Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

stipa
24. júl 2010

@vinifera - četla jsem dobře 🙂 jen jsem to špatně napsala 😉

vinifera
24. júl 2010

@bianka234 No rukavice nemá. Mal na rukách ponožky. 😉 A to z toho dôvodu že som chcela aby sa člapkal v bazéne a hral sa okolo a nemala som chuť mu stále stáť sa riťou či sa nerozškriabe. Takže behal nahatý ale s ponožkami na rukách. 😀 A nech si myslí kto chce čo chce. Kto nevie čo je za problém nepochopí. A my zainteresovaný chápeme.

stipa
24. júl 2010

@vinifera - tak já jsem dávala malému ponožky jako rukavice doma, aby se neškrábal 🙂 protože rukavičky byly volné a ty mu spadly 😒 ale tohle se mi líbí 😎 😀

volha79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stipa
24. júl 2010

@volha79 - a můžete něco zaslat na mou adresu? Děkuji moc

modra1
24. júl 2010

@stipa ako som napísala, myslím, že v tejto diskusii. Kamzyk je nick ženy, ktorá sem písala a radila kým mohla, teraz má malinké bábo, mnohé je vďačíme za veľa informácií a správne nasmerovanie ohľadne AE. Ona je tuším chemik s praxou v kozmetickej oblasti, opäť si nie som istá, či píšem správne. Objavila sa niekedy okolo strany 91, taký návrat späť znamaná veľa čítania, ale je naozaj užitočné.

stipa
25. júl 2010

@modra1 - moc moc děkuji 🙂

luthien.k
25. júl 2010

@stipa, přidávám se @modra1, že kam.zyk je skvělá, co píše modra1, je pravda, navíc má vystudovanou (nelékařskou) imunologii a má osobní zkušenosti (sama atopik s těžce atopickou dcerou), přes internet radila již cca dvěma stovkám maminek s atopickými dětmi a je v tom velmi úspěšná 🙂 Škoda, že teď radit nemůže, ale přejme jí radost z malého miminka 🙂

stipa
25. júl 2010

@luthien.k - Vám také pomohla???

stipa
25. júl 2010

chtěla jsem se zeptat, jestli někdo koupete azopické děti v ovesných koupelích? Já malého koupu, poprvé se mi zdálo, že se vůbec po koupeli nadrbal a že kůže byla uklidněná a dnes se mi zdálo, že mu ekzém vylezl. Ale teď si nejsem jistá, jestli to měl po první koupeli také červené a uklidnilo se to přes noc nebo ne ☹

luthien.k
25. júl 2010

@stipa, ano, nám taky a hodně jsem se toho od ní naučila. My jsme tu na ni narazili velmi brzy, už ve dvou měsících, kdy byly první problémy, sami jsme si díky jejím radám vypozorovali alergii na BKM a od té doby je to dobré.
Máte spíš mokvavý ekzém? Ovesná koupel spíš vysušuje... Ale v tom já nejsem moc kovaná, určo poradí někdo zkušenější.

stipa
25. júl 2010

@luthien.k - no právě, že nemá ☹ Ve dvou měsících mu začaly mokvat tváře a pak se to rozjelo, má ložiska po těle, ale suché a červené, když je ekzem aktivní. Už nevím čím ho mazat a koupat ☹

luthien.k
25. júl 2010

Tak to myslím nejsou ovesné koupele vhodné. Nejlépe čistá voda. Co všechno už jsi zkoušela na koupání a mazání?

luthien.k
25. júl 2010

Promiň, ale nečetla jsem zpátky, jak máš staré dítě, máte zjištěné nějaké alergie? Držíte dietu?

stipa
25. júl 2010

Dnes malý začíná 9. měsíc. Cca v 5. měsíci jsem s nám byla v Praze na Vinohradech, tam mi paní doktorka řekla, že má AE a že kdyby měl alergii na KM či na mé mléko, tak by vypadal úplně jinak. (Nepřibíral by, zvracel, průjem...) Ale jemu se daří a teď už má 8,5 kg a už nosíme vel. 80. Takže na tohle asi alergie nebude. Jinak se mě ptala, jestli má někdo doma alergii, astma, ekzém atd. Jen přítel má náběh na astma, a vadí mu nějaké trávy, ale není to nic hrozného. Jinak mi doktorka řekla, že mám normálně jíst (když jsem u ní s F. byla, tak jsem cca měsíc nejedla vůbec mléčné výrobky a proto mi řekla že alergie na KM to být nemůže) takže mi řekla ať jím jen zakysané mléčné výrobky a tvrdé sýry eidam. typu. Občas si dám do Caro nápoje trochu mléka, ale to je vše. Jinak mu hrozně vadí dusno a vedra, to se osype nebo mu ekzem zčervená. Jinak jsem si všimla, že nemůžu kys. zelí, mák, sladkosti celkově, to mu dobře pak nedělá a to je asi vše co jsem vypozorovala ☹ A v Praze mi řekla že testy jsou dobré dělat až po roce či dvou letech až jí sám, že z mého mléka (jsem do 6. měs. plně kojila, kojím stále + příkrmy) se to zatím nezjistí. Takže mě to samotnou štve 😠

stipa
25. júl 2010

@luthien.k - Dnes malý začíná 9. měsíc. Cca v 5. měsíci jsem s nám byla v Praze na Vinohradech, tam mi paní doktorka řekla, že má AE a že kdyby měl alergii na KM či na mé mléko, tak by vypadal úplně jinak. (Nepřibíral by, zvracel, průjem...) Ale jemu se daří a teď už má 8,5 kg a už nosíme vel. 80. Takže na tohle asi alergie nebude. Jinak se mě ptala, jestli má někdo doma alergii, astma, ekzém atd. Jen přítel má náběh na astma, a vadí mu nějaké trávy, ale není to nic hrozného. Jinak mi doktorka řekla, že mám normálně jíst (když jsem u ní s F. byla, tak jsem cca měsíc nejedla vůbec mléčné výrobky a proto mi řekla že alergie na KM to být nemůže) takže mi řekla ať jím jen zakysané mléčné výrobky a tvrdé sýry eidam. typu. Občas si dám do Caro nápoje trochu mléka, ale to je vše. Jinak mu hrozně vadí dusno a vedra, to se osype nebo mu ekzem zčervená. Jinak jsem si všimla, že nemůžu kys. zelí, mák, sladkosti celkově, to mu dobře pak nedělá a to je asi vše co jsem vypozorovala A v Praze mi řekla že testy jsou dobré dělat až po roce či dvou letech až jí sám, že z mého mléka (jsem do 6. měs. plně kojila, kojím stále + příkrmy) se to zatím nezjistí. Takže mě to samotnou štve

volha79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
volha79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
26. júl 2010

@stipa, já tu zase nechci být za nagativitstu vůči lékařům, ale opět jím být musím. Podle mě paní doktorka rozhodně nemusí mít pravdu. U ABKM není nutné, aby dítě mělo i trávicí obtíže, je to sice častý jev, ale ne nevyhnutelně nutný. Když jsi držela bezmléčnou dietu, bylo to opravdu poctivě, tj. nejedla jsi ani "skryté BKM", jako třeba margaríny se syrovátkou (to jsou skoro všechny kromě Flory light, Perly vitamíny nebo Bio Vive), sušenky se sušeným mlékem, pečivo z pekárny bez ověření, zda obsahuje BKM atd...? Navíc moc nerozumím jejímu doporučení jíst jen kysané výrobky a tvrdé sýry, je to samouzřejmě to nejzdravější, co z mléka lze jíst, ale na ABKM to vliv nemá, protože to BKM samozřejmě obsahuje. Ale není jen mléko alergen, je jich řada dalších významných, hlavně vejce (bílek), sója, ořechy, rajčata, celer, pšenice atd. atd. Mák i zelí patří mezi časté alergeny.
To, že nelze dělat testy dokud je dítě kojeno je další nesmysl, testy dělat lze, ale mají spíš orientační vypovídací hodnotu. Mohou samozřejmě vyjít falešně negativně nebo falešně pozitivně. Ale já bych je v tomto věku už udělat nechala, ať je od čeho se odpíchnout. AE téměř vždy souvisí s nějakým "vnitřním" problémem, může se samozřejmě jednat třeba o kontaktní alergickou reakci, třeba na srst zvířat, na roztoče, na prací prášek nebo nevhodnou kosmetiku, ale častěji se jedná (u dětí do tří let, u dospělých je to složitější) o potravinovou alergii.
Takže, napiš, co obvykle jíš, co dáváš malému (jistě již přikrmujete), jak zavádíš příkrmy, co už jsi zkoušela za kosmetiku, jaký používáš prášek na praní, jestli máte doma nějaké zvířata...
Co se týče té stravy, bylo vy asi vhodné začít držet eliminační dietu s vyloučením těch dalších potenciálních a častých alergenů, a to jak u Tebe kvůli kojení, tak u malého příkrmů. Vzhledem k suchému ekzému to chce najít kosmetiku, která promastí a hydratuje, co mě z hlavy napadá, s čím tu měly maminky dobré zkušenosti, je Bioderma Atoderm PP, A-Derma Exomega krém, Altermed Leciderm nebo i obyčejná modrá indulona. Při zkoušení nové kosmetiky je nutné vždy udělat test na malém kousku zdravé kůže, aby se vidělo, jestli na ni není reakce (nejlépe 24 hodin počkat).

luthien.k
26. júl 2010

@volha79, a nemůžeš nám to popsat sem, ten způsob?

luthien.k
26. júl 2010

Ještě k těm alergo testům z krve, abych to popsala přesněji, jejich nevýhodou je ještě jedna věc, a to fakt, že ne všechny alergické reakce na potraviny lze zjistit z krve, protože jsou takové typy reakcí, kterých se neúčastní specifické protilátky, které se zjišťují z těch krevních testů (IgE protilátky), ale účastní se jich buněčná imunita. No a tu nelze postihnout žádným odběrovým testem, ale pouze tzv. eliminačně expozičním testem, což je zkráceně vyloučení potenciálního alergenu nejméně na 14 dní (lépe tři týdny), sledování a zapisování reakce (dochází-li ke zlepšení ekzému ve vašem případě) a pokud se ekzém zlepší, opětovným pomalým zaváděním tohoto alergenu se zjišťuje, zda na to skutečně mělo vliv toto vysazení alergenu. Pokud ano, musí se potravina zcela vyloučit, a to nejlépe do věku tří let, kdy dozrává imunita a může dojít ke změnám, tj. k vymizení reakce.
Alergeny lze vysazovat buď postupně nebo více alergenů najednou a pak zavádět zpět do stravy postupně s časovými rozestupy.

k.jolanka
26. júl 2010

ahoj holky, jako malá jsem měla ekzém po celém těle, do dvou let zmizel a zůstala alergie a astma...tak jsem to neřešila a víc se o to nezajímala. mám půl ročního chlapečka a ve třech měsících se mu objevila malá suchá skvrnka, která po čase zmizela nadobro a pak ještě jedno malé ložisko pod loktem červené a suché, ale mazala jsem ho a po čase se ztratilo....včera jsem byla chvíli pryč, malého hlídal přítel a prcek celou dobu probrečel, nepomohlo vůbec nic, asi má nějaké mamánkovské období, protože se uklidnil až když jsem přišla domů..malého kojím, když byl menší tak se mi v obličeji osypal po kuřeti v rozmarýnovém těstíčku a včera jsem trošičku ochutnala omáčku ve které byl rozmarýn, ale jen jsem si kousla masa a trošku namočila chleba-neodolala jsem 😅 tak a teď k té mé otázce, navečer měl malý trošku červenou tvářičku a vylezlo mu opět nad loktem červené suché ložisko, zdálo se mi i větší než poprvé, myslíte si, že ekzém může dětem vylézt i ze stresu, třeba z toho že neviděl mámu a celou dobu plakal, nebo je větší pravděpodobnost, že to měl z toho rozmarýnu? určitě už si ho příště nedám! 😉 ale zajímal by mě názor vás zkušených maminek, děkuji 😉

luthien.k
26. júl 2010

@k.jolanka, podle mě může být tak i tak, stres ekzém ovlivňuje, ale spíše ten dlouhodobý a já o tom zatím slyšela pouze v souvislosti s dospělými ekzematiky (jde o dlouhodobější nerovnováhu hormonů a dalších látek v těle, která může ovlivnit imunitní systém), ale říkám si, že není důvod, aby tomu tak nebylo i u dětí. Ono to může mít ale i prozaičtější důvod, třeba ten, že jak plakal, tak se hodně zahřál a zpotil a to ekzém hodně zhoršuje. V kombinaci s tím rozmarýnem by to mohla být spíš příčina. Ale fakt těžko soudit. Důležité je, jak se to bude vyvíjet dál, tak dej vědět.

stipa
26. júl 2010

@luthien.k - tak asi takhle, co jím já: bílé pečivo, rohlíky a chleba/denně, někdy s ovesným rohlíkem, máslo jen živočišné, mléko pouze do Caro nápoje/trochu tak 1x denně, zakysané jogurty, sýry, brambory, těstoviny, knedlíky, rýže, vepřové, hovězí, kuřecí, krůtí, králičí, salámy/šunka, sladkosti jsem teď vynechala úplně, již jím jenom piškoty(když mám chuť na sladké), jednou za čas rybu, hrušky, jablka jen sladká, meruňka pár kousků, okurka salátová, ledový salát (teď mě již nic víc nenapadá) Jinak veškeré jiné alergeny, rajče, celer, paprika, med, sladkosti, čokoláda, kakao, uzené, tučné, vanilka, skořice, bazalka, česnek, cibule, a jiné známé alergeny - nejím vůbec i když je mám ráda a mě nevadí nikdy) Jinak malému: ovocné příkrmy zatím žádné, jíme teď již maso-zeleninové, takže jíme: brambor, cuketa, květák, brokolice, MRKEV - po té se osypal, kukuřice, rýže, kuřecí, krůtí, hovězí, králík a to je nejspíš vše. Teď se snažím vařit tak, co vařím malému k o obědu mám i já, on samo bez nějakého dochucování. Jinak kaše - nemléčné: rýžová, kukuřičná, vícezrná s lepkem, vše v HA mléce. K obědu a po večeři někdy během dne čajík - anýz, kmín, fenykl. Teď mu chci dát i bezvaječné těstoviny, tak uvidíme. Mažeme, koupeme a zkoušíme: leniens mast, modrá indulona, seba med, Scin Cap, Oilatum, Konopný olej, Olivový olej, ovesná koupel, ale žádná sláva po ničem ☹ Teď pojedem na kožní, tak budu trvat na tom, aby mu udělaly testy na alergie, už se zase drbe jako pes!!!! Musím mu večer dávat Fenistilové kapky 1x 5 kapek večer. Snad jsem odpověděla na vše.

stipa
26. júl 2010

luthien.k - příkrmy zavádím: po 4 dnech nový příkrm, dělám si tabulku v PC a tam si vše zapisuji, kosmetika viz. výše, prášek na praní balzám Lovela nebo balzám Noril a zvířata vůbec žádná, žádný koberec, žádná záclona, pouze lino a plovoučka, ale máme NOVOU - ROK STAROU ČALOUŇENOU POHOVKU!!!!! To bude taky na .... tam je prach a roztoči, co? JÁ JI VYHODÍM OKNEM!!!! 😉 ☹ ☹ ☹ To mu taky dobře nedělá, to je další zbytešný alergen 😖

luthien.k
26. júl 2010

@stipa, zase neblázni, pohovka za to podle mě určitě nemůže 😀 Ale jestli se Ti uleví, tak pryč s ní 😀 😀 😀

Ne teď vážně, ještě jsi nanapsala, jak poctivě jsi držela tu bezmléčnou dietu...? Opravdu i bez těch skrytých BKM?

vinifera
26. júl 2010

@stipa Môj malý nepapá mrkvu ani kuracie maso a ryžu. Ani jablká a hrušky z toho čo ste písali. Odporúčam vysadiť kuracie maso. U nás to veľmi pomohlo. Kurataá sú nadopované rastovými hormonami a v kliektovom chove vyrastu z mini kuriatka na kuru za 6 týždnov čo je brutálne rýchlo. Sú napchaté antibiotikami aby neboli choré. Kortikoidami na podporu srdca aby neskolabovalo z toľkej záťaže ako je extrémne rýchly rast a analgetikami aby prežili tú bolesť ktorú spôsobuje tento rast. Takže je to v podstate jeden veľký bordel.
V tej pohovke až taký problém nevidím. Si zober že môj malý je údajne silne alergický aj na zvieracie chlpy. Máme doma troch psov. A dokonca ani ked hryzie psovi do chvosta tak sa ekzém nezhoršuje a nemá ani žiadne prejavy respiračnej alergie ....
Veľa pomohlo ked sme prišli na to čo nám vadí v strave (BKM, vajcia, soja, zeler, kura, ryža, jablka, hrušky ....)
Nakoľko je alergický na plesne (aj pele, roztoče ...) tak vidím viditeľné zhoršenie ked prší dlhšie ako tri dni ☹

vinifera
26. júl 2010

@luthien.k nie som si istá či je zasa to mlieko taká pľuha. Ja jem BKM stále. Malý nie. A nijak sa mu ekzém nezhoršuje. Naopak čím dlhšie je pekne tým to má krajšie. Na to koľko toho BKM jem a má nan alergiu by mal vyzerať horšie. Dokonca aj v čase ked v nemocnici povedali že nemá alergiu na BKM tie 2 týždne kým na alergologička povedala že je ABKM tak jedol jogurty. Žiadne zhoršenie ekzému nebolo. A iné príznaky nikdy nemal....

vinifera
26. júl 2010

Takto som to chcela. Pokiaľ držala eliminačnú dietu a žiadne zlepšenie nenastalo. Nemyslím že by stopové prvky v masle alebo inde až tak vadili. Problém bude podla mna inde.

luthien.k
26. júl 2010

Tak co se týče Tvé stravy - vidím tam potenciál hlavně (když pominu to mléko) ve:
- vejcích
- kuřecím mase
- rybě samozřejmě
- salámech - samý alergen, když už tak kvalitní šunku, ale i tu opatrně
- lepku (nejagresivnější má pšenice)
- vepřovém a hovězím mase
- rýži (nevěřila bys, kolik dětem tady vadí)

U malého:
- opět kuřecí, hovězí, rýže, případně i kukuřice a ten bylinkový čaj (lepší je rooibos).

Tak cítíš se na důkladnější dietu???

Kosmetika:
- vynechat oleje, nejsou vhodné pro atopiky (i když je tu pár takových, kteří je snesou, ale obecně oleje ne, a to ani do koupele)
- vynechat leniens (obsahuje konzervanty), seba med
- zkusila bych A-Derma Exomegu krém nebo mléko, má skvělé složení, bez konzervantů, ale nečekala bych zázraky, důležitější je ta "léčba" zevnitř. Někomu více vyhovuje ten Atoderm PP od Biodermy, takže to bych viděla jako další variantu.
- nepoužívala bych Lovelu, je zbytečně parfémovaná, co zkusit mýdlový sliz nebo mýdlové ořechy? Každopádně dvakrát máchat, a to s přídavkem octa (tři lžíce), aby se prášek lépe odstranil. Cítit to pak není po uschnutí. Čistě bavlněné prádlo je samozřejmostí. Oblékat lehce, aby se zbytečně malý nepotil. Na ruce ponožky 😉 😀
Promiň, že to píšu jak pro blba 😅 , ale nerada bych na něco zapomněla a člověk nidky neví, co už má mamina nastudováno 🙂