Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
26. máj 2011

@lojzina, a od koho jsi ho slyšela? Zásypy se dneska moc nepoužívají, protože kůže pod nimi nemůže "dýchat", snadněji se zapaří, takže fakt moc vhodné nejsou.

lojzina
26. máj 2011

@luthien.k no,od prababicky 😖 😖 ,a ne jednou 😖

xkacatkox
26. máj 2011

@lojzina tak to naprosto odpovídá, dříve také nic jiného nebylo 🙂
@luthien.k ale i na mokvavý ekzém se např.zásyp občas používá, viz příklad z práce, děti na fototerapii, ty se nesmí na fotu ničím mastit, a boláčky jsme jim zasypávali a pomohlo to, ale to je asi jedna z mála případů kdy se dává zásyp, jinak jsme ho tam vůbec nepoužívali, akorát nechápu proč jsme fasovali mraky zásypů, když se to nemělo šanci využívat 😀

lojzina
26. máj 2011

@xkacatkox 😅 to je pravda.ale i tak,ten zasyp moc voni,me to zkratka nesedi..myslim k tomu ekzemu.

luthien.k
26. máj 2011

@xkacatkox, ahoj 🙂 No ano, i moje knihy hovoří o tom, že v některých případech jejich použití v úvahu připadá, ale dnes je tolik jiných možností, že jsou při běžné léčbě odsunuty hodně do pozadí.

renatka100
26. máj 2011

ahojte, dnes nám diagnostikovali atopický ekzém. Má ho aj muž, ale toho vyliečil liečiteľ. Naordinovali nám locoid, fenistil kvapky, fucidin, hypermangán a mliečnu masť. Malá má mokvavé plochy okolo krku a v záhyboch. Pomohli Vám tieto svinstvá dlhodobo alebo je to iba na dva týždne a potom sa budeme zase trápiť?

alami
26. máj 2011

@stipa vypýtam,napíšem 😉

dnes sme dostali od dr prednison 😖 že na 2-3 dni neškodí - aby sa dostal z najhoršieho, neutícha mu to po tej sóji. To ryžové mlieko, čo sa zdá byť dobré som nabehla dnes dokúpiť a už ho nemali, som sa tam skoro rozplakala nad regálom ☹ vzala som teda kozie aj ovsené (možno práškové znesie) ale oba majú v zložení rastlinný olej, tak to môže byť aj sójový - vzala som len pre stav núdze, rýchlo som ryžové objednala z netu, snáď stihne prísť, kým predchádzajúce dopije.
A zamýšľam sa nad kozím - zohnať od živej kozy 😅 naša alergologička mi povedala, že síce teória vraví, že je to podobná bielkovina ako BKM, ale že v praxi mala len 2 deti, čo mali alergiu na BKM a potom aj na kozie. Len mám strach, čo sa týka hygieny, predsa z krabice, je z krabice - no a ešte - zohnať niekoho kto chová kozu 😅
Vraj kozie dobre vplýva aj na exém, počuli ste to niekto?

no a na kožnom sme dostali masť z kyseliny mliečnej, dúfam, že sa mu to polepší

eloana
26. máj 2011

Ahoj holky -rada bych se zeptala-nemam vubec zkusenost- jak poznam atopicky exem?? malemu se udealy takove flicky cca 0,5 cm pod ouskemje to suche cervene a sem tam takovy puchyrek
moc diky

marketovna
26. máj 2011

@eloana - já mám syna atopičáka a u tebe to na atopičák nevypadá....Většinou se dělají na v loketních jamkách a podkoleních jamkách, malej je má i na zápěstí, kolínkách, svědí to, takže je to rozškrábané, jsou to určitě větší červené fleky, když je exem rozjetej, když se hojí, je to vysušené, ale bez puchýřků!! Radši si dojdi ke kožnímu at máš jistotu co to je.....

luthien.k
26. máj 2011

@eloana, to Ti po internetu opravdu nikdo neřekne, návštěva dobrého kožního je na místě, roli hrajou i genetické dispozice (pokud má v rodině někdo astma/alergie/ekzémy - u přímých příbuzných) atd.
@marketovna, ne každý projev AE je stejný a má předpisovou lokalizaci (ty loketní, kolenní jamk atd.) Dost ekzematiků má místo červených fleků pupínky, někomu to mokvá, někdo má jen vysušené plochy atd. Ani svědět to nutně nemusí.

eloana
26. máj 2011

@marketovna diky🙂

luthien.k
26. máj 2011

@renatka100, podle toho, co jste dostali, to vypadá na infikovaný ekzém a ve špatném stavu, to je někdy nutné tou kombinací mastí s atb. a kortikoidy přeléčit (Fucidin a hypermangan na infekci, Locoid na zklidnění situace), ale souběžně s tím je určitě třeba začít hledat příčinu!
Studuj články, které hodně napoví: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/
A pak se klidně zasvěceně ptej dál 🙂

marketovna
26. máj 2011

@renatka100 - tohle je běh na dlouhpou trat 😒 😒 😒 😒 Míšovi se to v létě rozjede, je samej flek, jediný čím se to dá zmírnit, je fenistil, mažeme vazelínou, aby to neměl oschlý, ale nám teda nic moc nepomíáhá....v zimě se to zlepší, nemá téměř nic.........zápasím s tím dloho....navíc má alergie na potraviny, takže když sní něco špatnýho exem má okamžitě....v obličeji atd...
@eloana - možná jsem se sekla, ale flíčky mi na atopický exem dle popisu přijdou malinké, ale možný je všechno......můj syn to má fakt hodně a dost velký fleky.....

marketovna
26. máj 2011

@luthien.k - jj právě jsem to psala, že jsem se mohla seknout.....každý má asi jiný průběh, řídím se jen synem, který to má fakt hodně moc 😒

luthien.k
26. máj 2011

@alami, jojo, to o kozím mléku jsem slyšela dostkrát, ale moje obava ze zkřížené reakce (která se může klidně projevit až po delším používání, ne hned) je větší, než chuť to zkoušet nebo někomu doporučovat 🙂
Jinak sójový olej, pokud je kvalitní, tak neobsahuje tu alergizující bílkovinu, ale opatrnost je na místě...

luthien.k
26. máj 2011

@marketovna, to je mi líto... U takhle větších dětí mají už i vliv inhalační alergeny, což by mohlo tomu létu odpovídat, někomu nesedí sluníčko... Ale ty červené plochy bych vazelínou rozhodně nemazala (vazelínu vůbec nemazat čistou, lépe na suché plochy namíchat s hydratací viz. dále), i když je to třeba víc suché, tak je třeba se zbavit zánětu. Třeba kombinace něčeho kvalitního hydratačního (Bioderma Atoderm PP, A-Derma Exomega, Eucerin 12% Omega...) a na to zinkovou mast, aby to odrudlo (a taky to pomáhá na svědění, ta zinkovka). Někdy se odvědčí i kombinace Bepanthen a zinková mast. Je třeba zkoušet, co sedne, ale také je nutné vědět, co se na jaké stádium ekzému hodí, viz.: http://www.proalergiky.cz/aktuality/129.html

marketovna
26. máj 2011

@luthien.k - aha......z toho co píšeš jsem nikdy neměla...jen sensikutan, lipobaze atd a vždy bez efektu....no on používá inhalátor, má ecobec a ještě jeden, singulair mno, ale právě jsem sháněla něco na odrudnutí....určitě koupím něco z toho co jsi mi napsala...trpí na to hodně....Moc díky 😵

marketovna
26. máj 2011

@luthien.k - hlavně ho to příšerně svědí a jak ho něčím namažu tak skoro brečí ☹ ☹

eloana
26. máj 2011

Holky diky🙂 ja se jen ptam -nikdo exem nemame,takze moje zkusenost je nulova.... ma proste takove dva flicky jeden asi centak druhy tech pul centaku... uvidim... za 14 dni jdeme na rocni prohlidku tak se na to zeptam pokud to bude mit

luthien.k
26. máj 2011

@marketovna, hodně osvědčená je kombinace Eucerin 12% Omega a zinkové masti, ale je to hodně individuální, sežeň si vzorky od více věcí a zkoušej 😉 Místo zinkové masti se dá ještě použát Ichtyo Care pasta, ale to se nemá na sluníčko, kvůli riziku fototoxické reakce.
Tak dej určitě vědět, jestli něco trochu pomohlo. Potravinové alergeny máte asi vychytané...?

luthien.k
26. máj 2011

@eloana, jasný, ale lepší než pediatr je kožní, ale dobrý kožní a toho abys pohledal... 😒

lojzina
26. máj 2011

@luthien.k ahoj,co ta fototoxic.reakce je,co by to mohlo zpusobit?my tim ichtyem ted mazem,kdyz sme doma...,

marketovna
26. máj 2011

@luthien.k - vzroky mi dají v lékárně na požádání, nebo mám požádat pediatričku? No potraviny mu vyšla čerstvá zelenina...mrkev, rajče, nedávám citrusový ani ananas atd...taky mu moc nesolím..někdy přijde ze školky brutál osypanej, ptám se učitelky co měli a nepřijde mi, že by měl něco co mu to rozjelo...asi to budu psát a třeba na něco přijdu...

luthien.k
26. máj 2011

@marketovna, v lékárně se domluv, většinou je objednají. Deník určitě piš! Testy neodhalí vše, nejlepší je pozorování, nejlépe vyloučení podezřelých potravin a sledování vlivu na ekzém. V úvahu připadá i hypoalergenní dieta, ale to by si musel do školky nosit vlastní jídlo...

lojzina
26. máj 2011

@luthien.k Muze se kruti sunka???Sem tam....?

modra1
26. máj 2011

@marketovna konkrétne o Eucerin 12% som požiadala cez net na domovskej stránke a poslali mi. SKús si prečítať odkaz, ktorý sem dala luthien, je tam všetko o AE. Určite by som u malého skúsila úplne otestovať, teda na 14 vylúčiť mlieko a všetko čo obsahuje bielkovinu kravského mlieka a potom pomaly zavádzať a sledovať reakciu, dá sa to zrealizovať napr. cez prázniny. Na spomínaných stránkach máš návod ako sa taký test robí. V tomto veku je ťažšie odsledovať prehrešky voči diéte, ale dá sa to a ekzém sa dostane pod kontrolu.

modra1
26. máj 2011

@lojzina AK v zložení nie je BKM alebo sója, tak ak každý deň 😉.

luthien.k
27. máj 2011

@lojzina, bezpečné jsou dětské šunky, a to vepřová i krůtí 😉 Ale vždy je lepší pro jistotu překontrolovat složení 😉

@marketovna, @modra1 dobře radí, dietu bych určitě zkusila hned, jak budeš mít možnost, a to nejen vyloučit BKM, ale taky minimálně i vejce.

lendaxy
27. máj 2011

Ahojky i já mám dceru atopičku od narození.Má potravinovou alergii na kravské mléko, jablka,špenát,hroznové víno je toho více.
viz k těm zásypům, já ji ho někdy dávám na zadeček a vždy pomůže je to hypoalergení bébe zásyp od francouzské firmy klorane stojí 130,-Kč,ale je perfektní.