Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

annie003
6. mar 2011

@modra1 Děkuju za odpovědi. 🙂
1. Ajaj. ☹ No, nějak mi to ze začátku nedošlo a i ten ovocný jsem pila, od zítřka se teda polepším, pořídím rooibos...
2. Já jsem to asi blbě napsala. Ty Infant Dophilus jsem myslela pro sebe, pochopila jsem to totiž tak, že ho mám brat kvůli malé já, když kojím a že "dospělácké" právě nejsou při kojení vhodné. (Já sama jsem zatím žádná probiotika neužívala). Na ty Bio Gaia jsem se teď dívala a přijou mi oproti těm Infant Dophilus dost drahé, ale jestli by to nefungovalo přeze mne, tak jak jsem myslela a jsou jediné pro tak malé děti, tak je zkusím pořídit.
3. Dík za povzbuzení. 🙂
4. Ještě mě napadá 1 dotaz na všechny tad z diskuze - za týden a něco máme mít 1. očkování hexou a mám z toho teď trochu obavy. Teď v úterý jdeme sice jen na odběry krve, ale doktorka tu vyrážku ještě neviděla, tak jí to chci ukázat a zároveň si říkám, jestli bych se neměla pokusit zkusit se s ní domluvit na posunutí očkování než se nám podaří přijít na to, z čeho tu vyrážku má (nebo když už ne to, alespoň až docílíme toho, aby se ta vyrážka už dál a dál nezhoršovala). Obávám se ale, že doktorka odsunutí očkování nijak nakloněna nebude. ☹ Má to vůbec smysl zkoušet, je tu někdo, komu byl doktor ochotný hexu odsunout? Nebo se toho očkování zbytečně moc bojím a nemám se pokoušet to odsunout?

luthien.k
7. mar 2011

@zuzuza, Framykoin - antibiotika, nevím nevím, to by chtělo vidět fotky, hlavně posoudit, zda není infekce, ale to já nezvládám, to zvládá @kam.zyk.... No dej vědět, jak to vypadá, zkusila bych možná raději nějakou léčebnou pastu typu zinková mast, ichtamolová...
Jinak Bioderma At. PP je super na běžné promazávání i pro nás, PO Zinc zase na ty akutní výsevy, to máš naprostou pravdu 🙂
@annie003, jen k těm probiotikům, nejlepší co do počtu kmenů i počtu bakterií jsou ty Infants Dophilus plus, nicméně dají se použít i jiná, jak psala @modra1, dávkování dle návodu, je tam nějaké rozmezí myslím 1 - 3 odměrky, dala bych se střední cestou 🙂
Jo a očkování - bylo by lepší to odsunout (14 dní alespoň), protože očko to může zhoršit (stává se to často) a kromě toho, že je to pak trochu matoucí, tak je nevhodné, aby se očkovalo dítě s akutní fází "ekzému". Jestli je doktroka rozumná, tak na to přistoupí, my s tím neměli nikdy problém, prakticky vše jsme měli posunuté, MMR vakcínu nemáme doteď...
Pro minimalizaci reakce po očkování se doporučuje dávat prckovi alespoň týden před ním také probiotika, v tomto případě jen a jen Bio Gaia (drahé, ale nejlepší) a tři dny předem Fenistil kapky a dva dny po něm (ty předepíše jedině lékař, tak se s ním zkus domluvit).

Malé budou dělat odběry krve? Z jakého důvodu?

modra1
7. mar 2011

@annie003 K 2_ Ja som to nesprávne pochopila, stále zabudnem, že kamzyk a @luthien.k radia brať probiotiká iba kojacej mamine, v tom prípade sú teda ID+ vhodné, ale aj ID bez +. Ja som brala AD a malej som od 5 týždňov keď sa jej objavil ekzém dávala Bio gaia, tak mi poradila kamzyk. Máš pravdu, je to drahé, u nás berie probiotiká a syn, takže raz za 6 týždňov nechám v lekárni vyše 40€, ale zase nepijem, nefajčím, nekupujem UM a ušetrím aj na sladkostiach pre seba 😉.
K 4_Presne ako radí @luthien.k, aj ja som posúvala všetky očko, napr. 3.očko proti pneumokokom nemá stále a na MMR sa tiež nechystám. Je to lekársky výkon, takže či je lekárka naklonená či nie, potrebuje tvoj súhlas, ja viem, že sa nepýtajú, ale treba sa ozvať. Určite však trvaj na tom, aby sa očkovalo oddelene hexa a pneumokoky, odstup stačí tuším 14 dní. Naraz by to mohlo výrazne zhošiť ekzém, mne malá napriek diéte a odporúčanému postupu pred očko (Fenistil a Bio Gaia) zareagovala na očko proti pneumokokom novými suchými fliačikmi. Ak si naklonená homeopatikám, môžeš podať aj to, volá sa Thuja, presne neviem, ale pozriem ak chceš - potom by som napísala aj dávkovanie.

annie003
7. mar 2011

@luthien.k Odběry chce doktorka jen preventivně (asi kvůli tomu, že jsem měla ke onci těhotenství málo železa, nebo kvůli tomu, že měla malá hodně dlouho žloutenku).
S tím očkováním se teda zkusím domluvit, snad bude doktorka souhlasit aspoň s těmi 14 dny. Bylo by to asi vhodné odložit, i když by to nebyl zrovna AE, že? (Dala jsem si teď do fotoblogu dočasně 3 fotky, jak to teď vypadalo dnes ráno (spíš hezčí - hlavně na té puse je to normálně většinu dne hodně čevenější), moc to nešlo vyfotit, ale vybrala jsem 3 fotky, kde to vypadá nejmíň zkresleně.)
@modra1 Bio gaia teda koupím a kdyby ses mi podívala na ta homeo, byla bych moc ráda. Akorát, jak se ty kuličky dávají kojeným dětem?

modra1
7. mar 2011

@annie003 tak podľa fotiek ťa určite podporujem v diéte. Je malinká, ani kožná by ti nevedela s istotou povedať čo to je, ale takmer isto by ti dala kortikoidy ☹. Diétou jej pomôžeš. Očkovanie odlož až do času kým sa vyčistí a budú už aj výsledky z krvi. Je možné, že bude mať horšie výsledky pečeňových testov (toto je taký môj neadresný výstrel naslepo), ale často na to nič nedávajú, dieťa sa lieči "samo", kojením, potom príkrmami.
Homeo: THUYA OCCIDENTALIS, užíva sa spolu 4 dni, 1 deň pred očko, v deň očko a 2 dni po. Každý deň sa dávajú 2-3 guličky. Ja som rozpúšťala v malom množstve vody, malá už pije, ty môžeš podať lyžičkou - plastovou, homeopatiká nemajú prísť do kontaktu s kovom.

luthien.k
7. mar 2011

@annie003, souhlas s @modra1. Co tedy teď používáš za kosmetiku? Ten komentář od @lentilkka radí dobře s tou kosmetikou, jenom místo Robátka raději Cutis Help, ale to jem Ti už psala 🙂 Tak zase můžeš Ty poradit ostatním maminám s dietou 😉

luthien.k
7. mar 2011

Jo a holky, ode dneška budu mít doma na pár dní návštěvu, tak nevím, jak budu stíhat tu být, snad trochu jo, tak kdyby něco, @modra1 nebo @blandik jistě poradí 😵

ivanajelinek
7. mar 2011

Ahojte kocky. Tak mam 2 tyzdne za sebou dietu bez BKM. Po prvom tyzdni sa AE nadherne zlepsil, ale ten druhy tyzdden sa akosi pohorsilo a akosi sa to nikam nehybe. Mam pokracovat v diete alebo mam skusit nejaky jogurt alebo syr zjest? A este preco sa nemoze pri tej diete hovädzie mäso?

blandik
7. mar 2011

@luthien.k - pokusím se 😵

annie003
7. mar 2011

@modra1 Díky, tu Thuyu si seženu.
@luthien.k No, právě teď asi nic vhodného nemám. ☹ Byla jsem v lékárně a je to tu takový zapadákov, že zrovna tu Biodermu, ani A-dermu, cos mi doporučovala, neměli, vzorky žádné, lékárnice doporučovala ten Cutis Help, že je to na rozdíl od těch 2 menší balení na vyzkoušení, ale taky neměli, tak jsem si ho nechala objednat a do středy musím něja přežít s tím, co mám. ☹ A mám akorát ten mandlový olej, což jsi psala, že je naprosto nevhodný, pakk od minulého týdne bambucké máslo (mažu na místa, kde nejsou červené pupínky, akorát jich teda už moc není...), pak už mám jen Weledu Měsíčkový ochranný balzám a W. na zadek, kt. mají éteráky, takže taky teď nevhodné, pak už mám doma jenom vzorky Lavery Krému na pusu Baby and Kinder neutral, který by teoreticky měl být hypoalergenní, ale zas v něm není nic moc léčivého, a Sudocream, Bepanthen a Rybilku,

blandik
7. mar 2011

@ivanajelinek - jestli bylo viditelné zlepšení první týden, tak bych určitě v tom pokračovala, je evidentní, že na BKM reagoval...kůže má určitou setrvačnost, může trvat i déle, než se zhojí (nám to trvalo půl roku)...
Bílkoviny syrovátky -alfa-laktalbumin, beta-laktoglobulin- a pak bílkoviny tvarohu (kaseiny) se vyskytují v mléce a výrobcích z mléka. Ostatní alergizující bílkoviny pochází již ze samotné krávy, jde o gamaglobuliny, laktoferin, mléčný sérový albumin. Tuším, že je častá zkřížená alergie na BKM a na hovězí sérový albumin, proto se raději nejí při reakci na BKM ani hovězí...

luthien.k
8. mar 2011

@ivanajelinek, @blandik má pravdu, cca po týdnu se může kůže opět zhoršit proto, že se čistí, takže ještě vydrž, zavádět BKM zpátky teď by byla chyba. Jinak proč ne hovězí maso myslím vysvětlila lépe, než by to udělalo 90% doktorů 😀

@annie003, dívala jsem se na složení té Lavery, nevypadá úplně zle, zkus namazat na kousek (cca 3x3 cm) a uvidíš, ale určitě bych se přiláněla k některému z těch emulientů, co jsem psala, udělejte si výlet někam do velké lékárny 🙂

civavka
10. mar 2011

ahojte, chcela by sm obnovit temu detsky atopicky ekzem.. to je to čo ma teraz najviac trapi a viem ze nie som jedina maminka. mam 3 a pol mesacnu simonku a diagnostikovali jej atopicky ekzem, kedze aj ja aj ocko sme alergici a ocko ma aj astmu.. skusili sme uz asi vsetko, vsetky kremy, co su na trhu asi.. menujem Excipial. Lipobase, Lipikar, biodermu, modru indulonu, predpisali nam aj fucidin masticku ale nedavam ju, lebo obsahuje kortikoidy. Mám pocit ze nic nepomaha.. najhorsie to ma mala na mozkach a ruckam, tvaricku ma v podstate cistu aj ritku.. teraz sme skusili nahrievat biotronovou lampou, boli sme prvykrat, uvidim ci to nejak zaberie, ak ano, tak si ju kupime.. Maminky, prosim vas poradte mi, co este mozem vyskusat, posledny prispevok tu je z roku 2007, neni nieco nove? ☹

luthien.k
10. mar 2011

@civavka, poslední příspěvek je z 8. března tohoto roku a já sem chodím docela pravidelně 🙂

Jako první si udělej čas a přečti si články ve fotoblogu uživatelky kam.zyk:
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/

Najdeš tam, že mazání není všespásné, i když hraje velkou roli, důležitá je v tomto věku hlavně strava, při kojení strava matky, při UM je pravděpodobné, že dítě reaguje na bílkovinu kravského mléka. Proto jako základ se doporučuje vyloučení hlavních alergenů ze stravy maminky (kravské mléko a vše, kde je obsaženo, vejce, sója, ryby, ořechy a další) nebo přechod na UM s plně štěpenou bílkovinou kravského mléka (BKM). Pak je třeba imunitu podpořit podáváním probiotik, a to jak mamince při kojení, tak prckovi (obzvlášť není-li kojen).

modra1
10. mar 2011

@civavka ty si si to pomýlila s prvým príspevkom 🙂, ale to bude tým stresom, kt. máš z malinkej. Aj ja sem chodím pravidelne, rovnako ako mnohým ďalším maminám sa mi diétou podarilo dostať ekzém do stabilizovaného stavu práve na základe rád z článkov od kamzyk, kt. ti @luthien.k odporúčala. Až to preštuduješ a mnohé sa ti objasní, kľudne sem píš doplňujúce otázky, bude ti odpovedané 😉.

stipa
11. mar 2011

Ahoj holky, přišla jsem si pro radu po delší době, bude z jiného soudku než AE. Byla bych ráda, kdyby měl někdo nějakou zkušenost co s tím ☹ Prckovi bylo 15. měsíců, normálně jedl přesnídávky, rohlík, chleba, obědy, nemléčné kaše - to vše HA a teď z ničeho nic ze všeho sní tak 2-3 sousta v tom lepším případě, v tom horším nesní vůbec nic. A chce jen a jen mé MM. Dřív jedl normálně, jen večer a v noci jsem ho kojila, ale teď chce mé MM přes den místo jídla. Musím tedy podotknout, že má rýmu (taťka byl nemocný) ale rýmu už také měl a takhle se nechoval, že nic nechtěl jen mléko. Já jen doufám, že to přejde než zase bude zdráv a pak zas bude normálně jíst 😒 Díky za rady či pomoc.

luthien.k
11. mar 2011

@stipa, a co zuby, nerostou? Někdy to člověk ani nepozná, hodně se tohle děje, když poporůstají zoubky... Určitě bych se nebála toho, že Ti přestane jíst napořád 😉 Kámošky klučina přestal ve 13 m asi na měsíc jíst, chtěl jen mlíko (byl na UM), ostatního si jen zobnul, přesně jako Filípek, a když ty zuby vylezly, zase normálně začal jíst - a on je fakt normální otesánek, sní porce, co ani já pomalu nesním, taky je proti našemu Tobíkovi dvojnásobný 🙂

kaselka
11. mar 2011

@bianka234 ahoj, ja som si kvôli ekzému u malej kúpila biowashball a som veľmi spokojná. Už som vš. prášky rozdala rodine a periem len s týmto. Samozrejme škvrny treba odstraňovať, no to som robila aj pri bežných práškoch. Na biele prádlo je napr. dobrý prekarbonát sodný Puer. Aj tu je diskusia a veľa typov.... https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mate-skusenosti-s-biowashball/ tá ma inšpirovala aj ku kúpe. Kúpila som ho cez: http://www.praciegulicky.sk/o-produktoch/. Osobne odporúčam ďalej. 😉

stipa
12. mar 2011

@luthien.k ahoj, no, je pravda, že cca před 3 dny si pořád něco rval do pusy, tak asi jo 🙂 A jinak jak je mamino?

luthien.k
12. mar 2011

@stipa, no těžce, těžce, jsem jak slon (i když jsem přibrala jen 11,5 kg zatím), nicméně při nahánění dítěte mi to břicho celkem vadí 😀

stipa
12. mar 2011

@luthien.k 😀 škoda, že to břicho nemůže člověk hodit na záda, co? Třeba i při nazouvání bot atd... 😀 Hele, za chvíli už bude po bříšku a budeš nahánět pak dva 😉

lelask
12. mar 2011

nedavno som sa docitala,ze na exem je dobre MM,skusali ste to niekto potierat MM Skusam to treti den ale niesom si este stopro ista, co to robi. Neskrabe sa a je to dost suche. Ja sama som bola atopicka a teraz mam pokoj. Vyliecila som sa zahadne v anglicku. Vzdy ked som prisla domov tak po prvom osprchovani som citila ako mi koza schne a ked som sa osprchovala tam ako keby si vydychla. Nemusela som sa tam ani kremovat ,ani sa obmedzovat s cokoladou 😀 . Chceme tam ist aj s malou.

modra1
12. mar 2011

@lelask tak keď ti zaberie MM, napíš, ušetrili by sme dosť za krémy. Ale skôr tipujem, že nie, skús si počítať tu v diskusii aspoň 5 strán odzadu. Táto diskusia je už dávno o odbornom prístupe nie o babských radách a zameriava sa predovšetkým na úpravu stravy, k tomu samozrejme je potrebné ekzém aj správne natierať a dá sa to zvládnuť.
Ako je na tom Sašenka s ekzémom, odkedy ho má, v akej forme, na ktoré potraviny reaguje, ako ju liečiš?
Úplne najviac info získať tu https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/

nesetrilek
12. mar 2011

ahoj holky, mam na vas dotaz. Da se olej ze zralocich jater povazovat za potenc. alergen stejne jako ryba? Davam ho misto vigantolu...

@stipa ja bych tez tipovala zuby, u nas to byva take tak, ze z otesanka se ze dne na den stane odpurce jidla 😉

stipa
13. mar 2011

@nesetrilek žádné zuby jsem zatím nenašla 🙂 ale asi ano 😉

A vitamin D se dává dětem jen do 1 roku, ne? Já jsem ho tedy ještě do 14.měsíce - Vigantol- dávala, protože ho ještě měl, ale už ho dobral. Ale MUDr. mi říkala, že se dává jen do roka dítěte. Zda je alergen, to ale nevím ☹ ale asi již dáváš dýl, ne? A pokud nereaguje, tak asi o.k.

lelask
13. mar 2011

@modra1 dakujem za odpoved.
Exem mame asi tak pol roka.Ma ho len na nohach - su to take suche flaky. Niekedy jej to zmizne a potom sa to zase objavi. Vysadila som paradajky a trop. ovocie.
No neviem ale zda sa mi, ze to ustupuje.Fliaciky su blede a suche ale koza akoby bola taka hladsia. Budem ju sledovat a podam spravu 🙂
Tuto radu som nasla v nejakej knizke o stravovani deti,len je u babky tak neviem teraz nazov.

Mne pripada, ze nam tie kremy z lekarne nepomahaju.

Priznam,ze my chodime este aj plavat ale nemavali sme kvoli tomu problem,niekedy to naopak prave pomohlo.
Zeny vraveli ,ze sa im zda ze nieco pridali do vody,ze to citia na kozi.Tak neviem. Ale mala som aj cokoladpve obdobie tak som asi aj ja prispela cez MM 😠

lelask
13. mar 2011

este vraj je dobre pit zeleny jacmen od green way.

luthien.k
13. mar 2011

@lelask, je celkem zažitý mýtus, že atopikům nejvíc vadí citrusy, rajčata a čokoláda - ne že by nevadily, vadí (mohou), ale zdaleka to nejsou nejčastější alergeny! U dětí do tří let je největším a nejčastějším alergenem kravské mléko aneb bílkoviny v něm obsažené, pak vejce (hlavně bílek), sója, ryby a ořechy, následují věci jako je celer, petržel, pak zmiňované kakao, rajčata aj. Ale hlavní jsou ty první uvedené - v pořadí častosti reakce! Na citrusy je alergie relativně málo častá, na ně kůže může reagovat na základě jiného mechanismu (farmakologická intolerance se tomu říká), než je pravá alergie (atopie) a atopický ekzém z toho obvykle nebývá, jen dočasné "vyrážky".

Jak psala @modra1, prostuduj si určitě články z toho fotoblogu.

@nesetrilek, tam záleží na tom, zda je ten olej skutečně naprosto čistý, bez rybí bílkoviny, a toho bych se tedy dost obávala. Ale jestli není reakce... 😉 I na ryby třeba tvořit postupně toleranci, taky se na to chystám 🙂

luthien.k
13. mar 2011

@stipa, déčko se klidně může dávat pořád, tím se nic nezkazí, ale pokud se prcek pohybuje dost venku, i na sluníčku, tak to již není po tom roce tak akutní, protože se mu tvoří sám. Ideální je pobyt cca 20 minut venku přes poledne bez použití UV filtrů na kůži. Jenže kdo si to s malým prckem troufne, že? Jaro, pozdim, zima ještě ano 🙂

zuzuza
13. mar 2011

Holky, chtěla bych poprosit zase o radu, pokud víte některá. Malý jak má ta ložiska dvě ekzému, tak jsem mu to teď asi 4 dny mazala HOLTOVOU MASTÍ a úplně nám to zmizelo, sice si ta místa škrábe furt, ale má to už krásný, mazala jsem asi 5 dní 2x denně ty dva malé flíčky. Mám ale pocit, že mi jednou na kožník doktorka říkala, že holtku rozhodně neeee!!! Že to obsahuje nějakou složku oxid bromičitý či co, že to má špatný vlil na mozek, co si o tom myslíte? To by přece pak nemohli v lékárně prodávat.....je to jediný, co nám fakt zabralo.