin, dokud se nezjistí, jaké všechny potraviny dráždí. Není to složité a zvládlo to už hodně moc maminek a s úspěchem. Dodám, že včasně nasazená dieta s vyloučením alergenů dává výbornou prognózu atopického stavu v budoucnu (vyhasínání potravinových alergií, atd.)

Ještě se zeptám: maminky mnojdy dělají chyby v kosmet.péči- čím mažeš? Co používáš do kopuele a jak často koupeš?

@kaja73 Tak to je vynikající čas na zařazení Nutrilonu AC do stravy. Zařaď a sleduj. Pokud to půjde, ideální by bylo nárazově veškerý Neocate nahradit Nutrilonem AC. Riziko to není (AC je extenzivní hydrolyzát, BKM v tom je jako šafránu) a z hlediska testu je nejsměrodatněji vidět, jestli to dráždí nebo ne. Takže přeju hodně štěstí, ať AC projde 🙂 (ale kdyby ne, BKM alergie větš.vyhasínají kolem 2 roku, takže měj trpělivost)

kaja73
1. jan 2011

@kam.zyk ked to tak narazovo nasadim,po akej dobe by mala naskočit reakcia,ak by bola?

tea333
1. jan 2011

@kam.zyk tak takuto dietu uz drzim, nasadila som ju uz pred par dnami podla odborneho clanku.Ale tie nahrady mlieka ma nenapadli, tak jem kalciove tablety, 1500 mg denne..
Momentalne mazeme Lipobase, kupem kazdy druhy den, pouzivam ovseny kupel.prve dni po diagnostikovani sme 1 den davali kortik. mast, dalej som uz nechcela, a potom mast z lekarne na zinkovej baze..teraz je malicky uplne cisty, tak uz len premastujem. Este sme pouzivali Jarishovu vodu, s tou ho este sem tam pretriem na tych miestach kde to mal zle..
mam dietu drzat dalej, aj ked je uz maly cisty?
velmi pekne dakujem za rady 🙂

stipa
1. jan 2011

@kam.zyk ahoj, chtěla jsem se zeptat - dnes jsem si dělala palačinky z Oves milku, škrobové moučky a ze špaldové celozr. mouky. No a dala jsem i prckovi a ten dlabal jako o závod. Byly tedy suché, ničím jsem mu je nemazala. Pak jsem si ale uvědomila, že ten Oves milk je vhodný až od 3 let věku dítěte. Mohu mu je dělat v Oves milku i dál nebo raději z Reis drinku? Když dítě může oves, proč je tedy drink vhodný až od 3 let? Kvůli vláknině? 😅

modra1
1. jan 2011

Všetko dobré v novom roku prajem, najmä zdravé deti.

stipa
2. jan 2011

@modra1 ahoj, také přeji vše jen to nejlepší v tom novém roce a hlavně zdravíčko pro všechny, kteří to potřebují a i pro ty kteří jsou, ať jim to vydrží 😉

k tomu Oves milku - sojový lecitin tam není. Složení je: obsahuje bílkovinu rostlinného původu, ovesná mouka jemně mletá a zpracovaná v páře 20%, Creamer (glukozový sirup, částečně ztužný kokosový tuk, emulgátor E472e, stabilizátor E340, protispékavá látka oxid křemičitý) glukozový sirup, fosforečnan vápenatý a draselný,sůl. Obsahuje alergeny: oves.

Možná to není vhodné proto, že tam jsou ta éčka nebo ten fosforečnan vápenatý a draselný 😒 nevim. No, raději příště budu dělat palačinky z Reis drinku 😉

kam.zyk
2. jan 2011

@tea333 Dobré kalciové preparáty jsou Caltrate Plus nebo Biomin H - zásada: aby se vápník z preparátu vstřebal, preparáty zásadně nalačno a hodinu na to nejíst! Lépe je ale dostatek zeleniny (brukvovité- květák, brokolice), luštěniny a také mořské řasy mají skvělou využitelnost vápníku - takže špetku např.Nori vloček do polévky, nebo na Ca bohaté Hijiki, Wakamé, Aramé, atd. - stačí kousek řasy velikosti poštovní známky. Vždy je lépe dodat Ca přírodně než medikamentózně (u Ca je obtíž právě vstřebatelnost), pokud to lze. Koukni také na můj článek o Ca

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/vapn...

U kojících matek na bezmléčné dietě je pak vhodné kombinovat alternativní zdroje Ca a kalc.preparát tak, aby přísun Ca byl cca 1700 mg denně (např.1 tbl Caltrate a zbytek dodat přirozeně -sardinky, brokolice, mořské řasy, atd.). Nedostatek Ca není dobře a přebytek taktéž. Ten článek o Ca - je to podčlánek mého seriálu o atopickém ekzému, který je tam taky na těch stránkách. Kosmetika- jestli je malý čistý, je to zvládnuté a netřeba měnit. Ty kortikoidy byly naposledy kdy? Pokud je kůže čistá, přikročila bych k testu BKM, čili cílené zařazování BKM do tvé stravy, abys zjistila, do jaké míry BKM spouští ekzém. Chceš instrukce?

@stipa "Od 3 let" je legislativní záležitost. Testovat preparát na dětech do 3 let (jak to vyžaduje zkušební procedura, aby výrobek mohl být uveden na trh) je drahé, pro výrobce je jednodušší a hlavně levnější tamm dát tuhle větičku. Takže klidně Oves milk používej. Éčka (např.472) jsou nejenže neškodná, ale přirozená součást výživy (zrovna E471, E472 jsou hojně užívaná jako emulgátory umělých mlék pro nejmenší, třeba Neocate je obsahuje, a to je vynikající preparát) - prostě, není éčko jako éčko 🙂 Oves milk je prostě OK.

tea333
2. jan 2011

@kam.zyk Instrukcie by som velmi ocenila, dakujem 🙂

kam.zyk
2. jan 2011

@kaja73 to nevím, může to být do pár minut po konzumaci nebo i dny. Je to hodně moc individuální.

@tea333 Takže: 1.den 1 jogurt. Nejlépe dopoledne, protože přechod alergenu přes MM do kojence trvá cca 20hodin a reakce bývají (poté, co se alergen dostane do dítěte) rychlé. Druhý den 1 jogurt dopol. a tvrdý sýr odpol. 3. den až 6.den neomezeně BKM. Kdyby nastala reakce např.3.den, ihned test ukončíš. Reakce- sleduj změny stolice (hlen, nitky krve), pokožky, neklid. Zapisuj si, kdy přesně jsi co snědla a kdy byla případná reakce. Tak se pak dá odhladnout i typ alergie. To je důl.vzhledem k určení prognózy i k diagnostice medicín.metodami (ne všechny alergie umí medicína diagnosticky odhalit).

tea333
2. jan 2011

@kam.zyk s testom zacnem asi niekedy pozajtra, potom dam vediet ako to dopadlo 😉

miskatn
2. jan 2011

@veronika81 @kam.zyk Prosim vas, ja som precitala vsetko, co som nasla na tejto stranke, medziinym:

Atopický ekzém - 1.+ 2. díl
Deníček atopického dítěte aneb máme doma ekzém 1, 2, 3 a 4

Neviete mi poradit, ako sa dostanem k dalsim pokracovaniam tychto clankov?

stipa
3. jan 2011

@kam.zyk - tak to jsem ráda, díky za odpo 🙂 Ještě mám dotaz - dělají se mi na nehtech bílé skvrny a dočetla jsem se, že když máš na nehtech bílé skvrny, tak je to nedostatek hořčíku, všimla jsem si, že na palci - nehet má takovou bílou skvrnku také prcek. Co radíš ty naše MUDr.? 😉 Mám si koupit hořčík v tabletách nebo je něco přírodního jako je Biomin H? Ty víš a znáš víc, než nějací doktoři a lékárníci 🙂 se mi zdá, víš 😉 🙂 Jo a když se alergie nebo cokoli promítne do mléka cca za 20 hod za jak dlouho cca zase ten alergen vymizí, když jej ihned vynecháš? Myslím tím, když kojím více méně jen již v noci? Tak do 3 dnů? Jedná se mi o to, že na svátky všude bouchly rohlíky a chleba a byl jen toustový chléb. No, já ho koupila a úplně jsem přehlídla, že je tam sójová mouka a toustový chleba jsem dosebe tlačila!!! No a prcek je zase s AE. A já si pořád říkala po čem to asi je!!! 😒 😠 Máma a neumí ani pořádně číst! 😠

bubinko83
3. jan 2011

baby neuverite mi ale my mame kožičku uplne čistučku ,nechcem to zakriknut ale som strašne štastna.A nič extra som neurobila iba maleho kupem len 1x tyždenne v morskej soli z mrtveho mora a natieram ho modrou indulonou.Nema žiadne flaky ani začervenane miesta.A ja som si myslela že to ma od stravy a to papame všetko normalne ako do teraz. A davam mu preventivne Biogaia probiotika.

lucinenka001
3. jan 2011

kočky ahojte,

prosim Vas ako vyzera jedalnicek Vasich deticiek pocas dna?
A co vsetko uz spapaju?

Pytam sa preto, lebo nas Adam vela vymysla, este vyzivku na desiatu spapa a riadne jedlo odmieta.

Prosim Vas, mozem mu urboit aj polievocku z kuracieho maska aj ked mame lahsiu formu atopickeho ekzemu?
Ake polievocky im pripravujete? Pripadne ake druhe jedla?

Dakujem