Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

tygrous
7. okt 2010

@spagatice Jojo, taky mi bylo z počátku do breku😉 Neboj, bude to lepší😉 Jen ten začátek je těžší, ale pak si zvykneš...a mně teď už třeba mléčné výr. ani moc nechutnají (jsme ve fázi testování, jestli to malýmu ještě vadí)... Držím palce!! Choď často sem, tady jsme na tom všechny podobně, tak tě podržíme...že jo, holky?😉

spagatice
7. okt 2010

Tygrous a ty jsi začala s dietou jak? Vůbec nevím jak začít, když malej může být alergický i na ty potraviny, které má povolené.

stipa
7. okt 2010

@luthien.k chtěla jsem se tě zeptat, jestli si chléb pečeš sama, protže jsem od vás @kam.zyk dostala nějaké recepty, ale chléb tam nebyl nebo někde kupuješ směs či hotový chléb? (bez norm. mléka, pšenice, vajec)?

luthien.k
7. okt 2010

@spagatice, neboj, to zvládneš aneb co by člověk pro prcka neudělal 😉 Určitě začni striktně tím, co jsem psala (zajímalo by mě porovnání s doporučením lékaře), minimálně si však pohlídej mléko, sóju a vejce (plus raději i kuřecí maso). Nevím, co jsi zvyklá jíst, ale i bez celého toho seznamu je toho hodně, co se jíst dá - rýže, brambory, pohanka, jáhly... No prostě ty bezpečné potraviny ze seznamu v odkazu. Na ověřené pečivo bez BKM mazat Floru lihgt, Perlu vitamínu nebo BioVive, na vaření olivový olej. Dají se dělat polévky nebo různá jídla z jedné pánve typu rizoto, přírodní maso s přílohou a vhodnou zeleninou, k snídani jsou skvělé kaše právě z pohanky, jáhel, rýže, dělané do těch obilných mlíček, ochucené třeba glukopurem, na pití místo mléka obilný nápoj oslazený melasou (oves milk plus melasa = pro mě naprostá chuťovka 🙂), místo jogurtu se dá uvařit třeba z Kokos milku dobrý pudink atd. I HA buchty na plech jdou, kdyžtak pošlu recept nebo holky.
Z probiotik pro sebe třeba Probiosan a pro prcka nejlépe kapky BioGaia.

luthien.k
7. okt 2010

@stipa, já už nemusím tolik nahrazovat, já už nekojím, i když jsem těhu, tak v těhu se doporučuje sice jíst střídměji, ale víceméně vše 🙂 Já pečivo pekla jen občas, třeba tento chleba: http://www.varimezdrave.cz/kvaskovy-zitny-celoz...
Je moc dobrý, je bez pšeničného lepku, ale já jsem teda líná ho péct pravidelně, to se přiznávám bez mučení 😅 Hlavně ten kvásek je časové náročný udělat i udržovat.
Pečivo a jeho bezmléčnost a bezvaječnost se dá ověřit v pekárně nebo na té etiketě. Jsou i čistě žitné chleby, bez pšenice, která je jakožto alergen z obilí nejagresivnější. Mléko a vejce se do klasického chleba šumava obvykle nedávají, někde ale pro lepší chuť třeba dávají syrovátku, tak na to bacha. Prostě ověřovat a ověřovat 🙂

luthien.k
7. okt 2010

@spagatice, ještě zkus popsat, jak ten ekzém vypadá, kde ho má atd. a taky co máte za kosmetiku 😉

luthien.k
7. okt 2010

@jijitka, na takové záhady jsem já asi krátká, snad se objeví @kam.zyk, to jen abys věděla, že Tě tu neignorujem 😉 Já dokážu poradit ten základ, ale jakmile je to nějaká "specialitka", tak na to už opravdu nestačím... Oblečením to určitě být může, prostě striktně bavlna, čistá, i na čepici a aby ho třeba ani bunda na krku neškrabala nebo tak. Napadá mě třeba i banální příčina, že špatně máchá pračka a v oblečení zůstane víc dráždivých věcí z pracího prostředku... Někdy je asi těžký odhalit, z čeho to ty prckové mají, zvlášť když dieta nemá zásadní vliv (což je asi váš případ).

luthien.k
7. okt 2010

@jijitka, ještě mě napadá, že nonIgE alergie se může projevit ekzémem i se zpožděním řádově dny, týdny i měsíce (!). Jak je to dlouho, co jsi vyřadila ty nové příkrmy? Třeba je třeba delší doba na vyčištění, kdyby to měl po nich... Někdy tři týdny i déle.

jijitka
8. okt 2010

@luthien.k díky za reakci, já vím, že děláte, co můžete 😅
tím pracím práškem si myslím, že by to nemělo být - aviváž nepoužívám, přidávám extra máchání
Oblečení je teď trochu problém, protože všechny mikiny a bundy mají buď zip nebo okraj, který může škrábat - snažím se dávat bavlněná trička co nejvíc ke krku, abych zamezila kontaktu.
Nové příkrmy jsem vyřadila před cca 2 týdny, poté co se mu objevily pupínky na zádech. Jak jsem psala, záda se vyčistily a pupínky se plynule přesunuly do oblasti výstřihu ☹ .
Já už jsem zmatená z toho, že se mu objeví pokaždé něco jiného a v jiné oblasti. Má jen jedno místečko na krku, kde se mu červený flek objevuje častěji. Dříve měl suchá červená místa i např. v ohybech pod kolínky, lokty atd., teď, když se mu něco objeví, vždy nejdřív v oblasti krku a někdy se to rozšíří na záda nebo hrudníček. A jsou to malé hrubé (na omak až drsné) pupínky.

tygrous
8. okt 2010

@spagatice Ja jedla presne jak ti popsala luthien😉 Vse vysadit a najet na HA jidelnicek, coz bylo ze dne na den krute, byla jsem z toho i desne nervozni, ale fakt se to da😉

tygrous
8. okt 2010

@kam.zyk @luthien.k Tyjo, pises, ze reakce nonIgE muze byt se zpozdenim i mesice (u)! Ahcjo, to je docela blby, jak ja teda ted poznam, ze mi na BKM nereaguje? Kdyz jsem jedla BKM ja, tak se to na nem vubec neprojevilo, pak jsem byla pryc a BKM jedla malo a k tomu spoustu ruznych jidel + dostal Hami prikrm a zvetsil se mu stary flicek... Ja BKM radsi na par dni vysadila, vse se zklidnilo a zacla jsem zkouset HA NUtrilon. Prvni den (po minidavce - 2 odmerky) se objevil flicek (tezko rict,jestli teda reakce na BKM nebo na neco jineho, mela den predtim tunaka a dva dny predtim bramborovy knedlik z pytliku, ktere jsem ale jedla uz jednou driv a reakce nebyla). Flek se teda zatim neztratil, ale vyblednul, ted je trochu drsny a leskly, z urciteho pohledu temer neviditelny. HA Nutros jsem davala 6 dni, dnes jsem chtela zkusit jogurt, ale ted teda nevim... To je teda vec ty nonIgE☹

luthien.k
8. okt 2010

@tygrous, no, bohužel, kam.zyk ve svém seriálu o AE píše, že i z tohoto důvodu jsou nonIgE alergie oříšek, ale myslím, že takhle dlouhé reakce nejsou tak časté, nevím... Kdoví, zda třeba malý od @jijitka nereaguje takovým způsobem a tak jsme zmatení, z čeho to má...
tygrous, Ty se drž toho, co jste s kam.zyk začaly a že to vypadá, že na BKM reakce není. Určitě pokračuj v testování. Kdyby se něco objevilo za delší dobu, není problém zase mléko vysadit. Ten flíček bych tipla spíš na tuňáka, i časově by to odpovídalo.

tygrous
8. okt 2010

@luthien.k No to mas pravdu, ze mliko muzu kdykoliv vysadit. Skoda ze tu ted kam.zyk neni, k jogurtu jsme se totiz jeste spolu nedostaly, ale ja bych ho prubla😉

kam.zyk
8. okt 2010

Dnes opět jen telegraficky, ještě pořád nemám net:

@tygrous neboj se nonIgE reakcí, měla jsem přes 200 mämin a nejdelší čas reakce byl 10 dní. NonIgE zpoždění cca měsíc a dýl je ohromná rarita a projevuje se spíš jinak, např.chudokrevnost, atd., takový ten běžný typ alergie (kolika, ekzém, zvracení, atd.) je záležitost sice jak IgE tak nonIgE alergie, leč v naprosté větš.to není delší poločas reakce než 3 dny. U tvého dítka to také není dýl než 3 dny (proto teď nově začínám vždy zkoumání aneb expozici s největšími alergeny, tak zjistžím, jak rychle dítě reaguje a podle toho nasazuju interval testování potravin). Ten jogurt určitě zkus. Nebála bych se to pak zkusit i na prckovi, opatrně (začít pár lžičkama).

@spagatice Ahoj, luthien ti dala naprosto skvělé instrukce, psala odkazy na moje články o atop.ekzému a psala ti vše, co bych ti napsala já, řiď se jejími radami. Ano, dítě může být alergické i na HA potraviny, ale s mnohem menší pravděpodobností než na neHA potraviny a zadruhé, nějak se začít musí a i dieta se větš.upravuje na míru a najít, co dítěti způsobuje problémy, není zdaleka tak složité a vždy se to podařilo (měla jsem přes 200 mamin, mimochodem ta dieta, ten seznam HA a neHA potravin, je výsledek právě tohoto zkoumání atop.dětí, v odborné lit.jsou jídelníčky už poněkud zastaralé, nerespektující, že zdaleka nejčastějším alergenem je dnes už pár let BKM+vaječný ovalbumin). Takže: nasadit dietu jak psala luthien a posléze zařazovat potraviny. NIc na tom není a vyzkoumat alergen (piš si jídlo), je jednoduchá věc. Holky tě budou instruovat a já už taky brzy budu mít net. A neboj, zvládneš to, maminy zvládnou všechno. Kolikrát se na mě obracejí s opravdu hodně vážnými chorobami svých dětí a vždycky to zvládnou tak, že koukám jak jelen 🙂

@jijitka ahoj, prcek hodně citlivě reaguje na imunitní výkyvy, které přináší infekce, změny počasí a taky bych prověřila, jestli ho nemůže něco dráždit zvenčí (když se osypal naposled- nebyla třeba změna prostředí?) On nějaký spouštěč bude, jen je třeba si ho všimnout. Podle mě to strava nebude, to jsme prověřovaly, ale - nemůže to být nějakým dráždičem typu aviváž? Jak vypadá kůže teď? Má tendenci to mizet? Nerozvinula se od doby tvého příspěvku nějaká nemoc, nemá teplotu?

spagatice
8. okt 2010

Ahoj holky,
moc vám všem děkuju 🙂 Michálkovi jsem samozřejmě dietu nasadila a budu zkoumat, kde je nějaký problém. Jen mi prosím ještě poraďte, jak dlouho může trvat, než se projeví alergie na jednu potravinu? Jo a taky co to je to BKM?

No a na konec se přiznám bez mučení, že jsem se rozhodla přestat kojit. Zřejmě to tady většina z vás odsoudí, ale pro mě to bylo to nejlepší rozhodnutí. Stejně jsem chtěla do roka přestat kojit, navíc mám poslední dobou vyrážku na prsou, svědí mě, mám na nich stroupky, Michálek mě kouše. Takže než se trápit, tak raději přestávám.

Holky koupila jsem mouku na chleba, půjčím si od našich domácí pekárnu, máte tedy některá recept na nějaký?

corinno
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
spagatice
8. okt 2010

Jo jídelníček už si píšu 😉 a píšu si tam taky v jakém stavu zrovna ekzém je

luthien.k
8. okt 2010

@spagatice, BKM je bílkovina kravského mléka.
To kojení - do půl roku u atopika "nutnost" (pokud to jen trochu jde), do roka super, ještě déle je to fajn, ale ony se stejně dost často děti odstaví samy, v mém okolí hojně kolem toho roku 😉 Jinak jestli se chceš tím mimo jiné vyhnout i té dietě, tak to se stejně moc nevyhneš, ono je v pozdějším věku dítěte stejně moc těžký jíst něco, co chce prcek ochutnat a Ty mu to nemůžeš dát (vlastní zkušenost), takže já nakonec nedržím sice striktní dietu, ale nejím toho dost, mimo jiné proto, aby to malý nechtěl 😉
Já jsem už recept na chleba dávala, pak Ti jistě poradí v tématu recepty pro domácí pekárnu v sekci receptů a vaření. Chodí tam třeba @erikasadek, která měla taky chlapečka s dietou bez BKM, tak má s tím zkušenosti a ráda Ti poradí, jak ji znám (zdravím Eri 😵 ).

luthien.k
8. okt 2010

Takže vysazujte vysazujte 🙂 a až uvidíš nějaké změny (k lepšímu doufám), tak se ozvi a poradíme, jak zavádět zpět, ju? Ta doba reakce je zhruba tak, jak píše corinno. Ale na to je pár týdnů čas. Jinak kdyby cokoli, tak jsme tady (snažíme se 🙂)
@kam.zyk - ahooooj 😀 Zase jsem o něco chytřejší s těmi opožděnými reakcemi typu nonIgE, zapisuju si 🙂
@jijitka, ještě mě v souvislosti s otázkami kam.zyk napadlo, že třeba je možné, že se v něm měla nějaká nemoc tendenci usídlit, ale imunita to ustála, že sis toho ani nevšimla a na ten popud se osypal...
Jo a @spagatice, ještě jsi nám nenapsala, jak konkrétně ten ekzém teď vypadá a jakou používáte kosmetiku, taky by se dalo případně něco poupravit 😉

safron1
8. okt 2010

Ahoj, zdravím vás, mám otázku na Věrku - kam.zyk...Věruško, byla jsem dnes koupit Bubchen baby creme a oni prý přestali dělat ten "náš", který nám už víc než rok drží ekzém na uzdě a nahradili ho jinou verzí, kde není tolik zinku, chybí talek a jiné složky. Co teď? Když je to prokazatelně ta věc, co nám pozitivně ovlivňuje ekzém? Díky Veronika F.

spagatice
8. okt 2010

@luthien.k díky, to je jasný, že když prcek něco nebude jíst, tak se tím před ním nebudeme ládovat my. Bude to těžký. Já stále doufám, že alergik nebude. No uvidíme.

jijitka
8. okt 2010

@kam.zyk ahoj, tak ať to vezmu postupně: z pracího prášku nebo aviváže(nepoužívám) asi ne, používám stále stejný (Lovela a od doby, co jsou příkrmy Persil sensitive) + důkladně máchám.
- změna prostředí taky nebyla, změna počasí ano - v té době byly dost velké teplotní výkyvy (ještě mě napadá inverze, smog ...??)
- něco z oblečení by to být mohlo, vybavuji si, že úplně poprvé měl vyrážku a fleky na uších a po obvodu celého krku - tenkrát měl fleecovou čepičku, která v těch místech už neměla podšívku. Teď naposled mu krk mohl podráždit nějaký zip nebo lem z mikiny, záda nevím, na tělo mu dávám jen bavlnu, ale mohla jsem ho třeba svlečeného položit na deku..

- pupínky ze zad zmizely samy - bez nějaké zvláštní péče, jen za pomoci tělového Lecidermu střídaného s Excipialem
ALE objevily se na krku, taky postupně mizí, ale místo nich se objevilo několik fleků, které už ho svědí - dnes večer si je škrábal, takže dostal Fenistil.
Teplotu nemá, nemocný taky není a žádný nový zub jsem taky neobjevila (předpokládám tedy, že největší kožní reakce je v době, kdy se zub prořezává dásní)
Já mám v úmyslu vysadit i ze svého jídelníčku ty nejsilnější alergeny (bez čokolády, ořechů atd. se obejdu) a až se prcek vyčistí, budu si poctivě zapisovat vše, co by mohlo reakci způsobit.

Já jen nechápu jakým způsobem se ta reakce rozvíjí - fleky, co má teď na krku jsou horší než pupínky, které měl předtím na zádech. Proč se tedy ty fleky neobjevily na zádech?? Může to být i tím, že záhyb pod bradou méně větrá, navíc je dost často vlhký jak malý slintá??


spagatice
8. okt 2010

@luthien.k No vidíš, na to jsem zapoměla. Pokud je ekzém v klidu, tak má suché fleky různě veliké světlé. Pokud je rozbouřený, tak má ty fleky červené. Vyrážku má na nožičkách - kolení jamka, stehna, nárt; na ručičkách - skoro všude; na bříšku - asi dva flíčky; na zádičkách - asi tři flíčky; na přirození taky flíčky.
No a koupeme ho jen ve vodě. Jeden čas jsme měli od doktorky olej (musím se kouknout na název), ale ten už nepoužíváme. Dvakrát denně ho mažeme krémem Lipobase. Na zadeček obyč. masti na opruzeniny. Teď jsem koupila tu konopnou mast, tak uvidíme.

uankab
8. okt 2010

@spagatice , na aky chlebik hladas recept? chces len bez BKM, ci nepsenicny? ja som dost experimentovala (kedze sme dlho nemohli ani psenicu a ani spaldu), robila som razny chlebik, skusala som rozne muky, ale psenicnemu sa nic nevyrovnalo... najpodobnejsi je chlebik zo spaldy, ten je dobry a chutny, raz je veelmi tazka...

spagatice
8. okt 2010

@uankab nějaký recept z žitné mouky, kde nebude mléko, cukr apod. a půjde udělat v domácí pekárně. V životě jsem nic takového nedělala, tak jsem jak Alenka v říši divů 😀

spagatice
8. okt 2010

Ten recept od Luthien vypadá dost složitě 😅

kam.zyk
8. okt 2010

@safron1 Moje noční můra je ta, že osvědčený přípravek zmizí z trhu. Čili, toto

http://www.lekarna.cz/bubchen-baby-krem-pro-koj...

má zmizet z oběhu??? Není to omyl? Protože luthien tuhle byla koupit Greposept a taky jí řekli, že už se nevyrábí (hned jsem psala do té fabriky, kde se toto vyrábí a rezolutně popřeli, že by Greposept přestali vyrábět 🙂 ) Nenapsala bys mi složení toho nového Bubchenu? Neboj, to dáme dohromady, zinek event.doplníme ze zinkové masti od HBF a talek taky dodáme (např.tanno hermal lotio), prostě uděláme směsku na míru. Neboj se, uděláme to, aby to bylo dobře.

@spagatice Jestli bude nebo nebude prcek atopik se dá prognostikovat: narodil se normálně, nebo sekcí? Jsou v rodině alergie, ekzém nebo astma? Případně autoimun.choroby? (lupénka, štítná žláza,atd.) Hodně mě ale zarazil popis ekzému. Nešlo by poslat fotky? Ono to totiž nevypadá na akutní alerg.reakci, spíš na chyby v kosmet.péči. Ale chce to ty fota.

@jijitka Je vidět, že detektivní talent ti nechybí, protože sis naprosto přesně odpověděla sama - viz

Já jen nechápu jakým způsobem se ta reakce rozvíjí - fleky, co má teď na krku jsou horší než pupínky, které měl předtím na zádech. Proč se tedy ty fleky neobjevily na zádech?? Může to být i tím, že záhyb pod bradou méně větrá, navíc je dost často vlhký jak malý slintá?? (=přesně tím to je 🙂 ) Aneb, pozoruj, zkoumej, zapisuj 🙂

bianka234
8. okt 2010

@kam.zyk ahoj, tak dietujeme s BKM 18 dní, hhádam by sme už mohli skúsiť jogurt, čo povieš? Inak zlepšenie ekzemu za ten čas vôbec. Píšem si jedálniček aj reakcie a je to úplne nepochopiteľné. Tie reakcie sú úplne nezmyselné, vôbec si to neviem dať dokopy. Krémujeme stále ako si kázala, ale neviem moc sa mi tá zmes nepozdáva, ešte tvár v klude nemal. Ako ďalej?
Čo si myslíš o ťažkých kovoch v tele takýchto detí, ako sa ich vieme zbaviť?

safron1
9. okt 2010

Věruško, včera v lékárně na Hliníku mi povídala paní lékárnice, že jiný krém než tento jim už nevozí. Prostě změnili složení, obal (krabička je vyšší a menší) i nálepku na obalu (obrázek, font písma). složení je takovéto: Aqua, propylene glykol, isopropyl palmitate, zinc oxide, hellianthus annus seed oil,polyricinoleate,polyglyceryn diisostearate,glycerin, ricinus communis oil,hexyldecanol, panthenol,butyrospermum Parkii butter, chamomilla recutita extract, heliotropin,cera alba,zinc stearate, zinc sulfate, tocopherol.

Zmizel talec, oxid zinku se dostal az na ctvrte misto a přibylo bambucké máslo (teda myslím, nemám už ten starý krém, abych se přesvědčila). Jinak to voní, má to jinou konzistenci - né pastovitou, ale krémovitou.

safron1
9. okt 2010

Teď koukám na ten odkaz od tebe a už je tam na obrázku ten nový - porovnej si ho a uvidíš, že vypadá jinak. Ten starý je zde:
http://www.lekarnaparizska.cz/bubchen-baby-krem...