Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

angela3
9. feb 2011

@luthien.k tu lipobazi mi napatlala přímo na kluka kožařka v ordinaci a pak se děsně osypal na těch místehc, kde to mapatlala (obličej) vlastně už od té doby se úoplně nikdy nezahojil na tom místě zůstal flek jako měla myslimže majdula ale náš flek je červenější jaký je rozdíl mezi hydrokortizonem a locoidem, to je prej taky kortikojd a ten dostal kamarádky kluk

blandik
9. feb 2011

@luthien.k - jo, jo - zatím jsem nenabrala odvahu mu dát znova hovězí, vůbec to byl zvláštní případ - reagoval silně na cur, jakýkoliv průjmem - do toho roka i v ovoci, rýžové mlíko neprošlo ani později...Od těch dvou let prošla vajíčka, pak i BKMv jogurtech, i klasická sacharoza...Zrovna máme období testování kakaa

angela3
9. feb 2011

a jaký příčiny můžou mít ty fleky na těch tvářích furt nad tím dumám jestli je to jen z té Lipobaze nebo ještě z něčeho jinýho...

luthien.k
9. feb 2011

@angela3, já to říkám pořád, doktorům věřit tak akorát dobrý den, když vidím, čeho jsou schopni 😠 Proč ho tenkrát namazala zrovna lipobasi?

Oba jsou to hormonální léky, velký rozdíl v nich nebude, ale nejsem na to odborník.

Já prostě nevidím důvod, proč na červený flíček mazat hned hormonální mast, navíc na 4měsíčního kojence???? Jde toho zkusit fůru jiného. Jak jsem snad psala, dej foto nebo detailně popiš, jak to vypadá, jestli je to suché, drsné nebo pupínkované, či s tendencí mokvat...

luthien.k
9. feb 2011

@angela3, jak jsem psala, nejdřív napiš, proč ho mazala lipobází. Měl nějaké problémy už? Jinak velká část problémů s AE je u dětí do roka (až tří let) způsobena stravou, alergeny z jídla matky při kojení přecházejí do mateřského mléka. Největší procento dětí v tomto věku reaguje na bílkovinu kravského mléka, pak na vejce, sóju, ryby, ořechy. Pak dělá hodně kosmetická péče plus praní (hlavně žádné aviváže, máchat vše dvakrát, prát nejlépe v mýdlových ořeších nebo mýdlových vločkách (slizu) či speciálních gelech pro alergiky).

blandik
9. feb 2011

@angela3 - a prosím napiš ještě, od kdy to má...jestli tomu dobře rozumím, měl to i jinde a na těch tvářích mu to kožní namazala lipobází a tam mu to zůstalo? Nebo to měl jen na tvářích a pořád to tam zůstává? Kolem 3. měsíce se většinou ekzém objevuje, ale může i dříve nebo později...

kvixa
9. feb 2011

ahojte , necitalo som to od začiatku , tak sa ospravedlnujem ak sa tu budem uz po niekom opakovat...
ja a moja sestra sme mali atopický ekzem od narodenia a to az do masa sme si drhli ruky, ziadne masticky ani kremi z nemecka a madarska / vtedy toho u nas vela nebolo 🙂 /nam nepomahali, tak nam rodicia kupili kozu a mlieko sme pili. Len to nam pomohlo.
ale počula som , ze aj ked sa bude dieta natierat vlastnym mocom, tak by to malo zmiernit. Tak sa drzte a nech z toho co najskor deturence vyrastu. 😀

modra1
9. feb 2011

Opýtam sa z čírej zvedavosti, naozaj dávate deťom čaje? Je to pre niečo prospešné? Lebo sa tu každú chvíľu niekto pýta, že aký čaj deťom. Moji pijú len vodu a syn v zime ráno teplý bylinkový čaj.

V jednej odbornej štúdii som čítala, že na udržanie alergie na vajce stačí dať si 2x za týždeň polievku s vaječnými rezancami. Z toho vyplýva dôležitá vec: ak chceme, aby bola diéta u dieťatka naozaj účinná a aby mu alergia vymizla a neprešla do inhalačnej alergie, je veľmi dôležité dodržiavať prísnu diétu. Pre diétujúcu kojacu mamu je toto dôležité z hľadiska udržania disciplíny.

Probiotiká: napriek odporúčaniu, že stačí ak ich užívam ja keďže kojím, ja radšej dávam probiotiká aj malej Infant Dophilus, aj sama ich pojedám (Adults dophilus). Jednak mi to takto poradila Věra, aj pediatrička aj alergologička povedali, že takto je to správne. Syn dostáva Children Dophilus, nikomu ich nestriedam s inou značkou.

modra1
9. feb 2011

@luthien.k _podľa mňa na kožnom dajú na hocičo hormonálny krém, lebo o týždeň na kontrole si chcú do karty zapísať, že dieťa je vyliečené. Mne tiež dala kožná na 5 týždňové dieťa Fucidin H. Vďaka Bohu, že mi google našiel Věru.

tunylyk
9. feb 2011

@luthien.k dakujem za radu,musim najskor zavolat mojej dr.,kolko si smiem dat vapnika,mam totiz problem so stitnou zlazou,no pristitne telieska by som mala mat ok,keby nie,ten vapnik by bol problem...

samsa
9. feb 2011

@luthien.k
@blandik moc díky za rady. Excipial mám bohužel ten Lipolotio, ale zítra koupím hydrolotio.
@blandik byla jsem na kožním, ne u dětské, protože to na tom bříšku měla opravdu hodně, myslím, že dětská by mě tam stejně asi poslala.
Vývoj je teď takový, že na bříšku to bledne, vypadá to lépe, nožky dobré, na ručce to ještě má, ale bohužel se jí udělalo během dne ložisko na zadečku, jakoby u okraje plíny, má to červené s tečkami. Na tom bříšku a hrudi má vyloženě suchá drsná ložiska.
Ještě by mě zajímalo, jak často mazat, jestli více je lépe, nebo naopak, jestli mazat jen tenkou vrstvou nebo více a kolikrát denně. Mažu teď tím Excipialem a Lipobází, nohy Lipobází, zbytek Excipialem.
Moc Vám oběma děkuju za čas. 🙂 Jste opravdu moc ochotné.

luthien.k
9. feb 2011

@samsa, nedoporučuje se mazat víc než 2x denně (ať se taky kůže sama snaží) a co nejslabší vrstvu.
U té plínky - když už budeš v lékárně, kup si Bubchen krém na opruzeniny, prodávají i jakoby vzorek, je to jen malé balení, to bude stačit. Na výsyp pupínků a zčervenání by mělo zabrat.
Určitě budeš potřebovat i něco hydratačního, což se dá použít jak na akutní stádium (a přes to ten Bubchen), tak i na takové to stádium mezi akutním výsypem a vysušeným stavem a i k běžné každodenní péči, když byste byli bez ekzému. Mezi takové mazání patří ten Expicial U Hydrolotio, A-derma Exomega krém, Linola krém, Bioderma Atoderm krém... Dobré zkušenosti jsou hlavně s Biodermou. Ideální je sehnat v nějaké velké lékárně vzorky a zkusit, co nejlépe sedne, jsou to docela pálky za tyhle emolienty...

luthien.k
9. feb 2011

@modra1, já si spíš myslím, že jim to zaručuje trvalý přísun pacientů, protože kortikoidy dítě z dlouhodobého hlediska nikdy nevyléčí (kromě výjimečných případů, kdy je kortikoidy opravdu nutné použít).

blandik
9. feb 2011

@modra1 - my máme doma ještě arzenál asi 10 hormonálních, antimykotických a atb mastí, včetně locoidu od dětské, zbytek kožní. Nemazali jsme krom locoidu jednou nic. Nejvíc mě odstalo, když malému kožní předepsal locoid na podivné "štípance" - měl jich asi jen 5 na celém těle, malé červené flíčky...aniž by mě vůbec upozornil, že jsou to kortikoidy..., recept jsem mu nechala v ordinaci. Te'd jsem byla na kožním já s nějakými fleky - kožní že je to bu'd AE nebo něco tuším "pitrium rosa" - a to že mi zmizí do 6-8týdnů samo, že je to virového původu...a't to mažu krémem a že jestli to je AE, tak mi to hned zmizí, jestli to je to druhé, tak mi to po té masti mizet nebude...a jak už jsem téměř dva roky neviděla dermatologa, tak jsem až doma zjistila, že ta mast, kterou jsem si kopila, je opět kortikoid...tak mi leží na polici...a fleky mizí, byla to ta druhá možnost...fakt bych na sebe zcela zbytečně něco mazala...

tunylyk
9. feb 2011

cely den mal maly celkom peknu kozu,necervenu,len suchsiu a teraz ako som ho ukladala na spinkanie a prebalovala,nozky a rucky mal vysypane takymi stipancami ☹ uz som z toho blazon,dnes nic nove nepapal ☹

boka08
9. feb 2011

@luthien.k Bubchen ma vacsina vyrobkov aj kamilky co je na ekzem totalna katastrofa...neviem co presne obsahuje ten na zapareniny ale nam velmi pomahal sudocreme alebo bioderma

blandik
9. feb 2011

@tunylyk - a co dneska jedl?

natty53
9. feb 2011

Ahojte,
som rada,ze som nasla tuto temu. Dcerka ma ekzem asi uz treti mesiac, s prvymi zubkami sa objavil. Najhorsie to je vzdy na chrbatiku a brusku a obcas v plienkovej casti, to davam Bubchen, ale citam ze spravne 🙂 . Teraz skusam ten test,ze sa snazim nejest mliecne vyrobky, kedzde kojim a jej tiez nedavam tak je to o nieco lepsie. Chodili sme plavat a mala to horsie sa mi zdalo. Pouzivam Oilatum do kupela a taninovu mast od Dr. Dala na pediatricka u koznej sme neboli,ze naco nam povedala, ale tak neviem ci nepojdeme. A dnes mala veelmi cervene licka, tak neviem ci nezareagovala na nieco, dala som jej stipku ale fakt stipku cesnaku.

blandik
9. feb 2011

@boka08 - to samé jsem kdysi řešila s Kamzykem, prý je v bubchenu na opruzeniny malinké množství heřmánku, zanedbatelné...ale jako každý krém chce to ozkoušet opatrně.

blandik
9. feb 2011

nám ještě na pupínkový ekzém (tedy NE suchý!) pomohla Ichytocare pasta - v podsatě nám ho vyhojila, a když se mu opět objeví, tak tím mažu - ale malý mívá pupínky na tvářích (subakutní forma) a ta pasta vysušuje, je tam ichtamol - bílý dehet. Malému Bioderma ani Aderma nevyhovovala.

blandik
9. feb 2011

@natty53 Jestli to má malá cca 3 měsíce - to vypadá i jako od doby, co jsi asi zavedla příkrmy...A ty zoubky to mohly rozjet...Jak dlouho držíš bezmléčnou dietu a jak moc se to zlepšilo?

tunylyk
9. feb 2011

@blandik dnes mal taky vyberavy den,zeleninku s kuracim maskom nechcel,len par lyziciek,to mal mrkvu,zemiak,brokolicu,jablckovu vyzivku /domacu z nasich jablciek,vecer spapal ryzovu krupicu na vode s bananom,to vsetko uz jedol a nevadilo mu to a tiez aj zopar chrumiek kukuricnych,samozrejme neochutene

blandik
9. feb 2011

@tunylyk - když ti dříve na něco zareagoval, jak dlouho to bylo po tom, co to jídlo snědl? Máš nějakou představu jak rychle na potravinu reaguje? Dalo by se z toho usoudit, na co dneska zareagoval...To by jsi pak mohla cíleně otestovat...že by jsi to dala sledovala, jestli je stejná reakce...

tunylyk
9. feb 2011

@blandik naposledy po tej troske torty take 3-4hodiny,no ako si tak lamem hlavu,podvecer som mu vybrala z pusy pozuty kusok papiera,taky zlty z reklamnej knizky Hami,zeby to bolo z toho?

boka08
9. feb 2011

no my mame od koznej kyselinu mliecnu a linola fett na premastovanie a ichtyolovu namiesanu mast na potlacenie zapalu, tie maste ten ekzemik lepsia ale nejak ho to stale svrbi, normalne sa aj v noci zobudi na to ze ho to svrbi chudatko moje. Plus ho kupeme v Oilatum co mame tiez od koznej a uziva kazdy den Aerius sirup a ma to len na nozickach ...chodime uz aj k homeopatke tak uvidime ta nam nasadila od vcera homeopaticke lieciky a kazala nam kupat ho v ovsenom kupely, ktory je uz na ceste z eshopu. tak uvidime a dam vediet. my to mame take ze leto hrozne ruky prudke slnko uplne zle aj z chorvatska sa vratil vyhadzany, potom od sept. do vianoc nic a od vianoc ma brutalne vyhadzane tie nozicky tak uvidime co sa ide diat dalej. ja som mala ako dieta ekzem s prvym menzesom odysiel aj ekzem. drzim vsetkym palce.

blandik
9. feb 2011

@tunylyk - a krom té knížky, co jedl tak těch 5 hodin před tím než jsi objevila ty pupínky večer? Může to být i reakce na nějaké barvivo z toho papíru...

natty53
9. feb 2011

@blandik ano nejak presne tu dobu to zacalo, ze mala take pupienky dlhsie, a ja som este vtedy netusila, ze co to moze byt ...Uz asi vyse tyzdna nejem, alebo teda jem mliecne vyrobky, ale minimalne, vtedy som jedla vela kasi z mlieka ja 🙂 .. Zlepsilo sa to, ze to nema take "drazdive" cervene, ale skor ruzovkaste a suchsie, moze to byt tym? Mam potom skusit opat mlieko ci sa to zhorsi? dakujem velmi pekne za rady.. Lebo myslim, ze je to v prvom rade o strave nie mastickach asi, ze? A este som zabudla, ze som obmedzila alergeny ako citrusy a orechy na minimum, co pred tym som nejak neriesila 🙂.

tunylyk
9. feb 2011

@blandik cele poobedie az do vecera bol umrncany,to iba mliecko cical,ja som dnes jedla granadir,no taky bez papriky,len zemiacky a nevajecne cestoviny,no zaujimave je,ze ho to asi nesvrbelo,lebo celkom pokojne zaspal

blandik
9. feb 2011

@natty53 - jestli po týdnu, co jsi omezila BKM, malá zareagovala tak, že ji ekzém začal světlat, tak by určitě stále za to, aby jsi omezila BKM úplně - tedy i číst složení ostatních potravin - všude možně je syrovátka, sušené mléko...i v uzeninách -ty kupovat tam, kde ti na etiketě vyjede složení, pozor na sušenky, čoládu, pečivo (zejména to dopékané, housky, chleba, slaké pečivo)- vše pešlivě číst a je velká šance, že se bude dále čistit, že to, co ji vadí, je BKM ve tvé stravě a v její samozřejmě. Koupání pro ekezmatiky není vhodné, takže to na čas zrušit, dokud se ji pokožka zcela nezahojí. Dlouhé koupání kůži vysušuje...Ten čenek a všechny nové potraviny bych vyloučila po dobu testu...uvidíš, jak se to bude dál vyvíjet, jestli se i dále bude čistit...Je důležité potravinové alergeny vyloučit z její i tvé stravy, protože tím se snižuje pravděpodobnost, že ji po třetím roce nebo později ty potravinové alergie přejdou na inhalační...

blandik
9. feb 2011

@tunylyk - dobře, a co jsi jedla ty tak cca den zpátky? Možná se nikam nedoberem, uvidíme - jde o to zvážit, co mohlo ve tvé stravě vyvolat tu reakci u malého a jestli se nepletu, tak potraviny přecházeji do MM cca 20 hodin...