Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
12. mar 2014

@dlugi Zkusme tedy zatím jen Eucerin. Cca 2 dny. Ano, probiotika tak, jak píšeš. Jde s nejvyšší pravděpodobností o AE, a ten je v tomto věku ve většině připadech spojen s reakcí na BKM. Nemusí jít o ABKM. Já bych se diagnózou příliš nezaobírala (to bychom se dostaly k infikovanému ekzému, to bych sepsala dlouhý odstavec o souvislosti AE a ABKM a navíc ta kvasinka....a na to není čas), podle mě je podstatná ta věc, že toto se dá ošéfovat tak, že na konci bude čistá kůže bez jakého koli projevu a o to jde 🙂

kam.zyk
12. mar 2014

@lusina za tuhle větu by mě zatratili všichni výrobci kosmetiky, ale - jakmile má dítě kůži hezkou samu o sobě, bez jakéhokoli krému, tak nemazat ničím. Kůže se hydratuje sama o sobě nejlíp, jak může. To jen kdyby byla sušší (což je u atopika zejm.po koupeli, takže tam ano), nebo s nějakým projevem atopie, atd., tak mazat- ale když je sama o sobě hebká, hladká, hezká, a nevystavujete jí nějakým extrémním podmínkám (mráz, slunce, atd.- aby byla potřeba ochrana) - tak kůže u dítěte, i atopického, se nejefektivněji hydratuje sama o sobě a netřeba kůži bez kazu čímkoli mazat.

Ale kdybych nabízela kosmetiku, neřkuli vyráběla, tak heslo zní "hydratovat hydratovat hydratovat". Ale to je jen kšeft.

halime
12. mar 2014

@kam.zyk ponovne sa hlásim po týždni .... Tak po vyradení kravského mlieka sa nam polepšilo (ja hlúpa uz som to mala urobit dávno🙂)) tak úplne mu zmizol ekzem z tvare a opaku ruky ale tam kde to mal najhoršie naďalej pretrváva aj ked vidím evidentne zlepšenie. Minuly týžden som s nim predsa len zase skočila k lekárke a znovu mu predpísal hydrocortizone a dala nam zase antihistamin sirup. Hydrocortizone som mu vôbec nedávala, sirupcek mu dávam dva trikrát za den ked vidím ze sa začína škriabať. Mam pocit ze niektoré jogurty ( na báze tvarohu) mu zase trosku vyvolávajú nejake reakcie a to iste mam pocit u niektorých syrov. Okrem toho on si cely cas trie nos a občas ma aj zacervenane oči tak som sa v minulosti bala aj nejakej inej alergie. Bola by som rada keby ste nam poradili ako ďalej. Drobec cely cas pýta mlieko aj rano aj večer :( sojove ani ovsene nechce .... Budem rada za akúkoľvek radu ako ďalej. Tak naozaj sa mi vidí ze este počkáme s čímkoľvek kým sa mu úplne nezlepší lebo jednu tu ruku ma este cely cas trosku zacervenanu. A to iste aj pod jedným kolenom.

brtkulka
12. mar 2014

@kam.zyk ziadne zviera v dome nemame, zajace ale s nimi v styku nie je (su na dvore), zacalo mu to asi ked mal rok a pol v lete, na jesen sa to zhorsilo aj pokozku mal strasne suchu (to sme boli u svokrovcov na tyzden), a najhorsie bolo cez vianoce (tie sme travili u svokrovcov v byte), vtedy sme prvy krat boli u koznej. vsimla som si, ze pokozku ma suchsiu, aj ekzem horsi ked sme u svokrovcov na navsteve, byvaju v bytovke, my byvame v dome.
este ked si spominam, tak asi v pol roku (cize ked zacali prikrmy ) sa mu objavil suchy fliacik na ramene, ale nepripisovala som tomu nejaky vyznam.
ovocie mam podavat varene? este som si vsimla, ze sa vysadzuje aj kuracie maso a hovadzie. zodac kvapky mu podavat? alebo ako riesit svrbenie? skriabe sa v noci v spanku.

brtkulka
12. mar 2014

@kam.zyk este ma napadlo, ze mame v dome plesne, a manzel bol atopik 20 rokov.

matamisi
13. mar 2014

Dobre rano...prosim vas potrebujem poradit,dcerka ma od narodenia suche flaky po tele,do kupela som jej vzdy davala oilatum a na flaky som jej uz vyskusala excipial,modru indulonu ta jednu dobu pomohla a teraz ked je takto teplo tak sa takto moc vyhazala...neviem ci ju moc obliekam a preto sa vysipala,alebo to je ekzem....viete mi poradit co to moze byt? fotila som ju po kupani,teraz to uz take cervene nema....doktorka nam predpisala zarabaciu mast a vcera som jej vyskusala dat rakytnikovu mast len neviem ci take babo mozem s nou natierat ma 10mesiacov 😕

matamisi
13. mar 2014

A teraz som ju odfotila ake to ma dnes rano,vcera som ju nekupala a vrchnu polku chrbata som natrela zarabaciou mastou s lekarne a spodnu cast s rakytnikovou mastou....mam jej nieco ine dat?

kam.zyk
13. mar 2014

@matamisi kvasinka..chce to Sudocrem, napřímo, nic pod něj, prostě jen Sudocrem na ta ložiska. Napřed na jedno jediné a když to odrudne, tak i na ostatní.

kam.zyk
13. mar 2014

@halime Hydrokortizon nedávat dál 🙂 Jogurty na bázi tvarohu jsou špatně, ty to budou zhoršovat. S těmi mléčnými výrobky (včetně sýrů a jogurtů) hodně šetřit. Spíš tak 1-2x týdně.

Nepil by rýžové mléko ? (Reis drink z DMka) Anebo Nutrilon allergy care.

Sojové mléko ne, soja je zkřížená s BKM .

kam.zyk
13. mar 2014

@brtkulka napíšu, jak bych postupovala u vlastního dítěte:

nasadila dietu dle této mojí tabulky

http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

ošéfovala mazání : pošlete fotky, nevím, jak ten ekzém vlastně vypadá

šla na alergo testy na inhalační alergie, které narozdíl od testů na alergie potravinové směrodatné JSOU (zatímco alergo testy na portavinové alergeny mají výpovědní hodnotu velmi nízkou)

Jeho to nejvíc svědí ve spánku...může tam být už nějaká inhalační alegie (plísně, roztoči, atd.) - a podle toho, jaká to je, se dají udělat režim.opatření.

na svědění dala antihistaminikum.

kam.zyk
13. mar 2014

@matamisi jo a vyhoďte to Oilatum z koupele, chce to odvar z řepíku nebo černého čaje. Nepoužívejte nic mastného, kvasinku tím pomnožujete, zkuste ten Sudocrem na jedno ložisko a dejte vědět. Je to sice kvasinka, ale na té kůži je vidět snaha se s tou infekcí porvat, co to dá. A to je dobře.

fifitko25
13. mar 2014

@kam.zyk dobry den, chcela by som konzultovat, ako ďalej....
Syn ma AE hlavne pod kolenami, uz mesiac ho natieram sudokremom, ked je to moc suche, bepanten a sudokrem. Zo stravy vynechane mlieko, vajcia a mrkva. Berie hylak 3xdenne, 1xdophilus. Kupeme len v čistej vode. Na svrbenie berie fenistil (skusili sme aj peritol, roibos, poumon histamine), zial nic nezabera, syn sa stale velmi skriabe, hlavne v noci, nemoze kvoli tomu spat ☹
Takto to teraz vyzera z nas - s odstupom 1 tyzden....

fifitko25
13. mar 2014

@kam.zyk a druha noha
Viem že treba trpezlivost, ale zda sa mi, ze žiadne zlepšenie ☹ co by sme este mohli skusit?

halime
13. mar 2014

@kam.zyk musíme skúsiť ... Zatiaľ hľadám. Tie UM v prášku uz úplne odmieta. Tie hypoáergenne su tu uz len na recept a in je uz veľký tak si myslim zeby mi ho nepredpisali. Ale skúsim sa spýtať. Za to nic nedáme. Včera zjedol na večeru maly tvarozkovy jogurt a chlebík so syrom a dnes sa zobudil a skrabal jak divy. Tie flares sa mu zas zhoršili :( uz par dni bolo dobre. Vidím ze aj malo stačí aby sa mu pohoršilo. A myslite ze antihistamin v sirupe mu mam dávať? Uz ho tak nejak dávam dlhodobo ale sa bojim ci mu viac neškodí ako pomáha (myslim cely organizmus nie len ekzemy:((( okrem toho je teraz prechladnuty tak ma zas podozrenie ze sa mu zhoršuje ked je oslabený. Dávali sme aj nejake vitamíny nie kazdy den skôr co 2-3 dni a trpí aj zapchou. Myslite zeby mu to dophilus nejako pomohol zlepšiť??? Ja som zástancom ze nedávať deťom žiadne vitamíny ani lactobacili a uz vôbec nie žiadne nepotrebné lieky ale ked vidím ze sa mu to zhoršuje a je nervózny uz neviem ani ako mu pomôcť :(

sirenita
13. mar 2014

Ahoj maminky. Potřebovala bych radu. Dceři v půli ledna vyběhly pupínky, viz. foto 1 a 2. Vynechali jsme mléko, částečně jogurt ( upravila se jí stolice, mívá přes rok problémy se zácpou, posl. 10m je to lepší a vysazení mléka hodně pomohlo ) a jiné alrg. potraviny. Po měsíci se osypala a aktuální stav viz. další fotky. Velké suché místa a stále osypaná a škrábe se. Po prvních pupínkách jsme byli na kožní, že asi alergie na nějakou potravinu, máme upravit stravu a sledovat. Pupínky vymyzely, nebo se postupně hodně zlepšily, ale přišlo nové osypání. Teď se chystám znovu na kožní, ale je tam dlouhá čekačka. Co by jí mohlo na to pomoct? Mažu Linolou. Koupe se tak ob den. 3 roky měla v prosinci.

demo
13. mar 2014

@halime lieky zbytocne zatazuju pecen a preto, ked nie su nevyhnutne, takisto ich nedavam. ale probiotika nie su lieky a pri dnesnej strave chudobnej na probioticke kultury ich dodavat jednoducho treba. Napriklad ta zapcha moze byt sposobena neznasanlivostou mlieka, nedostatkom tekutin a vlaknin a velmi casto prave nedostatkom prospesnych bakterii v crevach. Takze ak nemate v strave denne bryndzu, pickles, kyslu kapustu, tak tie bakterie kup 🙂. Najlepsie je kupit take, kde je viacero kmenov bakterii, t.j. nie iba napr. dophilus. Ale niekedy aj jeden kmen dokaze zazraky. Ak trafis na ten spravny, ktory akurat chyba v crevach. U nas zapchu poriesil az Biogaia, co je nic moc probiotikum, obsahujuce jeden jediny druh bakterie. A predsa pomohol.

demo
13. mar 2014

@salome123 dakujem, dlho som to nevedela najst a bolo tam niekolko zaujimavych info.

halime
13. mar 2014

@demo bbˇiogaua sme dlho používali ked bol menší ale tu ju nedostat a objednávala som ju z írska. Stala ma tuším 25 EUR :((( ale dophilus som uz videla tak skúsim verim ze mu oomoze

demo
13. mar 2014

@halime ano, tie probiotika su nechutne drahe. existuje teoria, ze s probiotickymi kulturami treba zaobchadzat ako so sadenickami 🙂. To znamena kupit v lekarni tie najlepsie a vytvorit im podu pre co najlepsie a najefektivnejsie rozmnozenie v crevach. Tou podou su vlakniny, ktore tiez v nasej strave chybaju a preto ked aj clovek kupi probiotika a poriadne ich "nepohnoji" tak ich moze kupovat cely zivot a nic z toho nebude. T.j. co najviac vlakniny v strave - jablka, cakanka - inulin, psylium. Neviem, uvazujem, ci by celkom dobrym zdrojom cakanky nemohla byt aj stara dobra melta. Teraz ju robievame s ovsenym mliekom alebo ryzovym mliekom a je to super dobrota.
A ten hylak forte sa u vas da kupit? podla toho co o nom pise kam.zyk je tiez velmi dobrym zakladom na zabyvanie sa probiotik. A jej odporucanie uzivat hylak s probiotika povazujem za uplne skvele, lebo az ked som dokupila aj ten hylak, tak sa u syna neskutocne zlepsila pokozka.

demo
13. mar 2014

Pre zaujimavost: The results of a study suggested that ocular-type atopic dermatitis belongs to the most severe end of the spectrum of atopic dermatitis, and that Rice and Wheat may contribute to the pathogenesis of severe atopic dermatitis, resulting in ocular complications (47,59).
http://www.phadia.com/en/products/allergy-testi...
@kam.zyk

sirenita
13. mar 2014

a tyhle fotečky jsou po kupkání :-/

kam.zyk
13. mar 2014

@fifitko25 malej, má tam tu kvasinku stále, takže: ta "živá místa", ta natřeme genciánovou violetí a necháme je den být, nemazat pak ničím.

On má tedy komplet vysazené veškeré mléčné výrobky,nebo jen nezakysané?

didulka85
13. mar 2014

@kam.zyk dakujem za nazor na natieranie bezproblemovej koze. Moju druhu dceru som natierala doteraz snad 3 krat. Niekedy sa citim za to previnilo. 😅
Sarke ten ekzemik pomaly ustupuje. Na druhy den po zinkovej masti sa to zdalo ovela lepsie, ale odvtedy to mizne pomaly. Ako keby sa to rozplyvalo.

kam.zyk
13. mar 2014

@halime Tady bude prostě potřeba na nějaký čas úplně vysadit mléčné výrobky, jinak se bude škrabat a zanese si infekci a těžko se to bude hojit.

jak se ptáte

A myslite ze antihistamin v sirupe mu mam dávať?

jak se to antihistaminikum jmenuje? Zodac?

Taky jsem proti umělým vitamínům a když už, tak bych nasadila Hylak a probiotika klidně ano, to jsou- oba dva přípravky - věci, které běžně v těle jsou a mají být v nechemické formě, narozdíl od umělých vitamínů.

kam.zyk
13. mar 2014

@didulka85 to vůbec, to se neciťte provinile, tím se nic nestane, neuškodí. Aspoň bude mít návyk, že kůže se maže, a od cca 30i let může (když do té doby nebude žádný kožní projev a budeme věřit, že ne) dodávat pleti kolagen a hydrataci, bude to mít zakořeněné, že se má kůže mazat 🙂

Ano, chce to trpělivost, ale bude to pomalu mizet.

kam.zyk
13. mar 2014

@demo přesně tak, když už kupuju ta probiotika, tak k tomu koupím Hylak, ať je jistota, že se ty bakterie v tom střevě opravdu uchytí a nevyhazuju za probiotika peníze nadarmo 🙂

fifitko25
13. mar 2014

@kam.zyk nic mliečne nepapa, ani jogurty. Uz 8 dni.

kam.zyk
13. mar 2014

@sirenita tam je kontaktní reakce nebo nějaká jednorázová reakce na NĚCO, na co musíme přijít. (určitě na to nepřijdou na kožním)

Já si to zrekapituluju: ona má 3 roky, doteď žádný ekzém, žádné problémy neměla? V půli ledna se stalo co? = nenasadila se nějaká nová aviváž, neproběhla doma choroba (je tam vidět infekce v ekzému, proto se ptám), musela být nějaká změna oproti normálu, NĚCO.

Očkování bylo naposledy kdy?

Co vše je vysazeno? Jukněte na mou tabulku alergenů a skoukněte, nakolik se liší dieta dcerky od té tabulky /chce to nasadit dočasně dietu dle té tabulky/.

http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

Nemáte doma psa, kočku, není nějaký inhalační alergen v dosahu?

Čím to mažete? Koupejte jen v čisté vodě, a mazání - chce to něco extra šetrného, třeba Eucerin omega těl.mléko.

kam.zyk
13. mar 2014

@fifitko25 chce to namazat ta záhybová místa genciánou, ta kvasinka tam pořád je a nestačilo na ní mazání, které jsme dělaly doposud, takže další fáze je genciána.