Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
21. okt 2010

@valentinuska, kokosové mléko ano, ale s rozumem, kokos je taky alergenem (je to ořech).

Je dobře, že opakuješ dotaz, když je toho víc najednou, tak něco bohužel zapadne 😉 Jak jsi tu psala o tom pečení a vaření, že nerada, tak zkus příště nějakou z instatních kaší, rýžovou, pohankovou, jáhlovou (nebo mix), nejlépe do Oves milku, uvidíš, že Ti zachutnají, odladit rýžovým sirupem nebo troškou třitnového cukru... Určitě je to lepší, než vařit "klasiku" a čekat, že bude s náhražkou chutnat stejně, jako bez ní - to bohužel nebude. Ale dají se s touto dietou objevovat chutě nové 😉

luthien.k
21. okt 2010

Holky, už nevím, komu a kde jsem odpovídala, že ABKM se obvykle neprojevuje zácpou - teď tu studuju další materiály a zácpou se projevit může, tak se omlouvám za dezinformaci 😅

stipa
21. okt 2010

@ella26 - ano ze Scin Capu jsem byla také nadšená a velmi, ale ještě že tu holky máme!!! Scin Cap letěl hned do koše i když mě stál 300,- ale je vidět, že i bez hormonálních mastí to někdy jde!!! Stačí dieta a spustu problémů je ušetřeno, pokud tedy na kůži či AE nemá také vliv počasí, s tím člověk bohužel nic neudělá. A to je i náš případ, změny počasí se odraží na mém synovi tím, že se AE zhoršuje, ale díky holkám, se dá vše zvládnout a hormon. léky zatím (musím zaťukat) nepotřebujeme 🙂

stipa
21. okt 2010

holky chci se zepat @luthien.k. malého mám mazat genciánou, respektive plochy AE které jsou zasaženy kvasinkou, mazala jsem každý večer 2 dny pak den pauza a ted opět 2 dny a dnes jsem prcka vykoupala, samo, že se genciána ještě neumyla, ale nevidím zlepšení ani zhoršení. Mám pak ložiska mazat Bubchenem co mi řekla @kam.zyk. Tak i dělám. Co vaše děti, změnila, zmenšila se nějak ta ložiska po namazání genciánou nebo ne?? Prckek si ta ložiska škrábe stejně, ale už méně. Jaký poznatek máte VY??? Také to vaše děti svědilo i po aplikaci genciánou? Nebo již vůbec? Díky za odpověď a případnou zkušenost.

stipa
21. okt 2010

@tygrous - ahoj, jak Ti reagovalo mimčo na ten žloutek?

karolina969
21. okt 2010

Ahoj holky. Tak jsem taky najela na dietku. Koupila jsem Probiosan i Biomin H (mimochodem docela hnus) ☹ Mám nějaké otázky. Probiosanu stačí 1 tableta denně? A ten Biomin můžu střídat se šumivým vápníkem? Toho si dávám 2 tablety denně. Ještě jaké pečivo můžu jíst? Obyč.rohlík by neměl vadit,ne? A jaké pečivo vadí? Čtu složení,ale nevím co by vadilo, jen pšeničná mouka?Jinak vajíčka ani mléko,či syrovátka tam nebývají,tak nevím. Obdivuju vás,co se takto stravujete dlouhodobě, už teď mi chybí mnoho potravin, a taky ta čokoládka 😝
Malý měl zelenou stoličku. Je možné,že po Probiosanu?Děkuji za odpověď.

luthien.k
21. okt 2010

@karolina969, Probiosan stačí dávkovat podle návodu, Biomin H také a není nutné ho střídat se šumivým vápníkem, Biomin H je přírodní preparát bez zbytečných přídavných látek a velmi dobře vstřebatelný, to si u šumáku nejsem rozhodně jistá (ani jedním).
Pečivo - pšeničná mouka by vadit neměla, zatím bych jí nevysazovala, jinak na baleném je vše napsané (pokud tam je něco z kr. mléka nebo vajec, je na to legislativa) a pokud je to nebalené, tak telefonát do pekárny 😉
Čokoláda - zkus čokoládu z karobu (ale zase pozor, aby tam nebylo mléko).
Zelená stolička po Probiosanu asi ne, nezůstala jen déle v plence? To pak často zoxiduje... Pokud se to neopakuje nebo nemá jiné příznaky, jako bolení bříška, průjem a tak, tak bych to neřešila.

luthien.k
21. okt 2010

@stipa, na takové věci tu kam.zyk prostě chybí, ach jo ☹... Selským rozumem bych řekla, že kdyby to byla jen kvasinka, tak se to zmenší, tak leda by v tom byl ještě jiný čertík schovaný. Co skáknout na kožní, jestli tam není nějaký ten kok třebas, kterého by bylo potřeba třeba přeléčit atb.? U nás, když jsme si nebyly jisté, jestli malý nemá ekzém infikovaný, tak mě na kožní kam.zyk sama poslala, pro jistotu, ono to z těch fotek je někdy prdlačky vidět...

steelska
21. okt 2010

ahoj potřebovala bych poradit mam pocit že muj mali ma atopicky ekzem je možne že ho muže myt jen na obličeji?

ella26
21. okt 2010

@modra1 děkuju za info, skin cap jsem po vašich radách vyřadila. Ložiska po něm sice zbledly, ale dost se vysušily, takže telď to musím hlavně hodně promastit. Zkouším excipial a modrou indulonu.

stipa
21. okt 2010

@luthien.k asi jo, máš pravdu, že fota jsou někdy neodpovídající a musím ještě popsat ☹

ella26
21. okt 2010

@luthien.k Prosím tě k té jáhlové kaši. Mám ji uvařit jen s vodou nebo s UM. Koupila jsem tu Alnaturu. A pokud by malému nejedla, můžu ji nastavit třeba vařenými hruškami nebo tak? Děkuju.

bianka234
21. okt 2010

@luthien.k
@stipa mne keď kamzyk kázala dávať gencianu, tak zabrala hneď, krásne to za tie 2 dni sa ukludnilo a nesvrbelo, ale ten stafylokok tam zrejme bude, lebo to má vraj každé atopické dieťa. Nám tiež na moje velikánske naliehanie urobila detská ster, aj keď ma presviedčala, že určite nemá nič. A bol tam zlatý ako hrom, a nevedela čo s ním, tak volala kožnej u ktorej som bola kedysi s malým, a tá jej povedala, že nech si dávam to čo mi predpísala vtedy, čiže afloderm a protopic, ale mne toto môže rozprávať koľko chce. Nedala som. Vraj antib. nezaberú.

bianka234
21. okt 2010

@ella26 ja varím vo vode, a hodím do toho presne ako píšeš hrušku, a trošku soli a glukopur 😉

luthien.k
21. okt 2010

@bianka234, a co na něj teda zabralo nakonec?
@ella26, buď jak píše bianka (já teda nikdy nedávala sůl ani glukopur, přesnídávka to ochutila dostatečně, aby mu tochutnalo) nebo když chceš mléčnou, tak taky ve vodě (UM se nemá vařit) a pak do teplé kaše zamíchat normálně UM podle toho, kolik jsi dala vody.

valentinuska
21. okt 2010

já jsem dneska byla v lékárně a neměli Biomin - tak mi dali nějaké obyčejné tablety vápníku, stály pár korun a v příbalovém letáku je uvedeno, že se má brát 2-4 denně hned po jídle ... tak budu brát 3 po každém hlavním jídle, snad to bude ok 🙂
jak poznám, že by mi ten vápník chyběl?

jinak jestli mohu holky poprosit, tak sem někdo občas hoďte, co jste si udělali dobrého k jídlu ... já vůbec nevím, co bych měla jíst, asi toho je spousta, ale já si to prostě jenom neuvědomuju 🙂
dneska jsem měla k večeři uzenou makrelu s houskou, takže jsem si vůbec nepřišla jako na dietě 🙂 já úplně zapomněla, že můžu jíst i rybičky 🙂

luthien.k
21. okt 2010

@steelska, už jsme se někde potkaly, že? 😉 Atopický ekzém může být jen na obličeji, tam často u dětí začíná, obzvlášť na tvářičkách, které jsou nejcitlivější. My ho měli vždy jako první na čele.

bajciatko
21. okt 2010

Ahoj 🙂
som tu prvykrat a nemam sancu vas docitat, ale uz som parkrat nakukla, ale nepisala... Mam 1 rocnu Danielku a ekzem mame asi tak od 4 mesiacov....
Po lete sa nam zhorsil ekzem a dnes uz len nachadzam dalsie a dalsie miesta kde ho mame ☹
Kozna nam samozrejme dala kortikoidy (Afloderm), casto ich nepouzivam, teda v lete vobec, ekzem uplne zmizol...., teraz pouzivam hned ako nejaky ekzem objavim, mi to pride lepsie dat ho hned a zbavit sa ekzemu ako cakat a len mazat a ono sa to aj tak zvacsi a nakoniec musim dat tych kortikoidov viac....
Ak mi viete niekto poradit co-to viac, mozno ako sa uplne vyhnut kortikoidom, tak vopred dakujem.

luthien.k
21. okt 2010

@valentinuska, no nevím, kam.zyk vždy píše ze svých bohatých zkušeností, že vápník se má brát vždy na lačno a na něj alespoň dvě hodiny nejíst, nepít. Není problém se nacpat tabletkama, ale problém je, aby se ten vápník z nich správně vstřebal. Já bych teda u tohoto trošku pochybovala... Ani Caltrate plus neměli? Já si to vždy buď nechala objednat v lékárně nebo koupila na netu. Že Ti vápník chybí, to se nechá udělat myslím rozborem krve nebo moči, ale ani to tuším není 100% ukazatel - ale jinak to asi nepoznáš 😉 Prostě je důležité dát si účinnou denní dávku:

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/vapn...

U nás oběd: vepřové maso (kýta) v mrkvi (s oves milkem místo smetany), brambor, k večeri vývar z krůtích křídel se zeleninou a bezvaječnými nudlemi, pečivo 😉 No a teď štrůůůdl 😀
Makrelu bych si už raději příště nedávala, to po té úpravě umělým kouřem atd. snad už ani není ryba s tím, co mají ryby prospěšného 😉 Navíc hrozí listerie a salmonela, ale já jsem těhu, tak to asi beru podle sebe 😉

bianka234
21. okt 2010

@luthien.k to bolo ale dávno, teraz zabrala tá miešaná masť, lenže čo bolo bolo...
malý mal dnes zajaca, inak takého istého ako pred týždňom a to bolo v pohode, a dnes no paprika, škriabal sa ako besný.

steelska
21. okt 2010

@luthien.k jo taky tet koukam on toma na spankach a takovy rudy a suchy

modra1
21. okt 2010

@valentinuska _ som rada, presne o to mi išlo, aby som ťa povzbudila. Ver mi, že ja rozhodne nie som typ žienky domácej 😀, ale dá sa to zvládnuť.
Ad kokosové mlieko: netuším, ale treba skúsiť. Až sa pustíš do diéty, aspoň 14 dní treba dodržiavať veľmi prísne a potom môžeš začať testovať, najskôr silné alergény ako vajce a BKM, každý po 7 dní, neskôr aspoň 3 dni každú "dobrotu", tak by si mala zistiť, či vadí alebo nie. Základ je písať si všetko čo zješ. Keď na niečo zareaguje, budeš hľadať viníka a zároveň zistíš po akom čase reaguje. Prídeš na to, neboj. Niekedy treba byť ako detektív Oriešok 😀

valentinuska
21. okt 2010

@luthien.k téééda, i makrela je nic moc 🙂 že uzená, to chápu, že není úplně ideální tepelná úprava ...
ale listerii a salmonelu bych tam nečekala ☹
tak hold příště si udělám normální rybu jako lososa nebo žraloka a upeču 🙂

modra1
21. okt 2010

@ella26 _ k modrej indulone: samozrejme používaj krémy, u ktorých vidiš, že dieťatku vyhovujú, ale práve modrú indulonu na suchý a svrbiaci ekzém mne kamzyk neodporúčala. Na jej radu som mazala Bepanthenom, už si nespomínam presne, ale tuším po 3 dňoch svrbenie prestalo a pokožka sa vyhojila.

modra1
21. okt 2010

@valentinuska _ uf, tých jedál sa dá veľa vymyslieť. Napríklad zemiaková kaša je v diéte s olivovým olejom a trochou vody, v ktorej sa zemiaky varili (dá sa aj s Reis drinkom, ale mne sa zdá veľmi sladký, používam ho len do krupice). Varená ryža s kukuricou, mrkvou, brokolicou, pohánkou. Bulgur presne podľa návodu na obale. Zemiakové lokše s kačkou 😉.

tygrous
22. okt 2010

@stipa Ahojky. Njedriv jsem testovala zloutek pres MM, pak bilek pres MM a pak zloutek primo malymu. Ale poprve mel 3.den ve stolici krev, tak jsem to stopla a dala tyden pauzu a zkusila pak znova zloutek primo jemu a uz to bylo v pohode...takze ta krev predtim nebyla zloutkem. Ekzem se mu neudelal, jen semtam pupinek, ale to reakci neznamenalo. drzim palce, at to mate taky v pohode!!!

stipa
22. okt 2010

@bianka234 - takže zabrala nějaká míchaná mast od kam.zyk? Já tam v pondělí na to kožní dojdu a uvidíme. Sice je ještě fialový, ale snad se to do té doby smyje. No, jsem zvědává, co mi poví, ona ta naše kožní není taky žádný zázrak, hned na vše píše kortikoidy. Takže si mám říct o stěr na stafylokoka?

stipa
22. okt 2010

@tygrous - ahoj, no já měla zkoušet hned přes prcka @luthien.k tak jak mi radila luth 1/4, 1/2, 3/4 žloutku no a dnes máme dát celý žloutek. Ta stará ložiska se mu nezvětšila ty nová co se mu udělala dříve se dnes zvětšila u zápěstí, ale to člověk neví, zda je to tou kvasinkou nebo počasím nebo čím ☹ Ta zvětšená ložiska jsou bez pupínků, trošku červenější, ale neosypal se. Tak holky nevím. Teď je takové počasí, které mu zrovna asi moc nevyhovuje! Takže je to kvasinkou, počasím či žloutkem??Tváře má jeden den relativně o.k. druhý den nic moc a takhle je to pořád dokola, to samé, ať už byl či nebyl na oves testovaný. No a teď babo raď 😀 Dnes mu dám naposled ten celý žloutek a pak týden nebudu nic testovat a uvidíme. Možná je to reakce na počasí se žloutkem dohromady, možná jen počasí ☹ já fakt nevím.

bajciatko
22. okt 2010

@luthien.k je smotana spustac ekzemu?

sunysara
22. okt 2010

ahojky, chtela bych se zeptat, mohl by malý příkrmy ve skleničkách co jsou napsané jako hypoalergenní?

jo a jinak sjem našla kaši nestlé sinlac tu můžeme taky??