Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

modra1
14. apr 2011

@lelask inak, práve teraz sa oplatí znova si prečítať článok od kam.zyk, tam je presný postup ako zistiť alergén v strave.

lelask
14. apr 2011

@martinka1981 ja len dufa,ze to nieje len nejaka ta faza pred vypuknutim cistenia.Ale tym sme uz presli tak dufam,ze toto je na dobrej ceste. Verim ,ze aj vam sa to rychlo podari 😉

@modra dakujem, stale zabudam na tie claaaaaankyyyyyyyy.
Takze aj my mozeme potom prejst z kys. mliecnej na ten krem z Biodermy?

kazdovci
14. apr 2011

@lelask som zvedava ci vam bude robit Bioderma Atoderm PP dobre. nam vsetky tieto kremy vhodne pre atopikov zatial narobili iba neplechu, teraz pouzivame Manufakturu detsku radu a sme zatial spokojni. uvidim ako dlho🙂🙂🙂

zelep
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zelep
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lelask
14. apr 2011

jacmen mame doma aj my.Vlastne kvoli exemu som si ho kupila.Malej som ho par krat dala do drinku a chutilo jej to a mala som pocit,ze to ma aj ucinok.Ale tazko hodnotit,kedze ho dlho neuzivame.
Chlorellu mi neodporucili kvoli detoxikacii a kedze stale dojcim tak s tym mam pockat.

@kazdovci Dufala som ,ze to bude dobre znasajuci krem,ked uz som ho kupila a je taky velky . Vsade by mali mat vzorky,nech to mozeme vyskusat 😒
Dakujem ,ze si ma upozornila.

hancikeli
14. apr 2011

Muzu se zeptat,kde najdu clanek od Kam.zyk?Mam stejny problem.Drzela jsem ted 2,5tydne Eliminacni dietu kvuli AE moji skoro pulrocni plne kojene dcery.Nevim jiste,zda to pomohlo,nekdy se zdal ekzem lepsi,ale ne stale.Dostala dvakrat ockovani,takze se pak zase zhorsila.Nejhorsi to ma pod bradou a na hrudnicku.Podle pediatricky mam zacit se zeleninovymi prikrmy,ale podle kozniho ne s mrkvi,ze pry byva casto alergen.Tak ted vubec nevim,jestli si mam pridavat potraviny ja,tak jake?Nebo rovnou prikrmy dcerce a cim tedy zacit?A taky je mi zahadou,jestli to poznam,ockovani Prevenar mela vcera a dalso za 14dni.Tak jestli to nebude vadit v odhaleni alergenu.Jsem matka laik,ma zadnych testech jsme jeste nebyly,jen u kineziolozky.

luthien.k
14. apr 2011

@zelep, celiaci nejsou "nemocní na vlákninu" ale na lepek (gluten), což je bílkovina. Každé obilní zrno ho obsahuje. Popravdě nevím, jak se vyrábí zelený ječmen, takže nedokážu zhodnotit, zda je z pohledu lepku bezpečný nebo ne.

Ony jsou dneska zelené potraviny hodně moderní záležitost, jistě něco do sebe mají, chlorellu doporučuje i kam.zyk (například v Probiosanu, kde funguje jako prebiotikum, čili pomocník při osidlování střeba probiotickou složkou přípravku), nicméně za mě - nevěřím, že je to všelék (jako to není kravské kolostrum a kdovíco ještě, co se dnes tolik propaguje na imunitu).

Jak píšeš, že pomohly synovi od ekzému... Jestli měl potravinové alergie jako spouštěč, tak ty začínají kolem druhého roku věku vyhasínat a situace s ekzémem se velmi často spontánně zlepšuje sama. Navíc zde se dá z diskuze zjistit, že na ekzém lze jít i bez kortikoidů, a to poměrně úspěšně, víc viz. články kam.zyk: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/ (pro vkládám také pro @hancikeli)

To, že stačí ke zdravé obživě zelené potraviny, to nechávám na zdravém úsudku každé diskutující maminky 😉

luthien.k
14. apr 2011

@lelask, u každé nové kosmetiky je třeba udělat test snášenlivosti, tj. ideálně po tři dny nanášet 2x denně na kousek zdravé kůže 3x3 cm (třeba na předloktí) a sledovat reakci - pokud nebude - tak namazat na ekzém 😉

luthien.k
14. apr 2011

@hancikeli, myslím, že odpovědi na otázky najdeš v článcích, za mě - mrkví rozhodně nezačínat, vhodnější je brokolice nebo cuketa, každou novou potravinu zavádět aspoň pět dní po sobě (každý druh zvlášť, možno kombinovat s již osvědčeným) a sledovat reakci. V článcích najdeš seznam potravin s nízkým alergenním potenciálem, které vybírat 😉
Očkování to téměř vždy zhorší, je třeba prevence: brát probiotika (obě - Ty Probiosan nebo Infants Dophilus plus, malá Bio Gaia jen a jedině), tři dny před očkování dávat Fenistil kapky a taktéž dva dny po něm, nikdy neočkovat do akutního nebo subakutního stavu ekzému (mokvání, pupínky, červené fleky), nikdy dvě vakcíny najednou, vždy rozestup alespoň 14 dní.
Otázkou, zda testovat přes MM nebo přímo - pokud není ještě nutné zavádět příkrmy (malá není hladová atd.), tak je to lepší přes Tebe, to bych ale začala s BKM a pak vejcem. Popis, jak na to, psala @modra1 v některém z předchozích příspěvků. Chce to ale pokud možno zklidněný ekzém.
Co používáte za kosmetiku? Jak přesně ekzém vypadá?

zelep
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
14. apr 2011

@zelep, nezlob se, ale podle mě je to byznys s dobře propracovaným marketingem (k čemuž veřejná diskuzní fóra slouží poměrně dobře) - my ostatní, co tomu zde věnujeme svůj čas, to děláme také z dobrého přesvědčení a hlavně zadarmo 😉

hancikeli
14. apr 2011

@luthien.k Moc dekuji za rady.Pridam fotky.Ted to snad vypada,ze ekzem ustupuje,nechci to zakriknout...Zscalo nam to par flicky na tvaricce a rozestoupilo na druhou,pak pod bradu,kde to je slite do jednoho cerveneho fleku ohraniceneho presne tam,kde zacina krcek a pak "jakoby otisk" na hrudnicku pod bradou.Po ockovani hexavakcinou pred 14 dny to vylezlo az na raminka.A zahyby predlokti,sem tam flicek na nozickach a mezi prstiky.Kozni nam nejprve dal aqua calcis a halicar,trosku se to zlepsilo,ale byla stale sucha a ekzem se rozlejzal,tak jsme ted v pondeli dostali dve nove masti z lekarny-septonex v olivovem oleji a zinkovou mast.Zdalo se to lepsi o dost,hl. S tou Zn,ale dost presusene,tak od vcera jsem pridala Aderma Exomega krem s ovsem a koupeme v Balmandolu.Ted mam novy tip na koupel v Solamylu od stare prakticky pediatricky,pry je to bezva,ale jeste jsem se neodvazila.Znate to nekdo?Vcera nam dala velkou nadeji a rozproudila energii pani kineziolozka:-*)

zelep
14. apr 2011

@luthien.k docela mě to dosti od tebe urazilo, neb to tak není a nemám zapotřebí se jinak prezentovat a dělat marketing, ten se takhle nedělá, chtěla jsem jen přispěti něčím, co zabírá a pomáhá, a že to takhle vidíš, mě docela mrzí, ale tak je to jen názor.

myscha
14. apr 2011

Ahojte, potřebovala bych konkrétní radu, jak vysledovat možnou potravinovou alergii u dcery, poněkud v tom plavu. Je jí 15 měsíců, částečně kojená (jen večer a vnoci), jí toho už poměrně dost (kromě čokolády, kakaa, ořechů, exotického ovoce atd). Už jsem tady nějaké informace psala dříve.

Nějak nevím čím a jak začít. Jestli vysadit jen jednu potravinu a sledovat reakci, nebo vysadit toho víc (např. mléko a vejce, nebo popř. něco jiného?). Pokud třeba začnu vejci a ona bude alergická na víc potravin, tak to stejně nepoznám nebo ano? A co by se mělo vlastně dít, nikde jsem nevyčetla, jak to přesně poznat, že jde o alergen. Je pak ekzém méně červený, mizí, je fleků míň, je kůže jen méně vysušená....jsem v tomhle špatný pozorovatel, tak se obávám, že to nepoznám.

Dcera má ekzém asi tak od 5 měsíce, to byl jen malinký flíček na noze,ale postupně od toho 6-8 měsíce se jí to rozrostlo na další místa (nohy, ruce, obličej). Momentálně má i dost často řídkou stolici, tak nevím, jestli i to může být příznak potravinové alergie.

A ještě jeden dotaz, pokud by byla alergická na mléko, projevil by se ekzém už dříve, nebo je možné, že to může mít i tenhle průběh jako u dcery?

luthien.k
14. apr 2011

@zelep, kdo dělá dvohodinové přednášky na téma ZP, jistě se tím i živí, leda bych se hodně mýlila. Jsem tu na tomto fóru již nějaký pátek a už jsem se tu se skrytým i zjevným marketingem setkala víckrát, vždy to byly zaručené jednoduché cesty, jak se zbavit AE, od propagátorů produktů nejmenované firmy prodávající bylinné potravinové doplňky, přes propagátory kravského kolostra až po ZP. Na AE ale podle zkušeností neexistuje zaručený a univerzální lék, zlepšení je vždy výsledkem řady opatření, každému ušitých na míru, Nicméně to, že já na základě těch zkušeností nevěřím, že je taková jednoduchá cesta, například v podobě ZP, neznamená to, že to mu nemůže uvěřit někdo jiný 😉

luthien.k
14. apr 2011

@hancikeli, přiznám se, že přípravek Septonex v olivovém oleji tedy neznám, nicméně olivový olej na AE nelze doporučit, je to komedonní (póry ucpávající) olej, který se na ekzém, obzvláště (sub)akutní stádium absolutně nehodí. Zinková mast je naopak na takové stádium super, ale ideální je použít ji tak, že se nejprve použije emolieční přípravek typu A-Derma Exomega (skvělý přípravek, mimochodem 😉) a na to teprve zinková mast (dvakrát denně). Takže to děláš moc dobře 🙂 Nicméně Balmadol nebo jakýkoli jiný olej do koupele bych určitě použila až na ekzém bez toho subakutního stádia, tj. až zmizí začervenání a bude potřeba to doléčit, promastit. Teď bych koupala jen v čisté vodě. Zkrátka každý přípravek má své místo pro danou fázi ekzému. Akutní formy, mokvavé - vysušovat (Jarischův roztok, borová voda, hypermangan, genciána...), subakutní formy také vysušovat (zinková pasta, ichtamolová pasta atd. - lze zároveň i hydratovat emolienci typu Bioderma Atoderm PP, A-Derma Exomega, Eucerin 12% Omega...) a chronické promašťovat (olejové koupele plus mastné krémy nebo směsi hydratační s promašťujícím).
Solamyl - koupel ve škrobu dost vysušuje, stejně jako v ovesných vločkách, takže s tím opatrně, ono někdy experimentátorské nadšení nadělá víc škody než užitku 😉

modra1
14. apr 2011

@myscha to, že ekzém začal v čase kým bola plne kojená pravdepodobne znamená, že bola senzibilizovaná cez mlieko niečím čo si ty jedla a jej vadilo. Ale tiež je možné, že to začalo kontaktným ekzémom a potraviny sa neskôr pridali. To už nezistíš, ale vieš zistiť čo jej vadí. Inak, riedka stolica je častý príznak potravinovej alergie, najmňa na BKM. Prečítaj si články od kamzyk, pozri pár príspevkov vyššie, je tu odkaz na ne. Nájdeš tam postup. Vylúčiť môžeš práve BKM (všetko čo ju obsahuje) a vajce, lebo sú to najčastejšie alergény. Malo by dôjsť k zlepšeniu ekzému, malo by to byť poznateľné, foť si, aj to ti pomôže zhodnotiť stav.

luthien.k
14. apr 2011

@myscha, nejlepší je podle mě vysadit toho víc najednou, u vás ze stravy Tvé i prcka. Pročti si články od kam.zyk, najdeš v nich myslím dost inspirace, co vysadit. U vás mléko - je možné, že dělá problémy, ono u kojených dětí se ta alergie nemusí projevit hned, protože přes MM přechází jen nanogramy BKM a může trvat dlouho, než dojde k senzibilizaci a projevu této alergie. Takže mléko a vejce určitě, sóju, rajčata, celer, petržel, dráždivé potraviny typu kysané zelí, okurky..., potraviny s umělými barvivy a aromaty... Mrkni sem: http://www.proalergiky.cz/aktuality/128.html

Pak se to zavádí postupně nazpět.

Změny k lepšímu určitě poznáš 🙂

Jinak řídká stolice určitě může být příznakem potravinové alergie. Berte obě probiotika! Klidně Infants Dophilus plus.

luthien.k
14. apr 2011

@modra1, ahojky, tak zase skoro stejná odpověď 😀 Já bych toho asi vysadila víc hned, jsou to věci, bez kterých se dá žít 🙂 Ale i BKM a vejce by pro začátek stačilo 🙂

modra1
14. apr 2011

@luthien.k 😉 sme na rovnakej vlne.
@myscha poslúchni luthien, ekzém by tak mal celkom vymiznúť a zároveň ťa to bude viac motivovať k dodržiavaniu diéty pre stabilizáciu stavu.

myscha
14. apr 2011

@luthien.k @modra1 Díky za radu a ještě mě napadá, pokud vysadím vejce, tak to znamená veškeré pečivo, myslím rohlíky, housky, chleba? koláče atd, vadí i mikroskopické množství, nebo třeby ty housky a chleba jsou ok? A u mlíka vadí i bílý jogurt, nebo obecně zakysané věci?
Trochu se děsím toho, co pak budeme jíst, asi strávíme týdny na kukuřičných křupkách 🙂 , připadá mi , že vejce a mlíko je skoro ve všem, nevim jestli to přežiju 🙂 ..hlavně bez kafe s mlíkem a čokolády ☹ , no budu muset.

Probiotika jsem dceři koupila, ještě teda pořídím něco sobě. Na ten článek jsem koukala, tam jsou dobré konkrétní rady, tak to zkusím, protože dceru nechci mazat kortikoidama a bez nich to jde někdy dost ztuha.

lenkove
14. apr 2011

inak nasa mala reaguje asi na vsetko v zozname.. Okrem mlieka a vajicka (nastastie). Teda vlastne na minimum 😀 A este na zmenu a stres 😉 v utorok by sme mali mat vysledky krvnych testov, som zvedava, ci nieco vobec ukazu 🙄 🙄

lucinenka001
14. apr 2011

@luthien.k

dakujem krasne, a je mozne prosim Ta, napriklad dat acidofilne mlieko namiesto smotany?

😉

Ako sa mate Luthien? Ako drobec? Ste doma? Uz mate po operacii? Drzte sa 🙂

zelep
14. apr 2011

@luthien.k začala jsem to šířit a dělat přednášky, až po mé zkušenosti a předávám to dál,máme n to studiea odborné knížky, ale to je jedno, o tom vás nemusím přesvědčovat, každý si věří, tomu, čemu chce.

modra1
14. apr 2011

@myscha kupovať len balené pečivo a čítať zloženie. Vajce ani nie, skôr mlieko je v pečive. Treba vysadiť všetko čo obsahuje vajce a bielkovinu kr. mlieka, teda akékoľvek mliečne výrobky. Ono to vyzerá, že nie je potom čo jesť, ale dá sa v pohode.

luthien.k
15. apr 2011

@zelep, já to jako doplněk stravy neodsuzuji 😉

luthien.k
15. apr 2011

@lucinenka001, acidofilní mléko je lepší varianta než smetana, zakysané mléčné výrobky jsou vždycky lepší než nezakysané, jsou daleko lépe stravitelné 😉

U nás je to celkem dobré, operace náš čeká až po šesetinedělí, malej je hodné mimi, pokud ho nic netrápí a nic ho netrápí jen když maminka drží přísnou HA dietu... Jinak kolika a hleny ve stolici ☹

luthien.k
15. apr 2011

@myscha, v IP máš tipy na tu dietu 🙂