Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
22. okt 2010

@bajciatko, zatím jsem nestihla reagovat, ale Váš problém zřejmě bude také v nějaké potravinové alergii, když se stále ekzém vrací. Smetana a cokoli mléčného může být spouštěčem a udržovačem ekzému, stejně jako vejce, sója, ryby, kakao, celer, rajčata... Je toho hromada. Doporučila bych dočíst diskuzi nazpět (nebo až bude víc času, napíšu víc) a zkusit dietu bez mléka a bez vajec a ostatní alergeny střídmě (viz. seznam bezpečných potravin):
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...
Do 14 dnů, tří něděl po přísné dietě by měl být vidět výsledek 😉

luthien.k
22. okt 2010

@sunysara, nápis hypoalergenní nestačí, musíš zkoumat složení 😉 Sinlac byste podle mě mohli.

luthien.k
22. okt 2010

@stipa, to je těžký, když reaguje i na počasí, vysaď vejce a nech ho, jak píšeš, týden v klidu a uvidíš, co to udělá. Jinak na to kožní si zajdi, kortiko ale hned nemaž, určitě chtěj ten stěr.

luthien.k
22. okt 2010

@valentinuska, tak tak, raději nějaká kvalitní ryba na přírodní způsob 😉

luthien.k
22. okt 2010

@modra1, jen pokračuj, nestíhám a s mazáním mám málo zkušeností! 😉

sunysara
22. okt 2010

jak to že to nestačí??? proč je to hypoalergenní?? ☹ nechápu to.

co mám zkoumat za složení???

luthien.k
22. okt 2010

@sunysara, člověk nesmí být přehnaně důvěřivý 😉 Protože ne vždy, co považuje výrobce za hypoalergenní, tak skutečně hypoalergenní je. Raději konzultuj, pokud tam bude něco jiného, než je na seznamu: http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...

luthien.k
22. okt 2010

Příklad - v HA skleničkách je 100% i rýže a mrkev a sama už víš, kolik dětí tu za dobu, co jsi tu v diskuzi, reagovalo na mrkev. S rýží to samé, zpětně byly minimálně tři, čtyři.

luthien.k
22. okt 2010

Nebo si vezmi dětskou kosmetiku - snad na každé je napsáno, že je hypoalergenní. A dala bys tak jakoukoli atopikovi? No nedala, protože prohlášení výrobce v tomhle směru vůbec není podstatné, podstatné je složení.

luthien.k
22. okt 2010

Jinak u kam.zyk to pořád nevypadá nijak růžově, takže tu zatím asi budeme muset vydržet bez ní ☹

sunysara
22. okt 2010

to s kam.zyk mě mrzí.

luth my dneska zkusíme rýži s brokolicí ale asi jen trošičku bojím se reakcí hrozně moc.

bajciatko
22. okt 2010

@luthien.k no je mozne, lebo som robila tekvicovy privarok a zda sa mi, ze odvtedy sa jej ekzem zhorsil a som sa cudovala, ze preco.... dnes som ho chcela robit tiez, lebo jej velmi chuti, no ale asi spravim len polievocku bez smotany... Manzela ma atopicky ekzem od detstva, ktory prerastol do alergie, takze u nas je to dedicne, no bojujeme... Prave som pozerala clanky o Solnej jaskyni, tak uvazujem, ze vyskusame a v lete chceme ist do kupelov, snad pomoze nieco z toho
Mliecko pijeme Nutrilon 3

valentinuska
22. okt 2010

@modra1 jo díky za typy 🙂 z toho co jsi vyjmenovala bohužel některá jídla jako bulgur či pohanku fakt nemůžu, nechutnají mi a nesním je ... už jsem to zkoušela dřív a žaludek to prostě neudrží 🙂 i když to asi zkusím znovu, třeba to už bude lepší 🙂
jinak ale typ na bramborovou kaši určitě využiju a pak i rýži už dělám s různou zeleninou ... jenom škoda, že zatím nejím ani brokolici kvůli prdíkům 🙂

luthien.k
22. okt 2010

@bajciatko, solná jeskyně nebo lázně jsou jen doplněk, hlavní věc je vyvarovat se toho, co vadí ve stravě, případně kosmetice, pracím prášku atd.

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

Jestli chceš opravdu zkusit dietu, na Nutrilon 3 musí pryč a místo něj plně štěpené mléčko, Nutrilon allergy care. A vše ostatní z mléka také pryč, náhradou může být mléko rýžové. Zkus si počíst tu diskuzi zpět 😉

@sunysara, brkolice s rýží bude v pohodě, uvidíš 🙂 Alergie na rýži je přece jen rarita a na brokolici už tuplem 😉

sunysara
22. okt 2010

@luthien.k ale stát se může. ☹

tygrous
22. okt 2010

@stipa Hm, to mame taky...furt je v pohode a kdyz testujeme, tak do toho vyleze zub, ja snim neco noveho nebo cojavimco a ekzem je tu... Ja bych doporucila udelat tyden pauzu a pak jeste jednou, tim si to proste overis... Ja to tak delam. Ted mame to same s jahodama...3 dny jedl jahodovou presnidavku (kde je 9% jahod) a nic a 4.den male pupinky, 5.den velky pupen a 6.den flek a 7.den jeste vetsi a cerveny flek...ale jahody ten 6.a 7.den uz nemel...no a ja do toho snedla ten 3.,4.i 5.den trochu tvaruzkove pomazanky, kde byla syrova cibule...tak a ted taky nevim, ejstli to ma z jahod, te pomazanky nebo ze zubu, ktere mu asi zas lezou...

Jinak vcera jsme byli na 10-mes.poradne a dr.se ptala, ejstli davam jogurt. Tak jsem ji uz asi po pate rekla, ze mel reakci na BKM a ze jogurt pomalu teprve zkousim zavest, ale ze ma rymu a mel hlen ve stolici, tak s jogurtem ejste pockam. A ona, ze jogurt klidne davat muzu, ze je to zakysany vyrobek a nevadi 😠 Ale asi vadi, kdyz rymu ma uz 10 dni a hlen mel akorat ten jeden den, co jedl i jogurt... Jesteze je tu kam.zyk, protoze jinak bych chudaka malyho asi cpala jogurtem dle rad dr. a pak s nim litala na kozni a patlala ho mastmi a pak jeste na gastro kvuli stolici...

bajciatko
22. okt 2010

@luthien.k My sme uz tych Nutrilonov tolko vyskusali a nechcela nam pit ani HA ani Soya, tak sme skoncili pri obycajnom.... Su dost drahe a experimentovat s nimi ma prestalo bavit asi v 4 mesiaci, to bol doslova boj s mliekom....
A ked vysadim a zmenim mlieko, tak ekzem zmizne?

stipa
22. okt 2010

@luthien.k - já i když doma kortikoid měla, tak jsem nemazala, když tedy pominu ten Scin Cap co jsem si myslela, že koritkoid není a byl volně prodejný!!! No, jo, no není to jednoduché, ale to je holt život dítěte s AE ☹ 😉

bajciatko
22. okt 2010

@luthien.k Nasla som Nutrilon Alergy Care 1 a 2... mozem teda rocnemu dietatku skusit dat tu 2, myslim, ze tam vyssia rada uz nie je, teda aspon som nenasla, hoci normalne pije 3?

stipa
22. okt 2010

@tygrous - to mě taky na pediatrech štve!!! Radí, radí, ale k .... Kdyby je člověk poslouchal, tak si myslím, že kolikrát je to horší než lepší. Někdo má třeba na pediatra štěstí, tomu z duše závidím 😉 náš prípad TO TAKÉ není!!! BOHUŽEL. Jsem šťastná za holky, co tu máme a co radí fakt na 1s *

stipa
22. okt 2010

@ella26 - excipicial může někdy prcka štípat, je tam myslím urea - močovina. Tak se třeba nediv, kdyby byla nějaká reakce.

stipa
22. okt 2010

@steelska - ano to má luthien pravdu, u nás začal ve 2. měsíci na čele, pak to šlo na tváře, ušní boltce, a pak se to rozšiřovalo na hrudník atd. Byly to malé mapy, že jsem si myslela, že to může být i Seborea, neboť v té době měl seboreu i ve vlasech. Ale u nás také takový začátek.

stipa
22. okt 2010

@sunysara - ahoj, skelničky můžeš, nejlépe od Hipp či Alnatura v dm, ale raději si vždy přečti složení výrobku. Někdy tam dávají rajský protlak, celer, smetanu, mléko a jiné alergeny. Člověk musí prostě pořád číst!!! Nejlepší je ale prckovi vařit, víš, co tam dáváš. Já kupuji skleničku jen když vím, že pojedeme pryč, nebo ji mám v zásobě, kdyby se něco stalo a já nemohla vařit 😉 jinak raději vařím, je to za chvíli hotové 🙂 kaše Sinlac je pro elergiky ideální 😉 🙂

sunysara
22. okt 2010

@stipa já jsem ji práve díky kamošce objevila a dají se z ní delat báječný recepty.
jinak skleničky jsem myslela občas jinak vařím, aztím jen brambory které po minulým blinkání vyndchávám a mrkev začnu zase jen pomalu nevím jestli ten ekzém byl kvůli nní, jinak dáváme cuketu, brokolici a dneska dýni a pak rýži.

jinak jsem se chtela zeptat, když dám větší pomer cukety a malý brokolice kjdyž by mel reakci tak by ji mel a bylo by to jedno kolik že jo???

luthien.k
22. okt 2010

@sunysara, anafylaktického šoku se po podání vařené zeleniny fakt bojíš zbytečně 😉 Když už jím děti ve výjimečných případech reagují, jde o těžké alergiky, kteří mají daleko větší problémy než vy (například malá od kam.zyk) a když už, tk reagují obvykle na termostabilní alergeny, jako je mléko nebo ryby nebo ořechy, ale ne na vařenou brokolici s rýží!!! To byste byli jedni z deseti miliónů 😉
@bajciatko, ano, ten AC Nutrilon je jen do čísla 2, je to OK. Jestli po jeho změně ekzém zmizí, Ti nikdo nezaručí, to bohužel, od toho je to eliminační (zkušební) dieta, která ma za účel zjistit, zda tento alergen ve stravě vadí či nikoli. Pokud bude stále ekzém stejný, tak očividně vadí něco jiného, ale protože 40% dětí má negativní testy IgE na mléko a přesto na ně reagují (a to nepočítám ty, kterým to vyjde třeba falešně negativně, tohle jsou jen ti, kteří mají nonIgE alergii), tak to mnoho mamin jinak nezjistí, než že BKM vyloučí ze stravy.

bajciatko
22. okt 2010

@luthien.k a ked sa uplne vyluci mlieko (co si vobec neviem predstavit) zo stravy v akejkolvek podobe, tak ekzem zmizne?

luthien.k
22. okt 2010

Tak to opravdu nezaručím, ale velká pravděpodobnost tu je, protože je to u dětí alergen číslo jedna. Dokud to nezkusíš, tak to nezjistíš 😉

luthien.k
22. okt 2010

Jinak holky, ozvěte se @bajciatko, komu bezmléčná dieta pomohla, ať má snažší rozhodování, ju? Díky 🙂

Já se hlásím jako první 🙂

karolina969
22. okt 2010

@luthien.k Jééé štrůdl!!! Teń jsem myslela,že nemůžu. Ale vlastně listové těsto je v poho,ne? A nevadí skořice? Já štrůdl miluju 🙂

modra1
22. okt 2010

@bajciatko _presne tak, ako píše luthien, niekto ti nedá záruku ale "za skúšku nič nedáš", jasné, že to stojí viac peňazí, ale v porovnaní so zdravím je to nič. Vylúčiť mlieko a všetko z mlieka sa dá nielen predstaviť ale aj realizovať, viď takmer všetky účastníčky tejto diskusie. Základ je nebrať to ako utrpenie a odriekanie ale ako výzvu, ktorej následkom je vo väčšine prípadov zlepšenie stavu. Čítaj diskusiu spätne, nájdeš množstvo informácií. Držím palce.