Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

dedian
27. nov 2011

baby tak ja som malemu raz natrela nozky tou kortikoidovou mastou, a hoci doktorka hovorila ze mozem pouzivat az 7 dni tak som pouzila iba jediny krat a zapal zmizol, to bolo v utorok, odvtedy davam len kyselinu mliecnu zltu, nohy a aj rucky ma uz ako novorodenec, hladucke bez supiniek a zacervenania... tiez uz mame vysledky sterov z kozicky na nozickach... nasli mu zlateho streptokoka, tak musim zobrat este vysledky ku koznej lebo nasa pediatricka hovori ze sa mohlo stat ze ako mal v lete zapareninky tak si ich mohol rozskrabat a zaviest si infekt a tak sme sa toho nevedeli zbavit a preto to podozrenie na ekzem... ale ze finalne to urci az kozna.... zatial malemu nedavam citrusy a vajcia, mliecne jeme normalne... vo stvrtok ideme ku koznej tak som velmi zvedava...

lucinenka001
27. nov 2011

@luthien.k

Ahoj Katka,

ak sa smiem opytat prosim Ta ake su to inhalacne alergeny? A ako sa testuju prosim Ta?
Dakujem

lucinenka001
27. nov 2011

Kočky ahojte,

prosim vas ake davate svojim detom keksy okrem keksov zo zdravej vyzivy? Myslim klasicke ak davate vobec nejake, ktore niesu az tak sklodive? 🙂

Dakujem

martinka1981
27. nov 2011

@lucinenka001 ahoj,
ja nedavam nič,nakolko mala ešte nemože mlieko,vajce atd. Takže vyber mame dosť obmedzeny ale da sa niečo najsť 😉
a lepšie ked budeš davať zo zdravej vyživy nie?? 😉

modrofuzik11
27. nov 2011

aj ja som rada 😉

erinbrock
27. nov 2011

ja davam kukuricne krupky...jinak toho opravdu moc neni.... 🙂

luthien.k
27. nov 2011

@lucinenka001 ahoj, inhalační alergeny = ty, co se vdechují, tj. pyl, prach, roztoči, plísně, peří atd.

luthien.k
27. nov 2011

@erinbrock to znám 🙂 Ale dá se to, já už teda pro nikoho zvlášť nevařím, u nás všichni jedí HA, když je třeba 😉

luthien.k
27. nov 2011

@dedian dneska velká část dětí má infekci na kůži, nedá se jí snadno zbavit, bohužel, poprat se s ní musí hlavně vlastní imunita...

michamicha
27. nov 2011

@luthien.k ahoj, dneska jsme zkoušeli rybu a zatim dobrý 😎 zejtra dostane znovu trošku 🙂 jo a došla nám A-derma, tak jsem zkoušela udělat na předloktí test s Biodermou a bez reakce, tak asi na nějaký čas změníme mazání 🙂 troufám si říct, že tu kůži po těle má lepší než s A-dermou... 7.12. jdeme znovu na alergo, tak jsem zvědavá co se zase dozvím od doktorky, jen doufám, že se Vojtovi zahojí ta brada, aby mi zase nenadávala proč mu to nemažu rovnou kortikoidama 😝

chelonka
27. nov 2011

@julka11 može sa to stať ale nemusí, vačšinou sa alergia iba zmení ale potravinová vačšinou neprestáva.
Ja mám atopický ekzem od 3. masiacov narodienia a teraz mám 26 rokov.

Od narodenia mám veľmi obšírnu potravinovú alergiu ktorá mi vlastne spôsobuje atopický ekzem, časom rokmi mi pribula inhalačná alergia takmer na všetko a teraz mám už nábeh na astmu. Jediná alergia čo mi vymyzla je alergia na psa - vdaka tomu že mám psa. Tak isto sa dá výrazne zlepšiť stav inhalačnej alergie na trávy a pele - volá sa to desenzibilácia a naozaj to funguje prinajlepšom na minimálne 5 rokov.

Ale pokiaľ má diete nejakú potravinovu alergiu - intoleranciu od narodenia tak sa jej už nezbaví - jediné čo platí nekonzumovať to. Iné je ked niekto dostane intoleranciu napr. počas dospelosti po prechodení napr. zápalu hrubého čreva - v tedy taká potravinová alergia intolerancia odoznie do takých 2 - 3 rokov.

Niekedy to s tými alergiami vyzerá že zmizli ale nieje to tak, ja som cca 8 rokov mala taký stav, že sa na mne neprejavovali žiadne alergicke prejavy, aj ked som jedla tony čokolady, citrusov a kade čoho iného na čo som bola alergicka, ale potom zrazu posledné roky total katastrofa, ekzem horšený tak že som musela byť hospitalizovaná v nemocnici.

A na prejavi alergiii velmi vplývajú aj iné faktory ako je stres. Napr. mne sa výrazne horšil ekzem v den jak som odštátnicovala - ked opadol zo mna všetok ten stres a potom sa to ťahaloooo a nechcelo zlepšiť.

chelonka
27. nov 2011

neviem či Vám to mamičky pomože, ale atopický ekzem sa či detom, alebo dospelým zhošuje, pri strese, u deti plačom, keď sa koli niečomu jeduje - alebo háda so surodencom, osočovanie ho za jeho chorobu v škôlke - proste všetko čo narúša jeho vnutronu vyrovnanost a pohodu, u niektorých aj fyzická záťaž - spotí sa - telo viac svrbí, častým kúpaním, počasím, je známe že u vačšiny ekzematikov v zime ekzem "kvitne" - výrazne sa horší - ale nieje to pravidlom, rôzne chemikálie v kozmetike ( sampony, pracie prášky a pod...) samozrejme vo farebnom oblečení ako tu tu už jedna mamička spomínala, potom vec ktorú nevieme ovplyvniť a to spinavé naše životné prostredie.
Ďalej fajčenie rodičov výrazne zhoršuje Ekzem najme ak diete je pasivnym fajčiarom!!!!!! - viete o tom, že aj aj napr. si zapalite na balkone aj napriek tomu, potom ešte zo svich pluc vydychuje splodiny s cigarieť. Takže ak ste nahou niekto fajčiari - myslím aj manželov tak bezprostredný styk po fajčení dietatu nerobí dobre!

chelonka
27. nov 2011

a nejaká mamička sa tu pýtala na biodermu - treba skušať v lekárnach si pýtať vzorky, mne bioderma ta modra rada atopic robí dobre - až na sprchovací gel z tejto rady preto treba skusať.
Napr. na sprchovanie je výborný aj La roche- posay - rada LIPIKAR tam maju surgras a perfektné ked mám červenu kožu, a ked mám červený ksich tak dám krem tiež LIPIKAR BAUME AP a super mi to sčervenanie prestane schladí, ale hovorím každý ekzematik je iný musíte skusať.

Taktiež je dobra modrá indulona a klasická nivea a potom aj Oilathum aj do kupela a aj gel na premastovanie je a je perfektný a to Oilathum sa dá prespísať aj kožnou a tak nemusíš platit celé - vyhodou je, že ten gel sa uplne v saje a dieta alebo ty niesi taka mastná ako po robených mastiach.

Ja používam to aj to, hlavne do prace sa s robenou mastou neda ísť za prve smrdí a za druhe by som mala veci na jedno použitie - mastné jak šlak.

chelonka
27. nov 2011

a ešte je veľmi ale naozaj veľmi doležité u Ekzematikov dodržiavat pitný režim kedže nasa koža sa nevie tak hydratovať ako zdrava, ba ekzematikom sa doporučuje piť viac ako zdravím ludom - samozrejme primerane k váhe dietata. Telo sa musí hydratovať výrazne aj z vnutra nie len z vonku!!!!!

chelonka
27. nov 2011

@lucinenka001 Testuju sa kožnými testami ktoré sa robia na vnutornu čas predlaktia, na obe ruky doktorka tam kvapne testovaciu látku a jemne ju taku ihielkou pichne ale len jemnulinko takmer bez bolesti, potom sa čaka na reakciu cca 20 min a potom lekárka z ruk očítava výsledky a vyhodnocuje na čo je ako velmi alergická

luthien.k
28. nov 2011

@chelonka hezké příspěvky, jenom to testování - dnes se už i inhalace dělají i z krve nebo kombinovaně - krevní a kožní test - a také se už ne vždy při kožních testech dělá vpich, zvláště u dětí, jednak je to traumatizující, za druhé mají děti kůži citlivější a stačí jen kapka alergenu, bez nutnosti vpichu.

K tomu vymizení potravinových alergií - tam skutečně může být, že někomu nevymizí nebo se postupem času nové přidají (já jsem začala reagovat na potraviny až po 20 letech věku), ale ty "dětské" alergie, na BKM, vejce atd., ty skutečně dle literatury i dle zkušeností vymizí ve většině případů (většina se nerovná všechny případy 😉)

sabinen
28. nov 2011

Dobrý den, jmenuji se Sabina, máme dvouletého synka, ketrému diagnostikovali ekzém. Jsem tu poprvé a část příspěvků jsem si pročetla,ale přesto vás prosím o radu, která tady už určitě zazněla, nemám ale čas přečíst si všechny příspěvky. Děkuji za pochopení 🙂
Doktorka nám předepsala kortikoidy, které synkovi nechci dát, budu se snažit léčit ho přirozenější cestou-celostní medicínou, ale i ta musí být podložena různými testy. A tady je můj dotaz, prosím o co mám u doktorky žádat? Vyšetření na alergologii, kožním? O jaké testy mám požádat? Děkuji moc za odpověď. Sabina

diorka
28. nov 2011

Baby, mne sa nechce velmi citat, co ste tu popisali, napisem len nasu skusenost, nam zabralo kupanie v dubovej kore a potom sme malu natreli holtovym kremom, to bolo vsetko a mame pokoj, klop, klop .... tiez sme dostali rozne hormonalne kremy, ale skusila som toto a pomohlo, drzim palce 😉

sabinen
28. nov 2011

Co to je prosím holtový krém?

luthien.k
28. nov 2011

@sabinen je to mast - holtova mast (ung. Holt) obvykle namíchaná v lékárně, obsahuje tinkturu z kamenouhelného dehtu (pozor, nemá přijít na přímé slunce, riziko fototoxické reakce), mimo jiné menthol a geraniovou silici - potenciání alergeny. Nepoužívala bych dlouhodobě a na nekryté části těla. Populární byla spíš dříve... Dneska jsou lepší a bezpečnější varianty třeba na bázi bílého ichtamolu, Ichtyo care nebo I Care kosmetika volně prodejná.

luthien.k
28. nov 2011

@sabinen pokud budeš chtít postupovat v rámci celostní medicíny, tak by lékař, který ji provozuje, měl jistě říct, jaké testy jsou dle jeho názoru potřeba. Obvykle se dělá alergologické vyšetření - z krve - spec. IgE na hlavní potravinové alergeny (mléko, vejce, pšenice, sója atd.) a ve věku dvou let jsou možné i testy na alergeny inhalační, k tomu ideálně i imunologické vyšetření. Od kožního je dobré si nechat udělat stěry z ekzému, zde nejde o infikovanou variantu.
Nicméně - žádné vyšetření není to nejsměrodatnější, u dětí do tří let nejčastěji vadí strava a reakce na ni lze spolehlivě pouze vypozorovat (vyřazení alergenů a jejich postupné zavádění zpět a sledování reakce - eliminačně expoziční test). Ostatní, jako kosmetika a režimová opatření, se také dělají obvykle na míru dítěti a jeho individuální snášenlivosti (kosmetiky), stavu ekzému atd.

sabinen
28. nov 2011

Děkuji moc za pomoc...🙂 Začala jsem mu dávat Lactobacílky, vysadila Sunar a kaši (obojí dostával jednou denně), přestala jsem ho koupat. Přestali jsme chodit do mateřského centra (to jsme navštěvovali jednou týdně od října) a do solné jeskyně, kde bylo více dětí než v mateřském centru (tam jsme byli za posledních 14 dní 2x). Pobyt v dětském kolektivu byl pro něho asi příliš časný a rychlý. Kontaktovala jsem lékaře celostní medicíny, tak čekám, jestli nás přijme.

Neznáte někdo nějakého odborníka celostní medicíny?

Děkuji a mějte se. Sabina

chelonka
28. nov 2011

@luthien.k hej ale spôsob testovanie velmi záleží od lekárky, mna testovali tiež kombinovane, ale tie v pichy som nemyslela v pichy ako sa to robilo kedy si ale iba také hmm neviem ako to opísať.

no a stou potravinovou alergiou to máš dobre že to to chytilo až okolo 20 tky. hej alelergie ako vajcia to áno, mne tak vymizla aj alergia na laktozu a ešte dačo, ale myslela som skor na to že u ekzematikov nikdy nevymizne alergia na kakao, citrusy a podobné veci.

ozaj a vieš čo mi ešte imunoalergologyčka odporučila vyhybať sa veciam typickým zhoršujúci ekzem + skusiť dietu aku maju ludia čo majú palenie záhy, pretože všetky tie veci zakyslusjú organizmus a tým pádom zhoršuju astmu a ekzem, boha ale ked som čítala ten zoznam tak som si povedala, že asi nebudem jest nič len piť vodu a bude pokoj 😀

luthien.k
28. nov 2011

@chelonka to máš pravdu, to záleží, na metodách daného lékaře. Co se týče toho kakaa, citrusů... Alergie na kakao či citrusy je dosti vzácná, dakeji častěji způsobují tzv. histaminoliberační reakci, tj. obsahují hodně histaminu nebo jsou schopné ho v těle vybudit a to atopické projevy zhoršuje. A proto také vadí pořád - nejsou alergenem jako takovým, ale svým účinkem alergie zhoršují. Mám o tom i trochu podívání ve svém fotoblogu (mýty o atopii).

chelonka
28. nov 2011

@luthien.k hej hej to máš pravdu, bo ked som bola v nemocnici, tak ma "liečili" prednisonom a mne bol nasadený koli chorobnej zvýšenej činnosti obranischopnosti organizmu, bo sa už ako debil bránil proti všetkému, my v nemocnici povedali, že keby idem do krajím 3. sveta tak sa nemusím očkovať, že moj organizmus by mal konečne proti čomu bojovať a ja že no super tak sa stahujem do afriky.

julka11
29. nov 2011

@chelonka souhlasím s luthien.k, potravinové alergie v dětském věku ve většině případů vyhasínají, i naše dcera je toho důkazem.

majka212
29. nov 2011

Ahojte,
asi sa idem pridat k vam. Moj syn sa vyhadzall na brusku... Najprv to boli cervene vyrazky, vyzerali ako zihlavka... no teraz sa mu uz robia suche cervene plochy, tak to bude asi ekzem ☹ Nasa pediatricka to videla a jedine co mi povedala je, ze mu mam dat Fenistil, ze to zmizne... no moc tomu neverim... Uz ste tu toho vela popisali a popri malom nestiham moc citat... poradili by ste mi, ako sa to snazit skrotit uz v zaciatkoch? Hladam aj nejakeho dobreho lekara, co by nam pomohol.... budem vdacna za kazdu radu 🙂

luthien.k
29. nov 2011

@majka212 ahoj, no vidíš, Ty nestíháš s jedním číst a já stíhám se dvěma radit 😀 Ne vážně, dost často souvisí ekzém u dětí se stravou. Nebylo něco nového v jídelníčku před tím, než se vyrážka objevila? Také je určitě potřeba navštívit kožního, aby stanovil diagnózu.. Máte v rodině nějaké alergie, astma, ekzémy? Nemá malý jiné zdravotní potíže nebo neměl jako miminko (zažívací, dýchací, chudokrevnost, častá nemocnost)...?
Jinak co se mazání týče, to by chtělo vidět...

chelonka
29. nov 2011

@julka11 to je pravda ale možu sa vrátit, ja som tiež písala že dobrých 8 rokov som mohla jest čo kolvek a nič mi nevadilo a potom prisla brutalna zmena takmer všetko sa vrátilo a plus s dalšími novými. Ale to ťa nechcem strašiť ale možne je naozaj všetko.

luthien.k
29. nov 2011

@chelonka to máš, bohužel, pravdu...