Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

aduska8888
5. mar 2014

@kam.zyk dobry den...prosim vas,poradili by ste aj nam?už sme boli aj na kožnom....no tie maste,čo nam dali....žiadna slava....vraj seboreoticka dermatitida....čim to mastit.....čo by nam pomohlo?

pajapoj
5. mar 2014

Dobrý den,

mám dcerku 21 měsíců, na tvářičkách a ručičkách se jí objevil ekzém, nemám žádný tip z čeho by to měla. Má ho cca 2 týdny, vyřadila jsem výrobky s kakaem (já mám po čokoládě ekzém). Má to suché, nijak jí to nemokvá, neškrábe se. Žádné nové potraviny jsme nezaváděli. K doktroce se mi zatím nechce, protože mi napíše kortikoidovou mast a to vidím až jako úplně poslední řešení. Můžete mi prosím někdo zkušenější poradit čím mazat? děkuju moc

pajapoj
5. mar 2014

@aduska8888 jo tak přesně něco takovýho máme taky, tak snad nám někdo poradí 🙂

aduska8888
5. mar 2014

@pajapoj dufam.....lebo ja neviem ozaj čo s tym..a na kožnom samozrejme ako prve predpisu hormonalnu kortikoidnu mast....

viki81
5. mar 2014

aj my sme to najprv nechceli riešiť u kožiarky, ale nakoniec som bola, dala mu kortikoidnu masť to je pravda, ale len na 5 dni, este jednu taku nekortikoinu hnedu smradlavu, ale zatial to pomohlo.. mame to len suche, a vravela, ze staci len premastovat napr. s excipial

pajapoj
5. mar 2014

@aduska8888
@viki81 no já se právě doktorce bráním, kortikoid sice ekzém zničí, ale nejde po tý příčině. Mě mazali kortikoidama celý dětství, vždycky mi ekzém zmizl a jak se přestalo mazat šup byl zpátky. Navíc naše malá to má na malinkých místech, takže se tomu chci vyhnout co nejdýl to půjde, když to jinak nepůjde tak do toho půjdu, trápit ji nenechám, ale raději bych zkusila prvně něco míň jedovatýho.

viki81
5. mar 2014

Malý to ma tiež len v lakťových jamkách, inde nemá, exzém najprv zmizol, to je pravda, ale potom zas sa vratil, a neberieme teraz kortikoidnu mast ale uz iba tu smradlavu ta vysusuje a premastujeme.

didulka85
5. mar 2014

Nasa skusenost s kortikoidom bola taka, ze na par dni ekzem zmizol, ale potom sa vratil. Preto na kozne ist nemienim. To je o nicom. Problem to nevyriesi.

fifitko25
5. mar 2014

@pajapoj my sme mazali a aj mazeme sudokremom , zinok pekne odstráni kvasinku a zníži zacervenanie... Teraz natriem ložiská bepantenom a na to sudokrem, 3x denne, maly dostáva probiotika aj prebiotika a zlepšuje sa to 🙂 🙂 konecne!! 🙂
Veľká vdaka patrí @kam.zyk ona nám velmi dobre poradila... Skús odfotit aky mate stav a supni to tu, určite aj tebe poradí 🙂

lienka434
5. mar 2014

@denula84 skus hladat recepty na tych strankach,co napisem nizsie.al.potom v roznych albumoch co davaju mamicky-varime zdravo a tak🙂alebo ja som v skupine varime zdravo a chutne a tam su tiez rozlicne recepty.inak papaj vsetko co mozes z tej tabulky.Ja som si kupila krutu maso a osmahla na ol.olejji k tomu ryza al.brambory,cestoviny hodne papam,zeleninu striedam a dam si ako prilohu al.zamiesam do toho jedla.Kase Nomina,kukuricnu,jahlovu,zarabam vsetko v ryz.mlieku co kupujem v DM.AA asi sa ukazalo ze dcerka je alerg.na kravske mlieko:/zatial kojim takze dietu musim poctivo dodrziavat.
http://www.bezmliecnadieta.estranky.sk/
http://varecha.pravda.sk/recepty/pohankove-plac... tu je spusta len treba hladat
http://www.magazinzdravi.cz/recepty
http://www.proalergiky.cz/vareni

denula84
5. mar 2014

@lienka434 dakujem , mas prosim ta nejake overene vyrobky ako cestoviny, cerealie , ... ? dakujem 🙂

kam.zyk
5. mar 2014

@kacatko5 výborný dotaz!!! Plané neštovice - neočkovala bych. Skutečné neštovice prodělané přirozeně mají u atopika průběh běžný nebo mírně zhoršený než u neatopiků, a když se vezme očkování proti planým neštovicím, versus přirozeně je prodělat, tak nedá se srovnat jednak vliv na odolnost vůči nim (přirozeně je prodělat = skutečně mít odolnost) a zadruhé, reakce na očkování je většinou daleko horší, než když se ty neštovice skutečně přirozeně prodělají.

Za mě, která s atopiky dnes a denně pracuju, tak - neočkovala bych.

@bibi21 nikdy se nenechte přesvědčit lékárníkem 🙂 konopnou mast klidně použijte, ale ne na červená ložiska, tam je to chyba. Natírejte Sudocremem. Tu konopnou můžete na ta místa na hrudi. Na červená musíte mast nebo krém se zinkem.

@didulka85 BKM velice často zhoršují projevy atopie, s tím, že po jejich konzumaci ráda naskočí kvasinka, jako je to ve vašem případě. Máslo je hlavně tuk, nikoli bílkoviny (BKM), takže máslo ano, ale jiné mléčné produkty ne. Mazat ložiska Sudocremem. Dejte vědět, zda se to nerozšiřuje, kvasinka se pomnožuje velmi snadno a dokáže se rozšířit rychle, tomu je třeba zabránit včas.

@emka13 přesně tak, viz moje odpověď na didulku85. A jak zavádět zpět mléčné: pauzu musíte dodržet, dokud kvasinka na kůži nebude a nebude kůže zcela vyčištěná. V pondělí jde do školky, no tak to musíme chvátnout, pošlete sem fotky, a pokusíme se to zhojit v rekordním čase.

kam.zyk
5. mar 2014

@aduska8888 a @pajapoj Toto je kvasinka. Chce to jednak vysadit mléčné výrobky (ale jen na dobu cca týden až 14 dní), začít mazat Sudocremem a nasadit Hylak. Nic víc v tom není. Do 3 dní se hlašte, obě, jak to mizí.

Jen dodám, že toto NESMÍTE mazat kortikoidní mastí, snižuje obranyschopnost vlastní kůže vůči kvasince.

kam.zyk
5. mar 2014

@fifitko25 děkuju za ta slova chvály 🙂

lienka434
5. mar 2014

@kam.zyk licka stale mazem sudokremom a zda sa mi ako keby to prestalo pomahat,predtym ako ste mi prvykrat poradila sa to krasne zlepsilo a teraz je to horsie,moze byt ze nastala aj nejaka zmena al.obcas porusim dietu.ale teraz sa licka omnoho viac zhorsili:( a hlavne zacala sa po nich zase skriabat a tiez po tele sa zacala skriabat co nebolo od kedy som kupila Adermu,takze neviem kde nastala chyba.Co myslite?stale ten sudokrem tupkat?dakujem

lienka434
5. mar 2014

@denula84 neni za co,papame z tvrdej psenice,a zitny chlebik.zijem v CR takze kupujem zn.Ason a Zemanku a testoviny Amway.Ale myslim ze u nas to bude asi kravske mlieko na co je alergicka takze kupila som si aj norm.Kus-Kus a Bulgurum a take.

denula84
5. mar 2014

@lienka434 🙂

didulka85
5. mar 2014

@kam.zyk my mame alergiu na sudocrem, takze to nehrozi. ☹ Ziadna zinkova mast u nas nie je pouzitelna. Tak cim to namazat?

didulka85
5. mar 2014

@kam.zyk preberame to teraz s manzelom a hovori, ci neskusit na kusku koze, ako bude reagovat na ten sudocrem. Ja mam trosku strach. On tvrdi, ze to bolo pred 2 a pol rokmi, ze uz mozno to bude tolerovat. Neviem.

katyxq
5. mar 2014

@didulka85 co nějaký nemǎstný krém a na to zásyp Leontýna od Tia Nobilis (to se osvědčilo nám 😉, Sudocrem letěl po reakci do koše)

halime
5. mar 2014

@kam.zyk dakujem za radu. Skúsime 🙂 uz Som stresovala ze co s tými jogurtami ked on ma stále nos v chladničke a hľadá svoje obľúbené 🙂)) naštastie to mlieko uz aj tak moc nechce piť 🙂 tvarohu sa nedotkne 🙂)) tak skúsime 🙂 dakujem este raz ... Dnes mame prvý den než mlieka ozvem sa za týžden 🙂

didulka85
5. mar 2014

@katyxq lenze tam je tiez zinok. Teraz som to pozerala. Ona ma reakciu po vsetkych produktoch so zinkom.

katyxq
5. mar 2014

@didulka85 a nemá reakci spíš na ten masťový základ? (vazelína, minarální oleje)?

kacenka1979
6. mar 2014

@kam.zyk ahoj tak hlásím zlepšení....zítra dám fotku 🙂 chci se zeptat až to vymizí uplně čím dál mazat? šlo by použít na tělo olej od sallos mají bio rakytníkový přímo na ekzémy...pak ještě olej do vody...tak nevím včera jsme nasadili laktobacílky tak snad nám pomůžou alspon trošku....

macinka13
6. mar 2014

@kam.zyk Dobre rano, tak vcera sme aj pocas dna natierali a dnes je to myslim o trosicku lepsie.Stale sa skriabe, nielen v noci, ale aj cez den. fenistil mu pomoze na take 2 hodiny.

macinka13
6. mar 2014

@kam.zyk a este, myslim, ze pocas dna sa zacervenanie lisi, obcas to ma celkom pekne a o chvilu to opat zcervenie,aj ked sa moc nehneva. Je to na dobrej ceste k vylieceniu? Dakujem.

pajapoj
6. mar 2014

@kam.zyk díky za radu, ten Hylak se má dávat podle dávkování co na něm je napsáno? Ty mléčný výrobky to je třeba i lučina, máslo, sýry? asi jo, promiň, že se tak blbě ptám, nechci aby se jí to rozlezlo a rozhodně nechci skončit na tý kortikoidní masti. Sudocream mám doma tak jí to namažu hned, pro hylak se snad dostanu do lékárny co nejdřív, od včera má malá teplotu ☹. Jinak dávám jí laktobacílky (dávám jí je obden) u těch můžu zůstat?

aduska8888
6. mar 2014

@kam.zyk a ta kvasinka je len z mliečnych výrobkov,či može byt aj zo sladkych veci?napriklad čokolady?a čo sa tyka vysadenia tých mliečnych výrobkov...to uplne všetko....aj maslo?a kojit možem,či?

ottovka
6. mar 2014

@kam.zyk Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně prevence atopie u synka. Mám nepříjemný pocit, že má syn přepoklady pro atopii.
RA: manžel měl cca v roce atopický ekzém, v 31 letech u něj propukla lupénka
OA:
- nyní 22M
- syn plně kojený do ukončeného 6.M, dále kojený do 20.M, nyní cca 1x za 1-2 dny (spíš podudlání než kojení)
- od 3M seborea ve vlasové části hlavy (držela se cca 4 měsíce, zdolali jsme Infadolanem a všiváčkem)
- od 3M podezření na ABKM (hleny a vlásky krve, jen trošičku, ve stolici; vyloučila jsem ze své stravy vše, co obsahovalo mléčnou bílkovinu, vyloučila jsem lepek; beze vlivu na synovu stolici), po zavedení příkrmů a mléčné stravy jsem nepozorovala nežádoucí reakci
- kolem 6M zvýšené jaterní hodnoty (ALT, AST) - ve 12M se samo upravilo do normy
- v roce zjištěno zvýšení alkalické fosfatázy (pokud si dobře pamatuji příčiny můžou být v zásadě dvě - městnání žluči, u synka nepravděpodobné, či zrychlený metabolizmus kostí) - do té doby Vigantol 1 kapka denně, následně po dobu 2 měsíců 2 kapky denně - po tomto zásahu se alkalická fosfatáza upravila
Projevy na kůži
- od novorozeneckého období citlivější kůže na obličeji - zčervenání, fleky, pupínky; zarudnutí kolem nosu a úst se objevuje či výrazně zhoršuje při nemoci (zčervenání je prvním příznakem počínajícího nachlazení), kůže je citlivá na špínu - když se synek prsty ušpiněnými od země dotkne obličeje
- častější zarudnutí v plenkové oblasti, kůže je ale suchá; nejlépe asi pomáhá silná vrstva Bepanthenu
- v cca 18M se na lýtku objevila zdrsnělá kůže (pouze maličké ložisko) - nebylo okem viditelné, ale bylo cítit hmatem - ložisko se postupně zvětšovalo - pomáhá pravidelné mazání po každém mytí (při přebalování sprchujeme) - při promazávání je flíček hladký a světlý, prakticky není vidět; když se nepromázává - je hrubý, zvětšuje, má tendenci červenat; stejný flíček se začal tvořit na druhém lýtku, v bedrech a na paži.
- kůže je celkově sušší
- kůže na obličeji reaguje zčervenáním na zimu a vítr (pomáhá namazání krémem do zimy; když zapomenu namazat, kůže je po procházce červená a suchá)
- od narození má synek nevzhledné nehty na prstech palců nohou (ztluštělé, lámavé)
- několikrát krevními testy odhaleno hraniční množství hemoglobinu - z nedostatku železa - neléčeno medikamenty, jen úpravou stravy
Strava
Synek jí vše. (Nezná čokoládu, bonbony, lízátka, gumové příšerky, průmyslové ochucené jogurty a jiné přípravky tohoto typu. Kravské mléko jen ve vařeném jídle, kozí, ovčí...nepoužíváme.) Někdy mám pocit, že se kůže zhorší po větším množství sladkého (domácí koláče, Bebe sušenky, piškoty).
Dotazy
1) Čím mazat? Doposud jsem mazala tím, co mi přišlo pod ruku (Weleda - neosvědčila se, Babylove, Lipikar Baume AP, lenienská mast, Hipp, Garnier, Indulona, Sudocrem..) - prostě mišmaš bez myšlenky.
2) Jak upravit stravu? Chystám se omezit tvaroh (nějak jsem se s ním rozjela - míchala jsem domácí "pribináčky" - tvaroh s jogurtem/zakysankou a ovocem).
Fotografie
Na první fotce je synkův obličej s mírnějším zarudnutím kolem úst.
Na druhé fotce je flíček na lýtku (zvětšený - v reálu cca 1x1cm) - je světlý, suchý.
Předem velmi děkuji za odpověď.

palcullka
6. mar 2014

@kam.zyk zdravicko ;) tak natierame sudocremom a tie loziska sa lepsia su uz iba take ruzove trosku a suche ... dokedy mam pouzivat iba sudocrem ... rada by som sa vyhla co najviac chemii a mohla by som potom po case natierat bambuckym maslom ci kokosovym olejom? Ale mas prosim nejaky tip? Prohiotika davam malemu tie su v pohode ale ten hylak mi nechce pit - maly ma rok a tu vodicku vypluva ... staci ak to budem ja uzivat? Dostane sa to az k nemu? Mlhla by som mu pripadne primiesat aj do stravy? Tie loziska sa mu pekne ukludnuje ale tie cervene bodky vyrazky ma stale na nozicke pravej a uz aj na lavej sa mi objavuju a aj na rucicke to ma a ma ich zvacsa cervene ale niektore su iba take biele resp.su takej farby ako pokozka.

Este sa chcem spytat a ta kyselina mliecna preco nie je ok? a dnes sme boli na kontrole u druhej koznej a ta nam tiez povedala ze uz to prechadza do atopickeho ekzemu a aj nam predpisala locoid ale velmi mu to nechcem davat ... dakujem a pekny dnik prajem ;)