Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
11. okt 2010

@sunysara, lepek nepřechází do MM, to je OK. Probiotika můžeš a jsou žádoucí, ty přecházejí přes MM k prckovi a to je potřeba, zjednodušeně řečeno, bříško a střeva mají velký vliv na imunitu (a naopak) a tak úprava střevní mikroflóry hodně pomáhá (nejen) atopikům. Mně kam.zyk doporučila Probiosan, dá se objednat přes net, u nás ho ani v jedné lékárně neměli a ani dodavatele na něj...
Co máš prosímtě s jáhly? 😀

sunysara
11. okt 2010

já myslím jáhly a kukuřičnou mouku a škroba tak v tomhle jsem uplněj buran. 😀
tak já nevím mám si ho koupit??? jinak ještě jsem chtela začít pomalu brát kapky dr jonáše jeslti je kam.zyk zná tak nevím jeslti můžu dost mi pomohly už dřív.

luthien.k
11. okt 2010

@sunysara, zajdi do zdravé výživy, tam to všechno najdeš 🙂 Buď ráda, hezky se Ti obohatí jídelníček, nezapomeň si tam koupit třebas instatní kaše (jáhlová, pohanková, rýžová...), udělej si je do oves milku, ochuť přesnídávkou a glukopurem (místo cukru, s tím se to taky nemá přehánět) a je to moc dobré třeba k snídani 😉
Já kapky dr. Jonáše neznám, jsou to probiotické kapky? Jestli jo a máš je doma, tak podle mě si je dej 🙂

jijitka
11. okt 2010

@sunysara , já taky držela tu dietu, takže si ještě dovolím doplnit pár tipů - na slazení je ještě výborný (a povolený) např. kukuřičný nebo rýžový sirup (NE javorový), jestli máš ráda kakao, které se taky nesmí, nahraď ho tzv. svatojánským chlebem neboli karobem (hnědý prášek, vypadá jako kakao). Vše koupíš ve zdravé výživě a určitě tam najdeš i další dobroty 😅 Možná už ti tady někdo psal ohledně chleba, myslím, že Šumava je bez BKM a vajec a potom taky toastový chleba spol. Penam - složení je taky OK.

jijitka
11. okt 2010

@kam.zyk díky moc za obsáhlou odpověď - asi budu muset dát malému sedativa, ať si to můžu v klidu prostudovat 😉
Co se týká svědění - Fenistil opravdu moc nepomáhá, pupínky sice mizí (nevím, jestli je to jeho zásluha), ale svědění asi moc ne.
Suché ekzémy už malý nemá, takže zkusím některý z doporučovaných krémů. Je fakt, že jsem zkusila zinkovku v kombinaci s Excipialem a možná trochu pomohla.

sunysara
12. okt 2010

děkuju moc, malýmu to pomalinku mizí ale to je otázka času navíc to má až tedka a já jedla před tím to samé a stejne to nemel. tak tomu nerozumím.

kam.zyk
12. okt 2010

@korkusa Ty testy a druhy alergií je téma samo o sobě, nedoporučuju se v tom moc pitvat. On už jen ten pojem "skrytá alergie" -co to je?Alergie je skrytá do té doby, než se přece projeví 🙂 Oficiální a tedy správné členění alergií je na alergie IgE a nonIgE, tedy na rychlé reakce a reakce zpožděné. Odlišným typem potrav.reakce je pak intolerance, která ale má další členění (histaminoliberační, psychotická, enzymatická, atd.)¨. A jsou další a další typy potrav.reakcí, takže je to trochu složitější. Další zajímavost- intolerance je větš."napořád", alergie má šanci vyhasnout, stejně tak alergie na kasein. Ale jestli vyhasne v tvém konkrétním případě, to nevím, to se ukáže, cca mezi 3-10ti lety, ale to už je jen odhad. Sýry- chce to ozkoušet, bude to individuální, některé budou vyhovovat, jiné ne (i sýry se liší co do obsahu kaseinu, obecně ho ale obsahují, jako všechny mléčné produkty). Já bych zkusila produkty ovčí a kozí, složení ovčího a kozího kaseinu je odlišné od kravského.

@sunysara Probiotika MUSÍŠ brát (nikoli můžeš 🙂 ) Nemá smysl je dávat při plném kojení prckovi, ale jejich braní matkou je přímo blahodárné pro organismus dítěte. Dobré jsou např.Infants dophillus, nebo Probiosan, to jsou moje dvě nejoblíbenější. Oves milk je bez lepku, viz krabice. Oves a lepek, to je zase kapitola sama pro sebe a na vysvětlování nemám čas, čeká mě ještě zástup mamin na serveru rodina a potrav.alergie (co mám nově zavedený net-přestěhovali jsme se a nějakou dobu jsem byla bez něj - tak mi jde z toho hlava kolem, nakupily se dotazy...). Vpodstatě si teď dáš 2-3 týdny dietu bez BKM a vajec a kuřecího a hovězího, co a jak čím nahradit už doplní @luthien. Dále nebudeš jíst ve velkém jahody, rajčata, kakao, okurky, pálivé věci (zásadní jsou ale hlavně ty vejce a BKM, to je třeba vysadit úplně- a nahradit, jak jsem psala- Oves milk, Kokos milk, Reis drink z DM- ty budeš pít ten extra Ca, namísto másla a margarínů Alfu Vital nebo Perlu s vitamíny, žádné jogurty ani sýry, atd.) Kluk bude jíst zatím jen HA příkrmy (viz seznam). Po 2-3 týdnech se vyčistí a zařadíme alergeny a tak zjistíme, z čeho se malému ten ekzém dělá. Je to hodně jednoduché a bude po ekzému. Takže teď dietuj, holky ti -když toho budu mít moc - poradí co čím nahradit a tak, a pošli mi fota ať i kosmetika je doladěná. Alergie Kubíka zcela jistě silná nebude, to už by se demonstrovalo mnohem vážnějšími příznaky. Jen je potřeba zapátrat a zjistit, z čeho ten ekzém je, já myslím, že vím z čeho, ale radši si to ověříme tím testováním. Každopádně to vidím (i co do prognózy do budoucna) velmi dobře, proto jsem u tebe a Kubíka doporučila jen tu nejlehčí formu diety (u opravdu silných alergiků doporučuju dietu mnohem tvrdší). Ještě se zeptám: jak dlouho už dáváš Bactroban a dala jsi někdy kortikoidy?

@tygrous Můžeš klidně, BKM si dopřávej přiměřeně (čili nepřecpávat se toho, ale ani se jich nezříkat úplně, aby se nastolila tolerance dětského organismu).

sunysara
12. okt 2010

ahojky, pošlu fotku ekzémku má to stejné na krčku a ručičky jsou už lepší ale v záhybech na nožičkách to má taky cokoli třeba se víc hýbe a užý mu to červená

sunysara
12. okt 2010

kortikoidy jsme ještě nemeli a bactroban dávám tedka týden. před tím jen tak dva dny a dávám ho jen ráno přes den mažu krémem a večer tu zinkovku má to trochu lepší.

nevím proč se emůže kuřecí je to na prd páč fakt nebudu moc jíst nic a to se asi na kvalite mléka projeví.

každý den snídám jahodovou marmeládu a rohlík. takže to asi taky e že?? ty jo asi budu hladem už ani okurek?????

luthien.k
12. okt 2010

@sunysara, kuřecí se nemůže proto, že když je (pravděpodobně) alergie na vejce, tak alergik na vejce velmi často reaguje i na kuřecí maso, říká se tomu zkřížená alergie. Okurky myslela kam.zyk kyselé, normální můžeš.

Napíšu Ti příklad jídelníčku, aby ses měla od čeho odpíchnout, ju?

Snídaně:
Pečivo (bez BKM, nejlépe balené, kde je složení) s Perlou vitamíny, Florou light, Bio Vive apod. a na to borůvková nebo meruňková nebo hrušková marmeláda nebo dětská šunka třebas
Další varianta - ovesná kaše udělaná do oves milku ochucená rýžovým sladem, jáhlová nebo pohanková, rýžová, kukuřičná (je jich na výběr mraky).

Svačina:
banán nebo jiné HA ovoce ze seznamu, co Ti kam.zyk poslala

Oběd:
Zeleninová polévka, zavářka bezvaječné nudle nebo vývar z králíka, krůtího masa... Opět se zeleninou ze seznamu, zavářka rýže nebo třeba ovesné vločky.
Hlavní chod: krůtí přírodní plátek, špenát, brambory nebo pečený králík s rýží nebo krůtí nudličky s povolenou zeleninou s omáčkou z Oves milku, těstoviny nebo jáhlový nákyp bez vajec s rýžovým mlékem a meruňkami atd.

Svačina:
viz. třeba snídaně nebo nějaká buchta domácí bez mléka a vajec (můžu poslat recept)

Večeře:
Kombinace jako na oběd nebo na snídani

Popíjet reis drink extra calcium, čaj rooiboos, myslím že bys mohla i meltu s reis drinkem nebo skvělý je horký oves milk ochucený melasou...

jijitka
12. okt 2010

@luthien.k @sunysara - melta je k pití povolená - ptala jsem se kam.zyk.

sunysara
12. okt 2010

@luthien.k holky díky. vytiskla jsem si to co je nejhorší a uvidíme. dneska jsme poprvé dali brokolici, jak může být ta alergie silná? třeba na ten šok??? nechci to přivolávat jen chci být připravená.

a ten oves milk holky nemůžu z toho mít třeba já najkej ten šok???

vůbec nevím tak jako nerada bgych aby se stalo neco i me.

sunysara
12. okt 2010

melta hodně snižuje tlak tu nemůžu.

a třeba malému můžu dát nejako kašičku nebo zatím jen ovoce a zeleninu???

korkusa
12. okt 2010

&kam.zyk dakujem.Este by som chcela vediet ci sa mu alergia nemoze casom nejako zhorsit ked mu davam papat veci ktore ten kazein obsahuju a ci by nebolo lepsie uplne vysadit mlieko a mliecne vyrobky?

sunysara
12. okt 2010

musím si to projet a přepsat co jste minapsali o tech moukách to nevím kdteou zase můžu

luthien.k
12. okt 2010

@sunysara, anafylaktický šok je dosti výjimečná reakce a ve vašem případě jinak dosti slabých reakcí (proti jiným tady máte moc hezký, mírný ekzém 😉), je ta pravděpodobnost nula nula nic, tak neboj.
S moukou - nevím, jestli Ti kam.zyk doporučila pšeničnou... Řiď se jejími radami, něco Ti posílala do IP, ne?

luthien.k
12. okt 2010

Co se týče Tebe, pozorovala jsi, že bys měla někdy reakci na potraviny, svědění pusy, otékání rtů apod.? Jestli ne, tak opět pravděpodobnost nula nula nic.

kam.zyk
12. okt 2010

@sunysara Kosmetika: maž jak mažeš, tj.krém a zinkovku, to děláš dobře - akorát 2 změny: 1) místa záhybů namaž genciánovou violetí a 2 dny si toho nevšímej, ničím to nemaž, prostě jen violeť a nic víc. 2) vysaď už Bactroban, jde o ATB mast a bakteriální infekce už tam není (po týdenním použití ATB ve formě masti ani být nemůže) Jinak, šok nehrozí, ani tobě ani prckovi, to mi věř (já sama anafylakt.šok zažila u svého ročního dítěte). Šok z tebe bude tak leda mít chudák @luthien.k - protože ty máš k těm změnám jídelníčku vyloženě odpor 😀 A přitom ona ti tak dobře a pěkně radí a snaží se ti ty změny ulehčit a dát ti návod jak na dlani 🙂 Pěkně jí poslouchej a namaž si ten rohlík klidně tou jahodovou marmeládkou, tady jde o to, abys té marm.nesnědla celou dózu- jinak si to klidně dej. Co musíš vysadit úplně, jsou BKM a vejce (a kuřecí a hovězí) - jinak máš tu dietu docela mírňoučkou. Vezmi si příklad z jiných maminek, jsou tady maminy s dětmi opravdu silnými alergiky, a tyhle maminy musely při kojení např.držet dietu, kdy jedly celé dny po celých 2 týdny jen králičí, rýži, brokolici A VÍC NIC!!! Hned teď sedni k PC a přečti si tenhle příběh a pak budeš hádat, která mamina z nás to je:

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/magd...

ČTI!!!! A schválně, kdo je ta mamina? 🙂

@korkusa Naopak, velmi nízké dávky kaseinu jsou žádoucí, dle posledních výzkumů je lépe neeliminovat alergen úplně (pokud ta alergie není nějak silnější, což v tomto př.není), ale zvykat organismus dítěte na daný alergen. Takže můžeš občas podat něco s kaseinem, ale opatrně a malé dávky. To ti ale dá mateřský instinkt, ty sama znáš svoje dítě nejlíp a nejlíp taky posoudíš, jak velké dávky alergenu mu ještě nedělají zle 🙂

sunysara
12. okt 2010

jj posílala já si to tady právě projíždím a sepisuju , no na tech fotkách práve je málo videt má to víc ale jako fakt si mylsím že uplně nic proti fotkám co jsem tu videla. no já jsem takový plašan a bojím se všeho. taky se bojím i já abych ten oves milk mohla aby to se mnou nic neudelalo zítra si koupím ty probiotika budu zobat.
ještě že vás mám mocinyk ještě děkuju budu se snažit všechno dodržet.

ještě dotázek, jakou rýži malému mám vařit je to jedno???

sunysara
12. okt 2010

@luthien.k jj pozorovala u arašídu mi natečou rty ale je n u solených taknevím jeslti to není jako moc soli a u broskví otečou rty a zflekatím.

kam.zyk
12. okt 2010

@sunysara PS:nevím, za jak dlouh ose sem zas dostanu- ta mamina z příběhu jsem já, Magda je moje dítě. Rýži v tomto věku bílou nebo Parboiled. Ty arašídy- máš klasickou alergick.reakci na arašíd (velmi nebezpečná věc, může se kdykoli zhoršit a reakce bývají těžké)= není to solí, a tu broskev bych si taky moc nedopřávala, je to risk (ale větší risk je arašíd, v Americe ročně zemře nemalá část populace na alerg.reakci na arašíd...) 🙂

sunysara
12. okt 2010

@kam.zyk promin nechtěla jsem vás nijak naštvát a ani se vás dotknout. ☹ odpor nemám ale trochu strach jak to budu zvládat. ☹

luthien.k
12. okt 2010

Abys měla jistotu, dej si ze všeho nového jen trošku na rty a když nebudou svědět a otékat, tak žádný anafylaktický šok nedostaneš 🙂 Mimochodem, tak to dělám já s novýma věcma nebo když sem tam zkouším něco starého, co vím, že mi vadí (vadilo) a dloho jsem to nejedla, naposledy jsem to zkusila s ořechy a reakce hned, takže stále bez ořechů...

kam.zyk
12. okt 2010

@sunysara vždyť já vím 🙂 ani nejsem naštvaná a tak, my maminy atopických dětí jsme takové veselé kopy, že si často děláme z toho všeho legraci, protože jinak by nás z těch našich alergií a alergií našich dětí a tak muselo trefit 🙂 neboj, to zvládneš, nestresuj se tím zas tolïk, fakt to zvládneš v pohodě, matky zvládnou všechno, protože musí 🙂 PS:taky mám alergii na burák a reaguju vpodstatě dost obdobně, svědí mě jazyk a patro 🙂

sunysara
12. okt 2010

já vás nemít, přečetla jsem to jedním dechem pááání jsi statečná já bych se fakt složila, jsem fakt plašan a cokoli me rozhodí. arašídy stopnu uplně ve všem ale naštěstí to není důležitá potravina.

marmošku jím trošičku ničeho nejím hodně jen ty sýry to bude záhul.

jedna prosbička, ty probiotika dívala jsem se na ne jsou teda i pro kojící a ten probiosan je jen jeden druh? je tam nějaká chlorea nebo co, a ještě jaký ten čaj roibos? taky je asi víc druhů a ovocné čaje asi nemůžu, a pšeničnou mouku vynechat ta je skoro ve všem pečivu. ☹ zase otázek nad mraky fakt.

sunysara
12. okt 2010

@luthien.k kapky jonáše jsou detoxikace. 😉

sunysara
12. okt 2010

aaaa a ještě jedna rychlá otázka, kdybych chtela malému dát nějako kaši tak jakou???? a v jakém mléce? v nutrilonu HA???

luthien.k
12. okt 2010

@sunysara, no jo, sýry si holt na čas odpustíš, u Tebe to ale není napořád a u malého věřím, že i kdyby se alergie na mléko prokázala, taky ne - velmi často tato alergie vyhasíná kolem třetího roku života.
Probiosan by měl být jen jeden druh, chlorela je řasa, která má prebiotické účinky (pomáhá probiotikům správně osidlovat ta střeva) a navíc taky myslím detoxikuje a má samé dost pozitivní vlastnosti. Vše, co tu doporučí kam.zyk, je 100% vhodné 😉 Rooibos je nejlepší čistý, výborný sypaný prodávají v prodejnách Oxalis (ty s čajema a kávou), ale mají ho i pytlíkový, to bývá často ale ochucený...
Jak to s tou pšeničnou moukou a s váma je, to fakt nevím, dietu do IP jsem nečetla a nevšimla jsem si, že by @kam.zyk psala do fóra něco o pšeničné mouce (i když vím, že pšenice je častý alergen) - nebo psala? Tak to opravdu nevím, co poradit...
Kašičky - do HA mlíka nee, když už, tak do mléka Nutrilon allergy care, to je přímo pro alergiky na BKM, má tu bílkovinu štěpenou tak, že nealergizuje. HA mlíko je jen částečně stěpené. Znamená to koupit bezmléčnou kaši (rýžovou či jáhlovou bych pro začátek doporučila) a udělat ji v tom AC mlíku.

bianka234
12. okt 2010

@kam.zyk ahoj, nemohla som skôr, dúfam že ťa ešte dnes stihnem, takže večer som ešte nemazala, malý skoro zaspal, ešte som nemala mastičky, mazala som ráno a trošičku to ukludnilo, ale na krátko, ale ukludnilo. Takže čo teraz, kedy ho natrem, a ako často?

stipa
12. okt 2010

@luthien.k ahoj, tak tu čtu nové příspěvky a dostala jsem ohromnou chuť na pudink!!! Jelikož miluji čokoládový, to mám 😝 😝 tak si udělám vanilkový 🙂 😉 píšeš tu že nejlepší je z kokosového mléka. To bohužel použít nemůžu, tenkrát jsem snědla dost kokosové buchty a prcek se do druhého dne osypal ☹ takže si ho udělám z toho ovesného mléka a budu dávat i do bábovky nebo tak,místo normál. mléka, ne? Vejce se nahradí tedy kukuřičným škrobem 🙂 a co svatojánský chleb neboli karobem? Když bych si chtěla udělat třeba kakao nebo do buchty mohu si ho přidat?? Dala bych si totiž i nějakou pečenou, sladkou věc 😝 😝 Máš s tím zkušenost? Nebo toto raději používat místo kakaa nemám? Já bych tak něco smlsla 😀 😀 už se těším alespoň na ten pudink 😉 😉