Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

ivanajelinek
16. feb 2011

Ahojte kocky. Idem si k vam pre radu. Moj krpec ma pravdepodobne tiez atopicky ekzem. Ja nemam alergie uplne na nic a mm skoro na vsetko 😒 Mame to na lickach a teraz sa to uz vyhadzalo aj pod krkom. Sme boli u lekara a dala nam na ten krk Hydrokortizon 0,5% a nejaku namiesanu mast na tvaricku. Pytala som sa aj na nejaku dietu , ci mam na nejake potraviny davat pozor a bolo mi povedane, ze pokial kojim, tak nemam davat pozor na nic. A chcem sa spytat ako je to s probiotikami. Mala by som brat ja alebo maly nejake? Alebo obaja? Dakujem 😉

luthien.k
16. feb 2011

@hemetre, ano s tím Nutrilonem AC by bylo dobré vyzkoušet, zda nereaguje na bílkovinu kravského mléka (BKM). Pokud ne, klidně se pak můžete vrátit k původnímu mlíčku 🙂

Jinak jsem ráda, že po delší době vidím smysluplné rady lékaře, jen tak dál, mazání i dieta je bezva, co vám dali 🙂

Čajík - voda je doporučená velmi správně, pokud jí nevezme, zkus uvařit slabý rooibos (nejlépe nějaký kvalitní, bez příchutí, ale jen slabý). Ochutit je ho možné třeba jablečným nebo hruškovým moštem (taktéž v DM seženeš, buď Hipp nebo Babylove).

Bílé rohlíky ano 🙂 Jen by bylo dobré ověřit, zda neobsahují BKM (obvykle ve formě syrovátky), což by měli říct v pekárně.

luthien.k
16. feb 2011

@ivanajelinek, tak to je zase příklad ne zrovna šťastné rady lékaře... Většina alergenů ze Tvé stravy přechází do MM a tím i k dítěti a když je malý geneticky zatížený z tatínkovy strany, tak může i přes MM reagovat a spousta dětí takto také reaguje.

Prosímtě, dostali jste pravděpodobně na obě místa - krk i obličej - kortikoidy (míchané masti od kožních je obsahují na 90%, hydrocortison je samozřejmě hormonální ) - jestli to nemá nějaké strašlivé, pokud nemluvila kožní o infikovaném ekzému, tak bych je rozhodně nepoužila.

Jak to přesně vypadá? Nemohla bys to vyfotit? Podle toho by se dalo vymyslet nějaké méně brutální mazání, než jsou kortikoidy pro 4m prcka.

Jinak co se té diety týče, nejčastější alergeny u dětí jsou: kravské mléko, vejce, sója, ryby, ořechy. Předpokládám, že minimálně první tři jmenované normálně jíš...? Určitě by bylo dobré vyzkoušet, zda ve stravě tyto věci vadí nebo ne, znamenalo by to minimálně 14 dní nejíst nic od mléka, vajec, sóji atd. S tím bychom Ti tu poradily, co jak nahrazovat a tak 🙂

Probiotika - určitě ber hlavně Ty, Probiosan nebo Infants Dophilus, nic nezkazíš, když dáš i malému, Bio Gaia (ale při plném kojení je rozhodující vliv prebiotických komplexů z MM pro správné osídlení střívek prcka).

Určitě si pročti: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam-zyk/ , což platí i pro @hemetre

bianka234
16. feb 2011

@luthien.k ano myslím krém, teraz odkedy chodím k novej kožnej, ja už fakt skúšam všetko, dala som horko ťažko na jej radu že namiešaný lociod s adermou mi zaručí že sa ekzém nevráti alenezdá sa mi, ale na protopic ma nenahovorí, to mi navrhovala po tom čo mi ho alergologička predpísala a z jej zúfalého pohľadu mi bolo jasné čo si o mne myslí, a to bol vtedy malý na tom velice dobre. teraz ma trápi že nám zmenili zodac a dala xyzal, no malý je ako sfetovaný, dnes sa vraciam k zodacu, kašlem doktorku, malému začali červenať viečka môže to byť z toho?

samsa
16. feb 2011

Ahoj holky, tak u nás po zlepšení nastala stagnace už cca 4 dny, nehorší se to, ani už nelepší, stále mažu excipialem. Vysadila jsem před necelým týdnem vše, co obsahuje BKM, za jak dlouho bych viděla výsledky, kdyby to opravdu byla alergie na BKM?
Díky moc.

ivanajelinek
16. feb 2011

@luthien.k Zajtra odfotim a hodim sem fotecky, dobre? No to by ste boli zlate keby ze poradite s tou dietou, ze co a ako nahradit. Tie Probiotika si dam kupit na slovensku( my zijeme v nemecku a tu sa to akosi berie na lahku vahu)...Doktor mi povedal, ze to len treba skusat a ze niekedy mozno nieco zaberie. 😒 A ako je to so zavadzanim prikrmov? Lebo vcera mi dr.-ka povedala, ze uz mam zacat prikrmovat, ze cim skor zacnem tym rychlejsie sa potom da zistit u maleho alergia. je to pravda?

ivanajelinek
16. feb 2011

@luthien.k No a neviete cim je najlepsie kremikovat hlavicku? Tam nic nema, len take zlte supinky(sem-tam), ale v noci si nenormalne skrabe hlavu. Niekedy mu musim drzat aj ruky. Tak so dostala krem Tannolact Fettcreme...Nepoznate niektora?

martinka1981
16. feb 2011

@luthien.k dnes večer som malu okupala v Oilatum na radu Věrky a chcem sa spytať či si sa nestretla nahodou s tym že by deti neako na to zareagovali?? Lebo Vikuš vyzerala po kupeli hrozne 😖 . Alebo je to skor reakcia na tu BKM? Pred kupanim papala. Mala vyražtičky aj na zadočku,aj na lytkach ,na hlavičke. Našla som jej nove ložiska na rukach aj na chbatiku. Ked som sa pytala Věrky prečo sa jej robia nove ložiska povedala že ma citlivu pokožku a nasledne na to odporučila Oilatum do kupela.
Už mi začiana z toho asi šibkať 😝

luthien.k
16. feb 2011

@martinka1981, a před koupáním sis toho nevšimla, že by měla víc ložisek?

Na Oilatum - přísadě do koupele - se píše, že se na ní mohou vyskytnout reakce, i když nepamatuju se, že bych se tu s tím u někoho setkala, ale stát se mohlo. Nicméně také se k malé zřejmě dostala další várka BKM ze včerejšího jogurtu, takže to je opravdu těžko říct, na co zareagovala. Obojí vysaď, až se kůže uklidní, tak znovu obojí otestovat.

Holky, znova všem, než něco nového z kosmetiky dáte, ať už namazat, nebo do koupání nebo jako obklady, prostě cokoli, udělat TEST SNÁŠENLIVOSTI - použít jen na malou část pokožky, nejlépe tři dny po sobě a až když není reakce, tak použít i na ostatní části, kde je třeba.

luthien.k
16. feb 2011

@samsa, necelý týden je málo na nějaké závěry, ono do toho v průběhu diety může vstoupit i fakt, že se kůže čistí od toho alergenu, resp. od jeho metabolitů vzniklých alergickou reakcí. Takže ještě vydrž, aspoň týden, možná dva.

martinka1981
16. feb 2011

@luthien.k praveže som si nevšimla do kelu 😖 Vyzliekla som ju a šup do vody. No peknu kravinu som spravila 🙄 .
Vobec ma to nenapadlo že može zareagovať. No nič,dnes som už bez BKM a Oilatum jej teda skusim otestovať a uvidime čo bude. Inak jej to pekne premastilo kožičku.
Jaaaaj ešte sa musime vela učiť 😔

samsa
16. feb 2011

@luthien.k Děkuju, moc si vážím Tvé pomoci i
@blandik , jste opravdu zlaté, musí vám to zabrat strašně moc času takhle reagovat na všechny dotazy.

luthien.k
16. feb 2011

@ivanajelinek, vzhledem k tomu, že jste v Německu, tak to bude asi trochu složitější s těmi náhradami, nevím o tom, že by tu byla nějaká mamina, co žije v BRD a mohla tedy poradit s těmi náhradami za osvědčené výrobky v ČR nebo na SR (což je prakticky totožné, prodává se tu to samé).

Co doktoř říkal, že se má zkoušet? Jestli myslel kosmetiku, tak to má částečně pravdu, ono najít ideální kosmetiku pro daný stav ekzému a konkrétní dítě není snadné, protože na co někdo reaguje super, to někomu způsobí větší potíže atd. Je to dost o zkoušení.

Koukala jsem na ten Tannolact (sice německy trochu umím, ale fakt ne farmaceutické záležitosti, zlatý překladač google 🙂) a spíš mi to připadá jako krém na zapařeniny.... 😕 To, co popisuješ, vypadá jako seborea, vypadá to nějak takto?:
http://www.medicabaze.cz/index.php?sec=term_det...
Ten první obrázek, když budeš rolovat dolů...

luthien.k
16. feb 2011

@ivajelinek, příkrmy - blbost, s prominutím. Alergeny se dají právě výhodněji zjistit přes Tvou stravu! Když se to pak motá obojí dohromady, je to složitější. Pošlu Ti v IP instrukce k té dietě 🙂

luthien.k
16. feb 2011

@samsa, děkuju 🙂

blandik
16. feb 2011

@samsa - ono je to hodně těžké odhadnout, kdy dojde ke zlepšení...někdy je dobré, že nedochází ke zhoršení a zlepšení může být pomalé. Kůže má setrvačnost...U nás došlo při přechodu na NAC k zastavení zhoršování a částečnému zlepšení, ale pak se to zastavilo a postupovalo velmi pomalu...k tomu vstupovaly další faktory jako zuby, počasí...ekzém se střídavě vracel a mizel...takže chce to trpělivost...a psát i stav ekzému v čase do notýsku...protože pak už se v tom i špatně orientuje, kde byl ekzém, jestli se lepší, horší..Nebyla jsem si jistá, jestli mu skutečně BKM vadí, a přesvědčilo mě o tom až test v roce a půl, kdy už býval dlouhodobě čistý a po trošce hovězího se mu ekzém začal tlačit do pár hodin...

luthien.k
17. feb 2011

@bianka234, vždycky někomu zapomenu odpovědět... 😅 Já s těma antihistaminikama fakt nevím, v nich se moc nevyznám, takže Ti nepovím, jestli ta víčka by mohla být po těch nových... Proč je měnila?

Jo a to, že se postupně dávají slabší kortikoidy (nebo poředěné) je podle článku kam.zyk běžný postup, jak docílit toho, aby se jednoho krásného dne bylo bez nich, viz. její článek ve fotoblogu, tuším číslo sedm, tak se mrkni...

hemetre
17. feb 2011

@luthien.k
Nutrilon AC zbehnem kupit a vyskusame , a podla toho uvidime ci sa vratime k normalnemu N.

Rady mojej koznej su v poriadku, len ma zaskocila a teda vychrlila toho na mna az moc- co vsetko nemoze a malo toho moze🙂 Tak som rada ze je to vsetko v poriadku.predsa mi chybali este dodatocne infosky - ohladne papania a pitneho rezimu- som ti moooc vdacna za usmernenie a moc si cenim tvoje rady a cas ktory nam tu venujes🙂

Na rozteky sa spytam v predajni dufam ze budu vediet povedat,, a ked nie pozistujem si ja...Vodu kojenecku pije v pohodicke - ale obcas mu uvarim aj cajik tak nakupime suroviny.

Spominany bolg si precitam, vidim ze tam toho je viacej tak mam co robit.

Este raz dakujem, ked sa prihodi nejaka otazocka rada sa na teba aj ostatne mamicky obratim. 🙂

ivanajelinek
17. feb 2011

@luthien.k No vyzera to tak na tej hlavicke. Tak to mastim olivovym olejom a vycesavam. A takto vyzerame,to som fotila dnes rano:
No a ta zarabana mast obsahuje pupalkovy olej a ta druha sa vola ze hydrocortizon 0,5%...Tak by som bola vdacna za kazdu radu,aby som sa mohla tomu kortizonu vyhnut.

luthien.k
17. feb 2011

@hemetre, určite se na nás obrať, jestli nebudu zrovna rodit 😀, tak tu budu. I když po porodu zatím nic neslibuju, uvidíme, jak bude náš druhorozený náročné mimi 🙂

luthien.k
17. feb 2011

@ivanajelinek, viz. IP. Hlavně ten krk nevypadá dobře, ale myslím, že by to měla spravit mast se zinkem. Víš co, zkus pohledat nějakou dobrou německou internetovou lékárnu, aby tam měli co nejlepší popis k prodávanému artiklu a dej mi do IP nebo mailu odkaz, zkusili bychom najít něco adekvátního, co by sis pak normálně koupila v kamenné lékárně. Čekat na balíček ze Slovenska nebudeme.
Ujisti se, že ten krém na obličej s pupalkovým olejem (ten je moc fajn), není s kortikoidama, ten bych eventuelně na obličej dala, ale opatrně, jestli jsi ještě nemazala, tak jen na kousek kůže první den, aby se viděla případná reakce (kdyby byla).

ivanajelinek
17. feb 2011

@luthien.k A na tu hlavicku co poradite?Ten s pupalkovym olejom, tam kortizon neni. ten uz pouzivam 2 tyzdne, ale zeby to bolo lepsie nemozem povedat.A mam este aj niecim kremovat zbytok telicka, tam kde neni ekzem? A co kupanie? Ako casto a pridavat nieco do vody?No ja nejak internetove lekarne nepoznam, ale skusim pohladat. Alebo skus napisat nejake kremy co by na to boli dobre a ja sa skusim opytat tu v lekarni. Hrozne moc dakujem 😉

stipa
17. feb 2011

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat čím myjete dětem vlasy. Náš prďola měl jako maličký seboreu ve vlasech, takže jsem mu myla vlasy Polytarem liquid (vhodný už pro kojence) a Seborea začala mizet (obsahuje dehet). Takže jsem myla hlavu Polytarem, pak zas jen čistou vodou (koupeme 2x týdně). Ale poslední dobou jsem mu začala mýt hlavu šamponem od Hippu a včera jsem si všimla, že se mu ve vlasech udělal cca 0,5cm flíček AE. Takže jsem dnes koupala a umyla jsem mu hlavu opět Polytarem. Ale chtěla bych na vlasy nějaký jiný šampon, vhodný pro AE. Nemáte některá s nějakým zkušenost?
Díky moc 🙂

valentinuska
17. feb 2011

@stipa na ty šupinky ve vlasech opravdu pomohl Polytar? od jakého věku se smí používat?
já se jich pořád nemohu zbavit, malá má dlouhé vlasy a tak jdou strašně špatně vyčesat nebo odstranit ☹

bianka234
17. feb 2011

@luthien.k zmenili ich kôli tomu, že zodac nie je taký moderný ako xyzal, ale už má naspať zodac, lebo to bol des. ten článok pozriem, mám velikáááánsku dilemu teraz, vieš aký sme my prípad, strašne ma na ten protopic nahovárajú, keby mal malý reakcie na určité potraviny, tak ich vylúčim, ale čo takto vylúčim, už ani nie je čo, fakt neviem čo mám spraviť, viem že to nie je dobré riešenie, ale začínam mať výčitky že vôbec nerešpektujem doktorov, čo keby mu to pomohlo, je tu vôbec niekto taký komu sa po protopicu ulavilo a nevrátil sa ekzem?

bianka234
17. feb 2011

@valentinuska aj môj malý to má stále a to je tu hádam najstarší, jediné čo mu pomohlo bolo dohola v lete, ale chudák vyzeral hrozne, ale v tom momente mu všetko zmizlo .

hemetre
18. feb 2011

@luthien.k
pochopitelne, a zelam pohodovy porod..potom uvidime ci sa tu budes mat kedy objavit 🙂

valentinuska
18. feb 2011

@bianka234 tak u nás zmizí to co dostanu mechanicky pryč 🙂 jenže to prostě jde hodně pomalu, protože ona si nenechá nic moc líbit 🙂

@luthien.k no tobě už se to blíží, že 🙂

nesetrilek
18. feb 2011

ahoj @luthien.k , mam na Tebe jednu zvedavou otazku - uz jsi premyslela, jak to udelas se stravou v porodnici? Kdyz si vezmu, co jsem tam jako kojici dostala vsechno k jidlu, tak se ani moc nedivim, jedne kamosce, ktera po prichodu z porodnice (byla tam mesic, porodila predcasne dvojcata) zadnou dietu nedrzela a jedla tusim snad vsechno krome koreneneho

luthien.k
18. feb 2011

@bianka234, u vás si fakt netroufám radit ani hodnotit, co by bylo lepší... 😅

@hemetre, díky 🙂

@valentinuska, ještě mám tak měsíc čas 🙂

@nesetriek, já hodlám jíst s mírou všechno, samozřejmě mléčné, vejce, ryby, koření atd. omezeně, ale nebudu zcela vylučovat, pokud nebudou problémy. Hlavně už beru probiotika a doufám, že mě jako druhopečenou matku už nic nepřekvapí 🙂 Mimochodem, když se narodil Tobík, tak to bylo tolik nové a svým způsobem "stresující", že jsem v porodnici nejedla prakticky nic 😀