Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

mauska
24. aug 2009

holky prosím vás, úplně to sem nepatří, ale věřím, že máte zkušenosti. Malá má na kůži suchá místa: lokýtky, kolínka, tvářička a kolem nožičekk u plínky. Myslela jsem, že je to od toho jak se šmrdlá na dece a učí se přetáčet, ale teď se jí i kolem těch celých suchých míst začaly dělat malé flíčky, taky suché, jakoby lišeje. To už nevypadá, že je to od deky. Bojím se, že by mohlo jít o AE. Sama jsem alergická. Co si o tom myslíte? K MUDr. jdeme až v září a slyšela jsem, že to obecně doktoři moc neřeší.
Děkuji, děkuji, děkuji 🙂

laura73
25. aug 2009

ahoj babenky, pripajam sa aj ja, dlho som nebola na nete - my sme bojovali a bojujeme s AT od oktobra, mala mala 6mesiacov a ja som zaviedla prvy prikrm - mliecnu kasu. na druhy den flak na lici, a po zavedeni UM sa to len a len zhorsovalo. alergologicke testy - zvysene na mlieko a vajcia ale podla dokiny to nie je alergia. byvame v taliansku, a kedze ekzem neustupoval, ale naopak sa stale zhorsoval, isla som za overenou alergologickou mojej kamaratky v prahe - a ta na tie iste vysledky len povedala, ze jej evidentne vadi ta zvysena hladina na mlieko - takze ono zavisi od lekarky, ako vidi vysledky.
urobila mi este testy na jogurt - ale mali sme vysoke hodnoty, takze som musela vysadit uplne vsetko, co len obehlo okolo mlieka - aj tvrde syry. s tymto som nabehla za mojim detskym, ktory skonstatoval - tak co, skusime dat vareny zltok, napriek tomu, ze alergologicka mi povedala, ze mam skusit len tak 1 - 2x tyzdenne nejaky rohlik, chlebik, ale urcite nie zltok - na ten mala dokonca vyssie hodnoty ako na bielok. takze po tejto skusenosti som vymenila detskeho, a po dlhych 6 mesiacoch som natrafila na niekoho normalneho. mala teraz moze tvrdy syr parmezan - vytvrdnuty viac ako 36mesiacov, pretoze ten uz neobsahuje tie bielkoviny, ktore jej skodia, vyskusali sme kozie mlieko - flaky sa jej rozliezli aj po chrbte, potom ryzove - stare flaky este viac ocerveneli, takze z jej chabeho jedalneho listka som vyhodila uplne vsetko, co nepripravim doma. na ranajky jej davam dzus - uvarene rozmixovane jablka vo vode, v ktorej sa uvarili s 2-3 sucharmi (nastastie, zje uplne vsetko, co jej predlozim pred nos🙂)), z ovocia jablko, hrusku, melon - ostatne mi odmieta, urcite tam je nieco, co jej vadi, nenutim ju do nicoho - vnutila som banan a zhorsili sa jej flaky - a aj tak zje jablk a hrusiek dost cez den. maso moze kuracie, morcacie, hovadzie - telacie jej nedavam, vraj ich vykrmuju umelymi mliecnymi kasami a tym to u nas zacalo☹.
nastastie, byvame pri mori, takze je kazde poobedie na plazi - a v podstate uz nema nic. kym som jej vsak davala to ryzove mlieko, vobec sa nic nezlepsovalo - a to chodila k moru takmer mesiac - a ked som vysadila poslednu vec, o ktorej som mala pochybnosti, teda ryzove mlieko - za tri dni flaky vybledli. teraz mame velke tepla, ale hlavne - velku 90% vlhkost - uz asi tyzden. a musim si zatukat, tuk tuk tuk - nic sa nezhorsilo. len vcera jej svokra dala k obedu ryzu a poobede uz bola obsypana malymi bodkami, takze zrejme jej aj ta ryza vadi, i ked v alergologickych testoch ju mala len mierne zvysenu...
aby som nezabudla - mazeme 2x denne Avene Trixera+ Balsamo Emolliente, kupem ju v avene trixera pre atopicku pokozku alebo ju sprchujem s a-derma s olejovou prisadou a uzivame homeopaticke kvapky daiet kvapky - neviem, ake meno by mohli mat na slovenskom trhu, ale vyraba ich humana a obsahuje omega6 a omega3. nas novy lekar mi hovoril, ze najhorsie obdobie je prvy rok, potom ma miernejsie obdobie - i ked, na plazi som stretla mamicky, ktorych detom to trebars zacalo az v 2.roku a museli obtazovat lekarov, aby sa dopatrali nejakych vysledkov a stale nic a to sa deti skriabali do krvi, takze len pozorovanim - jedna mi napri. tvrdila, ze to mala z rajcin, tak ich na 6 mesiacov vysadila a vsetko sa zlepsilo a potom stratilo... a teraz ma mala 5 rokov a rajciny moze jeste od rana do vecera🙂
vsetky maminy su z AT na nervy a ja som bola jedna z nich. je to boj o hladanie vhodneho kremu pre to vase dietatko, hladanie alergenu - pokial mate tu smolu, ze alergologicke testy vyjdu negativne, alebo vas alergolog usudi, ze to nie je alergia - nas primar mi vysvetlil, ze to nemusi byt nutne alergia, fliacky mozu vyskocit aj pri netolerancii - ako mojej malej po mlieku - vraj mozno moze vypit pohar mlieka a nemat ziadne problemy a potom jej dam este lyzicku jogurtu a je to uz nad jej limit... a je to tym, ze v zaludku jej chyba urcity enzym, ktory by ten 'nadlimit' dokazal stravit a bud sa to vekom zlepsi, alebo aj nie🙂 trebars ako u mna. ja mlieko pit nemozem, jogurty jem sem-tam, vseobecne mliecne vyrobky nie su moja parketa a som tu. preto sa u nej alergia/netolerancia neprejavila, ked som ju kojila, pretoze ja jednoducho mliecne vyrobky nemusim. a pan primar ma uistil, ze malej sa nic nestane, ked ich jest nebude, vapnik a vitami D teraz absorbuje zo slniecka (vdaka za more) a od septembra nasadime nejake vitaminy v kvapkach, ak sa to nezlepsi, a asi sa to nezlepsi, skusala som jej dat keksik, kde bolo 12% masla... a opat sa to zhorsovalo. tak skusime asi po 3.roku, to by uz vyvin zaludku mal byt ukonceny. a ak nie, ak by boli problemy, zivot ide dalej aj bez mlieka. vyrastla som aj bez neho na 1.70 a cele tehotenstvo som mala uplne bez problemov...

blandik
26. aug 2009

ahojte, laura - máš pravdu - AT je boj se vším dokola - s kožní, která neřeší nic jen kůži, s dětskou, která má pocit, že mluví fundovaně a přitom kdybych ji poslouchala, tak nadělám spoustu hrubek, alergologem, gastro...

Jen jsem chtěla doplnit- já mám info, že pokud vadí BKM, pak nedávat vůbec nic (řekla bych, že bez ohledu na hladinu zvýšení protilátek) včetně eliminace hovězího (stejná bílkovina), žádná sója ani kozí mléko (tyto dvě poslední potraviny mají podobné bílkoviny s kravskou). A nedávat pokud možno do těch dvou až tří let, pak je velká šance, že alergie potravinové se jen mimimálně nebo vůbec nepřevedou na inhalační alergie (aneb když budem dávat potraviny, které vadí, zhoršujem budoucí inhalační alergie, které v ranném věku věsměs nejsou u dětí). Takže proto třeba ta holčička nemohla rajčata, když byla malá a v pěti letech ji už vůbec nevadila (Ale samozřejmě i potravinové alergie můžou zůstat). Nám třeba testy na BKM vyšly naprosto v normě (v 5M), ale přesto přechod na allergy care vedl k velkému zlepšení pokožky - takže navzdory testům mléčné věci nebudem do tří let dávat. Nejhorší byl boj s kožní lékařkou a její láskou ke kortikoidům.

laura73
27. aug 2009

kozni jsem nastesti vyresila po svem - objevili jsme jednoho doktora, ktery je fakt ok, PROTI korikoidum - pry jenom kdyz je situace hoooode spatna, tak dat prvni den kort. mast na postizene misto a pak davat jenom jednu mast, ktera s kort. nema nic spolecneho - jsou to masti, ktere se muzou pouzivat taky po bodnuti treba komarem, proste odstranit 'svedivou' cast 'zraneni'. sice taky rikal, ze jidlo nehraje zadnou roli, pry na co je dite alergicke dnes, nemusi byt zitra, ale na jidlo mame tady primare, ktery mi dava rady ohledem krmeni, takze mala je docela 'pod kontrolou' ze vsech stran 🙂
jedine, na cem se zhodli vsichni doktori - aby dite melo co nejmene kontaktu s prachem, kvuli alergiim, a taky jsem musela na urcity cas odlozit do skrine vsechny plysaky 😒 ... a uz se tesim na podzim, abych videla, jestli se ji AT vrati, nebo budeme mit klid.

senja
27. aug 2009

Holky, jestli mohu poradit - odvar z dvouzubce trojdilneho (koupat a delat obklady). Vazne to funguje, i kdyz ne hned jako kortikoidy. Drzim vam pesti! 😉

blandik
28. aug 2009

lauro - a taky se vyhýbat psům a kočkám a jiným zvířatům a dítko do tří let vůbec nevodit do místností, kde přebývají, jelikož jsou z inhal alergenů nejsilější. Taky jsem napjatá, jeltli se na podzim ekzém vrátí nebo ne. Te'd jsme přes měsíc bez a poslední čtyři měsíce ekzém mizí a období bez jsou stále delší a delší. Te'd jsme upravili ještě množství jednoduchých cukrů (ovoce a mrkev) a zdá se, že to bylo to, co mu vadilo. Jednu dobu jsem byla zoufalá, protože se zdálo, že nemůže žádné ovoce, ale když jsem snížila množství, tak se ekzém zatím neukázal a to mu rostou te'd zuby. Jo, jo podzím a zima ukážou, jestli jsme z toho venku (ačkoliv je to doživotní).

vladkaz1
28. aug 2009

baby tak ja sa hlasim po dlhej dobe mala jak keby zazrakom nic .. nema ... pomohol nam holtov krem a otruby .. nic viacej ... jaj a som spokojna dufam ze zas na zimu nic nebudeme mat

laura73
31. aug 2009

ano, zvierata mi hovorili na alergologii - ale to bola taka sranda, vyplnovali so mnou zakladne podklady pre ambulanciu - mate doma koberce? nie. zaclony? nie. domace zvierata? atd... az mi po 10min hovori - tak aspon kvety v kvetinaci... nie, posledna sa 'zabila' este pred narodenim malej... tak mi povedzte, kde sa ten atopicky ekzem vzal? 😒 nemame doma nic, co by alergiu mohlo vyvolavat. uz len dufam, ze je to jednoducho tym, ze nema este dobre vyvinuty zaludok...a mohla by to byt pravda, pretoze teraz som jej cez vikend dala len hovadzie maso e mala miernu zapchu - jednoducho ho nedokaze stravit, a dnes rano uz mala aj mensi fliacik na licku... skusim este upravit ovocie a dat menej mrkvy, i ked si myslim, ze u nas ta mrkva nema nejaky velky vplyv...
inak, blandik, vobec to nie je dozivotne, to je asi len u 5%, ten ekzem normalne prechadza do alergii (alebo aj nie, poznam vela mamiciek, ktore maju deticky bez ekzemu) do troch rokov je to vraj ten detsky, normalne trva do 0 - 14 rokov a u dievcat vacsinou s pubertou ekzem mizne - mozu za to hormony 🙂
a ozaj, kedysi tvrdili, ze deti, ktore maju rodicov s nejakou alergiou, sennou nadchou atd maju velku pravdepodobnost, ze sa to u neho prejavi prave tymto AE - ale posledne vyskumy ukazali, ze to tak vobec nie je, pretoze je okolo 60%, ktore maju rodicov bez alergie a aj to AE dostali... a potom sa riadte nejakymi radami, kazde dieta a kazdy pripad je osobitny...aha, aby som nezabudla, posledny blud ktory som citala, bol, ze na alergie trpia najviac deti, ktore sa narodili cisarskym rezom... vraj to bolo velmi sterilne prostredie, ktore ich nepripravilo na vybudovanie si protilatok... by ma zaujamalo, odkial sa vzali vsetky alergie v minulosti, ked sa este robil cisarsky rez len v najnevyhnutnejsich pripadoch... jednoducho statistiky, ktore nestoja absolutne za nic. vladkaz, ako si pripravovala tie otruby?🙂 este do konca oktobra mam malu pri mori, potom budem musiet robit domace recepty, uvitam kazdu radu 😉
baby, nemate nejake skusenosti s ockovanim? ja by som mala ist dat zaockovat malu tento tyzden, ale je tam jedno ockovanie, ktore vraj zhorsuje ekzemove ochorenia, malo by sa jedna proti osypkam/spalnickam... tak neviem, ci ju zaockovat, alebo nie, nakolko toto nie je povinne...

blandik
31. aug 2009

ahojky, lauři - dle našeho fundovaného zdroje to je tak, že sice AE zmizí, a pravděpodobně se vytvoří jiné alergie, ale je to všechno spolu propojené - tj. je-li ekzém, je to známka toho, že je člověk atopik. Pokud se projeví alergie - pak se z atopika stává alergik (tj. pravá atopie). Takže ačkoliv ten ekzém s největší pravděpodobností zmizí do těch 3-5 let, tak není vyloučeno, že v pubertě nebo v dospělostí následkem hormonálních změn, stresu, nemoci se ekzém opět objeví. Stačí natrefit na něco, co člověka alergizuje a ekzém může být zpátky. Ale stejně tak i já, jakožto slabý alergik, můžu dostat třeba v padesáti ten ekzém a přitom jsem jej dodnes neměla - takže tím jsem myslela tu doživotnost - je to multifaktoriální genetická porucha.
U nás to vypadá, že alergie se ještě nerozvinuly, ale že měl nevyzrálá střeva /nebo žaludek/ - prostě trávicí trakt, takže doufám, že jsme to odchytili ještě brzy a alergie se nestačily rozjet.Ta střeva byla asi nesprávně osídlena, jelikož už osmý den po porodu měl v pusince moučnivku, kterou nejspíš dostal ode. Ačkoliv atopik prostě je a ty alergie ho můžou ohrožovat celý život. Já teď cítím, že toho z těch potravin snese daleko více než předtím, asi vážně ten trávicí trakt vyzrává.

Víš co mě ale překvapuje neustále, že co mamina, to jiné info o ekzému - proč, jak je a podobně - jiné rady od lékařů...Prosím tě, mohla bys mi poslat do IP zdroj těch informací (jeslti to je z knížky nebo netu) o tom, že 60% rodičů bez alergií mají dítko s AE? Nejspiš by to mohlo moc zajímat paní, která nám s AE pomáhá.

Očkování - ekzém se většinou zhorší, může i zásadně. U nás třetí hexa vyvolala to, že měl pusinku téměř celou ekzematickou (přibylo pět nových ložisek - oba spánky a tři na čele), tváře už měl. Trvalo to zhoršení asi 3 týdny. Te'd jsem se dohodla s dětškou, že čtvrtou hexu píchnem až v roce a půl, což bude i na jaře a snad už bude dobré počasí, takže bychom překlenuli podzim a zimu a ekzém nedráždili. Nepovinné očkování - meningokok, pneumokok odkládáme na dobu asi 2-3 let. Očkování jako takové povinné je - to, co je hrazené státem. To nemůžeš "zrušit", ale dá se nějak nechat naočkovat tu hexu rozděleně, ale u nás to třeba dělají jen v Praze a asi to nebude jednoduché, se k tomu dostat.

laura73
1. sep 2009

ahoj blandik, ohladne toho AE som citala v jednom casopise pre maminy - ale bolo to tu v Taliansku... v taliancine 😉 akurat tam pisali ohladne AE, ze kedysi to bol velky predpoklad, ze deti budu mat atopicky ekzem, ak jeden z rodicov ma alergicke ochorenia - senna nadcha, astma atd, ale vraj to plati teraz uz len pri tych 40%... ak najdem casopis, prefotim a poslem, ale obavam sa, ze som ho uz venovala dalej🙂
mojej mala najhorsie obdobie - ked mala 8 mesiacov, to uz aj detsky rozhodol, ze pojdeme na alergologiu, lenze nez na na nas prisiel rad, tak mala 11 mesiacov a to sa uz mierne zlepsovala...no a moj posledny lekar - primar detskeho oddelenia mi hovoril, ze najhrosi je ten prvy rok... potom je tych lozisk uz menej... no uvidime, mala by som ist tento mesiac na kontrolu... tak som zvedava, co mi povie... a potom este to nestastne ockovanie... uvidime, ci to zhorsi, alebo nie situaciu... tu v taliansku tu funguje trochu inak, vsetko je naprogramovane a casove terminy sa dodrzuju 🙂 je to zvlastne ale je to tak...

blandik
1. sep 2009

ahojky, prý ten první rok je největší houpačka - ekzém se třeba i "nevysvětlitelně" lepší a horší - třeba i v závislosti na počasí, na kondici...Děkuji za to info z toho časopisu:o) Já mám pocit, že ted téměř každý alergik (co znám) a má miminko, tak to malé má ekzém. A dáváš třeba kapičky Bio Gaia - probiotické kapky pro děti? Napomáhají správnému osídlení střeva a já myslím, že nám hodně pomohly (dáváme od 5M a budem dávat do dvou let). Tak držím pěsti, a't jste bez ekzému:o) a všechno je v pohodě.

laura73
2. sep 2009

blandik, to, co som citala, sa tykalo konkretne atopickeho ekzemu, ktory vznikal v dosledku alergie na mlieko... a tam sa prave pisalo, ze kedysi sa predpokladalo, ak bola v rodine alergia na mlieko, tak ju malo aj dieta, ale zistili, ze len 40%deti z takto postihnutych rodin ma AE... ten zvysok, 60%, moze mat aj rodicov bez alergie a aj tak sa mi AE objavi. A okrem toho, v Prahe mi povedali, ze je to jednoducho vsetko to co teraz jeme a dychame - moja mala sa nenarodila s atopickym ekzemom, nemala ani len 'supiny' na hlave 🙂 jednoducho nic. v tehotenstve som nemala absolutne ziadne problemy, narodila sa s vahou 3060g 3 tyzdne pred planovanym terminom, ale primar mi povedal, ze to vobec nezavisi od tho... jednoducho liecit kozu nepomoze, treba vyliecit vnutro...trebars teraz jej lezie novy zub, a prave to lice ma mierne cervenkaste, uz som myslela, ze to lezie opat kamos ekzem 🙂 🙂 ale je to len reakcia na zub, tak som si trosku vydychla 😉 poznas to, clovek sledujes kazdy maly fliacik a hned panikari 🙂 ockovanie mozeme podstupit, problem v minulosti bol v tom, ze tam boli akesi pridavky z vajicok a to robilo bordel s ekzemom...kvapky Bio Gaia nepoznam, tu v taliansku nie su 😉 ale mame ine kvapky, ktore su aj na zaludok aj na pokozku na celkove precistenie...

blandik
3. sep 2009

Tak malý se mi taky narodil tři týdny před termínem - s váhou 3520:o) To je přesně ono - je třeba vypátrat příčinu, která AE spouští a ne jen léčit kůži - a toto jsem neustále marně opakovala primářce kožního oddělení, když mi neustále cpala kortikoidy, antimykotika, antibiotika s kortikoidy a malý měl ekzém po těch mastičkách horší a horší. Nechtěla jsem je mazat (jelkož to nebyl nijak akutní stav) a on se mu ten AE vrátil s ještě větší intenzitou po kortikoidech - nakonec jsem se na primářku vybodla a přestala tam chodit. Naštěstí nám pomohl ten Ichtyo Care pasta..U nás jsme na příčinu (přesnou) nepřišli - IgE celkové v normě (ani sIgE nebylo na nic zvýšení, jen slizniční imunitu měl mirné sníženou, ale tak mírně, že to na alergologii ani do správy nenapsala). Dávali jsem právě ty kapičky Bio Gaia (probiotické obsahující laktobacily). Nejspíš to vypadá, že malý měl prostě nedostatečně "vyzrálý" trávicí trakt - střeva a ty kapičky mu pomáhájí, taky cekově vyzrává imunita a jak jsem si už psaly - první rok je to jako na houpačce s ekzémeme a imunitou, takže od toho půl roku zaznamenáváme obodobí bez a s ekzémem a ta ekzematická se zkracují /te'd už jen třeba dva dny akutní fáze a zmizel do dalších 4 dní beze stopy) a období bez ekzému je nyní již cca 40 dní. A taky mu zrovna rostou zuby - jeden se vyklubal a měl taky trošku červenější tváře a teď má na jedné asi 2mm flíček (ale to se mi na AE nezdá) a na druhé jeden pupínek. Snad se to nerozjede. A přesně to znám - každý flíček nebo osypka (jednu dobu se mu začala dělat na hrudníku a ramínkách) mě vykojejí a už dumám, co je špatně - co jsem zavedla do stravy. To období, kdy byl ekzém a měla jsem zavádět potraviny a pak, když začal pro mě nevysvětlitelně mizet a objevovat se bylo hodně těžké na zavádění potraviny - nebyla jsem si vůbec jistá, jestli mu potravina vadí nebo ne, zvláště, když se reakce může objevit i po týdny (i měsící dle literatury). Ale dnes si myslím, že to u nás s potravinama nemělo moc společného, že prostě vyzrávala střeva a ekzém se občas protlačil a občas ne..prostě houpačka. Ale zatím nedávám jabko a banán, na to jsem měla pocit, že reakce byla..

Vidíš - to je zajímavé - to info z článku. Já myslím jsem četla, že 40% alergií u malých dětí do 3 let je na BKM.

laura73
3. sep 2009

ahoj blandik, myslim si, ze keby robili teraz statistiku, tak my dve by sme zapadli do tabulky - AE vyvolava aj predcasny porod 😅 zaujimal by ma tvoj nazor - mala mala maly fliacik, ktory som pripisovala hov.masu, ktory som jej dala 3 dni za sebou... od pondelka mala upchaty nostek a zacala aj kaslat, tak som uz mala obavy, ze nebudem moct na ockovanie - dnes v noci sme toho vela nenaspali, ale mala uz vecer nemala fliacik, v noci mi nekaslala a rano sa zobudila aj bez upchateho nosu - a div sa svete, prerezal sa kompletne cely zub. Este, ze som o tom vcera citala na internete, ale keby som to nezazila, neuverim, pretoze sa jej 'vyklulo' 11 zubov bez akychkolvek problemov - tych prvych 8 mala este pred prvym rokom, takze AE a priznaky ohladne rastu zubov sa mi akosi spojili do jedneho🙂ukazu, ale teraz, ked ma cistu tvar, je to hned vidiet...
inak, vraj na AE neposobia dobre kysle jablka, ja davam len sladke. banan mi odmieta. a poznam jednu z diskusie, ktorej to spustil prave banan. cakam, az bude mat mala 3 roky, dufam, ze to zmizne teda skor, ale ak by som teda mala cakat len 2 roky, nemrzelo by ma to... zaludok jeden nepodareny 😉 , tiez sa nemoze vyvinut rychlejsie...
mne hovorili, ze mam zavadzat teraz kazdu novu potravinu 3-4 dni a fakt vidim, ze do tej doby sa to vzdy prejavi, ak je nieco v strave, co jej nesedi...vajicka som este neskusala... aj na to mala zvysene hodnoty. tak pockame az na najblizsie testy...

laura73
3. sep 2009

blandik, este som sa ta chcela opytat, ake kremy pouzivas na pokozku? ja som doteraz vyskusala asi tisic kremov 🙂 a najviac mi v poslednej dobe vyhovuje avene trixer na atopicku pokozku. a div sa svete, radila mi to alergologicka z prahy - indulona, teraz v lete rakytnikova. akurat budem musiet potom poprosit mamu, aby mi ich nejako poslala postou🙂

blandik
3. sep 2009

Lauro, malý měl akutní až subakutní fázi - tedy samé pupínky a žádná suchá místa a na ty pupínky se nesmí mazat mastné krémy - ty celou situaci zhoršují - takže na ekzém jsem mazala na vysušení Ichtyo Care Pastu (obsahuje bílý dehet a zinek) a na zbytek obličeje pak od Cannadermy Robátko. Ten ekzém vypadal pak ošklivě po tom ichtyo caru, tj. mírně se šupil a olupoval, vypadalo to, jakože to chce promastit, ale bylo mi porazeno, že nesmím promastit, že pokud ekzém bledne a olupuje se, tak je to vše ok. Ale jak jsem psala, nesmí to být ta forma, kdy je ekzém suchý - suchá, zarudlá místa (to jsme nidky neměli). Ale to určitě víš. Jinak používám tedy dále to Robátko na obličej (je to jemný hydratační krém) a na tělo po koupání (2x týdně max) používám Lipobázi (Lipobase) - ta je hodně mastná, ale výborná. Když se objeví pupínky, tak mažu opět IChtyo Carem Pastou ty pupínky a mažu hodněkrát za den i v noci, aby se vysušily. Pak měl jetšě na předloktí jedno ložisko (snat tak 6x3cm) a na to ten IChtyo Care nezabíral, tak jsem mazala Zinkovou mastí a hlavně jsem začala dávat dlouhý rukáv, aby si ten ekzém neaktivoval plazením. Jinak občas dám ještě Biodermu Atoderm p.o. zink - je to jeden z mála antibakteriálních krémů, a to dávám na ekzém (taky je to hydratační, jemné) a to proto, aby se mu tam nedostal zlatý kok.

Indulonu tady doporučuji snad všichni kožaři - taky nám ji jako jedinou dovolila kožní (na neekzematickou část kůže). Občas ji taky namažu, ale uřčitě bych ji nemazala přímo na pupínky.

olus
3. sep 2009

ahojky,

náhodně jsme zjistili, že malému dělal dobře na suchý zarudlý ekzém krém Dove, jiné krémy ani masti nám nepomáhaly, punčocháčky jen z velké části bavlněné a trochu elastanu, nic umělého, museli jsme vypustit některé přesnídávky a občas se objevil malý flíček -
to bylo od 4 měsíců do roka, taky nám dělal problém sprchový šampon a mléko od HIPPu, doktorka radila přísnou dietu, ale já mu dávala po troškách všechno

teď jsou mu dva roky, po ekzému nemá ani stopu, jí všechno, ještě ho kojím a jím taky všechno,

přeju všem maminkám a mrňatům, ať najdou to pravé ořechové, co jim pomůže

suziad
22. sep 2009

Ahoj, viete mi poradit, vsimla som si ze mala ma dost citlivu pokozku, rychlo sa jej podrazdi, napriklad ked polozi na nieco rucku spravi sa jej tam cerveny fliacik s malim pluzgierikom, ale behom pol hodinky to zmizne. nenasla som podobnu temu, tak skusam u vas 😅

majciak
23. sep 2009

Ahojki,potrebuju poradit.Ekzem mame od 3 mesicu,vcil mame skoro 2 roky a mame total bezmliecnu dietu / alergie na mlieko,vajce,soja,orechy,/Pijeme Nutrilon Alergy Care a neviem ci musim k tomu este dodavat trebars calcium,ci nejake vitaminy a mineraly...malemu sa kazia zubky,nie je to preto,ze ma malo calcia,ked nema nic co slo kolem mlieka??

agousek
24. sep 2009

Ahojte maminky. Nase Alinka 6mesicu ma atopak od 2. mesice. Chodim k dobre kozni ale chtela bych zkusit homeopata. Neznate nekdo nekoho v Praze, koho byste mohli doporucit? Diky moc za radu 🙂

agousek
24. sep 2009

Ahoj rketka, mala 6 mesicu, ma taky atop. ekzem. Ja uzvazuji take o homeopatovi, nemohla bys mi dat jmeno/kontakt na toho tveho, protoze presne jako ty, nechci narazit na nejakeho sarlatana. Diky Ti moc a taky za dobrou radu. papa

katusocka
24. sep 2009

Ahojte, mojej byvalej kolegynke z roboty sa narodilo pred troma rokmi dievcatko s atopickym ekzemom a viem, ze taktiez mala bezmliecnu dietu a ked som sa s nou pred casom stretla, tvrdila mi, ze to malej velmi pomohlo. Ako doplnok vapnika jej doktor odporucil rozomlete sezamove semienko alebo sezamovy olej. Ja osobne mam tiez bezmliecnu dietu, sice ekzem nemam, no laktoza sa mi zle stiepi a uz dlhe roky uzivam sezamove semienko a krvne vysledky mam v poriadku, tak vyskusajte.... Myslim, ze to semienko je vzdy lepsie ako nejaka tabletkova forma.

maartinkaa
24. sep 2009

jednoznacne modru indulonu.....je to zazrak 😉 😉 😉 😉

majciak
24. sep 2009

Katusocka,dakujem za typ... kebyze nam nezakazali vsetko vcetne toho sezamu...hm...mozno casom,az budeme vetsi.Kazdopadne asi by sa to calcium doplnovat malo a kedze my nic,tak je niekde chyba...budem musiet na tu nasu Mudru zatlacit,nech sa o nas lepsie stara!!

blandik
27. sep 2009

Já mám info, že vápníku je všude dost, ale že je třeba dbát na přísun hořčíku, aby se vápníik mohl vstřebat. Co vím, tak hořčík je třeba v jáhlech (dáváme jáhelnou kaši), jelikož jsme na bezmléčné dietě.

MOdrou indulonu kožaři doporučují, ale pokud se jedná o pupínkovou fázi (tedy ne o tu suchou - suchá kůže, ale o tu s pupínky), tak pak není dobré mazat mastnými krémy, ale spíše vysušovat - nám pomohlo vysušování Ichtyo Care Pastou, která obsahuje zinek. Kožní nám předepsala zinkový olej, ale ten mu dobře na ty pupínky nedělal. M

maruska22
28. sep 2009

moj malý ma AE asi mesiac, kým mal len taku suchu kozu, tiez zaberala modrá indulona, no pred pár dnami sa malemu urobili na chrbátiku take cervene flaky a stale sa to zhorsuje, doktor nám dal Locaid krem,no citala som o tom kreme, ze nie je prave najbezpecnejsi, tak teraz mam obavy ☹

burina111
28. sep 2009

baby tak my sa trápime od narodenia už dva roky....veľmi sa to zhrošovalo,malý už bral kortikoidy. dávame do kupeľa oliantum roztok, premasťujeme excipialom na veľmi vysušenú pokožku a striedam to s modrou indulonou..každý den 3,5ml aereus sirup ale môžem vás všetky utešiť....malému sa to stráca. dodržiavame ale prísnu dietu, kto má záujem, pošlem zoznam čo babo môže a čo nie...no a v najhoršom utekáme na kožné, že nám zas dajú kortikoidy ☹

maruska22
28. sep 2009

burina111 mozem ta poprosit o ten zoznam ze co babatko moze papat...

burina111
29. sep 2009

ahojte, tu je vkladám:
zakázané potraviny:
citrusy, kiwi, jahody, čokoláda, nutela, granko, kakao, lízanky, žuvačky, farebné cukríky, lupienky, chrumky, vanilkové krémiky/jogurty/, podungy ovocné aj kakaové, kečup, horčica, tatárska omáčka, kyslé uhorky, kyslé ryby, paradajky, paprika, zeler, strukoviny/hrach, hrášok, fazuľa, šošovica, bôb, soja/, cibuľa a cesnak v surovom stave, údeniny- masá aj klobásy, zabíjačkové výrobky, čisté vajce/na makko, na tvrdo, praženica, v majonézach, v šalátoch/, chlieb vo vajíčku, orechy, oriešky, med, mak, škorica, vanilka, vyprážané masá, masá na čínsky spôsob, hranolky, údené syry, plesňové syry, tvrdé syry, syry s príchuťami, ovocné a bylinkové čaje, bujóny, instatné /sáčkové/ polievky, do vývaru nedávať cibuľu, cesnak, čierne korenie, vegetu. džúsy, sirupy, ochutené minerálne vody, fanta, seven up, tonic, coca-cola, pepsi-cola, jupík, kubík, škorica.

povolené potraviny:
jablká, banány, kompóptované ovocie- slivky, čerešne, čučoriedky, jablká-domáce bez škorice a klinčekov, marhule a broskyne-bez šupky, karamelové lízanky, karamelový puding a jogurt, masá varené a dusené, tavené syry bez príchutí, tvarohy, mlieko - čisté, karamelové, biela káva, slabý čierny čaj - pigi, ruský, čínsky, indický, feniclový a rascový čas, mrkva, kaleráb a brokolica

máme ho z kožnej kliniky. dodržujeme ho a funguje to. okrem toho malý pije od 9mesiacov iba kozie mlieko...veľmi mu to pomáha. Máme čerstvé, ale keď doma nebolo, kupovala som bio kozie mlieko sušené z internetu... môžem povedať že toto je všetko čo robíme a zlepšilo sa to o 100%.držíme všetkým palce 😉

alias313
29. sep 2009

ahojte ja mam atopicky ekzem od narodenia a teraz sledujem adrianka, uz ma pol roka a zatial sa mu nic neobjavilo, takze dokedy by sa u neho ekzem objavil, ak ho po mne zdedil? (nedavno som si vsimla ze ako ma v predu plienku tak tam ma obcas take cervene flaky-ale to bude zrejme s plienky.len som si pri nom vsimla ze ma citlivu pokozku, od narodenia nemoze ziadnu kozmetiku-ako nivea, bubchen-ci ako sa to pise, proste moze len kozmetiku z lekarne a to konkretne klorane bebe-tu nam poradil kozny a naozaj je to super, odvtedy sa ani raz nevyhadzal.