Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
24. okt 2010

@jieff, tak jsem si oživila, že máte genetické dispozice, že je malý kojený a že jste začali přikrmovat - dej prosím soupis toho, co máte už zavedeno, ju? No a taky co jíš Ty, jestli vše, tak to psát nemuší, já jen že bys měla nějaká dietní opatření.
Jinak myslím, že v tomto podle mě ne příliš akutním stádiu to vyřešíme, škoda, že tu není kam.zyk, ale holky, co sem chodí, taky už radí skvěle své dobré zkušenosti, hlavně s mazáním (bez kortikoidů), takže to zmákneme 🙂
Problém je u takových dětí bývá hlavně v tom, že jim vadí něco ze stravy, a to buď ze stravy matky (přes MM) nebo z přímo podávané. Vám se to projevilo až po příkrmech, že, což by mohlo být pro hledání viníka jednodušší. Jinak obecné rady pro péči o malého atopika jsou zde: http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop... (jak koupat, v čem prát atd.)
Co se příkrmů týče, to doladíme přímo na tělo a mazání taky. Psalas, že je to dost suché? Zkusila bych něco z výběru Bepanthen, Leciderm, žlutá vazelína plus Bioderma Atoderm PP v poměru 1:1... Holky, doplňte mě, na zdrsnělý, po koupání červeně vystupující a mírně se olupující ekzém! 😉

bajciatko
24. okt 2010

@lenkamt tak totom a zaujalo a co vam dala ta homeopaticka?

bajciatko
24. okt 2010

@katy.m a pomohlo to na suche miesta alebo aj na vaznejsie stavy, ked je to uz trochu cervene?

bajciatko
24. okt 2010

@luthien.k chcem sa este opytat, niekde to mame drsne suche, to je na lakti, medzi palcom a ukazovakom to mame cervene, ale nie zapalene, take ako keby to bolo ocmulane, neviem to presnejsie popisat a na krku z oboch stran, aj zpredu aj zozadu sa nam to zhorsuje, to sa robia take mapy, trosku cervne to je, ale nie zapalene.... Maste mame Afloderm(kort.), Bioderma Atoderm, Lipobase, Excipial U lotion.... Ktoru mam na co pouzit? Ja to mazem vsetko vzdy jednou a mozno to nie je dobre, mozno suche potrebuje nieco ine ako to uz trosku zacervenale....

spagatice
24. okt 2010

@luthien.k Michálek už měl brokolici, rýži i jablka. Ale nikdy jsem ho tak podrobně nesledovala (já blbec), takže nedokážu říct, jestli na to už někdy nereagoval. Každopádně ekzém je celkem v klidu, už má viditelné jen asi tři flíčky a lehce. Možná to fakt nebylo vůbec z jídla. Uvidíme, zkusím mu to dát, třeba nebude reakce žádná. No a když mu dám tu novou věc, tak stačí mu jí dát jen jednou a pak těch pět dní nedat nic nového? Nebo to musí těch pět dní jíst opakovaně?

luthien.k
24. okt 2010

@bajciatko, znovu opakuju, že nejsem na to mazání dobrá 😅 Vše bych mazala Biodermou, tou se nemůže nic zkazit, to pouze suché hlavně promašťovala, třeba Lipobase nebo Excipial, na to červené by to chtělo asi něco víc léčebného, jako třeba smíchat Bepanthen s Biodermou nebo zkusit Infadolan (ten se nemá dlouhodobě), opět smíchat třeba s Biodermou. Já jen doufám, že v tomto neradím bludy, @modra1, kde jsi se svou pamětí na mazání???? 🙂

luthien.k
24. okt 2010

@spagatice, aby se skutečně zjistila reakce, tak se má dávat těch pět dní každý den... Je to opruz, ale není účinější cesta, jak zjistit reakci.

bajciatko
24. okt 2010

@luthien.k dakujem za radu..., no a presne ako si spominala, len to premastovanie fakt nestaci, mazem a nevidim ziadnu zmenu, mliecne vyrobky som vyradila okrem toho Nutrilonu 3, ja sa nejako neviem mozno bojim odhodlat na ten Alergy care, potrebujem trochu cas, neviem to vysvetlit a mozno ma nechapete, ze preco cakam.... no nejak tak to citim, viem, ze ho skusim, len momentalne som z toho vsetkeho taka vykolajena, ze som sa teda rozhodla prelustit tu zopar stran dozadu a ziskat nejaky obraz o tom, ze preco v lete ekzem vobec nikde nebol a zrazu zo dna na den ho mame tolko, ze sa kazde rano bojim na telicko aj pozriet, ze najdem znova dalsi.... V lete sme papali vela mliecneho a ekzem nebol, preto je pre mna tazke uverit, ze to moze byt tym mliekom (no tu nemliecnu dietu urcite vyskusam)

jieff
24. okt 2010

@luthien.k Moc děkujem za vyčerpávající odpovědi. Je to najednou hodně informací, ted jsme si s manželem ujasňovali pojmy jako atopie, exem a podobně...
Tak radši popořadě:
Já jím všechno, dokonce už jsem párkrát jedla i zelí.
Příkrmy jsme začli mrkví, pak brambory, cuketa, dýně, špenát, řepa. Teď už přidávám i maso, měl kuřecí a dančí. A taky žloutek. Párkrát jsme mu dávali ožužlat syrový jablko, když jsme ho sami jedli a dneska měl poprvé přesnídávku z vařených jablek, hrušek a broskví. A jak jsem psala večer jí kaše -po těch instantních rýžových měl flíčky na obličeji, tak mu teď vařím už jen ovesnou, jahlovou a pohankovou. Vařím je z vody, jednou jsem do ní rozmačkala banán a dvakrát jablko a hrušky. Kromě banánu máme všechnu zeleninu a ovoce ze zahrádky.
Malýho jsme zatím mazali jen po koupání olejíčkem Bübchen a dětským olejíčkem od Salusu. Doma mám Sudocrem, to je podobný jako Bepanthen, mám ho zkusit?

spagatice
24. okt 2010

@luthien Bože mě z toho ..., že já blbec tohle nedělala už od začátku příkrmů, tak jak se to má. No příště budu chytřejší. Takže já mu chci skusit dávat ty přesnídávky (koupila jsem od hippu 100% ovoce jablko a hruška, jablko a švestka). Dál mu tedy budu dávat dopoledne banán, ten jí pořád 😒 , v poledne bude dostávat krůtí maso + zeleninu, kterou mu běžně dávám, odpoledne mu dám tu přesnídávku s kaší. Vydržíme to pět dní a pak se uvidí.
Manželova rodina už na mě kouká jako na debila. Vůbec se jim nelíbí, že Michálek nesmí piškotky, prý chudáček ani nepozná chuť sladkého. No vysvětlovat jim, že ovoce je sladké a některá zelenina taky, je už nad mé síly 🙄 😀

bajciatko
24. okt 2010

@spagatice tak s tymto bojujem aj ja, ked sme papali pseno, tak sa ma dokonca pytali ci ona je nejaky vtacik, ze jej to davam, ze preco jej nedam nieco normalne 🙂

uankab
24. okt 2010

@spagatice , @bajciatko , moj manzel sa ma tiez spytal ze ci je Magdalenka vtacik ked som kupila pseno... a teraz je rad, ze aspon to moze papat kedze ostatne obilniny nam robia problemy... piskoty, keksiky a pod vobec nehrozia, iba co ja upeciem 🙂

@erikasadek , na ten jogurtovac si ma normalne navnadila 😉 ... musim to popozerat, lebo by bolo super keby som mohla robit drobcovi jogurty, aspon nieco nove by mala 😵 ... aku znacku jogurtovacu mas? ci to je jedno? a tie jogurtove kultury su diary a soya free?

erikasadek
24. okt 2010

@uankab jogurtovac mam ten najlacnejsi naco drahy fakt tam ide o teplotu len stalu. 😉

jogurtove kultury no ako na klasicky mliecny jogurt len neviem ako a kde sa kupuju na slovensku dnes som urobila sojovy znova jogurt zajtra hodim foto uz sa chladi v ladnicke;. 😉

modra1
24. okt 2010

@bajciatko _ekzém prepukol na jeseň: 1.lebo pritiekla posledná kvapka mlieka, ktorú bolo telo schopné zvládnuť, 2.môže tam byť aj alergia na plesne, vtedy sa to vo vlhkom počasí horší, je tu jedna mamka (vinifera), ktorej synček takto reaguje, 3.iks ďalších možností. Určite čo najskôr vyraď to mlieko, ja som sa nevládala na malú pozerať, keď mala ekzém a hneď ako som zistila, že to môže byť z mlieka som ho vyradila, napriek diéte sa to horšilo, ale vydržali sme, mazala som a prešlo to.

modra1
24. okt 2010

@spagatice _s okolím, rodinou sa bojuje ťažko, ale treba si stáť za svojim. Je to tvoje dieťa, ty si zaň zodpovedná a ostatní to musia rešpektovať aj keď sa im to nepáči. Vyhľadaj si najlepšie v nejakom časopise (Dieťa, Mama a ja) zásady stravovania malých detí, podčiarkni vetu o tom, že bielok sa zavádza až po 1. roku, lebo je silný alergén a ukáž svokrovcom. Na obale piškót je zloženie: múka, cukor, vajce (celé vajce, teda aj bielok), a máš to. Priprav si na nich bonmoty, ako: vyčkaj času ako hus klasu, niet sa kam ponáhľať a podobne 😀. Hlavne sa nenechaj zdeptať. Moja svokra volala manželovi keď mal syn 4 mesiace (plne kojený), aby som mu začala dávať mäso, že aj ona dávala (chudák moj muž keď bol bábo !!! Minule som tu niekde na koníkovi čítala, že najlepšie rady o dojčení (kojení) rozdávajú staršie susedy a chlapi. Na nezaplatenie. Takže "take it easy" a nech si porozprávajú 😉

modra1
25. okt 2010

@bajciatko _ kopírujem od kamzyk: "třeba *Bioderma Atoderm PP je vynikající krém, Vitella taky, atd.- jen jde o to, co na jaké stádium používat - platí zásada - na pupínky a další akutní stádia -ak je to zapálené - hydratační masti - a na chronická - tj.suché plochy- mastná externa). Biodermou celé tělo. Nemusíš se dokonce - v případě ložisek - držet pravdila 2x denně, lze přemáznout i víckrát, např.3-4x denně (víc ne, ať taky "kůže dělá, co umí").

bianka234
25. okt 2010

@stipa ja neviem či má ten ster zmyslel, mne povedala kožná kedysi že to má každý, a keď si rozhodnutá bojovať bez kortikoidov, podla mna by si ich musela dávať stále. Mastička zabrala od kamzyk ale tým sme liečili infekciu, lenže ked som ju vysadila, ja neviem či zas niečo zjedol, alebo je to tak ako keď dáš normálne kort., že sa to potom zhorší, ale vyzerá malý teraz chudák fakt hrozne, oveľa horšie ako predtým. Tie časti čo mu trčia z oblečenia, teda krk tvár a ruky,

bianka234
25. okt 2010

@uankab ja som z pšena robila včera na oslavu malému tortu, síce som pochybovala že to bude jesť, ale mal gule za ušami. S čučoriedkami bola, teraz už len čakám aký sa zobudí, ale nebolo tam nič čo by nemohol.

bianka234
25. okt 2010

@spagatice keby si vedela čo som si zažila s malým ja, trvalo to pol roka určite kým si rodina zvykla, stále mu niekto niečo potajomky dal a potom ticho čakali či zareaguje a keby nezareagoval tak mali v pláne víťazoslávne mi oznámiť že mu jedlo neškodí, nech ho netrápim. Vôbec to nie je jednoduché.
Slivky môžu naše deti jesť? Môj malý nesmie ani banány, lebo sa mi vždy strašne osypal, momentálne neje absolútne žiadne ovocie, hrozno sa bojím skúsiť, lebo býva veľmi z obchodu striekané a domáce je kyslé naše.

BABY aké máte skúsenosti, ktorý krém najviac vysušuje? Čo je vitella? To je vitella ichtamo? Mne kamzyk vravela že ichtamol nie je vhodný

mauska
25. okt 2010

@bianka234 vitella má celou řadu kosmetiky a je moc fajn. Nám v těch nejakutnějších stavech moc pomohla vitella Ictamo (lepší ichtamol než patlat kortikoidy myslím) a když to bylo škaredé ale než až tak moc, tak jsme mazaly vitellu Zn, ta je se zinkem a pěkně vysušuje/hojí. Opravdu spokojenost 🙂
jinak je pravda že některé názory an to jaké jsou děti chudáci že nemůžou to a ono jsou k vzteku. Ale já vždycky říkám že chudák byla když to jedla, páč potom nemohla ani spát jak se drbala...

bajciatko
25. okt 2010

@modra1
@uankab
dakujem za odpovede, hold musime my to mliecko najprv vyradit a ake pijete vy? My sme teraz na normalnom Nutrilone 3... Odporucali mi Nutrilon Alergy Care, ale viem o nom, ze je velmi horke, sa obavam, ze mi to Danielka nebude chciet pit.... Uz HA nechcela a to nebolo az take hrozne

luthien.k
25. okt 2010

Tak my jsme nemocní, ale asi nějaká viróza, tak to zvládneme, zatím je prďola klidný, tak chvilku můžu psát.

@jieff, dobře, že jste si vyjasňovali pojmy 🙂 Ekzém je projevem atopie, stejně jako senná rýma nebo astma. Ale ty se u tak malých dětí nevyskytují (obvykle), často začíná vše právě ekzémem a ty ostaní projevy se můžou objevit až později, zhruba od školkového věku. Pokud se ale už s ekzémem pracuje správně, odhalí se příčina, která velmi často tkví v potravinových alergenech (ne vždy, ale velmi často), tak se sníží pravděpodobnost těch projevů v budoucnu 🙂
Takže za prvé: testuj vždy každou novou potravinu samostatně, ne ve směsi, abys viděla, jestli nemá vliv na ekzém, a to vždy alespoň pět dní - každý den tu novou plus ty osvědčené.
Z toho, co jíte doposud, vidím v jídle jako možnost, co vadí, mrkev, řepa a hlavně vejce (druhý nejčastější alergen u dětí) a s ním spojené kuřecí maso. O zvěřině netuším, jak je na tom, ale bála bych se jí i z jiného důvodu (i když věřím, že veterinárně ji máte ošetřenou jako nezávadnou). Maso bych raději dala postupně krůtí, králíka, jehněčí... To, co nebude jíst malý, neměla bys ani Ty, takže vejce bych zkusila vyřadit. Nejčastější alergen – mléko – se mi zatím u vás nezdá být aktuální, takže to bych nevysazovala (u Tebe, u malého určitě zatím nedávat), jen prostě s rozumem, tj. mléko na pití ne, ale jogurt, tvrdý sýr, to ano, s rozumem (ne každý den, raději).
Dál – určitě zavést sobě i malému probiotika, Probiosan pro sebe, malému nejlépe Bio Gaia. Je moc důležité u atopika, aby měl v pořádku střevní mikroflóru.
Mazání – určitě ne Sudocreme, ten spíš vysušuje, Bepanthen by měl být OK, třeba vyzkoušet. No a vynechat olejíčky, ty nejsou pro takovou kůži vhodné, už vůbec ne olejíčky s parfémy nebo esenciálními oleji! Používat raději osvědčenou kosmetiku pro atopiky, jako je Bioderma Atoderm PP nebo A-Derma Exomega, na takovou tu běžnou denní péči (mazat 2x denně). Na to suché bych navíc použila i ten Bepanthen, případně zkusíme něco jiného.

luthien.k
25. okt 2010

Jinak @modra1 i @mauska, moc děkuju za vaše rady ohledně mazání 😵

@bajciatko, hlavně myslet pozitivně, on stres a přehnaná úzkost se taky přenáší na dítě. Prostě věř, že to s novým UM bude dobré a bude 🙂 Dá se to zavádět postupně, míchat to zezačátku, postupně zvyšovat poměr nového mléka proti tomu starému, nemušíš to malé nutit naráz 😉

@bianka234, na vás jsme krátcí, to chce prostě kam.zyk, zkus jí napsat mail....

bajciatko
25. okt 2010

@luthien.k mozem miesat normalny nutrilon s tym AC?ze pol na pol alebo tak?

sunysara
25. okt 2010

ahojky holky,chtela jsem vás moc poprosit o dvě rady:

ta první je, že malýmu skoro zmizel ekzémek ale má na rukách suchá místečka ale ne červená, je to taky ekzém?

a ta druhá je, že nevím kolik mám malému dát příkrmu moc mi nechce zhubnul mi a chce hlavně mlíčko. zatím dávám jen zeleninu, ani ryži ještě nemel mám hrozný strach z reakcí

luthien.k
25. okt 2010

@bajciatko, klidně postupuj tak, že nejprve dáš jen jednu odměrku AC mlíka do obvyklé dávky, postupně to budeš zvyšovat na dvě (a ubírat to původní UM) atd., až se dostaneš klidně po týdnu na čisté AC mlíko. Tohle fakt nejde leckdy urychlit a najednou. Jinak kupodivu (a podle mojí subjektivní chuti), je to velmi zvláštní, ale HA mlíko mně osobně přišlo daleko víc hořký, než AC mlíko.

luthien.k
25. okt 2010

@sunysara, suchá místa po ekzému bývají, chce to promašťovat, čím mažeš?

Nezlob se, Tvoje obava z reakcí není normální a vůbec není opodstatněná, prostě pomalu, vždy poprvé jednu lžičku třeba (a po dobu pěti dnů zvyšuj postupně dávku), zaváděj nové věci z toho HA seznamu, co jsem tu dávala už x-krát a neboj se! Přehnané obavy a stres matky se přenáší na dítě, tak na to mysli 😉

sunysara
25. okt 2010

@luthien.k já vím žeje to přehnané. jen ted vím, že třeba malý má už dávno mít jen oběd bez mlíčka třeba a to on nemá.
takže má třeba 12lžiček příkrmu a pak mlíko a to je asi málo. ☹

mažu biodermou atodermem.abc ale je tam napsáno mazat dvakrát denne. tak mažu ráno a večer celého plus zinkovku a pusinku a krček mažu víckrát ale taky dou biodermou

bajciatko
25. okt 2010

@luthien.k dakujem, nevedela som, ze to mozem aj takto kombinovat.... a ja skusenosti s Ac nemam, to nam hovorili odbornicky na Nutrilon na jednej prednaske, ze aby sme boli radi, ze nemusime brat AC, ze to je uplne horke a mozno budem sama prekvapena...
Este sa chcem opytat, nestudovala som etiketu AC, ale nie je to uz iba o samej chemii?

luthien.k
25. okt 2010

@sunysara, my jsme ve vašem věku jedli také tak, je to normální, že se děti rozjedí až postupem času, některé jsou větší jedlíci, některé menší. Jen to dělej tak, jak to děláš, malej si stejně vezme jen tolik, kolik bude on chtít a doplníte to mlíčkem 🙂
Tu zinkovou mast už nedávej, ta vysušuje. Kde to má suché, tak si kup v lékárně tu žlubou vazelínu, smíchej si to s Biodermou a maž to tím, ju? 😉