Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

rketka
8. dec 2007

Jabber, s temi statnimi a soukromymi doktory neni problem ve skolach, vsichni maji samozrejme stejne, ale v case, motivaci atd. Velmi casto se tu deje to, ze jedna a tataz osoba pracuje dopoledne ve statnim zdravotnictvi a odpoledne ma svou soukromou ordinaci.

Statni doktor je statni urednik, kteremu je vsechno jedno, ma na kazdeho pacienta 5 minut casu, coz je desne malo, prijde do prace, treba i o hodinu pozdeji, vidi preplnenou cekarnu, snazi se to mit co nejdriv z krku, venuje se ti minimalne. Je to prusvih, kdyz se chces objednat treba ke koznimu, dostanes termin tak 3 mesice po objednani s tim, ze kdyby neco, tak mas jit na pohotovost, tak jdes na pohotovost a cekas tam tak 5 hodin, nez se na tebe dostane rada. (Kdyz jsem byla v porodnici, tak jsem mela vyhled na pohotovost a ve dne v noci to tam vypadalo, jak u nas za komousu fronta na banany.) Pak jdes ke stejnemu doktorovi odpoledne do jeho ordinace, vetsinou maji ordinace v bytovych domech v centru mesta, takze vejdes do krasneho bytu, ktery temer vubec nepripomina ordinaci, doktor se muze pretrhnout, venuje se ti, jak potrebujes, vetsinou si davaji na kazdeho pacienta hodinu cas, takze necekas v cekarne, objedna te maximalne do tydne, vetsinou i driv. Stoji to tak 80-120 euro. Ja tu byla dvakrat soukrome na gynde v tehotenstvi a opravdu super. Takze suma sumarum, vse je to o lidech a penezich. Na porodnici, statni, si ale nemuzu stezovat, porodni pokoj jen pro tebe a manzela, celkem prijemny personal, standartni pokoje jsou dvouluzkove se socialnim zarizenim, sluzby se meni v 10 rano a v 10 vecer, takze nas budily s teplomerem kolem devate, vizity se nekonaji, pouze te po obede prijde zkontrolovat jeden doktor se sestrou, tatinky s tebou nechaj 24 hodin denne, nikdo je nevyhazuje, maji na pokojich takova polohovaci kresla a na noc davaji mezi tebe a spolubydlici zastenu, takze mas relativni soukromi, jednu noc jsem byla na pokoji sama, tak mu ustlali vedlejsi postel a prinesli i veceri, to ale neni to standardni, zalezi na tom, kdo ma sluzbu a jak je naladen.

stanka3
8. dec 2007

neeve, prosim Ta a kde sa da Cannaderm zohnat? Maju ho v lekarni a je na predpis?
Dievcata a nemali vasi drobci po narodeni zltacku? Ja len tak skusam ci to nema suvis s exemom. Ale asi nie.

eji
8. dec 2007

ja kupem maleho v balneum hermal..neviem ci sa to tu uz spominalo, ale si myslim, ez to je ok, aj ked my mamem ekzem na zimu fakt"vesely"

stanka3
8. dec 2007

Nam ten olej nerobil dobre, vysusoval pokozku. Aj dubova kora je dobra na kupanie.

jabber
8. dec 2007

rketka - no takže je to vlastně jako u nás. Státnímu jsi v podstatě putna a soukromý si lidi předchází. Přesně tak, je to o penězích a o přístupu. Na gyndu chodím taky k soukromé doktorce a je super.
S tou porodnicí - to se mi líbí, vypadá to, že příště pojedu rodit do Španělska 😀. Já byla v Podolí, všechno dobrý, ale co mě teda strašně rozčilovalo bylo: teploměr v 6 ráno, protože v 7 se mění směny (nechápu, proč si to nemůže změřit až denní směna) a pak už to šlo ráz na ráz - dětská vizita, snídaně, ženská vizita, jedna uklízečka pro jeden odpadkový koš, druhá pro jiný, sestřička pro špinavé dětské prádlo, jiná vydezinfikovat dětskou vaničku. Pak služba pro nádobí ze snídaně, vzápětí zas někdo s uvařeným čajem, pak sestřička s čistým prádlem, pak uklízečka vytírat - no hrůza. A mezitím tam samozřejmě chodí normálně sestřičky s tím co potřebují, někomu děti nosí někomu odnáší, léky atd. V 6 nás zburcovali a tak cca do 10,30 se tam dveře nezastavily! Neměly jsme tam dopoledne chvíli klidu 😒. A úplně nejhorší bylo, že se vždycky najednou rozlítly dveře, že jsme všechny nadskočily, jak jsme se lekly a někdy se jim podařilo i vzbudit děti. Všechny nás to šíleně štvalo. Ale jinak si tam na nic nemůžu stěžovat 🙂

stanka3 - Cannaderm je volně prodejný, dá se objednat i po netu www.cannaderm.cz/
My jsme žloutenku neměli vůbec. Ale někde jsem četla, že ten ekzém se zvýšenými jaterními testy souviset může.

eva265
10. dec 2007

Balneum hermal taky pouzivam a prijde mi docela dobry. Jen ho davam vic nez je v navodu, protoze koupu v kybliku a tak malou davku podle navodu nikdy neodleju.

David mel taky zloutenku, ale az kdyz ho pustili z porodnice. Mel to tesne na hranici, kdy jeste nemusel pod lampu. Takze jsme asi 10 dni museli kazdy den jezdit na kontroly do porodnice.

Jabber - ja taky rodila v Podoli. Byla jsem pak na P1. Co ty? To buzeni jsem taky nepochopila. Ale ja jsem tam stejne moc nemohla spat. Nejdriv jsem si nemohla zvyknout na ty tvrde vysoke postele (po cisari vyborne na vstavani) a ke konci jsem byla na pokoji se slecnou, ktera silene chrapala, takze se nedalo spat uz vubec. V zivote jsem neslysela nikoho tak chrapat 🙂. Me tam teda nejvic rozciloval nedostatek latkovych plenek a oblecku. 2 plenky na dite a den mi vubec nestacily. Z toho jedna plenka slouzila i jako rucnik. A jedna kosilka na den byla taky hruza. David ji pri prebalovani vzdycky pocural a pak byl v mokre. Dupacky se vubec nevedly. Misto toho jsem ho motala do plinky.

wali
10. dec 2007

hm, Jakub mal zltacku, dokonca este ked nas pustali z porodnice, a nakoniec nam pediatricka na to dala lieky, lebo mu stale pretrvavala a slniecko za sklom nepomahalo.

ja som rodila v breclavi a system podobny - budenie o 6, teplota,... a potom to uz slo presne ako pise jabber. pre mna bolo utrpenie to tam vydrzat 😖 ale plienok a kosielok bolo aspom dost. ako citam, mohlo to byt este horsie 😒

stanka3
10. dec 2007

Ja som rodila v Martine a najhorsie na tom vsetkom bolo, ze ked som sa prebrala z narkozy na pooperacnej izbe, sestricka na moju otazku "kde mam babatko" podrazdene odpovedala "neviem, dajte mi pokoj". Ani na treti pokus som sa nic nedozvedela, akurat povedala, ze asi mate dievcatko a uz sa pytate 3x... Ked som chcela aby mi podala mobil, tak odvetila "mam vela roboty neotravujte". Ukazali mi ju 4 hodiny po porode. S malou som nebola ani hodinu sama na izbe. Kedze zltacka prepukla hned po narodeni, dali ju hned pod lampu a nebyt toho, ze som sama chodila za malou kazdu chvilu nik by sa neunuval informovat ma o jej zdravotnom stave. To je na dlhe rozpravanie, ale hlavne, ze je to uz za nami. A hlavne uplne ina tema ako je tu rozbehnuta.

jabber
10. dec 2007

stanka3 - no jo, nějak se nám to téma trošku zvrhlo 😀 , ale jinak teda co píšeš - děs běs 😕 😠 - to je normálně na stížnost.

eva265 - já byla na P4 🙂. No s oblečením to bylo slabší, to je pravda 😒

laura.
11. dec 2007

ahoj holky...malá má trochu náběh na AE, nebo už je to možná AE, a ikdyž vím, že zdaleka není řečeno, že už se jí to nevrátí, chci vám napsat,co nám pomohlo..takže každodenní potírání jarischovou vodou (i 2xdenně) a kosmetika weleda, hlavně ten kojenecký olej..koupat minimálně, to už tu bylo řečeno.já jsem to jako malinká prý měla taky a v hrozném stavu a vyrostla jsem z toho-ani si nepamatuju, že bych něco kdy měla, to až mamča mi to řekla..v pubertě ani pupínek a ted mám fakt nádhernou pleť 🙂 takže se držte a snažte se co nejdýl kojit, prý nejlepší ochrana proti alergiím, ekzémům, atd..omlouvám se jestli to tu už někdo napsal, nečetla jsem celou diskuzi 🙂

wali
12. dec 2007

ja som pouzivala weledu stale, ale vysadila som ju prave kvoli tomu exzemu, lebo samozrejme nastupila zinkova mast a potom indulona. uz som weledu odvtedy neskusala, bojim sa ju vyskusat, aby som vsetko nepokazila, kedze teraz vyzera exzem prijatelne. napr. dnes to ma zase uplne nadherne - na telicku nic nevidno, na tvaricke trosku, ale fakt malinko.
a zajtra ideme na kontrolu k dr-homeopatke. tak som veeelmi zvedava 😉

tini
12. dec 2007

Kupila som nejaky 'mudry' fr.casopis zamerany na vsetko okolo zdravia deticiek, pisu aj o homeopatii a na ekzem odporucaju:
1.na cervene flaky, ktore svrbia, stipu: Belladona 9 ch
2. ked to mokva: Arsenicum iodatum 9ch, Staphysagria 15 ch
3. trhlinky: Nitricum acidum 9 ch
4.supinky: Graphites 15 ch
Tie, co ste boli u homeopatov, predpisali vam nieco z toho???

eva265
12. dec 2007

Tady je taky seznam homeopatickych leku na ekzem:
http://homeopatie.webovastranka.cz/wiki/584/614
Ja ted premyslim, jestli toho homeopata nezrusim, protoze po asi tydnu piti koprivy, neni ekzem skoro videt a porad se to zlepsuje.

stanka3
12. dec 2007

Ja mam tiez pocit,že po piti zihlavoveho caju sa farba v zahyboch vybieluje, telicko mame cistucke. Len to nechcem zakriknut, aby sme sa zajtra nevyhodili.

tini
12. dec 2007

Eva, super stranka, prvykrat som to videla. Vazne zihlavovy caj tak zabral???

riuska
12. dec 2007

to ten caj davate pit ci v nom kupkate 😨
my mame totiz trosku vyhadzane na pipinke a vajkach take cervene bodocky - to by mohlo pomoct 😨 😨 😨 😨

eva265
13. dec 2007

Caj piju ja. Ale nevim, jak bych to delala, kdych uz plne nekojila. Kdyz jsem byla mala, tak me mama nutila jist rozmixovane cerstve koprivy, abych si procistila krev. Na chut to jeste slo zvladnout, ale vypadalo to priserne 🙂. Mozna by to bylo ucinejsi, ale nevim, kde ted sehnat cerstve koprivy.

U nas se to postupne zlepsuje, tak doufam, ze zas nedojde k obratu. Ale kopriva (asi jako vsechny bylinky) se nema pit dlouho v kuse, tak jsem zvedava, jak to bude vypadat potom.

riuska
14. dec 2007

ja uz ale nekojim, tak nemate inu radu 😕

jabber
14. dec 2007

wali - jak jste dopadli na kontrole?
tini - my z toho nemáme ani jeden, ale ona jich je strašná spousta...taky mi přijde zvláštní, že takhle nějaké konkrétní doporučují. Homeopatie je přece o tom, že je každý člověk jiný a potřebuje jiné léky, měly by se dávat přesně na míru každému, jak všude píšou.
eva265 - to jsem taky zvědavá, co to udělá až se to přestane pít. Protože to je sice hezké, že to po čaji mizí, ale celý život pít kopřivový čaj...to se nedá, to není řešení. Jedině, že už by se to pak nikdy neobjevilo. To by byla bomba, představte si to - medicína si neví rady a lékem je obyčejný kopřivový čaj! 🙂 Kéž by.

tini
15. dec 2007

Uz som si kupila ten zihlavovy caj a 2 dni pijem, ked nam nepomoze, tak urcite neuskodi, ani mne. A zohnala som si kontakt na pediatra-homeopata, asi tak 40 km od nas 😖 zatial som sa nedovolala, ale urcite budem skusat. Neviem, co by som dala za to, aby som Alexovi pomohla.

wali
15. dec 2007

jabber - na kontrole sme dopadli vcelku dobre. dr ho popozerala, bola spokojna, ako dobre Jakubko vyzera, a nakoniec mu predpisala dalsie homeopatika na pokracovanie. vysvetlila mi, ze na seba navazuju a ze mu chce precistit cele telo, takze to nebude zalezitost jedneho tyzdna ale bude to trvat aj par mesiacov.
tini- tiez nemame ani jedny z tych homeopatik, co si pisala. ale nam to zatial meni dr kazde 2 tyzdne, tak uvidim. mozno sa k nim niekedy dopracujeme. pytala som sa, preco vlastne treba tak male dieta precistit, ked je len kojeny a dr mi vysvetlovala, ze vlastne este pocas vyvinu v brusku sa na neho vsetko nabalovalo cezo mna (pisem to velmi laicky, ako som to pochopila ja) a preto mu precistuje cele telo.
zihlavovy caj mam uz aj ja, tak uvidime, co z toho bude 😉

jabber
16. dec 2007

wali - zkoušela jsi ty homeopatika ochutnat? Ty naše chutnají jako sladká voda 🙂 - oboje co zatím máme - tak by mě zajímalo jestli tak chutnají všechny? Jinak s tou kontrolou, to je super, že byla dr spokojená. Já už se těším až dostaneme i ty třetí léky, tenhle týden už by to mohlo snad být. Zatím pořád kolísáme, někdy to má krásné, jindy příšerné. Mě ta homeodr taky řekla, že počítá tříměsíční léčbu.

kortanova
16. dec 2007

Ahojky,nečetla jsem Vaši diskuzi celou,tak se omlouvám kdyby už to tu bylo.
Můj syn v necelých 2měsích měl exém na hrudníku, prý to ještě nevypadalo na atopický,ale byla nám doporučena kosmetika od A-DERMA a to EXOMEGA krém. Můžu vřele doporučit, je určen přímo pro atopiky a je s výtažkem z bílého ovsa. Exem byl do dvou dnů fuč a už se nevrátil. Takže jsme se vyhnuli mastičkám s kortikoidama. Všem doporučuju. Sice to není babská rada,ale třeba pomůže.

wali
17. dec 2007

veru som ich ochutnavala a vsetky su sladke 😀 ani sa nedivim, ze ich drobec basti bez reptania.
my momentalne sme takmer bez exzemu. zmizlo mu to dokonca aj okolo krku a z hrudnicku. aj tvaricky su ciste, kiezby to tak ostalo! jedine miesto, kde to este trosinku ma je nozicka, ale aj ta je viditelne lepsia.
o kreme exomega som uz citala, ale kedze to mame teraz bez problemov, nedam na to nic, okrem toho, co pouzivame teraz. strasne sa bojim hocico vyskusat, aby som to nepokazila 😅
jabber, potom urcite napis, ako dopadnete na kontrole a ci vam uz dala dalsie lieky.

jabber
19. dec 2007

kortanova - my jsme Exomegou mazali taky a nic moc to s malou nedělalo, nijak se nelepšila a přišla mi málo mastná, takže jsem jí přestala tímhle mazat a mažu indulonou a s tou jsme spokojení 🙂, každé mimčo je prostě jiné 😒

wali - my půjdeme na kontrolu kdovíkdy, když ještě ani nemáme ty třetí léky 😒 , vůbec nevím, jestli do vánoc budou 😖

eva265
20. dec 2007

Tak jsem byla u kozni, protoze se mi zhorsil ekzem a doktorka mi rekla, ze to je neurodermitida, coz je jen jiny nazev pro atopicky ekzem. Na promazavani je podle ni nejlepsi "Excipial mastny krem". Jeji vnucka pry mela nabeh do atopickeho ekzemu a kdyz ji tim zacli mazat, tak ji to zmizelo. Jednu tubu mi predepsala a opravdu mi to prijde lepsi nez indulona. Aspon ze syn to ted nema skoro vubec videt.

jabber
20. dec 2007

eva265 - no vida, tak to taky vyzkoušíme! 🙂

wali
20. dec 2007

viete co? slak ma triafa z tych milion moznosti! keby bola 1-2-3 moznosti na AE, vyskusame a hotovo. ale ja mam 3 strany masti a kremov a neviem coho este, co som ponachadzala v clankoch a prispevkoch na webe (inak medzi nimi aj Excipial - hodne ho chvalili), ale problem je, ze clovek nevie co skorej odskusat, co prave tomu jemu miminu pomoze. ak niekto chce vypis vsetkych receptur, nazvy kremov a masti - no problem 😀 😀 mam 3 strany!!! 🙄

jabber
20. dec 2007

wali - 😀
jo, je to tak trošku peklo s ekzémem 😒

eva265
21. dec 2007

Wali, presne tak.
Excipial mi prijde opravdu dobry. Doktora mi nechala udelat nejakou hrozne slabou masticku, kterou muzu i pri kojeni. Nez jsem si ji vyzvedla, tak jsem si na to dala ten Excipial a ono to skoro zmizelo. Do te doby jsem na to zkousela vse mozne, ale stejne se tvorily puchyre a silene to svedilo. A nechapu, proc tak rychle pomohl krem, ktery neobsahuje zadnou lecivou latku a je to jen mastovy zaklad pro vyrobu masticek.
Podle kozni, je AE kodovan na stejnem chromozomu jako alergie nebo astma. Muze se objevit u kohokoliv kdykoliv na ruznym mistech tela, pak nahle zmizet a objevit se treba za 15 let ve forme ekzemu nebo alergii.