Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kazdovci
18. apr 2011

princezna zacala dnes soplit, tecu jej sopliky cire ako voda. a okolo pusiny jej vyskocili cervene flaky, to ma urcite z tych soplov, vsak? zbytok telicka je krajsi ako vcera.. dnes som dala prvy krat Aloe vera len tak na cumel a reakcia zatial ziadna,tak dufam, ze aj zajtra to bude ok....kedze princess reaguje oneskorene.

stresman
18. apr 2011

@luthien.k dakujem ti za nazor a radu. Ked vsak citam, co vsetko nesmie, tak rozmyslam, co bude papat na ranajky a na olovrant, vacsinou ranajkuje jogurt s vlockami, lebo sa ho nevie dojest, tak mu chuti a poobedie davam vacsinou nejake ovocie, zostava mi iba banan, ale nemoze to papat kazdy den. Chlebik tiez nemoze ranajkovat kazdy den. No pravda je taka, ze krem pomaha, mal to dost suche a draplave, po par dnoch ma krasnu vlacnu pokozku a uz iba miestami zopar fliackov a vyrazok. Nasadila som dietu, na obed papa iba ryzu s maskom a kalerabom alebo karfiolom. Tak ak by sa to cele pekne preliecilo, zacnem postupne pridavat po jednom zeleninku a uvidime, som presvedcena, ze to bola rajcina. Lekar nebol velmi prijemny, bral nas ako na pase, nemam rada, ak niekto nepocuva a nepristupuje individualne. Ja len dufam, ze sa to krasne vylieci a bude moct opat vsetko s chutou papat, ten moje jedak jeden, zjedol by mi aj hlavu, keby mohol. Po obede, ked zje plnu misku vselicoho, je schopny zjest mi z mojho jogurtu aj polovicu, tak ich ma rad 🙂

modra1
18. apr 2011

@lelask asi neviem uspokojivo odpovedať. Ono záleží aj na tom, že v akom základe je kys. mliečna namiešaná. Ak to máš také veľmi mastné smotanovej až žltej farby, tak na toto počasie je už nevhodné mazať tým celé dieťa, lebo sa namastená koža pod krémom akoby spotí, lebo nedýcha. Ak ti to namiešali do bileho jemného hydratačného základu, tak to môžeš používať aj neskôr na zdravú kožu na bežné premazávanie. Ale tipujem, že to prvé, takže keď je už koža čistá, vtedy treba prejsť na ľahší emolient, napr. Bioderma Atoderm PP, a tie ostatné viackrát zmieňované.
Ak sa jej urobili nejaké zapareniny, mohlo by pomôcť po umytí nedať nič, nech sa koža nadýchne, natrieť až ráno. Ale sama časom prídeš na to, čo je najlepšie.

martinka1981
18. apr 2011

@modra1 HAK neuživam,ale problemy tohto typu mam už niekolko rokov a teraz každy mesiac 😝
No uvažujem už aj o protikandidovej diete ale teda neviem či vydržim 14 dni "hladovky" a bez sladkeho,juuuuj.

@lelask dakujem,vyzera to dobre,klop klop na drevo,aj večer ked som ju mazala tak to bolo blede len sa potvorka škriabe tak kym ju budem prebalovať dostane rukavičky 😉

modra1
18. apr 2011

@martinka1981 vydržíš určite, motivácia je. Kvasinky nemajú rady zásadité prostredie, skús to využiť, napr. sóda bicarbona, lyžička do sedacieho kúpeľa, je to niečo ako prírodná genciána, slabšie, ale môže pomôcť.

luthien.k
19. apr 2011

@stresman, já myslím, že jogurt může, jen prostě opatrně ten den s dalšími věcmi ze seznamu 😉

A jasně, postupně pěkně zavádějte zpátky, já myslím, že to bude dobré 🙂

luthien.k
19. apr 2011

@kazdovci, ty fleky okolo pusy - snad to nebude reakce na aloe vera...

kazdovci
19. apr 2011

@luthien.k ja dufam, lebo uz fakt neviem ako inac ju mam skusit dat dokopy.4 mesiac skusania bez uspechu...

martinka1981
19. apr 2011

@modra1 ok dakujem a určite vyskušam 😉

no naš exem sa stabilizoval,je bledy iba hrudniček je ružovkasty. Pijeme AC a je to v pohode. Ide to sice do penez,jedna pixla vydrži cca 3 dni 😝 ale našťastie že nemusime zhanať Neocate

modra1
19. apr 2011

@martinka1981 choď s ňou na alergo, tam by mali AC mlieko predpísať. Napr. mojej dcére z krvi nevyšlo nič, iba som popísala doktorke ako som testovala a ako reagovala, u nej už bola celkom čistá a doki napísala odporúčanie kojiť čo najdlhšie a potom odporúčané AC mlieko. U pediatra alergie nevyriešiš a nie je pravda, že by sa nedalo predpísať mlieko keď nie je potvrdenéáalergia z krvi, pri NEocate je to asi iné, to je drahé.

martinka1981
19. apr 2011

@modra1 ja ju praveže nechcem teraz zaťažovať neakymi krvnymi testami a neviem či by mi ho predpisali len na zaklade mojich tvrdeni 😒

martinka1981
19. apr 2011

Inak Věrka mi zostavila plan ako sa zbaviť Candidy,zlata to žena 😵 Už sa na to dnes chystam.Takže začnem malej davať znova moje mlieko aj ked budem musieť dokrmovať AC lebo už ho mam menej. Takže nastane u nas zhoršenie zase a o neakych 4-7 dni by sa to malo začať lepšiť,dufam.

modra1
19. apr 2011

@martinka1981 hm, ako chceš, ja v tom nijakú záťaž nevidím, odber krvi trvá krátko a pre mňa to význam malo, nič jej síce nevyšlo pozitívne, ale aspoň boli výsledky celkovej imunológie, pečeňové testy a tie niečo ukázali, museli sme ísť na krv znova a potvrdila sa prekonaná mononukleóza. Aspoň som dávala väčší pozor na jedlo, vtedy sa drží špeci diéta, aby nedošlo k poškodeniu pečene. Takže aj keď to nie je príjemné, vždy považujem za dôležitejšie to čo sa zistí ako to, že dieťatko minútku plače.
Tak nech ťa candida nadobro opustí 😉

bubinko83
19. apr 2011

vie mi niekto popisat tieto vysledky krvi? Dakujem

martinka1981
19. apr 2011

@modra1 pouvažujem nad tym. Ale už počujem mojho draheho ako frfle,on všeobecne na lekarov 😖 Takže neviem či sa tam dostanem. Vy ste v akom veku boli na odbere?
a dakujem,dufam že sa jej fakt zbavim lebo ma z toho picne 😝

Inak viete mi poradiť? Věrka kazala vytierať pusinu malej aj mne citrovitalom ale tam pišu ne nepouživajte nezriedene 😕 tak teraz ako? Hmmm?

kazdovci
19. apr 2011

@martinka1981 aj my vytierame. na letakoch je toho popisane...nam koziari predpisovali maste, ktore sa nemali davat detom do 2 rokov a mna presviedcali, ze su OK....ja Vere verim, ma to odskusane a ono to ani v nezriedenej forme nie je, kedze to iba vytries a v pusine sa to hned zmiesa so slinami. a je to prirodny produkt. takze ja vytieram kazdy den🙂

martinka1981
19. apr 2011

@kazdovci super,pytala som sa aj Věrky a odpisala to iste,že sa to zmieša so slinami. Ja jej tiež verim,je to šikovna žienka,škoda že sa jej nemame ako revanšovať ☹

kazdovci
19. apr 2011

@martinka1981 veru tak, mozno vymyslime nejaky sposob....lebo zasluzila by si a nielen ona. ale verim, ze najvacsou odmenou pre nu su spokojne deticky a ich maminky...

martinka1981
19. apr 2011

@kazdovci to maš pravdu,ale z toho dnes nikto nevyžije 😀 😝

Ozaj ako vytieraš tu pusu malej? Daš na prst a tak či na neaku gazu?

luthien.k
19. apr 2011

@martinka1981, na vatovou tyčinku 🙂

kazdovci
19. apr 2011

@martinka1981 na vatovu tycinku

martinka1981
19. apr 2011

@luthien.k @kazdovci vdaka,už som im to obom babam povytierala prstom 😀 nič moc to nebolo. staršia fnukala že čo som jej to dala a potom pytala džusik 😀 Ale nič nedostala,potvorka mala.

modra1
19. apr 2011

@martinka1981 3 a pol mesiaca. Ak to máš často, tak asi si to podávate s mužom, treba preliečiť aj jeho, inak sa to myslím nevyrieši.

lelask
19. apr 2011

@modra1 ano ta kys. mliecna je taka zltsia.
Dala som jej na to sudocrem a dnes bol exem v klude. Z clanku od kam.zyk mi to nieje az take jasne s tym zavadzanim stravy. Staci ked sa stav zlepsi alebo zavadzat az ked je koza uplne cista??? Teraz ked si citam zoznam ,tak zhorsilo sa jej to v den ked som si dala ryzovy sirup ,ale to je asi blbost,ze?
Na dlani a prstoch mam aj ja nejaky exem - vraj ako reakcia na kys. mliecnu mi bolo tak pred pol rokom povedane u koznej,ale mala som to aj predtym,a som dufala,ze tato dieta vylieci aj to,lebo je to strasna otrava,praska to ....a kortikoidy si na to nedavam,kedze dojcim. Nema tu niekto aj s tymto skusenost?

martinka1981
19. apr 2011

@modra1 to vieš že vždy namažem aj muža,ale ja neviem. Ja som s tym chodila aj na imunologiu,imunita ok,citlivosť na Candidu sa nepreukazala. Aj muža som vyhnala k urologovi a aj som tam s nim šla a doktorko povedal že to je moj problem 😒 a napisal nam masť Fungicidin že ked bude mať problem nech sa natrie. No to bolo všetko. Na imunitu som brala Immodin,tak chvilku bol pokoj ale potom nezaberalo ani to,no a potom som otehotnela,to ani nevravim,pri druhom tehu bol ku koncu pokoj ale teraz po porode každy mesiac 😝 . Ja len dufam že mi ten recept od Věrky pomože 😉

Inak je normalne ked som minuly mesiac dostala prvy menzes a teraz zas nič? Tehu by som nemala byť ledaže by sa stal ZAZRAK 😀

luthien.k
20. apr 2011

@lelask, alergen přechází do MM nejdřív cca za 20 hodin, takže rýžovým sirupem, který jsi měla ten den, to zřejmě nebude 😉
Jinak to zavádění něčeho nového - není vhodné do akutního a subakutního ekzému, tj. když to mokvá nebo jsou vysypané pupínky či výrazné červené fleky - to bys reakci těžko poznávala. Ale úplně čistá kůže to být nemusí, to by mnoho mamin na dětech neotestovalo nic... 😉 Prostě aby to bylo klidnější stádium.
Tvůj ekzém - neboj se kortikoidy namazat, je to daleko menší zlo si sem tam máznout ruce kortikoidem než je mít rozpraskané a chytit do toho ještě nějakou infekc (platí pro dospělé! a je to rada od kam.zyk).
Jestli mažeš malou kyselinou mléčnou a vadí Ti, tak ať jí maže třeba manžel, když to půjde 😉 Někdy je taková kontaktní alergie maminky důvodem ke změně kosmetiky pro dítě...

luthien.k
20. apr 2011

@martinka1981, při kojení může být menses nepravidelná... Nebo že by neposkrvněné početí? 😀

martinka1981
20. apr 2011

@luthien.k že by? 😀 Ale to snad nie,ved sme boli spolu iba raz!!! Tak to by už čo bolo. Ale asi pre pokoj duše si kupim test 😀 Vikuš bola tiež velke prekvapenie,pre mna teda určite. Drahy sa mi až hooooodne neskor priznal že mu "cvrklo" a holt ked som mala akurat plodne dni 😀 😀 😀 Ale už by som ju nedala za nič,strašne ju lubim 😵

luthien.k
20. apr 2011

@martinka1981, 😀 U někoho je to raz dva, my jsme také oba kluky počali napoprvé 😉 😀 😀

luthien.k
20. apr 2011

Holky, dělala jsem poslední týden tyto dva koláče, jsou fakt moc dobré, tak pro inspiraci 🙂 Ten první pokud nevadí kokos (nebo ho vynechat 😉)

Hrníčkový koláč s kokosem a cuketou

1 hrnek špaldové mouky
2 hrnky hladké mouky (mix – kukuřičná, rýžová, obyčejná)
1 prášek do pečiva bez fosfátů
1 hrnek třtinového cukru (nebo 2 glukopuru)
1 hrnek jemně mletého kokosu,
2 sáčky vanilkového cukru (nemusí být)
2 hrnky nahrubo nastrouhané cukety,
6 lžic kukuřičného škrobu
1 necelý hrnek oleje
Obilné mléko dle potřeby
hrubá mouka a kousek sádla na vymazání plechu
Postup:
Všechny sypké suroviny nasypeme do mísy, pak přidáme ty tekuté (bez mléka) a vše důkladně promícháme, případně přidáme mléko dle potřeby (cuketa dost pouští vodu, tak raději až nakonec podle hustoty). Hmotu nalijeme na vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C asi 30 - 40 minut.

Mřížkový koláč z bramborového těsta

Těsto:
500g mouky – polovina polohrubé, zbytek mix kukuřičné, špaldové…
1 sáček prášku do pečiva bez fosfátů
300g ve slupce vařených brambor z předchozího dne
200g cukru
250g tuku (Palmarin, Alsan – ne margaríny kvůli správné konzistenci těsta)
2 lžíce kukuřičného škrobu + 2 lžíce vody
hrubá mouka a sádlo na vymazání plechu

Náplň:
Švestková povidla, švestkový kompot (pokud nevadí, že je tam obvykle cukr, v domácích být nemusí 🙂)
Jablka oslazená a rozvařená s kukuřičným škrobem
Oblíbený džem (meruňkový, borůvkový) plus ovoce…

Brambory najemno nastrouháme, přidáme na kousky nakrájený tuk a ostatní suroviny, na vále vypracujeme hladké těsto. Dáme na chvíli odpočinout do lednice.
2/3 těsta vyválíme na rozměr plechu, potřeme povidly, džemem… Ze zbylé třetiny rádýlkem vykrájíme mřížky a okraje koláče (kolem plechu), do vzniklých mřížek případně klademe ovoce.
Pečeme ve vyhřáté troubě (165 st. horkovzduch), než začnou okraje růžovět.