Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

tygrous
3. dec 2010

@stipa tak ten dort je uzasny!! Opravdu se te pani moc povedl. A jestli i chutnal skvele, tak fakt super!

stipa
3. dec 2010

@luthien.k 😀 😀 hele já luštěniny miluji a přítel také 😀 😀 😀 akorát já s tím takový problém pak nemám 😀 😀 😀 Tak jo, zkusím přes MM 😉 jen aby se pak nevznášel prcek 😀 Tak to je tedy rychlost, jak to umíš vkládat, jsem tě určitě naštvala s tím "A" viď? 😉 No, jsi šikulka 😎 Jsem z vesničky Stará Voda, kousek od M.L. ale od mých 20 let bydlím v M.L. No a náctiny jsem měla to je již hodně dlouho a sátiny mě budou čekat za 20 let 🙂 pak ještě budu muset chvíli makat a pak mě bude čekat klidný, bohatý a zasloužený důchod na Floridě 😀 😀

stipa
3. dec 2010

@tygrous chuťově fakt 😝 mňamka, já jsem snědla skoro půlku dortu 😅 protože chlap na dorty moc není 😀 😝

nesetrilek
3. dec 2010

@stipa fakt moc pěknej dort 😉 Já to musím též urychleně vyřešit, ale obávám se, že neseženu nikoho, kdo by mi ho upekl?! Narozeniny se kvapem blíží a já nevím, co si počít, asi nakoupím ingredience a provedu první zkoušku doma 😎 😝 😕

tygrous
3. dec 2010

@nesetrilek Koukám, že jsme na tom i časově stejně😉 Ja rozhodne budu pect sama, me to bavi, mam to uz i vymyslene - trochu upraveny piskot a napln nejspis z jogurtu (pokud bude malej bez ekzemu) nebo krem z ryzoveho mleka a bananoveho pudinku a do toho banan..., jen musim sehnat bud marcipanove figurky krtecka nebo treba i slona (ten je u nas oblibeny) nebo taky ten jedly papir, ale s krteckem😉 Na to velkou svicku ve tvaru jednicky a je to😉

luthien.k
3. dec 2010

@stipa, úplně jsem zapomněla pochválit ten dortík 🙂 Já jsem se s tím zase až tak nepárala, dělala jsem ho sama, ten z jablek a pudinků, ozdobený ovocem (ne vše z toho mohl jíst, ale nevadilo, on ho totiž nechtěl vůbec 😅 ).

veronika81
3. dec 2010

Ahojte maminy, môžem sa posťažovať ☹ a zároveň poradiť? Bola som odporučená na túto tému..
Malý má 21 mesiacov, doteraz sme nemali problémy s pokožkou, len keď bol menší, ešte plne dojčený, tak po pomaranči ktorý som zjedla ja, sa mu urobilo okolo pusiniek pár vyrážok. Pomaranče a celkovo citrusy som vylúčila zo svojej stravy, doteraz ich nejem keďže je ešte stále dojčený, na radu lekárky som minulú zimu keď už jedol ovocie, citrusy nedávala ani jemu, túto zimu som skúsila kiwi, bolo to v pohode a teraz v nedeľu jedol ananás (z konzervy) a problém je na svete 😢 Aspoň si ja myslím, že to bolo z ovocia.. sama neviem.
Ide o to, že ešte v ten deň večer sa mu začali robiť drobné vyrážky okolo pusinky, na ďalší deň sa to rozšírilo na líčka, noštek, začala som mu dávať Fenistil kvapky (predpokladala som, že je to alergická reakcia) a na ďalší deň (utorok) už mal celú tváričku posiatu drobnými vyrážkami úplne tesne pri sebe, doslova aj viečka, ušká, na krku to išlo do stratena. Bolo to všetko veľmi červené, spuchnuté, na dotyk úplne teplé (aj som mu merala teplotu, ale nemal, iba tvár bola horúca), zároveň to bolo strašne drsné, ako šmirgeľ, no veľmi zlý pohľad bol na neho ☹ Svrbieť ho to asi nesvrbelo, lebo sa vôbec neškrabal. Doktorka mi v ten deň nedvíhala telefón, tak na ďalší (v stredu) som išla osobne vypýtať si lístok na kožné, ani ho nechcela vidieť, rovno mi dala papier, ale kožnú sme už nestihli, štvrtok nerobila, boli sme až dnes. No ten ekzém (alebo čo to je..) mu začal včera ako keby vysychať, začala sa mu lúpať tvárička, najprv zase okolo pusinky, dnes má šupinky aj na nošteku a líčkach, nie je to už také červené, ani teplé, tvárička je stále drsná, mierne vidieť ešte aj tie vyrážky. Dočítala som sa, že keď to takto vysychá a olupuje sa, nie je dobré to krémovať, aj keď to doslova pýta nejaký mastný krém. Nedala som na to vôbec nič zatiaľ.
Doktorka.. jej záver bol "detský ekzém". Opýtala som sa, či myslí atopický a že nie, že detský, to je vraj iné. Prosím vás, čo presne teda znamená ten detský ekzém? Inak nepáčila sa mi veľmi doktorka, pozerala na neho hádam z 2 metrov, vôbec sa na to poriadne nepozrela, podľa mňa nemohla vidieť ani tie vyrážky, akurát možno tie šupinky. Veľmi divná bola 😖
Dostali sme mastičku Locoid Lipocream, dočítala som sa v letáku, že je to hydrocortikoid 😒 neviem presne čo to znamená, ale neznie mi to dobre.. Je to nejaká hormonálna mastička. Mám mu to natierať 2x denne týždeň v tenkej vrstve a budúci piatok prísť na kontrolu. Máme ešte nejaký sirup Aerius, vraj ten je proti alergii.
Ďalej nám dala taký papier, kde sú potraviny čo má celý týždeň jesť, taký základ čo sme jedli hádam pred tým, ako mal rok. No som zvedavá, čo mu zo toho budem variť 😖
Viete mi nikto poradiť, čo to môže byť (resp. čo presne znamená ten detský ekzém), z čoho to môže byť a čo je to za mastičku čo sme dostali, lebo nemám z toho dobrý pocit. Z rozprávania iných mamičiek viem, že kortikoidy nie sú najšťastnejšie riešenie.
Aha a chce nás poslať potom na alergológiu.
Vraj tu radia nejaké dve šikovné maminy, luthien a kamzyk, tak ak by ste boli také zlaté a niečo mi k tomu napísali, prípadne budem rada hocijakej inej rade. Doteraz sme nič takéto nemali, tak vôbec neviem čo s tým..
Ďakujem za každý názor.

veronika81
3. dec 2010

no som sa rozpísala.. snažila som sa podrobne, tak dúfam sa vám to chcelo dočítať do konca 😀

luthien.k
3. dec 2010

@veronika81, tak jsem to přelouskala 🙂 Popravdě, co myslela doktorka pojmem "dětský ekzém" netuším také, připadá mi to podobné, jako "diagnóza" vyrážky u novorozené holčičky mojí kamarádky - "novorozenecká vyrážka" 😅
Napíšu, co si myslím já, že to je, nejsem odborník, možná mi to @kam.zyk vyvrátí, až se tu ukáže, ale já si myslím, že se nejedná o pravou alergickou reakci, ale o "potravinovou intoleranci farmakologického histaminoliberačního typu". Zní to hrozně, co? Jde ale o známou reakci, která se děje po požití většího množství potravin, které obsahují dráždivé látky typu histamin (nebo jsou schopné jej uvolňovat), což bývají jahody, přezrálá rajčata, zrající sýry, uzená makrela atd. a myslím, že by to mohlo nastat i po konzervovaném ananasu.
Kolik toho snědl? Jestli relativně dost, tak by to mohlo být ono. I to, že se mu začala pusina osypávat ještě týž den, by tomu nasvědčovalo. I ten aerius, který se indikuje při kopřivkových reakcích...
Nicméně může to být i klasická alergická reakce. Nic by to neměnilo na tom, že už ananas nedávat 😉, aerius ano, ale Locoid bych nemazala, to mi přijde jako vysloveně zbytečné, když je vidět, že se mu to zlepšuje i bez mazání. Co jiného mazat, to už nedokážu tak s jistotou poradit, @kam.zyk, kde jsiiii????

HOLKY, kdo měl šupinkatý, odlupující se ekzém, poraďte 😉

luthien.k
3. dec 2010

Tak jsem ještě hledala a ananas skutečně patří mezi uvolňovče histaminu, který může mít na svědomí tu vyrážkul. Myslím si, že to postupně samo odezní 😉 Dávej ale pozor i na ostatní potraviny, které histamin obsahují nebo jsou schopny ho uvolňovat: Cituji z článku od kam.zyk:
Některé typy intolerance mohou být k nerozeznání od alergické reakce. Zmiňme na tomto místě jeden z typů farmakologické potravinové intolerance - tzv. farmakologickou histaminoliberační reakci, kdy potravina sama obsahuje látku s určitou schopností dráždit svého "hostitele",popř.je schopna takové látky uvolnit v organismu konzumenta. Obvykle to bývají budivé aminy (histamin, tyramin, atd.); jde čistě o chemické reakce probíhající většinou ve sliznici tenkého střeva, důsledkem je pak např. svědivá vyrážka, zčervenání kůže, otoky, dušnost, atd. Příznaky se objevují v bezprostřední vazbě na požitou potravinu (prakticky vždy týž den), pozdějsí reakce je vyloučena. Od podobně časné alergické reakce nám v odlišení pomáhá MNOŽSTVÍ požité potraviny - zatímco u alergie bývá časná reakce i po minimálním množství, tato farmakologická histaminoliberační intolerance předpokládá většinou nadměrnou konzumaci podezřelé potraviny. Budivé aminy nalezneme v uzených, zrajících a kvašených potravinách, rybách (hl. uzená makrela či tuňák), aromatickém koření, v zelenině (kyselé okurky, velmi zralá rajčata, papriky, atd.), popř.v kyselém ovoci (jmenujme hlavně citrusy, jimž často bývají neprávem připisovány alergické reakce, přitom se většinou jedná právě o tento typ intolerance), jahodách, alkoholu, kávě, kakau, zrajících sýrech, atd.

veronika81
3. dec 2010

@luthien.k ďakujem krásne 😉
"potravinovou intoleranci farmakologického histaminoliberačního typu" 😕 Téda!
No keď tak rozmýšľam, jedol cez víkend určite aj paradajky, aj keď nie som zástanca zimných hypermarketových zelenín, mali sme doma "cherry paradajky", tak zopár zjedol. Ananás bol s kuracím mäsom, prešiel krátkou tepelnou úpravou, určite nezjedol pol konzervy, ja neviem koľko tam mohlo byť kúskov..max. asi 10-15. Lebo mu chutil, vyberal potom ešte aj z môjho taniera 😀 Ananás určite už nedostane.
A ten Locoid, to je kortikoid? Lebo netuším, či hydrokortikoid je to isté ako iba kortikoid. Do tohto sa vôbec nevyznám..
Počkám ešte, čo mi napíše @kam.zyk ale zatiaľ som rozhodnutá dnes večer nenatierať! Akurát aj muž teraz pred chvíľou skonštatoval, že sa mu to zlepšuje, pod bradou už nemá vôbec šupinky, celé to opadalo. Len tvárička je ešte taká drsná, nepekná ☹ dúfam mu to tak neostane..

veronika81
3. dec 2010

teraz čítam druhý príspevok.. kvasené potraviny. Posledné dni jedol určite aj kyslú kapustu, takú zo suda, tlačenú, viac dní po sebe. Aj tá mu veľmi chutila, vlastne jemu chutí všetko 🙂 Aj papriku jedol. Údené nejeme ani my, to určite nemal.

luthien.k
3. dec 2010

@veronika81, snad se tu brzy kam.zyk objeví, nějak se mi to nechce líbit, už dost dní se neukázala, ani na sms neodpověděla, tak mám trochu strach, co se u nich doma zase děje (taky mají dost problémy... 😔 ).

Hydrokortikoid nebo kortikoid, to je fuk, je to prostě hormonální mast a i dle mých, proti kam.zyk chabých znalostí, na stav pokožky, který má teď Tvůj malý, nepatří.
Ono u této reakce právě tepelná úprava nepomáhá vůbec... S mazáním - určitě nezkazíš nic nějakým hydratačním krémen typu Bioderma atoderm PP nebo -Derma Exomega krém. Barevně to s tvářičkami vypadá jak, má to už normální barvu pokožky?

luthien.k
3. dec 2010

No vida... Nicméně jak píše kam.zyk v tom článku, projeví se to výlučně ten den, jakmile se to dostane do střev, ale je možné, že jak měl poslední dobou větší množství těchto problematických potravin, tak se to tělíčko proti tomu nějak "vybudilo" (ale to už si vymýšlím 😅 , jen mi to tak do sebe logicky zapadá... 🙂)

veronika81
3. dec 2010

@luthien.k ale znie to fakt logicky 😉 Tú sudovú kapustu mal prvýkrát, aj ananás prvýkrát. Papriku papá už dávno, aj paradajky. Možno takto všetko spolu to už telo nezvládlo..

Farba..nie je ešte úplne normálna, mierne začervenaná, ale fakt iba trošku, oproti tomu čo mal pred dvomi dňami je to podstatne lepšie! Vtedy to bolo fakt silno červené, úplne to "horelo", aj na dotyk, a celú tváričku mal ako keby spuchnutú.

Pevne verím, že u kamzyk to nie je nič vážne 😕 aj kvôli nim, aj kvôli nám ostatným maminám, ktorým radí 🙂

Ja som inak vychádzala z tohto príspevku, čo písala blandik dakedy pred rokom, našla som to tu, potom som jej aj písala IP a ona ma odporučila sem 😉 Dúfam nevadí, ak to skopírujem..
"suchý ekzém potřebuje promašt´vat. Pupínkový (někdy až mokvající) potřebuje vysušovat (zinek, žádný olej a tuk - v našem případě vždy pomůže Ichtyo Care Pasta, ale je to individální). Platí, že čím červenější ekzém, tím více akutní. Když začne blednout, tak se ztrácí. Třeba u našeho prcka - měl pupínkový ekzém - museli jsme vysušovat - v noci mazat i 10x a postupně ekzém začal blednout, olupovat se (vypadalo to ošklivě, snad to vypadalo, že by to i potřebovalo promazat), ale bylo potřeba pořád vysušovat, až se ekzém oloupal a byl pryč. Ale to platí u pupínkové formy. Ne u suché. Tam se vysušovat nesmí, ale zase se musí mastit."
Mne sa podľa tohto zdalo, že mám ten "pupínkový ekzém", resp. tak podobne sa toto naše prejavuje.

Tá Bioderma, to dostanem v lekárni, ano?

luthien.k
3. dec 2010

@veronika81, poslala jsem Ti celý článek od kam.zyk o mazání do IP, se svým komentářem 🙂 V podstatě to souhlasí s tím, co píše blandik 🙂

veronika81
3. dec 2010

@luthien.k jéj ďakujem, si zlatá. Idem sa do toho pustiť..

Ešte by ma zaujímalo, čo do budúcnosti.. znamená to, že už nikdy nebude môcť jesť ananás (ak to teda bolo z toho) alebo je to prechodné štádium a ako sa hovorí "vyrastie z toho". Či už to jednoducho má v sebe a stále bude na tie dráždivé látky takto reagovať?

luthien.k
3. dec 2010

@veronika81, popravdě, o těchto typech reakcí (pokud to skutečně byla ta reakce s tím hrozným názvem 😀 ), netuším, jak se do budoucna vyvíjejí (námět pro mé samostudium 🙂), ale běžná alergická reakce typu IgE nebo nonIgE se s věkem může měnit, často se u dětí do pěti let ztrácí. Ne ale vždy, bohužel.
To jsem Ti toho moc neřekla, co? 😀 Bez ananasu se určitě dá žít, i bez kysaného zelí, jsou tu horší diety, bez mléka a všech výrobků z něj, bez vajec, ryb atd. 😉 Holky by mohly povídat, co vše nejedí, když kojí 😉

veronika81
3. dec 2010

@luthien.k v podstate som si to tak aj myslela. Že tak ako všetko..aj toto je individuálne.

Teraz ma ešte napadlo, ako si spomenula vajcia, doktorka prehodila niečo, že dávať pozor na vajíčka, mlieko..ale keď tieto potraviny je už dávnejšie, žĺtok tuším okolo 8 mesiaca, bielok po roku, mlieko plnotučné použijem občas na varenie, nie často, ale napr. jogurt, tvaroh, syry, to už bežne papá.. a doteraz nemal takú reakciu, nemusím to vyradiť, že? Alebo sa stáva aj také, že dieťa po určitom čase začne neprimerane reagovať na určitú potravinu, ktorú dovtedy znieslo?

A jasné, že bez ananásu prežijeme 😉

kam.zyk
3. dec 2010

@luthien.k ahoj, mám toho teď hodně, tak jsem zaskákla na okamžik. Moc tě zdravím a myslím na tebe 🙂 S tím příspěvkem od blandik- bodejť by to nesouhlasilo, blandika jsem měla přes rok v péči 🙂 Já se teď patlám s HA cukrovím, tak je času málo, navíc budeme dělat zásadní úpravy v bytě. Psychicky se ale na to musím nejdřív připravit. Tvoje rady pro @veronika81 :Veronice radíš skvěle, přesně to samé si myslím, že šlo o jednorázové podráždění (histaminoliber.reakce), kdy se naráz nakupilo více drážd.faktorů a zas to odezní. Mazala bych Bubchenem na opruzeniny, neb na toto zabírá nejlíp zinek. Prognóza: dobrá, s věkem imunita vyzrává a přizpůsobuje se vnějš.prostř., jen bude třeba respektovat urč.citlivost organismu na potraviny s vyšším obsahem histaminu, takže ryby, kakao, zrající potraviny, kyselé ovoce a zelenina, rajčata, jahody, do budoucna alkohol, atd.- to vše by v budoucnu, pokud by byla konzumace např.jednorázově nadměrná (přiměřeně to vadit nebude), způsobilo možné reakce (nejčastěji vyrážka). V dospělosti takto citliví jedinci mohou zareagovat např.když je souběh i nepotrav.faktorů s potravinovými = příklad: člověk, který je v dlouhodobějším stresu (např.před dokončením stavby rodinného domku, na který má navíc vysokou hypotéku), je zrovna po fyzické zátěži a dá si kupř.kakaový bonbon s likér.náplní- pak může u takto disponovaného jedince naskočit vyrážka. Ale nemusí, je to individuální. Jen ještě jeden vzkaz pro Veroniku:

nic nevysazuj, žádné potraviny, které do této doby nezpůsobily reakci!!! Bylo by to alergologicky špatně ( ńebudu teď ale rozebírat proč, není čas, musím jít radit ostatním maminám, v IP se rojí vzkazy 🙂

kam.zyk
3. dec 2010

@veronika81 dodám: jak se ptáš: Alebo sa stáva aj také, že dieťa po určitom čase začne neprimerane reagovať na určitú potravinu, ktorú dovtedy znieslo?

Ano, je to možné, ale není to tvůj případ.

veronika81
3. dec 2010

@kam.zyk ďakujem veľmi pekne, ste zlaté obidve 😵 Tak už len posledná otázka, aj keď myslím odpoveď viem.. kortikoidy zatiaľ nemazať?!

kam.zyk
3. dec 2010

@stipa Ahoj, ta otázka

ahoj, chci se zeptat, kdyžř máme reakci na BKM, tím pádem bude prckovi vadit i soja ale i luštěniny, ne?

Takhle vůbec nelze uvažovat, protože soja je sice hodně podobný alergen co BKM (resp.sekvence aminokys., které rozpoznává imunita, jsou podobné), takže soja při reakci na BKM doporučit nelze, ale luštěniny (čočka, hrách, fazole, atd.)- tam jednak není přesně známo, do jaké míry a jak pozměněny přecházejí jejich příp.alergeny (bílk.) přes MM, zadruhé- bílkoviny soji a bílkoviny např.čočky, to je přece jen něco jiného. Neboli: vyzkoušej a uvidíš. Dodám, že luštěniny nenadýmají, vaří-li se s otevřenou pokličkou a přidá-li se k nim ještě saturejka, je to v naprosté pohodě 😉 Já pracuju na horoskopu Filípka- ty, řekni mi- kolik ty umíš jazyků? Neb kluk podědil hodně zřetelný jazykový talent 🙂 Je to v jeho horosk.zásadní věc. Možná na té Floridě fakt jednou skončíš, aneb příjemná penze na Filípkově vilce 😉

kam.zyk
3. dec 2010

@veronika81 nemazat, kort.jsou v tomto př. zbytečné.

stipa
3. dec 2010

@kam.zyk 😀 😀 😀 ahoj, holky vy mne tedy tady bavíte!!! Tak to už abych byla v tom důchodu 😉 jééé, to bude paráda 🙂 Já mluvím jen 2 jazyky a můj problém je, že mne jazyky vůbec nebaví i když je ke své práci potřebuji, ale spíš to podědil po tátovi, ten teď pořád jede Špáninu a pořád mluví o tom, že jednou budeme žít na jachtě na Kanárech 😀 Což by mi vyhovovalo nejpozději teď, protože zimu nesnáším 😠 Takže to by mohl podědit po mužským, tomu jazyky fakt v tý hlavě spínají 😀 Jinak na luštěniny se dám až po zkoušce kuřecího, pšenice, jak jsme si tenkrát psaly. Máme na to hroznou smůlu, kdykoli chci něco zkoušet nebo zkoušíme tak má na těle nějaký problém 😒 ale to se nedá srovnat s problémy tvými a ostatních holek....

luthien.k
3. dec 2010

@kam.zyk, to jsem ráda, že jste v pořádku 🙂 Jo a díky, snažím se 😉

veronika81
3. dec 2010

baby, opruzeniny..to sú zapareniny? 😅 Ten Bubchen mám doma taký, kde je napísané, že "na zadoček" 🙂 to je ono? Taký v oválnej ploskej nádobke, odkrúca sa.
Inak používame Bubchen aj šampón a telové mlieko, to doktorka schválila, že to je dobré.

veronika81
4. dec 2010

@kam.zyk príp. @luthien.k ktorý z týchto dvoch Bubchen krémov by som mu teda mohla natrieť na tú tváričku?
Bubchen krém pre kojencov, obsahuje harmančekový extrakt, olej z pšeničných klíčkov, včelí vosk, oxid zinočnatý (ale píšu, že je to proti zaparenej detskej pokožke v oblasti plienok), tu je napr. link: http://www.docsimon.sk/tovar/bubchen-baby-krem-...
alebo potom Bubchen ošetrujúci krém, obsahuje mandľový olej, včelí vosk, bambucké maslo, alantoín, link: http://www.docsimon.sk/tovar/bubchen-pecujici-k...

Obidva mám doma.
A tvárička malého..zdá sa mi, že má menej šupiniek, ale hlavne líčka sú trošku červené (nie veľmi, ale sú) a hlavne dosť drsné na dotyk. Dúfam mu to také neostane ☹

ivka1603
4. dec 2010

@stonozka
Ahoj, môj syn mal presne to isté a v nemocnici mi poradili na to kúpiť obyčajný Holtov krém, 50g masť, stojí niečo vyše 1€ a na druhý deň mu všetko zmizlo....natiera sa 2-3x denne, je to smradľavý krém , ale veľmi účinný 🙂 Bez lekárskeho receptu....Ahoj

ivka1603
4. dec 2010

@veronika81
ahoj, prečítaj si to isté, čo som písala @stonozka