Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

sonia79
15. mar 2012

Ahoj holky, prosím POMOC. Moje malá má zřejmě na tvářičkách atopický ekzém, měla jsem ho jako dítě, takže jsem to bohužel čekala ... začalo to tedy tak, že z fleku na bradě, který se domnívám já byl původně lišej (dudlík + sliny v chladnu, snažíme se omezit, ale ...) se začala šířit asi před 3mi dny vyrážka do oblasti tváří. Byla jsem s malou u obvoďačky a ta zhodnotila, že jde o infekci a dala mi mast Fucidin, ať potírám bradu i tváře. Tak já včera specielně večer když malá usnula fakt bohatě potřela a ráno chudinka měla ty tvářičky naprosto zarudly, osypaný, příšerný - chtělo se mi brečet. Volám hned Mudr. a ta že pokud by to byl ekzém, tal tu mast určitě ne (super, že to teď vím 🙄 ), že máme pořídit Lipobázi. Tu mám, ale - to je přece na promaštění, nemá se ten ekzém spíš jako vysušit, aby se sloupal? Mám obavu, abych ho tím ještě nepřiživovala. Kamarádka mi poradila odvar z ovesných vloče, ten jdu udělat, tím se podle mě nic zkazit nedá, taky mi dala takovou tu v lékarně dělanou mast, nevím, co to je, je na tom napsáno HOLT, je to žlutý a příšerně to páchne 🙂 to se jí tam ale máznout bojím, pokusovat specielně na obličejíčku se mi nechce .. mohly byste mi prosím poradit, či z vlastní zkušenosti doporučit? Malou určitě vezmu na kožní, jen se bojím objednacích lhůt... navíc za týden odlétáme na na déle do Řecka, tam ale budeme u moře a to by mohlo snad mít dobrý vliv. Jsem právě nějak zmatená a nevím, co mám udělat. předem moc díky za radu, omlouvám se, diskuzi fakt číst nemůžu, tlačí mě čas.

luthien.k
15. mar 2012

@sonia79 jak už jsem psala do IP, když se něco takového stane, neexperimentujte! Někdy je zdaleka nejlepší nedávat nic, obzvlášť pokud se jedná o vnější podráždění.
Holtovka začíná být s pěkným počasím na obličej tabu, protože obsahuje tinkturu z kamenouhelného dehtu a může reagovat na slunce (fototoxcita), Lipobáze je na (sub)akutní stádium nevhodná naprosto, ovesné vločky toto nezachrání a vůbec, když nebyl dělán toleranční test (nebylo v minulosti používáno), tak na to může mít opět reakci a bude to ještě horší.

endlessblue
15. mar 2012

HOlky, koukám že se tu objevují stále nové a nové dušičky. Kéž by někdo byl podobný případ jako my. (se zdárným koncem)...... Už pomalu vzdávám to, že z toho malého vykřešu. Jsem teď objednaná k homeopatce... pak už mi asi zbývají jen lidový léčitelé 😔 Dělám všechno podle rad co se tady píše.. a malej vypadá teď tak zoufale.. že evidentně svádím boj s větrnými mlýny. ☹

luthien.k
15. mar 2012

@endlessblue co infekce, dělali kožní stěry?

lyongirl
15. mar 2012

@dana_l no o niečo lepšie, s pomocou
@luthien.k
a s jej pomocou som sa dala na tú diétu, na začiatku je to dosť informácií, ktoré treba stráviť, ale musíš chcieť, je to hlavne v hlave, musíš sa s tým zžiť a zmieriť. Na začiatku som sa pár krát zabudla, šak ja vlastne som len na začiatku 🙂, no a dnes som zjedla 4ks praženej sóje a potom som si uvedomila, že to je sója, takže nie som dokonalá, ale pracujem na tom, aby som to dodržiavala. Ide to aj dosť do peňazí, ale čo by sme neurobili pre svoje deti. Zatiaľ sme len na začiatku, ako som písala, ale mám pocit, dúfam, že to nezakríknem, že ekzém - chrastičky sa začínajú hojiť. My ideme zajtra aj na kožné, tak som zvedavá, čo nám mudr. povie a čo nám dá...

lyongirl
15. mar 2012

@luthien.k sójový lecitín sa môže vo výrobkoch, či nie? Lebo v tej diéte sú spomenuté tyčinky Fit a dnes som pozerala v obchode a obsahujú sójový lecitín, ale šak ani neviem presne čo to je 😅

dana_l
15. mar 2012

@lyongirl to je super ze vidis pokroky k lepsiemu. my by sme tiez mali ist ku koznemu. ale este nemam termin.

luthien.k
15. mar 2012

@lyongirl ten může vadit a nemusí, zezačátku bych ho raději vynechala.

Jinak mě sklátila nějaká chřipka či co, tak netuším, jak budu na mailu... 😖

lyongirl
15. mar 2012

@luthien.k tak želáme skoré uzdravenie, momentálne nepotrebujem nič, akurát dám zajtra vedieť, ako sme dopadli u kožnej a čo nám predpísala a čo si o tom myslíš 🙂

@dana_l no neviem to 100%, ale mám pocit, že sa to začína lepšiť, ale počítam, že to bude ešte na dlhšie, tak aby som to nezakríkla a ktovie, čo nám narobí rast zubov a podobné veci, som na to veľmi zvedavá, lebo vyhrať tento boj sa asi úplne nedá, ale tak snáď to ukorigujeme a bude to pod kontrolou, v tomto som optimista 🙂

ucitelka70
15. mar 2012

my sme s ekzémom boli u dr. homeopatičky,predpísala homeo, a vraj do 2 týždnov by mal byť výsledok

luthien.k
16. mar 2012

@ucitelka70 a dala jen homeopatika, žádná úprava stravy, nic...? Dobrý homeopat k tomu problému totiž přistupuje komplexně.

dana_l
16. mar 2012

@luthien.k aj k vam ta jar so vsetkymi "pridavkami" zavitala. prajem skore uzdravenie.

dana_l
16. mar 2012

mohli by ste mi v trochu objasnit ohladom ekzemov - ak prenasam alergeny pri kojeni. mam v tom mys-mas. co to znamena ze maly ma ake vyhliadky do buducnosti? ak teraz zacinam s prikrmami tak mu nemam dat "urcite" potraviny (tie ktore aj ja vynechavam). ale bude to tak nastalo alebo sa mu to "zlepsi" a bude neskor tie potraviny moct jest?
teraz ja budem mat "dietu", malemu sa polepsi a kedy by som mohla skusat ze ci uz je ok? alebo sa mu to bude stale vracat?

ucitelka70
16. mar 2012

@luthien.k pri kojenom dieťati 9 mesačnom netreba upravovať, lebo len začal s príkrmami

ozujskova
16. mar 2012

no tak nam dnes prislo pyzamko...snad sa nam uz maly nerozskriabe... 😀
http://prealergikov.sk/eshop/overal.html

luthien.k
16. mar 2012

@ucitelka70 to se mýlíš, alergeny přecházejí ze stravy matky do MM. I když je jich malé množství, stačí k nastartování seznzibilizace nebo i alergické reakce v podobě ekzému (i jiných potíží).

@dana_l , i když se vyloučí z potravy alergeny, co vadí, tak na ekzém má vliv ještě řada dalších věcí - růst zubů, očkování, infekční nemoci, počasí, zapocení... Takže i když se ekzém stabilizuje, pokud mají potraviny vliv, tak tyto věci ho mohou dočasně zhoršovat a lze to špatně ovlivnit (kromě zapocení).
Příkrmy se doporučují začít z té tabulky, co dávala @lyongirl, vždy 2 - 3 příkrmy hypoalergenní a pokud je to OK, tak přidat i nějaký neHA, dnes se doporučuje BKM, vejce, ryby atd. zavádět již v druhém půlroce života.

ucitelka70
16. mar 2012

@luthien.k matka je astmatička-alergička - dobrý základ pre dieťa - takže čo dodať?

dana_l
16. mar 2012

@lyongirl mohla by si mi tu tabulku poslat este raz? nemozem ju otvorit. vdaka

dana_l
16. mar 2012

@lyongirl ja sa tam nemozem dostat ☹

lyongirl
16. mar 2012

@dana_l jako to? Je to PDF tabuľka, neviem, ako ináč ju nájsť, skúšala som si dať len www.proalergiky.cz , ale neviem ju tam nájsť, skús nejak tak, ináč neviem...

katyxq
16. mar 2012

@dana_l @lyongirl Ta tabulka je v tonto článku skoro na konci http://www.proalergiky.cz/aktuality/123.html 😉.

Možná bude tenhle odkaz fungovat http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)... ?

dana_l
16. mar 2012

@katyxq @lyongirl i'm in, i'm in. bez tych cisiel ma pustilo 😀 dakujem

slivka3
16. mar 2012

@luthien.k Ahoj chcem sa Ťa opýtať akú masť teda dávať pri zhoršený exému ak nie kortikoid/máme advantan/.Ale najskôr napíšem akú formu máme exému.Nám sa tvorí väčšinou len na zápästiach,občas pod kolenami a lýkach a to sme mali len v lete.Túto zimu len zápästia,ale mám dojem,že za veľa mohol aj overal aj rukavice keďže v škôlke to je nutnosť,teraz po skončený zimy sa to o dosť zlepšilo.U nás testy s pred dvoch rokoch vyšli nasledovne sme silný alergik na prach a roztoče a slabý na vaječný bielok a orechy.Takže čo sa týka toho prachu a roztočov tak toho sa asi ťažko dá úplne zbaviť,takže neviem či sa toho exému môžme dáko zbaviť.Čo som odpozorovala minulé leto tak viem,že prach mu určite robí zle,keďže sme prerábali byt, mal exém celé leto,rok predtým skoro vôbec,ale zistila som to až po tej prerábke.Ináč ho mastím vždy ráno exicipiál krem a večer modrá indulona a ak to ma hodne červené tak dám advantan,ale iba v nutnom prípade.Ešte neviem prečo nám vždy na jar a jeseň popraská koža na palcoch aj na nohách aj rukách.Po pár dňoch sa to,ale vždy zahojí.Palce mu premasťujem tiež každý deň ráno aj večer,lebo tam občas má aj suchu pokožku,ale spraská vždy až na jar a jeseň.Ak by si mi vedela niečo poradiť ako ešte postupovať budem Ti vďačná za odpoveď...............

dana_l
16. mar 2012

a to z coho sa vobec zije? .... 😨

lyongirl
16. mar 2012

@dana_l no, dobrá otázka 😀, tiež som ešte trochu mimo...takže ryža, zemiaky, pohánka, kuskus, na slano, na sladko, ako príloha...
ovocie, zelenina, samoška nealergizujúce, dokola, varené, surové
kaše - to ja neľúbim a nemusím, vločky, kukuričné lupienky do ryžoveho, alebo ovseného mlieka
Zeleninové polievky...

dana_l
16. mar 2012

@lyongirl 😀 😀 😀
no ved zo mna uz len kost a koza ostane. 😀
vcera som kupila redkovku a sparglu. tak redkovku mozem vyhodit - nikto iny nelubi a sparglu som uz jedla. takze ak je "neodporucana" tak uz je neskoro 😀 (mam z coho pribrat 😀 )

lyongirl
16. mar 2012

@dana_l tak ale teraz si ma dostala, lebo ja som si vôbec nevšimla, že tam je reďkovka a veselo som sa s ňou včera napchala na večeru a dnes na raňajky, pomóc 😠

luthien.k
16. mar 2012

@ucitelka70 ano, dispozice k atopii je v genech, a minimálně u poloviny případů dětí s atopickým ekzémem je spouštěčem právě strava, proto má smysl ji řešit.

ucitelka70
16. mar 2012

tak porad, čo sa akútne nesmie okrem citrusov? to je vylúčené teraz...