Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
16. jún 2011

@barcaldine, vidím, že Ti děvčata už poradila (s jídlem souhlasím, nic nového aspoň 14 dní, z ovoce a zeleniny dávat je to, co je v zelené části tabulky: http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...), nicméně nezdá se mi, že by takový kožní projev naskočil týden po posledním podání jahod. S tím koupáním - když už každý den, tak jen krátká sprcha, nemáčet tu kůži dlouho a nedávala bych zatím žádné přísady v podobě olejů atd., to by mohlo současnou situaci spíš zkomplikovat - jen čistou vodu a krátce.
Jinak na typický projev AE to moc nevypadá, ale udělat diagnózu je obvykle na celém problému to nejtěžší, takže do toho se pouštět nebudu. Mně to hodně připomíná mojí kožní reakci na to, když třeba trhám jahody, tak mě ty listy dráždí a mám velmi podobnou vyrážku, ale ta do pár hodin vždy zmizí. Podobně se mi to i dělá, když mi holou kůži podráždí tráva nebo seno. Píšeš, že si malý hraje v písku a běhá v trávě - rozhodně bych mu proto dávala dlouhé nohavice, ideálně to na čas omezila.

liluu
16. jún 2011

@luthien.k ahoj, tak mi sme s filipkom po 3týždnovej diete bez BKM, z toho 2 týždne mal nádhernú kožičku. potom som mu dala tretinu jogurtu a na druhý den "krásny" ekzém na tváričke. Takže je to 100% z mlieka. Doteraz sme pili Nutrilon HA, čo mám teraz robiť?? Ostať na tom ryžovom mlieku, alebo nejaké alergy Care alebo Neo Cate... hmm??? Ďakujem

luthien.k
16. jún 2011

@liluu, ahoj, je skvělé, že se ukázalo, čím to je 🙂 HA mléko jste při té dietě nedávali, že ne? Nejlepší by bylo přejít na Nutrilon alergy care a až mu bude rok, tak to kombinovat s Reis drink calcium. Neocate je dostupný jen na předpis (koupit se dá i bez něj, ale finančně to je jen pro milionáře), to by musel alergolog nebo gastroenterolog (tj. ani dětská, pokud vím). Posílala jsem Ti pokyny pro dietu bez BKM?

Jinak držet dietu je nutné alespoň půl roku, než se BKM znovu zkusí.

barcaldine
16. jún 2011

@luthien.k ahoj, dakujem za rady a nazory, vyskusame vsetko co radite a dam vediet ako to dopadlo. Krasny vecer vsetkym.

nadezdah
16. jún 2011

Ahojte všetky. Prosím vás o radu. Jedná sa o mňa ako mamičku. Už to bude dva týždne čo sa mi robí ekzém. Najprv som si myslela, že som sa vysypala z kys. kapusty, mala som cca 15 takých alergických vyrážok, vyzeralo to ako reakcia na jedlo, bola som aj u kožnej, tá mi dala na to akúsi kriedovú masť a povedala, že som niečo som nakombinovala a že to z tela musí výjsť. No už pomaly nič nejem a stále sa mi to vysýpa. Najprv to je také drobné pupáčiky a dosť to svrbí, potom sa to zväčšuje a urobí sa z toho okrúhli fľak s vysušenou kožou v strede a okolo ako chrasta a stále sa to zväčšuje. Niektoré sa mi už zahojili, ostalo miesto len vysušené a červené, ale už bez chrasty.Myslím, že sa jedná o atopický ekzém, neviem to určite. A viac sa mi to robí na rukách a na prsiach. Ešte som myslela, že či nemám alergiu na slnko, ale prsia mám nonstop zakrité, tak neviem čo by to mohlo spôsobovať. Akurát sa hrozne bojím lebo dojčím a dúfam, že to nijak nie je chytlavé a neprechádza to do mlieka. Prosím o radu. Ďakujem,

modra1
16. jún 2011

@nadezdah z tvojho opisu mi to nepripadá ani ako alergická reakcia ani ako AE, zašla by som ešte raz k praktickému lekárovi.

nadezdah
16. jún 2011

@modra1 No bola som u kožnej, tá mi už vo dverách povedal, že mi na to nič nedá, čo sa týka liekov, lebo kojím, dala mi len takú kriedovú masť svetlo hnedej farby. No tým som si potierala, len mi to vysušilo, ale fľaky ostali. Myslíš, že by som mala ísť za praktickým lekrom alebo zas za tou kožnou? Z jej reakcie som mala skôr pocit, že otravujem. Dnes sa mi ich objavilo asi 50 nových. V lekárni mi dali Konopný krém, malo by to byť na ekzém, no ani to mi nejak nepomáha, natiram si to už 4-tý deň.

luthien.k
17. jún 2011

@nadezdah, diagnózy tu bohužel dělat neumíme ☹ To, že Ti kožní nic nedá, protože kojíš, je hloupost, nemáš šanci jít někam jinam? Mohla by to být i nějaká infekce na kůži a to by bylo nutné přeléčit antibiotiky (lokálně používanými) a čím dřív, tím líp (kruhové fleky se strupy by tomu mohly nasvědčovat - ale jak znovu říkám - diagnostikovat kožní problém po netu dost dobře nejde, natož když jsme tu nelékaři, že...).

valentynkaa07
17. jún 2011

@nadezdah já bych zkusila znovu praktického, některý kožní jsou fakt strašný, bohužel mi přijde, že jich je většina, dobrého kožního aby pohledal. Luthien má pravdu, mohla by to být infekce. Já třeba mám ekzem skoro pořád, ke konci těhotenství se mi to skoro úplně vylepšilo a ted při kojení už to zase svědí. Určitě se můžou nějaká antihistaminika a i mast by ti mohl doktor dát, ale musí to posoudit kožní. No ale já na tu svou kožní taky nadávám a nic neudělám 🙂 už jsem jich pár vystřídala a ze 4 mi vyhovoval jen jeden, starý pán, kterému bylo 80 😀

modra1
17. jún 2011

@nadezdah za praktickým. Lebo to, že sa niečo tvorí na koži nemusí znamenať hneď kožný problém, môže to byť prejav niečoho čo ja viem zápalu, nie som lekár a nechcem strašiť. Môže ti aspoň poradiť iného kožného ak bude treba. Robia sa ti nové miesta už dva týždne, to by sa myslím nedialo pri alergickej reakcii, na jedlo sa najčastejšie prejavuje žihľavkou a potom sa "bodky" zlievajú do veľkých plôch, vyzerajú akoby napuchnuté. Pri takej reakcii vždy lekár ordinuje antihistaminiká, berú ich aj bäbätká, aj tehotné ženy, takže kojenie určite nevadí.

nadezdah
17. jún 2011

Manžel má kámoša čo má sesterku kožnú dr. , tak ak si nájde cez víkend čas, že ma pozre a urobí odbery. Tak ešte počkám čo mi povie ona a v pondelok skočím aj k našej obvodnej doktorke, nech ma prezre. A asi aj k zubárovi pre istotu. Zatial vám všetkým ďakujem.

nadezdah
17. jún 2011

Joj dievčatá a ak mi môžete poradiť, že čo môžem jesť bez toho, aby som sa bála, že mi to ublíži, lebo to pečivo mi už lezie krkom a už chcem niečo normálne varené, okrem kur. polievky.

modra1
17. jún 2011

@nadezdah vyhni sa čerstvým novým potravinám ako čerešne jahody, višne, nové zemiaky a nejedz plesňové syry, obmedz cukor. Z vareného jedla ti nič nebude. Strava samozrejme má súvisieť aj s vekom dieťaťa, ktoré kojíš, to si nenapísala, takže napr. pri 2-mesačnom bábätku nebudeš jesť niečo čo ho nadúva, nebudeš to preháňať s mliekom a kakaom a pod.
Ja si aj tak myslím, že to čo popisuješ nie je reakcia na jedlo. Daj potom vedieť ako si dopadla, som naozaj zvedavá. Inak, nič nepokazíš, ak si v lekárni kúpiš probiotiká napr. Adults dophilus (držať v chladničke), jednu denne po jedle, vybrať celé balenie, pomáha upraviť črevnú flóru - sídlo imunity.

princeznal
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nadezdah
17. jún 2011

@modra1 Synček má 7 mesiacov, takže som už jedávala prakticky všetko, mlieko nemám rada, tak to pijávam len ojedinele, trochu si crtknem do kávy, inak skoro vôbec. No a začala som užívať kvapky "Reganol" je to od firmy Energy - čisto výťažky z bylín a malo by to prečistiť krv a komplat celý organizmus, tak uvidím.
Moja mama vraví, že to bám v krvy a že to len musí vyjsť von a zahojiť sa. To musím mať iný sajrajt v tele, keď sa to vyplavuje už 2 tt.
Počkám čo povie tá doktorka, idem piť čistiace čaje a nasadím sucháre s pigy čajom a snáď to prejde. Aspoň že prší a môžem si obliecť dlhé triko, lebo keď je hic, sa hanbím chodiť medzi ludí, čo ma očumujú.

modra1
17. jún 2011

@nadezdah čiže to súvisí s tými kvapkami čo užívaš, vtedy to začalo? Prestala by som s tým, informovala lekára, vezmi aj zloženie, môžeš byť alergická na niektorú zložku. S bylinami opatrne, hlavne pri kojení by som sa vyhla detoxikačným kúram tohto typu. Radšej pi čistú vodu a jedz striedmo, teda pripravuj si domáce jedlo, nevyprážaj, uprednostňuj zeleninu, jedz chudé mäso a tak.

nadezdah
17. jún 2011

@modra1 Nie ja som to začala len v utorok užívať. A to som už ekzém mala 1,5 tt. Cez víkend som bola na diagnostike a tá pani mi povedala že treba prečistiť obličky, žlčník a že jej ukazuje problémy s kožou, ale to nemohla vedieť, lebo som mala triko so tojačikom, tak to nevidela a tento konkrétny byl. výťažok môžu aj kojace - informovala som sa o tom, tak to z tohto isto nie je.

modra1
17. jún 2011

@nadezdah čítala som popis toho prípravku, nebudem ti do toho kecať, ale minimálne dodržuj návod, čiže teraz zníž dávkjy, lebo máš zhoršený stav a urob prestávku po 3 týždňoch. ALe keď už užívaš také niečo, tak je zvláštne, že bojíš jedla by si neublížila malému. Opatrne s bylinkami, najmä v takých silných koncentráciách a veľkých kombináciách, už by som nepridávala žiadne čistiace čaje, len čistú vodu.

valentynkaa07
17. jún 2011

@modra1 souhlasim, při kojení se nemá dělat žádný detox, myslím, že ty škodliviny by mohly jít do mlíka!

nadezdah
18. jún 2011

Kočenym tak detox prerušujem na obdobie, kým budem kojiť, idm vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré by mohli byť spúšťačom a idem viac oddychovať. Lebo 50¨to urobilo to, že som bola vyčerpaná a oslabená, tak + nejaké to jedlo a šup a je tu AE.

renatka100
18. jún 2011

@nadezdah sme na tom rovnako, už som za 5 mesiacov schudla 22 kg. Nejem nic sladke, ziadne ovocie, iba maso s ryzou a so zemiakmi, chlieb so sunkou a rohlik, zo zeleniny iba mrkvu...aj vitaminy som pre istotu vysadila, ale ucinkuje to, mala ma krasne telicko.

nadezdah
18. jún 2011

@renatka100 A ten ekzém máš ty, či tvoje dieťa? Dúfam, že to nie je chytlavé.

renatka100
19. jún 2011

@nadezdah ja nemám nič, to moja malá má atopický ekzém a preto, nakoľko ju kojím nesmiem nič jesť, čo by to mohlo zhoršovať, lebo cez mlieko sa všetko dostane aj k nej.

piacere
20. jún 2011

Prosím o radu... s akou kozmetikou na umývanie a krémovanie máte u detičiek s atopickou pokožkou dobré skúsenosti?

Môj malý má na rúčkach a stehnách také suché bledé drobné vyrážky a nevieme sa ich zbaviť 🙄 Nemáme síce potvrdený atopický ekzém, no lekári (kožná, alergo, pediater) nás "nútia" používať Advantan a podobné kortikoidné dristy, čo ja nechcem (pokiaľ to nie je vážny stav... a to u nás teda nie je).

Pediatrička mi na poslednej poradni dala vzorku krému od Babé: zvlhčujúci krém na atopickú pokožku (ten je bez kortikoidov), no zlepšenie nevidím...

Viete poradiť niečo, čo vám pomohlo?

ďakujem za každú radu.... malý mal takú krásnu pokožku po tom, čo sa nám podarilo (raz) zvíťaziť nad suchými bledými fľakmi... a teraz nie a nie sa toho zbaviť...

kaja73
20. jún 2011

@piacere Sudokrem alebo nivea s 20% zinku-oba su na zapareniny a obsahuju zinok-zaberaju aj na vyražky a na bežnu starostlivost jednoznacne Eucerin-ja použivam ten na tvar,ale použivam ho aj na ruky,alebo tam kde malemu teraba hydratovat.Ine nepouživam nič.

modra1
20. jún 2011

@piacere pokiaľ sú vyrážky bledé ako zdravá koža je potrebné ich premastiť, teda použiť základ ako na celé telo (u nás Bioderma Atoderm PP) a na suché miesta Bepanthen. Výborná na preliečenie je vitamínová masť, môže napísať lekár alebo si namiešaš sama: Infadolan, Bepanthen a Revigtal s vit. E zmiešať v pomere 1:1, je to zároveň skvelý protivráskový krémik 😉. Krémy so zinkom ako píše @kaja73 sú super na začervenanú pokožku, zinok pomáha odčervenaniu, znižuje svrbenie.

luthien.k
20. jún 2011

@piacere, těch možností je celá řada, u atopiků je to dost o zkoušení, co nejlépe sedne a hodně záleží, jaký je stav ekzému - u vás to bude asi něco mezi subakutní a chronickou fází, to si zaslouží hydratovat (Bioderma Atoderm PP Antirecidive, A-Derma Exomega, Eucerin 12% Omega) - aby to léčebná pasta nepřesušila - a na to nanést léčebnou pastu - Sudocrem, zinkovou mast HBF, Bubchen krém na opruzeniny nebo něco s ichtamolem (Ichtyo Care pasta, I Care... - ale jedině pokud nejsou ty části těla vystavovány sluníčku). To by mělo "srazit" ty vyrážky a poté, až to zůstane třeba jen suché, tak promašťovat (žlutá vazelína smíchaná 1:1 s nějakou z těch hydratačních emulzí viz. výše, Bepanthen, Lipobase atd.).
Každou novou kosmetiku zkoušet nejprve tři dny na malém kousku kůže, zda nebude reakce. Nejlépe si pro začátek sehnat vzorky (od těch dražších).

barcaldine
20. jún 2011

Ahoj, tak nam sa pokozka vyrazne zlepsila, vyrazky ustupili, mame na kozi uz len stopy ze boli, nove sa ale nerobia. Takze tym, ze sme vylucili podozrive alergeny sme sa vratili do normalu. Teraz budeme opartne skusat (a hlavne po jednom) co to mohlo vyvolat. V kazdom pripade este raz dakujem za rady, pomohli nam.
😉

strunka
20. jún 2011

@piacere my mame at. ekzem na rucickach uz od malicka a stale pouzivam kozmetiku - mydlo a sampon z DM drogerie babylove a ten mu nesposobuje podrazdenie, ale pouzivame naozaj len mimimalne a hned oplachujeme, dr. nam pise od mala lipobase krem na premastenie, ktory natierame bezne, a ked je stav zhorseny, ked nieco zje atd. tak na par dni mame mast s kort. ale davame len v nutnych stavoch, a na tri mesiace davame do kupela 1-2 krat do tyzdna balneum olej od lekarky, nechcem to zakryknut, ale takto to zatial funguje fajn KLOPKLOPKLOP lebo maly ma vacsinu casu ekzem ukludneny a pekne rucky 🙂

luthien.k
20. jún 2011

@barcaldine, tak to je super, moc jsem tomu nevěřila, že je to stravou, ale jestli ano a podaří se to vychytat, tak jen dobře, to se řeší nejlépe 🙂