Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

lojzina
24. feb 2011

@luthien.k takze balicek a pul pudinku?nebo 2 a pul? 😕

nikuskabee
24. feb 2011

@luthien.k no nie je to dobré,tá hlavička naozaj nie je seboroa,ale asi ten ekzém.No tak úprimne vypije UM okolo 720 už aj s kašou.A zeleninky spolu s mäsom na obed 180 ml.No a na večer sme zmenili na kukuričnú kašu a má slabé vyrážky okolo uší,úst a na hlavičke.neni to skoro ani vidieť,skôr cítiť.

luthien.k
24. feb 2011

@lojzina, sáček a půl 🙂

@nikuskabee, mohla by ses prosím mrknout na obal od vašeho mlíčka, kolik má vápníku na 100 ml (nebo jaký tam je údaj)? Ne netu to nikde nemůžu najít.
No každopádně, když má BKM neštěpenou v UM, tak je asi jedno, jestli bude jíst i jogurt (ve smyslu alergizace), ale nepřeháněla bych to rozhodně, ne víc jak dva, tři týdně, víc ne (není to UM, které je přizpůsobeno pro trávení malého prcka!).
Na ekzém na hlavičce- zrovna jsem se o tom bavila s kam.zyk - je prý moc dobrá konopná kosmetika CutisHelp, tak vyzkoušejte. Jinak já jsem pořád pro to vyzkoušet bezmléčnou dietu, ale to Ty víš 😉

lojzina
24. feb 2011

@luthien.k dekuji moc 🙂

luthien.k
24. feb 2011

@nikuskabee, tak jsem to našla... Vychází to, že vápníku jen z mléka má Alex 440 mg. Doporučená denní dávka je cca 500 mg za den, takže když vezmu, že něco získá i z toho oběda, tak jste v tomto směru naprosto v pohodě a žádný jogurt zatím není potřeba.

angela3
24. feb 2011

dotaz: na "alergia na BKM" erika sadek píše že když vyjde IgE na nějaké jídlo vysoké v krvi, tak je to alergie. a nemá se to dávat. Muj kluk má IgE na kravské mléko vysoké, ale nereaguje na jogurt na nic. Doktor říkal že to dávat můžu tak jak to teda je?

inge74
24. feb 2011

Už mám aj ja strach. Môjmu malému sa začínajú tvoriť fliačiky na zápästí, je to červené a suché. Fakt zaberá tá modrá indulóna? A môžem ňou natierať aj päťmesačné dieťa?

pancake
24. feb 2011

@luthien.k neviete aj mne poradit? mala ma 6 tyzdnov a ma na lickach drobne cervene bodky az sa zlievaju do jedneho cerveneho flaku. natierala som to exipilalom u hydrol... a nic...co mam robit????? dakujem za akukolvek radu..

smecka
25. feb 2011

@luthien.k: Nemyslela jsem, že je to příznak ekzému, určitě je to normální, i v porodnici nám o tom cosi říkali, ale jen ho chci něčím promastit, protože je jak had, co se svléká z kůže. 😉
Linolou mažu dcerku, když se jí flíček někde objeví, Bioderma Atoderm se mi u ní neosvědčila. Každopádně dík za tipy. 😉

luthien.k
25. feb 2011

@angela3, to je dost složitá otázka a její zodpovězení má dost podmínek...
Za prvé - skutečně nejsou žádné příznaky? Ty jsi tu už byla pro radu s ekzémem, pokud vím...? Příznaky mohou být i skryté, plíživé, nevýrazné, jako je nevýrazné neprospívání, lehká chudokrevnost, občasné průjmy, nepatrné, okem sotva postřehnutelné krvácení do stolice, časté záněty horních cest dýchacích... Pak je samozřejmě na místě bezmléčná dieta a ideálně další testy, které eliminují riziko falešně pozitivního výsledku (jak z krve, tak i testy kožní) a další sledování dítěte, minimálně jednou do roka opět test z krve. A to i v případě, že v rodině není žádný alergik.

Za druhé - je v rodině nějaký alergik, astmatik, ekzematik? Jestli ano, je na místě bezmléčná dieta 100% - zvýšené protilátky mohou signalizovat budoucí alergii!

luthien.k
25. feb 2011

@inge74, modrá indulona zabírá jen někomu, je to potřeba vyzkoušet. Na suché červené fleky se hodí i třeba Bepanthen, žlutá vazelína z lékárny (smíchaná s něčím hydratačním, co jsem psala pro smecka)... Není univerzální kosmetika, je třeba zkoušet, co sedne.
Jinak mazání je řešení jen půlky problému, příčinu to obvykle neodstraní. Pročti si pro jistotu články ve fotoblogu kam.zyk 😉

luthien.k
25. feb 2011

@pancake, v tomto věku to obvykle atopický ekzém nebývá (resp. může být, ale obvykle jde o jinou formu "novorozenecké vyrážky" 🙂). Jestli je to hodně červené, pupínkaté, tak je možno mírně vysušovat třeba pomocí Bubchen krému na opruzeniny nebo omývat výluhem z řepíku nebo černého čaje či odvarem z dubové kůry.

luthien.k
25. feb 2011

@smecka, proto jsem psala víc emolientů, aby bylo na výběr, nikomu nikdy nesedne vše 😉

pancake
25. feb 2011

@luthien.k dakujem velmi pekne 😵 😵

luthien.k
25. feb 2011

@pancake, jen ještě důležitá poznámka - nikdy nenamazat něčím novým dítěti celý obličej, ať už jde o mazání nebo omývání nějakým odvarem či roztokem, vždy vyzkoušet na kousek zdravé kůže, nejlépe po dobu tří dnů opakovaně a když není reakce, tak dát na problematická místa = TEST SNÁŠENLIVOSTI.

pancake
25. feb 2011

@luthien.k ja uz ten caj cierny davam druhy den. 😔 😔 ale ziadne zlepsenie ani zhorsenie zatial

@luthien.k

angela3
25. feb 2011

@luthien.k ale teď už prcek nic nemá žádnou vyrážku kakání je dobrý a prostě mu nic není i když mu sem tam dám jogurt a v rodině je alergik akorát teta fakt musím držet tu dietu?

luthien.k
25. feb 2011

@pancake, chápu, že bys chtěla mít krásné, čisté miminko, ale hlavně - v tomto věku není nějaký kožní projev nic zvláštního, nějakou formu kožních problémů má většina dětí v tom raném kojeneckém věku. Takže rozhodně nelze čekat, že do dvou dnů po aplikaci čehokoli vyrážka zmizí 😉

Vy máte v rodině nějaké alergie?

luthien.k
25. feb 2011

@angela3, ještě se zeptám, jak jste "vyléčili" tu vyrážku a jak je to dlouho?

Jinak pokud jste nepoužili kortikoidy a nebo je to víc jak cca tři neděle od poslední aplikace, tak to skutečně vypadá na falešně pozitivní výsledek. Rozhodnutí je samozřejmě na Tobě 😉 Já bych chtěla minimálně ověřit ty testy znovu, za nějaký čas a bedlivě sledovala všechny, i ty méně časté a specifické příznaky.

pancake
25. feb 2011

@luthien.k vdaka.isla som ju objednat ku koznej ale nezobrala mi ju,lebo je poist. v apolle 😔

angela3
25. feb 2011

@luthien.k ta vyrážka přešla sama miki to měl z toho jak kožařka napatlala lipobázu. to ige měl 71 a kortik.jsme nedaly a i v testech TAB to vyšlo prej vysoký ale doktor říkal dietu ne bedlivě ho pozoruju furt TY BYS DIETU DRŽELA NA MYM MISTĚ?

bubinko83
25. feb 2011

baby mohol sa mi syn vypsypat z rajčinoveho pretlaku?

luthien.k
25. feb 2011

@angela3, nejspíš nedržela, protože vše odpovídá tomu, že je to ta falešná pozitivita, jen bych trvala na opakování testů, třeba po půl roce věku a pozorovala 🙂 Nicméně mléčným bych se zbytečně nenacpávala, ani malého, prostě umírněná konzumace ano (tj. ne každodenní).

luthien.k
25. feb 2011

@bubinko83, samozřejmě mohl, rajče patří mezi obvyklé alergeny.

luthien.k
25. feb 2011

@pancake, a co ty alergie v rodině??? Malá je kojena, že?

angela3
25. feb 2011

@luthien.k tak já to taky nebudu držet. a ty jsi doktorka?

bubinko83
25. feb 2011

@luthien.k ,lebo včera sme papali špagety a mal nenormalny vysyp okolo ust ked dojedol,lebo bol špinavy až za ušami 😀 A dneska rano ked som zabadala ten ekzem až som sa zhrozila. 😒

luthien.k
25. feb 2011

@angela3, nejsem, ale intenzivně se alergiím a ekzémům věnuju asi rok a půl, mám jak zkušenosti s vlastním dítětem, tak mnoho zprostředkovaných zde na MK a hlavně mám skělou "učitelku", kam.zyk, když mrkneš do jejího fotoblogu, dozvíš se o ní víc (ač ani ona není lékař), pak samozřejmě postupně rozšiřuju svou literaturu, ze které čerpám (a nejraději bych to studovat šla, ale s dvěma malýma dětma to nebude v nejbližší době možné).
Bohužel zkušenosti mnoha maminek zde ukazují, že lékaři dost často problémy s alergiemi podceňují, kožní obzvlášť (viz. ten váš případ namazání Libobází nebo čím to bylo - to bych tu doktorku asi uškrtila, když nerespektuje základní pravidlo zavádění nového kosmetického přípravku).

luthien.k
25. feb 2011

@bubinko83, to je jasná reakce, rajčata nebrat.

bubinko83
25. feb 2011

@luthien.k a si si ista že z toho sa mohol zhoršit aj ten AE? Doteraz som is to nikdy po rajčinach nevšimla 😕