Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
14. feb 2011

@danabel, mně se nezdá podle popisu, že by to byl ekzém související se stravou, přece jen bych čekala spíš akutní výsyp typu červené pupínky, zarudlé fleky apod. Na sušší, drsné plochy, bych zkusila buď namíchat něco hydratačního typu A-derma EXOMEGA krém, Linola krém, BIODERMA Atoderm krém, Excipial U Hydrolotio se žlutou vazelínou z lékárny. Nebo na kousek zkusit Bepanthen.

bubinko83
14. feb 2011

dneska sme boli s Filipkom na krv,brali mu 3 skumavky na rozne potravinove alergie a imunitu a ani necekol a ešte aj kukal na sestričku čo robi a ako mu ta krvička kvapka do skumavky.Moj bojovniček taka som bola pyšna na neho. Aj som sa ho pytala či ho to nebolelo a on že nie-ee 😉 Sme nechapali z neho zo sestričkou.

luthien.k
14. feb 2011

@bubinko83, šikula 🙂 Tak jsem zvědavá na výsledky.

karolina969
14. feb 2011

Ahoj. Jdu si zase pro radu. Malý má diagnostikovanou seboreickou dermatitidu, má flíček na obličeji a občas na krku. Je to vlastně obdoba AE,ale v "lehčí" podobě, jestli jsem to tedy dobře pochopila 😉 Nejspíš je taky vyvolaná potravinami,ale dosud jsem nezjistila jakými. V 6 měsících jsme začali s příkrmy. Máme začít s vaj.žloutkem a jogurty,ale já nevím, jestli raději nepočkat...Bezmléčnou dietu jsem držela asi před 3 měsíci a nezjistila jsem nic, žádná změna. Ale jak psala Věrka,tak při slabší ABKM nepoznám přes MM reakci.

modra1
14. feb 2011

@karolina969 _raději počkat 🙂, predovšetkým preto, že sama váhaš. O nič nepríde, ja som vajíčko otestovala až tesne pred 1. narodeninami a to som vedela, že bude ok, cez mlieko naňho nereagovala a na iné potraviny áno. Nikto ťa predsa nemôže nútiť, aby si na svojom dieťati skúšala nejaké tabuľky, ktoré sú pre zdravé deti.

luthien.k
15. feb 2011

@karolina969, pokud já vím, tak SD není spjata s potravinovými alergeny, to by pak byla atopická dermatitida 😉

Já naopak se přimlouvám za to otestovat minimálně vejce (žloutek), protože se dnes doporučuje setkání s alergeny počas kojení, takže žloutek: první den čtvrtku, druhý den půlku, třetí den třičtvrtě, čtvrtý den celý, to samé pátý až sedmý den. Jakmile by byla nějaká změna na kůži, stolici, dýchacích potíží atd., tak hned přestat.

Ty vejce normálně jíš, předpokládám...?

valentinuska
15. feb 2011

@karolina969 my máme údajné také seboroickou dermatitidu a jsou to takové šupinky ve vlasech, které nám už postupně mizí (díky bujné kštici nám jdou špatně dolů) a údajně do roka by mělo být vše pryč ...
nemyslím si, že by to byla reakce na potraviny a je mi divný, že váš flíček by měl být to samé 🙂

karolina969
15. feb 2011

@modra1
@luthien.k Holky díky za názory 🙂 Jojo, já vejce jím,ale nepřeháním to, raději. Mně Věrka psala,že i SD má hodně společného s jídlem, i když mi to pediatrička vyvracela,ale kožní potvrdila. Právě s tím testováním je to blbé, protože,když je malý osypaný téměř pořád kolem pusinky,tak je těžké rozpoznat z čeho, když navíc kojím. Ale to znáte určitě všechny 😉 To vejce asi zkusíme. Díky moc 🙂

karolina969
15. feb 2011

@valentinuska Ve vlasem jsme měli šupinky taky. Teď na obličeji, čele a občas na krčku, vypadá to jako AE,ale prý není, tak nevím....On je taky rozdíl mezi seboreou a seboroickou dermatitidou, což jsem taky nevěděla.

luthien.k
15. feb 2011

@karolina969, když to říká Věra, tak to bude pravda 🙂 Já jsem se SD zatím nezabývala, takže jen co mám info z netu (a i když vypadá sofistikovaně, nemusí to být to pravé, jak jsem se zatím vždy o článcích, byť odbornýchm na netu přesvědčila).

valentinuska
15. feb 2011

@karolina969 aha, tak jsem zase o kousek chytřejší 🙂
tak to máme nejspíš něco jiného ...

nesetrilek
15. feb 2011

Chtěla bych se zeptat, je v piškotech vaječný bílek? Ve složení udávají vejce, ale já mám za to, že piškoty jsou jen ze žloutků, ne?

A taky mám dotaz na to, zda může vadit zelená petrželka přidaná nakonec do jídla, tedy ne tepelně upravená?

Co vy na to?

@luthien.k Tobě už se to krátí, že mamino? Jak si vedeš? 🙂 😉

luthien.k
15. feb 2011

@nesetrilek, v piškotech jsou celá vejce, takže i bílek.

Petrželku bych normálně otestovala, jako každé jiné jídlo, ale nijak bych s tím nespěchala...

No jo, krátí, všechno okolo těhu je zatím v pohodě, tak doufám, že to tak bude pokračovat i po porodu 🙂

martinka1981
15. feb 2011

@luthien.k ahoj,po porade s Věrkou som si včera dala jogurt a dnes tiež. Testujem ako zareaguje malá znova na BKM. No neviem ale mam pocit že sa jej na tych postihnutych miestach hlavne čo ma na nohach urobili take male červene bodky. mysliš že to je už reakcia na BKM? Keby reagovala tak bude vysypana iba na postihnutych miestach alebo aj na čistej koži? Zda sa mi že to aj červenšie,len teraz už pri tom izbovom svetle ťažko povedať.
Inak po tom bepanthene sa to krasne začalo hojiť 😉 .

luthien.k
15. feb 2011

@martinka1981, jestli sis včera dala jogurt, tak teprve dneska přešel do MM (cca za 20 hodin), reakce u Viktorky může být taky zpožděná (aneb záleží podle typu alergie, kterou by na BKM eventuelně měla), a to v řádu hodin až dvou dnů (déle to obvykle nebývá). Takže si myslím, že uvidíš zítra.
Ekzém se může objevit na starých místech i mohou vzniknout nová, obojí je možné. Častější ale je, co jsem tu tak vypozorovala, myslím ta první varianta.

martinka1981
15. feb 2011

@luthien.k hmmm,tak uvidim. Ona ten exem stale ma len jej pekne bledol po tom Bepanthene. A to ju natieram len od nedele a už v pondelok bola vidieť zmena k lepšiemu.
Takže až 20 hod.trva kam sa strava dostane do MM. Dosť dlha doba. Nevadi,budem pozorovať dalej a uvidime.
Čo teraz odporučaš? Mam si zas davať normalne mliečne vyrobky alebo stačili tieto 2 dni a radšej držať bezlieč.dietu a potom sa rozhodneme podla reakcie?? 😕 Aby som jej zas zbytočne neubližila. Celkom som sa tešila že sa jej to zlepšilo 😵 Vdaka.

zuzik28
16. feb 2011

Holky, já jsem přece kus vo...
Koupila jsem Ondrovi Exomegu od Adermy místo Atodermu PP co normálně používáme....No a ekzém se začal zhoršovat. Myslela jsem, že je to nachlazením a těmi léky co dostal od doktorky. Ale včera večer jsem byla ve vaně a vzpomněla jsem si na tu paní co umyla dítě v syrovátce, ikdyž mělo alergii na BKM. Tak jsem si spojila, že Exomeze je obsažen oves a Ondra má na oves prokázanou alergii. Takže pravděpodobně se ten ekzém zhoršil po tom krému. Je to možné? Hned jsem ho vysadila a uvidím co se bude dít.....

nesetrilek
16. feb 2011

Kdybyste vedely, jak jsem nastvana 😠 Dneska po cviceni, na ktere s Jenikem chodim mu jedna maminka v nestrezenem okamziku dala cokoladovou bebe susenku! Ja to nechapu, ja bych si teda netroufla takove veci davat cizim detem... a ani svemu bych to jeste nedavala ani kdyby nemel AE 😒 No, ted se jen modlit, aby kvuli me hlouposti nedoslo jeste k vetsimu zhorseni. Tu susenku jsem mu vzala, ale uz si stihl kousnout a verte mi, ze se citim jak krkavci matka. Kdybyste videli jaka z nej byla hromadka nestesti ☹ ☹ Ne nadarmo se rika, ze kdyz uz dite neco jednou dostane, tak je pozde mu to brat...

uankab
16. feb 2011

@zuzik28 , moze ale nemusi to byt tym sposobene... my tiez pouzivame krem s vytazkom ovsa, Magdalenka reagovala na ovos ale krem jej nikdy nic nerobil... pytala som sa na to kamzyk ked som testovala ovos, na ktory mi zareagovala a tu je odpoved:

Ten oves v krému- to jsou většinou bezproteinové přípravky, takže přídavek ovsa ve formě masti nebo krému na 99% nezpůsobí reakci ani člověku silně alergickému na oves. Takže - ona to asi byla reakce na oves, ty pupínky, atd.- naše Magda měla do 2 let to samé, od narození jí mažu krémem Aderma s ovsem (moc dobře jí vždycky dělal), a přitom na oves mi pořád do 2 let silně reagovala.

bianka234
16. feb 2011

@nesetrilek viem si to živo predstaviť, keď mne malý niečo schmatne tak mu nasilu otváram pusu a dolujem ako keby otravu zjedol, všetci si už zvykli, tak im to pripadá normálne ale keby som sa ocitla na tvojom mieste, mala by som nervy asi by som sa nezdržala a vynadala jej, pochopí to asi len tá ktorá vie o čom to je.

bianka234
16. feb 2011

@zuzik28 ja dávam tiež malému exomegu, ale mám to rozdelené. keď je ekzem aktívny, dávam krém a keď je suché dávam balzam, to už som sa presvedčila neraz že keď dám na čerstvý ekzém balzam tak uškodí. mohlo to byť aj preto ale nepíšeš čo používaš.
syrovátku som skúsila do kúpela raz a to nemá alergiu na mlieko, a veľmi mu to uškodilo
inak baby teraz mi dala kožná z avene CICALFATE , pod to dávam adermu a na to cicalfate. Od včera a na noc som to riskla a nedala som locoid krásne spinkal. Je tam vysoký podiel termálnej vody a má ukludnujúce účinky, ked ho natieram s tým na den tak mu rýchlo odčervenie koža zdá sa mi to byť veľmi dobré, nevýhoda drahéééé. ale čo neni z týchto prípravkov 🙄

zuzik28
16. feb 2011

hmmm...tak to asi tím krémem nebude...takže pravděpodobně ty léky na kašel. Díky holky

luthien.k
16. feb 2011

@zuzik28, a jak dlouho po prvním namazání A-Dermou se to začalo zhoršovat? Ony tyhle kontaktní věci jsou vidět poměrně rychle.

@martinka1981, jak to s malou vypadá aneb je vidět další zhoršení? Rozhodlo by se to podle toho, jestli zhoršení ano, již jogurt nedávat, počkat, až se to zase zlepší a za 14 dní ověřit znovu.

@nesetrilek, no jo, to se ještě asi stane víckrát aneb čím je dítě starší, tím víc mu toho cpou (lízátko tady u nás pomalu na každém krámě, stačí, když se usměje na prodavačku 🙂). Já asertivně vše odmítám a za zády mu zatím nikdo nic nestrčil. I rodina je myslím dost vycvičená 🙂 Ale neboj, malej kousek není nic hrozného, nějakého velkého zhoršení bych se nebála.

luthien.k
16. feb 2011

@bianka234, ten Cicalfate myslíš krém? Nevypadá špatně, je tam zinek (zklidňuje záněty, chladí), glycerin (váže vodu, udržuje vlkost)... Jen jestli mažete pravidelně Locoid, tak Ti musí být jasné, že po pár dnech se to stejně díky čištění kůže po mazání kortikoidy nejspíš zase zhorší...

hemetre
16. feb 2011

Ahojte, vcera mojmu 11 mesacnemu synovi kozna dr diagnostikovala atopicky ekzem,mame suchu kozicku po celom tele a hlavne na stehnach vysev so supinami- siri sa nam to aj na ruky zospodu....na tvari len drobne pupaciky,,ktore som objavila uz aj na nozickach a brusku..takze sa to siri..Predpisane mame icht. pastu a kys mliecnu v pontine- tak od vcera natierame, len mam par otazok ohladne stravy pre mojho hladosa ..tak ak mi niektora mamicka poradi budem velmi vdacna🙂V rodine ziadnych ekzematikov ani astmatikov nemame - tak info zbieram ako sa da🙂

na papieriku som dostala co mozme papat a co nie:
Povolene mame len mrkvu, zemiak, karfiol, brokolicu - vsetko lubime, jablka a banany.
co sa tyka mliecnych vyrobkov - malemu som uz skusala davat jogurtiky - holandiu neochutenu a obyc. probioticky jogurt - to bolo este predtym ako sa nam maly vysypal- takze mozem mu davat aj taketo jogurtiky?parkrat do tyzdna ?
a dalej ma velmi zaujimaju detske vyzivy - mozem nejake druhy z nich davat synovi?ci radsej mam struhat jablcko a napr.hrusku?

vsetky tie N, H, B kase ochutene neviem cim- nemam davat- tak som kupila v bio obchode : kukuricnu a ryzovu instantnu od Nomina, a ryzovo pohankovu - malemu som vcera dala na veceru - no popar lyzickach koniec- bola ako beton - tak ak mi poradite akou formou zarabat taketo kasicky- len s vodou ci mozem aj s Nutril.mlieckom?a dochutit ich nastruhanym jablkom..ale dosladit ovocnym cukrom, ci niekto tu spominal aj javorovy sirup?

Dakujem

zuzik28
16. feb 2011

@luthien.k Já právě přesně nevím, protože jsem myslela, že je to nemocí tak jsem tomu moc nevěnovala pozornost. Ale řekla bych, že tak časově by to mohlo sedět na ten krém....Myslím, že to bylo tak na druhý den. Nicméně holky tady psaly, resp. i Kamzyk, že by to tím být nemělo...Vysadila jsem ho a je to lepší, ale to může být taky čímkoliv.

luthien.k
16. feb 2011

@zuzik28, jasný, no tak uvidíš, jak se to bude vyvíjet bez A-Dermy a když se vyčistí, můžeš si udělat test na malém kousku kůže. Já to tipuju spíš na tu nemoc.

martinka1981
16. feb 2011

@luthien.k hlavne tie nohy ma začervenale,nie velmi ale ma. A pod pazuchami a pod krkom to ma zas zaparene a popraskane až do živeho takže nič moc ☹ . Dnes sme boli u det.lekarky a že Imazol krempastu na to davať ale dala som jej tam radšej ten Bepanthen,Věrka sa vyjadrila že Imazol nieje moc dobry krem,tak sa riadim nou.
Ale už som sa rozhodla že budem pokračovať v diete,nech sa to uplne zahoji a potom sa uvidi. Okrem toho sa mi podarilo schudnuť neake kilečko 😉

luthien.k
16. feb 2011

@hemetre, ahoj, a je malý kojený nebo je na UM (případně jakém)?

Jak píšeš, ten výsev, to jsou pupínky, je to červené?

Nerozumím tomuto - kyselina mléčná v pontine...? 😅 Ichtamolová pasta je vysušující, zmírňující zánět, na suchá místa se nehodí, ale na případné červené pupínky ano.

Jinak jídlo - jogurty bych otestovala, tj. vysadila na 14 dní mléčné (záleží na tom, zda kojíš nebo ne, jestli ano, tak i z Tvé stravy, jinak dala UM s plně štěpenou bílkovinou) a po 14ti dnech zjistila, zda se kůže zhorší nebo ne.

Dětské výživy - ano - ale jen ty, které obsahují pouze čisté ovoce, bez přídavných látek. V DM třeba zn. Babylove nebo Alnatura.

Kaše - zkus udělat příště víc tekutou, dobrá je udělaná z vody a ochucená přesnídávkou 😉 Ze sladidel pak raději glukopur než ovocný cukr.

Určitě berte probiotika - jestli kojíš, tak oba, klidně Infatns Dophilus, jestli nekojíš, tak malému Bio Gaia.

hemetre
16. feb 2011

@luthien.k
ahoj..maly bol kojeny do 8.ukonceneho mesiaca..teraz mu davam Nutrilon 3 ale len rano pijeme 250ml..na veceru uz davam kase.
vysev - take cervene a suche flaky mame na oboch stehnach- to mame premastovat tou kys.mliecnou - taka zlta masticka moc nevoni ani nesmrdi- zarabana v lekarni
a pupaciky boli povodne velmi cervene teraz su uz len take biele ale su vidiet...tie mame natierat tou icht.mastou, aby sa vysusili

takze normalny Nutrilon mam vysadit a kupit ten Nutrilon Allergy Care?
jogurtiky vysadime a budem sledovat ako maly na to bude reagovat. Vyzivy idem skontrolovat ake maju zlozenie- mame doma mix vsetkeho.Skusim pozriet teda v DM.
Kasu - no dnes si dam viacej zalezat🙂 Vcera to nebolo asi moc jedle.🙂
A spominane probiotika kupime.

a ked mozem tak este otazocku ohladne pitneho rezimu: bolo nam odporucene len kojenecka voda...maly je nauceny na tie sypane caje od Hippu - ale len velmi slabe na 125 ml davam len slabu polku kavovej lyzicky...Co takeko mozem synovi davat?Mliecko pije len rano. inak nemusi.

a biele rozteky papat moze? my ho lebo jeme tusim aj k polievke🙂Inak velmi rad ma pohankove chrumky.

Dakujem