Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

katka121
30. mar 2011

@lelask Áno, jeden deň v škrobovej kaši zmiešanej s vodou a druhý v balneum bath oleum - do kúpeľa sa dával 1 vrchnáčik. Kupuje sa to v lekárni. A ďaľší deň znova v škrobojev kaši..... každý deń a striedala som.... problém bol vyriešený asi po 2-3 týždňoch.

lelask
30. mar 2011

@katka121 a uz sa mu to nevratilo? Ani ste neskusali ziadnu dietu?

katka121
30. mar 2011

@lelask Nie, zatiaľ sa mu to nevrátilo - asi pretože sa to podchytilo veľmi skoro.... V ten deň keď som to zistila som utekala ku kožnej - tá mi poradila tento "babský recept" a večer som už kúpala v škrobovej kaši......a iné rady - aby som nekupovala moc tmavé oblečenie - bledé farby - bavlna - najmä na spanie. Dávať si pozor na výrobcu - aby bol z okolitých krajín - žiadne Turecko a iné číny.... lebo diaťatko sa potí a farby sa mu môžu vtrebávať do kože......

Diétu sme neskúšali - lebo som ho vtedy výlučne kojila..... Ale osobne som za to aby deti vyskúšali v rámci diéty všetko a aby si na to čo najskôr zvykli. Teraz som znova tehotná a dávam si pozor aby som papala úplne všetko, aj potenciálne alergény. vraj podľa najnovších výskumov je to asi najracionálnejšie ako predísť rôznym potravinovým alergiám. Niečo na tom asi bude - poznám pani, ktorá pri prvých dvoch tehotenstvách jedla výlučne bio stravu, vylúčila všetky alegrény, nejedla plesňové syry, jahody, med........ Obe detičky sú alergické snáď na všetko. Pri treťom tehotenstve jej na takúto diétu nezostal ani čas ani energia - ´keďže deťom varila podľa špeciálnych diét...... Tretie dieťa je O.K. nie je lergické na nič. Tak neviem...... Minule som si na nete prečítala zaujímavú vetu od jedného alergológa - znela si takto: Alergia dieťaťa zapríčinená dietologickým správaním matky počas tehotenstva. - čo je trošku šokujúce.
najrozumnejšie je sa asi radiť vlastným "sedliackym rozumom" a nepridŕžať s príliž aktuálnych rád.... veď napríklad sa nám raz odporúča maslo, potom RAMA, potom povedia že najzravšia je masť, .... kto sa v tom má vyznať - riaď sa podľa seba- pozoruj dieťa - čo inému škodí tebe môže pomôcť alebo naopak. - každý je individualita.

blandik
30. mar 2011

@ludmilabb - o tom, že reaguje na slunce mi říkala i naše dětská, ale kamzyk mi to nějak vyvrátila, ale už si nepamatuji jak...tak možná zkuste na noc ichtyo a přes den tu Vittelu, když je to podobné a malé to dělá dobře...Já vím, ona se stírá a bývá od toho i povlečení, já jsem malého mazala v noci několikrát, když šel spát, pak jak jsem šla spát, pak v noci, když se mlel a měl tendence se škrábat, prostě,když jsem byla vzhůru, mazala jsem...ty mastné věci právě podle mě aktivují ten zánět, kůže nemůže dýchat u těchto forem, které nejsou primárně suché, takže ta cesta pomalu vysušovat je určitě pro vás dobrá /a zatím žádný bepanthen, to musí úplně odpupínkovatět, úplně ztělovatět. Jsem ráda, že to zabírá:o)

lelask
30. mar 2011

@katka121 dakujem,vyskusame .

jaruska8
30. mar 2011

Ahojte baby, počujte, vždy AE svrbí???? ďakujem za info. Totiž moja malá má na spánkoch takú suchšiu pokožku, ono to začínalo ako potničky, objavilo sa to, keď sa v spánku spotila, bolo to červenkasté, potom sa z toho vytvoril taký fliaťčik, nemá to nikde inde ako na spánkoch, ona spí len na brušku. Naša doktorka to nazvala lišajom, v podstate nám povedala, že to nevyzerá na alergiu ani ekzém, skôr akoby sa tam dostala nejaká pleseň, ale mne to aj tak nedá pokoj. Malú to nesvrbí, ani netuší, že to má, keď jej to cez deň natriem, tak sa jej to akoby začne hojiť, ale príde noc a spánok na brušku, čiže na tom mieste a zase je to rovnaké. 😒 😒 😒 Čo som si už prečítala m akurát nastašilo. 😒 Budem vám vďačná za odpovede.

lojzina
30. mar 2011

ahoj,muzu se zeptat,mate nektera zkusenosti s mlekem Excipial U lipolotio?

lojzina
30. mar 2011

@jaruska8 malyho svedi a hodne teda... ☹

jaruska8
30. mar 2011

@lojzina To ma mrzí, chudáčik, veľmi si to škrabe, čo??? 😖

tenty
30. mar 2011

@jaruska8 ahoj, nas maly ma taky fliacik ako popisujes na licku 😖 oktorka nam poradila masticku infadolan, ale volajako nezabera 😒 co pouzivate vy?

lojzina
30. mar 2011

@jaruska8 no,hodne,skrabe se do krve,jednu dobu byl docela klid a ted,asi i zmenou pocasi des bes 😒 .
Co tak znam deti s AE,tak kazde se skrabe,ale mohou byt vyjimky.Preju vam aby to AE nebyl...

kazdovci
30. mar 2011

@bianka234 my nejdeme do kupelov, chceme sa len par krat namacat do tej vraj liecivej vodicky. ideme tam s rodinou na velku noc🙂

kazdovci
30. mar 2011

@katka121 kiezby to bolo pravidlo, ja som sa pri oboch tehotenstvach stravovala rovnako - uuuplne normalne ako pred otehotnenim, teda az na potraviny ktore som nemohla ani citit kvoli zmene hormonov🙂 a prvy synator je zdravy ako ryba a druha bambulka vyzera ze je alergicka na vsetko:( a ked sa nad tym zamyslam, tak pri nej som v tehotenstve mala stale chut na kysle, takze som dlho fungovala na mandarinkach, kyslych uhorkach privarkoch a pod a pozri..takze ja by som bola skor potvrdenim opaku - davajte si pozor na alergeny . podla mna na to vplyva velmi vela faktorov a dopredu sa to nikdy neda povedat...

zuzikkaa
30. mar 2011

@lojzina no ja nie velmi dobre...najprv sme mali mast a potom aj telove mlieko.aaa nic 😒 😒 😒
ekzem mame stale skoro cely chrbatik ,,bola som za znamou v lekarni ze co by odporucila.zajtra idem pre mas tak dam vediet ako sa to vola

monikabe
30. mar 2011

Ahojte, minula rok som riesila so synom AE, v zime sa to neskutocne zhorsilo, trapili sme sa uz od 3.dna po narodeni. ☹ V septembri (mal 14 mesiacov) sme konecne boli na alergologii (vsetky tie pokusy od koznej a rozne drahe maste z lekarne ani radsej nespominam). Zistili mu velmi silnu alergiu na vajecny bielok a slabu na vajecny zltok 😖
Od septembra kontrolujem vsetko, citam zlozenie na kazdom vyrobku-tie miniaturne pismenka...hroza. Niekedy pridem domov a triedim co moze a co nie. Ale cele sa nam to oplatilo, tato zima dopadla vynikajuco, sice nie uplne bez ekzemu, ale oproti minulemu roku obrovsky rozdiel. 😉
Ja si myslim, ze najviac pomoze ked zistite z coho to vlastne maju a potom sa tomu vyhybat. Ono je to hodne o tej strave.
Ironia osudu je, ze moji rodicia maju doma malu biofarmu, takze mame biovajcia a moj syncek ich nemoze papat 😖

lojzina
31. mar 2011

@zuzikkaa Me prave dr upozornovala ze muze ten ekzem zkraje rudnout po tom excipialu,ale kdyby to drvalo vic dni tak vysadit.To je des,nez clovek prijde na to co vlastne sedi a co ne 😠

modra1
31. mar 2011

@lelask
@jaruska8
@lojzina
@tenty
@zuzikkaa
@monikabe
Posledných 150 nstrán tejto diskusie je o tom, že AE v detskom veku má najpravdepodobnejšie príčinu v strave a teda sa dá zvládnuť diétou v kombinácii so správnou kozmetickou starostlivosťou. Takmer všetky čo sem chodia po radu sa takto vyhnú či zbavia používania kortikoidov. Aby ste sa dostali do obrazu, odporúčam všetkým prečítať si články v tomto fototblogu https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/, prečítajte si aj tie články, ktoré sa vás zdanlivo netýkajú - táto mamina pomohla mnohým mamám a ich deťom. Zároveň si prečítajte aspoň 5 posledných strán tejto diskusie. Ak budete mať potom otázky, pýtajte sa.
@luthien.k , ktorá prevzala štafetu v dennom poradenstve po kam.zyk, má tesne po pôrode, takže také obetavé radenie nečakajte, poštudujte si a na všetky doplňujúce otázky vám tu rady odpovieme.
Napríklad: Excipial U lipolotio niektorým deťom vyhovuje, iným nie. Vždy sa nová kozmetika musí vyskúšať na zdravej koži asi 3x3 cm a až keď ani po 24 nie je reakcia, možno ju použiť priamo na ekzém. Začervenanie po natretí znamená podráždenie, teda nevyhovujúcu kozmetiku, môj syn plakal, že ho to štípe. Ak teda dieťa neznesie Excipial U lipolotio, na premasťovanie sú vhodnejšie prípravky od Bioderma alebo Exomega. v článkoch od kam.zyk sa dozviete viac.

monikabe
31. mar 2011

Ja som obycajna mamina,len som napisala moj nazor a opisala nasu situaciu. Ale ako vidim, do tejto vysokoodbornej debaty sa to nehodi, lenze nazov temy je "babske recepty" a tak som si myslela, ze prispiet moze kazdy "baba" 😒

luthien.k
31. mar 2011

@monikabe, máš pravdu v tom, že o babské recepty tu už delší dobu nejde a možná by bylo dobré diskuzi tak, jak byla těch 150 posledních stran vedená, přesunout pod jiný název... Nicméně Tvoje zkušenost jen naprosto potvrzuje to, o čem jsou ty "odborné" články, je s nimi naprosto ve shodě 😉 Měli jste štěstí, že vám alergie vyšla z krve, zhruba u poloviny dětí, které na stravu reagují, se z krve (IgE protilátky) nezjistí nic a tak se hodí v těch článcích popsané postupy, jak na ten problém přijít vlastním úsilím 😉

schilk22
31. mar 2011

ahojte jiz delsi dobu procitam tohle forum....a az dnes jsem se tedy rozhodla take napasat... pro radu...mam 4 mesicniho syna...ve dvou mesicich ho odvezli do nemocnice s tezkym zvraceni a fosforove zelenym prujmem s bilimi srazeninami....byl plne kojen...diagnostikovali mu nesnasenlivost laktozy...uz v te dobe mel par pupinku na tvari.....pak byl mesic v nemocnici.... jeste k tomu chytl rotavir...a rekli ze ma mozna i alergii na bkm...ke kojeni uz jsem se nevratila....protoze byl tri tydny na jipce a rekli mi ze stejne nebude moct me mleko.....ted je vyhradne allergy digestive care nutrilon...vratli jsme se domu z nemocnice....no a zacina pekne flekatet...vic a vic...pupinky na krcku pod krckem...ve vlaskach cervene mapy....ktere mizi a zase se objevuji...ale jsem si jista ze je to ekzem....na koznim v 6 tydnech nam dali holt, detska rika ze to zmizi....ja to prisuzuju jeho problemum ze strevy a moznym alergiim...kam mam zajit pro radu na alergologii?myslim ze by on snel lepe neocate.....mame doma psa a flekatet nejvice zacal az po navratu z nemocnice....a ted je zase nachlazeny tak ma antibioticke kapky....uz jsem s toho zoufala a ted mam jeste strach ze ten ekzem se rozleze....jak jsem puvodne myslela...nejaka rada?vidim ze mate spoustu zkusenosti....jinak dignozu malemu rekli bud alergie na bkm nebo ta laktoza nebo oboji....diky zdravim a timto se pridavam take do diskuze.....Marketa

schilk22
31. mar 2011

jeste jsem zapomela napsat...mazu ho lecidermem do ted pomahal ...ale ted mi doslova flekati a pupinkovati pred ocima...neni to suche jen cervene flicky a nekde pupinky...uz to ma po cele hlave a i trochu na hrudi....uz fakt nevim cim to mam namazat....ve stredu pujdu na kozni znovu....tak pak napisu co nam poradili.....

stipa
31. mar 2011

@luthien.k ahoj mamino, když jsem byla malá cca 4 roky, byla jsem na tříselné kýle. Já vím, nebyla jsem novorozenec, ale jedna pozitivní věc na tom všem dnes je, že chirurgie je o velký kus dál 😉 Matyáš to zvládne 🙂 neboj.

Chápu tvé obavy, Filip když se narodil, tak mu po několikáté kontrole byla zjištěna Infekční Endokartitida http://cs.wikipedia.org/wiki/Infekční_endokardi... co víc Ti mám k tomu říci ☹ Nikdo si nedovede představit co člověk zažívá, co se mu honí v hlavě, když kouká na toho človíčka co se před 3 dny narodil. A dnes? 🙂 V 6. měsících byla kontrola srdíčka a bylo nám řečeno, že se vše dává do pořádku (žádná operace ani léky Filip nedostal, ale do 😀 mi tenkrát nebylo -naopak) a dnes už má jen slaboučkou šelest a po Infekční Endokartitidě prý ani památky. Kartičku o Infekční Endokartitidě ale má stále u sebe - náhoda je .... spíš to nosím u Filipova průkazu jako prevenci!! Dnes řádí jako černá ruka - prostě lumpík.

Takže mamino, držím palečky a když tam jste na to dva, tak to zvládnete, vše dobře dopadne 🙂 A když tam pak bude mít "bebí" jak říká Filip, tak mu to pofoukej za tetku a pošeptej mu do ouška: "Než se oženíš, tak se ti to zahojí" A uvidíš sama, že si pak na bláznivou tetku vzpomeneš ty i Matyáš až se jednou bude ženit 😉 🙂

modra1
31. mar 2011

@monikabe Ahoj, škoda, že si to nesprávne pochopila, zaradila som ťa do výpočtu, aby si si to všimla, lebo práve tebe som týmto dala za pravdu: že AE je veľmi často spôsobený potravinovou alergiou.
V tejto diskusii si pomáhame a preto som dala rady ako si pomôcť aj bez toho, aby som každej odpisovala dlhé správy.
Ak si nájdeš čas a prečítaš si uvedené odkazy a prípadne budeš sledovať túto diskusiu, nájdeš veľa informácií, ktoré ti môžu pomôcť. Minimálne zistíš koľko veľa detí a ich kojacich mám dodržiava diétu, mne napríklad aj to pomáha.

modra1
31. mar 2011

PRE VŠETKÝCH:
Kam.zyk upravila svoj článok - 5. diel tak, aby si maminy vedeli poradiť s diétou samy, je to taký manuál na to, ako zistiť alergény v potrave. TU je https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/clan...

modra1
31. mar 2011

@schilk22 *Prečítaj si všetky články od kam.zyk, odkaz je vyššie na tejto strane. V prvom rade malému dávaj probiotiká, najlepšie Bio Gaia. AK ide o intoleranciu laktózy, tak to vám mali určiť presne, myslím, že je na to jednoznačný test, ale naisto neviem. Je možné, že malý neznesie ani toto UM a bude potrebovať Neocate. ALe ak pozoruješ zhoršenie v súvislosti so psom, tak asi na to niečo bude. Skús psa na 14 dní požičať známym, a ak nastane zmena k lepšiemu, tak to bude spôsobené ním. Treba dávať pozor aj na pranie, obliekať do bavlny, atď.
ATB kvapky, myslíš niečo ako Pamycon do nosa? To by nemalo robiť takú šarapatu ako celkové ATB, toto je lokálne, ale u tak malého bábätka so zjavne narušenou imunitou je to možné, že sa ekzém horší aj po lokálnom ATB.
Objednaj ho na alergoimunológiu a nenechaj sa odbiť tým, že je malý. Potravinové alergie sa nemusia v krvi preukázať, ale urobia mu celkovú imunológiu a pečeňové testy a na základe toho sa dá tiež indikovať liečba. Zároveň ak je tam intolerancia laktózy, tak treba aj vyšetrenie na gastre.
Na to čím mazať by si mala dať viac info, fotky, všeobecne platí červené (zápal) treba "vybieliť", odčervenaniu pomáhajú krémy s obsahom zinku. Ale naozaj podľa popisu neviem, či to platí u vás. Najistejšie je odstrániť alergén, viem, to sa ľahko povie, ale keďže je stále na mlieku (predpokladám), tak problém by mal byť zvonka. Možno nájdeš odpoveď v článkoch od kam.zyk, myslím správnu masť.

modra1
31. mar 2011

Ešte raz PRE VŠETKÝCH odkaz od kam.zyk. Skúste otvoriť toto https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/ a prepísaný je 5.diel. Ten predchádzajúci odkaz nefunguje, ospravedlňujem sa.

hnedoocka23
1. apr 2011

ahoj holky,tak jsem tady zpět...psala a radila jsem se s luthien.k když ještě mohla 😉 🙂 takže dietu držím 17dní..vysadila jsem veškeré mléčné výrobky+mléko,ovoce,zeleninu,čokoládu,kafe,oříšky,soju..vše si nakupuji ve zdravé výživě a hlídám si obsah...můj jídelníček je pořád dokola,to samé,ale co nadělám:chleba(bohužel je tam pšeničná mouka,možný alergrn)+ perla vitamíny,dětská šunka,krútí nebo vepřové maso,těstoviny bezvaječné,jasmínová rýže,dušená brokolice,lusky,paštika majka,resi drinky z DM a sušenky z DM které můžu..piju meltu a doboru vodu malinovou bez bublinek...kojím,ale mlíčko nestačí a večer musím dokrmovat,koupila jsem malému nutrilon alergy care...ve středu 16.3.jsem s dietou začala,koupila jsem si lipobázi,holtovou mast,zinkovou..suchá červená místa s pupínkama jsm promazávala,asi za 3 dny se exém o dost zlepšil na tvářičkách,na těle ani tak ne...v pátek v ten týden 18.jsme šli na kožní,kde nám DR.předepsala locoid..mazat týden 1x večer a pak co tři dny..ale po konzultaci s luthien,kdy viděla fotky od malého jeho ustupujicího exému,mi rozmluvila,že mu to dávat nemám,že to DR.špatně naordinovala..anebo určitě ne dávat tak,jak ona řekla,maxim.namazat 3dny...mazala jsem tedy od pátku večer do neděle..zlepšení bylo vidět i na těle,na tvářičkách neměl nic...v pondělí nás čekalo očkování hexa+prevenar...za dva dny na to se začal exém objevovat a řekla bych že v horší formě jak předtím!!dietu stále držím,nevím,jestli dělám v něčem chyby ☹ a jak jsme na tom ted??najvíce ložišek suchých hrubých červených máme na ručičkách a dělají s enové a nové,denodenně,když to vidím,je mi opravdu na nic,už se začínají dělat i na nohou...loupou se nám uši,máme je načervenalé,tvářičky jsou načervenalé s mírnýma pupínkama,hodně suché,loupající se,semtam nažloutlé stroupky...tedkom jsem chytli rýmu asi tři dny zpět,lae už je to lepší...vysadila jsem aviváž,máchám 2x prádlo,vyměnila prášek za gel...v pokojíčku u něj máme bohužel koberec s nízkým chlupem,denně vysávám...závěs mám 100proc. bavlnu..peřinu má duté vlákno...a máme pejska jorkšíra..bohužel je to takový mazel a lísá se i k malému 😒 mám lipobázi na celé tělo..mažu holtovou masti+zinkovou...a ještě mám diprobase,nepřijde mi moc mastný,tak nevím,jestli mám spíše dávat tu diprobasi+zinkovou mast...mohla bych tady hodit fotky...fakt si nevím rady..jestli to mohlo způsobit po vysazení kortikoidů nebo to očkování...nebo se tělo ted nejvíce čistí a leze to z něj 😖 ještě jsem chtěla podoknout,žekdyž jdeme ven,tak zarudnutí vymizí a moc to nejde vidět,jakmile přijdeme domů,je to opět stejné,výrazné!!nedýchá ta pokožnka lépe venku a proot to zbledne??netopíme asi 3týdny...tak jsem se tady rozepsala a san mi tady někdo poradí..přečetla jsem si v albíčku od kamzyka články,denně vás pročítám,ale fakt nevím nevím 🙄

hnedoocka23
1. apr 2011

jo a beru 2 odměrky denně infants dophilus plus probiotika.. 🙂

hnedoocka23
1. apr 2011

a ještě jedna věc,jím pohankové kaše+přesnídavku si dám do toho...od včera jsem ale vysadila ty přesnídavky,jedla jsem jablečné+jahodové..a uvidíme,třeba mi reaguje na toto..protože denně jsem si kaši s ní dělala...

modra1
1. apr 2011

@hnedoocka23 neviem či som to písala priamo tebe alebo niekomu inému, ale je to len pár strán dozadu. Prečo dávate deti očkovať v aktívnej fáze ekzému a súčasne hexa+prevenar? DOdržala si aspoň predočkovací režim (probiotiká pri očkovaní priamo dieťatu Bio Gaia, Fenistil kvapky, prípadne aj homeopatiká Thuja O.)?
Naozaj netuším čo by na tvoj opis povedala kam.zyk alebo luthien, ale môj názor je jednoznačný: aktívny ekzém+kortikoidy (mala si byť trpezlivá a poslúchnuť luthien)+očkovanie (spolu 7 vakcín, pričom najmä prevenar je na ekzém des)+následný infekt. S tými kortikoidmi to myslím tak, že ak by si vyčkala aspoň 2 týždne po ich použití a potom podľa stavu dala malého zaočkovať oddelene, možno by nereagoval ekzémom, alebo nie tak prudko, Po kortikoidoch telo vždy vytláča všetko zlé na povrch a on bol očkovaný v tejto fáze.
Diétu držíš správne, aj všetko ostatné robíš správne, pokračuj a s týmto už nič nenarobíš, už sa stalo, škoda, že si to nevedela, nič si nevyčítaj, nabudúce už budeš vedieť. Vydrž, premazávaj, dodržiavaj diétu, dávala by som aj Fenistil kvapky na zmiernenie alergie aj svrbenia. Na červené miesta Holt. masť môže byť, suché biele miesta zjemní Bepanthen, na veľmi suché si môžeš namiešať vitamínovú masť Infadolan+Bepanthen+Revigtal s vit.E v pomere 1:1:1, všetko voľnopredaj v lekárni. Premazávaj celé telo tým čo sa ti osvedčilo.
Fotky môžeš pripojiť. Zdá sa ti nejaké miesto oveľa horšie ako iné?