Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

spagatice
22. okt 2010

@modra1 jenže ten sunar dostává už čtrnáct dní (týden napůl s MM, týden samostatně bez MM), leda že by na něj reagoval opožděně 🙄 To maso chci vyzkoušet, ale nejdřív bych ho chtěla nechat chvíli bez masa, jenže nevím jak dlouho můžu, abych mu neublížila, myslím kvůli železu.Mrkev snáší naštěstí dobře 😉

bajciatko
23. okt 2010

my mastime aj Lipobase, na ten krem co hovorite? Ale ten suchy ekzem staci premastovat iba? Ja teda nevidim ziadne zlepsenie ked sa to len premastuje, ale tak este vyskusam tu dietu bezmlieka...

luthien.k
23. okt 2010

@spagatice, není vůbec neobvyklé, že dítě zpočátku nereaguje (viditelně) na alergen, říká se to mu období senzibilizace a může trvat týdny, než se projeví reakce. Takže HA mléko a ekzém bych jednoznačně do souvislosti dala i já, stejně jako @modra1. Určitě bych ho vyměnila za allergy care mléko, dá se za slušnou cenu koupit třeba na Mimibazaru (pod názvem Bebilon pepti 2).
Určitě nemušíš malého nechávat úplně bez masa, dala bych mu s klidem krůtí, králíka, jehněčí...
Jinak seznamy jsou s korekcemi od modra1 OK 🙂, toho bych se držela. Určitě malému přidat ještě probiotika!!!

lucinenka001
23. okt 2010

@modra1
Ahoj,

dakujem za odpoved. A kuracie masko teda naozaj nemoze ? Chcem sa opytat prosim Ta, ake cestovinky davas do polievky? Ake mam kupit drobcovi? A masko ake davas? Vsimla som si ze spominas olivovy olej? Je to potrebne uz davat? Kolko kvapiek? A co lepok? To je tiez nutne prosim Ta? A kasu papate kedy? A chrumku od kedy ste zacali davat? A ake prosim Ta? Citim sa hrozne lebo mam prve dieta a hlavne mam strach aby som na nieco nezabudla mu dat a som nemozna mama. A nejake piskotky? Ak ano ake? A co vyzivy? Ked budes mat chvilocku budem vdacna za kazdu radu 🙂 A co vajicko, myslim bielok alebo zltok? Je nutne uz tiez davat?

luthien.k
23. okt 2010

@bajciatko, jen promašťování nestačí, pokud je problém "uvnitř", což u atopických dětí je ve většině případů. Takže dietní opatření jsou základ, tím se otestuje, zda a jaké potraviny mají na ekzém vliv (těmi největšími alergeny mléko, vejce, sója počínaje). Určitě to vyzkoušej, kortikoidy přece nebudeš dávat donekonečna!
Takže potraviny vybírat z tohoto seznamu: http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...
Ostaní péče o atopika shrnuta zde: http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

luthien.k
23. okt 2010

@lucinenka001, ahoj, trochu se mi zdá, že nejdřív by sis měla nastudovat, jak postupovat při zavádění příkrmů, slušně je to popsáno například zde v těch dokumentech:
http://www.kojeni.net/prikrmy.php
Je tam i kapitola o zavádění příkrmů alergickým dětem. Pro vás platí vybírat potraviny ze seznamu, který jsem psala o příspěvek výše bajciatku.

A jak jste na tom s ekzémem? Jak ho máte dlouho a jak vypadá? Jak ho ošetřuješ? Kojíš nebo jste na UM? Dodržujte nějaká dietní opatření? Máte v rodině nějaké alergie? 🙂 To jen aby řeč nestála 😀

katy.m
23. okt 2010

ahojte holky,
není to babská rada,ale zato nám to jako jediné pomohlo...max.spokojenost 🙂
http://www.docsimon.cz/zbozi/dexeryl-krem-250g

spagatice
23. okt 2010

@luthien.k Teď jsem trošku zmatená, dneska má po celý den ty fleky o mnoho lepší, některé nejsou skoro vidět. Včera byl po koupeli, tak se mu zvýraznili. Dnes nekoupem. Ale kdyby to byla tedy ta reakce na sunar, tak myslíš, že by se to takhle zlepšilo? Může platit i to, že když bude na to mléko alergický, tak se mu udělají ty fleky, ale jen trošku a i když mu to budu dávat dál, tak se to dál zhoršovat nebude?

ella26
23. okt 2010

@luthien.k TAk u nás se to bohužel zhoršuje. Objevuje se nová vyrážka na tvářích, rudý krk a něco i na rukách. Mrkev jsem vysadila, i rýžovou kaši, včera a dnes malý jedl jen v poledne dýni s bramborem (mimochodem moc mu chutná) a pil mléko nutrilon HA. Ještě jsem nestačila sehnat to CA mléko, v DM jsem ho nenašla. Chci se zeptat, zda je opravdu možné, že když to mléko pil dva a půl měsíce, tak na něj reaguje až teď? A nebo mě napadá, že jsem jedničku mléko, vyměnila cca před třemi týdny (což bz odpovídalo reakci) za dvojku. Přeci bílkovina musí být v obou stejná, ne?
Moc nevím čím ty nové věci mazat, tak zkouším atoderm PO zinc, konopnou mast, bepathen, excipial...taky jsem mu tváře omyla černým čajem, což je malinko zklidnilo (nebyli tak rudé, ale pupínky zůstaly).
Už nevím, co mu mám dát jíst...zda pokračovat v zelenine nebo ne. Je fakt, že v puse má ty dvě bouličky, tak to možná souvisí i s těmi zuby, nevím. Co myslíš, že mám zkusit? Samozřejmě kromě toho CA mléka, to zkusím sehanat zítra někde v lékárně. Děkuju.

luthien.k
23. okt 2010

@spagatice, tak že by přece jen zareagoval na to kuřecí? Jaká tam byla časová prodleva mezi kuřetem a zhoršením?

luthien.k
23. okt 2010

@ella26, vy jste mazali tím skin cup, že? To může být tím!!! Kortikoidy potlačí reakci na kůži, ale toxiny pod kůží se tvoří vesele dál a po vysazení se to projeví tím, že se ekzém dosti zhorší, takže vydržať!!! No a do toho ty zuby, to je potom docela nápor. Může to klidně trvat i týden, než se to začne uklidňovat.
Ten nový ekzém je jaký? Suchý nebo spíš s tendencí mokvat (pupínky to tak dělávají)? Spíš bych to tipla na to druhé, když to zklidnil černý čaj (možno zkusit i řepíkový nálev). Mírně vysušující je Bubchen nebo Sudocreme.
AC mlíko seženeš jenom v lékárně, jinde jsem ho neviděla, tak snad se zítra podaří. Přechod na něj z HA mlíka nebude problém (jinak jak jsem psala, dá se sehnat na MMB o dost levněji).

spagatice
23. okt 2010

@luthien.k kuře měl k obědu a zhoršení jsem si všimla večer po koupání, takže asi sedm hodin.

spagatice
23. okt 2010

Ale ještě k tomu kuřeti, on ho mívá docela často.

Holky můžou ty naše děti droždí?

spagatice
23. okt 2010

A myslíte že může borůvkovou přesnídávku bez cukru, když je tam i jablko? Co když bylo kyselé. 😒

ella26
23. okt 2010

@luthien.k Děkuju za zprávu. No tak zkusím vydržet a zítra koupím to CA mléko. Ekzém zatím spíš suchý, jen vyloženě v místech zapářky (pod krkem), podpaží... je to prostě rudé a ne suché. Zatím to naštěstí nemokvá.
Jinak zkusím ten čaj, řapík malému v osmi týdnech, kdy měl ekzém poprvé, obličej hrozně zhoršil. Trvalo měsíc, než jsem s tím něco udělala. Byl tehdy rudý a kůži jako strhadlo.
Prosím a poraď s tím jídlem, mám pokračovat stále dokola v dýni? Cca pět dní? Nebo můžu zkusit něco jiného. Vlastně nevím, zda mu vadila ta mrkev nebo prostě to byly ty zuby. Nebo je to to HA mléko. Ach jo. Trochu se bojím, aby si malej nezvykl na jednu chu't, s dcerou se mi to stalo. Dodnes jí asi pět jídel, byť jsem se snažila.

stipa
24. okt 2010

ahoj @luthien.k. holky @modra1 tak píši ohledně změny AE u prcka. Tak již druhý den, je AE lepší a lepší zejména na tvářích a za krkem. Mazala jsem tou genciánou a pak mazala Bubchenem jak mi říkala @kam.zyk. Tváře jsem tedy genciánou nemazala, ostatní ložiska po těle ano a nějaká velká změna se podle mě nestala, míň se škrábe, ale ložiska se ani nezmenšila ani nezvětšila. No a teď poslední dva dny jsem mu ložiska začala mazat Leciderm krémem, protože je měl velmi suchá už i na tváři a hlavně také proto, že jsem šla s prckem ven a kam.zyk Leciderm krém již na chladné dny- zimu doporučuje. Takže jsem mu na ven mázla obličej, za krkem a ruce. No a světe div se, on asi ten Leciderm zabral!!! Kůže je čím dál hezčí a hladší i ložiska jsou světloulince růžová na krku a na tvářích po AE skoro ani památky a na rukou vůbec nic!!?? Takže uvidíme jak to bude pokračovat, mažu tedy celé tělo Biodermou PP a ložiska nyní Lecidermem 😉 tak držte palce, ať ložiska zmizí zase úplně, ať je chvíli klid. 😉 Tak po tom týdnu opět zkusím ten žloutek a uvidím.

stipa
24. okt 2010

@tygrous holky @luthien.k chtěla jsem se vás ještě zeptat na ten ovesný nápoj. Říkaly jste, že tím zahušťujete omáčky, takže když děláte nějakou smetanovou, tak tam rovnou nasypete ten ovesný nápoj v prášku nebo jej trochu poředíte vodou a pak vlijete do omáčky nebo k němu ještě přidáte mouku + již hotový ovesný nápoj - no prostě jako když se dělá závrtek- smetana s hl. moukou.? Já jsem si to udělala totiž jako klasický závrtek do té omáčky a chutnalo mi to, tak se jen ptám, jak to děláte VY? Nevím, zda samotný nápoj již omáčku nezahustí, nezkoušela jsem to. 😒

stipa
24. okt 2010

@luthien. k - dnes jsem si blbec koupila místo kukuřičného škrobu škrob bramborový ☹ ten asi kukuřičný škrob - vejce nenahradí, že. Jinak jsem si včera dělala koláčky z HA receptu a výborné!!! 😝 😝 😝

fru
24. okt 2010

ahoj, hlásím se po odmlce, zítra to bude týden, co držím tu HA dietu, kam.zyk mi jí poslala do ip..první den byla krize ale časem jsem si zvykla..už ale začínám míst absťák po čokoládě.. 😝 mám dotaz, může se karob? myslela bch si, že jo..měla by to být zdravá náhražka kakaa..u nás ve zdravé výživě totiž mají karobovou pomazánku, tak že bych si jí koupila..
díky za odpověď..
a ještě jeden dotaz, kdy by se měl Terezce začít zlepšovat ekzem? má ho teĎ horší než na začátku diety..má k tomu ještě trochu rýmu, tak to může být asi i tím..díky za odpo..

steelska
24. okt 2010

@stipa :hm tak to je syla takže ,mame atopickej ekzemek 😠

stipa
24. okt 2010

@fru - karob se může, doporučila mi luthien, ale nespoléhej na to, že je to jako pravá čoko ☹ to na co jsme zvyklé, to nám náhražka chuťově nenahradí, ale jde o zvyk 😉 Karobovou pomazánku neznám, ale raději bych jukla na složení než si ji koupíš. U nás se prckovi při mé HA dietě AE zlepšíl cca po 1. měsíci a to tak, že ekzem neměl, tedy když pominu nějaké to mini ložisko. Luthien s kam.zyk vždycky říkají, že rýma atd. je zásah do organismu, infekce atd AE zhoršují, jako třeba růsr zubů a jiné. Ale někdy se podle mě AE zhorší i při tvé počínající dietě, ale to by Ti spíš lépe vysvětlila@luthien.k 😉 🙂

stipa
24. okt 2010

@steelska - hm... tak vydrž na @kam.zyk třeba Ti řekne více, až tady bude. Ale nevíme, kdy se zde objeví. Nám to bohužel takhle začalo, nevěřila jsem tomu a je to tak. Ale naházej flintu do žita!!! Holky jsou zde super, všechny. Poradí, pomůžou, když je ti i po psych. stránce nejhůř. Neboj, jednou je člověk .... jednou je dole, ale to je život, ne?? 🙂

fru
24. okt 2010

@stipa díky,
ta pomaz.je taková zdravá nutela..je tam ještě fruktóza a palmový olej, ty by snad měly být v poho..
právě kam.zyk mi psala, že ze začátku diety se ekzem zhorší a ta rýma zřejmě trochu protáhne tu fázi zlepšení..

stipa
24. okt 2010

@fru - tak to složení snad bude o.k. 🙂 A na to ostatní sis tedy odpověděla sama 🙂 i kam.zyk ti to napsala, tak vidíš 😉

luthien.k
24. okt 2010

Koukám, že si tu holky pomáháte hezky navzájem a někdy zcela samy a to je dobře. Malej je totiž nějakej nemocnej, má delší dobu trávicí potíže a dnes se přidala i teplota, tak také nevím, jak tu budu, snad to ano...

@stipa, jsi prostě šikulka 🙂 Jen tak dál, nemám co dodat. To mazání holt musíte spíš stylem pokud omyl, já dokážu říct jen ty základy a ona i kam.zyk obvykle dávala více variant a mamina musela vyzkoušet, co prckovi nejlépe sedí. Jinak já ten oves milk sypu přímo do už zahuštěného jídla, líp se mi to tak odhaduje, jak to "zjemnit", sám to ale nezahustí...

@ella26, určitě vydrž vždy těch pět dní jen to nové (plus již dříve osvědčené), jinak bys při zkoušení nevěděla, na čem jsi. Až toho budete mít víc, tak budeš moct kombinovat. Že dítě jí jen pár jídel nevadí, pokud jsou nutričně alespoň trochu vyvážené 😉

@fru, sama sis odpověděla (a @stipa - člověče, za chvíli nás tu s kam.zyk nebude potřeba 😀), brzo to bude jistě lepší 🙂 Na tu pomazánku jsi mi udělala chuť!!!

luthien.k
24. okt 2010

Jo a holky pamatujte, NOVOU KOSMETIKU (i třeba ten řepík) je nejprve třeba zkoušet na zdavý kousek kůže cca 2x2 cm, když do druhého dne není reakce, tak pak teprve použít na ekzém. Vždycky to zapomenu napsat 😅

luthien.k
24. okt 2010

@spagatice, já myslela, že jste měli kuře prvně, tak to se omlouvám. Bylo tedy něco, co jste měli poprvé, brokolice nebo ta rýže? Jinak AE se neprojevuje vždy stejně, i když působí stejný alergen, záleží prostě na tom stavu imunity, stačí, když na dítě něco leze a hned se to může zhoršit (a ani to nepostřehneš, protože to imunita nakonec zvládne) atd., takže těch variant je mraky. Takže buď ráda, že je to teď lepší, vyzkoušej AC mlíko, vynech kuře a když bude lepší, tak zkus znovu brokolici a rýži, pokud byly tenrkát dávány prvně.
Droždí kam.zyk nedoporučovala, do pečiva nejlépe sodu nebo kypřící prášek ze zdravé výživy. Dobrý je myslím i kvásek, ale to je umění ho udělat a udržovat (k narozkám dostanu domácí pekárnu, takže já se na něj už těším 🙂)
Vy jinak jíte jablka (v přednídávce nebo dušená)? Jestli jo a bez problémů, tak bych tu přesnídávku zkusila, ale zase v souladu s pravidly testování nové potraviny, čili těch pět dní bez jiných nových věcí...

luthien.k
24. okt 2010

@steelska, tak hezky čti, co si tu píšeme a kdybys chtěla, tak se zeptej 😉

stipa
24. okt 2010

@luthien.k - hele, hele srandičky jo??? 😉 jinak děkuji za ten oves milk 🙂 a ne, že bude i tvoje prtě nemocné!!! ☹ Holky, to nám nedělějte ☹ a prckům, všem, přeji moc moc zdravíčka a raději maminy zlobte, pak víme, že je všechno jak má být 😉 🙂

luthien.k
24. okt 2010

@stipa 😀 Snad bude dobrej, uvidíme, jaká bude noc a zítra.